میرنیوز

توکلی: واگرایی‌ هنرمندان از مفاهیم انقلاب اسلامی محصول رخنه تحصیلکردگان آمریکا و اروپا است

 توکلی: واگرایی‌ هنرمندان از مفاهیم انقلاب اسلامی محصول رخنه تحصیلکردگان آمریکا و اروپا است 2021-05-23T14:13:36+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، هوشنگ توکلی بازیگر و کارگردان در بسیاری از سریال‌ها، تئاترها و فیلم‌های سینمایی ایفای نقش کرده و او را به عنوان سازنده سریال شهید مدرس می‌شناسند. او بارها به این نکته اشاره کرده که  انقلاب اسلامی در کنار تحول‌های فراوانش در عرصه‌های مختلف، دستاوردهای زیادی برای اهالی فرهنگ و هنر داشت. وقتی انقلاب شد یک مرتبه این ظرفیت محدود بازیگرها و هنرمندان تبدیل به انبوهی از بازیگران مدعی شد که سال‌ها پشت در مانده بودند. براساس ضرورت در شهرستان‌ها فعال شدند و در تهران هم امکانات خوبی برایشان فراهم شد. آن دوره موسیقی به بحران خورده بود و هنرهای تجسمی خیابانی اداره می‌شد؛ انقلاب با خودش تعریف جدیدی آورد.

او در جریان گفت‌وگوهایش همچنین تأکید کرده که انقلاب با این ایده شکل گرفت که همه به میدان بیایند تا بازسازی و آبادانی اتفاق بیفتد و این آبادانی در فرهنگ و هنر ایران هم به‌وجود آمد. آن کمبودها و کاستی‌های فراوانی که در حوزه‌های مختلف آثار نمایشی چه تئاتر، چه سینما و چه تلویزیون دیده می‌شد سعی کردند از همان اوایل پیروزی انقلاب این کمبودها و فقدان‌ها را جبران کنند. کسی که فکر می‌کرد بازیگر، نوازنده، خواننده و نقاش خوبی است و این استعدادها دیده نشده بود، با تشکیل انقلاب اسلامی و فرصت‌هایی که برای این دسته از هنرمندان فراهم شد، خودشان را نشان دادند. سال 1358 و 1359 شاید پربارترین دوران معاصر است، مجموعه هنرمندان حرفه‌ای درجه یک‌مان، متوسط‌ها و آماتورها به ترتیب فرصت پیدا کردند خودشان را با امکانات موجود معرفی کنند. 

هوشنگ توکلی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی به همه خصوصاً اهالی فرهنگ و هنر که استعداد داشتند خودباوری داد تا در این مسیر رشد کنند. جالب است بدانید که تمام استودیوها و پلاتوهای صداوسیما بعد از انقلاب تعطیل شده بود و اکثر نیروهای تولیدکننده یا بازنشسته شده بودند و یا از ایران خارج شده بودند و برخی هم کار را رها کرده بودند. یکی از مسئولیت‌های ما بازسازی مجدد فعالیت‌های تلویزیونی بود تا این استودیوها دوباره با شکل و شمایل خودش به کار ادامه دهد. در دهه 1360 تلاش کردیم نیروهای توانمند تربیت شوند و در بخش‌های مختلف عوامل پشت صحنه، کاربلدهایی را پرورش دهیم که خوشبختانه این اتفاق افتاد. 

وی درباره خودباوری و خودکفایی که محصولِ انقلاب اسلامی است به این نکته اشاره کرد که: آن موقع به دنبال ستاره‌سازی نبودیم تا متکی به فرد باشیم بلکه همه‌چیز گروهی جلو می‌رفت. این نوع نگاه و تجربیات ماحصل برنامه‌ها و سریال‌های دهه 1360 صداوسیما شد. مصداق بارز آن فقدان گریمور بود که با نگاه آموزش و پرورش در عرصه نیروی انسانی، باعث شد امروز در حوزه‌های مختلفی مؤثر بوده است. منظورم این است فعالیت‌های هنری باید کار گروهی باشد و سعی کردیم این راه و روش را در سینما و تلویزیون جا بیندازیم. 

