میرنیوز

روایت جانشین نیروی قدس از فرو ریختن آخرین قلمرو داعش/ کتاب «همسایه‌های خانم جان» رونمایی شد

 روایت جانشین نیروی قدس از فرو ریختن آخرین قلمرو داعش/ کتاب «همسایه‌های خانم جان» رونمایی شد 2021-05-26T16:07:59+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم مراسم رونمایی از کتاب «همسایه‌های خانم‌جان» به قلم زینب عرفانیان در سازمان هنر رسانه‌ای اوج برگزار شد.

در این مراسم سردار محمدرضا فلاح‌زاده، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، مادر شهیدان خالقی‌پور، احسان محمدحسنی، حاج حسین یکتا و جمعی از فعالین فرهنگی حضور داشتند. کتاب «همسایه‌های خانم‌جان» روایتِ خواندنی احسان جاویدی از تجربه ناب در بوکمال سوریه و خدمت‌رسانی پرستاران در دل تکفیری‌های داعش است.

سردار فلاح‌زاده پرچمدار مدافعین حرم است

در ابتدای این مراسم احسان محمدحسنی رئیس مرکز رسانه‌ای اوج ضمن خیرمقدم به حاضرین گفت: امروز میزبان دو چهره عزیزیم؛ علمدار مدافعین حرم سردار فلاح‌زاده، که ما او را با اسم ابوباقر می‌شناسیم و راوی خوش بیان، حاج حسین یکتا. سردار فلاح‌زاده هم پرچمدار مدافعین حرم است و هم بعد از شهادت سردار سلیمانی چشم امیدمان به امثال ایشان است. این مکان که در آن حضور داریم قدمگاه شهید سلیمانی بوده است که بارها برای دیدار با هنرمندان و جلسات کاری در آن حضور یافته‌اند امروز نیز میزبان این دو عزیزیم.

کتاب ,

سردار فلاح‌زاده در این مراسم گفت: امروز آمده‌ام که از آقای جاویدی راوی محترم و سرکار خانم عرفانیان مؤلف محترمه این کتاب تقدیر کنم.

وی با اشاره به سوم خرداد ماه و آزادسازی خرمشهر گفت: کسانی که در آنجا دفاع کردند، خود را ندیدند بلکه خداوند را دیدند خواسته خود را نادیده گرفته و خواسته اسلام که در کلام امام خمینی جاری شده بود را اجرا کردند. بعضی از شهدای ما جان و سر باختند؛ فرماندهانی مثل شهید حسن باقری، شهید مهدی باکری، شهید حسین خرازی و حاج قاسم سلیمانی در آنجا شجاعانه جنگیدند اما آنها خودشان را فاتحه خرمشهر معرفی نکردند و چه زیبا امام خمینی فرمود «خرمشهر را خدا آزاد کرد.»

مدافعین حرم، جنایت‌های داعش را دیده بودند اما شجاعانه به میدان نبرد رفتند

وی اضافه کرد: بسیجیان گمنامی که شاید خیلی آنها را نشناسند در آزادسازی خرمشهر حضور داشتند. آنها غیر از خدا هیچ چیزی ندیدند و فقط برای اجرای خواسته‌های خداوند پای در میدان گذاشتند؛ خیلی از آنان نامشان هم حتی دیده نشد. چنین اتفاقی را در بوکمال نیز شاهد بودیم؛ در صحنه بوکمال که این کتاب بخشی از حماسه‌های ماندگارش را ثبت کرده است رزمندگانی حضور داشتند که غیر از خدا هیچ چیزی را ندیدند. ملاک آنها فقط خداوند و دستورات او بود. آنها رعب و وحشت جنایت داعش را در فیلم‌ها دیده بودند، دیده بودند که چگونه انسانها را آتش می‌زدند و چگونه رزمندگان اسلام را با انواع و اقسام شکنجه‌ها به شهادت رسانده بودند؛ در حقیقت این حوادث را دیده بودند اما باز هم به صحنه نبرد رفتند تا جانشان را فدا کنند که جان امت اسلامی به خطر نیفتد.

کتاب ,

سردار فلاح‌زاده با اشاره به ابعاد عملیات بوکمال گفت: عملیات بوکمال مانند عملیات بیت‌المقدس طراحی گسترده و پیچیده‌ای داشت. این عملیات مشترک و مرکب بود و در آن نیروی حشدالشعبی به فرماندهی شهید ابومهدی المهندس در خط اصلی نبرد حضور داشتند و در کنارشان حیدریون، زینبیون و فاطمیون نیز می‌جنگیدند. 22 روز طول کشید تا شهر بوکمال به عنوان آخرین قلعه داعش فرو بریزد.

