میرنیوز

پیش‌بینی‌ آوینی درباره سرنوشت محسن مخملباف/ عده‌ای با بایکوت مرتضی می‌خواستند در سینما «آزادی» داشته باشند

 پیش‌بینی‌ آوینی درباره سرنوشت محسن مخملباف/ عده‌ای با بایکوت مرتضی می‌خواستند در سینما «آزادی» داشته باشند 2021-04-07T13:27:55+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در سال‌های اخیر چهره‌های زیادی از رفاقت و همکاری خود با شهید آوینی گفته‌اند و می‌گویند. اما در این میان افرادی نیز هستند که شاید کمتر نامشان را شنیده‌ باشیم اما با سید شهیدان اهل قلم رفاقت دیرینه دارند و درباره ابعاد روحی و شخصیتی وی مطالبی را دارند که کمتر گفته شده است.

یکی از این چهره‌ها تورج زاهدی است. فردی که صدایش را اولین بار در تیتراژ سریال کوچک جنگلی و شیر سنگی شنیدیم. نویسنده رمان‌های خانه پریان، دعوت به ماورا، تصرف و سینمای معناگرای ایران. داستان آغاز رفاقت او با آوینی که توسط یوسفعلی میرشکاک رقم خورده، شنیدنی است. رفاقتی که نشان از وسعت روحی و صفای باطن آوینی دارد و به مرور تورج زاهدی را از آگاهی و افق دید بالای این شهید نسبت به سینما، هنر و فرهنگ باخبر می‌کند.

سینما , فیلم , شهید آوینی ,

همان اول شیفته مرام آوینی شدم

* ماجرای دوستی و آشنایی شما با شهید آوینی از کجا آغاز شد؟ چه ویژگی خاصی در او برای شما جالب بود؟

با سلام که نام اوست، صحبت‌های خودم را آغاز می‌کنم. من و شهید آوینی قبل از اینکه همدیگر را ببینیم و بشناسیم یکدیگر را از طریق قلم و هنرمان می‌شناختیم.

در اوایل دهه 1360 دو ویژگی داشتم که هر جا می رفتم به خاطر آنها مورد اعتراض قرار می‌گرفتم. یکی موهای بلند و دیگر اینکه در چندین رشته هنری فعال بودم: فلسفه، موسیقی، شعر و ادبیات. دو نفر با این موضع من مکشلی نداشتند یکی یوسفعلی میرشکاک که واسطه دوستی من و شهید آوینی بود، یکی هم خود آقای مرتضی آوینی.

ماجرای دوستی من و شهید آوینی هم اینگونه بود: من و یوسف همه جا باهم می‌رفتیم حتی جاهایی که فرهنگی نبودند. یادم است که حتی وقتی می‌خواست برای فرزندش شناسنامه بگیرد نیز با هم رفتیم. یکبار که در حال قدم زدن بودیم گذرمان افتاد به حوزه هنری. گفت بیا بریم پیش مرتضی. گفتم تا به حال او را ندیدم، گفت که مرتضی خودی است بیا برویم.

سینما , فیلم , شهید آوینی ,

نمایی از آلبوم بخت بیدار تورج زاهدی

این نکته را قبل از اینکه ادامه بدهم بگویم که دوستی من و یوسف جالب بود. معمولاً دوستان او تعجب می‌کردند که چرا او با من دوست است؟ آدمی از جرگه روشنفکری و خارج از جرگه حزب‌اللهی‌ها چرا باید با میرشکاک دوست باشد؟ این را از برخوردهایشان می‌فهمیدم. پنهانی از او می‌پرسیدند که چجوری با او دوستی؟ در حالی که خبر نداشتند که ما خانوادگی باهم دوست بودیم. هر دو از ایل بختیاری هستیم که همین نیز به تقویت دوستی ما کمک می‌کرد. بر خلاف اینکه می‌گفتند اختلافات عقیدتی عمده‌ای داریم خیلی باهم، هم‌عقیده و بسیار باهم نزدیک بودیم.

بگذریم. ما به پیش مرتضی رفتیم و تنها کسی که اصلاً همان اول مرا تحویل گرفت و به موی بلند و روشنفکر بودن و این موارد اشکال نداشت، سید مرتضی آوینی بود. همان اول جلسه من را به اسم کوچک صدا کرد. احساس کردم که به دلش نشستم. سید بسیار صمیمی و شوخ طبع بود و همان جلسه اول حرف‌ها و طنزهایش کلی باعث انبساط خاطر شد.

