میرنیوز

مدیریت بد مسئولان عامل دلسردی مردم با صندوق‌های رأی

مدیریت بد مسئولان عامل دلسردی مردم با صندوق‌های رأی 2021-06-14T15:31:34+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با آیت الله حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیدار کردند. آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری، ضمن تقدیر از عاملی به دلیل موضع‌گیری دقیق در برابر برخی اتهامات مطرح شده در مناظرات انتخاباتی که ساحت حوزه‌های علمیه و علمای دین را نشانه گرفته بود، اظهار داشت: دغدغه‌های حضرتعالی دغدغه‌های مشترک ما و یکی از نگرانی‌های ما این است که بعد از گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی با همه امکانات و ظرفیت‌هایی که در اختیار داشتیم، بتوانیم به نیازهای جامعه پاسخ دهیم. روزی بهترین گوینده‌های مذهبی آرزو می‌کردند که یک ساعت رادیو در اختیار آنها باشد اما امروز تمام شبکه‌های درون مرزی و برون مرزی در اختیار است.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه داد: روزی در آموزش و پرورش به ما اجازه ورود نمی‌دادند و در دانشگاه‌ها هم به سختی می‌توانستیم ورود کنیم، اما شهید مطهری روزی که امتحان مدرسی داد، به ایشان گفتند اگر نمره بالاتر از بیست بود به شما می‌دادیم، هر چند که نامهربانی‌هایی وجود داشت اما حضورشان در دانشگاه کار خودش را کرد و فصل جدیدی از ظرفیت روحانیت را به نمایش گذاشت.

وی با بیان اینکه حوزه علمیه امروز، حوزه یک دهه قبل نیست، افزود: ظرفیت‌های خوبی در حوزه شکل گرفته است که روز به روز در حال پیشرفت است؛ هر چند همواره با این نقد مواجه هستیم که حوزه متحول نشده است. البته ما هم قبول داریم حوزه تحول مطلوب پیدا نکرده است. من در پایان دوره شورای قبلی در ملاقات با مقام معظم رهبری عرض کردم که ما در دامنه هستیم و شما در قله و تا ما بخواهیم از دامنه به قله برسیم خیلی راه در پیش داریم ولی تلاش می‌کنیم گام به گام به قله برسیم. و بعد عرض کردم من پیش از این دیدار تمام فرمایشات شما را در مورد حوزه مرور کردم و دیدم اشراف شما نسبت به حوزه بسیار بیشتر از ما و حتی نسبت به بزرگترهای ما است.

وی خاطرنشان کرد: البته بخشی از این مسائل مربوط به ناآگاهی است که آن را می‌پذیریم. چرا که آموزه‌های رسانه‌هایی که در اختیار داریم متناسب با نیازهای جامعه نیست و ما حرف خودمان را می‌زنیم و جامعه کار خودش را می‌کند و یک درک متقابل از آنچه نیاز جامعه است از ناحیه متولیان دین وجود ندارد. بنده معتقدم نخستین اقدام این است که بعد از ۴۲ سال تجربه سخن گفتن و پیغام دادن و مردم را مخاطب قرار دادن ببینیم اشکال کار ما از کجاست؟

آیت الله حسینی بوشهری، یکی از نقاط مشترک جامعه مدرسین و حوزه علمیه قم با شورای عالی انقلاب فرهنگی را انجام اینگونه ارزیابی‌ها خواند و افزود: شما در آن شورا رسالت سترگی برعهده دارید. دغدغه شما، فرهنگ و دانش و علم است و از این حیث دغدغه مشترکی بین ما وجود دارد؛ لذا باید ارزیابی کنیم که این پیام رسانی و گفتگو با مردم دارای چه اشکالات و آسیب‌هایی است؟ آیا مهندسی دشمن از بیرون پررنگ بوده و ما در مقابل مهندسی او نتوانستیم حرکتی کنیم و آنها خنثی کرده‌اند یا ما با تمام ظرفیت به میدان نیامده‌ایم و به همین مقدار بسنده کرده‌ایم و مانند قبل از انقلاب که در مسجد برای عده کثیری سخنرانی می‌کردیم، امروز هم منتظریم که برای جمع خوبی از مخاطبان سخنرانی کنیم؟

