میرنیوز

در دوران آشفتگی فرهنگی به سر می‌بریم/ «پیوست فرهنگی»؛ پاشنه آشیل دولت‌ها

 در دوران آشفتگی فرهنگی به سر می‌بریم/ «پیوست فرهنگی»؛ پاشنه آشیل دولت‌ها 2021-06-08T15:00:28+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ هر گاه سخن از فرهنگ به میان آمده است با فهرستی قطار شده از دغدغه‌ها، انتظارات، کاستی‌ها و باید و نبایدها روبرو بوده‌ایم. فرهنگ دایره وسیعی است که همواره در کلام مورد توجه بوده و در عمل در ذیل دغدغه‌های کلان اقتصادی و سیاسی به فراموشی سپرده شده است؛ فرهنگ همان طفل مظلوم و کم‌رویی است که چندان به چشم نمی‌آید و برایش تره هم خرد نمی‌کنند.

دلسوزان این حوزه سال‌هاست که با وجود عادت کردن به چنین شرایطی از دغدغه‌های خود سخن می‌گویند دغدغه‌هایی که اگر جامه عمل پوشانده شوند، بسیاری از مسائل و مشکلات اقتصادی، سیاسی و اخلاقی جامعه را برطرف خواهند کرد.

در سال‌های اخیر دولت‌ها یکی پس از دیگری با وعده‌های فرهنگی پررنگ و لعاب به میدان آمدند و در نهایت فرهنگ راپیش پای سیاست و اقتصاد قربانی کردند،  از دولت سازندگی که برنامه‌های فرهنگی هیچ جایی در آن نداشت تا دولت اصلاحات که خود را دولت فرهنگی می‌دانست و دولت نهم که در ابتدا دغدغه‌های فرهنگی را مطرح کرد ولی به دنبال آن در دولت دهم به فراموشی سپرده شد. دولت‌های دهم و یازدهم نیز اگرچه با رنگ و لعاب‌های فرهنگی به میدان آمدند و از کلیدواژه‌های مطرح سال‌های بسیار حوزه فرهنگ هم‌چون خصوصی سازی،‌ دیپلماسی فرهنگی‌، اقتصاد فرهنگ، نبود تصدی‌گری‌های دولتی و ... سخن گفتند اما در عمل این اقتصاد فرهنگ بود که روز به روز ضعیف‌تر شد تا جاییکه امروز بخش بسیاری از حوزه فرهنگی کشور به ویژه در حوزه چاپ ونشر به یارانه‌های دولتی وابسته شده‌اند. نشر درگیر کاغذ است و روز به روز علائم حیاتی‌اش کمرنگ‌تر می‌شود و چاپ نیز برای ادامه حیات به هر دری می‌زند.

وضعیت امروز فرهنگ چه در سطح عمومی آن و چه در سطح زیرمجموعه‌ها در حوزه‌های  چاپ و نشر، مطبوعات و ... آتش زیر خاکستر است،‌ به لحاظ اقتصادی یا دست از فعالیت کشیده‌اند یا چشم انتظار یارانه‌های دولتی هستند. در این میان، با تغییر دولت‌ها همیشه انتظار می‌رود که فرهنگ نیز با تغییراتی مواجه شود، اما این تغییرات باید از کجا آغاز شود تا تنها در حد شعار و حرف باقی نماند و به برگزاری چند همایش، برنامه و سیاست در ابتدای روی کار آمدن دولت‌ها منتهی نشود؟

علی‌اکبر اشعری در سال‌های اخیر اخیر چه آن زمان که در دولت دهم در کتابخانه ملی مشغول به فعالیت بود و بعد از آن ساخت  و ساز باغ کتاب را مدیریت می‌کرد و چه در سال‌های اخیر که در کسوت هیئت مدیره موسسات فرهنگی و انتشاراتی دستی بر سیاست‌گذاری‌های حوزه فرهنگ داشته است،‌ معتقد است که وضع موجود فرهنگی در کشور گرفتار نوعی آشفتگی است. به اعتقاد او دولت‌ها در سال‌های اخیر فرهنگ عمومی جامعه را به حال خود رها کرده‌اند و تنها به ابزارهایی که برای سامان دادن به حوزه فرهنگ عمومی در اختیار دارند،‌ یعنی سینما،‌ تئاتر‌، چاپ،‌ نشر،‌ مطبوعات و ... چسبیده‌اند.

