میرنیوز

انتقادی که گریبانگیر نویسنده رمان "به‌سپیدی یک رؤیا" شد/ توجیه نویسنده برای خلق خواهر فرضی برای حضرت معصومه (س)

 انتقادی که گریبانگیر نویسنده رمان "به‌سپیدی یک رؤیا" شد/ توجیه نویسنده برای خلق خواهر فرضی برای حضرت معصومه (س) 2021-06-12T12:18:36+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، «به‌سپیدی یک رؤیا» رمانی تاریخی‌مذهبی به‌قلم فاطمه سلیمانی ازندریانی، بانوی نویسنده است که نگاهی به زندگی حضرت معصومه سلام الله علیها دارد. این رمان که به‌نوعی اولین رمان تاریخی‌مذهبی از زندگی دختر بزرگوار حضرت امام موسی‌بن جعفر کاظم و خواهر حضرت علی‌بن موسی الرضا علیهم السلام است با استقبال زیادی مواجه شد.

سلیمانی علاوه بر نوشتن این کتاب، رمان‌های مذهبی دیگری از جمله «یک خوشه انگور سرخ» درباره زندگی امام جواد علیه السلام و «طلوع روز چهارم» سرگذشت 4 بانوی بزرگ تاریخ را نوشته است.

به‌مناسبت سالروز ولادت حضرت معصومه و روز دختر با این نویسنده جوان هم‌کلام شدیم تا درباره نوشتن رمان‌های تاریخی مذهبی، رونق آن در سالیان اخیر، شیرینی‌ها و سختی‌های این کار و... صحبت کند.

این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانید:

تسنیم: «به‌سپیدی یک رؤیا» اولین رمان درباره زندگی حضرت معصومه(س) است، در حالی که کتاب‌های قبلی درباره ایشان بیشتر شبیه به مستندنگاری بوده‌اند، به‌نظر شما معرفی چهره‌های دینی و به‌ویژه ائمه معصومین(ع) در قالب رمان، از چه ابعادی دارای اهمیت است؟

چرا نوشتن رمان از زندگی ائمه معصومین مهم است؟

همان‌طور که اشاره کردید، کتاب‌های زیادی درباره زندگی حضرت معصومه نوشته شده است که هیچ کدام داستان نیستند و فضای مستند روایی دارند. جالب است بدانید که بسیاری از این کتاب‌ها از «ب بسم الله» تا «ن پایان» شبیه به همدیگراند! انگار که کتاب‌ها را باز کرده و از آن رونویسی کرده بودند، هیچ خلاقیتی در آنها نبود.

بنده معتقدم که مخاطب عام کمتر سراغ کتاب‌های مستند روایی می‌رود و بیشتر اطلاعاتی که درباره ائمه معصومین دارد آن چیزی است که یا از تلویزیون می‌بیند و یا از منبر می‌شنود، اما وقتی این زندگی‌نامه در قالب داستان قرار می‌گیرد، مخاطب عام را به خود جذب می‌کند و خیلی از اطلاعاتی را که به‌طور پراکنده در کتاب‌های دیگر آمده است در یک رمان به‌صورت جمع‌شده پیشِ‌روی نگاه او قرار می‌دهد، بنابراین نوشتن رمان‌هایی مبتنی بر زندگی ائمه معصومین و چهره‌های شاخص اسلام، باعث می‌شود که مخاطب اطلاعات بیشتری از آنها پیدا کند.

برای مثال در مورد امام جواد رمان «یک خوشه انگور سرخ» را نوشته‌ام. شاید خیلی‌ها بدانند که ایشان در سن بسیار کمی به شهادت رسیده است اما نمی‌دانند که ایشان در کودکی به امامت رسیده است. به‌نظرم در رمان بهتر می‌توان به این موضوعات پرداخت و به مخاطب اطلاعات داد.

