میرنیوز

سهم ناچیزی از فضای داستان ایرانی به معارف اهل بیت(ع) اختصاص دارد/ ماجرای خلق یک کتاب خواندنی درباره امام کاظم(ع)

 سهم ناچیزی از فضای داستان ایرانی به معارف اهل بیت(ع) اختصاص دارد/ ماجرای خلق یک کتاب خواندنی درباره امام کاظم(ع) 2021-05-23T12:26:56+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، اگرچه ادبیات دینی پیش از پیروزی انقلاب نیز سهمی از بازار نشر ایران را به خود اختصاص داده و در آستانه پیروزی انقلاب، توجه بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کرده بود، اما پیروزی انقلاب زمینه را برای پرداختن به ابعاد مختلف این حوزه فراهم کرد. طی دهه‌های اخیر آثار متعددی با تم مذهبی و با نگاه به سبک زندگی و سیره اهل بیت(ع) برای گروه‌های سنی مختلف منتشر شد. 

ادبیات دینی در یک دهه اخیر در کنار تمام تحولات موضوعی و ساختاری، فضای جدید دیگری را نیز تجربه کرد: ورود نویسندگان جوانی که خود طلبه‌اند و دستی بر آتش نویسندگی دارند. سعید محمدی از جمله این نویسندگان است که عمده هم و غم حرفه نویسندگی‌اش را بر معرفی معارف اهل بیت(ع) از دریچه رمان و داستان قرار داده است؛ قالبی که مخاطب‌پسند است و می‌تواند حرف دل نویسنده را برای اقشار مختلف بیان کند. 

محمدی که دانش‌آموخته سطح سه حوزه و دارای کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی است، تاکنون آثار متعددی را در این قلمرو منتشر کرده است؛ از «نذر نصرانی» تا «مأموریت در قصر». کتاب «مرثیه ابوعتا» جدیدترین اثر محمدی است که چندی پیش توسط نشر معارف منتشر شده است. کتاب تلاش دارد با استفاده از گزاره‌های تاریخی در کنار قلمی روایی و داستانی، بخشی از زندگی امام موسی کاظم(ع) را روایت کند. محمدی در گفت‌وگویی با تسنیم، ضمن اشاره به دغدغه‌های خود به عنوان یک نویسنده ادبیات دینی، درباره این کتاب نیز توضیح داد. مشروح گفت‌وگوی این نویسنده با تسنیم به این شرح است:

*تسنیم: کتاب «مرثیه ابوعتا» در قالب یک رمان تاریخی، تلاش دارد بخشی از زندگی و زمانه امام کاظم(ع) را روایت کند. شما در آثار پیشین خود مانند «نذر نصرانی» و «مأموریت در قصر» نیز با همین رویکرد به بازآفرینی تاریخ در قالب رمان پرداخته‌اید. چرا موضوعات تاریخی برای شما به عنوان یک نویسنده جذاب است؟

تاریخ، آینه تمام‌نمای آینده است. هر آنچه از آینده می‌خواهیم ببینم، می‌توانیم در دل تاریخ پیدا کنیم؛ البته من به عنوان یک داستان‌نویس، صرفاً تاریخ را روایت نمی‌کنم. محوریت اکثر نوشته‌ها و آثار من پرداختن به زندگی و زمانه اهل بیت(ع) است؛ آن هم نه مستقیم بلکه با واسطه و به‌طور غیر مستقیم.

گاهی شما به عنوان نویسنده به صورت مستقیم به زندگی یکی از معصومین(ع) می‌پردازید؛ مثلاً با رویکرد زندگی‌نامه‌نویسی به حیات این بزرگواران نگاه می‌کنید، اینکه چه زمانی متولد شده‌اند، چه اتفاقاتی برای آنها رخ داده و در نهایت کی و کجا به شهادت رسیده‌اند، مهمترین پرسش‌هایی است که شما در این قسم از آثار می‌پردازید. از این قبیل کارها بسیار انجام شده است که البته به معنای کم‌ارزش بودن آنها نیست. اما نگاه غیرمستقیم در یک اثر به این معنی است که نویسنده واقعه یا زندگی شخصیتی را در تاریخ روایت می‌کند که در نقطه‌ای با زندگی معصوم(ع) تلاقی کرده و این تلاقی باعث تحول مثبت آنها شده است. 

