میرنیوز

قرآن در جهان|آیه‌های وحی در سرزمین آشوب/ استقبال گسترده مردم لیبی از حفظ قرآن

 قرآن در جهان|آیه‌های وحی در سرزمین آشوب/ استقبال گسترده مردم لیبی از حفظ قرآن 2021-06-02T09:02:17+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، اکثریت قریب جمعیت کشور لیبی را مسلمانان تشکیل می‌دهند که اعتقاد و ارادت ویژه‌ای نسبت به قرآن کریم دارند، تا آنجا که حفظ بخش‌هایی از آیات قرآن کریم به عنوان یکی از برنامه‌های زندگی مردم این کشور است.

مسلمانان لیبیایی تلاش زیادی برای نهادینه کردن فرهنگ قرآنی در کشور خود داشته‌اند، اما معمر محمد قذافی، مرد جنایتکار و سبک‌مغز و بیدادگری که 42 سال حکومت ظالمانه بر این کشور داشته، تمام همت خود را برای کمرنگ کردن و بلکه محو اسلام و قرآن در جامعه به کار گرفت و با تمام وسایل نظامی به قتل‌عام ملت خود و تخریب کشورش مشغول بود. همه این اوامر باعث شده مردم مسلمان این کشور به منظور برگرداندن کشور به حقیقت عربی و اسلامی خود به پا خیزند و جریان‌های اسلام‌خواهی و آزادی‌خواهی را شکل دهند.

 

تاریخ ورود اسلام به سرزمین لیبی

دین اسلام در زمان خلیفه دوم، پس از فتح مصر، وارد لیبی شده است. اولین منطقه‏ای که مردمش به دین اسلام مشرف شدند، منطقه شرق این کشور و شهرهای بنغاری و بریقه بوده و بعد از آن دامنه اسلام به شهر طرابلس رسید.

به صورت خلاصه تاریخ فعالیت اسلامی، از سال‏های 21 و 22 هجری قمری آغاز و تا سال 916 هجری قمری ادامه داشته است. در این 9 قرن از زمان فتوحات اسلامی در این منطقه، که شهرهای سه‌گانه لقب گرفته و به طرابلس معروف شده، سپاهیان اسلام بارها مورد هجوم رومی‏ها، که بر این منطقه تسلط داشتند، قرار می‏گرفتند. با وجود این حملات، اسلام در این سرزمین تثبیت شد و به تدریج، اوضاع متشنج مناطق رو به آرامی رفت.

اولین مسجدی که در طرابلس ساخته شد، مرکز گردهمایی علمای دینی، مرکز انتشار احکام و همچنین پایگاه تعلیم، فرهنگ و عبادت به شمار می‏رفت.

مراکز قرآنی

حدود ده هزار مرکز حفظ قرآن کریم در لیبی وجود دارد که بیش از هفتاد هزار دانش‏آموز، دانشجو، طلبه و مردم عادی در آنجا مشغول به فراگیری علوم قرآنی و حفظ آیات کتاب آسمانی هستند.

این مراکز که با حمایت دولت لیبی مشغول به کارند، با حافظان قرآن نیز مانند فارغ‌التحصیلان دانشگاه‏ها رفتار می‏کنند و همان امتیازاتی را که برای فارغ‌التحصیل دانشگاهی قائل هستند، همان امتیازات را برای حافظ قرآن در نظر می‌گیرند.

جالب است که طبق آمار غیررسمی این مراکز، اکثر مردم لیبی بخش بیشتری از قرآن را حفظ می‌کنند.

همچنین دولت لیبی به حفظ قرآن توجه ویژه‌ای دارد و هر کسی که قرآن حفظ می‌کند، امکان ندارد که مدرک دانشگاهی به او ندهند و حداقل این فرد اجازه تحصیل در دانشگاه را به دست می‌آورد. در عین حال از اولویت‌های پذیرش کارمند در این کشور، حافظ قرآن بودن است.

