میرنیوز

حال سینمای ایران مثل حالِ "شهربانو" است؟/ چالشِ بی‌رحمانه با یک مادر

 حال سینمای ایران مثل حالِ "شهربانو" است؟/ چالشِ بی‌رحمانه با یک مادر 2021-05-27T15:34:32+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، فیلم "شهربانو" اکران شد؛ کاری که شاید چند صباحِ قبل یعنی در ایام جشنواره ملی فجر منتظرش بودیم. از این جهت که این فضای غم‌انگیز، دردناک و درامِ تلخ جایش در جشنواره جهانی فیلم فجر نباشد. البته چنین تصاویری که به تعبیر سازندگانش، واقع‌‌گرایانه و بنابر واقعیت‌های موجود جامعه است به رسمی دیرین در ارائه فیلم‌ها به بازار جهانی تبدیل شده است. اتفاقاً خارجی‌ها هم بیشتر از این فضاهای ناامیدکننده در فیلم‌های ایرانی استقبال می‌کنند.

"شهربانو" ماجرای مادری را نشان می‌داد که با همه قوا می‌کوشید تا خانواده‌اش بهترین زندگی را داشته باشند. به قولی در دیالوگ‌های پایانی‌اش می‌گوید "می‌خواستم فرزندانم بهترین زندگی را داشته باشند." وقتی خواسته یا ناخواسته در پسِ سختی‌های زندگی، دست به هر کاری می‌زند تا بهترین‌ها برای این خانواده رقم بخورد. وقتی هم برای مرخصی از زندانی که گرفتارش شده، به آغوشِ خانواده‌اش برمی‌گردد با یک آشفتگی و از هم پاشیدگی خانه و خانواده مواجه می‌شود.

فیلم , سینمای ایران , جشنواره جهانی فیلم فجر ,

شاید در بسیاری از جریان‌های اجتماعی شاهدِ چنین خانواده‌ها و آشفتگی‌هایی باشیم اما لزومِ نمایش آن برای مردم خارج از کشور چیست؟ مردمی که تبلیغات مسمومِ بولندگوهای غربی مدت‌ها است در گوش‌شان، شکل و شمایل غلطی را از ملت ایران، پُر کرده است. همان آدرس‌های غلطی که باید با کارهای امیدآفرین اصلاح شود اما هنوز فیلمسازان ما بیشتر رغبت به واقع‌گرایی صرفاً تلخ و حتی بعضاً تاریک دارند. 

البته مسئولین جشنواره ملی فجر چاره‌ای هم نداشتند، چون "شهربانو" به تاریکی‌ها و خودکشی‌ها و آثار دردناک و ناامیدکننده دیگر فیلمسازان این دوره، اضافه می‌کرد؛ هرچند که از برخی آثار نمایش داده شده در آن جشنواره، جلوتر بود، چرا که حداقل در بخش آخر فیلم، روزنه امیدی را به روی مادر ناامید داستان باز می‌کند. امیدی که در فیلم‌های اخیر سینمای ایران جایی ندارند و فیلمسازان انگار با آن بیگانه‌اند. به تعبیر خودشان حال و احوالِ ما و آثارمان برگرفته از جامعه است. شاید این معنای درستی از حال این روزهای سینمای ایران باشد. 

سینمایی غم‌زده و غرب‌زده‌ای که اصلاً به دنبال فرهنگسازی، القای مفاهیم درستی از زندگی، خانواده و راضی کردن مخاطب نیست. البته این فضا در آثار نمایش‌خانگی و دیگر مدیوم‌ها هم دیده می‌شود. واقع‌گرایی با برجسته کردن بخش‌های تلخ و تاریکِ جامعه متفاوت است. آن‌قدر که فیلمسازان ما غرقِ در سیاه‌نمایی و نمایشِ تاریکی‌ها شده‌اند اصلاً به نقاط موفقیت، پیروزی و حتی اتفاقات امیدوارکننده توجهی ندارند. 

در حالی که سینما باید پرچمدار و جلودارِ فرهنگسازی‌ها و اتفاقات خوشایند جامعه باشد و حتی گاهی اوقات قدم‌هایش را جلوتر از اتفاقات بردارد. آن‌قدر که از هم‌گسیختگی نشان می‌دهد، هیچ خبری از اصالت، محبت و صمیمیت خانواده نیست. شاید "شهربانو" دوباره این نکته را به یاد ما آورد که مسئولین فرهنگی ما باید توجه داشته باشند همه ایران در اتاق تاریک نیست! ما نیاز به فیلم‌های امیدوارکننده، شیرین و روشن داریم نه این همه تاریک و تیره و سیاه!

