میرنیوز

آزادسازی خرمشهر|نقش پدافند هوایی در عملیات بیت‌المقدس/از انهدام ۴۶ فروند جنگنده تا شگفتی نظامیان غربی از ابتکارات به کلی سری

 آزادسازی خرمشهر|نقش پدافند هوایی در عملیات بیت‌المقدس/از انهدام ۴۶ فروند جنگنده تا شگفتی نظامیان غربی از ابتکارات به کلی سری 2021-05-23T08:53:31+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، «واقعه آزادی خرمشهر از دور فقط یک حادثه تاریخی است که برای ملت ایران هیجان‌آور و افتخارآمیز است؛ ولی از نزدیک، این قضیه شبیه یک معجزه بزرگ بود». این جمله از سخنان گرهربار رهبر انقلاب اسلامی در اول خرداد ماه 1381‌ است که به موضوع عملیات بیت‌المقدس اشاره دارند.

این عملیات، در منطقه جبهه جنوبی(غرب رود کارون)،‌ با  رمز عملیات یا علی بن ابیطالب علیه السلام، در تاریخ 10 اردیبهشت ماه تا سوم خرداد ماه سال 1361 آغاز شد، مهمترین اهداف آن آزادسازی شهرهای خرمشهر و هویزه؛ همچنین خارج کردن شهرهای از برد توپخانه دشمن بود.

لذا خبرگزاری تسنیم برای پی بردن به عمق این افتخار و بررسی ابعاد این عملیات با فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس گفتگو کرده‌است. در این قسمت با امیر سرتیپ دوم محمد شهبازی فرد از پیشکسوتان دفاع مقدس و فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران گفتگو کرده‌ایم، متن کامل گفتگو به این شرح است:

* عملیات بیت المقدس سرنوشت جنگ را تغییر داد

امیر سرتیپ دوم محمد شهبازی فرد از پیشکسوتان دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ضمن گرامیداشت یاد و نام شهدای8سال دفاع مقدس و سالروز آزادسازی خرمشهر؛ با بیان اینکه عملیات بیت المقدس سرنوشت جنگ را تغییر داد؛ اظهار داشت: رزمندگان توانمند اسلام در سوم خرداد ماه سال 1361 توانستند شهر خرمشهر را پس از 576 روز از اشغال رژیم بعث عراق آزاد وبه مام میهن برگردانند.

وی به نقش پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در عملیات بیت‌المقدس اشاره کرد و گفت: منطقه عملیاتی خوزستان به سه قسمت تقسیم شده بود:
 1- جبهه شمالی که در غرب دزفول و شوش قرار داشت ودر عملیات فتح‌المبین (کربلای2) آزاد شد.

2- جبهه میانی که شامل منطقه نبرد سوسنگرد و بستان بود که در عملیات طریق‌القدس (کربلای 1) آزاد شد.

3- جبهه جنوبی که شمال غرب اهواز و شمال خرمشهر بود که با توجه به تلاش رزمندگان همچنان توسط رژیم بعث عراق اشغال شده بود.

این فرمانده ارشد نظامی ادامه داد: بنابراین عملیات کربلای 3 یا بیت المقدس در غرب رودخانه کارون با هدف آزادسازی خرمشهر عزیز برنامه‌ریزی شد. یعنی قبل از آنکه رژیم بعث عراق پس از عملیات فتح‌المبین به خود آمده و خود را تجهیز و بروز کند، رزمندگان توانمند جمهوری اسلامی ایران خرمشهر را آزاد کنند.

این پیشکسوت دفاع مقدس تداوم فشار بر دشمن، تهدید شهر بصره، کاهش توان نظامی، خارج کردن اهواز از زیر برد توپخانه‌های دشمن را یکی دیگر از اهداف این عملیات برشمرد و خاطرنشان کرد: عملیات بیت‌المقدس در دهم اردیبهشت ماه سال 61 به صورت مشترک  ارتش وسپاه آغاز شد. با شروع مرحله اول عملیات با بهره‌گیری از شبکه فرماندهی و کنترل یکپارچه رادارهای دوربرد و مراقبت هوایی موشک‌های هوا به هوای هواپیماهای شکاری  و هواپیمای شنود الکترونیکی آماده شد.