لازم به توضیح است که لیبی تاکنون حدود ده بار رتبه اول را در میان 86 کشور در مسابقه بین‌المللی حفظ قرآن کریم امارات که هرساله در ماه رمضان برگزار می‌شود، به دست آورده است.

 

 

تبلیغات قرآنی

از زمان پیروزی اسلام در لیبی، تبلیغات قرآنی در سراسر کشور آغاز شد و به مرور زمان، اجرای احکام اسلامی قوت گرفت و به تمام این سرزمین نفوذ پیدا کرد؛ به شکلی که اکنون، اکثریت قریب مردم لیبی مسلمان هستند و به جرئت می‌توان گفت که دین دیگری به جز اسلام در این سرزمین وجود ندارد.

به منظور گسترش فعالیت‌های قرآنی در این کشور، یکی از مهم‏ترین و زیباترین مدارس آموزشی در لیبی در عصر قدیم ساخته شد. مدرسه اسلامی المنتصریه به دست یکی از عالمان اسلامی به نام «ابی‌محمد عبدالحمید بن ابی البرکات بن ابی الدنیا» در سال‏های 655 تا 658 هجری قمری ساخته شده که به سبک زیبا و معماری سنتی، نزدیک طاق رومانی بنا شده است.

در دوره حاضر نیز مراکز قرآنی و اسلامی متعددی با برنامه‌های آموزش قرآنی و آشنایی با مفاهیم و تفسیر آیات قرآن کریم و به سبک جدید و پیشرفته ساخته شده‏اند. علاوه بر این‌ها، تعدادی از دانشکده‏های مستقل و آموزش عالی نیز در این کشور به تدریس علوم قرآنی و اصول اسلامی مشغول هستند.

نمایشگاه قرآن کریم در طرابلس

تا پیش از شیوع ویروس کرونا، نمایشگاه قرآن کریم تقریباً هر سال در کشور لیبی برگزار می‌شد. در این نمایشگاه قرآن کریم که در ماه مبارک رمضان در طرابلس پایتخت لیبی برگزار می‌شد، آثار مختلف فرهنگی و هنری در زمینه علوم و معارف قرآنی به نمایش گذاشته شد.

همچنین در این نمایشگاه صدها قرآن با خطوط و اندازه‌های مختلف و با دست‌نوشته‌های متعدد از لیبی و خارج از آن در معرض دید قرار می‌گرفت.

غرفه ویژه نسخه‌های خطی قرآن با ارائه آثاری از داخل و خارج لیبی همچون قرآن طلایی 500 کیلویی، غرفه ویژه نرم‌افزارهای قرآنی دیداری و شنیداری و غرفه نگهداری از قرآن‌ از بخش‌های مختلف نمایشگاه مذکور بود.

همچنین در این نمایشگاه قرآن شام، بزرگ‌ترین قرآن جهان که توسط 58 خطاط بزرگ جهان ازجمله «ابراهیم المصراتی» از هنرمندان لیبی نگاشته‌ شده است، در معرض دید عموم قرار ‌گرفت.

مسابقات حفظ و تجوید

یکی از زمینه‌های فعالیت‌های قرآنی در کشور لیبی، برگزاری رقابت‌های حفظ و تجوید قرآن کریم است. نمونه این رقابت‌های نیز مسابقات بین‌المللی حفظ و تجوید قرآن کریم جایزه «الفاتح» لیبی است که حدود ده سال است به طور مرتب در طرابلس، پایتخت این کشور، برگزار می‌شود.

این مسابقات به همت اداره کل اوقاف و امور زکات لیبی و با مشارکت بیش از یک صد حافظ و قاری قرآن از 55 کشور جهان در طرابلس برگزار می‌شود. در این رقابت‌ها تعدادی از علما و اندیشمندان و نیز داوران کارشناس قرآنی از لیبی و کشورهای مختلف جهان حضور دارند.

