میرنیوز

امام خمینی(ره) به مثابه متفکری دو زبانه در گفت‌وگو با مهدی جمشیدی ۱/ رفتار پیامبرگونه

 امام خمینی(ره) به مثابه متفکری دو زبانه در گفت‌وگو با مهدی جمشیدی ۱/ رفتار پیامبرگونه 2021-06-04T10:28:53+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، شخصیت ذو اطراف و چندبعدی امام خمینی (ره) به گونه‌ای است که کمتر متفکر و صاحب‌نظری می‌تواند با درنگ در منظومه معرفتی و سیره عملی ایشان، به ارائه تصویری کامل و شفاف از ایشان نایل شود. در حقیقت آن حکیم الهی و منادی بزرگ معنویت و معرفت در عصر جدید، به آنچنان مرتبه و منزلتی صعود کرده که دسترسی به آن از عهده هرکسی برنمی‌آید و آنچنان‌که دیگران نیز گفته‌اند، نمی‌شود و نباید با ساده‌سازی و تقلیل وجوه متعدد نظری و عملی ایشان به یک یا چند ساحت خرد و مشخص، درخشش و علّو قدر آن را نادیده گرفت. با این همه شاید گریز و گزیری هم از این گونه مطالعات و مباحثات تک‌ساحتی درباره اندیشه‌های امام(ره) نباشد که گفته‌اند: آب دریا را اگر نتوان کشید/ هم به قدر تشنگی باید چشید.

از این رو بر آن شدیم تا در سالروز رحلت جانگداز آن حکیم فرزانه، از دریچه آراء و اندیشه‌های سیاسی امام(ره)، به ایشان بنگریم و با طرح پرسش‌هایی در این زمینه، پرتوی هرچند گذرا بر میراث ماندگار ایشان در ساحت حکمرانی بیفکنیم.
مهدی جمشیدی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ‌ و‌ اندیشه اسلامی، با حضور در محل خبرگزاری تسنیم به پرسش‌های ما در این زمینه پاسخ داد. به باور جمشیدی، اساس اندیشه سیاسی امام(ره) مبتنی و متکی بر معرفت‌شناسی، جهان‌نگری و انسان‌شناسی اسلامی است و تفاوت نوع نگاه امام خمینی(ره) به انسان و جهان از ویژگی‌های بارز اندیشه سیاسی ایشان است. مشروح گفت‌وگوی ما با او را در زیر می‌خوانید:

اجازه بدهید بحث را با این پرسش کلیدی آغاز کنیم که برخی گفته‌اند ادبیات سیاسی امام(ره) که عمدتا از آن در سخنرانی‌ها، گفت‌وگوها و دیدارهای عمومی خودشان در جماران بهره می‌بردند، در قیاس با ادبیات فقهی و فلسفی ایشان تفاوت ماهوی دارد و امام(ره) عامدانه چنین لحن و ادبیاتی را برای ورود در عرصه عمومی و سیاسی کشور برگزیده بودند، شما با این تعبیر موافق هستید و اگر چنین است چگونه آن را تبیین می‌کنید؟