* ماجرای خوشحالی فرماندهان از عوامل پدافند هوایی ارتش

امیر شهبازی‌فرد بیان اینکه پدافند هوایی سایت‌های موشکی زمین به هوای هاگ و یگان‌های پدافند زمین به هوای ارتفاع کم شامل جنگ‌افزارهای  35 میلیمتری (اسکای گارد واورلیکن) وتوپخانه‌های  23 م م وشبکه دیده‌بان هوایی نیز آماده کرد تا به صورت 24 ساعته فضای منطقه را برای عملیات  کنترل و ایمن کند.

وی تصریح کرد: فرمانده پدافند هوایی یک سایت هاگ به نام تبوک را در فاصله 17 کیلومتری جاده ماهشهر به آبادان مستقر و با وجود زیر آتش قرار گرفتن توپخانه و تجهیزات موشکی ضدرادار توانست هواپیماهای مهاجم ‏ بعثی که قصد بمباران نیروهای سطحی را داشتند متواری یا منهدم کند، تا رزمندگان با خیال راحت بتوانند در صحنه نبرد مبارزه کنند.

این امیر بازنشسته ارتش به ذکر خاطره‌ای از نقش تاثیرگذار پدافند هوایی ارتش در جنگ تحمیلی پرداخت و گفت: زمانی که بنده به عنوان فرمانده سایت در جلسه فرماندهان این عملیات(اطاق جنگ آبادان) که در بانک ملی آبادان تشکیل می‌شد- حضور پیدا می‌کردم فرماندهان واحدهای مستقر در منطقه بنده را در آغوش می‌کشیدند و می‌گفتند زمانی که رزمندگان می‌بینند هواپیماهای مهاجم در ارتفاع زیاد بالای سر آنها منهدم می‌شود بسیار قوت قلب می‌گیرند و همین امر باعث می‌شود به تداوم عملیات بپردازند.

این فرمانده دفاع مقدس با تاکید بر اینکه پس از پیشروی نیروها، پدافند هوایی نیز دومین سایت خود را با نام بدر در منطقه گرمدشت خرمشهر و یک سایت دیگر در سه راهی اهواز به سوسنگرد با نام خیبر گسترش داد.

خرمشهر , دفاع مقدس , مناطق عملیاتی دفاع مقدس , بیت المقدس ,

* پدافند هوایی کاری کرد که جنگنده‌های بعثی هدف بمب باران کنند

این استاد نظامی گسترش این سایت‌ها رو باعث تقویت دفاع هوایی ارتفاع متوسط در عملیات بیت المقدس عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از دلایل پیروزی رزمندگان اسلام در این عملیات این بود که از هواپیمای شکاری و رهگیرو استفاده از سایت‌های مستقر در منطقه، آتش پرحجم جنگ افزارهای ارتفاع کم زمین به هوا شامل توپ‌های 35 میلیمتری و23م م که موجب شد خلبانان عراقی از این وضعیت وحشت داشته باشد. برای همین به صورت بی‌هدف بمب‌های خود را رها کرده و  از منطقه می‌گریختند.

این فرمانده سابق واحدهای پدافند  هوایی با بیان اینکه این پوشش گسترده پدافندی باعث شد هواپیماهای دشمن نتوانند اقدام موثری علیه رزمندگان ایران داشته باشند، اظهار داشت: با اجرای این اقدامات تاکتیکی آزادی عمل از هواپیماهای بعثی گرفته و کاملاً محدود شدند و دیگر نتوانستند به عمق منطقه عملیات نفوذ پیدا کند.

* انهدام و سرنگونی 46 فروند هواپیما و 3 فروند از بالگردهای بعثی توسط پدافند در عملیات بیت القدس

امیر سرتیپ دوم شهبازی‌فرد انهدام و سرنگونی 46 فروند هواپیما و 3 فروند از بالگردهای عراق را از مهمترین دستاوردهای دفاع هوایی پدافند ارتش جمهوری اسلامی ایران در این عملیات خواند و افزود: آزادسازی 5000 کیلومترمربع از اراضی اشغال شده توسط رژیم بعث عراق نیز از دیگر دستاوردهای عملیات بیت المقدس است.

