میرنیوز

نگاهی به کم‌کاری‌های تلویزیون در ساخت سریال‌های دینی/ چرا امام صادق(ع) هنوز سریال ندارد؟

 نگاهی به کم‌کاری‌های تلویزیون در ساخت سریال‌های دینی/ چرا امام صادق(ع) هنوز سریال ندارد؟ 2021-06-06T14:15:33+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، این روزها در کنار ساخت سریالی به نام "سلمان" به کارگردانی داود میرباقری، نگارش و تحقیق و پژوهش سریال "موسی(ع)" به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا و حتی سریال شدن ملک سلیمان و آثاری در حوزه شهدا مثل شهید باکری، شهید صیاد شیرازی و حتی کاری برای حاج قاسم سلیمانی و در کنار الف دزفول و برخی کارهای حوزه جاسوسی و امنیتی، جای سریال‌های دینی و مذهبی خالی است. 

سریال‌هایی که هر بار روی آنتن آمده‌اند توجه طیف گسترده‌ای از مخاطبین را به جعبه جادو جلب کرده‌اند. یا به نوعی دوباره مخاطب را با آنتن تلویزیون آشتی می‌دهد که این روزها کمتر کارهای جان‌دار با محتوا می‌بینند. این تأثیرگذاری حوزه دینی و مذهبی تلویزیون با سریال‌های «امام علی(ع)»،‌ «مختارنامه»، «یوسف پیامبر»، «اصحاب کهف»، «امام رضا»، «تنهاترین سردار» و حتی «صاحبدلان» که این روزها دوباره تکرار می‌شوند نشان داده که چقدر مؤثر، مفید و پرطرفدار است. اما سال‌هاست که به‌غیر از گام برداشتن برای ساخت سریال «سلمان» و «موسی(ع)»، کاری برای امامان معصوم انجام نمی‌دهیم.

سریال , تلویزیون , صدا و سیما ,

همیشه سریال‌های دینی و مذهبی باعث شده‌اند بسیاری از افراد به‌ویژه جوانان به مطالعه تاریخ اسلام علاقه‌مند شوند. فارغ از هر نوع پرداخت دینی و مذهبی دیگر، اولویت ما باید ائمه معصومین(ع) باشد و محدودیت در به‌تصویر کشیدن چهره امامان معصوم بهانه خوبی برای نپرداختن به زندگی آن بزرگواران نیست. اکنون پرداختن به شخصیت امام صادق(ع) و ابعاد علمی و فقهی زندگی ایشان، ضروری به‌نظر می‌رسد.

یادمان می‌آید دهه 1380 قرار بود تلویزیون سریالی ویژه امام صادق(ع) ساخته و پرداخته کند. اتفاقاً آن روزها نام مهدی سجاده‌چی هم به‌عنوان نویسنده این سریال تلویزیونی اعلام شد. اما برای این کار هیچ‌وقت اتفاقی نیفتاد تا به مراحل تولید برسد و یک تیم سوری و کویتی وارد عمل شدند و سریالی به‌نام «امام الفقها الصادق(ع)» جلوی دوربین بردند در حالی که قرار بود سریال این حضرت ابتدا در صداوسیمای جمهوری اسلامی ساخته شود. «سامی جنادی» نام کارگردان سوری این سریال است.

سریال , تلویزیون , صدا و سیما ,

در خلاصه داستان این سریال، آمده است: گفته شده او (امام صادق(ع)) نخستین مدرس علم کیمیا بوده است که جابربن حیان به‌دست او پرورش یافته است و «صادق» خوانده شده است. برخی از رسانه‌ها اعلام کردند که این سریال با توجه به نامش نگاهی به تربیت شدن ائمه اربعه اهل‌تسنن به‌دست مبارک امام صادق(ع) داشته باشد.

بالأخره هر کمپانی، تلویزیون و نهاد فرهنگی در کشورهای مختلف، سَنگ فرهنگ و اندیشه‌های خودش را به سینه می‌زند و اگر ما همین‌طور در ورطه غفلت به‌سر ببریم، از دین، دیانت، تمدن و فرهنگ‌مان چیزی باقی نمی‌ماند و همه را با ساخت آثار فرهنگی و هنری خاصّ خودشان مصادره می‌کنند، در صورتی که همگان می‌دانند امام صادق(ع) رئیس مذهب شیعه‌اند و شیعه باید حرف‌های جدّی درباره این امام همام بزند. در سال 1382 خبرهایی درباره ساخت سریال امام صادق(ع) در سیمافیلم منتشر شد و اما هنوز منتظریم تا این مفاهیم ارزشمند را جلوی دوربین ببینیم.

