میرنیوز

ازسرگیری آموزش حضوری یک ضرورت و نیاز مبرم امروز است

ازسرگیری آموزش حضوری یک ضرورت و نیاز مبرم امروز است 2022-01-12T20:26:38+03:30

به گزارش ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل امروز در جلسه روسای دانشگاه‌های کشور که با موضوع هم‌اندیشی و برنامه‌ریزی برای از سرگیری آموزش حضوری دانشگاه‌ها امروز به صورت حضوری و مجازی در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد؛ اظهار کرد: هدف از تشکیل این نشست رایزنی با روسای دانشگاه‌ها و اخذ آخرین پیشنهادات و راهکارها برای اجرای شدن تاکید رئیس جمهور در خصوص ازسرگیری آموزش حضوری در دانشگاه‌ها از آغاز نیم‌سال دوم تحصیلی است.

وی با اشاره به اینکه آموزش حضوری نسبت به آموزش مجازی دارای مزایای زیادی است و در میزان و اثربخشی یادگیری نیز تاثیر زیادی دارد، گفت: این اجماع در میان روسای دانشگاه‌ها و مسئولان آموزش عالی وجود دارد که ازسرگیری آموزش حضوری یک ضرورت و نیاز مبرم امروز است و نکته‌ای که الان مورد تاکید است تلاش و برنامه‌ریزی برای از سرگیری شکوهمند و موفق آموزش عالی است.

وزیر علوم با اشاره به اینکه رعایت پروتکل‌های ابلاغی از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا که به زودی بروزرسانی نیز می‌شود؛ یک ضرورت است و از سوی دیگر باید مباحث حقوقی حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها نیز مورد توجه روسای دانشگاه‌ها باشد.

دکتر زلفی‌گل با اشاره به اینکه اجرای اسناد بالادستی برای مسئولان آموزش عالی یک وظیفه و ماموریت اصلی است، گفت: در برنامه‌های خود تحقق سند دانشگاه اسلامی را پیگیری کنید و برای اجرایی شدن این سند در بین معاونت‌های مختلف دانشگاه‌ها تقسیم کار لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه آموزش در نظام جمهوری اسلامی منحصر به مباحث علمی و پژوهشی نیست، تاکید کرد: باید مفاهیم فرهنگی، ارزشی و انقلابی نیز به دانشجویان آموزش داده شود و مباحثی مانند رعایت اخلاق، روحیه کار تیمی، نوع‌دوستی، رقابت سالم و مسئولیت‌پذیری نیز در کنار مباحث آموزشی مورد توجه قرار گیرد.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به برخی مزایای بومی‌گزینی در کاهش هزینه‌های فردی دانشجویان و هزینه‌های کشور گفت: باید این امکان وجود داشته باشد که دانشجویان در هر جایی از کشور که رشته مورد علاقه آنها وجود دارد بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند، چرا که این حضور دانشجویان از اقصی نقاط کشور در یک دانشگاه موجب آشنایی با فرهنگ‌های مختلف و افزایش سرمایه اجتماعی نظام و وحدت همدلی بیشتر در کشور می‌شود.

وی تاکید کرد: در شرایط حاضر از روسای دانشگاه‌ها انتظار می‌رود شرایط میهمان بودن را برای دانشجویان تسهیل کنند و دانشجویان به راحتی بتوانند در شهر محل سکونت خود به ادامه تحصیل بپردازند که انجام این عمل هم منافع فردی و منافع ملی را در پی دارد و این منافع را هم راستا می‌کند.

دکتر زلفی گل اظهار داشت: در انتصاب افراد برای مدیریت‌های دانشگاهی به جوانگرایی توجه کافی بشود و از اعضای هیات علمی جوان در مدیریت‌های میانی دانشگاه‌ها استفاده شود تا برای آینده کشور و نسل بعدی مدیریتی کشور کادرسازی لازم صورت گیرد.

وزیر علوم تاکید کرد: دانشگاه‌ها نسبت به افزایش مشارکت دانشجویان در مباحث فرهنگی و اجتماعی اهتمام جدی داشته باشند و زمینه فعالیت و حضور دانشجویان را در کانون‌های فرهنگی و هنری، تشکل‌های اسلامی، انجمن‌های علمی، شوراهای صنفی و هیئت‌های مذهبی بر اساس علاقه دانشجویان فراهم کنند.