من فکر می‌کنم عملا امام(ره) چنین کاری را کرده چرا که شخصیت معرفتی پایه‌ امام(ره)، یک شخصیت عرفانی است و اساسا ادبیات عرفانی جهات زیبایی‌شناختی بسیار جدی و پررنگی دارد. آثار اخلاقی عرفانی امام(ره) که تا مقطع پیش از 40 سالگی ایشان نگاشته شده‌اند هم، مثل سرالصلوة، شرح جنود عقل و جهل، شرح دعای سحر و... مویّد همین نظر است. امام(ره) در آن مقطع بسیار متأثر از آیت‌الله شاه‌آبادی بودند و حالات و عوالم شخصی عرفانی و مطالعه عمیق و مستمر آثار این حوزه، خود به خود ایشان را به سمت شعر و ادبیات و فصاحت و بلاغت و وجوه زیباشناسی کلام سوق می‌‌داد و یک چنین دلالتی هم در میراث معنوی ایشان به چشم می‌خورد. ادبیات امام (ره) در این دوره برخلاف ادبیات فقیهانه یا فلسفی که مقداری خشک است و به مسائل ذوقی و زیباشناختی اعتنای چندانی ندارد، بسیار باطراوت و بلیغ است بنابراین اگر امام(ره) پایه شخصیتش آن وجه عرفانی باشد که به نظر من هست و آثارش هم همین را نشان می‌دهد، شخصیتی چندساحتی و کم‌نظیر است که به سختی می‌شود نمونه مشابه دیگری برایش پیدا کرد. اتفاقا از این منظر مطالعه آثار عرفانی امام(ره) می‌تواند بسیار راهگشا باشد اگرچه خواندن این آثار بسیار دشوار است چون به هر حال امام(ره)  استاد بلامنازع عرفان نظری بودند و عرفان نظری هم آکنده از اصطلاحات و تعبیرات دشوار و پیچیده است که فهم و احاطه بر آن بسیار زمانبر و دشوار است.

دوره دوم حیات معرفتی امام(ره) از چه تاریخی و بنا بر چه ملاحظه‌ای آغاز می‌شود؟ و آیا اساسا از حیث سوژه‌پردازی و معرفت‌شناختی هم فصل تازه‌ای در آراء و تفکرات ایشان آغاز می‌شود؟
 
 بله دقیقا. در دوره دوم حیات معرفتی امام(ره)، ایشان سراغ فقه و اصول رفتند یعنی از عرفان به سمت فلسفه و بعد هم فقه و اصول گرایش پیدا کردند.

