میرنیوز

مهم‌ترین فعالیت داعش که مغفول مانده است/ ماجرای طراحی رسانه‌ای برای مراسم سربریدن!

 مهم‌ترین فعالیت داعش که مغفول مانده است/ ماجرای طراحی رسانه‌ای برای مراسم سربریدن! 2021-06-09T11:51:48+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سیدیاسر قزوینی مدرس دانشگاه تهران و یکی از پژوهشگران در حوزه داعش است که روی این پدیده تحقیقات زیادی انجام داده است. او پیش‌تر به عنوان مشاور در کنار ابراهیم حاتمی‌کیا و در جریان تولید فیلم سینمایی «به وقت شام» حضور داشت. 

قزوینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به سؤالاتی درباره داعش و فعالیت‌های رسانه‌ای درباره آن پاسخ داد. 

به نظر شما مستندهایی که درباره داعش ساخته می‌شود و یا کتاب‌هایی که در این زمینه به رشته تحریر درآمده است، به خوبی توانسته فضای داعش و تفکرات آنها را به مخاطب ایرانی معرفی کند؟ 

اکثر کارهایی که در مورد داعش ساخته می‌شود، دارای خلأهای تحقیقاتی است. فرآیندی که لازم است قبل از آغاز کار انجام شود. این خلأها از نکات جزئی تا موضوعات بزرگتر را شامل می‌شود. برای مثال در بسیاری از آثار می‌بینید که تروریست‌ها در حال سیگار کشیدن‌اند، این موضوع در حالی است که داعش آن را حرام اعلام کرده و هر کس سیگار بکشد، تعزیر می‌شود.

معتقدم بخش زیادی از کارهایی که تاکنون ساخته شده است، به نوعی آب ریختن در آسیاب داعش است! اگر بگویید داعش خون‌ریز است، اتفاقاً در زمین او بازی‌ کرده‌اید و او هم همین را می‌خواهد. 

با آزادسازی مناطق تحت تصرف داعش به ویژه در عراق و سوریه، ماه‌هاست با کاهش قدرت داعش روبه‌رو شده‌ایم و کمتر شاهد اثرگذاری آن هستیم. از این روی تعداد آثاری که درباره داعش نوشته و یا ساخته می‌شود به‌شدت کم شده است. به نظر شما اکنون نباید به داعش پرداخت؟ 

مقوله «آخرالزمان» تبدیل به موتور محرک جدید داعش شده است

به نظرم اکنون زمان آن فرا رسیده است که نویسندگان، مستندسازان و ... سراغ موضوعات جدیدی درباره داعش بروند. موضوعاتی که متفاوت‌تر از چیزهایی است که تاکنون بدان پرداخته شده و کسی سراغش نرفته است. برای مثال «بازی‌های کامپیوتری و داعش»، «آخرالزمان و داعش» و ... از جمله موضوعاتی است که کمتر بدان پرداخته شده اما در شناخت داعش مهم و تأثیرگذارند. جالب است بدانید یکی از موتورهای محرکه‌ داعش، موضوع آخرالزمان است. داعشی‌ها در تعلیمات خود روی این موضوع بسیار کار می‌کنند. 

علاوه بر این، دقت داشته باشید که مهم‌ترین بخش داعش، رسانه‌ها و فعالیت رسانه‌ای آن است. با این حال هنوز کسی به خوبی به این بعد از فعالیت‌های داعش نپرداخته است. حتی شاید لازم باشد که مهندسی معکوس کرد و پی به کارکرد رسانه در داعش برد. 

لزوم  شناخت کارکرد رسانه در تشکیلات داعش/ ماجرای قتل فجیع جاسوس‌هایی که هم وزن و هم قد بودند

بگذارید برای شناخت عملکرد و بازی‌های رسانه‌ای داعش مثالی بزنم، به یاد دارم که چند سال پیش در عید قربان، داعش 15-16 نفر را در سلاخ‌خانه و به صورتی بسیار فجیع سر برید! به عبارتی مانند گوسفند با آنها برخورد کرد. نکته قابل توجه ماجرا این بود در فیلمی که از این اتفاق بیرون آمد، داعشی‌ها ادعا می‌کردند که اینها جاسوس‌اند. علاوه بر این مخاطبی که فیلم  را می‌دید متوجه نکته عجیبی می‌شد و آن هم این بود که تمام این افراد از نظر وضعیت فیزیک ظاهری شبیه به همدیگر بودند. یعنی قد و وزن تقریباً یکسانی داشتند. حال سؤال اینجاست که چگونه تمام این جاسوس‌ها یک اندازه و یک سایز هستند؟

به نظر می‌رسد که آناتومی آنها از قبل انتخاب شده است برای این که بتواند در فیلم به خوبی نمایش داده شوند. در حقیقت، داعش در کار رسانه‌ای خود به چنین جزئیاتی هم توجه کرده است.