این را در پرانتز برای اولین بار می‌گویم که در رمان «جذابیت عشق» شیفته مرامش شدم و شخصیتش را با نام سید مجتبی یاسینی آوردم. خواستم همان آهنگِ نامِ او را داشته باشد. در این رمان تمام روشنفکران دهه 1360  و 1370  را می‌بینیم. خود یوسف هم با نام یعقوب شکارچی هست.

یادم است که یوسفعلی میرشکاک مانند آرمانگراها صحبت می‌کرد و می‌گفت که تورج من و تو و مرتضی باید برویم فلسطین و تفنگ دستمان بگیریم و... . مرتضی به من نگاه می‌کرد و از حرف‌های یوسف می‌خندید و حتی چشمکی هم چاشنی می‌کرد. خب در جلسه اول اگر کسی بخواهد می‌تواند با لبخندی و اشاره‌ای بفهماند که ببین گوینده چه می‌گوید که خود ما اهل این مباحثیم و دارد به خود ما این حرف‌ها را برمی‌گرداند. بنا را بر این گذاشتم که هنوز به من اعتماد ندارد که در مورد حرف‌های یوسف صراحتاً بگوید «جانا سخن از زبان ما می‌گویی» بلکه با ایما و اشاره حرف می‌زد؛ البته بعداً دیدم که همان آرمان‌ها را خود مرتضی نیز دارد.

سینما , فیلم , شهید آوینی ,

از نگاه رهبری نسبت به اهمیت قلم و فرهنگ لذت بردم

به یوسف گفتم که تو چرا نمی‌روی جبهه؟ و پشت‌بندش گفتم که البته اینجا بمانی و بنویسی مؤثرتری از اینکه بروی جبهه. یکباره شهید آوینی گفت مگر نمی‌دانی یوسف جبهه بوده است. از اینجا پیغام می‌دادند که برگرد ولی یوسف گوش نمی‌کرد. رئیس جمهور هیأتی را فرستاده است جبهه تا او را بازگرداند. آقای خامنه‌ای گروهی را می‌فرستد فقط برای همین کار که او را بازگرداند. آقای خامنه‌ای می‌گوید سلاح تو قلم است اینجا بنویس چرا رفتی جبهه؟ جهاد تو اینجا در عرصه قلم است. در نهایت آنها به زور و و با وجود مخالفت یوسف او را برمی‌گردانند. آنجا بود که خیلی حظ کردم که آقای خامنه‌ای چه دید وسیعی دارد که اینقدر قلم برایش مهم است. این قلم به دست بودن وظیفه جهادی مهمتری است که باید بفهمیم و همین کار را هم برخی از ما هنوز انجام می‌دهیم. این چیزی است که آقا بر آن وقوف داشت، اما امروزه بعد از گذشت حدود چهل سال خیلی‌ها هنوز به آن نرسیده‌اند.

این اولین آشنایی من بود و بعد هم یکسری توضیحات یوسف داد و رفاقت ما آغاز شد. از این به بعد با مرتضی بدون حضور یوسف هم همدیگر را می‌دیدیم. سیدمرتضی هم مانند من چند وجهی بودن را داشت. راجب به نقاشی، هنر، فلسفه و سینما و... می‌خواند و می‌نوشت.

سینما , فیلم , شهید آوینی ,

یوسفعلی میرشکاک

در آن مقاطع ظاهربینی‌ رواج داشت. همه می‌گفتند چرا فلانی موهای بلندی دارد و برای همین اتهام روشنفکری به من می‌زدند، این بود که مادرم چون نذر کرده بود موهای من بلند باشد این کار را کردم و اصلاً ربطی به اداهای آن دوران نداشت و به مرور برای من تبدیل به یک سنت شد. اما مرتضی شاید برای دلداری یا قوت قلب دادن به من گفت که قبل از انقلاب به خاطر هیپی‌گری مدتی موهایم را بلند کرده بودم. البته هنوز هم ما غرب‌زده‌ایم چون چنان غرب به ما سیطره پیدا کرده است که خیلی سخت است که غرب‌زده نباشیم. برای اینکه از شر اثر غرب بیرون بیاییم باید دگرگونی بنیادین داشته باشیم. به طوری که آفات غرب را ببینیم و از آن حذر کنیم، و در عین حال بتوانیم ستایشگر خوبی‌های آن هم باشیم، اما تحت تأثیرش قرار نگیریم. نه اینکه فقط یکسره بدی‌هایش رابکوبیم یا برعکس تماماً مجذوبش باشیم.