وی خاطرنشان کرد: ما همواره با مخاطبینی سروکار داشته‌ایم که هر دو یکدیگر را قبول داریم. ولی آیا به سراغ آنهایی که پای سخنان ما نیستند یا هیچگاه با ما مواجه نمی‌شوند و با ما ارتباط ندارند و فرصت مسجد و محراب را پیدا نمی‌کنند هم رفته‌ایم یا خیر؟ ما به درستی به سراغ دانشجویان یا دانش آموز یا آن روشنفکر نرفته‌ایم و با او بحث و گفت گو نکرده‌ایم تا او ما را به چالش بکشد؛ ما چالش‌هایی که او می خواسته ایجاد کند را پاسخگو نبوده‌ایم که موجب شده افکار و نظراتش انباشه شود؛ او هل من مبارز می‌طلبد و فکر می‌کند کسی در مقابلش نیست و ما هم همواره در محیط‌های تعریف شده خودمان با مخاطب سخن گفته‌ایم.

باید در نوع اطلاع رسانی و پیام رسانی دین تجدید نظر کنیم

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه باید در نوع اطلاع رسانی و پیام رسانی دین تجدید نظر کنیم، گفت: باید بدانیم که مخاطبان ما فقط مخاطبان فعلی نیستند. ما مدعی هستیم که در عصر غیبت ادامه دهنده راه و رسالت امامان و پیامبران هستیم؛ اما چقدر توانستیم با مردم ارتباط برقرار کنیم؟ ما مبلغانی ارسال می‌کنیم که ده‌ها سال است با یک مجموعه مشخصی ارتباط دارند. کم اتفاق می‌افتد یک مبلغ با ابتکار خودش با دیگران ارتباط برقرار کند تا مردم بدانند که این روحانی هم مانند خودشان است و او هم نگرانی‌ها و دردهای آنها را می‌داند و با آنها شریک است.

وی ادامه داد: ما به جز قشر فرهیخته دانشجو و دانشگاهی چقدر در درد و دل توده مردم مشارکت کرده‌ایم؟ و چقدر پاسخگوی حرف آنها بوده‌ایم؟ به نظر بنده باید در یک کمیته مشترک آسیب شناسی شود تا مشخص شود از چند درصد ظرفیت این " ناس" که باید مخاطب روحانیت باشد، استفاده کرده‌ایم و با چه تعداد از مخاطبان، متناسب با نیازهای او ارتباط برقرار کرده‌ایم؟ تا او هم بداند روحانی مانند اوست و این‌طور نباشد که پا گذاشتن ما در عرصه حکومت ما را از هم جدا کند.

آیت الله حسینی بوشهری، مسئله حکمرانی را مسئله کلیدی خواند و ادامه داد: ما معتقدیم دین از سیاست جدا نیست و تا آخر پای این تعریف از حکمرانی ایستاده‌ایم. اخیراً هم مقام معظم رهبری اشاره کردند که عده‌ای می‌گویند خودتان را کنار بکشید که دین محفوظ بماند و روحانیت عبایش را جمع کند؛ ولی به این ما معتقد نیستیم. امیرالمومنین (ع) هم در راه حاکمیت و سیاست قدم گذاشتند؛ هرچند جنگ‌ها به ایشان اجازه نداد همه اهدافش را پیاده کند ولی همین گنجینه بزرگ خطبه‌ها، کلمات، حِکَم و شیوه‌های حکومت‌داری که به ما رسیده، برای ادامه مسیر کافی است.

