میرنیوز

داشتن هر نوع پیش‌فرض در برداشت از قرآن، تفسیر به رأی نیست

داشتن هر نوع پیش‌فرض در برداشت از قرآن، تفسیر به رأی نیست 2021-05-17T09:33:14+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله محمود رجبی در ادامه مباحث تفسیر اجتماعی قرآن، گفت: تفسیر یک معنای لغوی به مفهوم کشف کردن و آشکار ساختن دارد، اما در معنای اصطلاحی، سه کاربرد دارد؛ گاهی به معنای روش و به تعبیر قواعد و فرایند تفسیر است؛ گاهی به معنای منابع و کتب تفسیری و گاهی هم به کشف مراد خدا و کاری است که مفسر قرآن را انجام می‌دهد و ما هم در تفسیر اجتماعی به دنبال چنین چیزی هستیم.

وی اضافه کرد: اگر کسی به آیات بپردازد و توضیحاتی هم ارائه دهد، ولی هدفش کشف مراد خداوند نباشد؛ یعنی بحث توضیح آیات هست، ولی نقشی در کشف مراد ندارد یا فردی از منظر ادبی به قرآن پرداخته و در کتاب ادبیاتش از آیات استفاده می‌کند، ولی به دنبال کشف مقصد خدا از آیه نیست؛ فخر رازی در ذیل آیه هفتم آل عمران وقتی به واژه تورات رسیده، در مورد این واژه و ریشه آن بحث کرده و در نهایت می‌گوید هر معنایی که داشته باشد، مراد از تورات، کتاب موسی (ع) است.

رجبی اظهار کرد: تفسیر باید روشمند باشد؛ حال اگر کسی روشمند عمل نکرد، ولی معنایی از آیه را فهمید که در حد برداشت ظاهری از آیه هست، باز تفسیر حساب نمی‌شود، زیرا عموم مردم قرآن را که می‌خوانند از ترجمه آن یا ظاهر الفاظ مفهومی را برداشت می‌کنند یا سخن مفسر را می‌خواند و می‌فهمد، در اینجا هم مقصود وی کشف مراد نیست، لذا تفسیر محسوب نمی‌شود.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، اظهار کرد: گاهی ممکن است فردی تلاش روشمندی هم انجام دهد، ولی هدفش کشف مراد نباشد که این نیز تفسیر نیست، بلکه فرد طبق ذوق خود مطالبی را برداشت می‌کند؛ البته تفسیر محی الدین عربی را برخی با اینکه ذوقیات عرفانی است، به عنوان تفسیر نام برده‌اند، اما در حقیقت تفسیر محسوب نمی‌شود.

وی با بیان اینکه این ادعا که مفسرانی جز ائمه (ع) بتوانند همه مراد خدا را بدون خطا درک کنند، نادرست است، اضافه کرد: قرآن همیشه تازه هست و هیچ کسی به آفاق آن نمی‌رسد و عجایب و شگفتی‌های آن پایان نمی‌پذیرد و جز اوصیاء نمی‌توانند به آفاق آن برسند و هر کسی چنین ادعایی داشته باشد، خطاست.

رجبی با بیان اینکه دو مفسر به دلیل نوع نگرش و محیطی که در آن زیست کرده‌اند، ممکن است برداشت‌های مختلفی از قرآن داشته باشند، تصریح کرد: تفاسیر مختلفی که تقریباً به تعداد رشته‌ها مانند تفسیر کلامی، تفسیر عرفانی، تفسیر حقوقی و اجتماعی تولید شده‌اند، به همین دلیل است.

تفسیر باید روشمند باشد؛ حال اگر کسی روشمند عمل نکرد، ولی معنایی از آیه را فهمید که در حد برداشت ظاهری از آیه هست، باز تفسیر حساب نمی‌شود

وی با اشاره به تعریف تفسیر اجتماعی، اضافه کرد: این تعبیر چند معنا دارد؛ گاهی به معنای آن است که ما آیاتی را تفسیر می‌کنیم که ناظر به رفتار یک فرد در مواجهه با افراد دیگر و پیامدهای آن است؛ مثلاً نظام سیاسی حاکم بر یک جامعه امر اجتماعی است که پیامد رفتارها و نه خودش رفتار باشد. گاهی رفتاری مد نظر ما هست که در برخورد با انسان یا موجود دیگری اعمال می‌شود؛ اینکه موجود دیگری مانند فرشته رفتار ما را درک می‌کند و ما رفتارمان را مطابق با درک او تنظیم می‌کنیم نیز ناظر به تفسیر اجتماعی است.