*تسنیم: این انتخاب موضوع برای یک نویسنده رمان‌های تاریخی چطور اتفاق می‌افتد؟

قالب رمان، ظرفیت‌ها و بایسته‌های مخصوص خود را دارد. شاید هر اتفاق، شخصیت و برهه تاریخی قابل روایت نباشد. از سوی دیگر، ممکن است روایت بعضی رخدادها در این قالب نه تنها سازنده نباشد، بلکه تخریبگر هم باشد. من سعی کرده‌ام به موضوعاتی در قالب رمان بپردازم که در عین منفی بودن، در جوار ائمه(ع) و با بهره‌گیری و مواجهه با شخصیت این بزرگواران، متحول شده و مسیر زندگی آنها تغییر کرده است. در این بخش سوژه‌هایی برای من اهمیت دارد که اگر به سخنان اهل بیت(ع) توجه و اطمینان کرده‌اند، هرگز از این اطمینان پشیمان نشده و نتیجه کار خود را دیده‌اند.  

*تسنیم: ممکن است این سؤال برای مخاطب به وجود بیاید که پرداختن به این موضوعات تاریخی، برای مخاطب امروز چه فایده‌ای خواهد داشت؟

به نظرم بحث کمی طولانی می‌شود، اما همین‌قدر بگویم که کلام و سبک زندگی ائمه(ع) در تمام زمان‌ها و مکان‌ها جاری است؛ بنابراین مخاطب امروزی هم جایگاه و تناسبش را باید با معصوم بیابد. از این منظر مطالعه این قبیل رمان‌ها می‌تواند در تقویت این بینش به مخاطب امروز کمک کند.

کتاب , داستان , دفتر نشر معارف ,

*تسنیم: چندی است که کتاب «مرثیه ابوعتا» به قلم شما توسط نشر معارف منتشر شده است. کمی درباره این اثر و موضوع آن توضیح دهید.

کتاب «مرثیه ابوعتا» با نگاه به دوران حیات مبارک امام کاظم(ع) نوشته شده است. این داستان به زندگی شخصی می‌پردازد که با یک ملاقات بسیار کوتاه با امام(ع)، آن هم در شرایط بسیار سخت، زندگی‌اش متحول می‌شود. «ابوعتا»، شخصیت اول این رمان، آنقدر بینش دارد که تاوان این محبت را نیز می‌پردازد.

در واقع کتاب، داستان مردی به نام «ابوعتا» و عشق او به دختر هارون را روایت می‌کند. ابوعتا جوان ایرانی تبار و شاعری چیره‌دست معاصر با امام کاظم (ع) بود که به سبب استعداد ذاتی‌اش به دربار هارون راه یافت. او عاشق «نعیمه»، دختر یکی از امرای دربار شد، اما به سبب نداشتن جایگاه ویژه و ثروت، در رسیدن به عشقش ناکام ماند.

ابوعتا قید و بندی نداشت و زبان صریح و برّانی داشت؛ همین هم باعث شد مغضوب هارون شده و به زندان بیفتد. او در این زمان در زندان با امام کاظم علیه السلام آشنا می‌شود و اتفاقاتی برای او رخ می‌‌دهد که زمینه‌‌ساز تحول و دگرگونی روحی او می‌شود. آشنایی با وجود مبارک امام کاظم (ع) و کراماتی که از حضرت می‌بیند، زمینه دگرگونی فکری و روحی او را فراهم می‌کند.

پرداختن به این شخصیت در قالب داستان، هم به دلیل جذابیت و دراماتیک بودن شخصیت خود ابوعتا بود و هم به دلیل تأثیرگذاری وجود مبارک امام کاظم(ع) بر این شخصیت و تغییر سرنوشت و زندگی او. 

در رمان الزامی وجود ندارد که تمام زندگی شخصیت روایت شود.  تأکید روی مفاهیم و مضامینی است که تعمد برای انعکاس آنها وجود دارد. داستان قالب خاص خود را دارد، بخش‌های مختلف دارد: شروع و میانه، اوج و پایان. برای رعایت اسلوب و ساختار داستان‌نویسی باید به برهه یا اتفاقی خاص از زندگی شخصیت بسنده کرد. 