وی پیروزی رزمندگان در عملیات‌المقدس را باعث شگفتی نظامیان جهان دانست و گفت: این عملیات باعث دگراندیشی نسبت به توانمندی نیروهای جمهوری اسلامی ایران و اثبات قدرت رزمندگان اسلام شد بطوری که رزمندگان با ابتکارات نوین و اصل غافلگیری و اتکای به نیروی ایمان، دشمن را از خرمشهر بیرون کردند.

این فرمانده ارشد نظامی در بخش دیگری از سخنان خود به تلاش رژیم بعث عراق برای شناسایی سایت‌های پدافندی اشاره کرد و گفت: زمانی که این سایت‌ها، اولین هواپیماهای دشمن را سرنگون کردند آنها متوجه شدند که دیگر نمی‌توانند آزادانه به عمق سرزمین جمهوری اسلامی ایران نفوذ کنند، برای همین با هواپیماهای رادارزن تلاش کردند که این سایت‌ها را منهدم کنند. اما به لطف خداوند و تلاش بی‌وقفه نیروهای پدافند و ابتکارات ویژه باردیگر نیزناکام ماندند.

* حکایتی از تلاش رژیم بعث برای نابودی پدافند هوایی

این پیشکسوت دفاع مقدس در ادامه به سختی‌ها و مشکلات نیروهای پدافندی اشاره کرد و افزود: در تاریخ 27 اردیبهشت ماه سال 61 یک هواپیمایی جنگی رژیم بعث با استفاده از نقاط کور راداری خود را به سایت هاگ تبوک رساند تا آن را بمباران و نابود کند اما به لطف خدا و هوشیاری به موقع جنگ‌افزارهای کوتاه برد توانستیم این جنگنده را از محیط دور کنیم. هرچند که بمب آن در 250 متری سایت به زمین اصابت و هیچگونه خسارتی به سایت وارد نشد.

وی ادامه داد: همچنین فردای آن روز نیز توپخانه‌های دشمن که در آبادان مستقر بودند گرای سایت تبوک را گرفته و به قصدغیرفعال کردن و انهدام سایت به اجرای آتش می‌پرداختند به همین دلیل نیروها را برای ایمنی به داخل سنگرانفرادی فرستادم و خودم گرای توپخانه دشمن را به توپخانه پشتیبانی کننده مخابره کردم و توپخانه مذکور نیز با اجرای ضد آتش گلوله‌ باران آتش توپخانه دشمن خاموش و دیگر نتوانست علیه سایت پدافندی تبوک اقداماتی را انجام دهد.

* در سوم خرداد سال 61 چه گذشت؟/ امدادهای الهی در این عملیات مشهور بود

امیر شهبازی‌فرد تصریح کرد : زمانی که دشمن خود را شکست خورده دید، با تمام قوا وارد میدان شد و در سحرگاه سوم خردادماه سال 61 هواپیماهای بعثی اعم از بمب‌افکن، ضدرادار و غیره از پایگاه شعیبیه عراق به قصد بمباران نیروهای مستقردر خرمشهر و آبادان پرواز کردند که خوشبختانه با اقدام به موقع سایت هاک تبوک توانستیم تا ساعت 11 آن روز هفت فروند از این هواپیماها را ساقط کنیم. یعنی زمانی که در هر دسته پروازی یکی از هواپیماهای دشمن سرنگون می‌شد آنها به صورت بی‌هدف موشک‌ها و بمب‌های خود را در مناطقی خارج از منطقه عملیاتی رها می‌کردند. چون زمانی که قفل راداری مارو می‌دیدند تغییر مسیرداده ومی گریختند.

این استاد نظامی که دوره تخصصی سامانه موشک هاک را در ایالات متحده آمریکا گذرانده در بخش دیگری از سخنان خود از الطاف الهی و امدادهای غیبی سخن گفت و یادآور شد: پس از عملیات بیت المقدس خبرنگاران خارجی نزد من آمدند تا در خصوص قدرت پدافندی ارتش جمهوری اسلامی ایران با آنها گفتگو کنم. چراکه برای آنها بسیار سخت بود که باور کنند ما تنها با یک سایت در منطقه آبادان توانسته‌ایم در برابر رژیم تا بن دندان مسلح بعث که از به روزترین امکانات بهره می‌برد ایستادگی کرده و آنها را عقب برانیم.