سیدبن طاووس وقتی به بلوغ رسید، آن روز را جشن گرفت، زیرا می‌گفت امروز اجازه گفت‌وگو با خدا را یافتم و مکلف به تکالیف الهی هستم؛ از امروز خداوند اعمال خوب و بد مرا ثبت می‌کند و در برابر آن عقاب و پاداش خواهد داد؛ اینکه مثلاً اگر ما درک کنیم که امام معصوم ناظر بر اعمال و رفتار ما هست در این صورت اعمال ما هم شکل خالص‌ترانه به خود خواهد گرفت.

پیامبر و ائمه (ع) شاهد اعمال انسان هستند

وی افزود: در آیه ۱۰۵ توبه فرمود «وَقُلِ اعْمَلُوا فَسَیَرَی اللَّهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ سَتُرَدُّونَ إِلَی عَالِمِ الْغَیْبِ وَ الشَّهَادَةِ فَیُنَبِّئُکُمْ بِمَا کُنْتُمْ تَعْمَلُونَ»؛ بدانید خدا عمل شما را می‌بیند؛ این فرموده این فایده را دارد که دیدن خدا باید تأثیری در رفتار ما داشته باشد؛ یا ذکر این مطلب که رسول‌الله و مؤمنین یعنی ائمه هم اعمال ما را می‌بینند، این رؤیت باید خاصیت تأثیرگذاری در عمل را داشته باشد.

وی اضافه کرد: معنای دیگر اجتماعی بودن این است که آیات را از منظر و با نگرش اجتماعی بنگریم؛ مثلاً فرموده «لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَ الْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَ أَنْزَلْنَا الْحَدِیدَ فِیهِ بَأْسٌ شَدِیدٌ وَ مَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَ لِیَعْلَمَ اللَّهُ مَنْ یَنْصُرُهُ وَ رُسُلَهُ بِالْغَیْبِ إِنَّ اللَّهَ قَوِیٌّ عَزِیزٌ؛ یعنی برپایی قسط منوط به تلاش جمعی مردم است؛ در جایی مانند آیه بسمله در نگاه ابتدایی اجتماعی نیست، اما اگر با نگرش اجتماعی به آن توجه کنیم، خواهیم دید، خداوند فرموده است که خدا رحمت رحمانی و رحیمی دارد که اولی برای همه انسان‌هاست، مانند اینکه خورشید بر همه عالم می‌تابد و در نوع دوم مخصوص برخی افراد.

وی افزود: اگر از این آیه برداشت کردیم که مدیر یک مجموعه باید دو نوع رحمت و مهربانی نسبت به زیردستان داشته باشد، تفسیر اجتماعی کرده‌ایم؛ یعنی مدیر باید هم را به یک چشم نگاه کند، در عین اینکه میان افراد خلاق و پرتوان و پرتلاش تفکیک می‌کند. آیه امر اجتماعی را بیان نکرده و رفتار انسان با خدا را نمی‌گوید، ولی مطلبی که استفاده می‌شود، از منظر اجتماعی است.

عضو شورای عالی حوزه علمیه تصریح کرد: پس سه معنا از اجتماعی مراد است؛ اول آیات اجتماعی با مفهومی که در جامعه‌شناسی هست؛ دیگری فراتر از این و آن اینکه خدا و ائمه و پیامبر که رفتار ما را می‌فهمند هم وارد تفسیر کنیم و نوع دیگر اینکه نگاه اجتماعی به تفسیر داشته باشیم که به آن نگرش و بینش اجتماعی گفته می‌شود.