خلاصه اینکه مرتضی می‌گفت که در متابعت موج فراگیر هیپی‌ها موهایش را بلند کرده بوده. البته با کراهت می‌گفت و از شخصیت قدیمی خودش انتقاد می‌کرد. این را هم بگویم که آن قدر صاحب بصیرت شده بود که نه فقط تعالی پیدا کرد که حتی درباره همین وضعیت فرهنگی موجود هم پیش‌بینی‌هایی می‌کرد. مثلًا می‌گفت که بعد از گذشت یکی دو دهه دیگر کسی در مورد این مباحث سخت گیری نمی‌کند. خیلی پیش‌بینی‌ها کرد که درست از آب درآمد .

هنرمندان کم‌طاقت امروز از سخت‌گیری ارشاد دهه شصت خبر ندارند/ آوینی بی‌تعهدی سلبریتی‌ها را پیش‌بینی می‌کرد

* چه چیزهای دیگر را پیش‌بینی کرد که درست از آب درآمد؟

مثلا من گلایه کردم که بعد از اکران فیلم «صعود» فریدون جیرانی، در منزل آقای شباویز جمع شدیم یا شاید هم منزل بیژن امکانیان بود که آنجا من هم ساز زدم و آواز خواندم که هر دو در مکتب عرفانی است. من موسیقی متن فیلم صعود جیرانی را ساخته بودم. اما شاید جالب باشد که برای همین کار از وزارت ارشاد اخطار گرفتیم. قابل توجه سینماگران کنونی که از برخی از اخطارها و انتقادات به شدت ناراحت می‌شوند خبر ندارند که در آن دوران چه سختگیری‌ها و نظارت‌های شدیدی حاکم بود. اصلاً فریدون جیرانی حیرت کرده بود که چگونه ارشاد فهمیده است ما دور هم جمع شدیم و اصلاً اشکالش در چیست؟ شعر حافظ خوانی سنت هزار ساله ما است.

سینما , فیلم , شهید آوینی ,

نمایی از پوستر فیلم صعود

من از همین موضوع به سید مرتضی گلایه کردم. نکته جالی گفت که نشان دهنده توجهش به مسأله ستاره‌ها بود که امروز بیشتر با عنوان سلبریتی‌ها می‌شناسیمشان. گفت این بچه‌های مشهور سینما مورد اطمینان نیستند، و این سخت‌گیری‌ها به همین دلیل است. تو خواهی دید که  20 سال دیگر همه چیز آزاد می‌شود اما ظرفیتش را ندارند و بعد از اینکه آزادی داده می‌شود و درِ برخی از چیزها باز می‌شود، هرطور که بخواهند رفتار می‌کنند و هر حرفی که بخواهند می‌زنند. و چون آزادی دارند قاعدتاً باید بگویند که حالا که آزادی داریم ازش سؤ استفاده نکنیم و همه ارزش‌ها را نشوریم و بریزیم دور. قدری هم مدارا کنیم اما مرتضی معتقد بود که این اتفاق نمی‌افتاد و درست دیده بود.

الان هم شاگران من برای من ویدیوهایی ارسال می‌کنند که ببینید فلان سلبریتی چنین حرف‌های می‌زند. حرف‌های که دهه شصت تابو محسوب می‌شد. خیلی هم بازیگر خوبی است اما مگر هرکسی که بازیگر خوبی بود می‌تواند در هر زمینه‌ای تخصص داشته باشد و اظهار نظر کند؟ مثلاً در مورد طب، موسیقی، فلسفه و از این قبیل. باور کنید اظهار نظر در مورد سیاست از این هم مشکل‌تر است. مگر این که حرف‌های عوامانه توی تاکسی یا صف خرید را تکرار کنند که ظاهراً سلبریتی‌ها هم از این فراتر نمی‌روند.  نمی‌خواهم بیشتر از این وارد این بحث بشوم و تنها منظورم این بود که مرتضی این پیش‌بینی‌ها را از وضعیت فرهنگی و هنری ما کرده بود و به نظر من به وقوع پیوست.

