میرنیوز

«زبان پیامکی» عاقبت زبان فارسی را می‌بلعد؟/ سیاست دست روی دست گذاشتن دیگر جواب نمی‌دهد

 «زبان پیامکی» عاقبت زبان فارسی را می‌بلعد؟/ سیاست دست روی دست گذاشتن دیگر جواب نمی‌دهد 2021-06-09T09:11:53+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، گسترش شبکه‌های اجتماعی و افزایش کاربران فضای مجازی در ایران طی سال‌های اخیر هم فرصت‌هایی را برای زبان فارسی ایجاد کرده و هم آن را با تهدید مواجه کرده است. زبان فارسی که طی سده‌های مختلف با پیشینه‌ای به عنوان میراثی گرانبها به دست ما رسیده، اکنون در مواجهه با فضای مجازی و افزایش سرعت استفاده کاربران، همانند دیگر زبان‌ها در معرض آسیب‌های مختلف در حوزه محتوا و زبان است.

فضای مجازی که از دهه 70 در میان کاربران ایرانی جای خود را باز کرد، فرصت‌هایی مانند ایجاد ارتباطات گسترده برای کاربران فراهم کرد، اما در عین حال افزوده شدن روز به روز کاربران فارسی‌زبان به این محیط و استفاده از ظرفیت‌های آن، از چند وجه زبان فارسی را نیز مورد تهدید قرار داده است. طی چند سال گذشته کارشناسان بارها نسبت به تغییر اصول نگارشی، درهم آمیختگی زبان، خلاصه کردن، جعل افعال و ... در فضای مجازی هشدار داده‌اند. به نظر می‌رسد نادیده انگاشتن این مسئله، در آینده می‌تواند آن را به یکی از تهدیدات جدی زبان فارسی تبدیل کند.

فضای مجازی روز به روز در حال رشد و تغییر است، بی‌توجهی نسبت به این فضا و رها کردن و نادیده گرفتن مسائل و معضلات موجود در آن، زخمی است که در آینده سر باز خواهد کرد؛ به ویژه آنکه طی یک سال اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا، آموزش در کشور با این فضا پیوند خورده است و به نظر می‌رسد که این روش کماکان ادامه خواهد داشت. حسن ذوالفقاری، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و عضو شورای علمی آموزش زبان و ادبیات فارسی، با توجه به اهمیت این موضوع، در یادداشتی که اخیراً در خبرنامه این گروه منتشر شده، پیشنهاداتی را در راستای حفظ زبان فارسی در بستر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی ارائه می‌دهد. او بر این باور است که با توجه به اینکه عمده کاربران این قلمرو را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند، «آموزش» بهترین گزینه برای مدیریت در راستای حفظ زبان فارسی است. او در این‌باره می‌نویسد: سه دهه از ورود پیامک و پیامک‌نویسی می‌گذرد و هر روز دامنه آن فراتر می‌رود و وسعت آن بیشتر می‌شود. اکنون پیامک‌نگاری در فضای مجازی، بر سبک زندگی و شیوه نگارش کاربران تأثیرات مثبت و منفی گذارده است. این روند در ایام سیطره بیماری کرونا بر کشور و گسترش آموزش‌های مجازی رو به تزاید نیز نهاده است و آنچه از خطرات این نظام زبانی خواهیم گفت مضاعف شده است.

اکنون و تا زمانی که نمی‌دانیم کی است، ارتباطات مجازی به طور صد در صد روند آموزش کشور را در اختیار خود گرفته‌اند. ما برای سهولت، زبان در فضای مجازی را با عنوان «زبان پیامکی» می‌شناسیم؛ در کنار گونه‌های اداری، آموزشی، ادبی، علمی، مطبوعاتی و رسانه‌ای. شاید بتوان این زبان را زیرگونه زبان رسانه دانست. هرچه هست به خلاف رسانه‌های دیداری و شنیداری که تا حدودی می‌توان بر آنها نظارت داشت، این زبان نظارت‌گریز و یله و رهاست و نهاد مسئولی نیز متولی این بی سر و سامانی نیست. اگر بخواهیم یک نهاد مسئول بیابیم همانا انگشت اشارت به فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.