این رقابت‌ها در دو رشته حفظ و تجوید و در دو مقطع زمانی صبح و شب برگزار شده و کمیته داوران این رقابت‌ها متشکل از معاون دبیرکل ستاد مردمی اداره کل اوقاف و امور زکات لیبی و اندیشمندانی از کشورهای ایران، فلسطین، مراکش و اندونزی است.

همچنین در حاشیه این رقابت‌ها، مبلغان دینی با حضور در مساجد طرابلس، سخنرانی‌های دینی ارائه می‌دهند و در همایش‌ها و میزگردهایی که در حاشیه رقابت‌های بین‌المللی قرآن کریم لیبی برگزار می‌شود، مشارکت دارند.

کمرنگ شدن قرآن کریم در قانون لیبی

در حالی که اکثریت ساکنان کشور لیبی را مسلمانان تشکیل می‌دهند، مسئولان این کشور در دوران حکومت قذافی، بررسی پیش‌نویس قانون اساسی جدید با هدف کنار گذاشتن قرآن به‌ عنوان منبع اصلی آن و جایگزین ‌کردن قوانین دموکراتیک غربی را آغاز‌ کرده بودند.

جالب اینکه سیف‌الاسلام قذافی فرزند ارشد معمر قذافی، رهبر لیبی، به ‌عنوان مسئول اصلی بازنگری در قانون اساسی لیبی انتخاب ‌شد و تعدادی از کارشناسان اروپایی و آمریکایی هم با او در این زمینه همکاری داشتند.

مبنای قانون اساسی لیبی از سال 1977 میلادی تا آن زمان قرآن کریم و برخی مطالب دو کتاب «نظریه جهانی سوم» و «کتاب سبز» که هر دو نوشته معمر قذافی هستند، بود.

رادیو قرآن

مسلمانان لیبیایی به منظور گسترش فرهنگ قرآنی در این کشور، یکی از امواج رادیویی را با عنوان «رادیو قرآن» به موضوعات و معارف قرآنی اختصاص داده‌اند.

برنامه‌های رادیو قرآن شهر بنغازی لیبی بر روی موج 102.4 پخش می‌شد که در پی تصمیم مسئولان رادیویی این شهر، ایستگاه رادیویی جدیدی با نام «رادیو جوان» بر روی این موج راه‌اندازی شد.

در همین راستا، مهندسان فنی رادیو جوان طرابلس اعلام کردند: مسئولان رادیو جوان طرابلس در نظر داشتند، شعبه جدید این رادیو را در شهر بنغازی بر روی موج 88.8 راه‌اندازی کنند که مسئولان ایستگاه رادیویی بنغازی در کمال ناباوری، رادیو قرآن این شهر را تعطیل و رادیو جوان را بر روی همین موج تأسیس کردند.

در واکنش به این اقدام، تعدادی از شهروندان بنغازی در اعتراض به تعطیلی رادیو قرآن این شهر اعلام کردند: مسئولان رادیویی بنغازی باید این مسئله را درک کنند که رادیو قرآن این شهر دارای مخاطبان زیادی در سراسر لیبی بوده و بیشتر این مخاطبان را قشر جوان جامعه تشکیل می‌دهند.

شهروندان بنغازی همچنین اعلام کردند که رادیو قرآن این شهر، تأثیر زیادی در موفقیت قرآن‌پژوهان و حافظان قرآن لیبی در مسابقات قرآنی منطقه‌ای و بین‌المللی داشته است که نمونه بارز آن کسب مقام نخست توسط بانوی حافظ قرآن بنغازی در مسابقات قرآنی کشورهای اسلامی است.

نمایشگاه‌های نسخ خطی قرآن

نمایشگاه نسخه‌های خطی قرآن به منظور اهتمام به میراث اسلامی و تأکید بر حفظ نسخ خطی نادر، هرازگاهی در این کشور برگزار می‌شود.

