میرنیوز

هوش‌مصنوعی چگونه پلتفرم‌های بلاکچین را ارتقا می دهد

هوش‌مصنوعی چگونه پلتفرم‌های بلاکچین را ارتقا می دهد 2021-06-14T14:11:35+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، هوش‌مصنوعی و زنجیره بلوکی (بلاکچین) به ندرت در کنار هم به کار گرفته می‌شوند، اما ادغام این دو فناوری می‌تواند انبوهی از کاربردهای بلاکچین را آشکار سازد.

هوش‌مصنوعی و زنجیره بلوکی هر دو به عنوان فناوری‌هایی در نظر گرفته می‌شوند که آینده ما را تسخیر خواهند کرد. اما مشکل اینجاست که این دو مثل آب و روغن هستند. در حالی که هردو به تنهایی نوآورانه اند اما ارتباط بسیار کمی بین آن دو وجود دارد. از این رو کمبود پروژه‌هایی که هوش‌مصنوعی و زنجیره بلوکی را به طور نزدیکی با هم ادغام کنند و تمام پتانسیل این دو فناوری نوظهور را آزاد کنند به طور واضح حس می‌شود.

موانع فنی عامل اصلی این مشکل هستند. ادغام هوش‌مصنوعی و قراردادهای هوشمند که امروز وجود دارند، عملاً غیرممکن است. این دو به پارادایم‌های برنامه‌نویس کاملاً متفاوتی وابسته‌اند و در حالی که قراردادهای هوشمند، جهت کاهش هزینه‌های تراکنش، از کمترین میزان داده استفاده می‌کنند، بسیاری از مدل‌های هوش‌مصنوعی جهت تصمیم‌گیری، از مقادیر عظیمی از داده به همراه میزان بالایی از منابع رایانشی استفاده می‌کنند.

قراردادهای هوشمند همچنین بسیار سخت‌گیر هستند، به این معنا که تنها هنگامی می‌توان به یک خروجی دست‌یافت که دامنه‌ای از پارامترهای سخت‌گیرانه برآورده شوند. در نتیجه قراردادهای هوشمند می‌توانند برای دنیای هوش‌مصنوعی نامناسب باشند، جایی که رسیدن به دقت ۱۰۰ درصد دشوار است، مخصوصاً در زمینه تشخیص تصویر و صوت.

این تقاضا برای انعطاف‌پذیری، نیاز به نسلی جدید از قراردادهای هوشمند را ایجاد کرده است، قراردادهای هوشمندی که قادرند از پس ورودی‌هایی با دقت بالا (هرچند ناقص) برآیند، و یک خروجی بی‌نقص دریافت کنند.

همان‌طور که فروم زنجیره بلوکی اتحادیه اروپا اخیراً در گزارشی اعلام کرد که ادغام این دو فناوری نه تنها مطلوب بلکه یک ضرورت است.

در این باره نویسندگان می‌گویند: «در دنیای واقعی، به خصوص در موارد کاربرد در مقیاس وسیع، زنجیره بلوکی، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا احتمالاً در ارتباط با هم کار خواهند کرد. در یک شهر هوشمند، زنجیره بلوکی می‌تواند در سطحی زیرساختی با اینترنت اشیا و هوش‌مصنوعی ادغام شود. این ادغام در جهت مدیریت سیستم‌های حیاتی که شهرها به آن‌ها وابسته است و هم‌چنین بهبود کیفیت زندگی برای ساکنان از طریق محیط‌های شهری با طراحی بهتر و امن‌تر خواهد بود.»

موارد کاربرد

اما ادغام زنجیره بلوکی و هوش‌مصنوعی دقیقاً در عمل به چه معنا خواهد بود؟ چه کاربردهای ملموسی هستند که کاربران نهایی باید مشتاقانه در انتظار آن‌ها باشند؟

پروژه‌های فضایی می‌توانند با استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز، فرصتی جهت هر چه پیشرفته‌تر شدن از وضعیت کنونی خود را به دست آورند. هوش‌مصنوعی می‌تواند راهبردهای معاملاتی را آگاه‌سازی کند و قراردادهای هوشمند می‌توانند بسیار منعطف‌تر شوند. پلتفرم‌های زنجیره بلوکی فرصت ارائه جایگزینی مناسب برای کلیدهای خصوصی را دارند. به‌خاطر سپردن و ذخیره ایمن این کلیدها اغلب می‌تواند دشوار باشد و به‌خصوص که کاربران امکان دسترسی به حساب‌های بانکی خود را از طریق تشخیص چهره به دست آورده‌اند.