آیا این مسئله از حیث تاریخی هم قابل ردیابی و بازشناسی است؟

بله 100 درصد. اتفاقا یکی از کسانی که امام(ره) را از فلسفه و عرفان به سمت فقه و اصول سوق داد شخص استاد مطهری بود که از ایشان خواست این کار را انجام بدهد و به تدریس فقه و اصول بپردازد و امام(ره) هم تا مدت‌ها اصول تدریس می‌کردند و وارد آن فضا شدند. البته طبعا اساتید ایشان و زمینه و دغدغه‌های معرفتی خودشان هم در این گرایش و چرخش مؤثر بود. وقتی هم که امام(ره) وارد حرکات اجتماعی و جریان نهضت اسلامی شد، از قضا تا حدی همین چرخش زبانی را داشت اصلا اجازه بدهید بگویم امام (ره) چرخش رفتاری هم داشت به این معنی که ایشان تا حد قابل توجهی شخصیتی کم حرف و کم ارتباط بودند و این در خود بیان امام(ره) هم هست که متأسفانه من الان منبع دقیق آن را به خاطر ندارم اما به واسطه آنکه نهضت درگرفت و ایشان وارد این جریان شدند، حجم زیاد ارتباطات و تعاملات و سخنرانی‌ها و... نه تنها چرخش زبانی، بلکه چرخش رفتاری ایشان را هم در پی داشت و این هم بنا به اقتضای مخاطب بود و هم اقتضائات تاریخی و من معتقدم که این یک فضل است که باید آن را ستایش کرد و ارج نهاد چون بسیاری از اوقات آدم‌ها دو زبانه نیستند، تک زبانه‌اند. شما اگر بسیاری از شخصیت‌های حوزوی و دانشگاهی را بیاورید در فضای مسجد یا سایر عرصه‌های عمومی، اصلا نمی‌توانند با مخاطب ارتباط مؤثری برقرار کنند چون زبان و ادبیات مشترکی ندارند و چه بسا که دغدغه مشترکی هم ندارند اما کسی مثل امام(ره) که در اوج قله عرفان نظری بود، استاد فلسفه و حکمت اسلامی بود و فقه و اصول را در مراتب عالی تدریس می‌کرد و در یک کلام یک مجتهد کامل و مسلط و جامع الاطراف بود وقتی می‌تواند این‌طور با مردم مفاهمه کند و مردم هم حرف‌های او را می‌فهمند و پیامش را درک می‌کنند، نشان دهنده فراست و قدرت زبانی بالای ایشان است چون یک زمان کسی بضاعت تئوریک چندانی ندارد که در این صورت ساده سخن گفتن او فضلش نیست، چون غور و عمقی ندارد که بخواهد از آن عبور کند و ساده سخن بگوید، ولی کسی که در اعماق غواصی کرده و حالا می‌خواهد بیاید در سطح آب و با یک ادبیات عامه‌فهم با مخاطب صحبت کند کار دشواری است و امام(ره) این‌طور بود. ایشان یک متفکر دو زبانه بود و زبانش در عرصه سیاسی عمومی به قدری عامه‌پسند و عامه‌فهم بود که اگر کسی فقط آن را می‌شنید این‌طور حکم می‌کرد که گویا امام(ره) بار معرفتی چندانی ندارد چنانکه عده‌ای چنین حکمی هم کردند اما اگر کسی مثلا سراغ کتاب‌های اخلاقی و معرفتی امام(ره) برود می‌بیند که برخلاف  اینکه ایشان فارسی نوشته‌اند ولی این‌قدر پیچیده و تخصصی نوشته‌اند که حتی قرائت صحیح و فهم ابتدایی آن هم دشوار است. این نشان می‌دهد که اوج ساده‌گویی ایشان که کشاورزی که از دهات اطراف خمین می‌آمد و در حسینیه جماران می‌نشست هم پیام ایشان را می‌فهمید و با آن همدل و همراه می‌شد، ناشی از انتخاب آگاهانه ایشان و سخن گفتن به مقتضای حال و مقام مخاطب بود و نه ضعف و فقر تئوریک. از نظر فلسفی می‌توان این مسئله را این‌طور توضیح داد که کار نبی و رسول این است که در سیر خودش به سمت خدا، همان‌جا نمی‌ماند بلکه برمی‌گردد و مردم را هم با خودش به سمت الله هدایت می‌کند و آنها را به نقطه عروج می‌برد و همین تفاوت عمده عارف و نبی است. درحقیقت امام(ره) در این عمل خودش کاری پیامبرگونه می‌کرد و این فراتر از وجه عرفانی ایشان بود. به هر حال امام(ره) این خوش‌خلقی، خوش‌رفتاری و نبوغ را داشت که بتواند مردم را با خودش همراه کند و خوش‌بیانی و شیرین زبانی گویی جزء ذات او بود که این قطعا موهبتی الهی است.

به لحاظ تاریخی اگر وجه سیاسی امام(ره) قابلیت بروز و ظهور نمی‌یافت یا ضرورت‌های تاریخی و اجتماعی الزامی برای ایشان ایجاد نمی‌کرد که بخواهند نظریه سیاسی و حاکمیتی خودشان را پرورده و مطرح کنند، امروز چگونه تصویری از ایشان داشتیم؟

جان سؤال شما این است که اگر امام وارد جریان نهضت نمی‌شد و در نتیجه رهبر هم نمی‌شد،  شأن و جایگاه تاریخی و معرفتی ایشان چگونه ترسیم و متبلور می‌شد، این در واقع یک نوع کاری است که در ساحت علوم اجتماعی مطرح است که انسان عناصری را دستکاری و جابه‌جا می‌کند تا بفهمد که اگر این‌طور بود یا نبود چه می‌شد و چه اتفاقی می‌افتاد. این به نوعی مهندسی معکوس است که کار جالبی هم هست چون تازه آن وقت می‌فهمیم که حضور این عنصر چه تأثیری روی عناصر دیگر داشته است و از این طریق به اهمیت آن بیشتر پی می‌بریم. اگر وجه اندیشگی و عمل سیاسی امام(ره) متبلور نمی‌شد من فکر می‌کنم که ایشان در چند عرصه بسیار برجسته می‌شد؛ یک لایه که مربوط به حیات معرفتی دوره آخر امام(ره) می شود فکر می‌کنم وجه مرجعیت و فقاهت ایشان کاملا سیطره می‌یافت آنچنان که شاید همه به حاشیه می‌رفتند. یک مطلب دیگر به وجه عرفانی و سیر و سلوک معنوی امام(ره) مربوط می‌شود که به گمان من در آن صورت وجه معنوی ایشان جامعه را کاملا مسحور می‌کرد. اما ضلع سوم این پازل با شأن فکری-فلسفی ایشان تکمیل می‌شود و گمان می‌کنم که در غیاب چهره سیاسی ایشان، امام(ره) به مثابه یک متفکر حوزوی معاصراندیش شهرت پیدا می‌کرد یعنی شأن فلسفی و فکری ایشان برجسته می‌شد و بیشتر به چشم می‌آمد و بیشتر اذهان را متوجه و خیره می‌کرد. از طرف دیگر می‌شود این‌طور هم به مسئله نگاه کرد که وجه سیاسی امام(ره) سه ضلع دیگر شخصیت او را تا حدودی به حاشیه برده و آن را در اذهان و عقول کمرنگ تر از آنچه هست، نمایش داده.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