جایگاه بالاتر هاشمی رفسنجانی نسبت به امام در نگاه مخملباف

اما مهمترین پیش‌بینی آوینی درباره سینما، پیش‌بینی در مورد مخملباف بود. خانه ما در چهار استانبول بود یکبار که می‌خواستم بروم مجله فیلم، دیدم یک موتور گازی کنارم ایستاد. محسن گفت که بیا با هم بریم مجله. در مسیر، صحبت شد گفت که آقا فلان گفته آقا بهمان گفته. آن موقع بیشتر مردم به امام؛ آقا می‌گفتند. پرسیدم که منظورت کیست؟ عصبانی شد که مگر چندتا آقا داریم؟ آقای رفسنجانی را می‌گویم دیگه.

اتفاقاً همان موقع به محسن گفتم که فارابی فیلمنامه مرا رد کرده است که به شوخی گفتم اتفاقاً خواستم به مدیران فارابی بگویم من و محسن رفیقیم که از نظر شما حزب اللهی‌ها قابل قبول است. مخملباف گفت اگر می‌گفتی که رفیق منی سرت را می‌بریدند؛ آنها با من بدند.

سینما , فیلم , شهید آوینی ,

محسن مخملباف

 برای صحت این مطالب با سید حرف زدم. شهید آوینی گفت که آینده خوبی برای مخملباف نمی‌بینم. راهی که او می‌رود به کل از کشتی انقلاب خارجش می‌کند. آن سال‌ها این موضوع اصلاً به ذهن ما نمی‌‌رسید چون مخملباف مسلمان دو آتیشه بود. هنوز فیلمی به تندی فیلم مدرسه رجایی کار نشده است که تا امروز قابل نمایش نیست. او این فیلم را به شهید رجایی تقدیم کرده بود. به شهید رجایی انقلابی بزرگ! فیلم علیه مجلس، وزارت ارشاد و علیه همه چیز بود. الان هم فیلم دست بنیاد مستضعفان است چون تهیه کننده آنجا بود. آنها هم می‌گفتند که فیلم علیه نظام است. این طور که از مخملباف شنیدم رئیس بنیاد گفته بود که من بازاری‌ام و تو پدر بازاری‌ها را درآوردی که البته باید این را موقع ساخت می‌گفت ولی فکر کرده است که موقع ساخت شاید عوض می‌شود. اما فیلم به همان تندی فیلمبرداری شد و اینطور که می‌دانم خود بنیاد فیلم را خواباند.

این هم یک پیش‌بینی دیگر آوینی بود که محقق شد که نشان دهنده وسعت فکر و بینش شهید آوینی بود.

آوینی در هیچ زمینه‌ای که قلم می‌زد کم نمی‌آورد

* از علایق مشترک خودتان و آوینی برای ما بگویید.

علاوه بر نکاتی که در ابتدا گفتم. با هم وجوه مشترک دیگر هم داشتیم که عاشق هایدگر و نوشته‌های دکتر رضا داوری بودیم. اهل هنر بودیم و از روشنفکری منضجر بودیم و از سوی دیگر داستان‌گویی و هیچکاک و سینمای داستان‌گو را دوست داشتیم. اما در یک چیز باهم تفاوت داشتیم. شهید آوینی منتقد سفت و سخت خاتمی بود اما آن موقع من با آقای خاتمی موافق بودم. دیگر اینکه او به شدت منتقد روشنفکری بود اما من امیدوارم بودم و می‌گفتم که در روشنفکری ایرانی به زودی حقایقی بالا می‌آید که غیرغربی است و زیربنای ایرانی دارد.

معتقد بودم که آوینی به یک جنبه اختصاص نداشت بلکه در زمینه‌های مختلف هنری عمیق بود. این دست از شخصیت‌ها را باید حکیم خواند. حکیم برخلاف متخصص است که در یک زمنیه خاص تنها ورود می‌کند. حکیم جامع الاطراف است. امروز حکیم را بیشتر به معنای طبیب سنتی به کار می‌برند که خوب است اما بار معنایی خودش را تغییر داده است. برای همین به فردوسی هم حکیم می‌گویند زیرا هم شعر و ادب و هم در حکمت و عرفان نظر داشت.

حکیم به جای روشنفکری که ترجمه دقیق انتلکتوئل است معنا می‌شود. اما حکیم منبعث از فرهنگ خودمان است. هم یوسف و هم سید مرتضی آوینی حکیم بودند. او به جد شخص حکیمی بود که در هیچ زمینه‌ای کم نمی‌آورد، اگر از فلسفه حرف می‌زد کم نمی‌آورد اگر از سینما حرف می‌زد همینطور. در زمینه موسیقی هم همینطور.

