میرنیوز

کاهش تخلفات و تقلبات مالی با مصوبات جدید دولت الکترونیک/ شفافیت فعالیت‌های اقتصادی

کاهش تخلفات و تقلبات مالی با مصوبات جدید دولت الکترونیک/ شفافیت فعالیت‌های اقتصادی 2024-07-10T13:29:37+03:30

به گزارش خبرنگار مهر؛ شصت‌ودومین جلسه کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیک، روز گذشته با حضور جمعی از کارشناسان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارت نیرو، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان امور مالیاتی، سازمان برنامه‌وبودجه و دیگر دستگاه‌های اجرایی کشور برگزار شد. این جلسه به ریاست احسان کیان‌خواه، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات، به منظور بررسی و تصویب پنج مصوبه مهم تشکیل گردید.

گفتنی است که از ابتدای دولت سیزدهم، کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیک ۳۹ جلسه تشکیل داده است که ۱۰ مورد از این جلسات در شش ماهه اخیر و در دوره دبیری احسان‌کیان‌خواه برگزار شده و در این ده جلسه ۴۲ مصوبه به سرانجام رسیده است. مصوباتی که منجر به فراهم شدن ۳۴۶ مورد دسترسی نهادها، بخش‌ها و دستگاه‌های مختلف به سرویس‌های فناوری موجود شده است. همچنین در شش ماهه اخیر ۱۰۹ سرویس جدید با تلاش دبیرخانه کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیک ایجاد و برای دسترسی‌های بدون ایراد دستگاه‌های مختلف، ۸۷ جلسه کارشناسی، تنها در عرض شش ماه میان کارگروه و نمایندگان اجرایی هر دستگاه متقاضی خدمت، برگزار شده است. مسئله‌ای که اهتمام دولت سیزدهم به تسریع فرآیندهای دولت الکترونیک را نشان می‌دهد.

کاهش تخلفات و تقلبات مالی با مصوبات جدید دولت الکترونیک

‌در ابتدای جلسه، دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات گزارشی جامع در خصوص ایجاد دسترسی به سرویس‌های موجود در مرکز ملی تبادل اطلاعات ارائه کرد. این گزارش با هدف برقراری سرویس‌های مورد تأیید کارگروه تعامل‌پذیری به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شد. از جمله این دستگاه‌ها می‌توان به قوه قضائیه برای استعلام نرخ ارز و سکه از بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی برای استعلام مشخصات جغرافیایی از شرکت ملی پست، بنیاد شهید و امور ایثارگران برای استعلام ایثارگری، کمیته امداد امام خمینی برای استعلام اطلاعات اعضای نظام پزشکی، بانک مرکزی برای استعلام خوداظهاری محل اقامت اشخاص حقیقی از وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو برای استعلام سابقه بیمه از سازمان تأمین اجتماعی و وزارت نفت برای استعلام سرپرست خانوار از سازمان ثبت احوال کشور اشاره کرد.

بررسی و تصویب مصوبات جلسه

در این جلسه، شش مصوبه در بخش‌های مختلف عنوان و درباره اصلاح هر یک از این مصوبات بحث و تبادل نظر شد. تنها یک مصوبه از این مصوبه‌های شش‌گانه که نیاز به بررسی‌های بیشتر داشت، به جلسات بعدی کارگروه موکول شد. پیش از بیان مصوبات، جلسات متعدد کارشناسی برگزار شده و نمایندگان هر یک از دستگاه‌ها به اظهار نظر و اصلاح مصوبات پرداخته بودند.

مصوبه شماره یک

بر اساس این مصوبه، وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف شد سرویس استعلام شرکت‌های دولتی را ارائه دهد. در این سرویس، اطلاعاتی نظیر شناسنامه ملی شرکت به عنوان ورودی و پاسخ به صورت بله یا خیر و نام شرکت به عنوان خروجی فراهم می‌شود.

این سرویس به منظور اعمال محاسبات لازم در هزینه دادرسی و خدمات قضائی و همچنین ایجاد دسترسی به سامانه‌های خدمات الکترونیک قضائی به قوه قضائیه ارائه می‌شود.

مصوبه شماره دو

در این جلسه همچنین مصوبه دیگری درباره اجرای ماده شش اساسنامه کمیته امداد امام خمینی (ره) مطرح شد که به دلیل عدم توافق برخی از اعضای کارگروه و ضرورت قانونی اشتراک‌گذاری داده میان پایگاه رفاه ایرانیان و نهادهای دیگر، مقرر شد که این مصوبه با حضور مجدد کارشناسان و نمایندگان کمیته امداد امام خمینی (ره) مورد بازنگری قرار گیرد.