** با هوشنگ توکلی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون درباره عبارت "سعی شیطانی برای واگرایی هنر و هنرمندان از مفاهیم انقلاب اسلامی" که در پیام رهبر انقلاب به مناسبت سالروز تأسیس مؤسسه فرهنگی شهرستان ادب آمده است گفت‌وگویی داشتیم که مشروح‌ آن را در ادامه می‌خوانید:

توکلی درباره تلاش برای واگرایی هنر و هنرمندان از مفاهیم انقلاب اسلامی به خبرنگار تسنیم  گفت: این بحث را مدت‌هاست مطرح کرده‌اند و روی آن به عنوان دغدغه‌ای مهم تأکید دارند. به دلیل اینکه شرایط انحرافی هم در موضوع فرهنگ و هنر وجود دارد. متأسفانه می‌دیدیم وجه التقاطی بر جریان فرهنگ و هنر‌مان وجود دارد که مطلوب نیست. اوایل انقلاب این وجه به سمت جریان چپ می‌رفت و می‌گفتند جریان چپ حاکم بر حوزه ادبیات و هنر ما است؛ متأسفانه درست زمانی که شرایط آماده می‌شد برای اینکه اهالی فرهنگ و هنر به خصوص نسلی که در انقلاب بودند و نسل بعدی‌شان خودشان را مجهز کنند در راستای مبانی انقلاب قدم بردارند جریان‌های تخریبی به وجود آمد. این‌ها به مدت طولانی در حوزه‌های فعالیت‌های فرهنگی و هنری حاکم شدند و امروز وجه بزرگی از انحراف را می‌بینیم حاصل عملکرد آن‌ها است. 

وی افزود: دو جریان در شروع انقلاب در گلوگاه‌های اجرایی نظام فرهنگی ما قرار گرفته‌اند؛ گروهی که ذهن تخریبی داشت و این‌ها اکثراً فارغ‌التحصیلان آمریکا و اروپا بودند، به‌دلایلی رخنه کردند و وارد انقلاب شدند و قدرت را در اختیار گرفتند، گروهی هم بودند که ایده‌های سالمِ سازنده فرهنگی و هنری داشتند که باید کار می‌کردند. متأسفانه گلوگاه‌ها طی این 40 سال همیشه در اختیار آن گروه اول بوده است، یعنی آن‌قدر توان داشتند که به هیچ عنوان از امتیازهایی که به‌دست آوردند عقب‌نشینی نکردند و آن را حفظ کردند.

این بازیگر قدیمی سینما، تئاتر و تلویزیون خاطرنشان کرد: اصلاً علت جلساتی که با مقام معظم رهبری از سال 1357، 1358 تا به امروز داشتیم این بوده که ما راه‌حل‌های اجرایی پیاده می‌کردیم، اما بعد بلافاصله فضا تغییر کرده و در اختیار این گروه‌ها قرار گرفته است. این گروه‌ها نه‌تنها آن ساخت‌وسازهایی را که کرده بودیم تخریب می‌کردند بلکه نفع خودشان را در نظر می‌گرفتند و در راستای منافعشان گام برمی‌داشتند. 

وی با اشاره به بروز و ظهورِ این جریان التقاطی و انحرافی و روشنفکری غیر ایرانی تأکید کرد: این جریان از اواخر دهه 1360 و اوایل دهه 1370 متأسفانه به شکل آرام و سرزده وارد فعالیت‌های فرهنگی و هنری شد و گلوگاه‌ها را گرفتند. در بخش تولید آثار این‌ها لطمه سنگینی به جریان فکری جامعه ما وارد کردند و امروز این تشتت را در همه جامعه می‌بینیم. و همه به نوعی درگیرند که آن موضوع اصلی سر جای خودش قرار نگرفته و آن همان مفاهیم انقلاب اسلامی است. 