اصلاً من به ندرت در بچه مسلمان‌ها دیده بودم که کسی با موسیقی غرب آشنا باشد ولی سید آشنا بود و روی سمفونی و قطعات کلاسیک متمرکز بود. سه نوع موسیقی را دوست داشت: موسقی اصیل سنتی ایرانی نه تلفیقی، کلاسیک و موسیقی فیلم.

همین نکته باعث می‌شود که به سیدمرتضی حمله می‌کردند و او را خارج از دایره حزب‌اللهی‌ها می‌خواندند. افرادی که به سید حمله می‌کردند با وجود اینکه از جناح‌های مختلف بودند همدیگر را حمایت می‌کردند تا بهتر او را بزنند.  شاید باورت نشود که در همین نظام با سید دشمنی می‌کردند و او را آزار می‌‌دادند.

همین قدر می‌گویم که او به شهید رسید و سعادتمند شد اما من که فیض شهادت نداشتم، آیا در تمام این دهه‌های گذشته چیز خاصی از من در متبوعات دیدید؟ همان کاری که با او شد با امثال من هم می‌شود. نمی خواهم وارد این دعوا بشوم که چه کسانی این کار را می کنند.

خود شهید هم هیچ‌وقت صحبت نمی‌کرد و اسم نمی‌آورد که فلانی این کار را کرده است. بهتر است که از نوشته‌هایش بدست آورد که چه کسانی مشخصاً او را آزار می‌دادند. اما حقیقت آن ماجرا مهم است که فکر می‌کنم عده‌ای می‌خواستند تا او بی‌اثر باشد تا در سینما آزادی بیشتر داشته باشند.

سینمای ما مدیون آوینی است

این مطلب را بی‌تردید می‌گویم که دهه 1360 که بهترین دوره سینمای ما بوده است، اقلاً 70 درصدش به خاطر زیربنای محکمی بوده است که او با اندیشه و تفکراتش، برای سینمای ما زیربنای فلسفی و اندیشه‌ای محکم ایجاد کرد. زمانی یک هنر به اوجش می‌رسد که فلسفه‌ای در بنیان‌هایش داشته باشد. سینمای دهه 1360 از این نظر مدیون آوینی است. اگر الان سینمای ما به استحکام آن دوران نیست برای این است که فلسفه‌اش را از دست داده است. سید اما به صورت فلسفی درباره سینما می‌نوشت که بی‌نظیر بود. فیلم‌های دفاع مقدس ما که بدون شک مرهون اندیشه و نظرات او بود و سینمای درام و اصطلاحاً اجتماعی ما نیز بی‌تأثیر از او نبود. چهره‌هایی مانند کیومرث پوراحمد، فریدون جیرانی و... حرف‌های او را می‌خواندند و حتی در مستند «مرتضی و ما» کیومرث پوراحمد نیز درباره آن صحبت می‌کنند. کیومرث پوراحمد که عاشق مرتضی آوینی بود. برخی دیگر هم هنوز هستند که فیلم می‌سازند و اصلا سینمای آنها مرهون نفس و قلم سیدمرتضی آوینی است.

ادامه دارد...

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

پرونده «قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین» در تلویزیون باز می‌شود

 پرونده «قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین» در تلویزیون باز می‌شود
2021-04-12T16:34:38+04:30
مستند «نظم جهانی به سبک چینی‌‌ها» روی آنتن شبکه مستند می‌رود و قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد.

چگونه از کودکان در برابر کرونا محافظت کنیم؟

 چگونه از کودکان در برابر کرونا محافظت کنیم؟
2021-04-12T16:34:38+04:30
کتاب «آشوبگر کوچک» با هدف آموزش نکات بهداشتی در مقابله با ویروس کرونا برای گروه سنی کودک توسط انتشارات قدر ولایت روانه کتابفروشی‌ها شد.

وحدت، مهمترین مولفه قدرت ملل اسلامی در برابر استکبار جهانی است

وحدت، مهمترین مولفه قدرت ملل اسلامی در برابر استکبار جهانی است
2021-04-12T14:00:56+04:30
سعد حمید کمبش گفت: دیوان وقف سنی همواره به صورت علنی علیه اسرائیل موضع گرفته و بحث عادی سازی را مورد تقبیح قرار داده است.