دکتر زلفی‌گل اظهار داشت: در شرایط حاضر، توجه بیشتر از گذشته به بخش مشاوره در دانشگاه‌ها ضروری است و باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم و از ظرفیت‌ها استفاده کنیم که امکان مشاوره به دانشجویان، محدود به مباحث تحصیلی نباشد و به مباحث شغلی، اجتماعی، فرهنگی و مسائلی از این قبیل را نیز شامل شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: روسای دانشگاه‌ها در انتصاب معاونان اداری مالی توجه داشته باشند که از افرادی در این مسئولیت‌ها استفاده کنند که به مباحث علمی، پژوهشی و فرهنگی اجتماعی آشنایی کافی داشته باشند، چرا که هر چقدر آشنایی معاون اداری مالی با مباحث پژوهشی و فرهنگی بیشتر باشد به درک آنها از فعالیت‌های این معاونت‌ها و اولویت حمایت از این معاونت‌ها در تخصیص بودجه ها کمک بیشتری می‌کند.

وی افزود: در راستای حمایت جدی از توسعه بخش پژوهش و فرهنگ و فناوری در دانشگاه‌ها در تلاش هستیم که از سال‌های آتی بتوانیم ردیف بودجه مستقل برای حوزه های فرهنگ فناوری و پژوهشی در دانشگاه‌ها تعیین کنیم تا بودجه این بخش‌ها، صرفاً در بخش‌های مربوط به آنها مورد استفاده قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه بازبینی و بازنگری آیین نامه‌ها در حوزه‌های فرهنگ پژوهش و فناوری توسط معاونان وزیر در این حوزه‌ها در حال انجام است، گفت: مباحثی نظیر توجه به ایفای مسئولیت اجتماعی، میزان مشارکت در امور خیریه، میزان مشارکت در بخش ارتباط با جامعه و مباحثی از این قبیل در دست تدوین است و به زودی این آیین نامه‌ها به روسای دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود که در هیئت امنای دانشگاه‌ها متناسب با شرایط هر دانشگاه آیین‌نامه‌های جدید جنبه اجرایی پیدا کند.

وزیر علوم تاکید کرد: باید آیین‌نامه‌ها در دانشگاه‌ها به گونه‌ای تدوین شود که به مرجعیت‌سازی فردی و ملی کمک کند به نوعی که اساتید ممتاز ما، مجلات پژوهشی معتبر و گروه‌های آموزشی ممتاز دانشگاه‌ها در سطح دنیا شناسانده شوند و دانشجویان از سراسر دنیا برای انجام فعالیت علمی با یک استاد یا حضور در یک دانشگاه ترغیب و تشویق شوند.

دکتر زلفی گل با اشاره به اهتمام جدی وزارت علوم به مباحث فناوری و نوآوری گفت: آیین نامه مدیریت دانشگاه‌ها در وزارت علوم در حال بازبینی است که برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال خواهد شد. بر اساس آیین‌نامه جدید، باید روسای دانشگاه‌ها در شوراهای پارک‌های علم فناوری حضور داشته باشند و از طرفی روسای پارک‌های علم و فناوری نیز در شورای دانشگاه، هیئت ممیزه و هیئت امنای دانشگاه حضور داشته باشند.

تاکید بر بهره‌مندی از نظرات کارشناسی‌شده یاوران علمی و استفاده از آنان در شوراهای دانشگاه‌ها

وزیر علوم تاکید کرد: با توجه به اینکه تمام افراد شاغل و فعال در دانشگاه‌ها در تمام مشاغل و رده‌ها نقش تربیتی و فرهنگی دارند و در پیشبرد برنامه دانشگاه موثر هستند گفت: با توجه به اینکه تمام افراد شاغل و فعال در دانشگاه‌ها از نگهبان و نیروی زحمت‌کش بخش خدمات تا بالاترین سطوح نقش تربیتی و فرهنگی داشته و در پیشبرد برنامه دانشگاه موثر هستند، باید نماینده‌ای از کارکنان و یاوران علمی در شوراهایی مانند شورای فرهنگی دانشگاه‌ها و شورای اداری دانشگاه حضور داشته باشند و صدای آنان شنیده شود.

دکتر زلفی گل افزود: یکی از مباحثی که می‌تواند در پیشبرد برنامه‌های علمی پژوهشی دانشگاه‌ها موثر باشد اداره بخش معاونت اداری مالی به شکل شورایی است؛ به نحوی که شورایی متشکل از رئیس دانشگاه و مدیران بخش اداری مالی در این شورا حضور داشته باشند و با توجه به اولویت‌های دانشگاه از نظر علمی پژوهشی پرداخت‌های لازم صورت گیرد.