اشعری در این گفت‌وگو تنها به ترسیم وضعیت موجود نمی‌پردازد، بلکه پیشنهاداتی را نیز برای دولت آینده به لحاظ بهبود وضعیت فرهنگی ارائه می‌کند که مهمترین آن پیش از این نیز بارها در سخنان مقام معظم رهبری مطرح شده است؛ پیوست فرهنگی در همه طرح‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در کشور. آنچه در ادامه می‌خوانید مشروح گفت‌وگوی تسنیم با علی‌اکبر اشعری است: 

  * تسنیم:‌ در روزهای منتهی به انتخابات در کشور،‌ معمولاً کارنامه دولت‌ها مورد بحث و بررسی کارشناسان مختلف قرار می‌گیرد،‌ حوزه فرهنگ نیز از این موضوع مستثنی نیست. به گونه‌ای که پاشنه آشیل فرهنگدر سرانجام دولت یازدهم و دوازدهم دقیقاً نقطه‌ای که سرمایه‌گذاری‌ها قرار بود در آن انجام شود،‌ یعنی اقتصاد فرهنگ است. شما حوزه فرهنگ در وضعیت اخیر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ما در واقع از دو منظر درباره فرهنگ باید صحبت کنیم،‌ یکی نقش دولت‌ها در مسائل فرهنگی که آیا وظیفه ای دارند یا نه؟ اگر وظیفه‌ای دارند چگونه باید اعمال کنند؟ دوم از منظر وضع موجود فرهنگی که من معتقدم گرفتار نوعی آشفتگی  در این زمینه هستیم. 

در بخش اول باید گفت که دولت‌ها از طرف مردم انتخاب می‌شوند تا همه امور مردم از مسائل اقتصادی و سیاسی گرفته تا اجتماعی و فرهنگی را تمشیت کنند. همان طور که دولت‌ها درباره اقتصاد و غذای جسم ملت برنامه دارند،‌ باید برای فرهنگ و غذای روح ملت نیز برنامه داشته باشند. برنامه داشتن برای فرهنگ مردم تنها فعالیت  صرف نهادهایی مثل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات نیست. مجموعه‌ای از فعالیت‌ها که به ارتقای فرهنگ عمومی منجر می‌شود و تغییر سبک زندگی به سبک زندگی سالم مد‌نظر است.

 پیوست فرهنگی حلقه مفقوده دولت‌ها در حوزه فرهنگ است 

در این میان بخشی از دستگاه‌هایی که در اختیار دولت هستند مستقیما ماموریت دارند، مانند وزارت آمورش و پرورش، وزرات ارشاد، وزارت علوم و ... و بخشی غیرمستقیم. اگر طبق تأکید رهبر انقلاب به این نکته که هر فعالیتی در کشور باید یک پیوست فرهنگی داشته باشد،‌ قائل باشیم،‌ البته به این معنا که آن فعالیت در راستای فرهنگ ایرانی ـ اسلامی کشور باشد و آثار و تبعات مناسبی داشته باشد، وضعیت فرهنگی کشور از شعار و حرف به عمل و اجرا نزدیک می‌شود.فرهنگ و هنر , سازمان ها و نهادهای فرهنگی , کاغذ ,

این بدان معناست که همه بخش‌های دولت در طرح‌های اجرایی خود یک پیوست فرهنگی نیز در نظر بگیرند،‌ در این صورت فرهنگ عمومی جامعه از وضعیتی که در سال‌های اخیر به آن دچار شده‌ایم خارج خواهد شد. برای نمونه در ساخت و سازهای مسکن و شهرسازی در وضعیت فعلی هیچ پیوست فرهنگی دیده نمی‌شود و از همین رو یکی از علل مشکلات اخلاقی جامعه در‌ سال‌های اخیر انبوه‌سازی مسکن بدون دیدگاه‌های فرهنگی بوده است.