سریال , تلویزیون , صدا و سیما ,

اما نه‌تنها خبری از این سریال نشد بلکه سال‌های بعد کاری تحت عنوان «جابربن حیّان» به آنتن رسید که در گوشه‌ای از اتفاقات شاگرد معروف حضرت یک نگاه کوچک و کوتاهی به حضرت داشت و کماکان تلویزیون خودش را درگیرِ سریال‌های سطحی، پیش‌پاافتاده، زودگذر و تحت لوای لوکیشن‌های آپارتمانی کرده است. شاید به این باور نرسیده که چقدر فرهنگ دینی و اسلامی ما نیازمند کارهای مؤثر و باورساز است.

این روزها دوباره این مجموعه تلویزیونی در قالب دو بخش فیلم سینمایی روی آنتن رفت؛ جابربن حیان کیست؟  جابر شاگرد و دوست امام صادق (ع) بود و امام را شخصی والا و مهربان یافت؛ به طوری که نمی‌توانست از او جدا اما بی‌نیاز بماند. جابر می‌کوشید تا با راهنمایی استادش، علم شیمی را از بند افسانه‌های کهن مکاتب اسکندریه برهاند و در این کار تا اندازه‌ای به هدف خود رسید. برخی از کتاب‌هایی که جابر در زمینه شیمی نوشته عبارتند از: الزیبق، کتاب نارالحجر، خواص اکسیرالذهب، الخواص، الریاض و ... .

وی به آزمایش بسیار علاقه‌مند بود. از این رو ، می‌توان گفت نخستین دانشمند اسلامی است که علم شیمی را بر پایه آزمایش بنا نهاد. جابر نخستین کسی است که اسید سولفوریک یا گوگرد را از تکلیس زاج سبز و حل گازهای حاصل در آب به دست آورد و آن را زینت الزاح نامید. جابر اسید نیتریک یا جوهر شوره را نیز نخستین بار از تقطیر آمیزه‌ای از زاج سبز ، نیترات پتاسیم و زاج سفید به دست آورد.

سریال , تلویزیون , صدا و سیما ,

بعد از این‌همه سال هنوز هم مهدی سجاده‌چی به‌عنوان نویسنده آن سریال دغدغه‌ دارد برای امام صادق(ع) کاری ساخته شود. او همچنین چند صباح قبل به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفته بود: آن زمان این روال بود که زندگی ائمه اطهار در تلویزیون به‌تصویر کشیده شود اما بعد از مدتی اشتیاق و انگیزه، به‌یک‌باره اراده دوستان برای انجام چنین کار مهم و مؤثری، در سیما فیلم به پایان رسید. در میانه‌های راه تحقیق، پژوهش و نگارش، کار متوقف شد و تا امروز هم هیچ خبری از آن نشد. نه‌تنها در این سال‌ها هیچ صحبت دیگری با من نشد و حتی جایی ندیدم دغدغه‌ای برای ساخت سریالی درباره امام صادق(ع) به‌وجود بیاید. "به‌سراغ این وقایع مهم تاریخی و مذهبی نرفتن کار اشتباهی است و یک طیف گسترده‌ای از مخاطبین را از دست می‌دهد."

اساساً باید از مدیران مربوطه پرسید که وقت آن نرسیده کاری برای شیعه، رئیس مذهب شیعه و آغازگر فصل جدیدی از اتفاقات شیعه، ساخته شود؛ البته درست است که ما درباره احیای فرهنگ جهاد و شهادت در ساخت یک کار خوب برای خانواده‌های شهدای‌مان، هم نتوانسته‌ایم کار تأثیرگذار و فاخری ارائه دهیم اما جامعه دینی و مذهبی ما منتظر یک نگاه شیعه در یک مجموعه تلویزیونی به‌نام امام صادق(ع) است.

هر روز این خلأ جدّی‌تر می‌شود؛ چون به کارهای بی‌معنا و مفهومی میدان داده‌ایم که هیچ‌کدام نتوانسته‌اند اقبال مخاطب را نسبت به خودشان جلب کنند. در حالی که هنوز مخاطب طرفدار همان قدیمی‌ها و نوستالژی‌های تلویزیونی است که بخش عمده‌ای از آن‌ها به همین آثار مذهبی و دینی برمی‌گردد. اما چرا امروز بیش از هر برهه‌ای اهمیت دارد واردِ ساخت کارهای دینی و مذهبی بشویم و یا این حوزه را بیشتر جدّی بگیریم؟!