*تسنیم: بسیاری از نویسندگانی که در حوزه رمان تاریخی فعالیت می‌کنند، گاه با کمبود منبع مواجه می‌شوند و این، کار را برای آنها سخت می‌کند. شما برای نگارش کتاب حاضر از چه منابعی استفاده کردید؟

درباره این شخصیت و این اتفاق کتابی در قالب رمان و داستان ندیده‌ام، اما چند مقاله تحقیقی وجود داشت که به بررسی اشعار و حالات این شخصیت پرداخته بود. 

اساساً رمان از دیگر کتاب‌ها متمایز است. مخاطب رمان، مخاطب خاص و البته گسترده‌ای است و طیف‌های مختلفی را در بر می‌گیرد؛ بنابراین داستانی که در قالب رمان روایت می‌شود، قطعاً از استقبال بیشتری برخوردار خواهد بود. وظیفه رمان‌نویس، روایت جزئیات، کنکاش و بزرگ‌نمایی مسائلی است که هر کسی توان دیدن آن را ندارد. با این توضیح، باید گفت که مخاطب رمان، با مطالعه یک رمان در آن فضا و زمان، به همراه شخصیت زندگی می‌کند. تمایز این کتاب نیز نسبت به کتبی که در قالب تاریخ نوشته شده‌اند، همین است.

کتاب , داستان , دفتر نشر معارف ,

بحث بر روی رمان تاریخی مفصل و گسترده است. اما به طور اختصار می‌توان گفت که پرداختن به یک شخصیت تاریخی، یا روایت یک برهه از تاریخ، یا همراه شدن با مسائل و رخدادهای تاریخی از ویژگی‌های رمان تاریخی است که بایدها و نبایدهای خاص خود را دارد. 

*تسنیم: در سال‌های اخیر پرداختن به زندگی ائمه(ع) در قالب رمان، رشد خوبی داشته و نویسندگان جوان و توانایی به این حوزه توجه نشان داده‌اند. این روند را چطور ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما کیفیت آثار متأخر در چه سطحی است؟

در گذشته سهم پرداختن به زندگی و سیره ائمه(ع) در آثاری مانند رمان و داستان بسیار ناچیز بود. اما در چند سال اخیر، رمان‌های تاریخی متعددی منتشر شده که به این مهم می‌پردازد که بعضی از آنها شایسته تقدیر است. اما اگر تمام این آثار هم جمع شوند، درصد بسیار کمی از فضای رمان کشور را شامل می‌شوند که واقعا تأسف‌آور است. از این جهت می‌توان گفت سهم عمده و اکثریتی از رمان‌های ما قابلیت و شایستگی و توفیق پرداختن به اهل بیت علیهم السلام را نداشته‌اند.

به نظر می‌رسد حمایت ناشرانی مانند نشر معارف که کار چاپ کتاب «مرثیه ابوعتا» را نیز برعهده داشت، می‌تواند در تشویق نویسندگان جوان و مستعد در این مسیر کمک کند. 

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای به استفتائی درباره حکم شرکت در انتخابات و انتقاد نامزدها از عملکرد مسئولان

 پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای به استفتائی درباره حکم شرکت در انتخابات و انتقاد نامزدها از عملکرد مسئولان
2021-06-14T16:18:34+04:30
پایگاه فقه و احکام رهبر معظم انقلاب، پاسخ دو استفتاء از معظم‌له درخصوص حکم شرعی شرکت در انتخابات و انتقاد نامزدها از عملکرد مسئولان را منتشر کرد.

ساعت سخنرانی تلویزیونی ۲۶ خرداد رهبر انقلاب تغییر کرد

 ساعت سخنرانی تلویزیونی ۲۶ خرداد رهبر انقلاب تغییر کرد
2021-06-14T16:05:09+04:30
در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، میان‌دوره‌ای مجلس، خبرگان و شورای شهر و روستا رهبر معظم انقلاب اسلامی چهارشنبه ۲۶ خردادماه با مردم سخن خواهند گفت.

کالبدشکافی یک انیمیشن سمّی/ شلیک نتفلیکس به مغز کودکان

 کالبدشکافی یک انیمیشن سمّی/ شلیک نتفلیکس به مغز کودکان
2021-06-14T15:51:57+04:30
مسئله اینجا است که این فقط یک انیمیشن کودکانه و سرگرم‌کننده نیست، بلکه منظومه‌ای از کدها، پیام‌ها و القائات «خاص» و مخوف است که علی‌الاصول هیچ ربط...