 چرا وزارتخانه‌ها مشاوران فرهنگی ندارند؟ 

 در بخش‌های دیگر برای نمونه در بخش بازرگانی و واردات کالاها نیز هیچ پیوست فرهنگی دیده نمی‌شود.من پیشنهادم این است هر کدام از دستگاه‌های دولتی موظف باشند حوزه مشاوره فرهنگی برای خود تعریف کنند که این حوزه مشاوره فرهنگی مسئولیت و ماموریتش این باشد که بر پیوست فرهنگی طرح‌ها نظارت کند. مشاوران دستگاه‌های مختلف نیز باید با یکدیگر در ارتباط باشند و با محوریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به رفع مشکلات بپردازند. اگر این مشاوره‌های فرهنگی در میان دستگاه‌های مختلف دولتی وجود داشته باشد دیگر ناهماهنگی‌هایی نظیر آنچه در سال‌های اخیر وجود داشته چه در حوزه واردات کاغذ و  و... وجود نخواهد داشت.

 بسیاری از کالاهای وارداتی هیچ توجیه فرهنگی ندارند 

 من در زمان دولت سازندگی به رئیس جمهور وقت نیز این پیشنهاد را مطرح کردم و برخی از وزارتخانه‌ها نیز این اقدام را انجام دادند؛ بنابراین این اقدام  شدنی است و اساساً یک اقدام ضروری است. امروز بسیاری از کالاهایی که در حوزه‌های مختلف وارد کشور ما می‌شود‌، هیچ سازگاری با فرهنگ ندارد و نظارتی نیز روی آن انجام نمی‌شود که ناشی از خلاء پیوست فرهنگی است. 

 * تسنیم: آقای اشعری تجربه نشان داده است که فرهنگ همیشه قربانی سیاست‌های اقتصادی و سیاسی و ... بوده است،‌ اگر پیوست فرهنگی نیز برای طرح‌های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی در نظر گرفته شود،‌ چه ضمانتی برای اجرای آن وجود دارد؟ کدام پروژه اقتصادی در کشور به خاطر نبود نگاه فرهنگی ملغی شده است؟

 وقتی می‌‌گوییم هر پروژه و طرحی باید پیوست فرهنگی داشته باشد،‌ عده‌ای مخالفت کرده و آن را هزینه‌بر می‌دانند،‌ در حالیکه این مخالفت‌ها بدون هیچ پشتوانه مطالعاتی انجام می‌شود‌.

 فرهنگ عمومی در کشور فاقد متولی است 

 یکی از دلایلی که فرهنگ در کشور ما مظلوم و مغفول مانده این است که متولی مشخصی ندارد؛ ممکن است بگویید که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی حوزه فرهنگ در کشور است، اما وزارت ارشاد خود را مسئول تولیدات حوزه فرهنگ می‌داند، نه فرهنگ عمومی کشور که اگر خودش را مسئول فرهنگ عمومی کشور بداند همه این فعالیت‌ها باید کمک می‌کردند برای اینکه در مسیر پیشرفت فرهنگی حرکت کنیم نه اینکه نه کتابی که منتشر می‌شود ناظر به رشد علمی و اخلاقی کشور است نه سینمایی که تولید می‌شود و نه تئاتری که اجرا می‌شود،‌ هر گروهی بنا به ذوق و سلیقه خود برای رفع دغدغه‌های خود دست به تولید می‌زنند و وزارت ارشاد برنامه‌ای برای این کار ندارد. شاید برای همین است که چون متولی وجود ندارد ضمانت اجرایی نیز وجود ندارد.

