میرنیوز

کتابی که پس از تأکید رهبر انقلاب منتشر شد/ رازگشایی از معمای موفقیت

 کتابی که پس از تأکید رهبر انقلاب منتشر شد/ رازگشایی از معمای موفقیت 2021-06-09T10:58:30+04:30

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم، کتاب «تندتر از عقربه‌ها حرکت کن»؛ روایت حرکت به سوی یک اتفاق بزرگ، کتابی از بهزاد دانشگر است که  زندگی مدیر جوان موفق یک شرکت دانش‌بنیان به نام نوید نجات‌بخش را روایت می‌کند. محمدحسین فاضل، کارشناس حوزه کتاب، در یادداشتی به معرفی تازه‌ترین اثر دانشگر پرداخته که به این شرح است:

بهزاد دانشگر از نویسندگان تازه‌نفس و خوش‌آتیه است که با اندک آثار منتشر شده مورد توجه مخاطبان و منتقدان ادبی قرار گرفته و آثارش در جشنواره‌های ادبی خوش درخشیده است. او حالا می‌نویسدــداستان، فیلم‌نامه‌ انیمیشن، زندگی‌نامه، تاریخ شفاهی و. حاصل این نوشتن‌ها شده چند تایی کتاب که برخی‌شان کم‌تر دیده شده‌ و تعدادی بیش‌تر، مثل داستانـمقاله‌ «دختران آفتاب» که افتخار تقریظ رهبری را بر پیشانی دارد و مشارکت در مجموعه ‌کتاب «چهارده خورشید، یک آفتاب» که زندگی‌نامه‌ متفاوتی است از حیات طیبه اهل بیت‌(ع). و «ادواردو» که در برخی جشنواره‌ها مانند جشنواره‌ اسلام و مسیحیت، قلم زرین و دوسالانه‌ کتاب اصفهان برگزیده یا شایسته‌ تقدیر شده است. او در آخرین اثر خود، «تندتر از عقربه‌ها حرکت کن»، بُعد دیگری از موضوعاتی را که به آنها می‌پردازد، به نمایش گذاشته است.

«تندتر از عقربه‌ها حرکت کن» روایت نوید نجات‌بخش است که یک انسان معمولی است. شخصیت اصلی این کتاب مدرک کارشناسی‌اش را با معدل 14 دریافت کرده، نه پول آنچنانی دارد و نه ارثی که بتواند کار بزرگی انجام دهد. اما او یک ویژگی دارد که تمام سرمایه‌اش می‌شود و با آن کار بزرگی انجام می‌دهد که دنیا را شگفت‌زده می‌کند. نوید مغازه کپی و زیراکس دارد و روزی تصمیم می‌گیرد از آن ویژگی استفاده کند. آن ویژگی صرف فعل «ما می‌توانیم» است. اما به همین راحتی‌ها هم نیست. تمام ارگان‌ها، مشاوران و اساتید دانشگاه او را از این کار منع می‌کنند. مسیر پر پیچ و خم و مبهم بروکراسی اداری، مشاورین و اساتیدی که خودشان به هیچ‌جا نرسیده‌اند و شاید حسودی‌شان می‌شود کسی این همت را داشته باشد که به آنها نشان دهد که می‌شود، با تمام قدرت و توان جلوی او صف ایستاده‌اند، اما نوید همه آنها را کنار می‌زند و به آنچه که می خواهد می‌رسد.

شاید مخاطب کتاب در نگاه اول به این فکر بیفتد که این کتاب هم مانند هزاران عنوان کتابی که در کتابفروشی‌ها عرضه می‌شود، قصد دارد راه‌های موفقیت را به عنوان یک فرمول جادویی به آنها آموزش دهد. کتاب‌های پر رنگ و لعاب و مشتری‌پسندی که در قفسه کتابفروشی‌ها به مخاطب چشمک می‌زنند و لابد می‌گویند: دوست عزیز! رمز خوشبختی و موفقیت تو در دستان من است!