وی تأکید کرد: ارائه تحلیل صوری از جامعه در مقام عمل نتیجه‌بخش نیست و فرد در مواجهه با قرآن باید بینش اجتماعی داشته باشد و به صورت روشمند عمل کند تا مراد حقیقی خدا را به دست بیاورد. اگر مفسر بتواند امری اجتماعی را از آیه برداشت کند، تفسیر اجتماعی است، ولی اگر بگوید من چنین برداشتی دارم، ولی نمی‌دانم خدا قصد چنین برداشتی از آیه داشته است یا خیر چون توان اثبات را ندارد و مستند به قرآن نیست، تفسیر نخواهد بود.

رجبی با بیان اینکه بسیاری از برداشت‌ها از آیات ذوقی است، اظهار کرد: آیاتی که نعمات خدا را بیان فرموده است، مانند اینکه به انسان عقل داده و میوه‌های رنگارنگ و گوناگون با چه هدفی در قرآن ذکر شده است؛ یا عذاب‌های جهنم، مفاد آیه است، ولی گاهی سوال می‌کنیم هدف خدا از بیان این مسائل چیست؟ این هم مراد خدا می‌تواند باشد، مثلاً با اینکه هدف از بیان نعمات جلب انسان به محبت خداوند است، ولی در آیه ذکر نشده، لذا باید با تفسیر قرآن به قرآن و آوردن مستند روایی و … آن را ثابت کنیم.

وی تصریح کرد: در هر کار علمی، قطعاً یک پیش‌فرض‌ها و مبانی وجود دارد، مگر در بدیهیات؛ یکی از این پیش‌فرض‌ها در اینجا نوع تعریف ما از تفسیر اجتماعی است؛ اینکه بگوییم قرآن اجتماعی است یا خیر خودش در نوع تفسیر ما تأثیر می‌گذارد، ولی تفسیر به رأی جایی است که انسان بدون پشتوانه عقلانی و وحیانی و نقلی بخواهد برداشتی از قرآن داشته باشد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

شهریار بحرانی: طالب‌زاده شکارچی ایده در رسانه بود

 شهریار بحرانی: طالب‌زاده شکارچی ایده در رسانه بود
2022-05-16T19:18:19+04:30
مراسم یادبود مرحوم حاج نادر طالب‌زاده با حضور دکتر مجید شاه‌حسینی، دکتر شهریان بحرانی و دکتر عبدالحمید قدیریان در حوزه هنری برگزار شد.

صدور رأی برای ۱۰ ناشر متخلف در نمایشگاه کتاب تهران/فروش نمایشگاه به ۶۷ میلیارد تومان رسید

 صدور رأی برای ۱۰ ناشر متخلف در نمایشگاه کتاب تهران/فروش نمایشگاه به ۶۷ میلیارد تومان رسید
2022-05-16T18:44:58+04:30
سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران از صدور رای برای ۱۰ ناشر متخلف خبر داد و با اشاره به آمار فروش گفت:‌ تا روز گذشته فروش نمایشگاه در دو بخش مجازی و فیزیکی به بیش ا...

نگاهی به زندگی آیت‌الله فاطمی‌نیا/ عارفی که سطح منبر را ارتقاء داد

 نگاهی به زندگی آیت‌الله فاطمی‌نیا/ عارفی که سطح منبر را ارتقاء داد
2022-05-16T17:24:58+04:30
آیت‌الله فاطمی‌نیا سطح منبر را ارتقاء داد، برای ایشان کسر شأن هم نبود که در کسوت یک محقق پا به عرصه منبر بگذارد. برخی اندیشمندان وقتی مقام محقق دریافت می‌کن...

سریال «حضرت موسی(ع)» چه زمانی کلید می‌خورد؟/ انتظارات میرعلایی از مدیران جدید صدا و سیما

 سریال «حضرت موسی(ع)» چه زمانی کلید می‌خورد؟/ انتظارات میرعلایی از مدیران جدید صدا و سیما
2022-05-16T16:44:58+04:30
میرعلایی درباره شروعِ سریال حضرت موسی(ع)، انتخاب بازیگران و عوامل و همچنین وضعیت سلامتیِ جمال شورجه توضیحاتی ارائه داد.