"دورهمی" و "خندوانه" پدیده سلبریتیسم را سرعت می‌بخشند/ مقابله با عوارض منفی نیازی به حذف سلبریتی‌ها ندارد

 "دورهمی" و "خندوانه" پدیده سلبریتیسم را سرعت می‌بخشند/ مقابله با عوارض منفی نیازی به حذف سلبریتی‌ها ندارد
2021-06-12T20:38:29+04:30
برنامه‌های تلویزیونی واقع‌گرا و واقع‌نمایی مثل "دورهمی" و "خندوانه" که سلبریتی‌ها را جلوی دوربین می‌آورند و خارج از حیطه تخصصیشان ب...

ویژه‌برنامه‌های آستان حضرت معصومه(س) در دهۀ کرامت/ پویش «نذر قلم» و مسابقه «حدیث کرامت»

 ویژه‌برنامه‌های آستان حضرت معصومه(س) در دهۀ کرامت/ پویش «نذر قلم» و مسابقه «حدیث کرامت»
2021-06-12T17:18:36+04:30
بیش از ۲۰۰ ویژه‌برنامه در قالب ۴۰ عنوان محوری به‌مناسبت دهه کرامت در دستور کار قرار گرفته است. با توجه به شرایط متفاوت کرونایی، در این برنامه‌ها تلاش شده اس...

یادداشت|سلبریتیسم و کنشگری سیاسی- اجتماعی

 یادداشت|سلبریتیسم و کنشگری سیاسی- اجتماعی
2021-06-12T17:18:34+04:30
اگر سلبریتی حق دارد در مسائل غیرتخصصی خودش اظهار نظر کند، از آن طرف، تکلیف دارد در مسائلی که اظهارنظر کرده، پاسخگو باشد و به این سادگی فکر نکند که پستی اینس...

آرزوهای دخترانه "مائده" و بازی‌های کودکانه "مهدیه"/ از قرچک تا خیابان ایران به‌عشق قرآن

 آرزوهای دخترانه "مائده" و بازی‌های کودکانه "مهدیه"/ از قرچک تا خیابان ایران به‌عشق قرآن
2021-06-12T15:51:55+04:30
مائده گنجعلی ۱۱ساله و فرزند اول خانواده‌ای ۴نفره است، او و خواهرش مهدیه، حافظ قرآن‌اند، مائده ۳۰ جزء قرآن را حفظ کرده است و مهدیه در مسیر حفظ کل قرآن توانست...

آرزوهای دخترانه "مائده" و بازی‌های کودکانه "مهدیه" / از قرچک تا خیابان ایران به عشق قرآن

 آرزوهای دخترانه "مائده" و بازی‌های کودکانه "مهدیه" / از قرچک تا خیابان ایران به عشق قرآن
2021-06-12T15:38:35+04:30
مائده گنجعلی ۱۱ ساله و فرزند اول خانواده‌ای ۴ نفره است، او و خواهرش مهدیه، حافظ قرآن آند، مائده ۳۰ جزء قرآن را حفظ کرده و مهدیه در مسیر حفظ کل قرآن توانسته ...