کتاب جدید دانشگر تلاش دارد داستان یکی از جوانان این کشور را پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه روایت کند؛ در برهه‌ای که او به دنبال ایجاد یک شغل است و با مسیر پر فراز و نشیبی روبرو است. شخصیت اصلی داستان تلاش دارد با وجود همه سنگلاخ‌هایی که در این مسیر قرار دارد، با توجه به روایات اهل بیت(ع) و توصیه رهبر انقلاب، یک کاری کند که رنگ و بوی ایرانی داشته باشد: «سنگفرش هر خیابان ...، قورباغه‌ات را قورت بده ...، ولی همیشه کتاب را که می‌بستم، حس می‌کردم خب، حالا باید چه کار کنم؟ انگار یک فیلم دیده باشم درباره ژاپن یا آلمان. خب، بعدش؟ اینجا که کره و ژاپن نبود. آلمان و فرانسه نبود. این راه‌ها و روش‌ها، این حرف‌ها مال فرهنگ آن‌ها بود. همین شد که خیلی از همان بچه‌ها بعدها حس کردند این روش‌ها را در ایران نمی‌شود اجرا کرد. حس کردند در ایران چنین موفقیتی در انتظارشان نیست. بعد چمدان‌هایشان را بستند، مدارکشان را جمع کردند و رفتند یک سوی دیگر. چندتایی کانادا، چندتایی انگلستان، ایتالیا، سوئد، آلمان، ژاپن. حق هم داشتند. با آن تعریفی که توی آن کتاب‌ها از موفقیت آمده بود، کانادا و انگلستان و چنین کشورهایی جای بهتری بودند برای موفق شدن».

کسانی که با موضوعات کتاب‌های بهزاد دانشگر آشنا هستند، می‌دانند که او تا به حال بر روی موضوعاتی کار کرده که بیشتر جنبه معنوی داشته‌اند نه مادی، اما این کتاب با موضوع کسب و کار که اساساً در نگاه فعلی ما انسان‌ها یک امر مادی است، با بقیه کارهایش فرق می‌کند و ممکن است این سؤال در ذهن مخاطب جرقه بزند که ظرفیت «تندتر از عقربه‌ها حرکت کن» چه بوده که دانشگر را به این سمت کشانده است؟

برای رسیدن به پاسخ این پرسش باید نگاهی انداخت به برداشت نویسنده از مسائل پیرامون خود. به نظر می‌رسد نویسنده کتاب «تندتر از عقربه‌ها حرکت کن» حتی از کسب و کار و پول در آوردن نیز برداشتی معنوی دارد که برگرفته از آداب و تعالیم دینی است. هرچند این برداشت بی‌راه هم نیست. ما در روایات بسیار داریم که کار حلال را مقدس می‌داند. اساساً کار یک امر قدسی است. انسان با کار کردن به خدا راه پیدا می‌کند؛ این برداشت بر خلاف نگاه امروز ما است که کار کردن را مساوی با اندوختن ثروت تعریف می‌کند. دانشگر در واقع در خلال بیان این ماجرا و زندگی جوانی به نام نوید نجات‌بخش، برداشتی معنوی از کار و تلاش را ارائه می‌دهد؛ برداشتی که این روزها در هیاهوی فعالیت‌ها و دغدغه‌های اقتصادی گاهی گم می‌شود.

با این نگاه، نوید نجات‌بخش که به سراغ کاری نشدنی می‌رود و آن را شدنی می‌کند و به همه ثابت می‌کند که ما می‌توانیم، در اصل مجاهدی است که در جبهه اقتصادی جهاد می کند. این نگاه یک نوع برداشت معنوی و الهی به کسب و کار است که نویسنده به بهانه روایت زندگی نوید نجات‌بخش، آن را با بهترین مدیوم رسانه به مخاطب منتقل می‌کند. از منظر راوی، مسیر طی شده اهمیت دارد: این متن حاصل گفت و گو های من (نگارنده) و نوید نجات بخش و دیدارهای مکرر من از بهیار صنعت سپاهان در سال 1395 است. ولی این متن در این سال‌ها توفیق نشر نمی‌یافت تنها به یک دلیل. نوید نجات‌بخش نگران بود که این متن در پی بت‌سازی از او و برجسته کردنش باشد. در این سال‌ها، مدام تکرار می‌کرد نوید نجات‌بخش اهمیتی ندارد. این مسیر است که اهمیت دارد؛ مسیری که نوید نجات بخش با پیمودنش توفیقات زیادی به دست آورده است. پس باید از مسیر گفت... و اگر نبود تأکید رهبر انقلاب در روایت فتوحات اقتصادی و علمی و صنعتی، شاید همه توضیحات من بی‌ اثر می‌ماند. پس اگر جایی بیش از اندازه به وی پرداخته شده است، حاصل ناتوانی نگارنده در روایت مسیر بوده، نه خواسته نوید نجات‌بخش.