پیام تسلیت نهادها و شخصیتهای دینی در پی درگذشت آیت الله فاطمی نیا

پیام تسلیت نهادها و شخصیتهای دینی در پی درگذشت آیت الله فاطمی نیا
2022-05-16T16:11:40+04:30
در پی رحلت حضرت آیت الله فاطمی نیا، نهاد ها و شخصیت های دینی و سیاسی در پیام هایی جداگانه درگذشت این عالم ربانی را تسلیت گفتند.

برای تحقق آرمان وحدت اسلامی نیازمند جهاد تبیین هستیم

برای تحقق آرمان وحدت اسلامی نیازمند جهاد تبیین هستیم
2022-05-16T16:11:39+04:30
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: ما برای تحقق آرمان وحدت اسلامی نیازمند جهاد تبیین هستیم و به این منظور باید با نقشه های دشمن مقابله کنیم.

رمز اصلی عزت اسلام و مسلمین حفظ نسل جوان و هدایت آنان است

رمز اصلی عزت اسلام و مسلمین حفظ نسل جوان و هدایت آنان است
2022-05-16T16:11:38+04:30
امام جمعه مسجد جامع دهلی هندوستان در رأس هیئتی با رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه دیدار کرد.

اعلام برنامه تشییع و خاک‌سپاری آیت‌‌الله فاطمی‌نیا

 اعلام برنامه تشییع و خاک‌سپاری آیت‌‌الله فاطمی‌نیا
2022-05-16T15:51:41+04:30
مراسم وداع با پیکر مطهر آیت‌الله فاطمی‌نیا در تهران و قم برگزار خواهد شد.

اعلام برنامه تشییع و خاکسپاری آیت‌‌الله فاطمی‌نیا

 اعلام برنامه تشییع و خاکسپاری آیت‌‌الله فاطمی‌نیا
2022-05-16T15:11:43+04:30
مراسم وداع با پیکر مطهر آیت الله فاطمی‌نیا در تهران و قم برگزار خواهد شد.

فرهنگ غدیر باعث تعالی جامعه خواهد شد

فرهنگ غدیر باعث تعالی جامعه خواهد شد
2022-05-16T14:24:59+04:30
حجت الاسلام کاظم صدیقی دبیرکل بنیاد بین المللی غدیرگفت:اگر فرهنگ غدیر و سیره امیرالمؤمنین(ع) درجامعه‌ای ایجاد شودآن جامعه به سوی تعالی و پیشرفت حرکت خواهد نمود.

تشییع در تهران و قم، خاکسپاری در حرم حضرت معصومه(س) /تشییع تهران؛ ساعت ۹ صبح از دانشگاه تهران

تشییع در تهران و قم، خاکسپاری در حرم حضرت معصومه(س) /تشییع تهران؛ ساعت ۹ صبح از دانشگاه تهران
2022-05-16T14:24:58+04:30
مراسم تشییع پیکر حضرت آیت‌الله فاطمی نیا در تهران و قم با حضور روحانیت و علاقمندان آن عالم ربانی برگزار می‌شود.

تشییع در تهران و قم و خاکسپاری در حرم حضرت معصومه(س) /تشییع تهران؛ ساعت ۹ صبح از دانشگاه تهران

تشییع در تهران و قم و خاکسپاری در حرم حضرت معصومه(س) /تشییع تهران؛ ساعت ۹ صبح از دانشگاه تهران
2022-05-16T14:11:38+04:30
مراسم تشییع پیکر حضرت آیت‌الله فاطمی نیا در تهران و قم با حضور روحانیت و علاقمندان آن عالم ربانی برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد خواستار همراهی مجلس در حل مشکلات کاغذ شد

 معاون فرهنگی وزیر ارشاد خواستار همراهی مجلس در حل مشکلات کاغذ شد
2022-05-16T14:04:59+04:30
یاسر احمدوند در دیدار با اعضای کمیسیون فرهنگی که از نمایشگاه بازدید می‌کردند،‌ خواستار همراهی و مشارکت مجلس در حل مشکلات مربوط به ساماندهی پروانه‌های نشر، ت...