اولین دستور شهید سلیمانی پس از آزادسازی بوکمال

بعد از آزادسازی این شهر و ورود رزمندگان اسلام به آن، اولین دستور شهید سلیمانی این بود که کاروان‌های تدارکاتی حرکت کرده و به مردم خدمات بدهند. یکی از اتفاقات مهم پس از آزادسازی بوکمال، درمان مردم رنجدیده این شهر بود که در این کتاب روایت آن را به شیوه هنرمندانه می‌خوانیم. مردمی که مدت‌ها زیر شلاق و شکنجه بودند، به دستور حاج قاسم و یاران او مورد درمان قرار گرفتند و بچه‌های بهداری که مسئولیت مهمی را برعهده داشتند به آنان رسیدگی کردند.

وی در پایان گفت: امیدوارم نسل جوان این کتاب را بخوانند و راه ماندگار حاج قاسم که مکتب ائمه اطهار و رسول مکرم اسلام است بیشتر ترویج شود.

در این بخش از برنامه از مادر شهیدان خالقی‌پور، همسر شهید رحیمی، همسر احسان جاویدی راوی کتاب، حسین یکتا و زینب عرفانیان با اهدای انگشتری از شهید سلیمانی تقدیر شد.

کتاب ,

پس از این مراسم تقدیر احسان محمدحسنی در سخنانی گفت: به نظر شما قیمت تمام شده انقلاب اسلامی چقدر است؟ بیش از 300 هزار شهید در 8 سال دفاع مقدس دادیم و نزدیک به 30 تا 40 هزار نفر شهید مدافع حرم نیز جانشان را در این راه از دست دادند؛ چه مادرانی که بچه‌هایشان برنگشتند و همچنان چشم انتظارند، چه عروس‌های دم بختی که همسرشان برنگشت، جانبازان و... را هم اضافه کنید. با اینها می‌توان قیمت تمام شده انقلاب اسلامی را محاسبه کرد، پس اگر کسی روزی پرسید که قیمت این انقلاب چقدر است به او بگویید که نمی‌توان آن را حساب کرد و آن را به هیچ وجه نمی‌فروشیم.

مربع‌های قرمز چگونه نوشته شد؟ 

سخنران دیگر این جلسه، حاج حسین یکتا بود. خاطرات این چهره نام آشنا که پیش‌تر در کتاب «مربع‌های قرمز» به قلم زینب عرفانیان روایت شده است، در سخنانی گفت: خاطرم هست که در جلسه رونمایی از کتاب شهید رحیمی حضور داشتم و همین موضوع باعث شد کتاب «رسول مولتان» به قلم خانم عرفانیان را بخوانم، آن زمان شناختی از ایشان نداشتم اما از آنجا که لحن این کتاب به گویش ما نزدیک بود، پیگیر این خانم نویسنده شده و با خانم عرفانیان آشنا شدم. همان زمان هم در مورد این کتاب به دوستان عرض کردم که این اثر اولین و قشنگ‌ترین روایت جنگ نرم است. 

وی اضافه کرد: بعد از آشنایی با خانم عرفانیان و جلساتی که برگزار شد، تصمیم گرفتم نگارش خاطراتم را به ایشان بسپارم و این‌گونه شد که کتاب «مربع‌های قرمز» به رشته تحریر درآمد. در حقیقت شهید رحیمی باعث خیر شد تا این کتاب نوشته شود. 

کتاب ,

زینب عرفانیان نویسنده کتاب «همسایه‌های خانم‌جان» گفت: این کتاب روایت جوانانی است که شجاعانه جنگیدند؛ کسانی که پرچم ایران را در آخرین قلمرو خیالی داعش بالا بردند و آبرو خریدند. کسانی که اگر نبودند و جنگ را در بیرون از کشور مدیریت نمی‌کردند، باید با داعش وحشی در همدان و کرمانشاه می‌جنگیدم و امروز این روایت، با عزت و افتخار گفته نمی‌شد؛ بلکه حسرت بود و حسرت.

وی با اشاره به روند نگارش این کتاب گفت: پیش‌تر خاطرات کوتاهی توسط آقای احسان جاویدی مکتوب شده بود؛ بنابراین کار من یک قدم جلوتر بود و در مصاحبه‌هایی که داشتم آن خاطرات را مورد بررسی قرار می‌دادم. این کار کمک کرد تا کتاب را در زمان کمتری جمع‌و‌جور کنم. روزگاری از فرزندان خمینی کبیر می‌نوشتم و حالا از فرزندان خامنه‌ای می‌نویسم که خونشان همچنان تازه است.