نکته بعدی که در این کتاب بسیار به چشم می‌خورد که بی‌ربط به نکته قبلی نیست، حضور خدا در تک‌تک لحظه‌های زندگی نوید نجات‌بخش است. مخاطب در هر چند صفحه با این حضور مواجه می‌شود؛ نکته‌ای که می‌توان آن را وجه تمایز کتاب دانشگر با بسیاری از کتاب‌های پرفروش موفقیت دانست. در اکثر این دسته از کتاب‌ها این «انسان» است که موضوعیت دارد. آنها تمام تلاششان را می‌کنند که به مخاطب بقبولانند که هیچ چیزی وجود ندارد که تو را نجات دهد. خودت هستی در این دنیای وا نفسا و خودت، باید دست روی زانوی خود بگذاری و بدون کمک دیگران، خودت را نجات دهی. «انسان» در این دسته از منابع محور است و دیگر مسائل، زیر سایه او رنگ می‌بازد.

در کتاب «تندتر از عقربه‌ها حرکت کن» ماجرا برعکس است. نویسنده با کمک راوی نشان می‌دهد که اگر انسان در هر کاری که می‌کند و هر قدمی که برمی‌دارد، خدا را در نظر نگیرد، به موفقیت واقعی دست نخواهد یافت. نویسنده با استفاده از ابزارهای و تکنیک‌های داستان‌نویسی، با بیانی غیر مستقیم این موضوع را به مخاطب خود گوشزد می‌کند. از این منظر، شخصیت‌پردازی کتاب با کمک بهره بردن از فضاسازی، گفت‌وگو و ... به خوبی انجام شده تا مخاطب را با خود همراه کند. 

کتاب حاضر توسط نشر معارف با قیمت 35 هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

اعطای گواهینامه درجه یک هنری به مرتضی امیری اسفندقه

 اعطای گواهینامه درجه یک هنری به مرتضی امیری اسفندقه
2021-06-14T15:11:58+04:30
دهقانکار در مراسم اعطای گواهینامه درجه یک هنری به مرتضی امیری اسفندقه گفت: اسفندقه قبل از گرفتن این گواهینامه، نشان درجه یک اخلاق را گرفته است.

شیطان چگونه در نطفه انسان شریک می‌شود؟

 شیطان چگونه در نطفه انسان شریک می‌شود؟
2021-06-14T15:11:58+04:30
شراکت شیطان اینگونه است که در نطفه انسان تأثیر دارد، به این صورت که برخی اموال و رفتارهای او سبب می‌شود شرک شیطان اتفاق بیفتد.

آیت‌الله قائم مقامی: امام راحل عدم حضور و مسامحه در انتخابات را گناه کبیره می‌دانست

 آیت‌الله قائم مقامی: امام راحل عدم حضور و مسامحه در انتخابات را گناه کبیره می‌دانست
2021-06-14T15:11:56+04:30
استاد حوزه علمیه قم گفت: اهالی مسجد و متدینین جامعه باید در این عرصه به صورت فعالانه شرکت و در کنار آن، آحاد جامعه را برای حضور حماسی پای صندوق‌های رأی دعوت...

سیر ترجمه های قرآن به زبان فارسی بررسی می شود

سیر ترجمه های قرآن به زبان فارسی بررسی می شود
2021-06-14T14:24:54+04:30
نشست سیر ترجمه های قرآن به زبان فارسی از سوی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بررسی می شود.

«علیرضا بیژنی‌»درجایگاه نخست مسابقات بین‌المللی قرآن بنگلادش نشست

«علیرضا بیژنی‌»درجایگاه نخست مسابقات بین‌المللی قرآن بنگلادش نشست
2021-06-14T14:11:32+04:30
علیرضا بیژنی‌، نماینده ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن کشور بنگلادش، موفق به کسب رتبه نخست شد.