 وی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه در جلسه امروز شاهد اجماع روسای دانشگاه‌ها در ضرورت از سرگیری آموزش حضوری بودیم گفت: مدیران ستاد وزارت و روسای دانشگاه‌ها تلاش می‌کنند از سرگیری آموزش حضوری با کمترین مشکلات برای دانشجویان و اعضای هیات علمی عملیاتی شود.

انتهای پیام 

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

داخلی سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز خطوط یک شرکت خودروسازی

داخلی سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز خطوط یک شرکت خودروسازی
2022-05-16T16:25:01+04:30
متخصصان جهاددانشگاهی صنعتی شریف موفق به داخلی سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز خطوط یک شرکت خودرو سازی شدند که این کار ۲۰ تا ۴۰ درصد صرفه جویی ارزی دارد.

تسلیت دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی درپی ارتحال آیت الله فاطمی نیا

تسلیت دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی درپی ارتحال آیت الله فاطمی نیا
2022-05-16T16:11:46+04:30
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پیامی، ارتحال عالم ربانی حضرت آیت‌الله فاطمی نیا را تسلیت گفت.

انتخاب مرکز مشاوره دانشگاه امیرکبیر به عنوان مرکز نمونه کشوری

انتخاب مرکز مشاوره دانشگاه امیرکبیر به عنوان مرکز نمونه کشوری
2022-05-16T16:11:45+04:30
در سی و سومین گردهمایی سالانه روسای مراکز مشاوره دانشجویی سراسر کشور، مرکز مشاوره دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان مرکز مشاوره نمونه کشور معرفی شد.

سند ملی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی بازنگری شد

سند ملی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی بازنگری شد
2022-05-16T15:58:22+04:30
دبیر ستاد توسعه فناوری سلول بنیادی از بازنگری سند ملی علوم و فناوری های سلول بنیادی در معاونت علمی و فناوری خبر داد.

کپسول بویینگ آماده ارسال به فضا شد

کپسول بویینگ آماده ارسال به فضا شد
2022-05-16T15:58:21+04:30
کپسول استارلاینر بویینگ  آماده انجام ماموریت «تست پرواز مداری-۲»(OFT-۲) به ایستگاه فضایی بین المللی است.

۳۴ نرم‌افزار دیجیتال برای نظام آموزشی کشور تولید شد

۳۴ نرم‌افزار دیجیتال برای نظام آموزشی کشور تولید شد
2022-05-16T15:58:21+04:30
با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۳۴ نرم افزار ایران ساخت طراحی و تولید شد تا آموزش کشور متوقف نشده و کلاس‌ها در فضای دیجیتال و مجازی برگزار شود.

اجرای آزمون‌های هوشمند و بدون کاغذ به درستی اطلاع‌رسانی شود

اجرای آزمون‌های هوشمند و بدون کاغذ به درستی اطلاع‌رسانی شود
2022-05-16T15:45:02+04:30
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: لازم است در مسیر اطلاع‌رسانی اجرای آزمون‌های هوشمند و بدون کاغذ گام‌های مناسبی برداشته شود.

تولید برق از جلبک برای تأمین انرژی رایانه

تولید برق از جلبک برای تأمین انرژی رایانه
2022-05-16T15:31:42+04:30
محققان انرژی مورد نیاز یک رایانه مینیاتوری را بااستفاده از جریان برقی که از جلبک تولید می شد، به مدت ۶ ماه تامین کردند.

استفاده از فناوری‌های دیجیتال برای سالمندان/ تسهیل دسترسی همگان به خدمات ICT

استفاده از فناوری‌های دیجیتال برای سالمندان/ تسهیل دسترسی همگان به خدمات ICT
2022-05-16T15:31:42+04:30
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به شعار روز جهانی ارتباطات گفت: با استفاده از فناوری‌های دیجیتال، می توان سالمندی سالم را برای بخشی از جمعیت کشور رقم زد.

وزیر علوم وضعیت آموزش مجازی در سال تحصیلی جدید را توضیح داد

وزیر علوم وضعیت آموزش مجازی در سال تحصیلی جدید را توضیح داد
2022-05-16T15:31:41+04:30
وزیر علوم گفت: دانشگاه‌ها در موارد خاصی که لازم باشد می توانند کلاسها را به‌صورت تلفیقی حضوری و مجازی برگزار کنند.