توکلی در پاسخ به این سؤال که چطور می‌توان با این جریان‌ها مقابله کرد و مفاهیم انقلاب اسلامی را به قاموسِ فرهنگ و هنر بازگرداند، گفت: به یک تشکل‌های دیالوگ‌محور احتیاج داریم و تحلیل حوادثی که در طی این سال‌ها اتفاق افتاده است. باید پایگاه‌ها شکل بگیرند و مبانی تعریف شوند تا نقاط ضعف و قوت بیرون بیایند تا بتوانیم به آن راهکار اصلی دست پیدا کنیم. رهبر معظم انقلاب چندین بار به انحای مختلف اعلام کرده‌اند ظاهراً گوش شنوا نیست و آن‌قدر آقایان معتقدند راه‌شان درست است که راه را برای ایجاد دیالوگ باز نمی‌کنند. 

او درباره وضعیت فرهنگ و هنر کشور در دولت سیزدهم، خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم باید با راه‌حل‌های منطقی‌تر و صادقانه‌‌تر در این مسیر قدم بردارند و دیگر ایجاد دوگانه‌سازی و چند گانه‌سازی در جامعه بس است و این وضعیت بدی که به واسطه این جریان‌ها در رفتارهای اجتماعی، واقعاً خطرناک است. باید به سمتِ استفاده از جوانان در بخش اجرا و مدیریت کشور برویم، همان دغدغه‌ای که خصوصاً‌ در این چند صباحِ اخیر، رهبر انقلاب بارها به انحای مختلف به این نکته مهم اشاره کرده‌اند. دقت به مفاهیم انقلاب اسلامی که ایشان فرموده‌اند اگر شنیده، عمل و تجزیه و تحلیل نشود، مسائلی را به وجود می‌آورد که با آن مواجهیم.

انتهای پیام/

 

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

تجربه‌ شوک «آدرنالین» در یک سریال ایرانی/ نمره‌ قبولی «آن‌ها» در خلق وحشت

 تجربه‌ شوک «آدرنالین» در یک سریال ایرانی/ نمره‌ قبولی «آن‌ها» در خلق وحشت
2021-06-21T15:11:52+04:30
استفاده از موی انسانی در قلم‌موی نقاشی «بت چین»، به عنوان درگاهی که پای روح شریر را به منزل گلناز و پسرش باز می کند، یکی از همین خلاقیت‌ها برای گر...

اعتبارنامه علمی فصلنامه علمی ترویجی «مطالعات علوم قرآن» صادر شد

اعتبارنامه علمی فصلنامه علمی ترویجی «مطالعات علوم قرآن» صادر شد
2021-06-21T14:51:36+04:30
اعتبارنامه فصلنامه علمی ترویجی مطالعات علوم قرآن به همت اداره نشریات از سوی شورای اعطای مجوزها و امتیازات علمی حوزه‌های علمیه صادر و ابلاغ شد.

ویژه برنامه «عالم آل محمد» به مناسبت میلاد امام رضا (ع)

ویژه برنامه «عالم آل محمد» به مناسبت میلاد امام رضا (ع)
2021-06-21T14:51:36+04:30
ویژه برنامه «عالم آل محمد» کاری از گروه آموزش شبکه رادیویی قرآن است که در روز میلاد امام رضا (ع) بر روی آنتن می‌رود.

«مأموریت خدا» در خاکی غریب/ شهید ایرانی که برای مردم افغانستان جنگید+ عکس

 «مأموریت خدا» در خاکی غریب/ شهید ایرانی که برای مردم افغانستان جنگید+ عکس
2021-06-21T14:31:57+04:30
کتاب «مأموریت خدا» هم تاریخ شفاهی انقلاب است و هم تاریخ شفاهی جهاد مردم افغانستان؛ با محوریت شهادت جوانی به نام احمدرضا سعیدی، متولد تهران که ۴۰ س...

«چمران» را چگونه بخوانیم؟/ معرفی پرمخاطب‌ترین کتاب‌ها درباره شهید چمران

 «چمران» را چگونه بخوانیم؟/ معرفی پرمخاطب‌ترین کتاب‌ها درباره شهید چمران
2021-06-21T14:31:56+04:30
درباره زمانه و زندگی شهید چمران آثار متعددی در سال‌های پس از شهادتش منتشر شده است،‌ آثاری که از پرمخاطب‌ترین‌های ادبیات داستانی و خاطره بوده است.