دعوت از هیأت‌های سراسر کشور برای پیوستن به پویش «دعوت حضور»

دعوت از هیأت‌های سراسر کشور برای پیوستن به پویش «دعوت حضور»
2021-06-12T15:04:53+04:30
مداح جوان اهل بیت(ع) با انتشار پیامی در توئیتر از هیأت‌های سراسر کشور دعوت کرد تا به پویش «دعوت حضور» بپیوندند.

روش برقراری کرامت در محیط خانواده/کاندیدای بی‌تقوا نمی‌تواند حافظ کرامت مردم باشد

 روش برقراری کرامت در محیط خانواده/کاندیدای بی‌تقوا نمی‌تواند حافظ کرامت مردم باشد
2021-06-12T14:45:20+04:30
مسئولی که ابتدای کار خود را با بی‌حرمتی نسبت به سایر مسئولان آغاز می‌کند و کرامت آنها را حفظ نمی‌کند، مطمئن باشیم فردا کرامت مردم جامعه را حفظ نخواهد کرد.

یادداشت| همه نگرانیم که خوب انتخاب نکنیم

 یادداشت| همه نگرانیم که خوب انتخاب نکنیم
2021-06-12T14:45:19+04:30
همواره انتخابات مهم‌ترین منفذ رخنه بدخواهان بوده و هست، اگر خوب انتخاب نکنیم، انقلاب و نظام اسلامی به خطر می‌افتد و قهراً خداوند هم عزتش را از ملت انقلابی پ...

خبرهای خوش از تأمین کاغذ ناشران تا ۱۰ روز آینده

 خبرهای خوش از تأمین کاغذ ناشران تا ۱۰ روز آینده
2021-06-12T14:45:18+04:30
معاون فرهنگی وزارت ارشاد گفت:‌ به‌دنیال تأمین کاغذ برای ناشران هستیم. ظرف ۱۰ روز آینده خبرهای خوشی از کاغذ خواهد رسید که مشکلات را تاحدی برطرف می‌کند.

دعوت از هیأت‌های سراسر کشور برای به پیوستن به پویش «دعوت حضور»

دعوت از هیأت‌های سراسر کشور برای به پیوستن به پویش «دعوت حضور»
2021-06-12T14:24:55+04:30
میثم مطیعی با انتشار پیامی در توئیتر از هیأت‌های سراسر کشور دعوت کرد تا به پویش «دعوت حضور» بپیوندند.

بزرگداشت دهه کرامت ضامن تعمیق فرهنگ اهل بیتی در دل‌های مومنان است

بزرگداشت دهه کرامت ضامن تعمیق فرهنگ اهل بیتی در دل‌های مومنان است
2021-06-12T14:24:54+04:30
حجت‌الاسلام خاموشی اظهار کرد: دهه کرامت دهه ترویج فرهنگ ائمه اطهار(ع) بوده و بزرگداشت آن ضامن تعمیق فرهنگ اهل بیتی در دل‌های مومنان است.

ترویج فرهنگ رضوی آداب خاصی دارد

ترویج فرهنگ رضوی آداب خاصی دارد
2021-06-12T14:24:54+04:30
حسام‌الدین سراج، با اشاره به اینکه ظرفیت‌های فراوانی برای معرفی فرهنگ رضوی از طریق هنر وجود دارد، گفت: این مساله آداب خاصی دارد، باید از دریچه هنر بُعد روحان...

ویژه برنامه «از بهشت تا بهشت» به مناسبت دهه کرامت

ویژه برنامه «از بهشت تا بهشت» به مناسبت دهه کرامت
2021-06-12T14:11:33+04:30
رادیو قرآن به منظور تبیین معارف و فرهنگ اهل‌بیت با با برنامه "از بهشت تا بهشت" به استقبال دهه کرامت می‌رود.