بحران هویت، اصلی‌ترین دلیل پیوستن به داعش

یکی دیگر از موضوعاتی که هنرمندان ما در نمایش چهره داعش می‌توانند روی آن کار کنند، بحران هویت است که داعش برای رسیدن به مقاصد خود به آن بسیار دامن زده است. توجه کنید که روی نوجوانان، خانواده‌ها، زنان و ... تاکنون زیاد کار شده است، به ویژه آنکه اردوگاه‌ها در دسترس است و به راحتی می‌توان روی افراد باقیمانده کار کرد. همچنین در مورد خارجی‌هایی که به داعش پیوستند زیاد کار شده است، اما درباره بحران هویت و اثرگذاری آن بر جذب داعش و نقش‌آفرینی آن کمتر کار شده است.  

در نشست نقد و بررسی کتاب «تنها در سامسون» که در خبرگزاری تسنیم برگزار شد، به بازی‌هایی اشاره کردید که مروج داعش‌اند. این بازی‌ها چگونه دست به این کار می‌زنند؟ 

بازی Call of duty چگونه اندیشه داعش را منتشر می‌کند؟ 

بعضی از آنان، هم در شکل و هم در محتوا مروج داعش‌اند. وقتی یک نوجوان بازی «اول شخص» بازی می‌کند، انگار که خود او نقش‌آفرینی کرده است. داعش در رسانه‌های خود از اول شخص بودن استفاده کرده و همه عملیات‌هایش را به این شیوه و با دوربین گوپرو تصویربرداری کرده است. به نظرم این بازی‌ها خطرناک‌اند و باید فکری جدی برای آنها کرد اما بعضاً دیده می‌شود که برخی برنامه‌های تلویزیونی ما محلی برای ترویج آنها شده است. در همان جلسه اشاره کردم که بازی کامپیوتری call of duty به همان شیوه‌ای تصویربرداری شده است که داعشی‌ها تصویربرداری کردند. 

داعش | گروه تروریستی داعش , سینما , ابراهیم حاتمی کیا ,

 شما در پروژه فیلم سینمایی «به وقت شام» با ابراهیم حاتمی‌کیا همکاری داشتید، از تجربه کار کردن با آقای حاتمی‌کیا بگویید. 

حاتمی‌کیا واقعاً فهمید که داعش چیست

به نظرم آقای حاتمی‌کیا کارگردان باهوشی است، نسبت به موضوعات مختلف، گاردش بسته نیست و زمانی که می‌بیند شما حرف درستی را می‌زنید، گاردش را نمی‌بندد و استفاده می‌کند تا کار بهتر شود. با مشاوره‌هایی که می‌دادم تغییرات زیادی در فیلمنامه داده شد. به نظرم ابراهیم حاتمی‌کیا واقعاً درک کرد که داعش چیست. با همه عوامل هم حرف می‌زد تا به آنان هم بفهماند که داعش چیست.

به نظرم فیلم سینمایی «به وقت شام» به خوبی فهمید که داعش چیست، چه سبقه رسانه‌ای دارد و نگاهش نسبت به موضوعات مختلف چگونه است. 

انتهای پیام/ 

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

متن روایات در کتب اولیه فقهی باعث افتخار شیعه است

متن روایات در کتب اولیه فقهی باعث افتخار شیعه است
2021-06-13T14:18:17+04:30
مدیر مؤسسه پژوهشی امام هادی علیه السلام گفت: شیعه این افتخار را دارد که کتب اولیه فقهی اش، متن روایات است و ما در در هیچ مذهب اسلامی دیگر، چنین چیزی را سراغ ...

رونمایی از ۱۳ اثر تجسمی و یک آلبوم موسیقی در دهه کرامت

رونمایی از ۱۳ اثر تجسمی و  یک آلبوم موسیقی در دهه کرامت
2021-06-13T14:18:16+04:30
رفائی ضمن تشریح برنامه‌های بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) در دهه کرامت از رونمایی ۱۳ اثر تجسمی، یک آلبوم موسیقیایی اثر هنرمندان اکشور افغانستان و یک رمان بلند ...

کتاب جدید نویسنده «دختر شینا» منتشر شد

 کتاب جدید نویسنده «دختر شینا» منتشر شد
2021-06-13T12:51:59+04:30
بهناز ضرابی‌زاده، نویسنده کتاب پرمخاطب «دختر شینا»، اثر جدید خود را توسط انتشارات کانون پرورش فکری برای گروه سنی کودک منتشر کرد.