فیلم , سینمای ایران , جشنواره جهانی فیلم فجر ,

"شهربانو" مادری را نشان داد که ما به ازاهای واقعی آن در جامعه وجود دارد و شاید نمایشِ آن برای مردم ایران با قدری وسعت‌اندیشی در کم کردن سیاه‌نمایی‌ها و باز کردن روزنه‌های امید در جامعه،ایرادی نداشته باشد اما چرا باید این نوع آثار به جشنواره جهانی فیلم فجر راه پیدا کنند؟ و خارجی‌ها خانواده‌های ایرانی را آن‌قدر ناامید و از هم پاشیده ببینند؟! مادرانی که آن‌قدر بی‌رحمانه به چالش کشیده می‌شوند. 

مادری که به شکل یک ضدقهرمان ظاهر می‌شود و روند فیلم این ضدقهرمان را به نوعی به قهرمان تبدیل می‌کند. بازی درخشان فرشته صدرعرفایی از نقاط مثبت این فیلم به شمار می‌رود و البته بهرنگ علوی و حتی سامان صفاری تازه‌وارد در سینما هم توانسته از خودشان کاراکتر متفاوت و قابل تأملی را به نمایش بگذارند. گلاره عباسی بازیگر خوب سینما هم در این کار حضور دارد اما خیلی این وجه تمایز را نسبت به کارهای دیگر او شاهد نیستیم؛ گلاره اینجا خیلی از پوسته برخی از کارهای قبلی خودش خارج نشده است.

در کنار همه این بازیگران، شاید بهناز جعفری با گریم متفاوت خود توانسته نقشی ماندگار از خودش به جا بگذارد. بازیگری که همیشه در همه کارهایش حتی با نقش‌های اصطلاحاً متراژ کوتاه هم خوش درخشیده است. صدای افتخاری مه لقا باقری هم در برخی صحنه‌های فیلم در جای خودش جالب و قابل تأمل بود.

مریم بحرالعلومی شاید مثلِ برخی از فیلمسازان زن در سینمای ایران، با نگاهی یک سویه، همه مردان را همچون همسرِ شهربانو در فیلم "بی غیرت" و "باری به هر جهت" معرفی می‌کند و همه زنان را هم همچون شهربانو ستمدیده به نمایش درمی‌آورد. مادرانی که بیشتر تقصیرشان، فضای دلسوزانه مادری است. این مادران ما به ازا دارند اما بسط دادنِ آن‌ها به کل جامعه، کار غیرعلمی و دور از دسترسی است که فیلمسازان عادت پیدا کرده‌اند این نگاه یک‌سویه را به کارهایشان بیاورند. 

فیلم , سینمای ایران , جشنواره جهانی فیلم فجر ,

فارغ از این نگاه، با مریم بحرالعلومی هم درباره این نقاط تاریک و نامناسب بودن این نوع آثار برای جشنواره جهانی فیلم فجر صحبتی داشتیم. او قصه شهربانو را از دل جامعه می‌داند و این اثر را به همه مادران خطاکار زندانی تقدیم می‌کند که برای هریک آرزوی بخشش از سوی مردم، قانون و جامعه دارد. 

او می‌گوید: وقتی می‌گویید "شهربانو" برای جشنواره جهانی فیلم فجر مناسب نباشد، باید بگویم ما واقع‌نگاری کردیم. اگر راجع به واقعیت‌ها صحبت کردن کار اشتباهی است؛ در حالی که این سوژه در میان جهان و جهانیان وجود دارد و فقط مقتضا و مختص ایران نیست. به نظرمن مانعی ندارد، اساساً زندگی‌هایی که با چنین چالش‌هایی مواجهند، تلخی‌هایی هم دارند. 