مصوبه شماره سه

بر اساس این مصوبه، در اجرای ماده ۶۴ قانون الحاق موادی به قانون تنظیم مقررات مالی و همچنین ماده ۱۳ قانون احکام دائمی برنامه توسعه کشور مصوب دهم بهمن‌ماه ۱۳۹۵، سازمان امور مالیاتی مکلف شد که سرویس استعلام اطلاعات مالیاتی بازرگانان را به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ارائه دهد.

این سرویس با ورودی سال مالی، شناسه ملی یا کد ملی، کد رهگیری مالیاتی و خروجی‌هایی مانند سود ابرازی و قطعی، مالیات متعلقه، درآمد مشمول مالیات و مجموع فروش اظهارنامه مالیات ارزش افزوده را شامل می‌شود

مصوبه شماره چهار

بر اساس مصوبه چهارم، در اجرای ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم به منظور شفافیت فعالیت‌های اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی، پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان مالیاتی فعال در بخش معدن مقرر شد:

  1. سازمان امور مالیاتی موظف است مجوزهای صادره در حوزه معادن را از درگاه ملی مجوزهای کشور استعلام نماید.
  2. وزارت امور اقتصادی و دارایی (درگاه ملی مجوزهای کشور) موظف است اطلاعات مجوزهای صادره را به سازمان امور مالیاتی ارائه دهد.
  3. سازمان امور مالیاتی موظف است سرویس استعلام اظهارنامه معادن را با ورودی شناسنامه ملی، سال عملکرد و کد رهگیری و خروجی‌هایی مانند میزان فروش، قیمت فروش و میزان تولید به صورت سرجمع به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه دهد.

مصوبه شماره پنج

طبق مصوبه پنجم، در راستای اجرای بند ۳ مصوبه ۶ جلسه پنجاهم کارگروه تعامل‌پذیری در خصوص تکمیل پایگاه اطلاعات بهره‌برداران از انشعابات آب، برق و گاز مقرر شد:

وزارت راه و شهرسازی موظف است در یک سرویس اعلامی، اطلاعات خوداظهاری شامل کد پستی، برچسب حمایتی، شناسه قبض آب، برق و گاز و تاریخ شروع اقامت را به دستگاه‌های ارائه‌دهنده خدمات عمومی (وزارت نیرو و نفت) ارائه دهد.
دستگاه‌های حمایتی (سازمان بهزیستی، کمیته امداد، بنیاد شهید) و سازمان ثبت احوال موظفند با یک سرویس اعلامی، اطلاعات مربوط به مشمولین و تغییرات آن‌ها شامل کد ملی، تاریخ تولد، نوع حمایت، کد پستی و شناسه قبض آب، برق و گاز را به دستگاه‌های متولی خدمات عمومی ارائه دهند.
سازمان‌های ارائه‌دهنده خدمات عمومی موظفند اطلاعات مربوط به تخفیف‌های حمایتی ارائه‌شده به دستگاه‌های حمایتی را شامل کد ملی، شناسه قبض، دوره مصرف، مبلغ مصرف و میزان تخفیف را ارائه کنند.

مصوبه شماره شش

در راستای اجرای مواد ۱۷، ۲۶ و ۳۴ قانون مالیات‌های مستقیم، به منظور محاسبات مالیات بر ارث، سازمان حج و زیارت موظف شد که سرویس استعلامی فیش حج و زیارت متوفی را با ورودی شماره ملی، تاریخ تولد، کد رهگیری و اظهارنامه مالیاتی و خروجی شماره فیش و تاریخ ثبت‌نام به سازمان امور مالیاتی ارائه دهد.

کارگروه تعامل‌پذیری و شتاب‌گیری کشور به سوی دولت الکترونیک

شصت‌ودومین جلسه کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیک، به عنوان یکی از مهم‌ترین جلسات در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، با موفقیت به پایان رسید. این جلسه، نه تنها بستر مناسبی برای بحث و تبادل نظر میان دستگاه‌های مختلف اجرایی فراهم کرد، بلکه به تصویب مصوبات کلیدی و راهبردی منجر شد که می‌تواند تأثیرات گسترده‌ای بر بهبود خدمات الکترونیکی دولت و ارتقا تعامل‌پذیری میان دستگاه‌های اجرایی داشته باشد.

یکی از نکات برجسته این جلسه، تاکید بر همکاری و هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف اجرایی بود. حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف و تبادل اطلاعات و نظرات، نشان از عزم جدی دولت برای ایجاد یک نظام منسجم و کارآمد در حوزه دولت الکترونیک دارد. این همکاری‌ها می‌تواند به کاهش بوروکراسی و افزایش سرعت و دقت در ارائه خدمات به شهروندان منجر شود.