چند نفر از ایرانی‌ها کتاب الکترونیک می‌خوانند؟/ کتاب‌های درگوشی، سلیقه زنان خانه‌دار را تغییر داد

 چند نفر از ایرانی‌ها کتاب الکترونیک می‌خوانند؟/ کتاب‌های درگوشی، سلیقه زنان خانه‌دار را تغییر داد
2022-05-16T13:38:24+04:30
بنا به گفته دبیر میز کتاب دیجیتال مرکز ملی فضای مجازی، حدود ۱۲ میلیون نفر در ایران از نشر الکترونیک استفاده می‌کنند که تنها ۲.۵ میلیون نفر از...

جزئیات مراسم وداع با پیکر حضرت آیت‌الله فاطمی نیا اعلام شد

جزئیات مراسم وداع با پیکر حضرت آیت‌الله فاطمی نیا اعلام شد
2022-05-16T12:11:38+04:30
مراسم وداع با پیکر حضرت آیت‌الله فاطمی نیا امشب در مسجد دانشگاه امام صادق (ع) برگزار می‌شود.

اختتامیه بیست و ششمین جشنواره قرآنی هدهد برگزار شد

اختتامیه بیست و ششمین جشنواره قرآنی هدهد برگزار شد
2022-05-16T11:58:18+04:30
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی بر لزوم تسهیل‌گری دسترسی به قرآن در محیط‌های دانشگاهی و قرار دادن کانون تفکر قرآنی در دانشگاه‌ها تأکید ...

"از معراج برگشتگان" حمید داوودآبادی پس از ۸ سال به "نمایشگاه کتاب" بازگشت

 "از معراج برگشتگان" حمید داوودآبادی پس از ۸ سال به "نمایشگاه کتاب" بازگشت
2022-05-16T11:38:24+04:30
کتاب تحسین شده «از معراج برگشتگان» خاطرات حمید داوودآبادی که با تشویق رهبر انقلاب به نگارش در آمده است، بعد از ۸ سال با ویراست تازه به نمایشگاه کت...

نکته‌هایی از گفته‌های استاد اخلاق/ راز عاقبت‌به‌خیری از نظر آیت‌الله فاطمی‌نیا

 نکته‌هایی از گفته‌های استاد اخلاق/ راز عاقبت‌به‌خیری از نظر آیت‌الله فاطمی‌نیا
2022-05-16T11:38:24+04:30
کتاب «نکته‌ها از گفته‌ها» در سه جلد، گزیده‌ای است از سخنرانی‌های آیت‌الله فاطمی‌نیا در مسائل اخلاقی و عرفانی که با زبانی ساده و شیرین مطرح شده است.

روایتِ «عادل پیغامی» از زیست‌بومی که باید تقویت شود/ "عصر جدید" پنجره‌ای به رویِ دیده نشده‌ها باز کرد

 روایتِ «عادل پیغامی» از زیست‌بومی که باید تقویت شود/ "عصر جدید" پنجره‌ای به رویِ دیده نشده‌ها باز کرد
2022-05-16T11:38:24+04:30
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اعتقاد دارد عمده کسانی که به «عصرجدید» آمدند بعداً توانستند در زندگی و کسب و کارشان، موجودیت جدیدی پیدا کنند؛ در واقع...

گردهمایی سه روزه هزار مدیر هیأت‌های رزمندگان اسلام در مشهد

گردهمایی سه روزه هزار مدیر هیأت‌های رزمندگان اسلام در مشهد
2022-05-16T11:18:22+04:30
مداحی در مورد برگزاری بیست و ششمین همایش سالیانه و سراسری ۱۰۰۰ هیأت رزمندگان اسلام به مدت ۳ روز در مشهد اظهار داشت: این همایش از ۲۸ تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه برگزار...

پیام تسلیت رئیس سازمان اوقاف به مناسبت درگذشت آیت‌الله فاطمی‌نیا

پیام تسلیت رئیس سازمان اوقاف به مناسبت درگذشت آیت‌الله فاطمی‌نیا
2022-05-16T11:18:21+04:30
در پی درگذشت استاد مهذب و برجسته‌ی اخلاق و حدیث و عرفان، مرحوم آیت‌الله سیدعبدالله فاطمی‌نیا، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با صدور پیامی این ضایعه را تسلیت...