اعطای گواهینامه درجه یک هنری به مرتضی امیری اسفندقه

 اعطای گواهینامه درجه یک هنری به مرتضی امیری اسفندقه
2021-06-14T15:11:58+04:30
دهقانکار در مراسم اعطای گواهینامه درجه یک هنری به مرتضی امیری اسفندقه گفت: اسفندقه قبل از گرفتن این گواهینامه، نشان درجه یک اخلاق را گرفته است.

شیطان چگونه در نطفه انسان شریک می‌شود؟

 شیطان چگونه در نطفه انسان شریک می‌شود؟
2021-06-14T15:11:58+04:30
شراکت شیطان اینگونه است که در نطفه انسان تأثیر دارد، به این صورت که برخی اموال و رفتارهای او سبب می‌شود شرک شیطان اتفاق بیفتد.

آیت‌الله قائم مقامی: امام راحل عدم حضور و مسامحه در انتخابات را گناه کبیره می‌دانست

 آیت‌الله قائم مقامی: امام راحل عدم حضور و مسامحه در انتخابات را گناه کبیره می‌دانست
2021-06-14T15:11:56+04:30
استاد حوزه علمیه قم گفت: اهالی مسجد و متدینین جامعه باید در این عرصه به صورت فعالانه شرکت و در کنار آن، آحاد جامعه را برای حضور حماسی پای صندوق‌های رأی دعوت...

سیر ترجمه های قرآن به زبان فارسی بررسی می شود

سیر ترجمه های قرآن به زبان فارسی بررسی می شود
2021-06-14T14:24:54+04:30
نشست سیر ترجمه های قرآن به زبان فارسی از سوی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بررسی می شود.

«علیرضا بیژنی‌»درجایگاه نخست مسابقات بین‌المللی قرآن بنگلادش نشست

«علیرضا بیژنی‌»درجایگاه نخست مسابقات بین‌المللی قرآن بنگلادش نشست
2021-06-14T14:11:32+04:30
علیرضا بیژنی‌، نماینده ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن کشور بنگلادش، موفق به کسب رتبه نخست شد.

نشست«نقش اهل سنت در مشارکت حداکثری انتخابات ۱۴۰۰» برگزار می شود

نشست«نقش اهل سنت در مشارکت حداکثری انتخابات ۱۴۰۰» برگزار می شود
2021-06-14T13:58:13+04:30
نشست «نقش اهل سنت در مشارکت حداکثری انتخابات ۱۴۰۰» به صورت مجازی و در قالب وبینار برگزار می شود.

هفتمین دوره طرح ملی رحله در ملایر برگزار می شود

هفتمین دوره طرح ملی رحله در ملایر برگزار می شود
2021-06-14T12:24:52+04:30
هفتمین دوره طرح ملی رحله در ملایر از سوی یکی از شعب موسسه بیت الاحزان برگزار بر گزار می شود.

اعلام برنامه‌های حرم شاهچراغ(س) ویژه دهه کرامت ۱۴۰۰/افتتاح انجمن خوشنویسی کاتبان وحی

اعلام برنامه‌های حرم شاهچراغ(س) ویژه دهه کرامت ۱۴۰۰/افتتاح انجمن خوشنویسی کاتبان وحی
2021-06-14T11:44:53+04:30
حجت‌الاسلام سلامی با اشاره به برنامه‌های آستان شاهچراغ(س) به مناسبت دهه کرامت، اجرای نمایش آیینی «امین ولایت» و افتتاح انجمن خوشنویسی کاتبان وحی را از جمله ا...

چهارپایه خوانی مداحان جوان به منظور دعوت مردم برای مشارکت حداکثری

چهارپایه خوانی مداحان جوان به منظور دعوت مردم برای مشارکت حداکثری
2021-06-14T11:44:53+04:30
جشن خیابانی دهه کرامت با چهارپایه خوانی میثم مطیعی و جمعی از مداحان جوان کشور به منظور دعوت مردم به حضور حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

التزام عملی به دستورات دین از ویژگی های رییس جمهور اصلح است

التزام عملی به دستورات دین از ویژگی های رییس جمهور اصلح است
2021-06-14T11:44:52+04:30
تولیت مدرسه علمیه مروی التزام عملی به دستورات دین را از ویژگی های رییس جمهور اصلح برشمرد و گفت: انسان فاسق و فاسد شرعا نمی تواند زمامدار جامعه اسلامی باشد.

