میرنیوز

حال سینمای ایران | عاجز از واکنش سریع در رویدادها/ کارگردان "اروند": عمیقا متأثر شدم و سریع ساختم

 حال سینمای ایران | عاجز از واکنش سریع در رویدادها/ کارگردان "اروند": عمیقا متأثر شدم و سریع ساختم 2021-05-26T15:01:20+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، فیلم سینمایی «اروند» را می‌توان یکی از معدود واکنش‌های سریع سینمای ایران به یکی از وقایع و رخدادهای مهم سال‌های اخیر کشور دانست. در شرایطی که غالبا این قسم واکنش‌های هنری نسبت به وقایع، حوادث و فراز و نشیب‌های مهم تاریخی کشور تحقق پیدا نمی‌کند و یا در موارد بسیار اندک، با تأخیری قابل توجه رخ می‌دهد، ساخت فیلمی مانند «اروند» با محوریت شهدای غواص، قابل تحسین و ستایش است.

هنگامی که به عملکرد سینمای غرب خاصه هالیوود نگاه می‌کنیم، درمی‌یابیم که "واکنش سریع" به‌عنوان اصلی کلیدی و تردید‌ناپذیر قلمداد شده و دارای مصادیق متعددی است. برای مثال، در مقطعی اعلام می‌شود که بن لادن کشته‌ شده است و هنوز یک سال از اعلام این خبر نگذشته است که فیلم بن‌لادن ساخته می‌شود؛ یا هنوز چند سال از مرگ «کریس کائل» قاتل آمریکایی نگذشته که فیلم «تک‌تیرانداز آمریکایی» در مدح و تجلیل این تک‌تیرانداز ساخته می‌شود؛ یا هنوز زمان زیادی از وقوع ماجرای لیبی و کشته شدن سفیر آمریکا سپری نشده است که فیلم «13 روز» را با هدف خلق تصویری قهرمان‌گونه از آمریکایی‌ها ساخته و راهی پرده‌های سینما می‌کنند.

سینما , سینمای ایران , شهدای دفاع مقدس , دفاع مقدس ,

با تأملی مختصر بر حال سینمای ایران، متوجه می‌شویم که در سینمای ما چنین روالی وجود ندارد و اساسا هر اتفاقی که برای این سرزمین، مردمانش یا تاریخش رخ داده یا رخ می‌دهد، نه‌تنها در مدت زمانی کوتاه یا مناسب دستمایه واکنش سریع سینمایی قرار نمی‌گیرد، بلکه غالبا کمترین اثری هم بر سینما و سینماگران ایرانی نداشته و ندارد. بنابراین سینمای ایران همچنان راه خود را در دور شدن از دغدغه‌ها و مسائل کشور و مردم طی می‌کند.

در شرایط تحریم و جنگ نرم همه‌جانبه زورگویان عالم علیه ملت ایران، بزرگترین پیشرفت‌ها و دستاوردهای علمی و نظامی به همت دانشمندان و متخصصان خدوم ایرانی حاصل می‌شود؛ چنان‌که حتی دشمنان تاریخی کشور نیز به قدرت و توان شگرف ایران در حوزه‌های مختلف علمی و نظامی اعتراف می‌کنند. اما سینمای ما همچنان به این موضوع واکنشی نشان نمی‌دهد!

از زمان فراگیری ویروس نحس کرونا در کشور، خیل انبوهی از ایثارها، فداکاری‌ها و از جان‌گذشتگی‌ها از سوی کادر درمان و نیروهای جهادی به منصه ظهور می‌رسد که هریک از آنها می‌تواند دستمایه‌ای غنی برای ساخت آثار سینمایی باشد. با این‌وجود، سینمای ایران همچنان بر موضع منفعلانه خود پافشاری می‌کند و به این موضوع نیز واکنشی نشان نمی‌دهد.