ـ تخیل عنصر مهم و عضو جدایی‌ناپذیر داستان‌نویسی است، این موضوع در حالی است که تخیل کردن درباره ائمه شاید خیلی جایز نباشد، نظر شما چیست (از نظر خودتان رعایت این موضوع دارای حرمت است یا از نظر ممیزی وزارت ارشاد؟)

اصلاً نمی‌توان تخیل کرد، به‌ویژه اگر معصوم باشند، تخیل کردن امر جایزی نیست، حتی برای یک جمله، البته این اعتقاد شخصی من است، وگرنه فرد ممیز که در وزارتخانه نشسته و کتاب به دستش می‌رسد به‌اندازه نویسنده‌ای که کتاب را نوشته است اطلاعات ندارد که بداند فلان حرف را امام زده است یا خیر.

ـ با این حساب چگونه می‌توان رمان‌نویسی و داستان‌نویسی درباره زندگی معصومین را به یکدیگر پیوند زد؟

چگونه در رمان‌ مذهبی عنصر تخیل را وارد کنیم؟  

اولاً دقت داشته باشید که داستان‌نویسی، مادر همه هنرهای نمایشی به‌ویژه فیلم و سریال است، برای مثال سریالی به‌نام «ولایت عشق» را درباره امام رضا علیه السلام داریم. در این سریال می‌بینید که همه سخنانی که امام فرمودند، عیناً و در جای دقیق خود آمده است، پس تخیل کجای سریال آمده است؟ تخیل در شخصیت‌پردازی چهره‌های غیرمعصوم و فرعی انجام شده است، مثلاً می‌دانیم که امام رضا در ملاقات‌هایش با مأمون چه حرف‌هایی را زده است اما نمی‌دانیم که مأمون چه سخنانی را خطاب به وزیر، همسر و اطرافیانش زده است. در این مورد، فیلم‌نامه‌نویس تخیل کرده و دست به تولید زده است، مثلاً در یک صحنه از فیلم، امام رضا یک یا دو دیالوگ دارد اما مأمون برای دقایقی صحبت می‌کند، بنابراین تخیل کردن در مورد شخصیت‌ها و اتفاقات فرعی می‌تواند رخ دهد.

حضرت معصومه (س) , کتاب , امام علی (ع) , امام رضا (ع) , کتاب و ادبیات ,

ـ وقتی رمان «به‌سپیدی یک رؤیا» منتشر شد، این حساسیت‌ها به خودتان هم وارد شد؟

خواهر فرضی برای حضرت معصومه انتقادها را برانگیخت/ تا بدی را نشان ندهید، خوبی به چشم نمی‌آید

از آنجا که عصمت حضرت معصومه اکتسابی است، می‌توانستم تخیل بیشتری داشته باشم. این موضوع در کتاب «مسافر ری» هم وجود داشت، اما در کتاب «یک خوشه انگور سرخ» که درباره زندگی امام جواد علیه السلام است، اصلاً تخیل نکردم.

همان‌طور که می‌دانید در این رمان شخصیتی به‌اسم «اسماء» خلق کردم که یکی از خواهران حضرت معصومه است، این شخصیت کاملاً تخیلی است. اسماء نقطه مقابل حضرت معصومه از نظر ویژگی‌های اخلاقی است و دلیلم برای انتخاب چنین کاراکتری این بود که با نمایش «بدی و زشتی» بتوان خوب بودن حضرت فاطمه معصومه را به‌تصویر بکشم، البته اسماء خیلی هم شخصیت بدی نیست، کمی پرخاشگر است، زیاده‌خواه است، از رفت‌وآمد زیاد شیعیان به خانه‌شان گله دارد و...، سر خلق این شخصیت بسیار اذیت شدم و نقدهای زیادی به آن شد.