معرفی ۳ کتاب مرجع حدیثی از امام رضا (ع) + فایل کتاب

 معرفی ۳ کتاب مرجع حدیثی از امام رضا (ع) + فایل کتاب
2021-06-21T11:51:57+04:30
آثار حدیثی که دربارۀ امام رضا علیه‌السلام در کتب دیده می‌شود، برگرفته از کتب مرجع منطبق بر منابع روایی شیعه است.

گذر بازیگران "سلمان فارسی" از صحرا به دریا افتاد/ کاراکتر جذامی داستان که عکسی از آن موجود نیست

 گذر بازیگران "سلمان فارسی" از صحرا به دریا افتاد/ کاراکتر جذامی داستان که عکسی از آن موجود نیست
2021-06-21T11:51:56+04:30
بزرگترین سریال تلویزیون قرار است پلانی دریایی را در مازندران فیلمبرداری کند؛ به‌تعبیر فیلمنامه‌نویس سریال، دکورهایی جالب و فضاهایی سورپرایزگونه در راه است.

"محافظ همسر هیتمن" از "یک مکان ساکت" عبور کرد + جدول فروش

 "محافظ همسر هیتمن" از "یک مکان ساکت" عبور کرد + جدول فروش
2021-06-21T11:11:49+04:30
فیلم تازه اکرانی محافظ همسر هیتمن با فروش ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دلاری خود در باکس آفیس آمریکا توانست فیلم پرفروش یک مکان ساکت ۲ را به جایگاه بعد از خود بفرستد.

صدای خاموش ادبیات کودک و نوجوان ایرانی در جهان/ تبلیغات پفک بیشتر از کتاب است

 صدای خاموش ادبیات کودک و نوجوان ایرانی در جهان/ تبلیغات پفک بیشتر از کتاب است
2021-06-21T11:11:48+04:30
نویسنده حوزه رمان نوجوان، افزایش کتاب‌های ترجمه‌ای را از جمله آسیب‌های حوزه نشر کودک و نوجوان دانست و آن را محصول شرایط بد اقتصادی عنوان کرد.

پویش جهانی «به تو از دور سلام» برگزار می‌شود

پویش جهانی «به تو از دور سلام» برگزار می‌شود
2021-06-21T10:38:16+04:30
پویش جهانی «به تو از دور سلام» همزمان با ولادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) پیشوای هشتم مسلمانان به همت بنیاد دعبل خزائی برگزار می شود.

پویش جهانی «به تو از دور سلام» برگزار می شود

پویش جهانی «به تو از دور سلام» برگزار می شود
2021-06-21T10:24:58+04:30
پویش جهانی «به تو از دور سلام» همزمان با ولادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) پیشوای هشتم مسلمانان به همت بنیاد دعبل خزائی برگزار می شود.

کتاب «درسنامه نقد معنویت‌های نوپدید» منتشر شد

کتاب «درسنامه نقد معنویت‌های نوپدید» منتشر شد
2021-06-21T10:24:57+04:30
کتاب «درسنامه نقد معنویت‌های نوپدید» نوشته آیت‌الله کریمی جهرمی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۱۳۶ صفحه منتشر شد.

نقدی اجمالی بر آرای مرحوم شریعتی/ وجوه اشتراک و افتراق آرای شریعتی و شهید مطهری

 نقدی اجمالی بر آرای مرحوم شریعتی/ وجوه اشتراک و افتراق آرای شریعتی و شهید مطهری
2021-06-21T10:18:36+04:30
عضو هیئت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی معتقد است علی‌رغم قرائت "اسلام صرفاً انقلابی" دکترشریعتی برای روشنفکران، وی باعث بدبینی شدید این گروه...

چرا شهید چمران پیشنهاد «ناسا» را نپذیرفت؟

 چرا شهید چمران پیشنهاد «ناسا» را نپذیرفت؟
2021-06-21T10:18:36+04:30
شهید چمران معتقد بود که نباید نتیجه و ثمره کارش به نفع صهیونیست‌ها و کسانی تمام شود که بر ضد اسلام و انسانیت برنامه‌ریزی می‌کنند.