مصوبات تصویب‌شده در این جلسه، می‌توانند به بهبود فرآیندهای مالیاتی، کاهش تخلفات و تقلبات مالی، و بهبود مدیریت منابع و خدمات عمومی کمک کنند. از سوی دیگر، بررسی و بازبینی مصوبات پیشنهادی، به ویژه مصوبه مربوط به کمیته امداد امام خمینی (ره)، نشان از حساسیت و دقت اعضای کارگروه در بررسی مسائل امنیتی و حفاظت از داده‌های شهروندان دارد؛ امری که نشان‌دهنده توجه ویژه به حقوق و حریم خصوصی شهروندان در فرآیندهای دولتی است و می‌تواند به اعتماد بیشتر مردم به سیستم‌های الکترونیکی دولت منجر شود.

بی‌شک با توجه به روند سریع پیشرفت‌های فناوری و نیاز به هماهنگی بیشتر در سطح دولت، ایجاد یک سیستم تعامل‌پذیر و هماهنگ می‌تواند به عنوان یکی از اهداف بلندمدت دولت در راستای بهبود خدمات عمومی و افزایش رضایت شهروندان مطرح شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

سونا و کاهش افزایش وزن در دوران یائسگی/ شکرگزاری و افزایش طول عمر

سونا و کاهش افزایش وزن در دوران یائسگی/ شکرگزاری و افزایش طول عمر
2024-07-19T00:02:59+03:30
حوزه سلامت در هفته رو به پایان، در جهان، شاهد اخبار و رویدادهای متعدد و مختلفی بود که به مرور گزیده ای از مهم ترین آنها می پردازیم.

همه موظفیم به وزارت بهداشت دولت پزشکیان کمک کنیم

همه موظفیم به وزارت بهداشت دولت پزشکیان کمک کنیم
2024-07-18T19:22:58+03:30
رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، در آستانه معرفی کابینه دولت چهاردهم و گزینه های مورد نظر برای وزارت بهداشت، گفت: همه موظفیم به وزارت بهداشت دولت چهاردهم کمک...

معرفی گزینه های وزارت بهداشت تا یکشنبه آینده

معرفی گزینه های وزارت بهداشت تا یکشنبه آینده
2024-07-18T14:56:19+03:30
رییس کمیته سلامت ستاد رییس جمهور منتخب، از معرفی گزینه های پیشنهادی وزارت بهداشت دولت چهاردهم به شورای مرکزی تا روز یکشنبه خبر داد.

۸۰ درصد داوطلبان آزمون دستیاری دوره ۵۱ مجاز به انتخاب رشته شدند/ برگزاری آزمون دستیاری در امنیت

۸۰ درصد داوطلبان آزمون دستیاری دوره ۵۱ مجاز به انتخاب رشته شدند/ برگزاری آزمون دستیاری در امنیت
2024-07-18T13:09:38+03:30
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به داوطلبان پنجاه و یکمین آزمون دستیاری تخصصی بالینی تاکید کرد آزمون در امنیت و آرامش برگزار شده و ۸۰ درصد داوطلبان...

ضرورت تغییر در رویکرد و مشی مدیریت سلامت

ضرورت تغییر در رویکرد و مشی مدیریت سلامت
2024-07-18T11:49:38+03:30
رییس شورای عالی نظام پزشکی، تغییر در رویکرد و مشی مدیریت سلامت را نیاز ضروری و فوری حوزه بهداشت و درمان دانست.

ظهور شهاب سنگ آتشین در آسمان نیویورک

ظهور شهاب سنگ آتشین در آسمان نیویورک
2024-07-18T11:09:38+03:30
یک شهاب سنگ وارد اتمسفر زمین و در آسمان شهر نیویورک رصد شد. این شهاب سنگ به ایجاد یک گلوله آتشین طی روز منجر شد که با سرعت ۶۱ هزارکیلومتر برساعت به سمت نیوجر...

الگوی سطح بندی مؤسسات پژوهشی غیر دولتی بررسی شد

الگوی سطح بندی مؤسسات پژوهشی غیر دولتی بررسی شد
2024-07-18T11:09:38+03:30
در جلسۀ هم اندیشی مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت با نمایندگان موسسات پژوهشی غیر دولتی،الگوی سطح بندی مؤسسات پژوهشی مورد بررسی قرار گرفت.