البته هنوز هم از خلق چنین کاراکتری پشیمان نیستم، معتقدم که اگر چنین کاراکتری وجود نداشت، نمی‌توانستم به‌خوبی زیبایی‌های حضرت معصومه را به تصویر بکشم. جالب است بدانید که امام موسی کاظم علیه السلام پسرانی به‌نام عباس و زید داشته است که بسیار منفی بودند، حتی زید رفتارهایی از خود نشان می‌دهد که امام رضا از برادری با او اعلام برائت می‌کنند، با خود گفتم همان‌طور که در پسران امام موسی کاظم فرزندان ناخلفی وجود داشته است، حتماً بین 19 دختر ایشان هم دختری بوده است که رفتارهایش با دیگران کمی فرق داشته باشد.

حضرت معصومه (س) , کتاب , امام علی (ع) , امام رضا (ع) , کتاب و ادبیات ,

ـ به‌نظر شما نسل جوان از این‌گونه رمان‌ها استقبال می‌کند؟

بله. رمان «به‌سپیدی یک رؤیا» مخاطبان دهه 70 و دهه 80 زیادی داشت که به‌خوبی با کار ارتباط برقرار کرده بودند.

ـ وقتی رمان «به‌سپیدی یک رؤیا» را نوشتید، معرفت و نوع زیارت کردن‌تان از حرم حضرت معصومه تغییر کرد؟

قطعاً. قم رفتن تبدیل به یکی از برنامه‌های زندگی من شده است، پیشتر این سفر خیلی برایم اولویت نداشت اما حالا هر 2‌ـ‌3 ماه یک‌بار باید قم بروم، مخاطبین کتاب هم چنین حسی پیدا کرده‌اند، بسیاری از آنان به من می‌گویند که "پیش از این حضرت معصومه را نمی‌شناختیم اما اکنون زیارت بامعرفت‌تری داریم" و... .

ـ آیا در رمان‌های مذهبی و تاریخی کمبودی می‌بینید؟ در کدام بخش‌ها ضعف به چشم می‌خورد؟ 

خوشبختانه در سال‌های اخیر داستان‌های زیادی درباره ائمه معصومین نوشته شده است و از این نظر خوشحال‌کننده است اما متأسفانه می‌بینیم که کیفیت داستان‌ها پایین آمده است، برای مثال نمونه‌هایی را دیده‌ام که بسیار ضعیف‌اند، مثلاً شخصیتی فرعی را انتخاب می‌کنند و برای ایجاد جذابیت، داستانی عاشقانه هم کنارش قرار می‌دهند تا جذاب شود. روایت از معصوم آن‌قدر از دور است که هیچ چیزی متوجه نمی‌شویم.

ـ دلیلش چیست؟

نویسندگان ما ضعف مطالعه دارند، به‌ویژه در ادبیات خارجی

این اتفاق در مورد داستان‌های دفاع مقدس هم عمدتاً رخ داده است، چرا که نویسنده‌هایی که در این زمینه‌ها فعال‌اند احساس می‌کنند که زشت است کتاب خارجی بخوانیم و فقط باید کتاب مذهبی‌ایرانی بخوانیم. بنده معتقدم برای نوشتن رمان تاریخی‌مذهبی باید سواد داستان‌‌نویسی خود را بالا ببریم. نویسنده‌ای که می‌خواهد قلم بزند باید بداند که شاهکارهای ادبی پیشینیان چگونه خلق شده است. اگر نویسنده مطالعات خود را بالا نبرد نمی‌تواند اثر خوبی خلق کند. به‌نظرم نویسندگان ما ضعف مطالعه دارند، به‌ویژه در ادبیات خارجی.