باید بین عملکردها و واقعیت دین تفکیک قائل شویم

وی افزود: از سوی دیگر درست است که در بعد حکمرانی و حکومت‌داری، دین را عین سیاست و سیاست را عین دین می‌دانیم، اما باید یک تفکیک قائل شویم نه بین دین و سیاست بلکه بین عملکردها و واقعیت دین. طوری عمل کرده‌ایم که ما عین دین شده‌ایم و دین عین ما و کم کاری و سستی‌های ما همه به پای دین ثبت شده است. لذا یک‌بار و برای همیشه باید بگوییم که حساب اشخاصی که قدرت و حکومت به دست می‌گیرند از دین جداست و اگر آنها توانستند بر اساس دین حکومت کرده و با مردم رفتار کنند آنها یک حاکم در طراز اسلام هستند.

آیت الله حسینی بوشهری اظهار داشت: معتقدم چون این کار را نکرده‌ایم، جامعه همه چیز را یکپارچه می‌گیرد. این شعار دین ما عین سیاست ماست، غیر از این است که دین ما عین ماست. لذا این از آن دست مسائلی است که باید به صورت ریشه‌ای وارد فضای جامعه شود و مورد بحث و بررسی قرار گیرد که کار زید و عمرو الزاماً اسلام نیست. در فرمایشات امام (ره) هم این مطالب کاملاً موج می‌زند و حتی نقل به معناست که فرموده‌اند من عین اسلام نیستم. لذا باید در ظرفیت‌ها، قابلیت‌ها و شناخت مخاطب و ادبیات مخصوص مخاطبمان بازنگری کنیم و برای مردم روشن کنیم که اگر مرغ تان کم شد و کسی تدبیر نکرد، این آورده دین و قرآن و اهل بیت نیست بلکه نتیجه عمل فردی است که با شعار پیاده سازی جمهوری اسلامی به میدان آمده است و باید به گونه‌ای اقدام می‌کرد که مردم، مردم‌سالاری را حس کنند. لذا حساب او را باید از اسلام تفکیک کرد.

مدیریت بد مسئولان عامل دلسردی مردم با صندوق‌های رأی

وی دلسردی امروز مردم از صندوق‌های رأی که یکی از چالش‌های انتخابات پیش رو است، را نتیجه همین رفتارها دانست و گفت: دلیل اینکه نسبت به روحانیت دلسردی ایجاد شده این است که مردم می‌گویند پس شعارهایی که دادید کجاست؟ در صورتی که باید می‌گفتید آنچه در توانمان است انجام می‌دهیم. ما دائم گفتیم که آمدن ما تکرار حکومت امیرالمومنین (ع) است. در صورتی که حساب امیرالمومنین (ع) به عنوان یک معصوم و حساب اسلام یک طرف و زیاد بن علی‌ها و دیگران طرف دیگر است؛ چرا که آنها نه تنها مساوی با امیرالمومنین نبودند بلکه مساوی با دین هم نبودند.

وی خاطرنشان کرد: البته صرف سلب مسئولیت و تفکیک هم کافی نیست. ابتدا باید تفکیک کنیم و بعد کاری کنیم که در مقام عمل در طراز انتظار مردم از دین عمل کنیم که مردم، هم به دین و هم به کارگزاران حکومت خوشبین شوند. لذا معتقدم که هم با حضور شما که مورد عنایت مقام معظم رهبری هستید در شورای انقلاب فرهنگی و هم حوزه علمیه که از وجود اصحاب فکر و قلم و اندیشه بهره مند است، می‌توان این موضوعات را به بحث گذاشت تا این خروجی منجر به دستورالعملی شود که اگر کسی بر سر کار آمد و از اولیات برخوردار بود، این دستورالعمل را به او بدهیم و بگوییم این دستور می‌تواند شما را به نتیجه مطلوب برساند و فاصله مردم و حاکمیت را به حداقل برساند.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

کاهش ۹۰ درصدی مرگ های کرونایی با تزریق واکسن/روش واکسیناسیون تغییر می کند

کاهش ۹۰ درصدی مرگ های کرونایی با تزریق واکسن/روش واکسیناسیون تغییر می کند
2021-07-24T23:20:04+04:30
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: واکسن زدن باعث می‌شود ۹۰ درصد مرگ و میر کاهش یابد.

