میرنیوز

خانواده ایرانی|راهکارهای قرآن و حدیث برای حل مشکل دروغ گفتن در کودکان/ رفتار بزرگترها چه اثری در دروغ گفتن کودک دارد؟

 خانواده ایرانی|راهکارهای قرآن و حدیث برای حل مشکل دروغ گفتن در کودکان/ رفتار بزرگترها چه اثری در دروغ گفتن کودک دارد؟ 2021-05-24T09:13:31+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، آموزه‌های قرآن و حدیث دستورالعمل‌های مهمی در زمینه سبک زندگی و تربیت کودک و نوجوان ارائه داده است که توجه به آنها می‌تواند در حل و پیشگیری از مشکلات و مسائل مربوط به فرزندان ما بسیار کمک‌کننده باشد. یکی از بخش‌های مهم در این زمینه، پیشگیری از دروغ گفتن کودکان است؛ مشکلی که برخی از خانواده‌ها با آن مواجه می‌شوند و دلیل اصلی و راه‌حل آن را نمی‌دانند. این در حالی است که والدین در بسیاری از موارد الگوی فرزند خود هستند و به طور ناخودآگاه به او درس اخلاق می‌دهند.

چنانکه وقتی نوجوانی برای انجام تکالیف درسی تنبلی کرده و والدین به او یاد می‌دهند که به معلم بگوید که بدحال بوده و خودشان این دروغ را به او آموزش می‌دهند؛ غافل از اینکه همین کلام به ظاهر ساده، چنان تاثیر عمیقی بر اخلاق و گفتار فرزندشان می‌گذارد که بعدها گریبانگیر خود آنها خواهد شد. یا زمانی که پسربچه‌ای از ماشین اسباب‌بازی پسر همسایه خوشش آمده و آن را ربای خودش برداشته؛ وقتی به خانه می‌آید والدین از این کار ناراحت می‌شوند و به او یاد می‌دهند که دیگر این کار را تکرار نکند؛ اما برای اینکه آبروشان جلوی همسایه حفظ شود، به فرزندشان می‌گویند که به روی خودش نیاورد!

این نوع رفتارهای دروغ‌آلود از آن کارهایی است که بر روی ذات پاک کودک نوشته می‌شود و او که توان تشخیص خوب از بد را ندارد، این کار را یاد می‌گیرد و تکرار می‌کند. چراکه ضمیر و وجود کودک مثل صفحه ای سفید و تازه می‌ماند که هرچه رویش نوشته شود تا سال‌های سال با او خواهد بود. پس باید مراقب باشیم که غلط ننویسیم که اگر این کار را کردیم، پاک کردن و صحیح نوشتن سخت می‌شود.

خبرگزاری تسنیم در گفتگویی که با دکتر زهره حجازی دوست، محقق اسلامی و کارشناس سبک زندگی دینی انجام داده به بررسی موضوع دروغ گفتن و ریشه‌ها و دلایل آن در تربیت فرزندان و راهکارهای تربیتی در این مورد از منظر اسلام و قرآن پرداخته است.

به گفته این کارشناس سبک زندگی اسلامی توضیح می‌دهد، در جلد هشتم کتاب وسائل الشیعه و همچنین کتاب تحف العقول، روایتی از امام باقر علیه السلام آمده که آن حضرت فرمودند که پدر بزرگوارش، امام سجاد زین‌العابدین علیه السلام، فرزندان خود را نصیحت می‌کردند و می‌فرمودند: «اتقوا الکذب الصغیر منه و الکبیر فی کل جد و هزل فان الرجل اذا کذب فی الصغیر اجترا علی الکبیر؛ از دروغ کوچک و بزرگ، چه به صورت جدی و چه در حالت شوخی، دوری کنید و اطراف آن نگردید. چراکه انسان وقتی دروغ کوچک گفت، جرأت می‌کند که دروغ بزرگ بگوید.» امام صادق علیه السلام تصریح کرده‌اند که اصل انسان بر اساس صداقت و راست‌گویی سرشته شده است.