باید انس با قرآن را در جمع دانشجویی تقویت کنیم

باید انس با قرآن را در جمع دانشجویی تقویت کنیم
2022-05-16T11:18:20+04:30
معاون قرآن و عترت در مراسم اختتامیه بیست و ششمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت گفت: دانشگاهیان و اهالی فرهنگ نیز باید تفکر قرآنی را در جامعه دانشگاهی بیش ...

اعلام ویژه برنامه‌های روز رحلت محدث والامقام حضرت عبدالعظیم(س)

اعلام ویژه برنامه‌های روز رحلت محدث والامقام حضرت عبدالعظیم(س)
2022-05-16T11:18:19+04:30
 در ایام رحلت حضرت سید الکریم(ع)، هرساله آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(س) میزبان خیل زائرانی است.به همین مناسبت ویژه برنامه‌های سخنرانی و عزاداری در حرم مطهر حضر...

موسسه انتشاراتی دیانت خواستار واردات نوشت‌افزار ایرانی اسلامی به ترکیه شد

 موسسه انتشاراتی دیانت خواستار واردات نوشت‌افزار ایرانی اسلامی به ترکیه شد
2022-05-16T11:25:03+04:30
معاون کمیته ناشران خارجی از حضور مؤسسه انتشاراتی دیانت در نمایشگاه کتاب تهران با هدف رایزنی برای واردات نوشت‌افزار ایرانی اسلامی به ترکیه خبر داد.

آیت‌الله فاطمی‌نیا به ملکوت اعلی پیوست

 آیت‌الله فاطمی‌نیا به ملکوت اعلی پیوست
2022-05-16T11:25:03+04:30
آیت‌الله فاطمی‌نیا، استاد اخلاق، ساعاتی پیش پس از گذراندن یک دوره بیمار به ملکوت اعلی پیوست. زمان و مکان مراسم تشییع متعاقباً اعلام می‌شود.

بازار اقتصادی کتاب‌سازها بدنه اصلی نشر را خشک می‌کند/ اشتباهات استراتژیک مخاطبان در خرید کتاب

 بازار اقتصادی کتاب‌سازها بدنه اصلی نشر را خشک می‌کند/ اشتباهات استراتژیک مخاطبان در خرید کتاب
2022-05-16T11:25:03+04:30
رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران می‌گوید که بازار اقتصادی کتاب‌سازها آنقدر جدی است ک در آینده بدنه اصلی نشر را خشک خواهد کرد.

نگاهی به زندگی آیت‌الله فاطمی‌نیا/ عارفی که سطح منبر را ارتقاء داد

  نگاهی به زندگی آیت‌الله فاطمی‌نیا/ عارفی که سطح منبر را ارتقاء داد
2022-05-16T11:25:03+04:30
آیت‌الله فاطمی نیا سطح منبر را ارتقاء داد، برای ایشان کسر شأن هم نبود که در کسوت یک محقق پا به عرصه منبر بگذارد. برخی اندیشمندان وقتی مقام محقق دریافت می‌کن...

مداحان در جهاد تبیین زیبایی‌های اسلام و انقلاب را به نشان دهند

مداحان در جهاد تبیین زیبایی‌های اسلام و انقلاب را به نشان دهند
2022-05-16T10:38:20+04:30
درجهاد تبیین باید چهره حق و باطل را نشان دهیم و برای آن، سیر مطالعاتی مداحان باید بیشتر شود. امروز باید زیبایی‌هایِ نظام و انقلاب را به مردم نشان دهیم، زیرا ...

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت آیت الله فاطمی نیا را تسلیت گفت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت آیت الله فاطمی نیا را تسلیت گفت
2022-05-16T09:58:18+04:30
محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی درگذشت آیت الله سیدعبدالله فاطمی نیا را تسلیت گفت.

کرسی «معنای زندگی از دیدگاه آیت الله مصباح یزدی» برگزار می‌شود

کرسی «معنای زندگی از دیدگاه آیت الله مصباح یزدی» برگزار می‌شود
2022-05-16T08:38:20+04:30
مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)، با همکاری مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و دبیرخانه حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی کرسی ترویجی «معنای زندگی از دیدگاه عل...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)