کاهش ۹۰ درصدی مرگ های کرونایی با تزریق واکسن/روش واکسیناسیون تغییر می کتد

کاهش ۹۰ درصدی مرگ های کرونایی با تزریق واکسن/روش واکسیناسیون تغییر می کتد
2021-07-24T23:06:45+04:30
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: واکسن زدن باعث می‌شود ۹۰ درصد مرگ و میر کاهش یابد.

دستور نمکی برای واکسیناسیون ۴۸ ساله‌ها در استان های جنوبی

دستور نمکی برای واکسیناسیون ۴۸ ساله‌ها در استان های جنوبی
2021-07-24T20:40:07+04:30
وزیر بهداشت گفت: در استان های جنوبی و جنوب شرقی در صورت امکان و داشتن ظرفیت واکسیناسیون کرونا برای ۴۸ ساله‌ها انجام شود.

داوری نهایی جشنواره نشریات دانشجویی «تیتر ۱۲» به پایان رسید

داوری نهایی جشنواره نشریات دانشجویی «تیتر ۱۲» به پایان رسید
2021-07-24T16:13:26+04:30
داوری مرحله نهایی دوازدهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی «تیتر ۱۲» باحضور اساتید و چهره‌های برجسته مطبوعات کشور برگزار شد.

۷ میلیون و ۶۵۴ هزار ایرانی دوز اول واکسن کرونا را زده اند

۷ میلیون و ۶۵۴ هزار ایرانی دوز اول واکسن کرونا را زده اند
2021-07-24T15:20:06+04:30
طبق گزارش رسمی وزارت بهداشت، تا کنون ۷ میلیون و ۶۵۴ هزار نفر دوز اول واکسن کرونا را زده اند.

کمبود تراشه چالش تازه خودروسازی و تولید موبایل

کمبود تراشه چالش تازه خودروسازی و تولید موبایل
2021-07-24T15:20:05+04:30
کارشناسان معتقدند بحران کمبود نیمه رسانا پس از ایجاد اختلال در صنعت خودروسازی، بازار موبایل را هم مختل می کند. همین امر ممکن است سبب تأخیر در عرضه مدل‌های ...

دفاع از پایان نامه ای درباره سرطان پستان با حضور مجازی استاد دانشگاه هاروارد

دفاع از پایان نامه ای درباره سرطان پستان با حضور مجازی استاد دانشگاه هاروارد
2021-07-24T15:10:05+04:30
محمد اشرف فرهمند، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم بهداشتی در تغذیه از پایان نامه خود با عنوان بررسی ارتباط کمیت و کیفیت کربوهیدرات، پروتئین و چربی دریافتی با سرطا...

مهم ترین مطالبه فیزیوتراپیست ها محقق نشده است

مهم ترین مطالبه فیزیوتراپیست ها محقق نشده است
2021-07-24T15:06:46+04:30
نایب رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران، با اشاره به نقش فیزیوتراپیست ها در مقابله با عوارض کرونا، از اینکه مهم ترین مطالبه فیزیوتراپیست ها هنوز محقق نشده است، از م...

ابداع سیستم هدایت خودکار هواپیما در صورت خاموشی ناگهانی موتور

ابداع سیستم هدایت خودکار هواپیما در صورت خاموشی ناگهانی موتور
2021-07-24T15:06:46+04:30
یک شرکت سوئیسی برای کمک به خلبانان برای هدایت هواپیما در صورت خاموشی ناگهانی موتور آن، یک ابزار هدایت هوشمند موسوم به اسمارت گلاید ابداع کرده است.

تاکنون ۲ میلیون و ۳۳۴ هزار ایرانی واکسینه شده‌اند

تاکنون ۲ میلیون و ۳۳۴ هزار ایرانی واکسینه شده‌اند
2021-07-24T14:53:25+04:30
گزارش های روزانه وزارت بهداشت نشان می‌دهد تا کنون بیش از ۲ میلیون و ۳۳۴ هزار در کشور علیه کووید۱۹ واکسینه شده اند.