بر همین اساس است که فرموده‌اند: «در آغاز انسان صدیق و راست‌گو به دنیا می‌آید و عملی برخلاف عقیده خود نمی‌کند. ولی بعداً در بعضی از اشخاص این پدیده به وجود می‌آید که عملشان برخلاف عقیده‌شان باشد و دروغ بگویند.»

همچنین آن حضرت فرموده‌اند: «کودک خردسال دروغ نمی‌گوید و عملش مطابق عقیده‌اش است. اگر از کسی خوشش بیاید خود را در آغوش او می‌اندازد و اگر از کسی بدش بیاید از او روی برمی‌گرداند. هر چه بخواهد به سوی او دست دراز می‌کند و اگر نخواهند محال است چیزی را به او بدهند. این‌ها نشان می‌دهد که انسان صدیق به وجود می‌آید و اعمالش مطابق با پندارش است. اما بعد از این که به سن رشد رسید در بعضی از اشخاص کردار، برخلاف پندار می‌شود و دروغ‌گویی جای راست گفتن را می‌گیرد.» از اینجا مشخص می‌شود که دروغ گفتن، یک امر اکتسابی است. یعنی انسان ذاتاً راست‌گو است اما بنا بر دلایلی به دام دروغ گفتن می‌افتد. به همین دلیل بزرگ‌ترها و والدین کودک و نوجوان باید در عین حال که فرزند خود را به راست‌گویی تشویق می‌کنند، شرایط دروغ گفتن را هم برای او ایجاد نکنند تا این صفت را از او دور نگه دارند.

 

الگوبرداری کودک از بزرگترها

گفته می‌شود که برخی از رفتارهای بد مانند دروغ گفتن کودک و نوجوان ریشه در رفتار والدین آن‌ها دارد؟

همین طور است. خانواده‌ها برای این‌که مشکل دروغ‌گویی در کودک خود را حل کنند یا مانع از دروغ گفتن او بشنوند، باید در اولین مرحله مراقب رفتار و گفتار خودشان باشند. درواقع والدین و بزرگ‌ترهای اطراف کودک، برای او به منزله الگویی هستند که رفتار آن‌ها را تکرار می‌کند و مانند یک آینه، تصویر کارها و حرف‌هایشان را منعکس می‌کند. پس برای اینکه آینه، تصویر زیبایی خالی از هر نوع دروغ و فریب را نشان بدهد، باید بزرگ‌ترها خودشان را اصلاح کنند.

در همین مورد، روایتی از پیغمبر اسلام صلی‌الله علیه و آله در جلد سوم کتاب کنز العمال فی سنن الأقوال و الأفعال نوشته است که آن را عبدالله بن عامر روایت کرده است. او تعریف کرده که: کودک بودم که یک روز پیغمبر اسلام صلی‌الله علیه و آله به خانه ما آمدند. من در حضور حضرت ایستاده بودم و بازی می‌کردم، اما مادرم که نمی‌خواست من آنجا باشم، صدایم زد و گفت: بیا اینجا تا چیزی به تو بدهم. پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله پرسید: چه چیزی می‌خواهی به او بدهی؟ و مادرم جواب داد: خرما. پس حضرت فرمود: «أما إنک لو لم تعطیه شیئا کتبت علیک کذبه؛ اگر چیزی را که به او گفته‌ای ندهی، به او دروغ گفته‌ای.»

 

آشنایی با اعمالی که کارهای خیر ما را بی‌اثر می‌کنند

 

اگر در هر صورت، کودکی دروغ گفت واکنش والدین در برابر او چگونه باید باشد؟

نکته قابل توجه این است که اگر کودکی برای جلب توجه یا از روی ترس و یا به هر دلیل دیگری دروغ گفت، بزرگ‌ترها نباید به سادگی در مورد او اغماض کنند و بگویند: اشکال ندارد، بچه است! چراکه اصل تربیت فرزند در دوران کودکی او باید انجام شود.