سینما , سینمای ایران , شهدای دفاع مقدس , دفاع مقدس ,

تاریخ این مرز و بوم آکنده از نقش‌آفرینی پهلوانان و قهرمانان و مملو از لحظه‌های ناب قهرمانی و سرافرازی است؛ به‌نحوی‌که بسیاری از سینماگران دنیا از جمله فیلمسازان غربی و هالیوودی آرزوی داشتن صفحه‌ای از این تاریخ پرحماسه را دارند؛ ‌بلکه بتوانند توشه و دستمایه‌ای برای ساخت آثار سینمایی قهرمانی و ابرقهرمانی داشته باشند. اما مع‌الاسف سینماگران ایرانی به این گنجینه نایاب تاریخی بی‌توجه بوده و غالبا غرق در روزمرگی و پرورش ایده‌هایی برای ساخت درام‌های آپارتمانی هستند!

گرچه نباید از مدار انصاف خارج شد و تلاش معدود فیلمسازان متعهد و علاقه‌مند به تاریخ کشور، ملت و تاریخ پربار این مرز و بوم را برای به نمایش درآوردن گوشه‌ای از این گنجینه بی‌بدیل ملی و دینی نادیده گرفت. برای مثال، ابراهیم حاتمی‌کیا پس از گذشت 36 سال از حماسه پاوه، با ساخت فیلم «چ» به تصویر این مقطع حماسی تاریخ ایران می‌پردازد. یا ابوالقاسم طالبی پس از گذشت 100 سال از وقوع بزرگ‌ترین قحطی تاریخ کشور، فیلم «یتیم‌خانه ایران» را در واکنش به این مقطع مهم تاریخی کشور می‌سازد. یا محمدحسین مهدویان پس از گذشت 33 سال، به سراغ ماجرای ربوده شدن حاج احمد متوسلیان می‌رود و فیلم «ایستاده در غبار» را روانه پرده‌ سینماها می‌کند. این واکنش‌های هنری در نوع خود بسیار ارزشمند و شایسته تقدیرند اما نکته قابل توجه درباره آنها این است که جملگی با تأخیری محسوس به منصه ظهور می‌رسند. در این میان، یک استثناء وجود دارد که این استثناء به فیلم سینمایی «اروند» مربوط می‌شود؛ فیلمی که در فاصله حدود 10 ماه، حماسه 175 غواص شهید را به عنوان یکی از تکان‌دهنده‌ترین مقاطع تاریخ دفاع مقدس به نمایش می‌گذارد و مصداقی بارز برای واکنش سریع سینمایی به شمار می‌رود.

سینما , سینمای ایران , شهدای دفاع مقدس , دفاع مقدس ,

«اروند» نخستین بار در تاریخ چهارم اردیبهشت 1395 و در جریان برگزاری سی و چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر نمایش داده شد؛ درحالی‌که اخبار کشف پیکرهای پاک 175 غواص شهید برای اولین بار در کنفرانس خبری سردار باقرزاده مورخ 17 خرداد 1394 اعلام شد و پیکر پاک این شهدا 9 روز بعد در تاریخ 26 خرداد در میان بدرقه پرشور مردم‌، تشییع و به خاک سپرده شد. از این حیث به دلیل سرعت عملی که از سوی سازندگان فیلم سینمایی «اروند» به کار گرفته شد و از قضا ثمره آن فیلمی شریف، آبرومند و وفادار به اصل رخداد از کار درآمد‌، فیلم پوریا آذربایجانی را می‌توان اثری شایسته و قابل تحسین به شمار آورد.

اینک برای تجربه‌کاوی ساخت این فیلم سینمایی که یکی از مهم‌ترین مصادیق واکنش سریع در سینمای ایران به شمار می‌آید، به سراغ پوریا آذربایجانی کارگردان «اروند» رفتیم. این کارگردان و نویسنده جوان، متولد سال 1360 در تهران است. وی تاکنون در جشنواره‌های سینمایی متعددی شرکت کرده و برنده جوایز مختلفی نیز شده است که از جمله آنها می‌توان به: جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم ورشو، دیپلم افتخار جشنواره فیلم بمبئی و جایزه بهترین فیلم اول از بیست و پنجمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم «روایت‌های ناتمام»، برگزیده بهترین فیلمنامه در بیست و نهمین جشنواره فجر برای ساخت فیلم «عاشقانه‌ای برای سرباز وظیفه رحمت» و... اشاره کرد.