شورای جهانی دعوت به اسلام، با همکاری مرکز تحقیقات تاریخی و وزارت فرهنگ و اطلاع‌رسانی لیبی و دانشگاه علوم اسلامی این کشور، نمایشگاه نسخه‌های خطی قرآن کریم را در این کشور برگزار می‌کند.

این نمایشگاه که عموماً در فصل زمستان برگزار می‌شود، شامل بیش از 165 قرآن و دست‌نوشته‌های قدیمی و نادر خطی است که 119 جلد نسخه‌های قدیمی قرآن و دست‌نوشته و بقیه اسناد و دست‌نوشته‌های تاریخی و اسلامی هستند.

در حاشیه این نمایشگاه‌ها، همایش‌های گوناگونی نیز در راستای اهتمام به میراث اسلامی و چگونگی نگهداری از دست‌نوشته‌های قدیمی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

نگار عابدی: نگران بودم مخاطب مرا جدّی نگیرد/ سر صحنه "دودکش۲"ام

 نگار عابدی: نگران بودم مخاطب مرا جدّی نگیرد/ سر صحنه "دودکش۲"ام
2021-06-13T15:45:17+04:30
جالب است در سریال "تعبیر وارونه یک رؤیا" نگران این بودم که مبادا به‌خاطر بازی در مجموعه‌های طنز، مخاطبان مرا در قالب نقش جدّی نپذیرند.

آغاز ثبت نام آزمون سراسری مؤسسه کشوری مهد قرآن

آغاز ثبت نام آزمون سراسری مؤسسه کشوری مهد قرآن
2021-06-13T15:24:56+04:30
ثبت نام برای حضور در سیزدهمین دوره آزمون سراسری حفظ کل قرآن همراه با ترجمه و تدبر “ترنم وحی” ویژه قرآن آموزان عضو مؤسسه کشوری مهد قرآن از سراسر کشور از امروز...

روایت تکان‌دهنده عکاس خبری ربوده شده از تحمل ۲۱ ضربه چاقو و از دست دادن ۲۰۰ میلیون تجهیزات/ ادوات دفاعی برای عکاسان لازم است

 روایت تکان‌دهنده عکاس خبری ربوده شده از تحمل ۲۱ ضربه چاقو و از دست دادن ۲۰۰ میلیون تجهیزات/ ادوات دفاعی برای عکاسان لازم است
2021-06-13T15:31:55+04:30
ماجرای وحشتناکی که برای محمد دلکش رخ داد، منجر به چاقو خوردن او و دزدیده شدن تمام تجهیزات عکاسی او شد.

روش برخورد امام رضا(ع) با مخالفان در مناظرات/ جامعه نیاز به تزریق اخلاق و کرامت دارد

 روش برخورد امام رضا(ع) با مخالفان در مناظرات/ جامعه نیاز به تزریق اخلاق و کرامت دارد
2021-06-13T15:31:55+04:30
حجت‌الاسلام ارزانی ضمن اشاره به برخی گزاره‌های اخلاقی در مناظرات حضرت امام علی‌بن موسی الرضا(ع) گفت: نباید این‌چنین باشد که از ضرورت نان و اقتصاد بگوییم، ام...

هیات اندیشه ورز بانوان قرآنی مردم را دعوت به حضور حداکثری در انتخابات کرد

هیات اندیشه ورز بانوان قرآنی مردم را دعوت به حضور حداکثری در انتخابات کرد
2021-06-13T15:11:37+04:30
هیات اندیشه ورزبانوان قرآنی از آحادمختلف مردم خصوصاً بانوان که قشر عظیم دخیل در تغییر سرنوشت ملت می‌باشند صمیمانه درخواست کرد در انتخابات ۱۴۰۰ حضور حداکثری د...