کتاب ,

احسان جاویدی راوی کتاب همسایه‌های خانم جان آخرین سخنران این جلسه بود. او در سخنانی کوتاه گفت: کاری که انجام دادیم مأموریتی بود که حضرت زینب به ما محول کرده بود آن را انجام دادیم و این کتاب نوشته شد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

مشارکت بالا باعث همکاری میدان و دیپلماسی می شود

مشارکت بالا باعث همکاری میدان و دیپلماسی می شود
2021-06-18T17:31:34+04:30
قم- امام جمعه قم در خطبه های نماز جمعه با بیان اینکه مقام معظم رهبری تأکید بر حضوری حداکثری دارند، گفت: مشارکت بالا باعث همکاری میدان و دیپلماسی می شود.

رای اولی‌ها آینده سازان ایران اسلامی هستند

رای اولی‌ها آینده سازان ایران اسلامی هستند
2021-06-18T16:18:15+04:30
کرمانشاه- امام جمعه اهل سنت کرمانشاه گفت: رای اولی‌ها آینده سازان ایران اسلامی هستند.

مردم باحضور حداکثری و انتخاب اصلح اقتدار وعزت ایران را تضمین کنند

مردم باحضور حداکثری و انتخاب اصلح اقتدار وعزت ایران را تضمین کنند
2021-06-18T15:51:34+04:30
زنجان-امام جمعه ابهر گفت: مردم با حضور حداکثری و انتخاب اصلح اقتدار و عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را تضمین می کنند.

حضور در انتخابات سبب ایجاد امید در جامعه و ناامیدی دشمنان می‌شود

حضور در انتخابات سبب ایجاد امید در جامعه و ناامیدی دشمنان می‌شود
2021-06-18T15:38:15+04:30
کرمانشاه- امام جمعه کرمانشاه گفت: حضور در انتخابات سبب ایجاد امید در جامعخ و ناامیدی دشمنان می شود.

انسجام ملی ابزار قدرت ایران در برابر دشمن/رأی ندادن باید حجت شرعی داشته باشد

انسجام ملی ابزار قدرت ایران در برابر دشمن/رأی ندادن باید حجت شرعی داشته باشد
2021-06-18T15:38:14+04:30
اردبیل-امام جمعه اردبیل گفت: هر یک از مردم شریف اردبیل که تا به این لحظه رأی خود را ثبت نکردند برای اعلام حضور خود حتما به شعب مراجعه کنند چرا که رأی ندادن ب...

طرفداران نامزدهای انتخاباتی با متانت رفتار کنند

طرفداران نامزدهای انتخاباتی با متانت رفتار کنند
2021-06-18T15:24:54+04:30
پردیس- پردیس- امام جمعه پردیس گفت: طرفداران نامزدهای انتخاباتی با متانت رفتار کنند.

اداره یزد با فرمول‌های ریاضی نرخ زمین در یزد را افزایش داد

اداره یزد با فرمول‌های ریاضی نرخ زمین در یزد را افزایش داد
2021-06-18T15:11:36+04:30
یزدـ امام جمعه بخش مرکزی یزد با تاکید بر اینکه نمی توان صرفا بر اساس اطلاعات آکادمیک شهر را اداره کرد، گفت: اداره یزد با فرمول‌های ریاضی نرخ زمین در یزد را ا...

مردم باحضور حداکثری و انتخاب اصلح اقتدار و زت ایران را تضمین کنند

مردم باحضور حداکثری و انتخاب اصلح اقتدار و زت ایران را تضمین کنند
2021-06-18T15:11:36+04:30
زنجان-امام جمعه ابهر گفت: مردم با حضور حداکثری و انتخاب اصلح اقتدار و عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را تضمین می کنند.

کاهش مشارکت و فعالیت دولت ضعیف خواسته دشمنان است

کاهش مشارکت و فعالیت دولت ضعیف خواسته دشمنان است
2021-06-18T15:11:35+04:30
شیراز - امام جمعه موقت شیراز گفت: اگر انتخابات با مشارکت حداکثری نباشد ممکن است یک دولت ضعیف پای کار بیاید و این همان خواست دشمن است.

ملت ایران برنده واقعی این انتخابات هستند

ملت ایران برنده واقعی این انتخابات هستند
2021-06-18T14:58:14+04:30
رشت- امام جمعه رشت با اشاره به حضور پرشور مردم از ساعات ابتدایی شروع فرآینده رأی گیری، گفت: ملت ایران برنده واقعی این انتخابات هستند.