ـ به‌نظر شما نوشتن رمان درباره چهره‌های تاریخی مذهبی چقدر جای کار دارد؟

هرچقدر هم که نوشته شود، کم است. به هر حال هر نویسنده از زاویه دید منحصر به فردی به ماجرا نگاه می‌کند، برای مثال، وقتی کتاب «دختر ماه» نوشته خانم سارا عرفانی را که بعد از رمان «به‌سپیدی یک رؤیا» نوشته شد خواندم، دیدم که فضای متفاوتی دارد. این کتاب هم درباره حضرت معصومه است اما برای نوجوانان نوشته شده است و نگاهی متفاوت دارد. راوی، نوع نگاه و قلم نویسنده‌ها با یکدیگر متفاوت است و همین موضوع زمینه را برای کار بیشتر فراهم می‌کند.

معتقدم رمان خوب در مورد ائمه، زیاد نداریم، هم‌چنین در مورد بانوان بزرگ اسلام، مادران ائمه و... آثار زیادی به چشم نمی‌خورد.

ـ دوست دارید در مورد کدام ائمه رمان بنویسید؟

دوست دارم در مورد امام علی بنویسم

در مورد همه‌شان! البته به‌شرط آنکه اطلاعات خوبی درباره آنان کسب کنم و در لحظه بتوانم ارتباط خوبی با آن معصوم بگیرم.

برای توضیح بیشتر باید بگویم که دوست دارم در مورد همه ائمه رمان‌های خوبی نوشته شود. وقتی می‌بینم که آقای سیدعلی شجاعی کتابی در مورد امام موسی کاظم نوشته است، خیالم راحت می‌شود که این کتاب نوشته شده است. به‌نظرم رمان‌نویسی درباره ائمه واجب کفایی است و اگر کسی کتاب خوبی نوشت از گردن من ساقط می‌شود.

با این حال بسیار دوست دارم که در مورد امام علی علیه السلام بنویسم.

ـ رمانی درباره امام علی علیه السلام نوشته شده است؟

قطعاً نوشته شده است اما بسیاری از آنان از نظر فرم و محتوا ضعیفند و حتی نقدهای تندی هم به یکی از آنان وارد شده است. کتابی که قصد دارم درباره ایشان بنویسم درباره یکی از دوره‌های زندگی ایشان است.

ـ این روزها مشغول چه فعالیتی هستید؟ آیا کتاب جدیدی از شما در  راه است؟

چند مدتی است که در نشریه شیرازه که زیر نظر مجمع ناشران انقلاب اسلامی است، نکاتی را درباره اصول نویسندگی می‌نویسم. تاکنون 9 شماره از آن منتشر شده و قرار است تا 12 شماره ادامه داشته باشد. قصد دارم با جمع‌بندی آنان، تبدیل به یک کتاب آموزش نویسندگی بکنم. البته کتاب نویسندگی نیست و بیشتر نکاتی برای کسانی است که بخوانند تا درک کنند که چگونه پیش بروند و چه کتاب‌هایی را برای نویسنده شدن مطالعه کنند، هم‌چنین یادآوری برای کسانی است که نویسندگی بلدند، از این دنیا دور شده‌اند و حالا می‌خواهند به این فضا برگردند.

علاوه بر این مشغول نوشتن تعدادی داستانک‌های عاشورایی هستم که قرار بود محرم پارسال منتشر کنم، اما نشد و البته به امسال هم نخواهد رسید، هم‌چنین مراحل اولیه تحقیق برای نوشتن یک رمان تاریخی را پشت‌سر می‌گذارم. 

بعد از انتشار «خاکستری یک کابوس» رمان دیگری نوشتم که در آن زمان مناسب انتشار نبود، چرا که ضعف‌هایی داشت. اکنون روی این رمان هم کار می‌کنم و قصد دارم آن را که در فضایی اجتماعی است، دوباره بازنویسی کنم.

ـ در آستانه روز دختر هستیم،‌ شما به‌عنوان بانوی نویسنده چه کتاب‌هایی را برای خواندن به دختران پیشنهاد می‌دهید؟

بسته کتاب پیشنهادی "خانم نویسنده" برای دختران 

خود من کتاب‌های «پدر، عشق پسر»، «آفتاب در حجاب» و «کشتی پهلوگرفته» آقای سیدمهدی شجاعی را بسیار دوست داشتم و شاید بتوانم بگویم که با این کتاب‌ها‌ به دنیای ادبیات علاقه‌مند شدم.