وی ادامه داد: طبق عملیات اجرایی که در خود آمریکا دیده بودیم برای این چنین منطقه عملیات و این حجم هواپیما می‌بایست از سه سایت هاگ استفاده می‌کردیم اما در این عملیات با عنایت خدا با یک سایت توانستیم اهداف مورد نظر را سرنگون یا از منطقه دور کنیم.

* توصیه‌های شهید ستاری برای عملکرد بهتر پدافند/ تحلیل‌گران غربی بر این باور بودند ایران تا 10 سال نمی‌تواند خرمشهر را آزاد کند

امیر شهبازی فرد با ذکر نام و یاد شهید سرلشگرستاری به مجاهدت‌ها و رشادت‌های این شهید والا مقام اشاره کرد و اظهار داشت: شهید ستاری راهکارهایی را به ما گوشزد می‌کردند و ما آنها را به کارگیری می‌کردیم که دشمن هیچگاه نتوانست این فرمول‌ها را تحلیل کند. شهید ستاری می‌فرمودند که از چه فاصله‌ای هواپیما را لاک کنیم یا آنکه چه زمانی موج‌های فرکانسی را قطع کنیم تا دشمن از پرتاب موشکهای هوابه سطح ناکام بماند.

وی ادامه داد: تحلیلگران خارجی بر این باور بودند که با توجه به دژهای مستحکم عراق در خرمشهر، ایران تا 10 سال بعدهم نتواند خرمشهر را آزاد کند چون هم بلوک شرق و غرب امکانات خود را در اختیار صدام قرارداده بودند تا انقلاب اسلامی را با مشکل روبرو کنند اما رزمندگان ما از داشته‌های خود با بهترین راندمان استفاده ‌کردند.

این پیشکسوت 8سال دفاع مقدس در خاتمه تاکید کرد: رزمندگان اسلام با ایمان به خدا، اعتمادبه نفس، هوشیاری، ایثار و گذشت و با اعتقاد به دفاع از میهن اسلامی، مقابله قدرتمندان‌ ای نه تنها در مقابل صدام بلکه مستکبران عالم از خود بروز دادند و توانستند در سوم خردادماه سال 61 خرمشهر عزیز را از اشغال دشمن بعثی آزاد کنند و باسربلندی به این افتخارنائل شوند.

* گفتگو از محمد کربلایی اسماعیل

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

کارگردان مستند «ایران» درگذشت

 کارگردان مستند «ایران» درگذشت
2021-06-22T17:31:55+04:30
تصویربردار باسابقه سینمای مستند عصر امروز درگذشت، او مجموعه مستند «ایران» را که از شبکه مستند سیما پخش شد نیز کارگردانی کرد.

بلوکات قائم‌مقام شبکه ۳ شد

 بلوکات قائم‌مقام شبکه ۳ شد
2021-06-22T16:51:57+04:30
مهدی بلوکات با حکم علی فروغی مدیر شبکه سه سیما، به سمت قائم مقام این شبکه منصوب شد؛ او پیش از این مدیریت طرح، برنامه و نظارت شبکه را برعهده داشت.

کلامی با وزیر ارشاد دولت آقای رئیسی!

 کلامی با وزیر ارشاد دولت آقای رئیسی!
2021-06-22T16:51:56+04:30
دغدغه بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر است که بدانند چه کسی به صندلی وزیر ارشاد دولت سیزدهم تکیه خواهد زد؛ فردی که آسیب‌های چند ساله این عرصه را سامان دهد.

طرح ۱۴۵۵ با شعار "قرآن، امید، زندگی" از پنجم تیرماه آغاز می‌شود

 طرح ۱۴۵۵ با شعار "قرآن، امید، زندگی" از پنجم تیرماه آغاز می‌شود
2021-06-22T16:38:38+04:30
مدیر شبکه قرآن و معارف سیما با اعلام خبر آغاز طرح ۱۴۵۵ از پنجم تیرماه گفت: این طرح بر اساس موضوع‌محوری و با شعار قرآن، امید، زندگی در ۱۰ هفته با کمک دیگر نه...