 وزرات ارشاد برای کاهش پرخاشگری در جامعه که یک مشکل فرهنگی است چه کرد؟ 

ما باید اول نقشه فرهنگی خود را ترسیم کنیم و همه فعالیت‌هایی که انجام می‌شود ذیل آن نقشه فرهنگی تعریف شود. ما در سال‌های اخیر در جامعه مشکلی بنام پرخاشگری داریم که جرم‌های بسیاری ناشی از آن بوده است. وزارت ارشاد چه گزارشی از فعالیتش در جهت کاهش این معضل در جامعه می‌تواند ارائه کند؟ سینما‌ف تئاتر‌، کتاب و .. ابزارهایی در دست وزارت ارشاد برای سامان دادن به حوزه فرهنگ عمومی کشور است اما آیا وزارت ارشاد از این ابزارها به درستی استفاده کرده است؟ 

* تسنیم:‌ در دولت‌های مختلف به ویژه در سال‌های اخیر وزارت ارشاد بیش از آنکه سیاست‌گذار حوزه فرهنگ بوده باشد، خود را به عنوان یک نهاد نظارتی تعریف کرده است. همانطور که شما نیز اشاره کردید، ما کمتر فعالیتی در حوزه فرهنگ عمومی از دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی دیده‌ایم. دولت آینده برای ورود به این عرصه از کجا باید شروع کند؟

همانطور که پیشتر گفتم باید روی پیوست فرهنگی و مشاروان فرهنگی در وزارتخانه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنیم. اگر قرار باشد فعالیت دولت در حوزه فرهنگ معطوف به هدف باشد، باید شاخص و ابزاری برای اندازه‌گیری وجود داشته باشد. برای نمونه امسال که سال جهش تولید نام‌گذاری شده است‌، با یک بعد اقتصادی و یک بعد فرهنگی روبرو هستیم‌، تا فرهنگ کار، اشتغال و جهاد اقتصادی به وجود نیاید،‌ تولید نیز خوب پیش نخواهد رفت. وزارت ارشاد که متولی بخش فرهنگی است باید فرماندار بخش‌های فرهنگی وزارتخانه‌های دیگر باشد، وزارت ارشاد باید ابزاری برای اندازه‌گیری میزان موفقیت پیوست‌های فرهنگی داشته باشد که در وضعیت فعلی چنین ابزاری ما در اختیار نداریم.

 دیگر نهادها و دستگاه‌های فرهنگی هم‌چون صدا و سیما نیز به همین وضعیت دچار هستند،‌ در صدا و سیما کمتر سریالی تولید می‌شود که به تاثیرگذاری فرهنگی منجر شود،‌ ما در حوزه تاثیرگذاری‌های سیاسی و آگاهی‌های اجتماعی و سیاسی  سریال‌های خوبی تولید کرده‌ایم که نمونه آن گاندو است اما در حوزه فرهنگ نه. 

* تسنیم: اگر اجازه دهید قدری در حوزه فرهنگ جزئی‌تر نگاه کنیم و به سراغ همان ابزارهایی که فرمودید برویم. در حوزه چاپ و نشر و کتاب که شما نیز دستی بر این آتش دارید،‌ آشفتگی بسیار است. این آشفتگی علی‌الخصوص در حوزه اقتصاد نشر خود را بسیار نشان داده است. امروز ناشران در انتظار کاغذ فعالیت خود را به یک چندم قبل رسانده‌اند و آمار اصلی نشر متعلق به کتاب‌سازهاست. قیمت کتاب رفته رفته دچار افزایش است و شمارگان آن در حال آب رفتن است. از سوی دیگر عمده ناشران و فعالان چاپ چشم‌انتظار یارانه‌های دولتی شده‌اند، یارانه‌هایی که اگر نباشد موجب قطع فعالیت بخش قابل توجهی از این فعالان خواهد شد؛ مشابه آن چیزی که حالا در وضعیت کاغذ پیش آمده است. راهکار شما برای برون رفت از این وضعیت چیست؟

تصمیم خوبی زمان وزارت آقای صفار‌هرندی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته شد که موجب  پایان بسیاری از بداخلاقی‌ها در حوزه نشر شد و از سوی دیگر آبادی کتابخانه‌های عمومی کشور را رقم زد. وزارت ارشاد در سال 85 تا 86 اعلام کرد که به جای یارانه کاغذ به ناشران، یارانه‌ها را به مصرف‌کننده اختصاص خواهد داد. با این روش کتابخانه‌های عمومی که تا آن زمان به شدت گرفتار فقر کتاب بودند، رونق پیدا کردند. اگر ما کتابخانه‌های عمومی را توسعه دهیم و به روز نگاه داریم و دسترسی مردم به کتاب را سرعت ببخشیم، حجم قابل توجهی از نیاز مردم برطرف می‌شود. یکی از مزایای این طرح این بود که ناشرانی که پیش از آن  بنا به سلایق خود و با یارانه‌های دولتی کتاب منتشر می‌کردند و معلوم نبود آن کتاب چقدر برای جامعه فایده دارد، مطابق با استانداردهای خرید کتاب اقدام به انتشار کتاب کردند.