اما زبان پیامکی زبانی اختصاری است که در پیامک‌ها و گپ‌سراها و شبکه‌های مجازی اجتماعی استفاده می‌شود. پیامک‌ها با دو نوع زبان معیار(بسیار اندک) و غیر معیار(زبان ساخته جوانان و بسیار پرکاربرد) جریان دارد. بنای این زبان بر کوتاه‌نویسی واژه‌ها با کمترین تعداد نویسه برای رساندن مفاهیم است. اصول نگارش خط و زبان رعایت نمی‌شود؛ واژگان و اعداد در هم می‌آمیزد تا مختصرترین واژگان را برای بیان مقصود بسازد. از ویژگی‌های خطی پیامک‌ها رعایت نکردن رسم‌الخط فارسی، کاربرد خط لاتین(فینگلیش)، انگلیسی‌نویسی، آمیختن فارسی و انگلیسی است. در حوزه زبانی نیز ویژگی‌هایی چون نیمه‌نویسی، کاربرد اختصارات زبانی، واژه‌سازی نامأنوس، کاربرد کلمات بیگانه، جابجایی ارکان جمله، شکسته‌نویسی، مصدر جعلی سازی(مثلاً هنگیدن) دارد. در حوزه‌های بیانی رسمیت دادن به زبان مخفی جوانان، نزول سطح زبان و مهارت‌های نگارشی و اثر سوء بر گونه‌های دیگر زبان، بیان احساسات با شکلک به جای جمله‌های عاطفی، بازی‌های زبانی، طنز و شوخ طبعی و محاوره‌نویسی از خصایص این زبان است.

او با طرح این موضوع که این زبان(زبان پیامکی) در روزگار ما رسمیت یافته و واقعیت دارد، ادامه می‌دهد: اغلب استفاده‌کنندگان به گواهی آمارها جوانان و دانش‌آموزان هستند. وقت آن است به عنوان مقوله‌ای آموزشی بدان نگریسته شود. باید به جای طرد و رد، با در نظر گرفتن مزایای پیامک و پذیرش آن، اصول پیامک‌نویسی را با قواعد زبان فارسی انطباق داد و به عنوان گونه‌ای از گویش‌های اجتماعی از رده زبان‌های ساختگی آن را پذیرفت. حتی این گونه نوظهور زبانی، می‌تواند به شرط نظارت و برنامه‌ریزی زبانی، عامل تقویت و گسترش زبان هم باشد، البته اگر به موقع قواعد آن را بنویسیم و آموزش دهیم.

وقتی سخن از الزامات رعایت خط و زبان فارسی در فضای مجازی پیش می‌آید، اولین توصیه پس از استانداردسازی و تدوین اصول نگارش پیامک‌نویسی، آموزش آن در مدارس است. در برنامه درسی و کتاب‌های آموزشی باید تمایز زبان پیامکی با نگارش رسمی آموزش داده شود تا از موارد کاربرد آنها آگاه شود. همچنین نادرستی‌های این زبان آموزش داده شود و حدود کاربرد آن در فضای مجازی تبیین شود. البته جز کتاب درسی، نهادها و سازمان‌های دیگر نیز باید در ترویج این نوع آموزش‌ها بکوشند. وزارت ارتباطات با ارسال پیامک‌های آموزشی یا صدا و سیما با آموزش‌های خود می‌توانند نقش مؤثری ایفا کنند.