زمانی که امام رضا (ع) به محبان خود اجازه ملاقات نداد / ۴ خصلتی که شیعه نباید داشته باشد

 زمانی که امام رضا (ع) به محبان خود اجازه ملاقات نداد / ۴ خصلتی که شیعه نباید داشته باشد
2021-06-21T10:18:36+04:30
در روایتـی آمـده است که در روزگار ولایتعهدی امام رضا علیه‌السلام روزی عده‌ای که مدعی بودند کـه شیعۀ امیرالمؤمنین هستند، قصد ورود بـه خـدمت امام داشتند، اما ...

بر بساطی که بساطی نیست؛ گزارشی از دستفروشان کتاب زیر پوست شهر

 بر بساطی که بساطی نیست؛ گزارشی از دستفروشان کتاب زیر پوست شهر
2021-06-21T10:18:36+04:30
به بهانه خرید انبوه برای یک کتابفروشی در حاشیه تهران توانسته‌ایم راه را باز کنیم و بزنیم به دل آن خانه. داخلش جای سوزن انداختن نیست. هر گوشه‌اش که سر م...

میزگرد|چرا پس از عزل بنی‌صدر دشمنی‌ها با شهید چمران شروع شد؟/ برخی‌ها نگذاشتند کارهای شهید چمران بروز و ظهور پیدا کند

 میزگرد|چرا پس از عزل بنی‌صدر دشمنی‌ها با شهید چمران شروع شد؟/ برخی‌ها نگذاشتند کارهای شهید چمران بروز و ظهور پیدا کند
2021-06-21T10:18:36+04:30
شهید چمران از طرفی در آمریکا درس خوانده و از طرف دیگر انقلابی و وزیر دفاع شده بود، تمام این موضوعات حسادت‌ها علیه ایشان را برانگیخته بود.

رونمایی از نسخه جدید داعش در هالیوود/چرا سینمای غرب داعش را به آخرالزمان برده است؟

 رونمایی از نسخه جدید داعش در هالیوود/چرا سینمای غرب داعش را به آخرالزمان برده است؟
2021-06-21T10:18:35+04:30
سریال SWEET TOOTH اثری آخرالزمانی است که در آن شکارچیانی با صورت و هیمنه داعشی، قدرتمندان روزهای پایان جهان‌اند. اما چرا هالیوود دست از سر اسلام‌هراسی برنمی...

حضور حماسی شیعه و سنی در انتخابات ۲۸ خرداد نماد وحدت بود

حضور حماسی شیعه و سنی در انتخابات ۲۸ خرداد نماد وحدت بود
2021-06-21T07:44:56+04:30
حجت الاسلام لطفیان در پیامی از حضور پرشور و وحدت آفرین مردم بخصوص علمای گرانقد، امامان جمعه و جماعت، مدیران و مدرسین و مبلغین و طلاب عزیز اهل سنت کشور قدردان...

پخش مستقیم رای گیری در خانه مداحان توسط هیات آنلاین انجام پذیرفت

پخش مستقیم رای گیری در خانه مداحان توسط هیات آنلاین انجام پذیرفت
2021-06-20T15:51:38+04:30
مرتضی طاهری گفت: خانه مداحان تصمیم به همکاری با رسانه هیئت آنلاین گرفت و رسانه خانه مداحان به هیئت آنلاین سپرده شد.

کمک سازمان اوقاف به مستاجران املاک موقوفه در دوران شیوع کرونا

کمک سازمان اوقاف به مستاجران املاک موقوفه در دوران شیوع کرونا
2021-06-20T15:51:37+04:30
حسینی نیا گفت: در دوران شیوع کرونا کسبه‌هایی که با توجه به آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا نتوانستند فعالیت کنند به‌مدت یک تا دو سال م...