کنار اینها خواندن کتاب‌های «دهکده خاک‌برسر» نوشته خانم فائضه غفار حدادی شامل روزنوشت‌های یک زن خانه‌دار در لوزان سوئیس، کتاب «به‌صرف قهوه و پیتا» نوشته خانم معصومه صفایی‌راد درباره سفرنامه پیاده‌روی مارش میرا در بوسنی و کتاب «به من گفتند تنها بیا، پشت خطوط داعش» روایت خانم خبرنگار از داعش را پیشنهاد می‌کنم.

انتهای پیام/+

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

مراکز مدیریت حوزه‌های علمیه دو هفته تعطیل شد

مراکز مدیریت حوزه‌های علمیه دو هفته تعطیل شد
2021-07-24T23:33:23+04:30
مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با صدور بیانیه‌ای از آغاز تعصیلات دوهفته‌ای این نهاد حوزوی خبر داد.

اشرفی: متولیان تئاتر در "روزهای سخت هنرمندان" کنار کشیده‌اند

 اشرفی: متولیان تئاتر در "روزهای سخت هنرمندان" کنار کشیده‌اند
2021-07-24T17:00:09+04:30
کارگردان نمایش "خاطرات خانه‌ای که…" معتقد است که خانه تئاتر به‌عنوان مؤسسه‌ای که ادعای حمایت صنفی از تئاتر را دارد اقدام مثبتی در حمایت از تئاتری‌...

حسینیه‌ای در قم که "سفره طعام اهل‌بیت(ع)" هر روز در آن پهن است+عکس

 حسینیه‌ای در قم که "سفره طعام اهل‌بیت(ع)" هر روز در آن پهن است+عکس
2021-07-24T15:40:06+04:30
از ویژگی‌های حسینیه "کربلاء المقدسه" اطعام همه‌روزه بالغ بر ۵۰۰ نفر بر سر سفره اباعبدالله است؛ سنتی که در طول ۳۰ سال گذشته حتی در سخت‌ترین شرایط ا...

اشرفی: متولیان تئاتر در روزهای بد هنرمندان این عرصه خودش را کنار کشیده است

 اشرفی: متولیان تئاتر در روزهای بد هنرمندان این عرصه خودش را کنار کشیده است
2021-07-24T15:26:47+04:30
کارگردان نمایش "خاطرات خانه‌ای که…" معتقد است که خانه تئاتر به‌عنوان مؤسسه‌ای که ادعای حمایت صنفی از تئاتر را دارد اقدام مثبتی در حمایت از تئاتری‌...

رقابت بازیگران در جشنواره تابستانه تلویزیون/ شهاب حسینی با "نبات"؛ پرویز پرستویی با "لیلی با من است"

 رقابت بازیگران در جشنواره تابستانه تلویزیون/ شهاب حسینی با "نبات"؛ پرویز پرستویی با "لیلی با من است"
2021-07-24T15:26:47+04:30
جشنواره سینمایی تلویزیون ویژه تابستان به هفته ششم رسید؛ ۲۹ عنوان فیلم در شبکه‌های یک، دو، سه، پنج، امید و کودک روی آنتن می‌رود.

بسکتبالیست مشهور آمریکایی انیمیشن می‌سازد

 بسکتبالیست مشهور آمریکایی انیمیشن می‌سازد
2021-07-24T15:26:47+04:30
یک بازیکن قدیمی بسکتبال نویسنده و تهیه‌کننده یک انیمیشن کوتاه شد.