زبان فارسی , فرهنگستان زبان ,

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در ادامه پیشنهاداتی را ارائه می‌دهد: مؤلفان کتاب‌های درسی و برنامه‌نویسیان و تصمیم‌گیران البته بی‌مدد فرهنگستان زبان و ادب فارسی قادر به انجام این کار نیستند. پس چه بهتر که گام نخست را فرهنگستان بردارد. خطر انفعال و انکار چنین زبانی آن است که در درازمدت بر زبان نوشتار رسمی تأثیر منفی می‌گذارد. اگر همین زبان شکل و نمود نوشتاری پیدا نمی‌کرد، می‌توانستیم آن را گونه شفاهی در برابر ده‌ها گونه شفاهی دیگر به حساب آوریم که در طی تاریخ راه خود را پیموده و به فراموشی سپرده شده است. اما این زبان در میلیون‌ها صفحه وب برای سالیان دراز ماندگار است. نادیده انگاشتن و از کنار آن گذشتن، چنانکه رسم معهود است، نیز دردی را مداوا نمی‌کند که بر شدت زخم و جراحت پیکره زبان فارسی می‌افزاید. پیشنهاد می‌کنیم این مهم در چند گام به انجام رسد:

گام اول: تشکیل نشست‌های تخصصی درباره کشف و شناخت گستره موضوع یا انجام طرحی پژوهشی تا ابعاد آن کاویده و سنجیده شود.

گام دوم: تیمی مجرب و کاردیده، با شناختی که از اطراف و ابعاد موضوع دارند، پیشنهاده‌ای یا شیوه‌نامه‌ای تهیه کنند و پس از طی مراحل کارشناسی و تصویب و تأیید در اختیار جراید و عموم مردم قرار دهد.

گام سوم: تدوین درس‌نامه‌هایی برای کتاب‌های درسی مدارس براساس اصول مصوب تا به نحو مقتضی در خلال کتاب‌ها استفاده شود.

طی سال‌های اخیر پژوهشگران و کارشناسان نسبت به خطراتی که زبان فارسی را در فضای مجازی تهدید می‌کند، هشدار داده و راه حل‌هایی برای رفع این معضلات، ارائه داده‌اند. با وجود این، فضای مجازی و نوع حضور کاربران و زبان آنها در این بستر طی سال‌های گذشته کمترین اهمیت را در میان مسئولان داشته است. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب نیز بارها نسبت به توجه به این حوزه هشدار داده‌اند. اسماعیل آذر، پژوهشگر و استاد زبان فارسی، مهمترین مشکلات زبان فارسی در بستر فضای مجازی را متوجه «خط» و «محتوا» می‌داند. او در گفت‌وگویی با تسنیم گفته است: اولین مشکلی که فضای مجازی برای زبان فارسی ایجاد کرده، تغییر خط فارسی است. خط ما در حال حاضر به گونه‌ای است که حرف می‌زنیم. این می‌تواند در درازمدت برای خط فارسی خسران به بار بیاورد. اگر بین خط و زبان شکاف ایجاد شود، ممکن است در 200 سال آینده دیگر از خط فارسی آنقدر دور شویم که نتوانیم غزل حافظ و گلستان سعدی بخوانیم و آن را بفهمیم.

زبان فارسی , فرهنگستان زبان ,

وی ادامه داد: دومین ضربه‌ای که فضای مجازی به زبان فارسی زده است، اشتباه خواندن متون ادبی است. خاطرم هست زمانی که کلاس ششم ابتدایی تحصیل می‌کردم، یکی از کتاب‌های ما گلستان سعدی بود. اما امروز دانشجویانی که تحصیلات بالایی هم دارند، بوستان و گلستان را غلط می‌خوانند.

به نظر می‌رسد می‌توان در کنار آموزش، با ارائه محتوای مناسب، کوتاه و کاربردی از میزان تهدید زبان فارسی در شبکه‌های اجتماعی کاست. ایجاد علاقه و پیوند با زبان آثاری چون گلستان و بوستان سعدی، غزلیات حافظ، حکایت‌های کلیله و دمنه و ... می‌تواند هم در امر توسعه کتابخوانی مفید باشد و هم مخاطب جوان و نوجوان را با سرچشمه‌های ادبی آشنا کرده و دایره واژگانی او را توسعه دهد. ضمن اینکه خوانش این متون بر نوع نگارش و استفاده از کلمات و خط نیز تأثیرگذار خواهد بود.