آزمون شجره ممنوعه «بدحجابی» در میدان انتخابات

 آزمون شجره ممنوعه «بدحجابی» در میدان انتخابات
2021-06-13T12:51:58+04:30
گناه به‌یغمابردن رأی مردم به فریب، کمتر از معصیت به‌تاراج‌بردن مال آنها به‌ستم نیست، رأی حرامی که با رفتارهای شیطانی زیرپاگذاشتن دستور الهی حجاب و مخدوش‌کرد...

عرض ارادت عبدالرحیم سعیدی‌راد به ساحت امام رضا (ع)

 عرض ارادت عبدالرحیم سعیدی‌راد به ساحت امام رضا (ع)
2021-06-13T12:51:58+04:30
عبدالرحیم سعیدی‌راد تازه‌ترین سروده‌های خود را به مناسبت دهه کرامت به ساحت مقدس امام رضا(ع) و برادر بزرگوارشان، محمد‌بن موسی‌الکاظم(ع) تقدیم کرد.

با شعار «خدمت کریمانه، گره‌گشایی به رسم اهل‌بیت(ع)» برگزار می شود

با شعار «خدمت کریمانه، گره‌گشایی به رسم اهل‌بیت(ع)» برگزار می شود
2021-06-13T12:04:57+04:30
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با تشریح برنامه‌های این سازمان در دهه پر برکت کرامت گفت: این برنامه ها با شعار «خدمت کریمانه، گره‌گشایی به ر...

سلسله نشست‌های «بانوان رهبران پیشرفت» برگزار می شود

سلسله نشست‌های «بانوان رهبران پیشرفت» برگزار می شود
2021-06-13T12:04:56+04:30
سلسله نشست‌های بانوان فرهیخته با عنوان «بانوان رهبران پیشرفت» به همت سازمان تبلیغات اسلامی و به جهت پررنگ کردن نقش بانوان در انتخابات و پیگیری مطالبات آن‌ها ...

چاپ و تولید کتاب دفاع مقدس به نصف رسید/ کاغذ؛ رمق یار مهربان را گرفت

 چاپ و تولید کتاب دفاع مقدس به نصف رسید/ کاغذ؛ رمق یار مهربان را گرفت
2021-06-13T11:45:15+04:30
رئیس هیئت مدیره مجمع ناشران دفاع مقدس گفت: کاهش چاپ و تولید کتاب در این حوزه طی سه ماهه اخیر در مقایسه با گذشته بیش از نصف بوده است.

انتخاب آگاهانه و صحیح، ضامن رهایی جامعه از آسیب ها و مشکلات است

انتخاب آگاهانه و صحیح، ضامن رهایی جامعه از آسیب ها و مشکلات است
2021-06-13T11:24:56+04:30
تولیت مدرسه علمیه مروی انتخاب آگاهانه و صحیح را ضامن رهایی جامعه از آسیب های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دانست و گفت: رییس جمهور و کابینه اش نباید اهل ظلم و ست...

ماجرای اطمینان خاطری که امام رضا (ع) به مادر شهید صیاد شیرازی داد

 ماجرای اطمینان خاطری که امام رضا (ع) به مادر شهید صیاد شیرازی داد
2021-06-13T11:31:55+04:30
چشم‌هایش سیاهی رفت و به زمین افتاد. دید در مجلس عزاداری است. در بالای مجلس سیدی نورانی است که به او اشاره می‌کند: پیش‌آ! عزاداران راه باز کردند تا او رسید ب...

خلاقیت‌های هنری در هیئت عاشوراییان / از سخنرانی‌های محوری تا تولید محصولات هنری

 خلاقیت‌های هنری در هیئت عاشوراییان / از سخنرانی‌های محوری تا تولید محصولات هنری
2021-06-13T10:51:57+04:30
مجموعه عاشوراییان طرح سوگواره‌های عاشوراییان را برگزار می‌کند که تلفیقی از نمایش و تعزیه یعنی تئاتر و تعزیه را توأمان دارد.

تعطیلی ۱۲۰ چاپخانه طی ۲ سال گذشته/ افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی تعرفه چاپ کتاب

 تعطیلی ۱۲۰ چاپخانه طی ۲ سال گذشته/ افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی تعرفه چاپ کتاب
2021-06-13T10:51:57+04:30
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران از تعطیلی و تغییر کاربری ۱۲۰ چاپخانه در تهران طی دو سال گذشته خبر داد و گفت:‌ تعرفه‌ها در بخش چاپ کتاب را محتاط‌تر افزایش د...