فتنه‌ای که شیعیان امام رضا (ع) را به چالش اعتقادی کشید / آگاهی امام از شبهۀ قلبی صحابه

 فتنه‌ای که شیعیان امام رضا (ع) را به چالش اعتقادی کشید / آگاهی امام از شبهۀ قلبی صحابه
2021-06-14T11:25:11+04:30
یکی از صحابۀ امام رضا علیه‌السلام می‌گوید پس از وفـات امام کـاظم علیه‌السلام، مردم در امر امامت تـوقف کـردند. نـزد امـام رضـا علیه‌السلام بـودم کـه آن را نه...

"یک مکان ساکت ۲" رکورد فروش را در هالیوود زد

 "یک مکان ساکت ۲" رکورد فروش را در هالیوود زد
2021-06-14T11:11:52+04:30
قسمت دوم فیلم ترسناک "یک مکان ساکت ۲" توانست رکورد فیلم گودزیلا در برابر کونگ را بزند و از مرز ۱۰۰ میلیون دلار در سینماهای آمریکا عبور کند.

حال احسان علیخانی رو به بهبود است/ "عصرجدید۳" زمستان ساخته می‌شود!

 حال احسان علیخانی رو به بهبود است/ "عصرجدید۳" زمستان ساخته می‌شود!
2021-06-14T11:11:52+04:30
احسان علیخانی چند روزی است که به کرونا مبتلا شده و الان دوران نقاهت را سپری می‌کند؛ قرار است در فصل زمستان فصل سوم "عصر جدید" با فضای نو ساخته شود.

اهل بیت(ع) برای حفظ عزت مومن نیازمند، مخفیانه کمک می کردند

اهل بیت(ع) برای حفظ عزت مومن نیازمند، مخفیانه کمک می کردند
2021-06-14T10:51:32+04:30
حجت الاسلام نوروزپور با اشاره به اهمیت شاد کردن قلب مومن گفت: اهل بیت(ع) برای حفظ عزت مومن نیازمند، مخفیانه کمک می کردند.

دختری که احمد آقا صدایش می‌کنند

 دختری که احمد آقا صدایش می‌کنند
2021-06-14T10:58:27+04:30
کتاب «دختر تبریز»، مسیر جست‌وجوگری، صیرورت(شدن) و هویت‌یابی همان آدم عادی را تا تبدیل به انسان انقلاب اسلامی به‌خوبی نشان داده است.

موزه حمید سبزواری ساخته نشده، تخریب شد

 موزه حمید سبزواری ساخته نشده، تخریب شد
2021-06-14T10:58:27+04:30
موزه‌ای که قرار بود به نام زنده‌یاد حمید سبزواری، پدر شعر انقلاب، در زادگاهش راه‌اندازی شود، پس از ۵ سال همچنان بلاتکلیف و بخشی از دیوار آن نیز دچار ریزش شد...

کم‌لطفی‌ها به توزیع رمان «دختر ماه» / سختی‌های نوشتن از قهرمانان دینی

 کم‌لطفی‌ها به توزیع رمان «دختر ماه» / سختی‌های نوشتن از قهرمانان دینی
2021-06-14T10:58:27+04:30
سارا عرفانی نویسنده رمان »دختر ماه» زندگی‌نامه داستانی حضرت معصومه با اشاره به سختی‌های نوشتن از قهرمان‌های دینی از کم‌لطفی نهادهای دولتی و حکومتی...

دهه کرامت فرصتی برای تعمیق تبلیغات اسلامی برای نسل جوان است

دهه کرامت فرصتی برای تعمیق تبلیغات اسلامی برای نسل جوان است
2021-06-14T10:24:52+04:30
حسن بلخاری گفت:دهه کرامت بهترین فرصت برای تعمیق نظام تبلیغات در اندیشه اسلامی برای این قشر به شمار می‌رود.