کروئلا بچه‌ شری که به زیبایی انتقام‌ می‌گیرد

 کروئلا بچه‌ شری که به زیبایی انتقام‌ می‌گیرد
2021-06-13T15:18:40+04:30
کروئلا در مضمون انتقام‌گیری قهرمانانه یک شخصیت خاکستری از یک شخصیت سیاه به خوبی عمل کرده و در این نما یک قدم نسبت به دیگر فیلم‌های جهان رو به جلو رفته است؛ ...

روش برخورد امام رضا (ع) با مخالفان در مناظرات / جامعه نیاز به تزریق اخلاق و کرامت دارد

 روش برخورد امام رضا (ع) با مخالفان در مناظرات / جامعه نیاز به تزریق اخلاق و کرامت دارد
2021-06-13T15:18:40+04:30
حجت‌الاسلام ارزانی ضمن اشاره به برخی گزاره‌های اخلاقی در مناظرات امام رضا (ع) گفت: نباید اینچنین باشد که از ضروت نان و اقتصاد بگوییم، اما ضرورت تزریق اخلاق ...

گرامیداشت دهه کرامت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بقاع متبرکه

گرامیداشت دهه کرامت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بقاع متبرکه
2021-06-13T14:58:17+04:30
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با تشریح برنامه‌های این سازمان در دهه پر برکت کرامت گفت: این برنامه ها با شعار «خدمت کریمانه، گره‌گشایی به ر...

متن روایات در کتب اولیه فقهی باعث افتخار شیعه است

متن روایات در کتب اولیه فقهی باعث افتخار شیعه است
2021-06-13T14:18:17+04:30
مدیر مؤسسه پژوهشی امام هادی علیه السلام گفت: شیعه این افتخار را دارد که کتب اولیه فقهی اش، متن روایات است و ما در در هیچ مذهب اسلامی دیگر، چنین چیزی را سراغ ...

رونمایی از ۱۳ اثر تجسمی و یک آلبوم موسیقی در دهه کرامت

رونمایی از ۱۳ اثر تجسمی و  یک آلبوم موسیقی در دهه کرامت
2021-06-13T14:18:16+04:30
رفائی ضمن تشریح برنامه‌های بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) در دهه کرامت از رونمایی ۱۳ اثر تجسمی، یک آلبوم موسیقیایی اثر هنرمندان اکشور افغانستان و یک رمان بلند ...

کتاب جدید نویسنده «دختر شینا» منتشر شد

 کتاب جدید نویسنده «دختر شینا» منتشر شد
2021-06-13T12:51:59+04:30
بهناز ضرابی‌زاده، نویسنده کتاب پرمخاطب «دختر شینا»، اثر جدید خود را توسط انتشارات کانون پرورش فکری برای گروه سنی کودک منتشر کرد.

آزمون شجره ممنوعه «بدحجابی» در میدان انتخابات

 آزمون شجره ممنوعه «بدحجابی» در میدان انتخابات
2021-06-13T12:51:58+04:30
گناه به‌یغمابردن رأی مردم به فریب، کمتر از معصیت به‌تاراج‌بردن مال آنها به‌ستم نیست، رأی حرامی که با رفتارهای شیطانی زیرپاگذاشتن دستور الهی حجاب و مخدوش‌کرد...

عرض ارادت عبدالرحیم سعیدی‌راد به ساحت امام رضا (ع)

 عرض ارادت عبدالرحیم سعیدی‌راد به ساحت امام رضا (ع)
2021-06-13T12:51:58+04:30
عبدالرحیم سعیدی‌راد تازه‌ترین سروده‌های خود را به مناسبت دهه کرامت به ساحت مقدس امام رضا(ع) و برادر بزرگوارشان، محمد‌بن موسی‌الکاظم(ع) تقدیم کرد.

با شعار «خدمت کریمانه، گره‌گشایی به رسم اهل‌بیت(ع)» برگزار می شود

با شعار «خدمت کریمانه، گره‌گشایی به رسم اهل‌بیت(ع)» برگزار می شود
2021-06-13T12:04:57+04:30
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با تشریح برنامه‌های این سازمان در دهه پر برکت کرامت گفت: این برنامه ها با شعار «خدمت کریمانه، گره‌گشایی به ر...