جزئیات پویش ملی قرآنی«در بهشت» / ایجاد ۱۳۰مرکز نیکوکاری در دانشگاه ها

جزئیات پویش ملی قرآنی«در بهشت» / ایجاد ۱۳۰مرکز نیکوکاری در دانشگاه ها
2021-04-12T14:00:56+04:30
رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها جزییات پویش ملی قرآنی «در بهشت» را تشریح کرد و از مسئولان کشوری درخواست کرد برای ارتباط مستقیم با دانشجویان و اساتید ب...

بازی دوگانه فرانسه با حقوق مسلمانان/ از تصویب قوانین ضد اسلامی تا محکومیت شعارنویسی

بازی دوگانه فرانسه با حقوق مسلمانان/ از تصویب قوانین ضد اسلامی تا محکومیت شعارنویسی
2021-04-12T14:00:55+04:30
در حالی که دولت فرانسه در ماه های اخیر محدودیت های گسترده ای را علیه مسلمانان به اجرا گذاشته، در حرکتی عوام فریبانه شعار نویسی بر روی دیوارهای یک مسجد را محک...

عصر شعر «آقا مرتضی» برگزار شد/ مؤدب: درخشان‌ترین شعرهای انقلاب درباره شهید آوینی است

 عصر شعر «آقا مرتضی» برگزار شد/ مؤدب: درخشان‌ترین شعرهای انقلاب درباره شهید آوینی است
2021-04-12T14:07:49+04:30
عصر شعر «آقا مرتضی» با حضور جمعی از شاعران در نخلستان اوج برگزار شد. در این مراسم یاد و خاطره شهید آوینی گرامی داشته شد.

نامه بیش از ۱۰۰ کتابفروش به وزیر ارشاد برای تعطیلی‌های اخیر/ شاهد تعطیلی و ورشکستگی کتابفروشی‌ها هستیم

 نامه بیش از ۱۰۰ کتابفروش به وزیر ارشاد برای تعطیلی‌های اخیر/ شاهد تعطیلی و ورشکستگی کتابفروشی‌ها هستیم
2021-04-12T14:07:48+04:30
بیش از ۱۰۰ کتابفروشی در نامه‌ای به سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تعطیلی اخیر کتابفروشی‌ها در جریان موج چهارم کرونا انتقاد کردند.

نشست علمی«روایات کتاب کافی؛ از ضعف تا اعتبار»برگزار می شود

نشست علمی«روایات کتاب کافی؛ از ضعف تا اعتبار»برگزار می شود
2021-04-12T13:47:37+04:30
در نشست علمی«روایات کتاب کافی؛ از ضعف تا اعتبار» حجت الاسلام حیدر مسجدی عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث به سخنرانی خواهد پرداخت.

هجدهمین گردهمایی روحانیون و مبلغین آلمان، هلند و بلژیک برگزار شد

هجدهمین گردهمایی روحانیون و مبلغین آلمان، هلند و بلژیک برگزار شد
2021-04-12T13:47:37+04:30
هجدهمین گردهمایی روحانیون و مبلغین آلمان، هلند و بلژیک به همت مرکز اسلامی هامبورگ برگزار و در پایان این گردهمایی مجازی، بیانیه ای صادر شد.

فرقه گرایی طرحی برای آسیب به دنیای اسلام است

فرقه گرایی طرحی برای آسیب به دنیای اسلام است
2021-04-12T13:47:36+04:30
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: گفت‌وگو و تعامل با علما و اندیشمندان جهان اسلام مهم‌ترین راهکار برای رسیدن به وحدت و انسجام است.

توصیه امام رضا (ع) برای آمادگی ورود به ماه رمضان

 توصیه امام رضا (ع) برای آمادگی ورود به ماه رمضان
2021-04-12T12:47:57+04:30
امام رضا علیه‌السلام به اباصلت در آخرین جمعه ماه شعبان توصیه‌هایی در راستای آمادگی ورود به ماه مبارک رمضان بیان فرمود.

چرا فروش "گودزیلا علیه کونگ" بالا است؟/ پیروزی سرگرمی بر افسردگی

 چرا فروش "گودزیلا علیه کونگ" بالا است؟/ پیروزی سرگرمی بر افسردگی
2021-04-12T12:47:57+04:30
فیلم‌های دوران کرونا باید داستان‌گو باشد و حس قهرمانی و غرور به مخاطب بدهد تا بتواند حال تماشاگر را خوب کند و مردم را به سینما بازگرداند. چیزی که فیلم‌های ه...