دهه کرامت بهترین فرصت برای تعمیق و تبلیغ نظام اسلامی برای جوانان

دهه کرامت بهترین فرصت برای تعمیق و تبلیغ نظام اسلامی برای جوانان
2021-06-14T09:44:52+04:30
حسن بلخاری، با اشاره به اینکه باید با زبان گویا در راستای تعمیق مفاهیم دینی برای نسل جوان تلاش کنیم، افزود: دهه کرامت بهترین فرصت برای تبلیغ نظام اسلامی برای...

برنامه‌های مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ۵۰ شهر و کشور جهان

برنامه‌های مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ۵۰ شهر و کشور جهان
2021-06-14T09:04:53+04:30
حجت‌الاسلام معینیان گفت: مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیش از سه هزار مبلغ بومی، ۱۰۰ مجمع عمومی و مرکزی در ۵۰ شهر و کشور در دهه کرامت فعالیت می‌کند.

مسابقه «لحظه دیدار» ویژه عکاسی از اماکن متبرکه برگزار شد

مسابقه «لحظه دیدار» ویژه عکاسی از اماکن متبرکه برگزار شد
2021-06-14T08:51:32+04:30
مرحله داوری مسابقه «لحظه دیدار» ویژه عکاسی از اماکن متبرکه در نگارخانه کلک خیال فرهنگسرای اخلاق برگزار شد.

پخش روزانه برنامه «صراط» با محوریت انتخابات از منظر معارف قرآنی

پخش روزانه برنامه «صراط» با محوریت انتخابات از منظر معارف قرآنی
2021-06-14T08:38:12+04:30
برنامه صراط با موضوع انتخابات از منظر معارف قرآنی همه روزه در آستانه سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری و شوراها روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می‌رود.

مهربانی: در انواع کارهای هنری، تئاتر بیشترین قدرت را در تأثیر بر مخاطب دارد

 مهربانی: در انواع کارهای هنری، تئاتر بیشترین قدرت را در تأثیر بر مخاطب دارد
2021-06-13T19:31:54+04:30
بازیگر نمایش «شب/خارجی/یرما» و مجری تلویزیون معتقد است تئاتر، در بین کارهای هنری، به جهت برخورد مستقیم با مخاطب، می‌تواند بالاترین تأثیر را بر آن ...

تئاتر دانشجویی از خوی جنگنده‌اش تهی شده است/ دولت دخالت می‌کند

 تئاتر دانشجویی از خوی جنگنده‌اش تهی شده است/ دولت دخالت می‌کند
2021-06-13T19:31:54+04:30
چهارمین نشست از سلسله نشست‌های بندباز با بررسی اوضاع جشنواره تئاتر دانشجویی برگزار شد و بر عدم دخالت دولت در تئاتر دانشجویی تأکید کرد.

۲ کتاب جدید از رهنمودهای انتخاباتی آیت‌الله خامنه‌ای/ معیارهای سیاستمدار طراز انقلاب اسلامی + گزارش تصویری

 ۲ کتاب جدید از رهنمودهای انتخاباتی آیت‌الله خامنه‌ای/ معیارهای سیاستمدار طراز انقلاب اسلامی + گزارش تصویری
2021-06-13T15:58:37+04:30
کتاب‌های «رجل سیاسی» و «دولت جوان حزب‌اللهی» به‌تازگی منتشر شده است و شاخص‌های سیاستمدار طراز انقلاب اسلامی را معرفی می‌کند.

نگار عابدی: نگران بودم مخاطب مرا جدّی نگیرد/ سر صحنه "دودکش۲"ام

 نگار عابدی: نگران بودم مخاطب مرا جدّی نگیرد/ سر صحنه "دودکش۲"ام
2021-06-13T15:45:17+04:30
جالب است در سریال "تعبیر وارونه یک رؤیا" نگران این بودم که مبادا به‌خاطر بازی در مجموعه‌های طنز، مخاطبان مرا در قالب نقش جدّی نپذیرند.

آغاز ثبت نام آزمون سراسری مؤسسه کشوری مهد قرآن

آغاز ثبت نام آزمون سراسری مؤسسه کشوری مهد قرآن
2021-06-13T15:24:56+04:30
ثبت نام برای حضور در سیزدهمین دوره آزمون سراسری حفظ کل قرآن همراه با ترجمه و تدبر “ترنم وحی” ویژه قرآن آموزان عضو مؤسسه کشوری مهد قرآن از سراسر کشور از امروز...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)