سریال‌های تابستانه شبکه‌های سیما/ شبکه ۲ "در کنار پروانه‌ها" و شبکه ۳ "نیمروز تا تهران"

 سریال‌های تابستانه شبکه‌های سیما/ شبکه ۲ "در کنار پروانه‌ها" و شبکه ۳ "نیمروز تا تهران"
2021-06-22T16:38:38+04:30
معاون سیما در میان اعلامِ جزئیات سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی تابستانه‌ به سریال جدید شبکه‌های یک، دو و سه سیما اشاره کرد.

کلامی با وزیرارشاد دولت آقای رئیسی!

 کلامی با وزیرارشاد دولت آقای رئیسی!
2021-06-22T16:38:36+04:30
دغدغه بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر است که بدانند چه کسی به صندلی وزیر ارشاد دولت سیزدهم تکیه خواهد زد؛ فردی که آسیب‌های چند ساله این عرصه را سامان دهد.

عدم انسجام اتحادیه کشوری دلیلی برای همکاری نکردن در طرح ۱۴۵۵

عدم انسجام اتحادیه کشوری دلیلی برای همکاری نکردن در طرح ۱۴۵۵
2021-06-22T14:44:56+04:30
جواد شیخ اکبری مدیر شبکه قرآن و معارف سیما عدم انسجام مناسب اتحادیه کشوری را دلیلی برای همکاری نکردن این نهاد در طرح ملی ۱۴۵۵ دانست.

طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵ از ۵ تیرماه آغاز می شود/پخش میان برنامه های قرآنی در تمامی شبکه های سیما

طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵  از ۵ تیرماه آغاز  می شود/پخش میان برنامه های قرآنی در تمامی شبکه های سیما
2021-06-22T14:44:55+04:30
نشست خبری طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵ با حضور جواد شیخ اکبری رئیس شبکه قرآن و معارف سیما در سالن همایش های صداو سیما برگزار شد.

ابوالفضل پورعرب: قرار بود در "روز واقعه" بازی کنم/ سریال "تنهاترین سردار" نذری بود که ادا شد

 ابوالفضل پورعرب: قرار بود در "روز واقعه" بازی کنم/ سریال "تنهاترین سردار" نذری بود که ادا شد
2021-06-22T14:38:34+04:30
بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون تأکید کرد یادم می‌آید برای سریال "تنهاترین سردار" درباره زندگی امام حسن(ع) دعوت شدم که به نوعی نذری بود که باید اد...

سازمان تبلیغات جشن ۴۰ سالگی‌اش را گرفت/ الگوی نشر خوبی‌ها رونمایی شد

 سازمان تبلیغات جشن ۴۰ سالگی‌اش را گرفت/ الگوی نشر خوبی‌ها رونمایی شد
2021-06-22T14:38:33+04:30
حجت‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در جشن ۴۰ سالگی سازمان تبلیغات اسلامی گفت: تبلیغ، اساس راهبردی اسلام است و انقلاب اسلامی ایران محصول تبلیغ است.

سریال‌های تابستانه شبکه‌های سیما/ "در کنار پروانه‌ها" و "نیمروز تا تهران" در راه شبکه سه

 سریال‌های تابستانه شبکه‌های سیما/ "در کنار پروانه‌ها" و "نیمروز تا تهران" در راه شبکه سه
2021-06-22T14:38:32+04:30
معاون سیما در میان اعلامِ جزئیات سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی تابستانه‌ به سریال جدید شبکه‌های یک، دو و سه سیما اشاره کرد.

سیاست‌گذاری غلط، صنعت نشر را به مرز "نابودی" رسانده است/ رهبر انقلاب سال‌ها قبل درباره کاغذ تذکر دادند، کسی باور نکرد

 سیاست‌گذاری غلط، صنعت نشر را به مرز "نابودی" رسانده است/ رهبر انقلاب سال‌ها قبل درباره کاغذ تذکر دادند، کسی باور نکرد
2021-06-22T14:38:32+04:30
مدیر انتشارات شهید کاظمی معتقد است که سیاست‌گذاری غلط دولت در چند سال اخیر به‌ویژه در زمینه کاغذ، ناشران را در آستانه ورشکستگی قرار داده است.