شریعتی در ترازوی عقل و دین/گرانیگاه اندیشه شریعتی "عدالت" است

 شریعتی در ترازوی عقل و دین/گرانیگاه اندیشه شریعتی "عدالت" است
2021-06-18T15:05:11+04:30
عدالت در اندیشه دکتر شریعتی دارای شأن و جایگاهی فرعی و حاشیه‌ای نیست بلکه دغدغه و ذهن مشغولی اصلی دکتر شریعتی، در واقع مسئله عدالت و حکومت برحق است.

انتخابات آوردگاه حماسه سازی مردم/انتخاب اصلح تاثیرگذار خواهد بود

انتخابات آوردگاه حماسه سازی مردم/انتخاب اصلح تاثیرگذار خواهد بود
2021-06-18T14:44:56+04:30
آرادان- امام جمعه آرادان با بیان اینکه دشمنان در تلاش هستند تا مردم را دلسرد و ناامید جلوه دهند، گفت: انتخابات آوردگاه حماسه سازی ملت ایران اسلامی محسوب می‌ش...

رای و اراده مردم در همه انتخابات نتیجه ساز بوده است

رای و اراده مردم در همه انتخابات نتیجه ساز بوده است
2021-06-18T14:44:55+04:30
زنجان-امام جمعه زنجان تاکید کرد: آنچه که در ادوار مختلف انتخابات حائز اهمیت بوده و تا به امروز نیز تداوم داشته، رقم زده شدن نتیجه انتخابات به دست مردم بوده است.

نتیجه رای مردم معنای دقیق مردم سالاری دینی است

نتیجه رای مردم معنای دقیق مردم سالاری دینی است
2021-06-18T14:44:55+04:30
سمنان- امام جمعه موقت سمنان با بیان اینکه مشارکت و انتخاب فرد صالح دو ویژگی انتخاب مردم ما است، گفت: نتیجه رای مردم معنای دقیق مردم سالاری دینی محسوب می‌شود.

حضور در انتخابات یک تیر بر قلب دشمنان نظام و انقلاب اسلامی است

حضور در انتخابات یک تیر بر قلب دشمنان نظام و انقلاب اسلامی است
2021-06-18T14:44:54+04:30
ارومیه – نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: حضور در انتخابات علاوه بر انجام وظیفه یک تیر بر قلب دشمنان نظام و انقلاب اسلامی است.

برگزاری انتخابات در اصفهان مهندسی درستی ندارد / نمی‌توان فقر را ریشه کن کرد

برگزاری انتخابات در اصفهان مهندسی درستی ندارد / نمی‌توان فقر را ریشه کن کرد
2021-06-18T14:31:35+04:30
اصفهان – امام جمعه اصفهان گفت: برگزاری انتخابات امروز در استان اصفهان مهندسی درستی ندارد و شاهد مشکلاتی در شعب انتخاباتی هستیم.

مردم آگاهانه ادامه دهندگان مسیر امام راحل و شهدا را انتخاب کنند

مردم آگاهانه ادامه دهندگان مسیر امام راحل و شهدا را انتخاب کنند
2021-06-18T14:31:34+04:30
ورامین- امام جمعه موقت ورامین گفت: مردم آگاهانه ادامه دهندگان مسیر امام راحل و شهدا را انتخاب کنند.

منتخبان مردم به وعده های خود عمل کنند

منتخبان مردم به وعده های خود عمل کنند
2021-06-18T14:18:16+04:30
گرگان- امام جمعه موقت گرگان گفت: منتخبان مردم در انتخابات به وعده های خود عمل کنند.

استکبار ستیزی با حضور باشکوه در انتخابات به اوج می رسد

استکبار ستیزی با حضور باشکوه در انتخابات به اوج می رسد
2021-06-18T14:18:16+04:30
ساری- نماینده ولی فقیه در مازندران با تاکید بر حضور باشکوه در پای صندوق های رای گفت: استکبار ستیزی ملت با حضور در پای صندوق های رای و انتخابات به اوج خواهد ر...

مشارکت و انتخاب فرد اصلح ۲ رکن اصلی انتخابات است

مشارکت و انتخاب فرد اصلح ۲ رکن اصلی انتخابات است
2021-06-18T14:18:15+04:30
شاهرود- امام جمعه رویان با بیان اینکه امروز مردم نشان دادند که یکبار دیگر اهل حماسه آفرینی هستند، گفت: مشارکت و همچنین انتخاب فرد اصلح دو رکن اصلی انتخابات م...