در این دوران است که والدین و اطرافیان کودک باید مراقب رفتارها و حرف‌های خود باشند و بدانند که کودک از آن‌ها الگوبرداری می‌کند و رفتاری را که یاد بگیرد تا همیشه تکرار خواهد کرد.

بر همین اساس است که طبق نامه سی و یکم نهج‌البلاغه، امام علی علیه السلام در وصیت به فرزندش امام حسن علیه السلام فرموده است: «دل جوان مانند زمین کشت نشده است، آنچه در آن افکنده شود، می‌پذیرد. از این رو، پیش از آنکه دلت سخت گردد و عقلت سرگرم شود، به تربیت تو همت گماشتم.»

به قول‌هایتان وفا کنید

گاهی والدین به کودک و نوجوان خود وعده‌ای می‌دهند ولی به عهد خود وفا نمی‌کنند. در این شرایط از فرزند خود می‌شنوند که آن‌ها را به صفت دروغ‌گویی توبیخ می‌کند. آیا عمل نکردن به وعده در برابر کودک، می‌تواند زمینه آموزش دروغ‌گویی به او باشد؟

در جلد ششم کتاب کافی به نقل از پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله آمده است که آن حضرت فرمود: «اَحِبُّوا الصِّبیانَ وَ ارحَمُوهُم، وَ اِذا وَ عَدتُموهُم شَیئا فَفُوا لَهُم؛ کودکان را دوست بدارید و با آنان مهربان باشید و هرگاه به آنان وعده دادید، به آن وفا کنید.»

وفا کردن به وعده‌هایی که والدین به کودک می‌دهند، به منزله تائید راست‌گویی و صداقت آن‌هاست. به عنوان مثال، مادری به کودک خود می‌گوید: اگر فلان کار مثبت را انجام بدهی، به عنوان پاداش بعد از ظهر به پارک می‌رویم. کودک هم به شوق رفتن به پارک، همان کاری که مادر گفته را انجام می‌دهد، اما هر قدر که می‌گذرد متوجه می‌شود که از پاداش و پارک خبری نیست.

این کار وقتی چندین بار تکرار شود، کودک یا والدین خود را دروغ‌گو می‌داند و مانند آن‌ها در رفتارها و کارهایش دروغ می‌گوید و یا تصور می‌کند که او را فریب داده‌اند و بعد از آن به سختی، امر و نهی پدر و مادر را اطاعت می‌کند. وفای به عهد و صداقت داشتن در برخورد با کودکان، نکته بسیار مهمی است که تبعات و آثار آن در رفتار کودک دیده می‌شود.

تربیت صحیح

به نظر می‌رسد که بزرگ‌ترها علاوه بر اینکه باید مراقب رفتار و گفتار خودشان باشند تا الگوی درستی برای کودک قرار بگیرند، لازم است که با نصیحت کردن و برقراری ارتباطی دوستانه با کودک و نوجوان خود، به او زشتی دروغ گفتن و زیبایی راست‌گویی را یاد بدهند.

بله. به این ترتیب آن‌ها می‌توانند از بسیاری از خطاهای احتمالی فرزند خود جلوگیری کنند و مانع از این شوند که او برای به دست آوردن موفقیت یا موقعیت خاصی راست‌گویی را کنار بگذارد و دروغ بگوید. یادآوری زشتی کارهای نادرست و نصیحت کردن و تشویق کردن فرزندان برای انجام کارهای درست یکی از شیوه‌های متداول در بین امامان معصوم علیهم السلام است.

به عنوان مثال، در جلد هشتم کتاب وسائل الشیعه و همچنین کتاب تحف العقول، روایتی از امام باقر علیه السلام نوشته شده است که آن حضرت فرمودند که پدر بزرگوارش، امام سجاد زین‌العابدین علیه السلام، فرزندان خود را نصیحت می‌کردند و می‌فرمودند: «اتقوا الکذب الصغیر منه و الکبیر فی کل جد و هزل فان الرجل اذا کذب فی الصغیر اجترا علی الکبیر؛ از دروغ کوچک و بزرگ، چه به صورت جدی و چه در حالت شوخی، دوری کنید و اطراف آن نگردید. چراکه انسان وقتی دروغ کوچک گفت، جرأت می‌کند که دروغ بزرگ بگوید.»