مردم وحدت و همدلی خود را در روز انتخابات به نمایش بگذارند

مردم وحدت و همدلی خود را در روز انتخابات به نمایش بگذارند
2021-06-12T14:11:33+04:30
مدیر حوزه علمیه خراسان شمالی گفت: مردم موظف به رأی دادن به فرد اصلح برای اداره امور کشور هستند و در روز انتخابات وحدت و همدلی خود را در به نمایش می گذارند.

حضرت معصومه(س) شرط ورود به ولایت امام رضا(ع) است

حضرت معصومه(س) شرط ورود به ولایت امام رضا(ع) است
2021-06-12T14:11:32+04:30
نماینده مجلس خبرگان رهبری حضرت معصومه(س) را شرط ورود به ولایت امام رضا(ع) دانست و گفت: حضرت معصومه در قیامت مقام شفاعت دارند.

چهارپایه خوانی میثم مطیعی و عبدالرضا هلالی در میدان راه آهن

چهارپایه خوانی میثم مطیعی و عبدالرضا هلالی در میدان راه آهن
2021-06-12T12:11:32+04:30
جشن خیابانی دهه کرامت با چهارپایه خوانی عبدالرضا هلالی و میثم مطیعی به منظور دعوت مردم به حضور حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

انتقادی که گریبانگیر نویسنده رمان "به‌سپیدی یک رؤیا" شد/ توجیه نویسنده برای خلق خواهر فرضی برای حضرت معصومه (س)

 انتقادی که گریبانگیر نویسنده رمان "به‌سپیدی یک رؤیا" شد/ توجیه نویسنده برای خلق خواهر فرضی برای حضرت معصومه (س)
2021-06-12T12:18:36+04:30
فاطمه سلیمانی ازندریانی، نویسنده رمان «به سپیدی یک رویا» درباره زندگی حضرت معصومه (س) معتقد است که استفاده از عنصر تخیل در نوشتن رمان از زندگی ائم...

سمینارهای تخصصی آشنایی با بازار جهان اسلام برگزار می‌شود

سمینارهای تخصصی آشنایی با بازار جهان اسلام برگزار می‌شود
2021-06-12T11:58:12+04:30
سمینار تخصصی که از سوی مرکز آموزش سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور وابسته به جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود.

هر رأی ما تیری بر قلب دشمنان ایران اسلامی است

هر رأی ما تیری بر قلب دشمنان ایران اسلامی است
2021-06-12T11:18:12+04:30
این عالم و پژوهشگر اهل سنّت مشکلات کنونی کشور را متوجه عدم انتخاب درست در انتخابات گذشته دانست و گفت: هر رأی ما تیری بر قلب و چشم دشمنان ایران اسلامی است.

رسالت تاریخی اهالی مسجد و هیئت در انتخابات ریاست‌جمهوری

 رسالت تاریخی اهالی مسجد و هیئت در انتخابات ریاست‌جمهوری
2021-06-12T11:11:56+04:30
مهم‌ترین نکته در تحلیل انتخابات امسال این است که پیروز اصلی، مردم خواهند بود. مشارکت مردم بار دیگر نشان خواهد داد که مردم با وجود مشکلات معیشتی اما بنیان سا...

صوفی: تلویزیون‌های همه دنیا ضابطه دارند/ ولنگاری جایی در رسانه ملی ندارد

 صوفی: تلویزیون‌های همه دنیا ضابطه دارند/ ولنگاری جایی در رسانه ملی ندارد
2021-06-12T11:11:55+04:30
دبیر شورای نظارت بر صداوسیما گفت: در شبکه‌های حاکمیتی، ضابطه، اخلاق و حیا و عفت عمومی حاکم است. غیر از این‌ها جایش در رسانه ملّی نیست.

راز هجرت حضرت معصومه (س) / جاده‌ای به سوی بهشت

 راز هجرت حضرت معصومه (س) / جاده‌ای به سوی بهشت
2021-06-12T10:31:50+04:30
حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها توفیق یافت تا در جوار دو امام معصوم تعلیم و تربیت شود. تأثیر رشد ایشان را می‎توانیم در جای جای زندگی با برکتشان در قالب اط...