سینما , سینمای ایران , شهدای دفاع مقدس , دفاع مقدس ,

وی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم با اشاره به نحوه و شرایط ساخت فیلم سینمایی «اروند» گفت: فارغ از هر نوع نگاه حزبی و جناحی، همواره احساس می‌کردم باید دین خود را به کسانی که جانشان را برای حفظ این آب و خاک فدا کرده‌اند، ادا کنم. قبل از اینکه تصمیم بگیرم درباره شهدای غواص فیلم بسازم دوست داشتم فیلمی در حوزه دفاع مقدس کار کنم. آدم‌هایی که زندگی خود را رها کردند و جلوی گلوله ایستادند، برای من بسیار قابل احترام‌اند. حالا فرقی نمی‌کند که هر کدام از این افراد چه نوع نگاه سیاسی داشتند یا به چه دین و آیینی مقید بودند. نفس وجود این افراد برای من ارزش دارد.

وی افزود: من دستیار و شاگرد مرحوم ملاقلی‌پور بوده، هستم و خواهم بود و همواره خود را مدیون او می‌دانم. از او چیزهای زیادی آموختم و حتی در «اروند» نیز به شکل کاملاً خودخواسته از «سفر به چزابه» رسول ملاقلی‌پور گرته‌برداری کردم؛ دلیلش هم این است که خودم را مدیون و وام‌دار او می‌دانم. اگر چیزی در سینمای حرفه‌ای آموخته‌ام، به واسطه همکاری با رسول ملاقلی‌پور است.

سینما , سینمای ایران , شهدای دفاع مقدس , دفاع مقدس ,

این کارگردان بیان کرد: «اروند» را از صمیم قلب و با تمام دلم ساختم. گاهی اوقات فیلم‌هایی با پروداکشن‌های عظیم می‌بینیم که از دیدن آن حیرت می‌کنیم و فکر می‌کنیم چقدر جذاب‌اند، اما نمی‌توانیم با آنها ارتباط برقرار کنیم؛ چراکه در این قسم فیلم‌ها اعتقادی وجود ندارد و دلی نیست.

آذربایجانی ضمن گلایه از برخی بی‌مهری‌ها ادامه داد: با فیلم «اروند» در جشنواره فیلم «مقاومت» حضور پیدا کردم اما متأسفانه با وجود آنکه «اروند» در همان سال سیمرغ بلورین بخش بین‌الملل جشنواره فجر را از آن خود کرده بود، در این جشنواره دیده نشد و حتی در هیچ بخشی هم کاندیدا نشد. ترجیح می‌دهم اگر روزی دوباره خواستم فیلم دفاع مقدسی بسازم، مانند «اروند» به آن اعتقاد داشته باشم و به این فکر نکنم که باید لزوما دوستانی از جاهای دیگر فیلمم را تحویل بگیرند.

وی تصریح کرد: ماجرای شهدای غواص عمیقا دردناک و تأثربرانگیز بود و در آن مقطع فضای جامعه را به شدت متأثر ساخت. من نیز بلافاصله پس از مواجهه با این ماجرا مصمم شدم که فیلمنامه‌اش را بنویسم و کار را جلوی دوربین ببرم.

سینما , سینمای ایران , شهدای دفاع مقدس , دفاع مقدس ,

این نویسنده یادآور شد: شاید اگر می‌خواستم برای ساخت «اروند» به بنیادها و نهادهایی که از این قسم آثار استراتژیک حمایت می‌کنند بروم، نمی‌توانستم فیلمم را به این زودی‌ها بسازم. حضور تهیه‌کننده خوبی مثل آقای داوری باعث شد که فیلم به سرعت وارد مرحله تولید شود. 

وی عنوان کرد: برای تحقیق و نگارش فیلمنامه، نزد سید نورالدین عافی که یکی از سرشناس‌ترین رزمندگان حاضر در عملیات کربلای 4 و مؤلف کتاب «نورالدین پسر ایران» است، رفتم و از توصیفات و توضیحات او بهره گرفتم.

آذربایجانی اضافه کرد: به «اروند» علاقه داشتم و فیلم را 100 در صد دلی ساختم. مجموعه عوامل سازنده «اروند» نیز بسیار همدل بودند و همه این عوامل رمز موفقیت و تحقق به موقع این واکنش سریع سینمایی بود.