سلسله نشست‌های «بانوان رهبران پیشرفت» برگزار می شود

سلسله نشست‌های «بانوان رهبران پیشرفت» برگزار می شود
2021-06-13T12:04:56+04:30
سلسله نشست‌های بانوان فرهیخته با عنوان «بانوان رهبران پیشرفت» به همت سازمان تبلیغات اسلامی و به جهت پررنگ کردن نقش بانوان در انتخابات و پیگیری مطالبات آن‌ها ...

چاپ و تولید کتاب دفاع مقدس به نصف رسید/ کاغذ؛ رمق یار مهربان را گرفت

 چاپ و تولید کتاب دفاع مقدس به نصف رسید/ کاغذ؛ رمق یار مهربان را گرفت
2021-06-13T11:45:15+04:30
رئیس هیئت مدیره مجمع ناشران دفاع مقدس گفت: کاهش چاپ و تولید کتاب در این حوزه طی سه ماهه اخیر در مقایسه با گذشته بیش از نصف بوده است.

انتخاب آگاهانه و صحیح، ضامن رهایی جامعه از آسیب ها و مشکلات است

انتخاب آگاهانه و صحیح، ضامن رهایی جامعه از آسیب ها و مشکلات است
2021-06-13T11:24:56+04:30
تولیت مدرسه علمیه مروی انتخاب آگاهانه و صحیح را ضامن رهایی جامعه از آسیب های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دانست و گفت: رییس جمهور و کابینه اش نباید اهل ظلم و ست...

ماجرای اطمینان خاطری که امام رضا (ع) به مادر شهید صیاد شیرازی داد

 ماجرای اطمینان خاطری که امام رضا (ع) به مادر شهید صیاد شیرازی داد
2021-06-13T11:31:55+04:30
چشم‌هایش سیاهی رفت و به زمین افتاد. دید در مجلس عزاداری است. در بالای مجلس سیدی نورانی است که به او اشاره می‌کند: پیش‌آ! عزاداران راه باز کردند تا او رسید ب...

خلاقیت‌های هنری در هیئت عاشوراییان / از سخنرانی‌های محوری تا تولید محصولات هنری

 خلاقیت‌های هنری در هیئت عاشوراییان / از سخنرانی‌های محوری تا تولید محصولات هنری
2021-06-13T10:51:57+04:30
مجموعه عاشوراییان طرح سوگواره‌های عاشوراییان را برگزار می‌کند که تلفیقی از نمایش و تعزیه یعنی تئاتر و تعزیه را توأمان دارد.

تعطیلی ۱۲۰ چاپخانه طی ۲ سال گذشته/ افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی تعرفه چاپ کتاب

 تعطیلی ۱۲۰ چاپخانه طی ۲ سال گذشته/ افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی تعرفه چاپ کتاب
2021-06-13T10:51:57+04:30
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران از تعطیلی و تغییر کاربری ۱۲۰ چاپخانه در تهران طی دو سال گذشته خبر داد و گفت:‌ تعرفه‌ها در بخش چاپ کتاب را محتاط‌تر افزایش د...

روایت زیبای پیامبر اکرم(ص) در خصوص دختران

روایت زیبای پیامبر اکرم(ص) در خصوص دختران
2021-06-13T10:31:37+04:30
محمد علی انصاری مفسر قرآن کریم و کارشناس مذهبی به بیان روایتی زیبا از پیامبر اکرم(ص) در خصوص دختران پرداخت.

داستین هافمن و پسرش نقش یک پدر و پسر عاشق را بازی می‌کنند

 داستین هافمن و پسرش نقش یک پدر و پسر عاشق را بازی می‌کنند
2021-06-13T10:11:55+04:30
فیلم سم و کیت با بازی داستین هافمن و جیک هافمن یک کمدی خانوادگی دلگرم‌کننده است که برای تأمین بودجه به بازار فیلم کن می‌رود.