مسابقه‌ای جدید در راه شبکه پنج

 مسابقه‌ای جدید در راه شبکه پنج
2021-07-24T15:26:47+04:30
مسابقه بزرگ کهکشان یکی از برنامه‌های شاخص نیمه دوم سال ۱۴۰۰ خواهد بود که از شبکه پنج سیما روی آنتن می‌رود.

غدیریه | ماهیت اصلی ابلاغ ولایت امیرالمؤمنین چه بود؟ / سه ویژگی خلیفۀ پیامبر

 غدیریه | ماهیت اصلی ابلاغ ولایت امیرالمؤمنین چه بود؟ / سه ویژگی خلیفۀ پیامبر
2021-07-24T15:26:47+04:30
خلیفه‌ای که امارت آسمانی نداشته باشد و هادی الهی نباشد، هیچ‌گاه نمی‌تواند در مسند خلافت پیامبر بنشیند.

یادی از آهنگی که موسیقی پاپ را تکان داد / ترانه‌ای با صدای خشایار اعتمادی و به روایت موسیقی گفتار

 یادی از آهنگی که موسیقی پاپ را تکان داد / ترانه‌ای با صدای خشایار اعتمادی و به روایت موسیقی گفتار
2021-07-24T15:26:47+04:30
«من و تو درخت و بارون» ترانه‌ای است که اواسط دهه هفتاد با صدای خشایار اعتمادی منتشر و موجب تحولی بزرگ در موسیقی پاپ ایران شد.

در آینده نزدیک، شبکه قرآن و معارف سیما HD می‌شود

در آینده نزدیک، شبکه قرآن و معارف سیما HD می‌شود
2021-07-24T14:13:24+04:30
معاون توسعه و فناوری رسانه ملی طی بازدید از بخش‌های مختلف تولید ، فنی و آرشیو شبکه قرآن و معارف سیما از فرایند HD سازی این شبکه در آینده نزدیک خبر داد.

غدیریه | ماهیت اصلی ابلاغ ولایت امیرالمؤمنین چه بود؟ / سه ویژگی خلیفۀ پبامبر

 غدیریه | ماهیت اصلی ابلاغ ولایت امیرالمؤمنین چه بود؟ / سه ویژگی خلیفۀ پبامبر
2021-07-24T14:20:06+04:30
خلیفه‌ای که امارت آسمانی نداشته باشد و هادی الهی نباشد، هیچ گاه نمی‌تواند در مسند خلافت پیامبر بنشیند.

حضور سوپرمن سیاه‌پوست در یک سریال

 حضور سوپرمن سیاه‌پوست در یک سریال
2021-07-24T13:40:17+04:30
«مایکل بی جوردن» بازیگر سیاه‌پوست آمریکایی، مینی‌سریالی درباره شخصیت سیاه‌پوست سوپرمن در شبکه HBO MAX‌ می‌سازد.

وضعیت موسیقی پاپ نه خوب است نه بد / کنسرت‌ها برای سود بیشتر خوانندگان رونق گرفت

 وضعیت موسیقی پاپ نه خوب است نه بد / کنسرت‌ها برای سود بیشتر خوانندگان رونق گرفت
2021-07-24T13:13:32+04:30
رضا خسروی معتقد است که خوانندگان موسیقی پاپ برای رسیدن به پول بیشتر، بازار موسیقی را از تک آهنگ‌ها و آلبوم‌ها به سمت کنسرت بردند.

اشرفی: خانه تئاتر در روزهای بد هنرمندان این عرصه خودش را کنار کشیده است

 اشرفی: خانه تئاتر در روزهای بد هنرمندان این عرصه خودش را کنار کشیده است
2021-07-24T13:13:32+04:30
کارگردان نمایش "خاطرات خانه‌ای که…" معتقد است که خانه تئاتر به‌عنوان مؤسسه‌ای که ادعای حمایت صنفی از تئاتر را دارد اقدام مثبتی در حمایت از تئاتری‌...