آذربایجانی تصریح کرد: برای ساخت «اروند» از هیچ‌کجا سفارش یا حمایت نگرفتم؛ بلکه کاملا خودجوش تصمیم به ساخت این فیلم گرفتم. متأسفانه همان‌طور که گفتم، چه در حین ساخت و چه در زمان اکران، هیچ حمایتی از فیلم  نشد.

سینما , سینمای ایران , شهدای دفاع مقدس , دفاع مقدس ,

وی در پاسخ به این پرسش که چه عواملی مانع از تحقق واکنش‌های سریع و بموقع سینمایی می‌شود، گفت: تصور می‌کنم ممیزی‌های سلیقه‌ای و بوروکراسی‌های اداری انبوه و فزاینده‌ای که عموما بر سر راه ساخت آثار سینمایی در کشور وجود دارد، مانع از ساخت بموقع آثار این‌چنینی می‌شود.

این کارگردان در پایان خاطرنشان کرد: «اروند» فیلمی صادقانه است که با اعتقاد قلبی همه عوامل سازنده ساخته شده و به همه آنهایی تقدیم شده است که به جنگ تحمیلی رفتند تا ما بتوانیم در آرامش کنار هم زندگی کنیم.

انتهای پیام/

 

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

امام رضا(ع) و خواهر بزرگوارش نزد ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارند

امام رضا(ع) و خواهر بزرگوارش نزد ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارند
2021-06-15T14:18:13+04:30
فقهی‌زاده گفت:ما مفتخریم که در گستره سرزمینی ایران اسلامی از دیر باز میزبان قدوم مبارک حضرت فاطمه معصومه (س) و حضرت امام رضا (ع) بوده‌ایم.

نقش حاکمیت، مردم و فعالان سیاسی در صیانت از «مردم سالاری دینی»/لزوم حضور حداکثری مردم در انتخابات

نقش حاکمیت، مردم و فعالان سیاسی در صیانت از «مردم سالاری دینی»/لزوم حضور حداکثری مردم در انتخابات
2021-06-15T14:18:12+04:30
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به تشریح نقش حاکمیت، مردم و جناح ها و احزاب سیاسی در صیانت از «مردم سالاری دینی» پرداخت و بر لزوم حضور پرشور وحداکثری ...

جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی برگزار شد

جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی برگزار شد
2021-06-15T13:11:34+04:30
شاخص‌ها و مصادیق انتصاب مدیران دستگاه‌ها و سازمان‌های قرآنی بررسی و پس از دریافت پیشنهادات اعضای جلسه، این موضوع در شورای توسعه فرهنگ قرآنی مورد بحث قرار گرفت.

مراسم جشن دهه کرامت در گرجستان برگزار شد

مراسم جشن دهه کرامت در گرجستان برگزار شد
2021-06-15T13:11:33+04:30
مراسم جشن فارغ‌التحصیلان دانشگاه المصطفی و دهه کرامت با حضور اکبر قاسمی، سفیر و حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی کشورمان در سالن اجتماعات مسجد امام حسین (ع) در شهر ...

بیانیه مداحان و شاعران آیینی برای حضور مردم در انتخابات صادر شد

 بیانیه مداحان و شاعران آیینی برای حضور مردم در انتخابات صادر شد
2021-06-15T13:05:13+04:30
رهبر معظم انقلاب همچنین در سی و دومین سالگرد رحلت حضرت امام (ره) نیز فرمودند؛ امامِ بزرگوار انتخابات را فریضه دینی می‌دانستند و در وصیت‌نامه خود می‌گویند عد...

انتقاد نویسنده شاخص دفاع مقدس از روزگار سخت هنرمندان/ دولت آینده فکری به حال معیشت اهل فرهنگ کند

 انتقاد نویسنده شاخص دفاع مقدس از روزگار سخت هنرمندان/ دولت آینده فکری به حال معیشت اهل فرهنگ کند
2021-06-15T13:05:13+04:30
گلعلی بابایی با انتقاد از رکود در حوزه فرهنگ طی ماه‌های اخیر، گفت: رئیس جمهور آینده باید نیم‌نگاهی هم به حوزه فرهنگ و اقتصاد این حوزه داشته باشد.