طرح رتبه‌بندی ایمنی سنگاپور برای سایت‌های تجارت الکترونیک

طرح رتبه‌بندی ایمنی سنگاپور برای سایت‌های تجارت الکترونیک
2022-05-16T15:05:02+04:30
سنگاپور یک طرح رتبه بندی اجرایی کرده تا بازارهای تجارت الکترونیک را بر اساس اقدامات ضد کلاهبرداری آنها ارزیابی کند.

تسلا از ورود به بازار هند منصرف شد

تسلا از ورود به بازار هند منصرف شد
2022-05-16T14:38:22+04:30
شرکت خودروسازی تسلا برنامه هایش برای ورود به بازار هند را تعلیق کرده است. یکی از دلایل احتمالی این امر ناتوانی خودروساز آمریکایی برای متقاعد کردن دولت هند بر...

اتصال ۱۰ دستگاه اجرایی به پنجره واحد خدمات دولت/ توسعه ماهواره‌ها و ماهواره‌برهای بومی در دستورکار

اتصال ۱۰ دستگاه اجرایی به پنجره واحد خدمات دولت/ توسعه ماهواره‌ها و ماهواره‌برهای بومی در دستورکار
2022-05-16T14:38:21+04:30
وزیر ارتباطات با بیان اینکه ۱۰ دستگاه اجرایی تاکنون به پنجره واحد خدمات دولت هوشمند متصل شده اند، گفت: یک‌سوم خدمات دستگاه‌های اجرایی تا شهریورماه، باید غیرح...

موفقیت در مسیر افزایش آگاهی علمی و فنی پزشکان در مبارزه با کرونا

موفقیت در مسیر افزایش آگاهی علمی و فنی پزشکان در مبارزه با کرونا
2022-05-16T14:25:05+04:30
برگزاری اولین همایش جامع کووید ۱۹، با کسب دستاوردهای علمی و فنی برای پزشکان همراه بود.

نسل جدید باتری های فلز هوا تولید شد

نسل جدید باتری های فلز هوا تولید شد
2022-05-16T14:25:04+04:30
نسل جدیدی از باتری‌های فلز هوا توسط یک شرکت دانش‌بنیان در مسیر توسعه قرار گرفت تا ایران نیز به جمع کشورهای صاحب این فناوری بپیوندد.

شناسایی ۳۸۳ بیمار جدید کرونایی / ۸ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۳۸۳ بیمار جدید کرونایی / ۸ نفر دیگر فوت شدند
2022-05-16T14:11:43+04:30
بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۸ بیمار کرونایی در کشور فوت شدند.

۴۰ هزار دوز واکسن کرونا در شبانه روز گذشته تزریق شد

۴۰ هزار دوز واکسن کرونا در شبانه روز گذشته تزریق شد
2022-05-16T14:11:42+04:30
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۴۰ هزار و ۳۵۵ دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

دستاوردهای علمی و فنی اولین همایش جامع کووید ۱۹ برای پزشکان

دستاوردهای علمی و فنی اولین همایش جامع کووید ۱۹ برای پزشکان
2022-05-16T13:58:26+04:30
برگزاری اولین همایش جامع کووید ۱۹، با کسب دستاوردهای علمی و فنی برای پزشکان همراه بود.

۳ هزار آزمایشگاه پزشکی درگیر کرونا بودند/ وضعیت تولید کیت

۳ هزار آزمایشگاه پزشکی درگیر کرونا بودند/ وضعیت تولید کیت
2022-05-16T13:58:25+04:30
رئیس و اعضای هیات مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی، بر تشریح وضعیت آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی در کشور پرداختند.

راندمان توربین‌های بخار با تولید داخل افزایش یافت

راندمان توربین‌های بخار با تولید داخل افزایش یافت
2022-05-16T13:58:24+04:30
یک شرکت دانش بنیان توانسته توربین های بخار را طراحی کند و در اختیار صنایع مختلف قرار داد؛ این شرکت ظرفیت تولید سالیانه ۸۰ دستگاه توربین بخار را دارد.

دانشگاه حرمت دارد/ هر کس وارد دانشگاه می‌شود باید شئونات پوشش را رعایت کند

دانشگاه حرمت دارد/ هر کس وارد دانشگاه می‌شود باید شئونات پوشش را رعایت کند
2022-05-16T13:58:23+04:30
وزیر علوم با تأکید بر اینکه دانشگاه حرمت دارد؛ گفت: حتی در کشورهای پیشرفته هم الگوهای پوشش در دانشگاه‌ها رعایت می‌شود و کسی با لباس دریا وارد دانشگاه نمی‌شود.