نمکی کسب طلای المپیک توسط مدافع سلامت را تبریک گفت

نمکی کسب طلای المپیک توسط مدافع سلامت را تبریک گفت
2021-07-24T14:53:25+04:30
وزیر بهداشت کسب مدال طلای المپیک توسط جواد فروغی مدافع سلامت را تبریک گفت.

۴۰۰ فیزیوتراپیست کرونایی شدند/عارضه های ایام قرنطینه

۴۰۰ فیزیوتراپیست کرونایی شدند/عارضه های ایام قرنطینه
2021-07-24T14:53:24+04:30
رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران، از ابتلای بیش از ۴۰۰ فیزیوتراپیست به کرونا خبر داد و گفت: ۷ فیزیوتراپیست در دوران کرونا شهید مدافع سلامت شدند.

شناسایی ۱۸۶۳۲ بیمار جدید کرونایی/ ۲۵۹ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۱۸۶۳۲ بیمار جدید کرونایی/ ۲۵۹ نفر دیگر فوت شدند
2021-07-24T14:40:08+04:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تازه ترین آمار کرونا در شبانه روز گذشته را اعلام کرد.

آزمایشگاه موسسه علوم و صنایع غذایی گواهینامه ISO ۱۷۰۲۵ گرفت

آزمایشگاه موسسه علوم و صنایع غذایی گواهینامه ISO ۱۷۰۲۵ گرفت
2021-07-24T14:40:07+04:30
رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی از موفقیت آزمایشگاه مرکزی این موسسه در اخذ گواهینامه ISO/IEC ۱۷۰۲۵ از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (NACI) با رعایت اصول م...

رویداد «نوآوری با الهام از درس‌های گری هامل» برگزار می شود

رویداد «نوآوری با الهام از درس‌های گری هامل» برگزار می شود
2021-07-24T14:40:07+04:30
رویداد « نوآوری در سه گام با الهام از درس‌های گری هامل» با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

راهکارهای صادرات ICT ایران به کنیا بررسی شد

راهکارهای صادرات ICT ایران به کنیا بررسی شد
2021-07-24T14:26:45+04:30
رئیس و دبیر اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران در راستای بررسی راهکارهای رسیدن به اهداف صادراتی حوزه ICT در کنیا با سفیر ایران در این کشور دیدار کردند.

کاوشگر "اروپا کلیپر"‌ سوار بر "فالکون" به فضا خواهد رفت

کاوشگر "اروپا کلیپر"‌ سوار بر "فالکون" به فضا خواهد رفت
2021-07-24T14:16:47+04:30
 فضاپیمای "اروپا کلیپر" ناسا توسط موشک فالکون به قمر اروپای سیاره‌ی مشتری خواهد رفت.

ساخت اولین راکتور هسته‌ای بدون آب جهان توسط چین

ساخت اولین راکتور هسته‌ای بدون آب جهان توسط چین
2021-07-24T14:16:46+04:30
چین اولین راکتور هسته‌ای بدون آب جهان را می‌سازد و این راکتور به این کشور امکان ساخت راکتورها را در مناطق کویری می‌دهد.

ابداع سیستمی که احتمال برخورد نابینایان با موانع را کاهش می دهد

ابداع سیستمی که احتمال برخورد نابینایان با موانع را کاهش می دهد
2021-07-24T14:13:26+04:30
یک سیستم جدید شامل دوربین ویدئویی که روی سینه قرار می‌گیرد و یک جفت دستبند جدید احتمال برخورد افراد کم بینا یا نابینا با موانع را تا ۳۷ درصد کاهش می‌دهد.

بازوی رباتیک راه رونده به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌رود

بازوی رباتیک راه رونده به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌رود
2021-07-24T14:00:07+04:30
قرار است یک بازوی رباتیک با قابلیت تحرک و راه رفتن به ایستگاه فضایی بین‌المللی برود. این سومین بازوی رباتیک است که به ایستگاه مذکور فرستاده می‌شود.