مقصر "شبه فاجعه" انتخابات قبلی، راهبران سلبریتی‌ها بودند نه خود آنها

 مقصر "شبه فاجعه" انتخابات قبلی، راهبران سلبریتی‌ها بودند نه خود آنها
2021-06-15T13:05:12+04:30
محسن ردادی معتقد است در انتخابات گذشته، سلبریتی‌ها کار خود را خوب انجام دادند؛ اگر نتیجه مطلوب نبود و به یک "شبه‌فاجعه" ختم شد نباید سلبریتی‌ها را...

دعوت آیت الله ری شهری به مشارکت حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری

دعوت آیت الله ری شهری به مشارکت حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری
2021-06-15T11:51:32+04:30
آیت الله ری شهری تولیت آستان مقدس عبدالعظیم حسنی (ع) در پیامی از عموم مردم مشارکت حداکثری در انتخابات پیش رو را خواستار شد.

بیانیه ۳۵۰ هنرمند در حمایت از رئیسی/ روحانی بذر ناامیدی را در دل هنرمندان و مردم کاشت

 بیانیه ۳۵۰ هنرمند در حمایت از رئیسی/ روحانی بذر ناامیدی را در دل هنرمندان و مردم کاشت
2021-06-15T11:58:34+04:30
جمعی از هنرمندان کشورمان روز گذشته در دیدار با آیت الله دکتر رییسی اعلام حمایت خود را در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ایشان اعلام کردند.

پویش «به تو از دور سلام» برگزار می‌شود

پویش «به تو از دور سلام» برگزار می‌شود
2021-06-15T11:38:12+04:30
پویش«به تو از دور سلام» ویژه ایام ولادت امام رضا(ع) و ایام دهه کرامت از سوی بنیاد دعبل خزاعی برگزار می شود.

جامعه قرآنی اهل سنت، مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کردند

جامعه قرآنی اهل سنت، مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کردند
2021-06-15T11:11:33+04:30
جامعه قاریان، حافظان، مدرسان قرآن کریم و چهره های قرآنی جامعه اهل سنت، از ملت ایران برای حضور پر شور در انتخابات ۱۴۰۰ دعوت کردند.

کلهر: سینما همه‌چیز جریان خداستیز است و با آن برایتان دین می‌سازد/ ما از عرضه سینمای ملاقلی‌پور و حاتمی‌کیا به جهان خجالت می‌کشیم/ هنرمند خداپرست بایکوت می‌شود

 کلهر: سینما همه‌چیز جریان خداستیز است و با آن برایتان دین می‌سازد/ ما از عرضه سینمای ملاقلی‌پور و حاتمی‌کیا به جهان خجالت می‌کشیم/ هنرمند خداپرست بایکوت می‌شود
2021-06-15T11:18:31+04:30
مسئولین نخواستند سینمای ملاقلی‌پور و حاتمی‌کیا و خیلی‌های دیگر به جهان معرفی شود. فیلم‌های آنان بدنه خارج را تحت تأثیر قرار می‌داد اما فیلم‌ها نگاه دفاع مقد...

برگزیدگان مسابقه دانش‌آموزی قرائت قرآن در اوگاندا تجلیل شدند

برگزیدگان مسابقه دانش‌آموزی قرائت قرآن در اوگاندا تجلیل شدند
2021-06-15T10:04:54+04:30
با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در کامپالا، برگزیدگان مسابقه دانش‌آموزی قرائت و حفظ قرآن در تلویزیون ملی یو بی سی اوگاندا تجلیل شدند.

دعوت ۱۱۰۰ هیات مذهبی از مردم برای مشارکت در انتخابات ۲۸ خرداد/دشمنان به دنبال دلسرد کردن مردم هستند

دعوت ۱۱۰۰ هیات مذهبی از مردم برای مشارکت در انتخابات ۲۸ خرداد/دشمنان به دنبال دلسرد کردن مردم هستند
2021-06-15T09:38:14+04:30
۱۱۰۰ هیات رزمندگان اسلام سراسر کشور ضمن اعلام آمادگی خود جهت حضور در این انتخابات، از ملت قدرشناس و بصیر برای مشارکت در انتخابات ۲۸ خردادماه دعوت کردند.