بحرالعلومی تأکید دارد: چطور فیلم‌های کمدی که وادار به خنده می‌کند به دردِ جشنواره‌های خارجی نمی‌خورد؛ فیلم‌هایی که تماشاگر را به فکر وا می‌دارد هم به دردِ جشنواره‌های خارجی نمی‌خورد! فیلم کاملاً واقع‌گرایانه است. کاملاً تلاش کردیم خیلی رئال با موضوع برخورد کنیم؛ برخی اوقات کارمان را سخت می‌کرد چون به شخصیت مادر پرداخته بودیم. این شخصیت را دیده بودیم و تحقیقات میدانی داشتیم و بسیار با نویسنده‌مان کار کردیم. خیلی با خانم صدرعرفایی به عنوان بازیگر نقش اصلی فیلم، وارد جزئیات شدیم.

او هدفش از ساخت این فیلم را در دغدغه اجتماعی‌شان می‌داند و می‌گوید: این فیلم حقش دیده شدن است؛ ما در مرحله اول آن قرار داریم و در بخش مسابقه جشنواره جهانی فیلم فجر رقابت هم داریم. من بسیار دغدغه اجتماعی دارم و فیلم حرف‌های مهمی در لایه‌های چند گانه‌اش می‌زند؛ مهمترین هدفی که داشتم این بود که این فیلم، همین حرف‌های مهم را واگویه کند. 

فیلم , سینمای ایران , جشنواره جهانی فیلم فجر ,

در اینجای صحبت‌های مریم بحرالعلومی سؤالی قابل تأمل باعث شد تا این کارگردان از پاسخ به آن طفره برود؛ البته مدت‌ها است در خلالِ تماشای بسیاری از فیلم‌ها چنین برآمدی به ذهن می‌رسد. وقتی پرسیدم حال سینمای ایران مثل حال شهربانو است؟ بحرالعلومی چنین پاسخ می‌دهد که خیلی دارید وارد جرئیات می‌شوید و آنقدر صریح نمی‌توان درباره این موضوعات صحبت کرد. 

یکی از نکات قابل تأمل در خلالِ تماشای فیلم، تمرکز دوربین (گرفتن صحنه‌های بسته) خصوصاً روی نقش اصلی فیلم (شهربانو) که بیش از مدت معمولی تمرکز دوربین بود؛ بحرالعلومی درباره اینکه آیا این شکل تصویربرداری تعمدی بوده است، می‌گوید: بله، تعمدی داشتیم. نزدیک شدن به شخصیت مرحله به مرحله و توقع ما از فیلم بوده برای اینکه بتوانیم با مخاطب ارتباط بگیریم. 

همان‌طور که کارگردان فیلم "شهربانو" گفت هنوز راجع به اکران فیلم در سینماها، برنامه‌ریزی ندارند و همه‌چیز را منوط کرده‌اند به شرایط سینماها و موضوع کرونا؛ به عنوان سازنده اثر امیدوار است این فیلم مخاطب خودش را پیدا کند و اصلاً به دنبال فروش عجیب و غریب فیلم هم نیستند. 

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

غزل های نوسروده تقدیم به شهدای "دفاع مقدس" و "مدافع حرم"

 غزل های نوسروده تقدیم به شهدای "دفاع مقدس" و "مدافع حرم"
2021-06-24T11:51:59+04:30
کتاب شعر "بهانه می‌کنم تو را" مجموعه اشعاری در مدح شهدای دفاع مقدس و مدافعان حرم است که توسط الهام نجمی سروده شده است.

عملکرد مسئول دولت در دین‌گریزی یا اقبال مردم به دین اثر دارد

 عملکرد مسئول دولت در دین‌گریزی یا اقبال مردم به دین اثر دارد
2021-06-24T11:51:59+04:30
حجت الاسلام کاشانی می‌گوید هیچ کس به اندازه مسئول دولت در دین‌گریزی مردم یا اقبال مردم به دین اثر ندارد.

اولین هفته تابستان با سینمایِ تلویزیون/ از "ماجرای نیمروز" تا "سرتو بدزد رفیق"

 اولین هفته تابستان با سینمایِ تلویزیون/ از "ماجرای نیمروز" تا "سرتو بدزد رفیق"
2021-06-24T11:51:59+04:30
فیلم‌های جدیدی مثل «آموزش بد»، «پسران ماجراجو»، «رویای یک دونده»، «شاهد بیگناه»، «دیده نشدگان» و «ققن...

نماز جمعه این هفته شیراز در حرم مطهر شاهچراغ(ع) اقامه می شود

نماز جمعه این هفته شیراز در حرم مطهر شاهچراغ(ع) اقامه می شود
2021-06-24T09:04:55+04:30
شیراز - طبق اعلام رئیس ستاد برگزاری نماز جمعه شیراز، نماز جمعه این هفته شیراز در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) اقامه خواهد شد.