فرهنگ و هنر , سازمان ها و نهادهای فرهنگی , کاغذ ,

به نظرم اگر دولت و وزارت ارشاد سیاست خود را از حمایت مستقیم به حمایت‌های غیرمستقیم تغییر دهد و به توسعه زیرساخت‌ها بپردازد این آشفتگی تا حدی سامان پیدا می‌کند. امروز در برخی تولیدات که نیاز اصلی و مبرم جامعه است، ما خاموش هستیم برای نمونه در حوزه کاغذ تحریر‌ و ... .

  تصمیمات سلیقه‌ای مانع تولید کاغذ در کشور  

این در حالی است که بخش مهمی از زباله‌های شهر تهران را کاغذهای باطله که تا چندین بار قابلیت بازیافت دارند،‌ تشکیل می‌دهد‌، جمع‌آوری صحیح این آخال می‌تواند بخشی از نیاز به مواد اولیه کاغذ مطبوعات در کشور را برطرف کند. چرا کارخانه‌های کاغذ احیا نمی‌شوند و به تولید کاغذ تحریر تشویق نمی‌شوند؟ چرا برای تولید کاغذ در سال‌های آتی از امروز برنامه‌ریزی نداریم؟ چرا کاشت درخت‌های خاصی که برای این منظور مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، در دستور کار قرار نمی‌گیرد؟  20 سال است که حرکت‌هایی برای تولید کاغذ در کشور آغاز شده اما چون تصمیمات سلیقه‌ای بوده راه به جایی نبرده‌ایم. چرا واردات به عنوان لقمه چرب و نرم مورد حمایت است اما تولید نه؟ 

* تسنیم: برای وزیر ارشاد دولت آینده پیشنهادی دارید؟

به نظرم هر کسی که وزیر ارشاد می‌شود اصرار نداشته باشد از روز اول تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری کند‌،  دو تا سه ماه نخست را با نخبه‌های فرهنگی  مشورت کند، گروه‌های مشاوره تشکیل دهد و برای هر کدام حوزه مسئولیت تعریف کند. با توجه به وضعیت اقتصادی تصمیم‌گیری کند چرا که مشکلات در حوزه فرهنگ وسیع‌تر از این‌هاست. موازی‌کاری‌های فعالیت‌های فرهنگی را شناسایی کرده و آن‌هایی را که ضرورتی ندارند حذف کند و در مرحله سوم طرح جامعی برای حوزه فرهنگ عمومی تعریف کند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

مشارکت بالا باعث همکاری میدان و دیپلماسی می شود

مشارکت بالا باعث همکاری میدان و دیپلماسی می شود
2021-06-18T17:31:34+04:30
قم- امام جمعه قم در خطبه های نماز جمعه با بیان اینکه مقام معظم رهبری تأکید بر حضوری حداکثری دارند، گفت: مشارکت بالا باعث همکاری میدان و دیپلماسی می شود.

رای اولی‌ها آینده سازان ایران اسلامی هستند

رای اولی‌ها آینده سازان ایران اسلامی هستند
2021-06-18T16:18:15+04:30
کرمانشاه- امام جمعه اهل سنت کرمانشاه گفت: رای اولی‌ها آینده سازان ایران اسلامی هستند.

مردم باحضور حداکثری و انتخاب اصلح اقتدار وعزت ایران را تضمین کنند

مردم باحضور حداکثری و انتخاب اصلح اقتدار وعزت ایران را تضمین کنند
2021-06-18T15:51:34+04:30
زنجان-امام جمعه ابهر گفت: مردم با حضور حداکثری و انتخاب اصلح اقتدار و عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را تضمین می کنند.