سریال , تلویزیون , صدا و سیما ,

چون غربی‌ها با ساخت سریال‌ها و فیلم‌های نامربوط تیشه به ریشه اعتقادات و شرعیات دینی جوامع اسلامی می‌زنند باید از آثار دینی و مذهبی حمایت کرد، البته کارهایی می‌سازند که در داخل توجهات بسیاری را جلب می‌کند اما به‌لحاظ بین‌المللی نتوانسته‌اند تأثیرگذاری داشته باشند، همان نکته‌ای که بارها نادر طالب‌زاده به‌عنوان یک کارگردان و پژوهشگر به آن تأکید کرده است.

او به خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت که امام صادق(ع) صاحب یک وجوه بین‌المللی است و باید حول محور ابعاد شخصیتی حضرت یک کار ارزشمندی انجام شود. جهانیان امروز به این پرتو دانش‌های گرانبها نیازمند است تا در قالب زبان‌های مختلف، دوبله و عرضه شوند. ما باید روایت‌های دینی و مذهبی‌مان را چارچوب و ساختار بین‌المللی ببخشیم و اصلاً نویسندگان و پژوهشگران این حوزه باید به این سمت و سو بروند تا دیگر عوالم جهانی هم به پاسخ پرسش‌ها، ابهامات و نظریات دینی‌شان دست یابند.

هرچه زودتر منتظر اتفاقِ جدیدی در سِیر ساخت کارهای دینی و مذهبی خصوصاً برای ائمه اطهار هستیم و تلویزیون به‌حیثِ مأموریت و دغدغه‌ای که همیشه برای احیای اسلام ناب محمدی(ص) داشته حتماً پذیرای سناریوها و طرح‌های خوب و باکیفیتی درباره حضرات ائمه معصومین خواهد بود و در اسرع وقت هم به‌سراغ سوژه امام صادق(ع) برود که نیازمند شناسایی به نسل پویا و جوان امروز هم هست، چرا که با تهاجمات مختلف ماهواره‌ای و مجازی روبه‌روست و باید فکری به حال این قشر کرد تا بدون تحقیق، پژوهش و مطالعه گرفتار اندیشه‌های غلط جامعه غرب نشود.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی برگزار شد

جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی برگزار شد
2021-06-15T13:11:34+04:30
شاخص‌ها و مصادیق انتصاب مدیران دستگاه‌ها و سازمان‌های قرآنی بررسی و پس از دریافت پیشنهادات اعضای جلسه، این موضوع در شورای توسعه فرهنگ قرآنی مورد بحث قرار گرفت.

مراسم جشن دهه کرامت در گرجستان برگزار شد

مراسم جشن دهه کرامت در گرجستان برگزار شد
2021-06-15T13:11:33+04:30
مراسم جشن فارغ‌التحصیلان دانشگاه المصطفی و دهه کرامت با حضور اکبر قاسمی، سفیر و حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی کشورمان در سالن اجتماعات مسجد امام حسین (ع) در شهر ...

بیانیه مداحان و شاعران آیینی برای حضور مردم در انتخابات صادر شد

 بیانیه مداحان و شاعران آیینی برای حضور مردم در انتخابات صادر شد
2021-06-15T13:05:13+04:30
رهبر معظم انقلاب همچنین در سی و دومین سالگرد رحلت حضرت امام (ره) نیز فرمودند؛ امامِ بزرگوار انتخابات را فریضه دینی می‌دانستند و در وصیت‌نامه خود می‌گویند عد...

انتقاد نویسنده شاخص دفاع مقدس از روزگار سخت هنرمندان/ دولت آینده فکری به حال معیشت اهل فرهنگ کند

 انتقاد نویسنده شاخص دفاع مقدس از روزگار سخت هنرمندان/ دولت آینده فکری به حال معیشت اهل فرهنگ کند
2021-06-15T13:05:13+04:30
گلعلی بابایی با انتقاد از رکود در حوزه فرهنگ طی ماه‌های اخیر، گفت: رئیس جمهور آینده باید نیم‌نگاهی هم به حوزه فرهنگ و اقتصاد این حوزه داشته باشد.