امام صادق علیه السلام تصریح کرده‌اند که اصل انسان بر اساس صداقت و راست‌گویی سرشته شده است. بر همین اساس است که فرموده‌اند: «در آغاز انسان صدیق و راست‌گو به دنیا می‌آید و عملی برخلاف عقیده خود نمی‌کند. ولی بعداً در بعضی از اشخاص این پدیده به وجود می‌آید که عملشان برخلاف عقیده‌شان باشد و دروغ بگویند.»

همچنین آن حضرت فرموده‌اند: «کودک خردسال دروغ نمی‌گوید و عملش مطابق عقیده‌اش است. اگر از کسی خوشش بیاید خود را در آغوش او می‌اندازد و اگر از کسی بدش بیاید از او روی برمی‌گرداند. هر چه بخواهد به سوی او دست دراز می‌کند و اگر نخواهند محال است چیزی را به او بدهند. این‌ها نشان می‌دهد که انسان صدیق به وجود می‌آید و اعمالش مطابق با پندارش است. اما بعد از این که به سن رشد رسید در بعضی از اشخاص کردار، برخلاف پندار می‌شود و دروغ‌گویی جای راست گفتن را می‌گیرد.»

از اینجا مشخص می‌شود که دروغ گفتن، یک امر اکتسابی است. یعنی انسان ذاتاً راست‌گو است اما بنا بر دلایلی به دام دروغ گفتن می‌افتد. به همین دلیل بزرگ‌ترها و والدین کودک و نوجوان باید در عین حال که فرزند خود را به راست‌گویی تشویق می‌کنند، شرایط دروغ گفتن را هم برای او ایجاد نکنند تا این صفت را از او دور نگه دارند.

مقایسه نکنید

بعضی از والدین برای اینکه فرزند خود را به سمت کارهای درست تشویق کنند و صفت‌های بد را از او دور کنند، فرزند خود را با هم‌سن‌هایش مقایسه می‌کنند. آیا این کار می‌تواند زمینه فریبکاری را در وجود کودک ایجاد کند؟

این کار گاهی آن‌قدر ادامه پیدا می‌کند که والدین آن‌قدر صفات خوب کودک دیگری را به او می‌گویند که کودک یا نوجوان به جای یاد گرفتن آن کار، دچار حس حسادت شده و کارهای بدتری را مرتکب می‌شود. در کتاب غرر الحکم، روایتی به نقل از حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام نوشته شده، با این مضمون که آن حضرت فرموده‌اند: «الحسود لا یسود» درواقع حسادت باعث می‌شود که شخص آرام نگیرد و احتمالا به کارهای بسیار بدی دست بزند.

مشخص است که وقتی والدین نوجوانی، او را با دیگران مقایسه کرده و برای اینکه صفات خوبی مثل آن‌ها ندارد سرزنشش می‌کنند، حس حسادت را در او ایجاد می‌کنند. ممکن است این نوجوان برای اینکه نظر والدین و بزرگ‌ترها را به خودش جلب کرده و در عین حال دیگری را سرکوب کند و بد نشان دهد، دروغ بگوید.

مسئولیت به اندازه

گاهی نیز والدین مسئولیتی بیشتر از توان کودک و نوجوان به او واگذار می‌کنند و با این کار زمینه فریبکاری و دروغ‌گویی او را ایجاد می‌کنند.

بله. یکی دیگر از کارهایی که ممکن است نوجوان را به دروغ گفتن وادار کند، این است که بیشتر از توانش به او مسئولیت داده شود و یا بزرگ‌ترها از او بخواهند کاری را انجام بدهد که توانایی آن را ندارد. در این شرایط، امکان دارد که نوجوان برای جلب نظر بزرگ‌ترها و برای اینکه خودش را انسانی توانمند و بزرگ نشان دهد و یا از تنبیه آن‌ها در امان بماند، از گفتن این حقیقت که توان انجام آن کار را نداشته خودداری کند و دروغ بگوید.