فرصت‌ها و خطرات «متاورس» برای تنوع زیستی و محیط زیست/ از کاهش نیاز انسان به سفر تا گرمایش زمین

فرصت‌ها و خطرات «متاورس» برای تنوع زیستی و محیط زیست/ از کاهش نیاز انسان به سفر تا گرمایش زمین
2022-05-16T13:45:02+04:30
گروه کشاورزی و منابع طبیعی دیجیتال پژوهشگاه فضای مجازی، فرصت‌ها و خطرات پدیده «متاورس» را برای تنوع زیستی و محیط زیست مورد بررسی قرار داد.

عارضه های تزریق ژل و چربی/ فقط نزد پزشک متخصص بروید

عارضه های تزریق ژل و چربی/ فقط نزد پزشک متخصص بروید
2022-05-16T13:31:41+04:30
متخصص بیماری های پوست و مو گفت: اگر قصد تزریق ژل یا چربی دارید، حتما به پزشک متخصص و مراکز معتبرتایید شده وزارت بهداشت مراجعه کنید.

وام ۶۰۰ میلیون تومانی تسهیلات خرید یا ساخت مسکن اعضای هیأت علمی/ وام ودیعه ۲۴۰ میلیون تومان شد

وام ۶۰۰ میلیون تومانی تسهیلات خرید یا ساخت مسکن اعضای هیأت علمی/ وام ودیعه ۲۴۰ میلیون تومان شد
2022-05-16T13:31:41+04:30
بانک مرکزی با افزایش سقف فردی تسهیلات خرید یا ساخت مسکن اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان و تسهیلات ودیعه مسکن اعضای هیات علمی به مبلغ ۲۴۰ ...

قطب‌نمای اقتصاد دیجیتال ۲۰۲۱ منتشر شد

قطب‌نمای اقتصاد دیجیتال ۲۰۲۱ منتشر شد
2022-05-16T13:05:01+04:30
قطب‌نمای اقتصاد دیجیتال ۲۰۲۱ با بیش از ۷۰۰ هزار داده پیمایشی از ۵۵ کشور جهان توسط ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاس...

عارضه های ترزیق ژل و چربی/ فقط نزد پزشک متخصص بروید

عارضه های ترزیق ژل و چربی/ فقط نزد پزشک متخصص بروید
2022-05-16T12:51:42+04:30
متخصص بیماری های پوست و مو گفت: اگر قصد تزریق ژل یا چربی دارید، حتما به پزشک متخصص و مراکز معتبرتایید شده وزارت بهداشت مراجعه کنید.

جهاد تبیین مهمترین مأموریت مراکز روابط عمومی دانشگاه‌ها است

جهاد تبیین مهمترین مأموریت مراکز روابط عمومی دانشگاه‌ها است
2022-05-16T12:25:00+04:30
سرپرست اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، مهم‌ترین مأموریت مراکز روابط عمومی دانشگاه‌ها در سال جاری را جهاد تبیین عنوان کرد.

فارغ‌التحصیلی سالانه ۱۴۰۰ دانشگاهی در حوزه ارتباطات

فارغ‌التحصیلی سالانه ۱۴۰۰ دانشگاهی در حوزه ارتباطات
2022-05-16T12:11:43+04:30
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد از فارغ‌التحصیلی سالیانه ۱۴۰۰ دانشگاهی در حوزه ارتباطات در کشور خبر داد.

کشتی هوایی شناور چینی رکورد زد

کشتی هوایی شناور چینی رکورد زد
2022-05-16T11:58:23+04:30
یک کشتی هوایی شناور چینی به نام جیموی شماره یک روز یکشنبه به رکورد جهانی جدیدی دست یافت و تا ارتفاع ۹۰۳۲ متری پرواز کرد.

نگران شیوع بیماری ها در کشورهای همسایه ایران هستیم/ تاکید بر واکسیناسیون کودکان

نگران شیوع بیماری ها در کشورهای همسایه ایران هستیم/ تاکید بر واکسیناسیون کودکان
2022-05-16T11:45:03+04:30
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: نگران شیوع بیماری ها در کشورهای همسایه ایران هستیم و از هموطنان می خواهیم نسبت به واکسیناسیون کودکان اقدام کنند.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)