اسامی ماسک های صورت غیر مجاز اعلام شد

اسامی ماسک های صورت غیر مجاز اعلام شد
2024-07-18T09:49:38+03:30
روابط عمومی سازمان غذا و دارو، اسامی ماسک های صورت غیر مجاز را اعلام کرد.

اصالت سنجی زنجیره تأمین پلاسما/ برخورد با داروخانه‌های متخلف

اصالت سنجی زنجیره تأمین پلاسما/ برخورد با داروخانه‌های متخلف
2024-07-18T08:56:18+03:30
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، یکی از اقدامات مهم حوزه دارو در دولت سیزدهم را شناسه گذاری و اصالت سنجی زنجیره تأمین پلاسما عنوان کرد.

سهم پرستاری در انتخاب وزیر بهداشت دولت چهاردهم

سهم پرستاری در انتخاب وزیر بهداشت دولت چهاردهم
2024-07-18T05:42:59+03:30
رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: جامعه پرستاری، یک نماینده از ۱۷ نفر عضو کارگروه انتخاب وزیر بهداشت دولت چهاردهم را دارد.

استفاده از نوشیدنی خنک حاوی کمی نمک برای گرمازدگی

استفاده از نوشیدنی خنک حاوی کمی نمک برای گرمازدگی
2024-07-18T05:29:39+03:30
یک متخصص طب اورژانس، استفاده از یک نوشیدنی خنک حاوی کمی نمک را به افرادی که در معرض گرمای شدید قرار گرفته‌اند، توصیه کرد.

اولویت‌های سلامت در دولت پزشکیان/ تبعات اجرای طرح دارویار

اولویت‌های سلامت در دولت پزشکیان/ تبعات اجرای طرح دارویار
2024-07-18T01:42:58+03:30
هیأت مدیره انجمن علمی اقتصاد بهداشت ایران، در بیانیه‌ای خطاب به رئیس جمهور منتخب، اولویت های نظام سلامت کشور در دولت چهاردهم را اعلام کرد.

جوابیه دانشگاه الزهرا(س) درباره قطع همکاری با زهرا موسوی خامنه

جوابیه دانشگاه الزهرا(س) درباره قطع همکاری با زهرا موسوی خامنه
2024-07-17T22:22:58+03:30
دانشگاه الزهرا (س) در خصوص قطع همکاری با زهرا موسوی خامنه عضو هیات علمی سابق این دانشگاه اطلاعیه ای صادر کرد.

نخستین همایش ملی هوش مصنوعی در آموزش و یادگیری برگزار می‌شود

نخستین همایش ملی هوش مصنوعی در آموزش و یادگیری برگزار می‌شود
2024-07-17T16:36:18+03:30
با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، نخستین همایش ملی هوش مصنوعی در آموزش و یادگیری برگزار می شود.

شرکت ۲۰۰ طلبه خواهر در آزمون اشتمال مرکز آموزش‌های غیرحضوری

شرکت ۲۰۰ طلبه خواهر در آزمون اشتمال مرکز آموزش‌های غیرحضوری
2024-07-17T15:42:59+03:30
معاون تولید محتوای مرکز آموزش‌های غیر حضوری گفت: نوبت اول آزمون سراسری اشتمال در سال ۱۴۰۳ با حضور بیش از ۲۰۰ طلبه خواهر برگزار شد.

پیوند علوم پایه با مهندسی و علوم پزشکی در مدرسه ملی زیست‌فناوری

پیوند علوم پایه با مهندسی و علوم پزشکی در مدرسه ملی زیست‌فناوری
2024-07-17T15:29:40+03:30
پنجمین دوره مدرسه ملی زیست‌فناوری از ۲۷ تیرماه تا ۳ شهریورماه ۱۴۰۳ برگزار می شود.

واحدهای حوزوی قم فردا تعطیل شد

واحدهای حوزوی قم فردا تعطیل شد
2024-07-17T15:29:39+03:30
در پی افزایش بی‌سابقه دمای هوا و روند افزایشی مصرف برق، بر اساس موافقت مدیر حوزه‌های علمیه روز پنجشنبه ۲۸ تیر کلیه واحدهای حوزوی مستقر در استان قم تعطیل هستند.

بازسازی بافت آسیب دیده بدن با نانوذرات طلا!

بازسازی بافت آسیب دیده بدن با نانوذرات طلا!
2024-07-17T15:16:19+03:30
نانوذرات طلا به یک جاندار دریایی به نام هیدرا کمک می‌کند تا بخشی از بدن خود را دوباره بسازند. این کار در مجاورت نور مادون قرمز انجام می‌شود.

دونالد ترامپ حامی تیک تاک شد!