نظر اسلام در این باره چیست؟

در کتاب فروع کافی، روایتی آمده که آن را امام صادق علیه السلام از پیامبر اسلام صلی‌الله علیه و آله نقل فرموده‌اند. امام صادق علیه السلام فرموده‌اند: پیغمبر اسلام صلی‌الله علیه و آله درباره کسی که فرزند خود را به کارهای صحیح و نیکو تشویق کند، دعا کرده‌اند که: «رحم الله من اعان ولده علی بره؛ خداوند متعال رحمت کند کسی را که فرزند خود را به نیکوکاری دعوت می‌کند و او را در این راه کمک می‌کند.» پرسیدند: چگونه او را به نیکوکاری کمک کند؟ پیغمبر اکرم صلی‌الله علیه و آله پاسخ دادند: «یقبل المیسور و یتجاور عن المعسور؛ بسیار خوب است والدین فرزندشان را آنچه در توان داشته انجام داده از او بپذیرند و آنچه توان انجام دادنش را ندارند یعنی آنچه برای کودک غیرقابل‌تحمل است از او نخواهند.»

درنتیجه واگذاری مسئولیت بیشتر از حد توان یا خواسته، ممکن است زمینه‌ساز کارهای بدی مانند دروغ گفتن شود. درحالی‌که اگر بزرگ‌ترها با نوجوان خود دوست و همراه باشند و کارهایی را به او واگذار کنند که هم توان انجام آن‌ها را دارد و هم مطابق با خواسته اوست، در عین حال که موجب رشد شخصیتی و مسئولیت‌پذیری می‌شود، مانع از این می‌شود که مرتکب دروغ‌گویی شود.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای به استفتائی درباره حکم شرکت در انتخابات و انتقاد نامزدها از عملکرد مسئولان

 پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای به استفتائی درباره حکم شرکت در انتخابات و انتقاد نامزدها از عملکرد مسئولان
2021-06-14T16:18:34+04:30
پایگاه فقه و احکام رهبر معظم انقلاب، پاسخ دو استفتاء از معظم‌له درخصوص حکم شرعی شرکت در انتخابات و انتقاد نامزدها از عملکرد مسئولان را منتشر کرد.

ساعت سخنرانی تلویزیونی ۲۶ خرداد رهبر انقلاب تغییر کرد

 ساعت سخنرانی تلویزیونی ۲۶ خرداد رهبر انقلاب تغییر کرد
2021-06-14T16:05:09+04:30
در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، میان‌دوره‌ای مجلس، خبرگان و شورای شهر و روستا رهبر معظم انقلاب اسلامی چهارشنبه ۲۶ خردادماه با مردم سخن خواهند گفت.

کالبدشکافی یک انیمیشن سمّی/ شلیک نتفلیکس به مغز کودکان

 کالبدشکافی یک انیمیشن سمّی/ شلیک نتفلیکس به مغز کودکان
2021-06-14T15:51:57+04:30
مسئله اینجا است که این فقط یک انیمیشن کودکانه و سرگرم‌کننده نیست، بلکه منظومه‌ای از کدها، پیام‌ها و القائات «خاص» و مخوف است که علی‌الاصول هیچ ربط...

اعطای گواهینامه درجه یک هنری به مرتضی امیری اسفندقه

 اعطای گواهینامه درجه یک هنری به مرتضی امیری اسفندقه
2021-06-14T15:11:58+04:30
دهقانکار در مراسم اعطای گواهینامه درجه یک هنری به مرتضی امیری اسفندقه گفت: اسفندقه قبل از گرفتن این گواهینامه، نشان درجه یک اخلاق را گرفته است.

شیطان چگونه در نطفه انسان شریک می‌شود؟

 شیطان چگونه در نطفه انسان شریک می‌شود؟
2021-06-14T15:11:58+04:30
شراکت شیطان اینگونه است که در نطفه انسان تأثیر دارد، به این صورت که برخی اموال و رفتارهای او سبب می‌شود شرک شیطان اتفاق بیفتد.