مقصر "شبه فاجعه" انتخابات قبلی، راهبران سلبریتی‌ها بودند نه خود آنها

 مقصر "شبه فاجعه" انتخابات قبلی، راهبران سلبریتی‌ها بودند نه خود آنها
2021-06-15T13:05:12+04:30
محسن ردادی معتقد است در انتخابات گذشته، سلبریتی‌ها کار خود را خوب انجام دادند؛ اگر نتیجه مطلوب نبود و به یک "شبه‌فاجعه" ختم شد نباید سلبریتی‌ها را...

دعوت آیت الله ری شهری به مشارکت حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری

دعوت آیت الله ری شهری به مشارکت حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری
2021-06-15T11:51:32+04:30
آیت الله ری شهری تولیت آستان مقدس عبدالعظیم حسنی (ع) در پیامی از عموم مردم مشارکت حداکثری در انتخابات پیش رو را خواستار شد.

بیانیه ۳۵۰ هنرمند در حمایت از رئیسی/ روحانی بذر ناامیدی را در دل هنرمندان و مردم کاشت

 بیانیه ۳۵۰ هنرمند در حمایت از رئیسی/ روحانی بذر ناامیدی را در دل هنرمندان و مردم کاشت
2021-06-15T11:58:34+04:30
جمعی از هنرمندان کشورمان روز گذشته در دیدار با آیت الله دکتر رییسی اعلام حمایت خود را در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ایشان اعلام کردند.

پویش «به تو از دور سلام» برگزار می‌شود

پویش «به تو از دور سلام» برگزار می‌شود
2021-06-15T11:38:12+04:30
پویش«به تو از دور سلام» ویژه ایام ولادت امام رضا(ع) و ایام دهه کرامت از سوی بنیاد دعبل خزاعی برگزار می شود.

جامعه قرآنی اهل سنت، مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کردند

جامعه قرآنی اهل سنت، مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کردند
2021-06-15T11:11:33+04:30
جامعه قاریان، حافظان، مدرسان قرآن کریم و چهره های قرآنی جامعه اهل سنت، از ملت ایران برای حضور پر شور در انتخابات ۱۴۰۰ دعوت کردند.

کلهر: سینما همه‌چیز جریان خداستیز است و با آن برایتان دین می‌سازد/ ما از عرضه سینمای ملاقلی‌پور و حاتمی‌کیا به جهان خجالت می‌کشیم/ هنرمند خداپرست بایکوت می‌شود

 کلهر: سینما همه‌چیز جریان خداستیز است و با آن برایتان دین می‌سازد/ ما از عرضه سینمای ملاقلی‌پور و حاتمی‌کیا به جهان خجالت می‌کشیم/ هنرمند خداپرست بایکوت می‌شود
2021-06-15T11:18:31+04:30
مسئولین نخواستند سینمای ملاقلی‌پور و حاتمی‌کیا و خیلی‌های دیگر به جهان معرفی شود. فیلم‌های آنان بدنه خارج را تحت تأثیر قرار می‌داد اما فیلم‌ها نگاه دفاع مقد...

برگزیدگان مسابقه دانش‌آموزی قرائت قرآن در اوگاندا تجلیل شدند

برگزیدگان مسابقه دانش‌آموزی قرائت قرآن در اوگاندا تجلیل شدند
2021-06-15T10:04:54+04:30
با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در کامپالا، برگزیدگان مسابقه دانش‌آموزی قرائت و حفظ قرآن در تلویزیون ملی یو بی سی اوگاندا تجلیل شدند.

دعوت ۱۱۰۰ هیات مذهبی از مردم برای مشارکت در انتخابات ۲۸ خرداد/دشمنان به دنبال دلسرد کردن مردم هستند

دعوت ۱۱۰۰ هیات مذهبی از مردم برای مشارکت در انتخابات ۲۸ خرداد/دشمنان به دنبال دلسرد کردن مردم هستند
2021-06-15T09:38:14+04:30
۱۱۰۰ هیات رزمندگان اسلام سراسر کشور ضمن اعلام آمادگی خود جهت حضور در این انتخابات، از ملت قدرشناس و بصیر برای مشارکت در انتخابات ۲۸ خردادماه دعوت کردند.