هوش‌مصنوعی و زنجیره بلوکی همچنین می‌توانند در کنار هم در بسیاری از زمینه‌های دیگر از جمله کلان‌داده و اینترنت اشیا، بیمه، تولید صنعتی، خدمات درمانی، لجستیک و بسیاری دیگر به کار گرفته شوند. در تمام موارد، هوش‌مصنوعی نقش مهمی را در پردازش داده یا خودکارسازی وظایف انسانی در جهت تغذیه‌رسانی اطلاعات به زنجیره بلوکی ایفا می‌کند.

متخصصان اظهار داشته اند که هوش‌مصنوعی می‌تواند در بسیاری از وظایف، درست به اندازه افراد مؤثر باشد و از آن بهتر این‌که هوش‌مصنوعی می‌تواند به صورت ۲۴ در ۷ عمل کند، بی آن‌که دچار خستگی شود یا مستعد خطای انسانی باشد. به طور مشابه، زنجیره‌های بلوکی به طور روزافزونی در فراهم‌کردن داده و تراکنش‌های شفاف برای مصرف‌کنندگان به کار گرفته می‌شوند. در صورتی که برای توسعه‌دهندگان زنجیره بلوکی راهی برای پیاده‌سازی هوش‌مصنوعی در پلتفرم‌هایشان وجود داشته باشد، فرصت‌ها بی‌شمارند.

اکوسیستم‌های هوش‌مصنوعی و زنجیره بلوکی در Oraichain

Oraichain یکی از شرکت‌هایی است که در زمینه ورود هوش‌مصنوعی به زنجیره بلوکی تلاشی جدی داشته و در این مسیر موارد کاربرد بسیار جالبی را کشف کرده‌است. به این صورت که قراردادهای هوشمند را از طریق ایجاد امکان دسترسی امن آن‌ها به هوش‌مصنوعی از راه API ها بهبود می‌دهد و در این مسیر داده‌های پایا را آشکار می‌سازد. بیش از ۱۰۰ مورد از این API ها به همراه معرفی Oraichain Mainnet، از ماه فوریه به روی عموم باز هستند.

پلتفرم توسعه داده شده با نام Oraichain Studio که به یکپارچه‌سازی این API ها با قراردادهای هوشمند کمک می‌کند، در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ معرفی شد. کار این پلتفرم تأیید صحت خروجی هوش‌مصنوعی و سپس پخش داده تولیدی در چندین زنجیره بلوکی، بدون کنترل متمرکز است. در زمان مناسب، این امر می‌تواند دسترسی به مدل‌های هوش‌مصنوعی کاملاً آموزش‌دیده را گسترش دهد و در نتیجه تعداد بیشتری از افراد را قادر به نفع یابی از قابلیت‌های این فناوری سازد.

Oraichain بازاری را ایجاد کرده است که متخصصان می‌توانند در آن خدمات خود را از کشت سود بهبودیافته با هوش‌مصنوعی گرفته تا پیش‌بینی قیمت و ابزار اصالت‌سنجی چهره، به فروش برسانند. علاوه‌بر قادر ساختن متخصصان به کسب درآمد از کار خود، مدیران این طرح اظهار دارند که این طرح به شرکت‌های کوچک امکان می‌دهد که در مقابل غول‌های این صنعت، که بر این فضا سلطه دارند، از یک فضای رقابتی عادلانه بهره‌مند شوند.

این تجارت در صدد معرفی یک سامانه جدید به نام aiRight است. این سامانه که به عنوان اولین پلتفرم چندکاره تولید NFT و مدیریت کپی‌رایت معرفی شده است، مجموعه کاملی از خدمات را از جمله تولید NFT ها توسط هوش‌مصنوعی و ایمن‌سازی حق تکثیر به صورت روی زنجیره برای بازار NFT ارائه می‌دهد. خدمات هوش‌مصنوعی هم‌چنین کاربران را قادر می‌سازند تا به راحتی یگانگی و اصالت NFT ها را تأیید کنند.

دکتر Chung Dao این شرکت را راه‌اندازی کرده است. وی دارای مدرک PhD در رشته علوم رایانه از دانشگاه علم و فناوری هانوی است. در شش ماه گذشته، Oraichain اعلام کرده است که چندین مشارکت استراتژیک با شرکت‌های Rikkeisoft، KardiaChain، VAIOT، و OCEAN Protocol، تشکیل داده‌است.