آیت‌الله قائم مقامی: امام راحل عدم حضور و مسامحه در انتخابات را گناه کبیره می‌دانست

 آیت‌الله قائم مقامی: امام راحل عدم حضور و مسامحه در انتخابات را گناه کبیره می‌دانست
2021-06-14T15:11:56+04:30
استاد حوزه علمیه قم گفت: اهالی مسجد و متدینین جامعه باید در این عرصه به صورت فعالانه شرکت و در کنار آن، آحاد جامعه را برای حضور حماسی پای صندوق‌های رأی دعوت...

سیر ترجمه های قرآن به زبان فارسی بررسی می شود

سیر ترجمه های قرآن به زبان فارسی بررسی می شود
2021-06-14T14:24:54+04:30
نشست سیر ترجمه های قرآن به زبان فارسی از سوی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بررسی می شود.

«علیرضا بیژنی‌»درجایگاه نخست مسابقات بین‌المللی قرآن بنگلادش نشست

«علیرضا بیژنی‌»درجایگاه نخست مسابقات بین‌المللی قرآن بنگلادش نشست
2021-06-14T14:11:32+04:30
علیرضا بیژنی‌، نماینده ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن کشور بنگلادش، موفق به کسب رتبه نخست شد.

نشست«نقش اهل سنت در مشارکت حداکثری انتخابات ۱۴۰۰» برگزار می شود

نشست«نقش اهل سنت در مشارکت حداکثری انتخابات ۱۴۰۰» برگزار می شود
2021-06-14T13:58:13+04:30
نشست «نقش اهل سنت در مشارکت حداکثری انتخابات ۱۴۰۰» به صورت مجازی و در قالب وبینار برگزار می شود.

هفتمین دوره طرح ملی رحله در ملایر برگزار می شود

هفتمین دوره طرح ملی رحله در ملایر برگزار می شود
2021-06-14T12:24:52+04:30
هفتمین دوره طرح ملی رحله در ملایر از سوی یکی از شعب موسسه بیت الاحزان برگزار بر گزار می شود.

اعلام برنامه‌های حرم شاهچراغ(س) ویژه دهه کرامت ۱۴۰۰/افتتاح انجمن خوشنویسی کاتبان وحی

اعلام برنامه‌های حرم شاهچراغ(س) ویژه دهه کرامت ۱۴۰۰/افتتاح انجمن خوشنویسی کاتبان وحی
2021-06-14T11:44:53+04:30
حجت‌الاسلام سلامی با اشاره به برنامه‌های آستان شاهچراغ(س) به مناسبت دهه کرامت، اجرای نمایش آیینی «امین ولایت» و افتتاح انجمن خوشنویسی کاتبان وحی را از جمله ا...

چهارپایه خوانی مداحان جوان به منظور دعوت مردم برای مشارکت حداکثری

چهارپایه خوانی مداحان جوان به منظور دعوت مردم برای مشارکت حداکثری
2021-06-14T11:44:53+04:30
جشن خیابانی دهه کرامت با چهارپایه خوانی میثم مطیعی و جمعی از مداحان جوان کشور به منظور دعوت مردم به حضور حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

التزام عملی به دستورات دین از ویژگی های رییس جمهور اصلح است

التزام عملی به دستورات دین از ویژگی های رییس جمهور اصلح است
2021-06-14T11:44:52+04:30
تولیت مدرسه علمیه مروی التزام عملی به دستورات دین را از ویژگی های رییس جمهور اصلح برشمرد و گفت: انسان فاسق و فاسد شرعا نمی تواند زمامدار جامعه اسلامی باشد.