از ویژگی‌های حضرت امام رضا (ع) باز کردن فضای گفت‌وگو بود

از ویژگی‌های حضرت امام رضا (ع) باز کردن فضای گفت‌وگو بود
2021-06-15T09:24:55+04:30
محمدزاده با اشاره به اهمیت فعالیت‌های بین‌المللی در عرصه رسانه به منظور ترویج سیره رضوی اظهار کرد: مهم آن است که بتوانیم امام رضا(ع) را به جهانیان بشناسانیم.

سید مجید بنی فاطمه،مردم را به مشارکت حداکثری در انتخابات دعوت کرد

سید مجید بنی فاطمه،مردم را به مشارکت حداکثری در انتخابات دعوت کرد
2021-06-15T09:24:54+04:30
سید مجید بنی فاطمه با انتشار پیام تصویری در صفحه اینساگرام خود، مردم بخصوص جوانان را به مشارکت حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰ دعوت کرد.

حضور حداکثری در انتخابات ضامن تداوم، بقا و مقبولیت بیشتر نظام است

حضور حداکثری در انتخابات ضامن تداوم، بقا و مقبولیت بیشتر نظام است
2021-06-15T09:11:34+04:30
طوبی فرداد مدیر مدرسه علوم دینی امام شافعی سقز گفت: حضورحداکثری مردم در تعیین رهبران اجرایی و سیاسی، ضامن تداوم، بقا و مقبولیت بیشتر نظام است.

همه ما ایرانیان عاشق امام رضا(ع) هستیم

همه ما ایرانیان عاشق امام رضا(ع) هستیم
2021-06-15T09:11:34+04:30
مجید اخشابی ضمن گرامیداشت دهه کرامت و ولادت حضرت ثامن‌الحج(ع) اظهار کرد: همه ما ایرانیان عاشق امام رضا(ع) هستیم.

کنگره«زیارت،معنویت واخلاق براساس بیانیه گام دوم »برگزار می شود

کنگره«زیارت،معنویت واخلاق براساس بیانیه گام دوم »برگزار می شود
2021-06-15T09:11:33+04:30
کنگره «زیارت، معنویت و اخلاق بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب» امروز ۲۵ خرداد ماه به صورت مجازی برگزار می‌شود.

چرا شبکه‌های استانی تلویزیون پدیده انتخابات شدند?

 چرا شبکه‌های استانی تلویزیون پدیده انتخابات شدند?
2021-06-15T09:18:31+04:30
اقدامات امسال صدا و سیما در موضوع انتخابات، با ورود ۸۱ شبکه تلویزیونی و رادیویی استانی به حوزه تولید، ابعاد گسترده‌ای به خود گرفت.

آیا سکته "اریکسن" منجر به تجربه مرگ موقت شد؟/ تهیه‌کننده "زندگی پس از زندگی" رایزنی می‌کند

 آیا سکته "اریکسن" منجر به تجربه مرگ موقت شد؟/ تهیه‌کننده "زندگی پس از زندگی" رایزنی می‌کند
2021-06-15T09:18:30+04:30
تهیه‌کننده و مجری برنامه تلویزیونی "زندگی پس از زندگی" درباره ماجرای حضور بازیکن فوتبال دانمارک اعلام کرد که رایزنی‌ها را برای این گفت‌وگو آغاز کر...

گفت‌وگوی تسنیم با خواننده قطعه «آمدم ای شاه پناهم بده»: بانی اجرای قطعه‌ای از بهشت، امام رضا (ع) بود

 گفت‌وگوی تسنیم با خواننده قطعه «آمدم ای شاه پناهم بده»: بانی اجرای قطعه‌ای از بهشت، امام رضا (ع) بود
2021-06-15T09:18:30+04:30
شعر «آمدم ای شاه پناهم بده» سروده مرحوم استاد حبیب‌الله چایچیان است که می‌خواستیم برای امام خمینی(ره) بخوانیم. البته اجرای این قطعه کاملاً به عنای...

نگه داشتن انقلاب از انقلاب کردن بالاتر و چه بسا مهم‌تر است/حضور در انتخابات دارای برکات زیادی است

نگه داشتن انقلاب از انقلاب کردن بالاتر و چه بسا مهم‌تر است/حضور در انتخابات دارای برکات زیادی است
2021-06-15T08:58:12+04:30
استاد حوزه علمیه محمدیه تالش گفت: انتخابات باعث تجدید بیعت با انقلاب و رهبری است که به واسطه‌ آن مردم ایمان و اعتقاد خود با نظام و رهبری آپدیت و ناکارآمدی‌ها...