جشنواره رسانه‌ای امام رضا(ع) استمراری نورانی و متعالی خواهد داشت

 جشنواره رسانه‌ای امام رضا(ع) استمراری نورانی و متعالی خواهد داشت
2021-07-24T13:13:32+04:30
عضو هیات داوران نخستین جشنواره‌ رسانه‌ای امام رضا(ع)، بر ضرورت رسانه‌ای کردن ظرفیت‌های نهفته در حرم مطهر رضوی به عنوان قطب فرهنگی ایران و جهان اسلام تأکید ک...

غدیریه | ماهیت اصلی ابلاغ ولایت امیرالمؤمنین چه بود؟ / سه ویژگی خلیفۀ پبامیر

 غدیریه | ماهیت اصلی ابلاغ ولایت امیرالمؤمنین چه بود؟ / سه ویژگی خلیفۀ پبامیر
2021-07-24T13:13:32+04:30
خلیفه‌ای که امارت آسمانی نداشته باشد و هادی الهی نباشد، هیچ گاه نمی‌تواند در مسند خلافت پیامبر بنشیند.

فراخوان جشنواره نقالان غدیر ویژه کودکان و نوجوانان در فضای مجازی

فراخوان جشنواره نقالان غدیر ویژه کودکان و نوجوانان در فضای مجازی
2021-07-24T12:13:24+04:30
در آستانه عید ولایت، فراخوان جشنواره «نقالان غدیر» ویژه کودکان و نوجوانان با محوریت واقعه غدیر خم همراه با آموزش نقالی در فضای مجازی برگزار می‌شود.

تفسیر آیات و روایات قرآن کریم در برنامه «در مکتب وحی»

تفسیر آیات و روایات قرآن کریم در برنامه «در مکتب وحی»
2021-07-24T12:00:04+04:30
برنامه «در مکتب وحی» با محوریت تفسیر آیات و روایات قرآن کریم به تفسیر مفسران عالی قدر قرآن کریم روزهای شنبه تا چهارشنبه از رادیو قرآن پخش می شود.

دوره تابستانی آموزش قرآن در لبنان با حضور ۱۲۰۰ دانش‌آموز آغاز شد

دوره تابستانی آموزش قرآن در لبنان با حضور ۱۲۰۰ دانش‌آموز آغاز شد
2021-07-24T12:00:03+04:30
آستان مقدس امام حسین(ع) شعبه لبنان دوره آموزش قرآن کریم به دانش آموزان را همزمان با تعطیلات تابستانی آغاز کرد.

آغاز مسابقه فرهنگی ویژه بانوان با عنوان «بین صفا و مروة»

آغاز مسابقه فرهنگی ویژه بانوان با عنوان «بین صفا و مروة»
2021-07-24T12:00:03+04:30
آستان مقدس عباسی (ع) از آغاز مسابقه فرهنگی ویژه بانوان با عنوان«بین صفا و مروة» همزمان با عید قربان خبر داد.

تبلیغ دین و مهدویت در خطبه غدیریه تبیین می‌شود

تبلیغ دین و مهدویت در خطبه غدیریه تبیین می‌شود
2021-07-24T11:46:44+04:30
برنامه «بر بال سخن» در رادیو معارف با سخنرانی حجت الاسلام عالی به تبیین تبلیغ دین و مهدویت در خطبه غدیر می پردازد.

ریشه‌های ناهنجاری‌های اجتماعی و فردی در رادیو معارف بررسی می‌شود

ریشه‌های ناهنجاری‌های اجتماعی و فردی در رادیو معارف بررسی می‌شود
2021-07-24T11:46:44+04:30
رادیو معارف در برنامه "نقد و نظر" به تبیین ریشه ها و آسیب های اخلاقی در جامعه به ویژه نهاد خانواده می پردازد.