نمکی خواستار واکسیناسیون بیماران خاص و دیابتی شد

نمکی خواستار واکسیناسیون بیماران خاص و دیابتی شد
2021-07-24T13:46:46+04:30
وزیر بهداشت طی نامه‌ای به معاون بهداشت خواستار اعلام لیست گروه های جدید برای واکسیناسیون کرونا شد.

خط تولید دستگاه کنترل پارامترهای گاز طبی اکسیژن راه‌اندازی شد

خط تولید دستگاه کنترل پارامترهای گاز طبی اکسیژن راه‌اندازی شد
2021-07-24T13:33:24+04:30
خط تولید دستگاه کنترل، نظارت، هشدار و ثبات پارامترهای گاز طبی اکسیژن توسط یک شرکت دانش بنیان راه اندازی شد.

دستور وزیر بهداشت برای واکسیناسیون بیماران خاص و دیابتی

دستور وزیر بهداشت برای واکسیناسیون بیماران خاص و دیابتی
2021-07-24T13:20:07+04:30
وزیر بهداشت طی نامه‌ای خواستار اعلام لیست گروه های جدید برای واکسیناسیون کرونا شد.

اسپیس ایکس شریک جدید پروژه ارسال کاوشگر به قمر مشتری شد

اسپیس ایکس شریک جدید پروژه ارسال کاوشگر به قمر مشتری شد
2021-07-24T13:20:07+04:30
قرار است موشکل فالکون هوی اسپیس ایکس کاوشگر «اروپا کلیپر» را برای بررسی قمر یخی مشتری به فضا ببرد.

داروی جدیدی برای نابودی سرطان پستان

داروی جدیدی برای نابودی سرطان پستان
2021-07-24T13:10:06+04:30
یک داروی جدید با موفقیت توانست سلول‌های سرطان پستان را در موش ها از بین ببرد و سیستم تولید مثل آنها را بدون آسیب باقی بگذارد.

آمار داوطلبان کرونایی آزمون ارشد اعلام شد/آغاز توزیع کارت از فردا

آمار داوطلبان کرونایی آزمون ارشد اعلام شد/آغاز توزیع کارت از فردا
2021-07-24T13:10:06+04:30
سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه ۳۶۷ نفر از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ به کرونا مبتلا هستند، گفت: کارت ورود به جلسه این آزمون از فردا توزیع...

غیبت بیش از ۲۶ هزار داوطلب آزمون ارشد رشته های علوم پزشکی

غیبت بیش از ۲۶ هزار داوطلب آزمون ارشد رشته های علوم پزشکی
2021-07-24T13:10:06+04:30
از حدود ۷۲ هزار داوطلب آزمون کارشناسی ارشد رشته های علوم پزشکی حدود ۴۶ هزار نفر در جلسه آزمون حاضر شدند.

تزریق ۴۱۰ هزار دوز واکسن کووایران برکت

تزریق ۴۱۰ هزار دوز واکسن کووایران برکت
2021-07-24T13:06:45+04:30
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، از تزریق ۴۰۹۹۸۷ دوز واکسن کووایران برکت در کشور خبر داد.

سند الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت، جمهوریت و اسلامیت را توامان حفظ می کند

سند الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت، جمهوریت و اسلامیت را توامان حفظ می کند
2021-07-24T12:56:51+04:30
رئیس اندیشکده فقه و حقوق اسلامی مرکز الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت معتقد است: همانطور که فلسفه ماتریالیسم تز، آنتی تز و سنتز را مطرح می کند و خودش را در حوادث س...

فیزیوتراپیست ها در صف مقدم مقابله با کرونا قرار دارند

فیزیوتراپیست ها در صف مقدم مقابله با کرونا قرار دارند
2021-07-24T12:26:46+04:30
ریٔیس کل سازمان نظام‌ پزشکی ایران به مناسبت روز جهانی فیزیوتراپی، پیامی صادر کرد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)