دعای ندبه این هفته در آستان قدس رضوی قرائت می شود

دعای ندبه این هفته در آستان قدس رضوی قرائت می شود
2021-06-24T07:44:56+04:30
مراسم هفتگی قرائت دعای ندبه همزمان با ایام دهه کرامت و سالروز ولادت حضرت امام رضا (ع) در آستان مقدس حرم رضوی برگزار می‌شود.

اخلاق مکمل فقه در موضوع امر به معروف و نهی از منکر است

اخلاق مکمل فقه در موضوع امر به معروف و نهی از منکر است
2021-06-24T07:44:56+04:30
حجت الاسلام فصیحی با بیان اینکه اخلاق مشخص کننده چارچوب های رفتاری امر به معروف و نهی از منکر است، گفت: اخلاق مکمل فقه در موضوع امر به معروف و نهی از منکر است.

نیازمند ایجاد نهضت تلاش و کار در کشور هستیم/ ایران قوی خواست همه ملت است

نیازمند ایجاد نهضت تلاش و کار در کشور هستیم/ ایران قوی خواست همه ملت است
2021-06-24T07:44:55+04:30
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) طی سخنانی در جمع کارکنان مجمع با تبریک دهه کرامت و ولادت حضرت امام رضا (ع) اظهار داشت: حضرت رضا (ع) سه مرجعیت علمی، معنوی و سیا...

ارزش این کتاب، ۴۰ سال بعد مشخص می‌شود

 ارزش این کتاب، ۴۰ سال بعد مشخص می‌شود
2021-06-23T16:05:10+04:30
میثم محمدی در نشست نقد کتاب «هفت خان شستن» گفت: سختی نویسنده این نوع آثار آنجاست که باید این چشم‌انداز را داشته باشد که این کتابی که امروز می‌نویس...

توضیحات کارگردان سریال "زیرخاکی" درباره "پخمه" تصویرکردن "منافقین"/ تسخیر تهران با ۲۰۰ نفر خودش طنز است

 توضیحات کارگردان سریال "زیرخاکی" درباره "پخمه" تصویرکردن "منافقین"/ تسخیر تهران با ۲۰۰ نفر خودش طنز است
2021-06-23T16:05:09+04:30
جلیل سامان در پاسخ به سؤالی که چرا منافقین در "زیرخاکی" پخمه نشان داده شدند، تأکید کرد که می‌خواستم از زاویه‌ای دیگر به اینها نگاه کنم که واقعاً پ...

نگاهی نو به کارنامه‌ی اصغر فرهادی ۲/ طغیان سینمایی فرهادی علیه اخلاقیات «شمال شهر»

 نگاهی نو به کارنامه‌ی اصغر فرهادی ۲/ طغیان سینمایی فرهادی علیه اخلاقیات «شمال شهر»
2021-06-23T16:05:09+04:30
در فضایی، که پارادایم سیاسی غالب، به طبع پیروزی گفتمان «جنوب شهر»، تغییر کرد، همان اقشار طبقه متوسط که مطالبات آن‌ها را هاشمی رفسنجانی» نماین...

پخش برنامه «مدرسه حفظ»ویژه کودکان از شبکه رادیویی قرآن

پخش برنامه «مدرسه حفظ»ویژه کودکان از شبکه رادیویی قرآن
2021-06-23T14:51:35+04:30
در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم، شبکه ی رادیویی قرآن برنامه‌ای با عنوان «مدرسه حفظ» را از شنبه پنجم تیرماه به رو...

تقدیر از مروج نمونه فرهنگ رضوی در عمان

تقدیر از مروج نمونه فرهنگ رضوی در عمان
2021-06-23T14:38:15+04:30
همزمان با دهه کرامت و ولادت با سعادت حضرت امام رضا (ع)، مصطفی بن محسن اللواتی، شاعر و فعال فرهنگی عمانی به عنوان مروج نمونه فرهنگ رضوی، تقدیر شد.