نقش عمل و تاثیر آن در تثبیت اخلاق و عقیده

نقش عمل و تاثیر آن در تثبیت اخلاق و عقیده
2021-06-20T15:51:37+04:30
استاد حوزه علمیه با اشاره به نقش مداومت در عمل و تاثیر آن در تثبیت اخلاق و عقاید، گفت: امام معصوم (ع) در اعتقاد، اخلاق و عمل امام انسان است.

تبریک دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به رئیس جمهور منتخب

تبریک دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به رئیس جمهور منتخب
2021-06-20T15:38:17+04:30
دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در پیامی با تبریک و تقدیر از مردم و رییس جمهور منتخب ابراز امیدواری کرد تا به برکت این اعتماد فصل جدیدی از خدمات صادقانه در...

چاپ کتابی درباره اهل بیت(ع) در هند با استفاده از کاغذی با عمر ۳۰۰ سال + عکس

 چاپ کتابی درباره اهل بیت(ع) در هند با استفاده از کاغذی با عمر ۳۰۰ سال + عکس
2021-06-20T15:45:15+04:30
چاپ همانند نسخه‌ای از کتاب ارزشمند «کشف الغمة فی معرفة الائمة»، از تُراث ارزشمند فرهنگ تشیع، به کوشش مرکز میکروفیلم نور منتشر شد.

برنامه‌های تابستانِ شبکه نسیم را بشناسید/ رقابت خندوانه و دورهمی

 برنامه‌های تابستانِ شبکه نسیم را بشناسید/ رقابت خندوانه و دورهمی
2021-06-20T15:45:14+04:30
شبکه نسیم با آغاز تابستان پخش مسابقه دورهمی، سریال طنز حالا برعکس، ورزشیا، کارستون و ادامه پخش خندوانه، دست‌انداز و هوش برتر را روی آنتن می‌برد.

سناریوی "نهضت ترجمه" در تقابل با علوم امام رضا (ع) شکل گرفت / چرا فضیلت زیارت امام هشتم بیشتر از کربلاست؟

 سناریوی "نهضت ترجمه" در تقابل با علوم امام رضا (ع) شکل گرفت / چرا فضیلت زیارت امام هشتم بیشتر از کربلاست؟
2021-06-20T15:45:13+04:30
کارشناس دینی ورود فلسفه یونان و آغاز نهضت ترجمه را ترفندی برای مقابله با علوم و معارف امام رضا معرفی کرد.

خانه مداحان با هیئت آنلاین همکاری می کند

خانه مداحان با هیئت آنلاین همکاری می کند
2021-06-20T14:58:17+04:30
مرتضی طاهری گفت: خانه مداحان تصمیم به همکاری با رسانه هیئت آنلاین گرفت و رسانه خانه مداحان به هیئت آنلاین سپرده شد.

دوره جدید محفل قرآنی شهید چمران آغاز می شود

دوره جدید محفل قرآنی شهید چمران آغاز می شود
2021-06-20T14:58:17+04:30
دوره جدید محفل قرآنی شهید چمران با حضور کارشناسان و قاریان بین المللی از امروز یکشنبه ۳۰ خرداد ماه آغاز می شود.

تبریک اتحادیه کشوری موسسات قرآنی به مناسبت حماسه حضور مردم

تبریک اتحادیه کشوری موسسات قرآنی به مناسبت حماسه حضور مردم
2021-06-20T14:18:17+04:30
حماسه پرشکوه ملت نستوه و بزرگ ایران در ۲۸ خرداد ماه سال ۱۴۰۰ بیانگر پای‌بندی به آرمان‌های والای انقلاب اسلامی،نشانگر حسن اعتماد به رئیس جمهور منتخب و در وهله...

توضیحات ابوالفضل بهرام‌پور درباره شیوه‌ای که در ترجمه صحیفه سجادیه به کار گرفته است

 توضیحات ابوالفضل بهرام‌پور درباره شیوه‌ای که در ترجمه صحیفه سجادیه به کار گرفته است
2021-06-20T14:25:08+04:30
برگردان فارسی صحیفه سجادیه امام زین‌العابدین(ع) به قلم ابوالفضل بهرام‌پور به زودی روانه بازار کتاب می‌شود.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)