کتاب ««النهایة فی مجرد الفقه و الفتاوی» رونمایی شد

کتاب ««النهایة فی مجرد الفقه و الفتاوی» رونمایی شد
2021-06-13T09:51:38+04:30
مراسم رونمایی از کتاب «النهایة شیخ طوسی» با پیام تصویری آیت‌الله علوی گرگانی و حضور تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، برگزار شد.

هنر در اشاعه فرهنگ رضوی نقش موثری را ایفا می‌کند

هنر در اشاعه فرهنگ رضوی نقش موثری را ایفا می‌کند
2021-06-13T09:51:38+04:30
گلریز گفت: سرود و موسیقی در جشنواره‌هایی که به نام و به نیت امام رضا (ع) برگزار می‌شود؛ همواره جایگاه ویژه‌ای داشته است؛ اساسا هنر در اشاعه فرهنگ رضوی نقش مو...

مسابقه بزرگ فرهنگی و بین‌المللی حدیث کرامت برگزار می‌شود

مسابقه بزرگ فرهنگی و بین‌المللی حدیث کرامت برگزار می‌شود
2021-06-13T08:58:18+04:30
به همت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) مسابقه بزرگ فرهنگی و بین‌المللی «حدیث کرامت» برگزار می‌شود.

پنجمین جشنواره مردمی کرامت برگزار می‌شود

پنجمین جشنواره مردمی کرامت برگزار می‌شود
2021-06-13T08:44:58+04:30
پنجمین جشنواره مردمی کرامت به همت آستان مقدس حضرت معصومه(س) و با همکاری برخی نهادها و سازمان‌های دیگر برگزار می‌شود.

معروف و منکر باید مطابق فطرت انسانی باشد/فطرت یعنی آنچه که بین همه انسان‌ها مشترک است

معروف و منکر باید مطابق فطرت انسانی باشد/فطرت یعنی آنچه که بین همه انسان‌ها مشترک است
2021-06-13T08:44:57+04:30
وقتی گفته می شود معروف فطری است یعنی باید بر روی مشترکات تاکید کرد و این مشترکات جامعه را دچار تفرقه نمی کند.

سربلندی کشور و رفع مشکلات موجود مرهون مشارکت مردم درانتخابات است/لزوم انتخاب رئیس جمهوری صادق و خدوم

سربلندی کشور و رفع مشکلات موجود مرهون مشارکت مردم درانتخابات است/لزوم انتخاب رئیس جمهوری صادق و خدوم
2021-06-13T08:44:57+04:30
آیت الله عابدی بیاینه ای برای حضور پرشور مردم در انتخابات ریاست جمهوری صادر کرد و گفت: ان شاء الله نتیجه این انتخابات باعث عزت و سربلندی بیشتر کشور، گشایش و ...

هیات اندیشه ورز بانوان قرآنی مردم را دعوت به حضور حداکثری کرد

هیات اندیشه ورز بانوان قرآنی مردم را دعوت به حضور حداکثری کرد
2021-06-13T08:44:57+04:30
هیات اندیشه ورزبانوان قرآنی از آحادمختلف مردم خصوصاً بانوان که قشر عظیم دخیل در تغییر سرنوشت ملت می‌باشند صمیمانه درخواست کرد در انتخابات ۱۴۰۰ حضور حداکثری د...

«انتخابات» میدان جهاد تمام مردم ایران و به‌ویژه جوانان است

«انتخابات» میدان جهاد تمام مردم ایران و به‌ویژه جوانان است
2021-06-13T08:31:39+04:30
حجت‌الاسلام علی سرلک معتقد است میدان جهاد تمام مردم ایران و به‌ویژه جوانان «رأی اولی‌ها»، حضور پرشور و گسترده در «انتخابات» است.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)