دونالد ترامپ حامی تیک تاک شد!
2024-07-17T15:16:18+03:30
دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری حمایت خود را از تیک تاک اعلام کرد.

هوش مصنوعی به میز خدمت الکترونیکی سازمان امور دانشجویان راه یافت

هوش مصنوعی به میز خدمت الکترونیکی سازمان امور دانشجویان راه یافت
2024-07-17T15:16:18+03:30
مدیرکل دفتر توسعه فناوری اطلاعات، امنیت و هوشمندسازی گفت: ربات گفتگوی مبتنی بر هوش مصنوعی، به عنوان دستیار هوشمند میز خدمت الکترونیکی سازمان امور دانشجویان، ...

پیشرفت ۵۰ درصدی طرح پشتیبانی زیرساخت‌های ارتباطی / بهره برداری از زیرساخت «ابر ایران» در ۹ نقطه کشور

پیشرفت ۵۰ درصدی طرح پشتیبانی زیرساخت‌های ارتباطی / بهره برداری از زیرساخت «ابر ایران» در ۹ نقطه کشور
2024-07-17T15:03:01+03:30
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیشرفت ۵۰ درصدی طرح پشتیبانی کامل زیرساخت های ارتباطی کشور از نسخه۶ پروتکل اینترنت (IPv۶) را از اقدامات انجام شده در دولت سیز...

راه اندازی مرکز آفرینش ملی فناوری‌های عصبی، مغز و علوم شناختی

راه اندازی مرکز آفرینش ملی فناوری‌های عصبی، مغز و علوم شناختی
2024-07-17T14:23:00+03:30
معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و دانشگاه علوم پزشکی ایران برای راه اندازی و توسعه مرکز آفرینش ملی فناوری های عصبی، مغز و علوم شناختی تو...

شورای مهارتی بنیاد ملی نخبگان آغاز به کار کرد

شورای مهارتی بنیاد ملی نخبگان آغاز به کار کرد
2024-07-17T14:22:59+03:30
نشست شورای مهارتی بنیاد ملی نخبگان با حضور اعضا در محل این بنیاد برگزار شد.

ورزشکاران المپیک با گجت جدید خنک می‌شوند

ورزشکاران المپیک با گجت جدید خنک می‌شوند
2024-07-17T14:09:40+03:30
محققان گجتی ابداع کرده اند که با قرار گرفتن روی بدن ورزشکاران گرمای بدن آنها را استخراج می کند تا احساس خنکی کنند و سطح عملکردشان در المپیک پاریس ارتقا یابد.

منتخبین دانشجویان دکتری جهت تأمین هیأت علمی بورس سال آخر می‌شوند

منتخبین دانشجویان دکتری جهت تأمین هیأت علمی بورس سال آخر می‌شوند
2024-07-17T13:29:38+03:30
مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان گفت: منتخبین بورس سال آخر پس از فارغ التحصیلی از بورسیه به پیمانی و استادیاری تبدیل وضعیت می شوند.

توصیه ‌های تغذیه ای برای مقابله با گرمازدگی

توصیه ‌های تغذیه ای برای مقابله با گرمازدگی
2024-07-17T12:49:41+03:30
مصرف میوه های آبدار در روزهای گرم سال، یکی از راهکارهای مقابله با گرمازدگی است.

کنترل ترافیک ۵ هزار پهپاد در آسمان ممکن شد

کنترل ترافیک ۵ هزار پهپاد در آسمان ممکن شد
2024-07-17T12:49:41+03:30
محققان دانشگاهی روشی نوین برای کنترل ترافیک پهپادهای خودران ابداع کرده اند که با کمک آن می توان ۵ هزار نمونه در فضای هوایی مسیریابی کنند.

جزئیات جدیدی از تشکیل سازمان هوش مصنوعی ایران

جزئیات جدیدی از تشکیل سازمان هوش مصنوعی ایران
2024-07-17T12:49:40+03:30
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور جزئیات جدیدی از تشکیل سازمان هوش مصنوعی ایران ارائه کرد و مأموریت اصلی این سازمان را توسعه زیرساخت‌ها عنوان کرد.

جزئیات پذیرش دستیارتخصصی دندانپزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

جزئیات پذیرش دستیارتخصصی دندانپزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
2024-07-17T12:49:40+03:30
جزئیات پذیرش دستیار تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) دندانپزشکی سال ۱۴۰۳ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام شد.

سامانه فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی تغییر کرد

سامانه فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی تغییر کرد
2024-07-17T12:36:20+03:30
سامانه «سیداپ» جایگزین سامانه پیشین فارغ التحصیلان علوم پزشکی شد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)