آیین خطبه خوانی و نقاره زنی درحرم امام خمینی(ره) برگزار شد

آیین خطبه خوانی و نقاره زنی درحرم امام خمینی(ره) برگزار شد
2021-06-23T14:38:15+04:30
همزمان با دهه کرامت و سالروز ولادت امام رضا علیه السلام مراسم خطبه خوانی خادمیاران رضوی در حرم مطهر امام خمینی (ره) برگزار شد.

بیانیه صدا و سیما درباره اقدام خصمانه آمریکا: نمی‌گذاریم دسترسی به رسانه‌های "جبهه مقاومت" قطع شود

 بیانیه صدا و سیما درباره اقدام خصمانه آمریکا: نمی‌گذاریم دسترسی به رسانه‌های "جبهه مقاومت" قطع شود
2021-06-23T14:18:37+04:30
سازمان صداوسیما با صدور بیانیه‌ای اقدام آمریکا در توقیف دامنه‌های اینترنتی وابسته به خود و رسانه‌های محور مقاومت را نقض فاحش آزادی بیان و حمله به رسانه‌های ...

نجفی: باوجود تأکید رئیس صدا و سیما نمی‌گذارند سریال "شاه اسماعیل" را بسازم!

 نجفی: باوجود تأکید رئیس صدا و سیما نمی‌گذارند سریال "شاه اسماعیل" را بسازم!
2021-06-23T14:18:36+04:30
نویسنده و کارگردن سریال "جلال" گفت: فیلمنامه‌ "شاه اسماعیل" را نوشته‌ام که ۱۲ جلد کتاب است، اما با وجود تأکید رئیس سازمان صداوسیما، نمی‌...

تعریف و تمجید شهاب حسینی از عباس کیارستمی در جشنواره عکس ۵

 تعریف و تمجید شهاب حسینی از عباس کیارستمی در جشنواره عکس ۵
2021-06-23T13:38:37+04:30
جشنواره جایزه بین المللی «عکس۵» همزمان با سالروز تولد عباس کیارستمی در موزه سینما برگزار شد.

صنعتی که امیدی به ثمرنشستن آن نبود، نصف بازار را قبضه کرد/ توجه رهبر انقلاب نوشت‌افزار ایرانی را شکل داد

 صنعتی که امیدی به ثمرنشستن آن نبود، نصف بازار را قبضه کرد/ توجه رهبر انقلاب نوشت‌افزار ایرانی را شکل داد
2021-06-23T13:38:37+04:30
مدیرعامل مجمع نوشت‌افزار ایرانی اسلامی در گفت‌وگویی با تسنیم از تلاش تولیدکنندگان این حوزه طی یک دهه گذشته برای رونق این اقلام در بازار داخلی گفت.

نوید محمودی: طالبان مردم سرزمینم را آواره کرده است

 نوید محمودی: طالبان مردم سرزمینم را آواره کرده است
2021-06-23T10:38:35+04:30
نوید محمودی کارگردانی افغانستانی سینمای ایران برای کودکان مظلوم افغانستانی یادداشتی را منتشر کرد.

پشت‌پرده حمله دوباره‌ آمریکایی‌ها به سایت پرس‌تی‌وی/ کار در دامنه ایرانی پیگیری می‌شود

 پشت‌پرده حمله دوباره‌ آمریکایی‌ها به سایت پرس‌تی‌وی/ کار در دامنه ایرانی پیگیری می‌شود
2021-06-23T10:38:35+04:30
در پی توقیف دامنه فراگیر وب‌سایت شبکه خبری انگلیسی‌زبان تلویزیون توسط دولت آمریکا، این شبکه اعلام کرد فعالیت خود را به‌روی دامنه ایرانی ir ادامه می‌دهد.

به جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم/ایران منبع آرامش قلب ماست

به جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم/ایران منبع آرامش قلب ماست
2021-06-23T10:18:14+04:30
آیت الله بشیر نجفی گفت: ما به نظام جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم و جمهوری اسلامی ایران و رهبری آن را موجب افتخار و سربلندی اسلام می‌دانیم، همچنین ایران ...

هیچ درخواست همکاری در خصوص طرح ۱۴۵۵ نشده است

هیچ درخواست همکاری در خصوص طرح ۱۴۵۵ نشده است
2021-06-23T10:04:58+04:30
انجم شعاع گفت: با مساعدت شورای توسعه فرهنگ قرآنی درسال جاری، اتحادیه کشوری مؤسسات قرآن و عترت بیش از ۳ میلیارد اعتبار برنامه‌ای دریافت کرده است.