حضور در انتخابات سبب ایجاد امید در جامعه و ناامیدی دشمنان می‌شود

حضور در انتخابات سبب ایجاد امید در جامعه و ناامیدی دشمنان می‌شود
2021-06-18T15:38:15+04:30
کرمانشاه- امام جمعه کرمانشاه گفت: حضور در انتخابات سبب ایجاد امید در جامعخ و ناامیدی دشمنان می شود.

انسجام ملی ابزار قدرت ایران در برابر دشمن/رأی ندادن باید حجت شرعی داشته باشد

انسجام ملی ابزار قدرت ایران در برابر دشمن/رأی ندادن باید حجت شرعی داشته باشد
2021-06-18T15:38:14+04:30
اردبیل-امام جمعه اردبیل گفت: هر یک از مردم شریف اردبیل که تا به این لحظه رأی خود را ثبت نکردند برای اعلام حضور خود حتما به شعب مراجعه کنند چرا که رأی ندادن ب...

طرفداران نامزدهای انتخاباتی با متانت رفتار کنند

طرفداران نامزدهای انتخاباتی با متانت رفتار کنند
2021-06-18T15:24:54+04:30
پردیس- پردیس- امام جمعه پردیس گفت: طرفداران نامزدهای انتخاباتی با متانت رفتار کنند.

اداره یزد با فرمول‌های ریاضی نرخ زمین در یزد را افزایش داد

اداره یزد با فرمول‌های ریاضی نرخ زمین در یزد را افزایش داد
2021-06-18T15:11:36+04:30
یزدـ امام جمعه بخش مرکزی یزد با تاکید بر اینکه نمی توان صرفا بر اساس اطلاعات آکادمیک شهر را اداره کرد، گفت: اداره یزد با فرمول‌های ریاضی نرخ زمین در یزد را ا...

مردم باحضور حداکثری و انتخاب اصلح اقتدار و زت ایران را تضمین کنند

مردم باحضور حداکثری و انتخاب اصلح اقتدار و زت ایران را تضمین کنند
2021-06-18T15:11:36+04:30
زنجان-امام جمعه ابهر گفت: مردم با حضور حداکثری و انتخاب اصلح اقتدار و عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را تضمین می کنند.

کاهش مشارکت و فعالیت دولت ضعیف خواسته دشمنان است

کاهش مشارکت و فعالیت دولت ضعیف خواسته دشمنان است
2021-06-18T15:11:35+04:30
شیراز - امام جمعه موقت شیراز گفت: اگر انتخابات با مشارکت حداکثری نباشد ممکن است یک دولت ضعیف پای کار بیاید و این همان خواست دشمن است.

ملت ایران برنده واقعی این انتخابات هستند

ملت ایران برنده واقعی این انتخابات هستند
2021-06-18T14:58:14+04:30
رشت- امام جمعه رشت با اشاره به حضور پرشور مردم از ساعات ابتدایی شروع فرآینده رأی گیری، گفت: ملت ایران برنده واقعی این انتخابات هستند.

شریعتی در ترازوی عقل و دین/گرانیگاه اندیشه شریعتی "عدالت" است

 شریعتی در ترازوی عقل و دین/گرانیگاه اندیشه شریعتی "عدالت" است
2021-06-18T15:05:11+04:30
عدالت در اندیشه دکتر شریعتی دارای شأن و جایگاهی فرعی و حاشیه‌ای نیست بلکه دغدغه و ذهن مشغولی اصلی دکتر شریعتی، در واقع مسئله عدالت و حکومت برحق است.

انتخابات آوردگاه حماسه سازی مردم/انتخاب اصلح تاثیرگذار خواهد بود

انتخابات آوردگاه حماسه سازی مردم/انتخاب اصلح تاثیرگذار خواهد بود
2021-06-18T14:44:56+04:30
آرادان- امام جمعه آرادان با بیان اینکه دشمنان در تلاش هستند تا مردم را دلسرد و ناامید جلوه دهند، گفت: انتخابات آوردگاه حماسه سازی ملت ایران اسلامی محسوب می‌ش...