فتنه‌ای که شیعیان امام رضا (ع) را به چالش اعتقادی کشید / آگاهی امام از شبهۀ قلبی صحابه

 فتنه‌ای که شیعیان امام رضا (ع) را به چالش اعتقادی کشید / آگاهی امام از شبهۀ قلبی صحابه
2021-06-14T11:25:11+04:30
یکی از صحابۀ امام رضا علیه‌السلام می‌گوید پس از وفـات امام کـاظم علیه‌السلام، مردم در امر امامت تـوقف کـردند. نـزد امـام رضـا علیه‌السلام بـودم کـه آن را نه...

"یک مکان ساکت ۲" رکورد فروش را در هالیوود زد

 "یک مکان ساکت ۲" رکورد فروش را در هالیوود زد
2021-06-14T11:11:52+04:30
قسمت دوم فیلم ترسناک "یک مکان ساکت ۲" توانست رکورد فیلم گودزیلا در برابر کونگ را بزند و از مرز ۱۰۰ میلیون دلار در سینماهای آمریکا عبور کند.

حال احسان علیخانی رو به بهبود است/ "عصرجدید۳" زمستان ساخته می‌شود!

 حال احسان علیخانی رو به بهبود است/ "عصرجدید۳" زمستان ساخته می‌شود!
2021-06-14T11:11:52+04:30
احسان علیخانی چند روزی است که به کرونا مبتلا شده و الان دوران نقاهت را سپری می‌کند؛ قرار است در فصل زمستان فصل سوم "عصر جدید" با فضای نو ساخته شود.

اهل بیت(ع) برای حفظ عزت مومن نیازمند، مخفیانه کمک می کردند

اهل بیت(ع) برای حفظ عزت مومن نیازمند، مخفیانه کمک می کردند
2021-06-14T10:51:32+04:30
حجت الاسلام نوروزپور با اشاره به اهمیت شاد کردن قلب مومن گفت: اهل بیت(ع) برای حفظ عزت مومن نیازمند، مخفیانه کمک می کردند.

دختری که احمد آقا صدایش می‌کنند

 دختری که احمد آقا صدایش می‌کنند
2021-06-14T10:58:27+04:30
کتاب «دختر تبریز»، مسیر جست‌وجوگری، صیرورت(شدن) و هویت‌یابی همان آدم عادی را تا تبدیل به انسان انقلاب اسلامی به‌خوبی نشان داده است.

موزه حمید سبزواری ساخته نشده، تخریب شد

 موزه حمید سبزواری ساخته نشده، تخریب شد
2021-06-14T10:58:27+04:30
موزه‌ای که قرار بود به نام زنده‌یاد حمید سبزواری، پدر شعر انقلاب، در زادگاهش راه‌اندازی شود، پس از ۵ سال همچنان بلاتکلیف و بخشی از دیوار آن نیز دچار ریزش شد...

کم‌لطفی‌ها به توزیع رمان «دختر ماه» / سختی‌های نوشتن از قهرمانان دینی

 کم‌لطفی‌ها به توزیع رمان «دختر ماه» / سختی‌های نوشتن از قهرمانان دینی
2021-06-14T10:58:27+04:30
سارا عرفانی نویسنده رمان »دختر ماه» زندگی‌نامه داستانی حضرت معصومه با اشاره به سختی‌های نوشتن از قهرمان‌های دینی از کم‌لطفی نهادهای دولتی و حکومتی...

دهه کرامت فرصتی برای تعمیق تبلیغات اسلامی برای نسل جوان است

دهه کرامت فرصتی برای تعمیق تبلیغات اسلامی برای نسل جوان است
2021-06-14T10:24:52+04:30
حسن بلخاری گفت:دهه کرامت بهترین فرصت برای تعمیق نظام تبلیغات در اندیشه اسلامی برای این قشر به شمار می‌رود.

دهه کرامت بهترین فرصت برای تعمیق و تبلیغ نظام اسلامی برای جوانان

دهه کرامت بهترین فرصت برای تعمیق و تبلیغ نظام اسلامی برای جوانان
2021-06-14T09:44:52+04:30
حسن بلخاری، با اشاره به اینکه باید با زبان گویا در راستای تعمیق مفاهیم دینی برای نسل جوان تلاش کنیم، افزود: دهه کرامت بهترین فرصت برای تبلیغ نظام اسلامی برای...