انتخاب فردی اصلح، نقطه عطفی بر چهار دهه مقاومت ملت ایران است/انتخابات جلوه‌ای از حیات جامعه است

انتخاب فردی اصلح، نقطه عطفی بر چهار دهه مقاومت ملت ایران است/انتخابات جلوه‌ای از حیات جامعه است
2021-06-15T08:31:32+04:30
اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت، همسو با ده‌ها هزار فعال قرآنی برجسته، ضمن اعلام آمادگی خود جهت حضور در این انتخابات، از ملت قدرشناس و بصیر دعوت ...

معیشت خوب یا رهایی حجاب؟/ مردم پاسخ دادند

 معیشت خوب یا رهایی حجاب؟/ مردم پاسخ دادند
2021-06-14T20:05:05+04:30
پاسخ‌های مردم در کف خیابان به این سؤال که "بین وعده معیشت خوب و یا رهایی حجاب کدام را انتخاب می‌کنید؟" نشان می‌دهد که نامزدهای طیف اصلاحات این‌بار...

پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای به استفتائی درباره حکم شرکت در انتخابات و انتقاد نامزدها از عملکرد مسئولان

 پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای به استفتائی درباره حکم شرکت در انتخابات و انتقاد نامزدها از عملکرد مسئولان
2021-06-14T16:18:34+04:30
پایگاه فقه و احکام رهبر معظم انقلاب، پاسخ دو استفتاء از معظم‌له درخصوص حکم شرعی شرکت در انتخابات و انتقاد نامزدها از عملکرد مسئولان را منتشر کرد.

ساعت سخنرانی تلویزیونی ۲۶ خرداد رهبر انقلاب تغییر کرد

 ساعت سخنرانی تلویزیونی ۲۶ خرداد رهبر انقلاب تغییر کرد
2021-06-14T16:05:09+04:30
در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، میان‌دوره‌ای مجلس، خبرگان و شورای شهر و روستا رهبر معظم انقلاب اسلامی چهارشنبه ۲۶ خردادماه با مردم سخن خواهند گفت.

کالبدشکافی یک انیمیشن سمّی/ شلیک نتفلیکس به مغز کودکان

 کالبدشکافی یک انیمیشن سمّی/ شلیک نتفلیکس به مغز کودکان
2021-06-14T15:51:57+04:30
مسئله اینجا است که این فقط یک انیمیشن کودکانه و سرگرم‌کننده نیست، بلکه منظومه‌ای از کدها، پیام‌ها و القائات «خاص» و مخوف است که علی‌الاصول هیچ ربط...

اعطای گواهینامه درجه یک هنری به مرتضی امیری اسفندقه

 اعطای گواهینامه درجه یک هنری به مرتضی امیری اسفندقه
2021-06-14T15:11:58+04:30
دهقانکار در مراسم اعطای گواهینامه درجه یک هنری به مرتضی امیری اسفندقه گفت: اسفندقه قبل از گرفتن این گواهینامه، نشان درجه یک اخلاق را گرفته است.

شیطان چگونه در نطفه انسان شریک می‌شود؟

 شیطان چگونه در نطفه انسان شریک می‌شود؟
2021-06-14T15:11:58+04:30
شراکت شیطان اینگونه است که در نطفه انسان تأثیر دارد، به این صورت که برخی اموال و رفتارهای او سبب می‌شود شرک شیطان اتفاق بیفتد.

آیت‌الله قائم مقامی: امام راحل عدم حضور و مسامحه در انتخابات را گناه کبیره می‌دانست

 آیت‌الله قائم مقامی: امام راحل عدم حضور و مسامحه در انتخابات را گناه کبیره می‌دانست
2021-06-14T15:11:56+04:30
استاد حوزه علمیه قم گفت: اهالی مسجد و متدینین جامعه باید در این عرصه به صورت فعالانه شرکت و در کنار آن، آحاد جامعه را برای حضور حماسی پای صندوق‌های رأی دعوت...

سیر ترجمه های قرآن به زبان فارسی بررسی می شود

سیر ترجمه های قرآن به زبان فارسی بررسی می شود
2021-06-14T14:24:54+04:30
نشست سیر ترجمه های قرآن به زبان فارسی از سوی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بررسی می شود.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)