از ویژگی‌های حضرت امام رضا (ع) باز کردن فضای گفت‌وگو بود

از ویژگی‌های حضرت امام رضا (ع) باز کردن فضای گفت‌وگو بود
2021-06-15T09:24:55+04:30
محمدزاده با اشاره به اهمیت فعالیت‌های بین‌المللی در عرصه رسانه به منظور ترویج سیره رضوی اظهار کرد: مهم آن است که بتوانیم امام رضا(ع) را به جهانیان بشناسانیم.

سید مجید بنی فاطمه،مردم را به مشارکت حداکثری در انتخابات دعوت کرد

سید مجید بنی فاطمه،مردم را به مشارکت حداکثری در انتخابات دعوت کرد
2021-06-15T09:24:54+04:30
سید مجید بنی فاطمه با انتشار پیام تصویری در صفحه اینساگرام خود، مردم بخصوص جوانان را به مشارکت حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰ دعوت کرد.

حضور حداکثری در انتخابات ضامن تداوم، بقا و مقبولیت بیشتر نظام است

حضور حداکثری در انتخابات ضامن تداوم، بقا و مقبولیت بیشتر نظام است
2021-06-15T09:11:34+04:30
طوبی فرداد مدیر مدرسه علوم دینی امام شافعی سقز گفت: حضورحداکثری مردم در تعیین رهبران اجرایی و سیاسی، ضامن تداوم، بقا و مقبولیت بیشتر نظام است.

همه ما ایرانیان عاشق امام رضا(ع) هستیم

همه ما ایرانیان عاشق امام رضا(ع) هستیم
2021-06-15T09:11:34+04:30
مجید اخشابی ضمن گرامیداشت دهه کرامت و ولادت حضرت ثامن‌الحج(ع) اظهار کرد: همه ما ایرانیان عاشق امام رضا(ع) هستیم.

کنگره«زیارت،معنویت واخلاق براساس بیانیه گام دوم »برگزار می شود

کنگره«زیارت،معنویت واخلاق براساس بیانیه گام دوم »برگزار می شود
2021-06-15T09:11:33+04:30
کنگره «زیارت، معنویت و اخلاق بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب» امروز ۲۵ خرداد ماه به صورت مجازی برگزار می‌شود.

چرا شبکه‌های استانی تلویزیون پدیده انتخابات شدند?

 چرا شبکه‌های استانی تلویزیون پدیده انتخابات شدند?
2021-06-15T09:18:31+04:30
اقدامات امسال صدا و سیما در موضوع انتخابات، با ورود ۸۱ شبکه تلویزیونی و رادیویی استانی به حوزه تولید، ابعاد گسترده‌ای به خود گرفت.

آیا سکته "اریکسن" منجر به تجربه مرگ موقت شد؟/ تهیه‌کننده "زندگی پس از زندگی" رایزنی می‌کند

 آیا سکته "اریکسن" منجر به تجربه مرگ موقت شد؟/ تهیه‌کننده "زندگی پس از زندگی" رایزنی می‌کند
2021-06-15T09:18:30+04:30
تهیه‌کننده و مجری برنامه تلویزیونی "زندگی پس از زندگی" درباره ماجرای حضور بازیکن فوتبال دانمارک اعلام کرد که رایزنی‌ها را برای این گفت‌وگو آغاز کر...

گفت‌وگوی تسنیم با خواننده قطعه «آمدم ای شاه پناهم بده»: بانی اجرای قطعه‌ای از بهشت، امام رضا (ع) بود

 گفت‌وگوی تسنیم با خواننده قطعه «آمدم ای شاه پناهم بده»: بانی اجرای قطعه‌ای از بهشت، امام رضا (ع) بود
2021-06-15T09:18:30+04:30
شعر «آمدم ای شاه پناهم بده» سروده مرحوم استاد حبیب‌الله چایچیان است که می‌خواستیم برای امام خمینی(ره) بخوانیم. البته اجرای این قطعه کاملاً به عنای...