هویت زن در اسلام و غرب ۱/ انبوه‌سازی مسائل زنان از راهبردهای ایجاد اختلال شناختی در جامعه است

 هویت زن در اسلام و غرب ۱/ انبوه‌سازی مسائل زنان از راهبردهای ایجاد اختلال شناختی در جامعه است
2021-06-22T14:38:31+04:30
یک پژوهشگر حوزه مطالعات زنان می‌گوید انبوه‌سازی مسائل و شبهات در موضوع منزلت و حقوق زن در اسلام و در ضمن مقایسه با غرب یکی از راهبردهای اصلی ایجاد اختلال شن...

آیین چهلمین سال تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد

آیین چهلمین سال تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد
2021-06-22T12:44:54+04:30
آیین چهلمین سال تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی با حضور حجت الاسلام والمسلمین قمی و جمعی از مسوولان و مبلغان در تالار سوره برگزار شد.

برنامه راهبردی اسلام تبلیغ است

برنامه راهبردی اسلام تبلیغ است
2021-06-22T12:44:54+04:30
حجت الاسلام قمی با بیان اینکه اساس برنامه راهبردی اسلام تبلیغ است، گفت: با تبلیغ مقاصد بزرگ به دست می‌آید و مشکلات کشور حل می شود.

نماهنگ "منو دریاب" با صدای بنی‌فاطمه

 نماهنگ "منو دریاب" با صدای بنی‌فاطمه
2021-06-22T11:05:16+04:30
نماهنگ "منو دریاب" با صدای سید مجید بنی‌فاطمه ویژه ایام ولادت حضرت امام رضا (ع) تولید شده است.

سروده‌هایی در مدح امام رضا (ع): آموختم تو را به جوادت قسم دهم، اینگونه می‌دهی تو جواب نیازها

 سروده‌هایی در مدح امام رضا (ع): آموختم تو را به جوادت قسم دهم، اینگونه می‌دهی تو جواب نیازها
2021-06-22T11:05:16+04:30
در سالروز ولادت امام رضا علیه السلام اشعاری آیینی تقدیم می‌شود.

چهار روایت ناخوانده از مجاهد عارف/ ماجرای ممانعت امام خمینی(ره) از بازگشت «شهید چمران»

 چهار روایت ناخوانده از مجاهد عارف/ ماجرای ممانعت امام خمینی(ره) از بازگشت «شهید چمران»
2021-06-22T11:05:16+04:30
شهید چمران با آن درجه علمی بالایی که داشت، آن‌قدر خاکی و مردمی بود که اصلاً بچه‌های انقلاب و جنگ فاصله‌ای با او حس نمی‌کردند.

شاعر قطعه معروف «قربون کبوترای حرمت» کیست؟/ رفیق فابریک حدادیان که همه را غلامِ علی کرد

 شاعر قطعه معروف «قربون کبوترای حرمت» کیست؟/ رفیق فابریک حدادیان که همه را غلامِ علی کرد
2021-06-22T11:05:16+04:30
دل را گره زد به عنایت صاحب صحن و توسل کرد که با هر قدم، یک بیت برای آقا بگوید. اولین قدم را برداشت و زمزمه کرد: قربون کبوترای حرمت امام رضا (ع).

آغاز ثبت‌نام دوره‌های اجرا،‌ گویندگی و کارگردانی در صدا و سیما

 آغاز ثبت‌نام دوره‌های اجرا،‌ گویندگی و کارگردانی در صدا و سیما
2021-06-22T10:11:53+04:30
ثبت‌نام دوره‌های تابستانه مجتمع شهید آوینی صدا و سیما در دو رده سنی نوجوان و جوان، آغاز شد و تا هشتم تیرماه ۱۴۰۰ ادامه دارد.

کتابی که می‌گوید چه بودیم و چه شدیم

 کتابی که می‌گوید چه بودیم و چه شدیم
2021-06-22T10:11:53+04:30
دبیر پویش مطالعاتی روشنا از توزیع پنج هزار نسخه از این کتاب خبر داد و گفت: با توجه به استقبال مخاطبان پیش‌بینی می‌شود که پنج هزار نسخه دیگر نیز توزیع شود.

رسانه ملی باید آثار جذابی برای کودکان درباره سیره رضوی داشته باشد

 رسانه ملی باید آثار جذابی برای کودکان درباره سیره رضوی داشته باشد
2021-06-22T10:11:53+04:30
یک کارشناس دینی ارائه داستان‌های جذاب در قالب کارهای هنری و با گزاره‌های دینی و شخصیت‌های مذهبی را راهکار اصلی در القای آموزه‌های دینی به کودکان و نوجوانان ...