Rikkeisoft یک شرکت فناوریِ اطلاعات واقع در ویتنام است که بیش از ۱۰۰۰ کارمند دارد. این شرکت منابع انسانی ضروری جهت ارتقا برخی از پروژه‌های پرچم‌دار Oraichain را برای این شرکت فراهم می‌کند. این پروژه‌ها عبارت‌اند از سرویس yAI.finance که بر امور مالی غیر متمرکز تمرکز دارد و بازار هوش‌مصنوعی این سرویس، aiRight و پروژه‌های بیشتر در آینده.

در مجموع به نظر می‌رسد که این مشارکت‌ها به عنوان سکوی پرتابی برای موفقیت این تجارت عمل کنند و به شرکت‌هایی چون Oraichain کمک کنند تا با فناوری‌های هوش‌مصنوعی و زنجیره بلوکی خود، حضور گسترده‌تری در کشورهایی چون ایالات‌متحده و ژاپن به دست آورد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

این روش‌ها باعث مهاجرت نخبگان می‌شود/بعضی از این تندروی‌ها در راستای منافع آمریکا به نظر می‌رسد

این روش‌ها باعث مهاجرت نخبگان می‌شود/بعضی از این تندروی‌ها در راستای منافع آمریکا به نظر می‌رسد
2021-07-31T07:12:33+04:30
معاون پژوهشی سابق وزارت علوم درباره‌ی طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی تاکید کرد: این گونه روش‌هاست که باعث مهاجرت نخبگان می‌شود و به جای این که برای آن‌...

نوزادانی که شیر مادر می خورند فشارخون سالم تری دارند

نوزادانی که شیر مادر می خورند فشارخون سالم تری دارند
2021-07-31T07:09:20+04:30
تحقیقات نشان می دهد کودکانی که حتی چند روز با شیر مادر تغذیه شده باشند فشار خون پایین تری دارند.

فواید کافئین در کاهش خطر ابتلا به سرطان و سنگ کلیه

فواید کافئین در کاهش خطر ابتلا به سرطان و سنگ کلیه
2021-07-31T07:09:19+04:30
کافئین متداول ترین و پرمصرف ترین ماده محرک در جهان است که دارای قابلیت افزایش سطح هوشیاری، رفع خستگی و بهبود تمرکز است.

خداحافظی پرچمدار در ابهام/ صمد: باید ببینم در آینده چه می‌شود!

خداحافظی پرچمدار در ابهام/ صمد: باید ببینم در آینده چه می‌شود!
2021-07-31T07:09:18+04:30
کاپیتان تیم ملی بسکتبال در پایان کار این تیم در بازی های المپیک از احتمال خداحافظی با این تیم خبر داد اما تاکید کرد که باید ببیند در آینده چه می شود!

شاهین‌طبع: سعی کردیم با کیفیت باشیم/ بسکتبال با بقیه فرق دارد

شاهین‌طبع: سعی کردیم با کیفیت باشیم/ بسکتبال با بقیه فرق دارد
2021-07-31T07:09:17+04:30
سرمربی تیم ملی بسکتبال پس از شکست تیم ایران مقابل فرانسه گفت: تمام تلاشمان را کردیم که نمایش با کیفیتی در المپیک داشته باشیم.

راهکارهایی برای کنترل اضطراب قبل از جراحی

راهکارهایی برای کنترل اضطراب قبل از جراحی
2021-07-31T06:59:16+04:30
بررسی‌های محققان کشور در خصوص اضطراب آزاردهنده پیش از عمل جراحی در بیماران مختلف نشان می‌دهد که پزشکان می‌توانند با روش‌هایی غیر دارویی و مؤثر، با این احساس ...

ثبت زلزله ۴.۳ در بندرگناوه استان بوشهر و ۳.۸ در شربیان

ثبت زلزله ۴.۳ در بندرگناوه استان بوشهر و ۳.۸ در شربیان
2021-07-31T06:59:16+04:30
در هفته گذشته بندر گناوه استان بوشهر، بار دیگر زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۴.۳ را تجربه کرد.

«تهران» شهری دوستدار سالمندان است؟

«تهران» شهری دوستدار سالمندان است؟
2021-07-31T06:59:15+04:30
پژوهشگران با انجام یک مطالعه ، شهر تهران را از نظر شاخص‌های شهر دوستدار سالمندان مورد بررسی قرار دادند.

مجلس و شورای انقلاب فرهنگی موارد متناقض تغییرات کنکور ۱۴۰۲ را حل کنند

مجلس و شورای انقلاب فرهنگی موارد متناقض تغییرات کنکور ۱۴۰۲ را حل کنند
2021-07-31T06:59:15+04:30
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر این که مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید تناقضات مصوبه اخیر ساماندهی سنجش و پذیرش که یکی از بندهای آن...