رای و اراده مردم در همه انتخابات نتیجه ساز بوده است

رای و اراده مردم در همه انتخابات نتیجه ساز بوده است
2021-06-18T14:44:55+04:30
زنجان-امام جمعه زنجان تاکید کرد: آنچه که در ادوار مختلف انتخابات حائز اهمیت بوده و تا به امروز نیز تداوم داشته، رقم زده شدن نتیجه انتخابات به دست مردم بوده است.

نتیجه رای مردم معنای دقیق مردم سالاری دینی است

نتیجه رای مردم معنای دقیق مردم سالاری دینی است
2021-06-18T14:44:55+04:30
سمنان- امام جمعه موقت سمنان با بیان اینکه مشارکت و انتخاب فرد صالح دو ویژگی انتخاب مردم ما است، گفت: نتیجه رای مردم معنای دقیق مردم سالاری دینی محسوب می‌شود.

حضور در انتخابات یک تیر بر قلب دشمنان نظام و انقلاب اسلامی است

حضور در انتخابات یک تیر بر قلب دشمنان نظام و انقلاب اسلامی است
2021-06-18T14:44:54+04:30
ارومیه – نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: حضور در انتخابات علاوه بر انجام وظیفه یک تیر بر قلب دشمنان نظام و انقلاب اسلامی است.

برگزاری انتخابات در اصفهان مهندسی درستی ندارد / نمی‌توان فقر را ریشه کن کرد

برگزاری انتخابات در اصفهان مهندسی درستی ندارد / نمی‌توان فقر را ریشه کن کرد
2021-06-18T14:31:35+04:30
اصفهان – امام جمعه اصفهان گفت: برگزاری انتخابات امروز در استان اصفهان مهندسی درستی ندارد و شاهد مشکلاتی در شعب انتخاباتی هستیم.

مردم آگاهانه ادامه دهندگان مسیر امام راحل و شهدا را انتخاب کنند

مردم آگاهانه ادامه دهندگان مسیر امام راحل و شهدا را انتخاب کنند
2021-06-18T14:31:34+04:30
ورامین- امام جمعه موقت ورامین گفت: مردم آگاهانه ادامه دهندگان مسیر امام راحل و شهدا را انتخاب کنند.

منتخبان مردم به وعده های خود عمل کنند

منتخبان مردم به وعده های خود عمل کنند
2021-06-18T14:18:16+04:30
گرگان- امام جمعه موقت گرگان گفت: منتخبان مردم در انتخابات به وعده های خود عمل کنند.

استکبار ستیزی با حضور باشکوه در انتخابات به اوج می رسد

استکبار ستیزی با حضور باشکوه در انتخابات به اوج می رسد
2021-06-18T14:18:16+04:30
ساری- نماینده ولی فقیه در مازندران با تاکید بر حضور باشکوه در پای صندوق های رای گفت: استکبار ستیزی ملت با حضور در پای صندوق های رای و انتخابات به اوج خواهد ر...

مشارکت و انتخاب فرد اصلح ۲ رکن اصلی انتخابات است

مشارکت و انتخاب فرد اصلح ۲ رکن اصلی انتخابات است
2021-06-18T14:18:15+04:30
شاهرود- امام جمعه رویان با بیان اینکه امروز مردم نشان دادند که یکبار دیگر اهل حماسه آفرینی هستند، گفت: مشارکت و همچنین انتخاب فرد اصلح دو رکن اصلی انتخابات م...

مداحان و سخنرانان مذهبی رأی خود را به صندوق انداختند

مداحان و سخنرانان مذهبی رأی خود را به صندوق انداختند
2021-06-18T14:04:56+04:30
همزمان با برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری امروز ۲۸ خردادماه، مداحان و سخنرانان مذهبی کشور با حضور در حوزه‌های اخذ رأی، آراء خود را به صندوق انداخ...

منتخبان مردم در انتخابات به وعده های خود عمل کنند

منتخبان مردم در انتخابات به وعده های خود عمل کنند
2021-06-18T13:51:36+04:30
گرگان- امام جمعه موقت گرگان گفت: منتخبان مردم در انتخابات به وعده های خود عمل کنند.