در حالی که نهادهای مختلف متولی حفظ و توسعه فرهنگ ایرانی اسلامی و زبان فارسی در کشور هستند، اما آنچه عمدتاً طی سال‌های اخیر در برخی از این نهادها و سازمان‌ها شاهد بوده‌ایم، بیشتر سیاست دست روی دست گذاشتن و تماشا کردن بوده است. 

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

متن روایات در کتب اولیه فقهی باعث افتخار شیعه است

متن روایات در کتب اولیه فقهی باعث افتخار شیعه است
2021-06-13T14:18:17+04:30
مدیر مؤسسه پژوهشی امام هادی علیه السلام گفت: شیعه این افتخار را دارد که کتب اولیه فقهی اش، متن روایات است و ما در در هیچ مذهب اسلامی دیگر، چنین چیزی را سراغ ...

رونمایی از ۱۳ اثر تجسمی و یک آلبوم موسیقی در دهه کرامت

رونمایی از ۱۳ اثر تجسمی و  یک آلبوم موسیقی در دهه کرامت
2021-06-13T14:18:16+04:30
رفائی ضمن تشریح برنامه‌های بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) در دهه کرامت از رونمایی ۱۳ اثر تجسمی، یک آلبوم موسیقیایی اثر هنرمندان اکشور افغانستان و یک رمان بلند ...

کتاب جدید نویسنده «دختر شینا» منتشر شد

 کتاب جدید نویسنده «دختر شینا» منتشر شد
2021-06-13T12:51:59+04:30
بهناز ضرابی‌زاده، نویسنده کتاب پرمخاطب «دختر شینا»، اثر جدید خود را توسط انتشارات کانون پرورش فکری برای گروه سنی کودک منتشر کرد.

آزمون شجره ممنوعه «بدحجابی» در میدان انتخابات

 آزمون شجره ممنوعه «بدحجابی» در میدان انتخابات
2021-06-13T12:51:58+04:30
گناه به‌یغمابردن رأی مردم به فریب، کمتر از معصیت به‌تاراج‌بردن مال آنها به‌ستم نیست، رأی حرامی که با رفتارهای شیطانی زیرپاگذاشتن دستور الهی حجاب و مخدوش‌کرد...

عرض ارادت عبدالرحیم سعیدی‌راد به ساحت امام رضا (ع)

 عرض ارادت عبدالرحیم سعیدی‌راد به ساحت امام رضا (ع)
2021-06-13T12:51:58+04:30
عبدالرحیم سعیدی‌راد تازه‌ترین سروده‌های خود را به مناسبت دهه کرامت به ساحت مقدس امام رضا(ع) و برادر بزرگوارشان، محمد‌بن موسی‌الکاظم(ع) تقدیم کرد.

با شعار «خدمت کریمانه، گره‌گشایی به رسم اهل‌بیت(ع)» برگزار می شود

با شعار «خدمت کریمانه، گره‌گشایی به رسم اهل‌بیت(ع)» برگزار می شود
2021-06-13T12:04:57+04:30
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با تشریح برنامه‌های این سازمان در دهه پر برکت کرامت گفت: این برنامه ها با شعار «خدمت کریمانه، گره‌گشایی به ر...

سلسله نشست‌های «بانوان رهبران پیشرفت» برگزار می شود

سلسله نشست‌های «بانوان رهبران پیشرفت» برگزار می شود
2021-06-13T12:04:56+04:30
سلسله نشست‌های بانوان فرهیخته با عنوان «بانوان رهبران پیشرفت» به همت سازمان تبلیغات اسلامی و به جهت پررنگ کردن نقش بانوان در انتخابات و پیگیری مطالبات آن‌ها ...