به مهندسان رصدخانه ملی آفرین می‌گویم/انتقاد انجمن نجوم ایران، غیر منطقی و ناشی از بی‌اطلاعی بود

به مهندسان رصدخانه ملی آفرین می‌گویم/انتقاد انجمن نجوم ایران، غیر منطقی و ناشی از بی‌اطلاعی بود
2021-07-31T06:59:14+04:30
رییس گروه علوم پایه فرهنگستان علوم و از محققان سابق رصدخانه ملی با تاکید بر اینکه علم امروزی در جای بسته انجام نمی‌شود بلکه نیاز به ارتباطات بین‌المللی وسیعی...

پایان کار تیم ملی بسکتبال در المپیک با شکست برابر فرانسه 

پایان کار تیم ملی بسکتبال در المپیک با شکست برابر فرانسه 
2021-07-31T06:42:35+04:30
تیم ملی بسکتبال با متحمل شدن سومین شکست در مرحله مقدماتی بازی های المپیک به کار خود در این بازی ها پایان داد. 

فعال شدن سامانه ثبت‌نام واکسیناسیون ۵۵ سال به بالا

فعال شدن سامانه ثبت‌نام واکسیناسیون ۵۵ سال به بالا
2021-07-30T23:49:14+04:30
­سامانه ثبت‌نام واکسیناسیون برای افراد بالای ۵۵ سال فعال شد.

لزوم توجه به راهبرد آگاهی بخشی توسط متخصصان دانشگاهی در پیامدهای سوء مصرف مواد مخدر

لزوم توجه به راهبرد آگاهی بخشی توسط متخصصان دانشگاهی در پیامدهای سوء مصرف مواد مخدر
2021-07-30T22:45:55+04:30
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در سومین همایش ملی «پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر صنعتی»، راهبردها و رویکردهای مختلف در مواجهه با شیوع مصرف مواد مخدر صنعتی...

کادر درمان در مقابله با کرونا تنهاست /مدافعان سلامت نیاز به تجدید قوا دارند

کادر درمان در مقابله با کرونا تنهاست /مدافعان سلامت نیاز به تجدید قوا دارند
2021-07-30T22:02:35+04:30
روسای ۶۵ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور نامه ای را به رئیس و اعضای ستاد ملی مدیریت کرونا نوشتند و در آن شرایط بحرانی بیماری را مورد اشاره قرار دادند.

کادر درمان در مقابله با کرونا تنهاست/مدافعان سلامت نیاز به تجدید قوا دارند

کادر درمان در مقابله با کرونا تنهاست/مدافعان سلامت نیاز به تجدید قوا دارند
2021-07-30T21:49:14+04:30
روسای ۶۵ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور نامه ای را به رئیس و اعضای ستاد ملی مدیریت کرونا نوشتند و در آن شرایط بحرانی بیماری را مورد اشاره قرار دادند.

رویارویی بسکتبال ایران برابر فرانسه/ تفتیان در پیست می دود

رویارویی بسکتبال ایران برابر فرانسه/ تفتیان در پیست می دود
2021-07-30T19:22:37+04:30
هشتمین روز از بازیهای المپیک فردا شنبه با رویارویی بسکتبال ایران برابر فرانسه، آغاز مسابقه تفتیان و ادامه مسابقات تیراندازی پیگیری می شود.

بلجینی: بازی سختی با ایران داشتیم/جانشین معروف ما را به چالش کشید

بلجینی: بازی سختی با ایران داشتیم/جانشین معروف ما را به چالش کشید
2021-07-30T18:29:16+04:30
سرمربی تیم ملی والیبال ایتالیا بعد از بازی با تیم ملی ایران و پیروزی در این دیدار گفت

تمجید از بانوی قایقران ایران/ ناکامی حدادی و «سیلی» که تلنگر نشد!

تمجید از بانوی قایقران ایران/ ناکامی حدادی و «سیلی» که تلنگر نشد!
2021-07-30T18:02:36+04:30
هفتمین روز از سی و دومین دوره بازیهای المپیک با عملکرد مطلوب بانوی قایقران ایران و شکست تیم والیبال ایران و ثبت بدترین نتیجه حدادی برای کاروان کشورمان به پای...

شکست ایران مقابل ایتالیا/ ملی‌پوشان محکوم به بردن ژاپن شدند

شکست ایران مقابل ایتالیا/ ملی‌پوشان محکوم به بردن ژاپن شدند
2021-07-30T17:09:17+04:30
تیم ملی والیبال ایران در چهارمین بازی خود در مرحله گروهی بازی‌های المپیک مقابل ایتالیا شکست خورد.