همگان پس از انتخابات حماسه همدلی برای آبادانی کشور را رقم بزنند

همگان پس از انتخابات حماسه همدلی برای آبادانی کشور را رقم بزنند
2021-06-18T13:11:34+04:30
کامفیروز - امام جمعه کامفیروز گفت: از فردای انتخابات همه برای آبادانی کشور باید حماسه همدلی و الفت را به پا کنند.

سریال چینی تلویزیون از فردا شروع می‌شود

 سریال چینی تلویزیون از فردا شروع می‌شود
2021-06-18T13:05:15+04:30
سریال ۵۰ قسمتی " پزشک دربار" به کارگردانی لی‌کوک لپ (Lee Kwok Lap) که محصول کشور چین است، از شنبه ۲۹ خردادماه ساعت ۲۳ به شبکه پنج می‌آید.

سید ضیاء هاشمی: دولت بعدی مشکل بیمه سینماگران را حل کند

 سید ضیاء هاشمی: دولت بعدی مشکل بیمه سینماگران را حل کند
2021-06-18T12:38:34+04:30
۳۲ صنف مستقیم در تولید یک اثر سینمایی کار می‌کنند و مجموعاً ۱۵۰ نفر از گروه‌های مختلف برای تولید یک فیلم تأثیرگذارند که حدود ۵ هزار عضو در این ۳۲ صنف جای گر...

مصباح: تاکنون وزیری از سینماگران در صدر دستگاه فرهنگی کشور نداشتیم

 مصباح: تاکنون وزیری از سینماگران در صدر دستگاه فرهنگی کشور نداشتیم
2021-06-18T12:11:51+04:30
برنده سیمرغ بهترین فیلم جشنواره فجر می‌گوید تا به حال برخلاف بار زیادی که سینما از فرهنگ به دوش می‌کشد وزیری از سینماگران در صدر دستگاه فرهنگی کشور نداشتیم ...

خانواده شهید طهرانی مقدم: حضور حداکثری در انتخابات موجب اقتدار اسلام و یأس دشمنان خواهد شد

 خانواده شهید طهرانی مقدم: حضور حداکثری در انتخابات موجب اقتدار اسلام و یأس دشمنان خواهد شد
2021-06-18T11:18:33+04:30
خانواده شهید حسن طهرانی مقدم با صدور بیانیه‌ای از مردم ایران خواستند تا با مشارکت حداکثری در انتخابات، موجب اقتدار اسلام و یأس دشمنان شوند.

ماندگاری: بین مذاکره ذلیلانه با مقتدرانه تفاوت قائل باشیم / مدل مذاکره امیرالمؤمنین با دشمن

 ماندگاری: بین مذاکره ذلیلانه با مقتدرانه تفاوت قائل باشیم / مدل مذاکره امیرالمؤمنین با دشمن
2021-06-18T11:18:32+04:30
تفکر غرب‌گرا در باورشان این نکته نهفته است که غربی‌ها قدرت دارند، بمب اتم و هسته‌ای دارند، قدرت اقتصادی و سیاسی و نظامی دارند، پس ما مجبوریم مقابل آنها کوتا...

نقش محوری مساجد در برگزاری پرشور انتخابات، بسیار تعیین‌کننده است

نقش محوری مساجد در برگزاری پرشور انتخابات، بسیار تعیین‌کننده است
2021-06-17T18:31:36+04:30
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد به‌منظور ترغیب مردم برای حضور حداکثری در انتخابات از تمامی ظرفیت‌های مساجد در فضای مجازی را ضروری دانست.

دعوت نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه کشور برای شرکت در انتخابات

دعوت نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه کشور برای شرکت در انتخابات
2021-06-17T13:51:36+04:30
نمایندگان ولی فقیه در استان ها و ائمه جمعه کشور در بیانیه‌ای، ضمن دعوت از آحاد ملت ایران برای حضور باشکوه درانتخابات پیش‌رو، انتخابات را مظهر اراده ملی و جلو...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)