چاپ و تولید کتاب دفاع مقدس به نصف رسید/ کاغذ؛ رمق یار مهربان را گرفت

 چاپ و تولید کتاب دفاع مقدس به نصف رسید/ کاغذ؛ رمق یار مهربان را گرفت
2021-06-13T11:45:15+04:30
رئیس هیئت مدیره مجمع ناشران دفاع مقدس گفت: کاهش چاپ و تولید کتاب در این حوزه طی سه ماهه اخیر در مقایسه با گذشته بیش از نصف بوده است.

انتخاب آگاهانه و صحیح، ضامن رهایی جامعه از آسیب ها و مشکلات است

انتخاب آگاهانه و صحیح، ضامن رهایی جامعه از آسیب ها و مشکلات است
2021-06-13T11:24:56+04:30
تولیت مدرسه علمیه مروی انتخاب آگاهانه و صحیح را ضامن رهایی جامعه از آسیب های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دانست و گفت: رییس جمهور و کابینه اش نباید اهل ظلم و ست...

ماجرای اطمینان خاطری که امام رضا (ع) به مادر شهید صیاد شیرازی داد

 ماجرای اطمینان خاطری که امام رضا (ع) به مادر شهید صیاد شیرازی داد
2021-06-13T11:31:55+04:30
چشم‌هایش سیاهی رفت و به زمین افتاد. دید در مجلس عزاداری است. در بالای مجلس سیدی نورانی است که به او اشاره می‌کند: پیش‌آ! عزاداران راه باز کردند تا او رسید ب...

خلاقیت‌های هنری در هیئت عاشوراییان / از سخنرانی‌های محوری تا تولید محصولات هنری

 خلاقیت‌های هنری در هیئت عاشوراییان / از سخنرانی‌های محوری تا تولید محصولات هنری
2021-06-13T10:51:57+04:30
مجموعه عاشوراییان طرح سوگواره‌های عاشوراییان را برگزار می‌کند که تلفیقی از نمایش و تعزیه یعنی تئاتر و تعزیه را توأمان دارد.

تعطیلی ۱۲۰ چاپخانه طی ۲ سال گذشته/ افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی تعرفه چاپ کتاب

 تعطیلی ۱۲۰ چاپخانه طی ۲ سال گذشته/ افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی تعرفه چاپ کتاب
2021-06-13T10:51:57+04:30
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران از تعطیلی و تغییر کاربری ۱۲۰ چاپخانه در تهران طی دو سال گذشته خبر داد و گفت:‌ تعرفه‌ها در بخش چاپ کتاب را محتاط‌تر افزایش د...

روایت زیبای پیامبر اکرم(ص) در خصوص دختران

روایت زیبای پیامبر اکرم(ص) در خصوص دختران
2021-06-13T10:31:37+04:30
محمد علی انصاری مفسر قرآن کریم و کارشناس مذهبی به بیان روایتی زیبا از پیامبر اکرم(ص) در خصوص دختران پرداخت.

داستین هافمن و پسرش نقش یک پدر و پسر عاشق را بازی می‌کنند

 داستین هافمن و پسرش نقش یک پدر و پسر عاشق را بازی می‌کنند
2021-06-13T10:11:55+04:30
فیلم سم و کیت با بازی داستین هافمن و جیک هافمن یک کمدی خانوادگی دلگرم‌کننده است که برای تأمین بودجه به بازار فیلم کن می‌رود.

کتاب ««النهایة فی مجرد الفقه و الفتاوی» رونمایی شد

کتاب ««النهایة فی مجرد الفقه و الفتاوی» رونمایی شد
2021-06-13T09:51:38+04:30
مراسم رونمایی از کتاب «النهایة شیخ طوسی» با پیام تصویری آیت‌الله علوی گرگانی و حضور تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، برگزار شد.