روایت زیبای پیامبر اکرم(ص) در خصوص دختران

روایت زیبای پیامبر اکرم(ص) در خصوص دختران
2021-06-13T10:31:37+04:30
محمد علی انصاری مفسر قرآن کریم و کارشناس مذهبی به بیان روایتی زیبا از پیامبر اکرم(ص) در خصوص دختران پرداخت.

داستین هافمن و پسرش نقش یک پدر و پسر عاشق را بازی می‌کنند

 داستین هافمن و پسرش نقش یک پدر و پسر عاشق را بازی می‌کنند
2021-06-13T10:11:55+04:30
فیلم سم و کیت با بازی داستین هافمن و جیک هافمن یک کمدی خانوادگی دلگرم‌کننده است که برای تأمین بودجه به بازار فیلم کن می‌رود.

کتاب ««النهایة فی مجرد الفقه و الفتاوی» رونمایی شد

کتاب ««النهایة فی مجرد الفقه و الفتاوی» رونمایی شد
2021-06-13T09:51:38+04:30
مراسم رونمایی از کتاب «النهایة شیخ طوسی» با پیام تصویری آیت‌الله علوی گرگانی و حضور تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، برگزار شد.

هنر در اشاعه فرهنگ رضوی نقش موثری را ایفا می‌کند

هنر در اشاعه فرهنگ رضوی نقش موثری را ایفا می‌کند
2021-06-13T09:51:38+04:30
گلریز گفت: سرود و موسیقی در جشنواره‌هایی که به نام و به نیت امام رضا (ع) برگزار می‌شود؛ همواره جایگاه ویژه‌ای داشته است؛ اساسا هنر در اشاعه فرهنگ رضوی نقش مو...

مسابقه بزرگ فرهنگی و بین‌المللی حدیث کرامت برگزار می‌شود

مسابقه بزرگ فرهنگی و بین‌المللی حدیث کرامت برگزار می‌شود
2021-06-13T08:58:18+04:30
به همت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) مسابقه بزرگ فرهنگی و بین‌المللی «حدیث کرامت» برگزار می‌شود.

پنجمین جشنواره مردمی کرامت برگزار می‌شود

پنجمین جشنواره مردمی کرامت برگزار می‌شود
2021-06-13T08:44:58+04:30
پنجمین جشنواره مردمی کرامت به همت آستان مقدس حضرت معصومه(س) و با همکاری برخی نهادها و سازمان‌های دیگر برگزار می‌شود.

معروف و منکر باید مطابق فطرت انسانی باشد/فطرت یعنی آنچه که بین همه انسان‌ها مشترک است

معروف و منکر باید مطابق فطرت انسانی باشد/فطرت یعنی آنچه که بین همه انسان‌ها مشترک است
2021-06-13T08:44:57+04:30
وقتی گفته می شود معروف فطری است یعنی باید بر روی مشترکات تاکید کرد و این مشترکات جامعه را دچار تفرقه نمی کند.

سربلندی کشور و رفع مشکلات موجود مرهون مشارکت مردم درانتخابات است/لزوم انتخاب رئیس جمهوری صادق و خدوم

سربلندی کشور و رفع مشکلات موجود مرهون مشارکت مردم درانتخابات است/لزوم انتخاب رئیس جمهوری صادق و خدوم
2021-06-13T08:44:57+04:30
آیت الله عابدی بیاینه ای برای حضور پرشور مردم در انتخابات ریاست جمهوری صادر کرد و گفت: ان شاء الله نتیجه این انتخابات باعث عزت و سربلندی بیشتر کشور، گشایش و ...

هیات اندیشه ورز بانوان قرآنی مردم را دعوت به حضور حداکثری کرد

هیات اندیشه ورز بانوان قرآنی مردم را دعوت به حضور حداکثری کرد
2021-06-13T08:44:57+04:30
هیات اندیشه ورزبانوان قرآنی از آحادمختلف مردم خصوصاً بانوان که قشر عظیم دخیل در تغییر سرنوشت ملت می‌باشند صمیمانه درخواست کرد در انتخابات ۱۴۰۰ حضور حداکثری د...

«انتخابات» میدان جهاد تمام مردم ایران و به‌ویژه جوانان است

«انتخابات» میدان جهاد تمام مردم ایران و به‌ویژه جوانان است
2021-06-13T08:31:39+04:30
حجت‌الاسلام علی سرلک معتقد است میدان جهاد تمام مردم ایران و به‌ویژه جوانان «رأی اولی‌ها»، حضور پرشور و گسترده در «انتخابات» است.