روایت ۳۵ سال چشم انتظاری مادر شهیدان اسحاقی

 روایت ۳۵ سال چشم انتظاری مادر شهیدان اسحاقی
2021-06-22T10:11:52+04:30
مادر شهیدان اسحاقی می‌گوید: خیلی خوشحالم که پیکر پسرم بازگشت است. اگر بدانید در این سال ها چه حالی داشتم. هر کسی که در خانه را می‌زد، می گفتم محمد من آمده ا...

چند نکته درباره تربیت فرزند در سیره امام رضا (ع) / چگونگیِ تکریم و نظارت بر فرزند

 چند نکته درباره تربیت فرزند در سیره امام رضا (ع) / چگونگیِ تکریم و نظارت بر فرزند
2021-06-22T10:11:52+04:30
یک کارشناس دینی می‌گوید برخی والدین برای فرزندشان نمودار جسمی دارند؛ قد و وزن او را محاسبه می‌کنند تا مُحسنات و اشکلات او را ارزیابی کنند. این مسئله را باید...

عرض اندام کتاب‌های غیر قانونی در آسفالت داغ خیابان انقلاب/ اراده‌ای برای مقابله نیست

 عرض اندام کتاب‌های غیر قانونی در آسفالت داغ خیابان انقلاب/ اراده‌ای برای مقابله نیست
2021-06-22T10:11:52+04:30
حقی با بیان اینکه راسته کتابفروشان انقلاب عملاً بورس فروش غیرمجازها در بساطی‌ها است، گفت: اراده و اهتمام جدی برای مقابله با این پدیده وجود نداشته است.

دومین سمینار شیعه شناسی در برلین برگزار می‌شود

دومین سمینار شیعه شناسی در برلین برگزار می‌شود
2021-06-22T09:38:16+04:30
رایزن فرهنگی کشورمان در برلین از برگزاری دومین سمینار شیعه شناسی طی روز جمعه (۲۸ آبان‌ماه) با حضور اساتید دو کشور ایران و آلمان در بستر فضای مجازی خبر داد.

برگزاری نشست تخصصی الزامات و بایسته‌ها در ترجمه قرآن ویژه کودکان

برگزاری نشست تخصصی الزامات و بایسته‌ها در ترجمه قرآن ویژه کودکان
2021-06-22T09:38:15+04:30
نشست تخصصی الزامات و بایسته‌ها در ترجمه قرآن ویژه کودکان و نوجوانان بر اساس روانشناسی رشد امروز سه شنبه یکم تیرماه به صورت مجازی برگزار می‌شود.

شب شعر دعبل همزمان با شب ولادت امام رضا(ع) برگزار شد

شب شعر دعبل همزمان با شب ولادت امام رضا(ع) برگزار شد
2021-06-22T09:38:14+04:30
همزمان با فرا رسیدن میلاد با سعادت ثامن الحجج حضرت امام رضا (ع) شب شعر دعبل به همت بنیاد دعبل خزائی در برج میلاد برگزار شد.

آذین بندی حرم مطهر نجف اشرف در آستانه ولادت امام رضا(ع)

آذین بندی حرم مطهر نجف اشرف در آستانه ولادت امام رضا(ع)
2021-06-21T18:38:17+04:30
صحن و سرای بارگاه ملوکتی مولای متقیان حضرت علی(ع) در نجف اشرف در آستانه یازدهم ذی القعده ولادت امام رضا(ع) حال و هوای خاصی گرفت.

تجربه‌ شوک «آدرنالین» در یک سریال ایرانی/ نمره‌ قبولی «آن‌ها» در خلق وحشت

 تجربه‌ شوک «آدرنالین» در یک سریال ایرانی/ نمره‌ قبولی «آن‌ها» در خلق وحشت
2021-06-21T15:11:52+04:30
استفاده از موی انسانی در قلم‌موی نقاشی «بت چین»، به عنوان درگاهی که پای روح شریر را به منزل گلناز و پسرش باز می کند، یکی از همین خلاقیت‌ها برای گر...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)