هنر در اشاعه فرهنگ رضوی نقش موثری را ایفا می‌کند

هنر در اشاعه فرهنگ رضوی نقش موثری را ایفا می‌کند
2021-06-13T09:51:38+04:30
گلریز گفت: سرود و موسیقی در جشنواره‌هایی که به نام و به نیت امام رضا (ع) برگزار می‌شود؛ همواره جایگاه ویژه‌ای داشته است؛ اساسا هنر در اشاعه فرهنگ رضوی نقش مو...

مسابقه بزرگ فرهنگی و بین‌المللی حدیث کرامت برگزار می‌شود

مسابقه بزرگ فرهنگی و بین‌المللی حدیث کرامت برگزار می‌شود
2021-06-13T08:58:18+04:30
به همت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) مسابقه بزرگ فرهنگی و بین‌المللی «حدیث کرامت» برگزار می‌شود.

پنجمین جشنواره مردمی کرامت برگزار می‌شود

پنجمین جشنواره مردمی کرامت برگزار می‌شود
2021-06-13T08:44:58+04:30
پنجمین جشنواره مردمی کرامت به همت آستان مقدس حضرت معصومه(س) و با همکاری برخی نهادها و سازمان‌های دیگر برگزار می‌شود.

معروف و منکر باید مطابق فطرت انسانی باشد/فطرت یعنی آنچه که بین همه انسان‌ها مشترک است

معروف و منکر باید مطابق فطرت انسانی باشد/فطرت یعنی آنچه که بین همه انسان‌ها مشترک است
2021-06-13T08:44:57+04:30
وقتی گفته می شود معروف فطری است یعنی باید بر روی مشترکات تاکید کرد و این مشترکات جامعه را دچار تفرقه نمی کند.

سربلندی کشور و رفع مشکلات موجود مرهون مشارکت مردم درانتخابات است/لزوم انتخاب رئیس جمهوری صادق و خدوم

سربلندی کشور و رفع مشکلات موجود مرهون مشارکت مردم درانتخابات است/لزوم انتخاب رئیس جمهوری صادق و خدوم
2021-06-13T08:44:57+04:30
آیت الله عابدی بیاینه ای برای حضور پرشور مردم در انتخابات ریاست جمهوری صادر کرد و گفت: ان شاء الله نتیجه این انتخابات باعث عزت و سربلندی بیشتر کشور، گشایش و ...

هیات اندیشه ورز بانوان قرآنی مردم را دعوت به حضور حداکثری کرد

هیات اندیشه ورز بانوان قرآنی مردم را دعوت به حضور حداکثری کرد
2021-06-13T08:44:57+04:30
هیات اندیشه ورزبانوان قرآنی از آحادمختلف مردم خصوصاً بانوان که قشر عظیم دخیل در تغییر سرنوشت ملت می‌باشند صمیمانه درخواست کرد در انتخابات ۱۴۰۰ حضور حداکثری د...

«انتخابات» میدان جهاد تمام مردم ایران و به‌ویژه جوانان است

«انتخابات» میدان جهاد تمام مردم ایران و به‌ویژه جوانان است
2021-06-13T08:31:39+04:30
حجت‌الاسلام علی سرلک معتقد است میدان جهاد تمام مردم ایران و به‌ویژه جوانان «رأی اولی‌ها»، حضور پرشور و گسترده در «انتخابات» است.

انتقادی که گریبانگیر نویسنده رمان "به‌سپیدی یک رؤیا" شد/ توجیه نویسنده برای خلق خواهر فرضی برای حضرت معصومه (س)

  انتقادی که گریبانگیر نویسنده رمان "به‌سپیدی یک رؤیا" شد/ توجیه نویسنده برای خلق خواهر فرضی برای حضرت معصومه (س)
2021-06-13T08:25:15+04:30
فاطمه سلیمانی ازندریانی، نویسنده رمان «به سپیدی یک رویا» درباره زندگی حضرت معصومه (س) معتقد است که استفاده از عنصر تخیل در نوشتن رمان از زندگی ائم...