نشست«نقش اهل سنت در مشارکت حداکثری انتخابات ۱۴۰۰» برگزار می شود

نشست«نقش اهل سنت در مشارکت حداکثری انتخابات ۱۴۰۰» برگزار می شود
2021-06-14T13:58:13+04:30
نشست «نقش اهل سنت در مشارکت حداکثری انتخابات ۱۴۰۰» به صورت مجازی و در قالب وبینار برگزار می شود.

هفتمین دوره طرح ملی رحله در ملایر برگزار می شود

هفتمین دوره طرح ملی رحله در ملایر برگزار می شود
2021-06-14T12:24:52+04:30
هفتمین دوره طرح ملی رحله در ملایر از سوی یکی از شعب موسسه بیت الاحزان برگزار بر گزار می شود.

اعلام برنامه‌های حرم شاهچراغ(س) ویژه دهه کرامت ۱۴۰۰/افتتاح انجمن خوشنویسی کاتبان وحی

اعلام برنامه‌های حرم شاهچراغ(س) ویژه دهه کرامت ۱۴۰۰/افتتاح انجمن خوشنویسی کاتبان وحی
2021-06-14T11:44:53+04:30
حجت‌الاسلام سلامی با اشاره به برنامه‌های آستان شاهچراغ(س) به مناسبت دهه کرامت، اجرای نمایش آیینی «امین ولایت» و افتتاح انجمن خوشنویسی کاتبان وحی را از جمله ا...

چهارپایه خوانی مداحان جوان به منظور دعوت مردم برای مشارکت حداکثری

چهارپایه خوانی مداحان جوان به منظور دعوت مردم برای مشارکت حداکثری
2021-06-14T11:44:53+04:30
جشن خیابانی دهه کرامت با چهارپایه خوانی میثم مطیعی و جمعی از مداحان جوان کشور به منظور دعوت مردم به حضور حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

التزام عملی به دستورات دین از ویژگی های رییس جمهور اصلح است

التزام عملی به دستورات دین از ویژگی های رییس جمهور اصلح است
2021-06-14T11:44:52+04:30
تولیت مدرسه علمیه مروی التزام عملی به دستورات دین را از ویژگی های رییس جمهور اصلح برشمرد و گفت: انسان فاسق و فاسد شرعا نمی تواند زمامدار جامعه اسلامی باشد.

فتنه‌ای که شیعیان امام رضا (ع) را به چالش اعتقادی کشید / آگاهی امام از شبهۀ قلبی صحابه

 فتنه‌ای که شیعیان امام رضا (ع) را به چالش اعتقادی کشید / آگاهی امام از شبهۀ قلبی صحابه
2021-06-14T11:25:11+04:30
یکی از صحابۀ امام رضا علیه‌السلام می‌گوید پس از وفـات امام کـاظم علیه‌السلام، مردم در امر امامت تـوقف کـردند. نـزد امـام رضـا علیه‌السلام بـودم کـه آن را نه...

"یک مکان ساکت ۲" رکورد فروش را در هالیوود زد

 "یک مکان ساکت ۲" رکورد فروش را در هالیوود زد
2021-06-14T11:11:52+04:30
قسمت دوم فیلم ترسناک "یک مکان ساکت ۲" توانست رکورد فیلم گودزیلا در برابر کونگ را بزند و از مرز ۱۰۰ میلیون دلار در سینماهای آمریکا عبور کند.

حال احسان علیخانی رو به بهبود است/ "عصرجدید۳" زمستان ساخته می‌شود!

 حال احسان علیخانی رو به بهبود است/ "عصرجدید۳" زمستان ساخته می‌شود!
2021-06-14T11:11:52+04:30
احسان علیخانی چند روزی است که به کرونا مبتلا شده و الان دوران نقاهت را سپری می‌کند؛ قرار است در فصل زمستان فصل سوم "عصر جدید" با فضای نو ساخته شود.