انتقادی که گریبانگیر نویسنده رمان "به‌سپیدی یک رؤیا" شد/ توجیه نویسنده برای خلق خواهر فرضی برای حضرت معصومه (س)

  انتقادی که گریبانگیر نویسنده رمان "به‌سپیدی یک رؤیا" شد/ توجیه نویسنده برای خلق خواهر فرضی برای حضرت معصومه (س)
2021-06-13T08:25:15+04:30
فاطمه سلیمانی ازندریانی، نویسنده رمان «به سپیدی یک رویا» درباره زندگی حضرت معصومه (س) معتقد است که استفاده از عنصر تخیل در نوشتن رمان از زندگی ائم...

ویژگی مهمی که حضرت معصومه (س) را فضیلت بخشید

 ویژگی مهمی که حضرت معصومه (س) را فضیلت بخشید
2021-06-13T08:25:14+04:30
خداوند به برکت حرکت حضرت معصومه سلام‌الله علیها از مدینه به سوی طوس، چنان مقرر کرد که قم، مرکز قیام شیعیان و یاوران مهدی عجل‌الله تعالی فرجه باشد.

خانواده ایرانی|مهارت‌های آموزشی برای مأنوس کردن دختران با حجاب

 خانواده ایرانی|مهارت‌های آموزشی برای مأنوس کردن دختران با حجاب
2021-06-13T08:25:14+04:30
آموزش حجاب در سن سه تا پنج سالگی و بعد از آن شش تا یازده سالگی تأثیر بسیاری دارد و خانواده‌ها می‌توانند با دادن هدیه هرچند کوچک، علاقه به حجاب را در فرزند خ...

"دورهمی" و "خندوانه" پدیده سلبریتیسم را سرعت می‌بخشند/ مقابله با عوارض منفی نیازی به حذف سلبریتی‌ها ندارد

 "دورهمی" و "خندوانه" پدیده سلبریتیسم را سرعت می‌بخشند/ مقابله با عوارض منفی نیازی به حذف سلبریتی‌ها ندارد
2021-06-12T20:38:29+04:30
برنامه‌های تلویزیونی واقع‌گرا و واقع‌نمایی مثل "دورهمی" و "خندوانه" که سلبریتی‌ها را جلوی دوربین می‌آورند و خارج از حیطه تخصصیشان ب...

ویژه‌برنامه‌های آستان حضرت معصومه(س) در دهۀ کرامت/ پویش «نذر قلم» و مسابقه «حدیث کرامت»

 ویژه‌برنامه‌های آستان حضرت معصومه(س) در دهۀ کرامت/ پویش «نذر قلم» و مسابقه «حدیث کرامت»
2021-06-12T17:18:36+04:30
بیش از ۲۰۰ ویژه‌برنامه در قالب ۴۰ عنوان محوری به‌مناسبت دهه کرامت در دستور کار قرار گرفته است. با توجه به شرایط متفاوت کرونایی، در این برنامه‌ها تلاش شده اس...

یادداشت|سلبریتیسم و کنشگری سیاسی- اجتماعی

 یادداشت|سلبریتیسم و کنشگری سیاسی- اجتماعی
2021-06-12T17:18:34+04:30
اگر سلبریتی حق دارد در مسائل غیرتخصصی خودش اظهار نظر کند، از آن طرف، تکلیف دارد در مسائلی که اظهارنظر کرده، پاسخگو باشد و به این سادگی فکر نکند که پستی اینس...

آرزوهای دخترانه "مائده" و بازی‌های کودکانه "مهدیه"/ از قرچک تا خیابان ایران به‌عشق قرآن

 آرزوهای دخترانه "مائده" و بازی‌های کودکانه "مهدیه"/ از قرچک تا خیابان ایران به‌عشق قرآن
2021-06-12T15:51:55+04:30
مائده گنجعلی ۱۱ساله و فرزند اول خانواده‌ای ۴نفره است، او و خواهرش مهدیه، حافظ قرآن‌اند، مائده ۳۰ جزء قرآن را حفظ کرده است و مهدیه در مسیر حفظ کل قرآن توانست...

آرزوهای دخترانه "مائده" و بازی‌های کودکانه "مهدیه" / از قرچک تا خیابان ایران به عشق قرآن

 آرزوهای دخترانه "مائده" و بازی‌های کودکانه "مهدیه" / از قرچک تا خیابان ایران به عشق قرآن
2021-06-12T15:38:35+04:30
مائده گنجعلی ۱۱ ساله و فرزند اول خانواده‌ای ۴ نفره است، او و خواهرش مهدیه، حافظ قرآن آند، مائده ۳۰ جزء قرآن را حفظ کرده و مهدیه در مسیر حفظ کل قرآن توانسته ...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)