ویژگی مهمی که حضرت معصومه (س) را فضیلت بخشید

 ویژگی مهمی که حضرت معصومه (س) را فضیلت بخشید
2021-06-13T08:25:14+04:30
خداوند به برکت حرکت حضرت معصومه سلام‌الله علیها از مدینه به سوی طوس، چنان مقرر کرد که قم، مرکز قیام شیعیان و یاوران مهدی عجل‌الله تعالی فرجه باشد.

خانواده ایرانی|مهارت‌های آموزشی برای مأنوس کردن دختران با حجاب

 خانواده ایرانی|مهارت‌های آموزشی برای مأنوس کردن دختران با حجاب
2021-06-13T08:25:14+04:30
آموزش حجاب در سن سه تا پنج سالگی و بعد از آن شش تا یازده سالگی تأثیر بسیاری دارد و خانواده‌ها می‌توانند با دادن هدیه هرچند کوچک، علاقه به حجاب را در فرزند خ...

"دورهمی" و "خندوانه" پدیده سلبریتیسم را سرعت می‌بخشند/ مقابله با عوارض منفی نیازی به حذف سلبریتی‌ها ندارد

 "دورهمی" و "خندوانه" پدیده سلبریتیسم را سرعت می‌بخشند/ مقابله با عوارض منفی نیازی به حذف سلبریتی‌ها ندارد
2021-06-12T20:38:29+04:30
برنامه‌های تلویزیونی واقع‌گرا و واقع‌نمایی مثل "دورهمی" و "خندوانه" که سلبریتی‌ها را جلوی دوربین می‌آورند و خارج از حیطه تخصصیشان ب...

ویژه‌برنامه‌های آستان حضرت معصومه(س) در دهۀ کرامت/ پویش «نذر قلم» و مسابقه «حدیث کرامت»

 ویژه‌برنامه‌های آستان حضرت معصومه(س) در دهۀ کرامت/ پویش «نذر قلم» و مسابقه «حدیث کرامت»
2021-06-12T17:18:36+04:30
بیش از ۲۰۰ ویژه‌برنامه در قالب ۴۰ عنوان محوری به‌مناسبت دهه کرامت در دستور کار قرار گرفته است. با توجه به شرایط متفاوت کرونایی، در این برنامه‌ها تلاش شده اس...

یادداشت|سلبریتیسم و کنشگری سیاسی- اجتماعی

 یادداشت|سلبریتیسم و کنشگری سیاسی- اجتماعی
2021-06-12T17:18:34+04:30
اگر سلبریتی حق دارد در مسائل غیرتخصصی خودش اظهار نظر کند، از آن طرف، تکلیف دارد در مسائلی که اظهارنظر کرده، پاسخگو باشد و به این سادگی فکر نکند که پستی اینس...

آرزوهای دخترانه "مائده" و بازی‌های کودکانه "مهدیه"/ از قرچک تا خیابان ایران به‌عشق قرآن

 آرزوهای دخترانه "مائده" و بازی‌های کودکانه "مهدیه"/ از قرچک تا خیابان ایران به‌عشق قرآن
2021-06-12T15:51:55+04:30
مائده گنجعلی ۱۱ساله و فرزند اول خانواده‌ای ۴نفره است، او و خواهرش مهدیه، حافظ قرآن‌اند، مائده ۳۰ جزء قرآن را حفظ کرده است و مهدیه در مسیر حفظ کل قرآن توانست...

آرزوهای دخترانه "مائده" و بازی‌های کودکانه "مهدیه" / از قرچک تا خیابان ایران به عشق قرآن

 آرزوهای دخترانه "مائده" و بازی‌های کودکانه "مهدیه" / از قرچک تا خیابان ایران به عشق قرآن
2021-06-12T15:38:35+04:30
مائده گنجعلی ۱۱ ساله و فرزند اول خانواده‌ای ۴ نفره است، او و خواهرش مهدیه، حافظ قرآن آند، مائده ۳۰ جزء قرآن را حفظ کرده و مهدیه در مسیر حفظ کل قرآن توانسته ...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)