اهل بیت(ع) برای حفظ عزت مومن نیازمند، مخفیانه کمک می کردند

اهل بیت(ع) برای حفظ عزت مومن نیازمند، مخفیانه کمک می کردند
2021-06-14T10:51:32+04:30
حجت الاسلام نوروزپور با اشاره به اهمیت شاد کردن قلب مومن گفت: اهل بیت(ع) برای حفظ عزت مومن نیازمند، مخفیانه کمک می کردند.

دختری که احمد آقا صدایش می‌کنند

 دختری که احمد آقا صدایش می‌کنند
2021-06-14T10:58:27+04:30
کتاب «دختر تبریز»، مسیر جست‌وجوگری، صیرورت(شدن) و هویت‌یابی همان آدم عادی را تا تبدیل به انسان انقلاب اسلامی به‌خوبی نشان داده است.

موزه حمید سبزواری ساخته نشده، تخریب شد

 موزه حمید سبزواری ساخته نشده، تخریب شد
2021-06-14T10:58:27+04:30
موزه‌ای که قرار بود به نام زنده‌یاد حمید سبزواری، پدر شعر انقلاب، در زادگاهش راه‌اندازی شود، پس از ۵ سال همچنان بلاتکلیف و بخشی از دیوار آن نیز دچار ریزش شد...

کم‌لطفی‌ها به توزیع رمان «دختر ماه» / سختی‌های نوشتن از قهرمانان دینی

 کم‌لطفی‌ها به توزیع رمان «دختر ماه» / سختی‌های نوشتن از قهرمانان دینی
2021-06-14T10:58:27+04:30
سارا عرفانی نویسنده رمان »دختر ماه» زندگی‌نامه داستانی حضرت معصومه با اشاره به سختی‌های نوشتن از قهرمان‌های دینی از کم‌لطفی نهادهای دولتی و حکومتی...

دهه کرامت فرصتی برای تعمیق تبلیغات اسلامی برای نسل جوان است

دهه کرامت فرصتی برای تعمیق تبلیغات اسلامی برای نسل جوان است
2021-06-14T10:24:52+04:30
حسن بلخاری گفت:دهه کرامت بهترین فرصت برای تعمیق نظام تبلیغات در اندیشه اسلامی برای این قشر به شمار می‌رود.

دهه کرامت بهترین فرصت برای تعمیق و تبلیغ نظام اسلامی برای جوانان

دهه کرامت بهترین فرصت برای تعمیق و تبلیغ نظام اسلامی برای جوانان
2021-06-14T09:44:52+04:30
حسن بلخاری، با اشاره به اینکه باید با زبان گویا در راستای تعمیق مفاهیم دینی برای نسل جوان تلاش کنیم، افزود: دهه کرامت بهترین فرصت برای تبلیغ نظام اسلامی برای...

برنامه‌های مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ۵۰ شهر و کشور جهان

برنامه‌های مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ۵۰ شهر و کشور جهان
2021-06-14T09:04:53+04:30
حجت‌الاسلام معینیان گفت: مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیش از سه هزار مبلغ بومی، ۱۰۰ مجمع عمومی و مرکزی در ۵۰ شهر و کشور در دهه کرامت فعالیت می‌کند.

مسابقه «لحظه دیدار» ویژه عکاسی از اماکن متبرکه برگزار شد

مسابقه «لحظه دیدار» ویژه عکاسی از اماکن متبرکه برگزار شد
2021-06-14T08:51:32+04:30
مرحله داوری مسابقه «لحظه دیدار» ویژه عکاسی از اماکن متبرکه در نگارخانه کلک خیال فرهنگسرای اخلاق برگزار شد.

پخش روزانه برنامه «صراط» با محوریت انتخابات از منظر معارف قرآنی

پخش روزانه برنامه «صراط» با محوریت انتخابات از منظر معارف قرآنی
2021-06-14T08:38:12+04:30
برنامه صراط با موضوع انتخابات از منظر معارف قرآنی همه روزه در آستانه سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری و شوراها روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می‌رود.

مهربانی: در انواع کارهای هنری، تئاتر بیشترین قدرت را در تأثیر بر مخاطب دارد

 مهربانی: در انواع کارهای هنری، تئاتر بیشترین قدرت را در تأثیر بر مخاطب دارد
2021-06-13T19:31:54+04:30
بازیگر نمایش «شب/خارجی/یرما» و مجری تلویزیون معتقد است تئاتر، در بین کارهای هنری، به جهت برخورد مستقیم با مخاطب، می‌تواند بالاترین تأثیر را بر آن ...