اتفاقی که شب اول ماه رمضان می‌افتد/ مقدمه حضور در ماه مهمانی خدا

 اتفاقی که شب اول ماه رمضان می‌افتد/ مقدمه حضور در ماه مهمانی خدا
2021-04-12T12:47:57+04:30
حجت‌الاسلام عاملی به یکی از اصلی‌ترین اعمال ماه شعبان برای ورود به ماه مهمانی خدا اشاره کرد.

نگاهی به سریال‌های ماه رمضانی و جای خالی کمدی!/ آیا تلویزیون به دوران طلایی‌اش برمی‌گردد؟

 نگاهی به سریال‌های ماه رمضانی و جای خالی کمدی!/ آیا تلویزیون به دوران طلایی‌اش برمی‌گردد؟
2021-04-12T12:47:56+04:30
تلویزیون در حالی با ۴ سریال و حضور دو برادر به‌عنوان کارگردان و بدونِ کمدی به استقبال ماه رمضان می‌رود که آی‌فیلم قدیمی‌های پرطرفدار را به آنتن آورده است.

روایتی از نامه‌نگاری اسرای عراقی به آیت‌الله خامنه‌ای/ منافقین در اتاق سانسور صدام چه می‌کردند؟

 روایتی از نامه‌نگاری اسرای عراقی به آیت‌الله خامنه‌ای/ منافقین در اتاق سانسور صدام چه می‌کردند؟
2021-04-12T12:34:35+04:30
کتاب «عموی چشم‌انتظارت» که به تازگی توسط نشر صهبا منتشر شده، روایتی است خواندنی از نامه‌‌نگاری آزادگان ایرانی و اسرای عراقی با آیت‌الله خامنه‌ای.

جلسات مناجات‌خوانی هیأت‌های مذهبی سراسر کشور اعلام شد

جلسات مناجات‌خوانی هیأت‌های مذهبی سراسر کشور اعلام شد
2021-04-12T10:40:56+04:30
همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان جلسات مناجات‌خوانی هیأت‌های مذهبی، مساجد و بقاع متبرک سراسر کشور که به صورت مجازی برگزار می شود، اعلام شد. 

شرایط و ضوابط ثبت نام نمایشگاه مجازی قرآن اعلام شد

شرایط و ضوابط ثبت نام نمایشگاه مجازی قرآن اعلام شد
2021-04-12T10:40:55+04:30
شرایط و ضوابط ثبت نام "ویژه ناشران، مؤسسات و مراکز قرآنی و دینی" از سوی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شد.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی با آیت الله مدرسی دیدار کرد

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی با آیت الله مدرسی دیدار کرد
2021-04-12T10:27:35+04:30
آیت الله سید محمد تقی مدرسی در دیدار با دبیرکل مجمع تقریب مذاهب، با اشاره به سوابق تقریب در دنیای اسلام نسبت به تلاش جدی برای وحدت تاکید کرد.

عده‌ای ساعتها در فضای مجازی فعال هستند اما وقت قرآن خواندن ندارند/ قرائت قرآن روح را جلا می‌دهد

عده‌ای ساعتها در فضای مجازی فعال هستند اما وقت قرآن خواندن ندارند/ قرائت قرآن روح را جلا می‌دهد
2021-04-12T08:40:56+04:30
کارشناس امور دینی گفت: انسان باید نسبت به معاصی محاسبه داشته باشد چرا که چشم و گوش انسانی که به دنبال حرام باشد ظرفیت پذیرش سخنان امام زمان(عج) را ندارد.

خانواده ایرانی|تفاوت‌های فرزند دختر و پسر در سبک زندگی اسلامی/ برزخ کودکانی که از دنیا می‌روند

 خانواده ایرانی|تفاوت‌های فرزند دختر و پسر در سبک زندگی اسلامی/ برزخ کودکانی که از دنیا می‌روند
2021-04-12T08:21:14+04:30
اهمیت داشتن فرزند تا آنجایی است که تعدادی از پیامبران و اهل بیت علیهم السلام که تا زمان پیری فرزندی نداشتند برای بهره‌مند شدن از این نعمت الهی دعا می‌کردند.

پویش مطالعاتی کتاب «طرح کلّی اندیشه‌ی اسلامی در قرآن»

پویش مطالعاتی کتاب «طرح کلّی اندیشه‌ی اسلامی در قرآن»
2021-04-12T07:34:16+04:30
پویش مطالعاتی کتاب «طرح کلّی اندیشه‌ی اسلامی در قرآن» به همّت مؤسسه‌ی پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی، دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در قم،  برگزار...