آغاز به کار ششمین دوره مدرسه رمان شهرستان ادب

 آغاز به کار ششمین دوره مدرسه رمان شهرستان ادب
2021-06-12T10:18:35+04:30
ثبت‌نام ششمین دوره آموزش تخصصی و نگارش حرفه‌ای مدرسه رمان شهرستان ادب آغاز شد. علاقه‌مندان تا بیستم تیرماه فرصت دارند تا در این دوره ثبت‌نام کنند.

سراج: موسیقی باید دریچه‌ای برای ارتباط مخاطب با امام رئوف شود

 سراج: موسیقی باید دریچه‌ای برای ارتباط مخاطب با امام رئوف شود
2021-06-12T10:18:35+04:30
شاید فردی که اثر ساخت من را می‌شنود، کمتر با مسائل دینی و مذهبی آشنا باشد. موسیقی باید دریچه‌ای برای ارتباط این فرد با امام رئوف شود.

کاغذ ارزان است اما خریدار ندارد/ راه حل آیت‌الله رئیسی برای برون‌رفت از بحران کاغذ

 کاغذ ارزان است اما خریدار ندارد/ راه حل آیت‌الله رئیسی برای برون‌رفت از بحران کاغذ
2021-06-12T10:18:34+04:30
قیمت کاغذ در بازار آزاد واردات برای چندمین هفته متوالی روی ۶۰۰ هزار تومان ثابت است‌، در حالی که کارشناسان این قیمت را مناسب می‌دانند اما خریداری در بازار وج...

گزارشی تصویری از دوتارنوازی عزیز و یاسمین تنها

 گزارشی تصویری از دوتارنوازی عزیز و یاسمین تنها
2021-06-12T10:18:34+04:30
عزیز تنها و یاسمین تنها در قالب مجموعه اجراهای «برخط ماه و نوا» به دونوازی دوتار پرداخته‌اند که حاصل این اجرا فردا پخش می‌شود.

راز هجرت حضرت معصومه (س) / جاده‌ای بسوی بهشت

 راز هجرت حضرت معصومه (س) / جاده‌ای بسوی بهشت
2021-06-12T10:18:34+04:30
حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها توفیق یافت تا در جوار دو امام معصوم تعلیم و تربیت شود. تأثیر رشد ایشان را می‎توانیم در جای جای زندگی با برکتشان در قالب اط...

توبه‌ای منقول از پیامبر اکرم(ص) ویژه ماه ذی‌القعده/ فضیلت روزه ماه‌های حرام چیست؟

توبه‌ای منقول از پیامبر اکرم(ص) ویژه ماه ذی‌القعده/ فضیلت روزه ماه‌های حرام چیست؟
2021-06-12T09:04:52+04:30
آیت‌الله میرزا جواد ملکی تبریزی در کتاب شریف المراقبات در خصوص اعمال ماه ذی‌القعده به نقل از روایات، مواردی را در خصوص اعمال این ماه سفارش کرده است.

توبه‌ای منقول از پیامبر اکرم(ص) ویژه ماه ذی القعده/فضیلت روزه ماه‌های حرام چیست؟

توبه‌ای منقول از پیامبر اکرم(ص) ویژه ماه ذی القعده/فضیلت روزه ماه‌های حرام چیست؟
2021-06-12T08:51:32+04:30
آیت الله میرزا جواد ملکی تبریزی در کتاب شریف المراقبات در خصوص اعمال ماه ذی القعده به نقل از روایات مواردی را در خصوص اعمال این ماه سفارش کرده است.

سفرهای تبلیغی نامزدهای ریاست جمهوری از دریچه شبکه‌های استانی، پدیده رسانه ملی در انتخابات

 سفرهای تبلیغی نامزدهای ریاست جمهوری از دریچه شبکه‌های استانی، پدیده رسانه ملی در انتخابات
2021-06-11T17:25:14+04:30
معاون امور استان‌های رسانه ملی، برنامه‌های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری را به مثابه سفرهای استانی توصیف و از این کار بزرگ به یک پدیده رسانه‌ای یاد کرد.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)