تئاتر دانشجویی از خوی جنگنده‌اش تهی شده است/ دولت دخالت می‌کند

 تئاتر دانشجویی از خوی جنگنده‌اش تهی شده است/ دولت دخالت می‌کند
2021-06-13T19:31:54+04:30
چهارمین نشست از سلسله نشست‌های بندباز با بررسی اوضاع جشنواره تئاتر دانشجویی برگزار شد و بر عدم دخالت دولت در تئاتر دانشجویی تأکید کرد.

۲ کتاب جدید از رهنمودهای انتخاباتی آیت‌الله خامنه‌ای/ معیارهای سیاستمدار طراز انقلاب اسلامی + گزارش تصویری

 ۲ کتاب جدید از رهنمودهای انتخاباتی آیت‌الله خامنه‌ای/ معیارهای سیاستمدار طراز انقلاب اسلامی + گزارش تصویری
2021-06-13T15:58:37+04:30
کتاب‌های «رجل سیاسی» و «دولت جوان حزب‌اللهی» به‌تازگی منتشر شده است و شاخص‌های سیاستمدار طراز انقلاب اسلامی را معرفی می‌کند.

نگار عابدی: نگران بودم مخاطب مرا جدّی نگیرد/ سر صحنه "دودکش۲"ام

 نگار عابدی: نگران بودم مخاطب مرا جدّی نگیرد/ سر صحنه "دودکش۲"ام
2021-06-13T15:45:17+04:30
جالب است در سریال "تعبیر وارونه یک رؤیا" نگران این بودم که مبادا به‌خاطر بازی در مجموعه‌های طنز، مخاطبان مرا در قالب نقش جدّی نپذیرند.

آغاز ثبت نام آزمون سراسری مؤسسه کشوری مهد قرآن

آغاز ثبت نام آزمون سراسری مؤسسه کشوری مهد قرآن
2021-06-13T15:24:56+04:30
ثبت نام برای حضور در سیزدهمین دوره آزمون سراسری حفظ کل قرآن همراه با ترجمه و تدبر “ترنم وحی” ویژه قرآن آموزان عضو مؤسسه کشوری مهد قرآن از سراسر کشور از امروز...

روایت تکان‌دهنده عکاس خبری ربوده شده از تحمل ۲۱ ضربه چاقو و از دست دادن ۲۰۰ میلیون تجهیزات/ ادوات دفاعی برای عکاسان لازم است

 روایت تکان‌دهنده عکاس خبری ربوده شده از تحمل ۲۱ ضربه چاقو و از دست دادن ۲۰۰ میلیون تجهیزات/ ادوات دفاعی برای عکاسان لازم است
2021-06-13T15:31:55+04:30
ماجرای وحشتناکی که برای محمد دلکش رخ داد، منجر به چاقو خوردن او و دزدیده شدن تمام تجهیزات عکاسی او شد.

روش برخورد امام رضا(ع) با مخالفان در مناظرات/ جامعه نیاز به تزریق اخلاق و کرامت دارد

 روش برخورد امام رضا(ع) با مخالفان در مناظرات/ جامعه نیاز به تزریق اخلاق و کرامت دارد
2021-06-13T15:31:55+04:30
حجت‌الاسلام ارزانی ضمن اشاره به برخی گزاره‌های اخلاقی در مناظرات حضرت امام علی‌بن موسی الرضا(ع) گفت: نباید این‌چنین باشد که از ضرورت نان و اقتصاد بگوییم، ام...

هیات اندیشه ورز بانوان قرآنی مردم را دعوت به حضور حداکثری در انتخابات کرد

هیات اندیشه ورز بانوان قرآنی مردم را دعوت به حضور حداکثری در انتخابات کرد
2021-06-13T15:11:37+04:30
هیات اندیشه ورزبانوان قرآنی از آحادمختلف مردم خصوصاً بانوان که قشر عظیم دخیل در تغییر سرنوشت ملت می‌باشند صمیمانه درخواست کرد در انتخابات ۱۴۰۰ حضور حداکثری د...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)