نگه داشتن انقلاب از انقلاب کردن بالاتر و چه بسا مهم‌تر است/حضور در انتخابات دارای برکات زیادی است

نگه داشتن انقلاب از انقلاب کردن بالاتر و چه بسا مهم‌تر است/حضور در انتخابات دارای برکات زیادی است
2021-06-15T08:58:12+04:30
استاد حوزه علمیه محمدیه تالش گفت: انتخابات باعث تجدید بیعت با انقلاب و رهبری است که به واسطه‌ آن مردم ایمان و اعتقاد خود با نظام و رهبری آپدیت و ناکارآمدی‌ها...

انتخاب فردی اصلح، نقطه عطفی بر چهار دهه مقاومت ملت ایران است/انتخابات جلوه‌ای از حیات جامعه است

انتخاب فردی اصلح، نقطه عطفی بر چهار دهه مقاومت ملت ایران است/انتخابات جلوه‌ای از حیات جامعه است
2021-06-15T08:31:32+04:30
اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت، همسو با ده‌ها هزار فعال قرآنی برجسته، ضمن اعلام آمادگی خود جهت حضور در این انتخابات، از ملت قدرشناس و بصیر دعوت ...

معیشت خوب یا رهایی حجاب؟/ مردم پاسخ دادند

 معیشت خوب یا رهایی حجاب؟/ مردم پاسخ دادند
2021-06-14T20:05:05+04:30
پاسخ‌های مردم در کف خیابان به این سؤال که "بین وعده معیشت خوب و یا رهایی حجاب کدام را انتخاب می‌کنید؟" نشان می‌دهد که نامزدهای طیف اصلاحات این‌بار...

پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای به استفتائی درباره حکم شرکت در انتخابات و انتقاد نامزدها از عملکرد مسئولان

 پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای به استفتائی درباره حکم شرکت در انتخابات و انتقاد نامزدها از عملکرد مسئولان
2021-06-14T16:18:34+04:30
پایگاه فقه و احکام رهبر معظم انقلاب، پاسخ دو استفتاء از معظم‌له درخصوص حکم شرعی شرکت در انتخابات و انتقاد نامزدها از عملکرد مسئولان را منتشر کرد.

ساعت سخنرانی تلویزیونی ۲۶ خرداد رهبر انقلاب تغییر کرد

 ساعت سخنرانی تلویزیونی ۲۶ خرداد رهبر انقلاب تغییر کرد
2021-06-14T16:05:09+04:30
در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، میان‌دوره‌ای مجلس، خبرگان و شورای شهر و روستا رهبر معظم انقلاب اسلامی چهارشنبه ۲۶ خردادماه با مردم سخن خواهند گفت.

کالبدشکافی یک انیمیشن سمّی/ شلیک نتفلیکس به مغز کودکان

 کالبدشکافی یک انیمیشن سمّی/ شلیک نتفلیکس به مغز کودکان
2021-06-14T15:51:57+04:30
مسئله اینجا است که این فقط یک انیمیشن کودکانه و سرگرم‌کننده نیست، بلکه منظومه‌ای از کدها، پیام‌ها و القائات «خاص» و مخوف است که علی‌الاصول هیچ ربط...

اعطای گواهینامه درجه یک هنری به مرتضی امیری اسفندقه

 اعطای گواهینامه درجه یک هنری به مرتضی امیری اسفندقه
2021-06-14T15:11:58+04:30
دهقانکار در مراسم اعطای گواهینامه درجه یک هنری به مرتضی امیری اسفندقه گفت: اسفندقه قبل از گرفتن این گواهینامه، نشان درجه یک اخلاق را گرفته است.

شیطان چگونه در نطفه انسان شریک می‌شود؟

 شیطان چگونه در نطفه انسان شریک می‌شود؟
2021-06-14T15:11:58+04:30
شراکت شیطان اینگونه است که در نطفه انسان تأثیر دارد، به این صورت که برخی اموال و رفتارهای او سبب می‌شود شرک شیطان اتفاق بیفتد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)