خانه سینما تعطیل شد

 خانه سینما تعطیل شد
2021-04-11T16:41:18+04:30
خانه سینما به علت شیوع کرونا تعطیل شد.

پیشنهاد مطالعه در قرنطینه| روایتی جذاب از زندگی متفاوت ۴۰ شهید

 پیشنهاد مطالعه در قرنطینه| روایتی جذاب از زندگی متفاوت ۴۰ شهید
2021-04-11T16:41:18+04:30
کتاب «تا شهادت» شامل ۴۰ روایت از زندگی افرادی است که توبه کرده و پس از آن به شهادت رسیدند. چاپ سوم این اثر توسط گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی منتش...

نقش استراتژیک مسجد در پیروزی انقلاب و تحقق تمدن نوین اسلامی

نقش استراتژیک مسجد در پیروزی انقلاب و تحقق تمدن نوین اسلامی
2021-04-11T15:27:34+04:30
رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور به نقش استراتژیک مسجد در تحقق تمدن نوین اسلامی اشاره کرد و گفت: برای رسیدن به خودسازی، تمدن سازی و جامعه پردازی نیازمند...

حفظ سلامت و تعالی افراد جامعه، راهبرد مجامع دینی در رمضان ۱۴۰۰

حفظ سلامت و تعالی افراد جامعه، راهبرد مجامع دینی در رمضان ۱۴۰۰
2021-04-11T15:27:34+04:30
حجت‌الاسلام عزت زمانی با تأکید براینکه اهم فعالیت‌های مبلغان در رمضان، ارائه خدمات اجتماعی و همراهی کادر درمان است گفت: کمک به حفظ سلامت راهبرد مجامع دینی در...

گستره موضوع "نماز" به صدا و سیما می‌رسد / توسعه فضاهای اقامه نمازِ استان‌ها در دستور کار است

 گستره موضوع "نماز" به صدا و سیما می‌رسد / توسعه فضاهای اقامه نمازِ استان‌ها در دستور کار است
2021-04-11T15:34:42+04:30
قائم مقام ستاد اقامه نماز حمایت مادی و معنوی از ایده‌های خلاقانه در زمینه نماز و توسعه فعالیت‌های نماز در فضای مجازی، صدا و سیما و رسانه‌ها را از وظایف شورا...

شبکه‌های ۱، ۲ و ۳ برای پخش سریال شهید شهریاری پس از ماه رمضان رقابت می‌کنند+ عکس‌های جدید

 شبکه‌های ۱، ۲ و ۳ برای پخش سریال شهید شهریاری پس از ماه رمضان رقابت می‌کنند+ عکس‌های جدید
2021-04-11T15:34:41+04:30
سریال "صبح آخرین روز" قرار است بعد از ماه مبارک رمضان از تلویزیون پخش شود، گروه با سکانس‌های امنیتی در روزهای پایانی تصویربرداری قرار دارند.

ویژه‌های سحر و افطار شبکه‌ها اعلام شد/ کدام مداحان برنامه دارند؟

ویژه‌های سحر و افطار شبکه‌ها اعلام شد/ کدام مداحان برنامه دارند؟
2021-04-11T14:34:16+04:30
دبیر شورای معارف سیما ویژه برنامه های شبکه های سیما در ماه مبارک رمضان را اعلام کرد.

نمایشگاه قرآن مجازی برگزار می‌شود/ از ۱۱ اردیبهشت به‌مدت ۱۰ روز

 نمایشگاه قرآن مجازی برگزار می‌شود/ از ۱۱ اردیبهشت به‌مدت ۱۰ روز
2021-04-11T14:41:22+04:30
مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت با اعلام زمان برگزاری نمایشگاه مجازی قرآن‌کریم گفت: نمایشگاه مجازی قرآن‌کریم به‌مدت ۱۰ روز از ۱۱ تا ۲۰ اردیبهشت...

برنامه‌های سحر، افطار و سریال‌های رمضانی تلویزیون مشخص شدند/ مناجات‌خوانی مداحان سرشناس

 برنامه‌های سحر، افطار و سریال‌های رمضانی تلویزیون مشخص شدند/ مناجات‌خوانی مداحان سرشناس
2021-04-11T14:41:21+04:30
رئیس شورای معارف سیما برنامه‌های معارفی تلویزیون را در ماه رمضان اعلام کرد که کنار سریال‌ها و سحرها و افطارها، مداحان سرشناس مناجات‌خوانی خواهند کرد.
X کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)