مداحان و سخنرانان مذهبی رأی خود را به صندوق انداختند

مداحان و سخنرانان مذهبی رأی خود را به صندوق انداختند
2021-06-18T14:04:56+04:30
همزمان با برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری امروز ۲۸ خردادماه، مداحان و سخنرانان مذهبی کشور با حضور در حوزه‌های اخذ رأی، آراء خود را به صندوق انداخ...

منتخبان مردم در انتخابات به وعده های خود عمل کنند

منتخبان مردم در انتخابات به وعده های خود عمل کنند
2021-06-18T13:51:36+04:30
گرگان- امام جمعه موقت گرگان گفت: منتخبان مردم در انتخابات به وعده های خود عمل کنند.

همگان پس از انتخابات حماسه همدلی برای آبادانی کشور را رقم بزنند

همگان پس از انتخابات حماسه همدلی برای آبادانی کشور را رقم بزنند
2021-06-18T13:11:34+04:30
کامفیروز - امام جمعه کامفیروز گفت: از فردای انتخابات همه برای آبادانی کشور باید حماسه همدلی و الفت را به پا کنند.

سریال چینی تلویزیون از فردا شروع می‌شود

 سریال چینی تلویزیون از فردا شروع می‌شود
2021-06-18T13:05:15+04:30
سریال ۵۰ قسمتی " پزشک دربار" به کارگردانی لی‌کوک لپ (Lee Kwok Lap) که محصول کشور چین است، از شنبه ۲۹ خردادماه ساعت ۲۳ به شبکه پنج می‌آید.

سید ضیاء هاشمی: دولت بعدی مشکل بیمه سینماگران را حل کند

 سید ضیاء هاشمی: دولت بعدی مشکل بیمه سینماگران را حل کند
2021-06-18T12:38:34+04:30
۳۲ صنف مستقیم در تولید یک اثر سینمایی کار می‌کنند و مجموعاً ۱۵۰ نفر از گروه‌های مختلف برای تولید یک فیلم تأثیرگذارند که حدود ۵ هزار عضو در این ۳۲ صنف جای گر...

مصباح: تاکنون وزیری از سینماگران در صدر دستگاه فرهنگی کشور نداشتیم

 مصباح: تاکنون وزیری از سینماگران در صدر دستگاه فرهنگی کشور نداشتیم
2021-06-18T12:11:51+04:30
برنده سیمرغ بهترین فیلم جشنواره فجر می‌گوید تا به حال برخلاف بار زیادی که سینما از فرهنگ به دوش می‌کشد وزیری از سینماگران در صدر دستگاه فرهنگی کشور نداشتیم ...

خانواده شهید طهرانی مقدم: حضور حداکثری در انتخابات موجب اقتدار اسلام و یأس دشمنان خواهد شد

 خانواده شهید طهرانی مقدم: حضور حداکثری در انتخابات موجب اقتدار اسلام و یأس دشمنان خواهد شد
2021-06-18T11:18:33+04:30
خانواده شهید حسن طهرانی مقدم با صدور بیانیه‌ای از مردم ایران خواستند تا با مشارکت حداکثری در انتخابات، موجب اقتدار اسلام و یأس دشمنان شوند.

ماندگاری: بین مذاکره ذلیلانه با مقتدرانه تفاوت قائل باشیم / مدل مذاکره امیرالمؤمنین با دشمن

 ماندگاری: بین مذاکره ذلیلانه با مقتدرانه تفاوت قائل باشیم / مدل مذاکره امیرالمؤمنین با دشمن
2021-06-18T11:18:32+04:30
تفکر غرب‌گرا در باورشان این نکته نهفته است که غربی‌ها قدرت دارند، بمب اتم و هسته‌ای دارند، قدرت اقتصادی و سیاسی و نظامی دارند، پس ما مجبوریم مقابل آنها کوتا...

نقش محوری مساجد در برگزاری پرشور انتخابات، بسیار تعیین‌کننده است

نقش محوری مساجد در برگزاری پرشور انتخابات، بسیار تعیین‌کننده است
2021-06-17T18:31:36+04:30
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد به‌منظور ترغیب مردم برای حضور حداکثری در انتخابات از تمامی ظرفیت‌های مساجد در فضای مجازی را ضروری دانست.

دعوت نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه کشور برای شرکت در انتخابات

دعوت نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه کشور برای شرکت در انتخابات
2021-06-17T13:51:36+04:30
نمایندگان ولی فقیه در استان ها و ائمه جمعه کشور در بیانیه‌ای، ضمن دعوت از آحاد ملت ایران برای حضور باشکوه درانتخابات پیش‌رو، انتخابات را مظهر اراده ملی و جلو...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)