استفتاء از آیت‌‌الله خامنه‌ای/ آیا فعالیت صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی اشکال دارد؟

 استفتاء از آیت‌‌الله خامنه‌ای/ آیا فعالیت صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی اشکال دارد؟
2021-07-24T10:40:15+04:30
پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائاتی درباره احکام معاملات، وام، صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی و غسل منتشر شد.

موسیقی "پاپ وطنی" با زیاده‌روی و ابتذال از بین رفت

 موسیقی "پاپ وطنی" با زیاده‌روی و ابتذال از بین رفت
2021-07-24T10:40:15+04:30
رضا مهدوی معتقد است در برخی آثاری که آهنگسازان و خوانندگان به سمت زیاده‌روی و ابتذال می‌روند، موجب لطمه به موسیقی پاپ می‌شود و در حالی که به موسیقی پاپ وطنی...

جشن بزرگ دهه امامت و ولایت برگزار می‌شود

جشن بزرگ دهه امامت و ولایت برگزار می‌شود
2021-07-24T09:53:25+04:30
همزمان با فرا رسیدن عید سعید غدیر خم «جشن بزرگ دهه امامت و ولایت» به همت هیات رزمندگان اسلام از روز یکشنبه ۳ مردادماه به مدت ۵ روز برگزار می‌شود.

فصلنامه علمی-تخصصی ره توشه ماه محرم ۱۴۰۰ منتشر شد

فصلنامه علمی-تخصصی ره توشه ماه محرم ۱۴۰۰ منتشر شد
2021-07-24T08:33:25+04:30
به همت گروه تولید محتوا معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم؛ فصلنامه علمی-تخصصی ره توشه ماه محرم ۱۴۰۰ منتشر شد.

روایت معصومه آباد از نظر "سردار سلیمانی" درباره کتاب "من زنده‌ام"/ از "زندان الرشید" تا دانشگاه شهید بهشتی/ ۲۳۷۰ نوزاد به دنیا آوردم!

 روایت معصومه آباد از نظر "سردار سلیمانی" درباره کتاب "من زنده‌ام"/ از "زندان الرشید" تا دانشگاه شهید بهشتی/ ۲۳۷۰ نوزاد به دنیا آوردم!
2021-07-23T22:26:47+04:30
سردار سلیمانی کتاب را در ایامی که در جبهه‌های سنجار و ارتفاعات نینوا بودند، خوانده بودند؛ نوشته بود در همه چهار قفسی که رفته بودید، رفتم و برای شما یادداشت ...

نمازجمعه عامل اتصال دین و نظام اجتماعی مردم است

نمازجمعه عامل اتصال دین و نظام اجتماعی مردم است
2021-07-23T15:53:26+04:30
مشهد ـ امام جمعه مشهد گفت: مردم ما پای این نظام و دینشان ایستاده اند و نمازجمعه نیز وسیله‌ای است که نظام را به دین مردم وصل می‌کند.

غدیر سند حقانیت اسلام و تشیع است/ دولت در مورد تسهیلات ازدواج گزارش دهد

غدیر سند حقانیت اسلام و تشیع است/ دولت در مورد تسهیلات ازدواج گزارش دهد
2021-07-23T15:53:26+04:30
یزدـ امام جمعه بخش مرکزی یزد، غدیر را سند حقانیت اسلام و تشیع دانست و گفت: بر همه ما واجب است که حقیقت و جایگاه این واقعه عظیم را به نسل‌های آینده منتقل کنیم.

دشمن می‌خواهد مردم را در مقابل هم و نظام قرار دهد/ اجازه سوء استفاده ضد انقلاب را ندهیم

دشمن می‌خواهد مردم را در مقابل هم و نظام قرار دهد/ اجازه سوء استفاده ضد انقلاب را ندهیم
2021-07-23T15:53:25+04:30
خرم‌آباد- نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه دشمن می‌خواهد مردم را در مقابل هم و نظام قرار دهد گفت: طرح درخواست‌های مردمی به گونه‌ای باشد که ضد انق...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)