از سامانه جدید ثبت درخواست تأسیس تشکلهای قرآنی رونمایی شد

از سامانه جدید ثبت درخواست تأسیس تشکلهای قرآنی رونمایی شد
2021-06-23T10:04:57+04:30
در سالروز میلاد حضرت الرضا (ع) ، از سامانه جدید ثبت درخواست تأسیس مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت و نیز سامانه ثبت درخواست تأسیس خانه قرآن و عترت در سازمان دارالقرآ...

مبارزه شجاعانه با خرافات یک قاعده قرآنی است/ چالش‌های تفسیر تنزیلی

مبارزه شجاعانه با خرافات یک قاعده قرآنی است/ چالش‌های تفسیر تنزیلی
2021-06-23T10:04:56+04:30
مفسر قرآن کریم گفت: از برخوردهای قرآن با مردم معاصر نزول به این قاعده می‌رسیم که هر تکلفی را که فرد و جامعه برعهده می‌گیرد، نباید بدون منشأ دینی بپذیریم، بلک...

از مروج نمونه فرهنگ رضوی در پاکستان تقدیر شد

از مروج نمونه فرهنگ رضوی در پاکستان تقدیر شد
2021-06-23T10:04:56+04:30
به مناسبت دهه کرامت و گرامیداشت ولادت باسعادت امام هشتم، جشن باشکوهی با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، رایزن فرهنگی کشورمان و شماری از شخصیت‌های م...

پشت پرده حمله دوباره‌ آمریکایی‌ها به سایت پرس‌تی‌وی/ کار در دامنه ایرانی پیگیری می‌شود

 پشت پرده حمله دوباره‌ آمریکایی‌ها به سایت پرس‌تی‌وی/ کار در دامنه ایرانی پیگیری می‌شود
2021-06-23T09:58:30+04:30
در پی توقیف دامنه فراگیر وب سایت شبکه خبری انگلیسی زبان تلویزیون توسط دولت آمریکا، این شبکه اعلام کرد فعالیت خود را بر روی دامنه ایرانی ir ادامه می‌دهد.

آمادگی همکاری فرهنگی ۱۱۰۰ هیأت مذهبی با رئیس جمهور منتخب

آمادگی همکاری فرهنگی ۱۱۰۰ هیأت مذهبی با رئیس جمهور منتخب
2021-06-23T09:38:15+04:30
۱۱۰۰ هیأت رزمندگان اسلام سراسر کشور در پیامی، ضمن تبریک به منتخب ملت اعلام کردند که آماده همکاری فرهنگی با آیت الله رئیسی هستند.

کارگردان مستند «ایران» درگذشت

 کارگردان مستند «ایران» درگذشت
2021-06-22T17:31:55+04:30
تصویربردار باسابقه سینمای مستند عصر امروز درگذشت، او مجموعه مستند «ایران» را که از شبکه مستند سیما پخش شد نیز کارگردانی کرد.

بلوکات قائم‌مقام شبکه ۳ شد

 بلوکات قائم‌مقام شبکه ۳ شد
2021-06-22T16:51:57+04:30
مهدی بلوکات با حکم علی فروغی مدیر شبکه سه سیما، به سمت قائم مقام این شبکه منصوب شد؛ او پیش از این مدیریت طرح، برنامه و نظارت شبکه را برعهده داشت.

کلامی با وزیر ارشاد دولت آقای رئیسی!

 کلامی با وزیر ارشاد دولت آقای رئیسی!
2021-06-22T16:51:56+04:30
دغدغه بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر است که بدانند چه کسی به صندلی وزیر ارشاد دولت سیزدهم تکیه خواهد زد؛ فردی که آسیب‌های چند ساله این عرصه را سامان دهد.

طرح ۱۴۵۵ با شعار "قرآن، امید، زندگی" از پنجم تیرماه آغاز می‌شود

 طرح ۱۴۵۵ با شعار "قرآن، امید، زندگی" از پنجم تیرماه آغاز می‌شود
2021-06-22T16:38:38+04:30
مدیر شبکه قرآن و معارف سیما با اعلام خبر آغاز طرح ۱۴۵۵ از پنجم تیرماه گفت: این طرح بر اساس موضوع‌محوری و با شعار قرآن، امید، زندگی در ۱۰ هفته با کمک دیگر نه...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)