"فیسبوک" و "ری-بن"، هدفی بزرگتر از ابداع عینک هوشمند در سر دارند!

"فیسبوک" و "ری-بن"، هدفی بزرگتر از ابداع عینک هوشمند در سر دارند!
2021-07-30T15:52:34+04:30
"مارک زاکربرگ"، مدیرعامل "فیسبوک" قصد دارد که با ارائه عینک هوشمند، تحقق "متاورس" را ممکن سازد.

آغاز واکسیناسیون خبرنگاران از شنبه در سراسر کشور

آغاز واکسیناسیون خبرنگاران از شنبه در سراسر کشور
2021-07-30T14:42:39+04:30
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: از روز شنبه واکسیناسیون گسترده خبرنگاران بر اساس لیست ارسالی از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در سراس...

تسلا به علت ولتاژ پایین باتری خودروهایش غرامت می‌دهد

تسلا به علت ولتاژ پایین باتری خودروهایش غرامت می‌دهد
2021-07-30T14:29:18+04:30
تسلا با پرداخت ۱.۵ میلیون دلار غرامت به علت کاهش ولتاژ باتری‌های خودروهای برقی تولیدی این شرکت موافقت کرده است.

گردش مریخ‌نورد چینی روی سیاره سرخ

گردش مریخ‌نورد چینی روی سیاره سرخ
2021-07-30T14:19:14+04:30
مریخ‌نورد چینی "ژورونگ"، سفر خود را در یک ناحیه پیچیده از سطح مریخ آغاز کرده است.

سیر صعودی واکسیناسیون روزانه متوقف شد

سیر صعودی واکسیناسیون روزانه متوقف شد
2021-07-30T14:02:36+04:30
طبق گزارش روزانه وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته تعداد کسانی که دوز دوم واکسن کووید ۱۹ را دریافت کرده‌اند، از مرز دو میلیون و ۶۵۰ هزار دوز عبور کرد.

شناسایی ۲۴۷۱۵ بیمار جدید کرونایی/ ۲۷۰ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۲۴۷۱۵ بیمار جدید کرونایی/ ۲۷۰ نفر دیگر فوت شدند
2021-07-30T14:02:36+04:30
وزارت بهداشت، آمار کرونا در شبانه روز گذشته را اعلام کرد.

برگزاری وبیناری درباره ویژگی‌های جدید "اسکوپوس"

برگزاری وبیناری درباره ویژگی‌های جدید "اسکوپوس"
2021-07-30T13:39:15+04:30
وبینار What’s New On Scopus توسط مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی برگزار خواهد شد.

روشی که امکان بازیافت و استفاده دوباره از نانوسیم‌ها را فراهم می‌کند

روشی که امکان بازیافت و استفاده دوباره از نانوسیم‌ها را فراهم می‌کند
2021-07-30T13:39:14+04:30
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، روشی ابداع کرده‌اند که امکان بازیافت و استفاده دوباره از نانوسیم‌های به کار رفته در تجهیزات الکترونیکی را فراهم می‌کند....

تبدیل پلاستیک به پروتئین خوراکی با "ژنراتور غذایی"!

تبدیل پلاستیک به پروتئین خوراکی با "ژنراتور غذایی"!
2021-07-30T13:39:14+04:30
دانشمندان موفق به ابداع یک "ژنراتور غذایی" شده‌اند که پلاستیک را به پروتئین خوراکی تبدیل می‌کند و برای این پروژه جایزه ۱.۱۸ میلیون دلاری را از آن خ...

«گرانترین» ورزشکار ایران با بازدهی «صفر»/ «بهانه»هایی در حد المپیک!

«گرانترین» ورزشکار ایران با بازدهی «صفر»/ «بهانه»هایی در حد المپیک!
2021-07-30T13:22:39+04:30
ورزشکاری که مسئولان برایش همه کار کردند تا بتواند یکی از مدال‌آوران ایران در سی و دومین دوره بازیهای المپیک باشد، پس از ناکامی در صعود از مرحله مقدماتی «بهان...

گشت و گذار ۷۰۰ متری مریخ‌نورد چین بر روی سطوح ناهموار

گشت و گذار ۷۰۰ متری مریخ‌نورد چین بر روی سطوح ناهموار
2021-07-30T12:55:54+04:30
مریخ نورد ژورونگ چین گشت و گذار بر روی سطوح ناهموار این سیاره را آغاز کرده و تا به حال مسافتی بیش از ۷۰۰ متر را پیموده است.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)