برنامه‌های مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ۵۰ شهر و کشور جهان

برنامه‌های مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ۵۰ شهر و کشور جهان
2021-06-14T09:04:53+04:30
حجت‌الاسلام معینیان گفت: مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیش از سه هزار مبلغ بومی، ۱۰۰ مجمع عمومی و مرکزی در ۵۰ شهر و کشور در دهه کرامت فعالیت می‌کند.

مسابقه «لحظه دیدار» ویژه عکاسی از اماکن متبرکه برگزار شد

مسابقه «لحظه دیدار» ویژه عکاسی از اماکن متبرکه برگزار شد
2021-06-14T08:51:32+04:30
مرحله داوری مسابقه «لحظه دیدار» ویژه عکاسی از اماکن متبرکه در نگارخانه کلک خیال فرهنگسرای اخلاق برگزار شد.

پخش روزانه برنامه «صراط» با محوریت انتخابات از منظر معارف قرآنی

پخش روزانه برنامه «صراط» با محوریت انتخابات از منظر معارف قرآنی
2021-06-14T08:38:12+04:30
برنامه صراط با موضوع انتخابات از منظر معارف قرآنی همه روزه در آستانه سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری و شوراها روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می‌رود.

مهربانی: در انواع کارهای هنری، تئاتر بیشترین قدرت را در تأثیر بر مخاطب دارد

 مهربانی: در انواع کارهای هنری، تئاتر بیشترین قدرت را در تأثیر بر مخاطب دارد
2021-06-13T19:31:54+04:30
بازیگر نمایش «شب/خارجی/یرما» و مجری تلویزیون معتقد است تئاتر، در بین کارهای هنری، به جهت برخورد مستقیم با مخاطب، می‌تواند بالاترین تأثیر را بر آن ...

تئاتر دانشجویی از خوی جنگنده‌اش تهی شده است/ دولت دخالت می‌کند

 تئاتر دانشجویی از خوی جنگنده‌اش تهی شده است/ دولت دخالت می‌کند
2021-06-13T19:31:54+04:30
چهارمین نشست از سلسله نشست‌های بندباز با بررسی اوضاع جشنواره تئاتر دانشجویی برگزار شد و بر عدم دخالت دولت در تئاتر دانشجویی تأکید کرد.

۲ کتاب جدید از رهنمودهای انتخاباتی آیت‌الله خامنه‌ای/ معیارهای سیاستمدار طراز انقلاب اسلامی + گزارش تصویری

 ۲ کتاب جدید از رهنمودهای انتخاباتی آیت‌الله خامنه‌ای/ معیارهای سیاستمدار طراز انقلاب اسلامی + گزارش تصویری
2021-06-13T15:58:37+04:30
کتاب‌های «رجل سیاسی» و «دولت جوان حزب‌اللهی» به‌تازگی منتشر شده است و شاخص‌های سیاستمدار طراز انقلاب اسلامی را معرفی می‌کند.

نگار عابدی: نگران بودم مخاطب مرا جدّی نگیرد/ سر صحنه "دودکش۲"ام

 نگار عابدی: نگران بودم مخاطب مرا جدّی نگیرد/ سر صحنه "دودکش۲"ام
2021-06-13T15:45:17+04:30
جالب است در سریال "تعبیر وارونه یک رؤیا" نگران این بودم که مبادا به‌خاطر بازی در مجموعه‌های طنز، مخاطبان مرا در قالب نقش جدّی نپذیرند.

آغاز ثبت نام آزمون سراسری مؤسسه کشوری مهد قرآن

آغاز ثبت نام آزمون سراسری مؤسسه کشوری مهد قرآن
2021-06-13T15:24:56+04:30
ثبت نام برای حضور در سیزدهمین دوره آزمون سراسری حفظ کل قرآن همراه با ترجمه و تدبر “ترنم وحی” ویژه قرآن آموزان عضو مؤسسه کشوری مهد قرآن از سراسر کشور از امروز...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)