میرنیوز

بزرگترین فاجعه محیط زیستی در خلیج فارس‌/اثرات ساخت جزایر مصنوعی

بزرگترین فاجعه محیط زیستی در خلیج فارس‌/اثرات ساخت جزایر مصنوعی 2021-06-11T07:54:53+04:30

اصغر بهلولی، عضو هیئت علمی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: این جمله را زیاد شنیده‌ایم که «آب مایه حیات است» و این واقعیت چکیده پاسخ به سؤال "اثرات اقیانوس‌ها بر کره زمین است"؛ چرا که حدود ۷۰ درصد از سطح سیاره زمین از آب پوشیده شده است. این یعنی اگر در مورد ساکنین زمین صحبت می‌کنیم، باید توجه داشته باشیم بخش زیادی از ساکنین زمین را آبزیان تشکیل می‌دهند که مستقیماً تحت تأثیر شرایط اقیانوس‌ها هستند.

وی با تاکید بر اینکه اقیانوس‌ها ۴ میلیارد سال پیش، محل شکل‌گیری اولین موجودات زنده بوده‌اند، اظهار کرد: همچنین بیش از ۴۰ درصد انسان‌ها نیز در امتداد خطوط ساحلی سکنی گزیده‌‎اند و توسعه دریامحور از بزرگترین فرصت‌های توسعه‌ای کشورهای دارای خطوط ساحلی است. علاوه بر این، اقیانوس‌ها منبع تغذیه مستقیم بخش زیادی از جانداران خشکی و از جمله انسان‌ها هستند.

بهلولی اضافه کرد: اقیانوس‌ها بیش از ۹۷ درصد آب کره زمین را در خود جای داده‌اند و بخش کوچکی از آب‌های زمین، برای ساکنین خشکی، شیرین و قابل استفاده است. اما همین مقدار هم در اثر تبخیر آب اقیانوس‌ها و گردش آب، به خشکی‌ها منتقل می‌شود. کسانی که دور از دریاها زندگی می‌کنند، شاید ندانند آنچه در اقیانوس‌ها رخ می‌دهد، چقدر می‌تواند بر شرایط محیطی آن‌ها مؤثر باشد؛ چرا که آب اقیانوس‌ها به عنوان مخازن حرارتی کنترل‌کننده و پایدارکننده شرایط آب و هوایی است و مانع از تغییرات جوی شدید می‌شود.

به گفته این محقق تغییر شرایط اقیانوس‌ها گاهی می‌تواند عامل ایجاد طوفان‌ها و یا تغییرات سریع آب و هوایی باشد؛ اما اثرات پایدارکننده آن در شرایط آب و هوایی بیشتر است.

اثراتی که انسان‌ها بر اقیانوس‌ها دارند

عضو هیات علمی موسسه ژئوفیزیک با بیان اینکه «توسعه پایدار» زمانی رخ می‌دهد که مجموع مصارف مورد نیاز برای توسعه و محیط زیست از مقدار منابع در طبیعت بیشتر نباشد، خاطر نشان کرد: اگر مجموع مصارف بیشتر شد، توسعه مجبور است از سهم محیط زیست، مصارف خود را تأمین کند. بنابراین وقتی صنعت کشاورزی بدون توجه به توسعه پایدار گسترش پیدا می‌کند، مجبور است برای تأمین آب به سهم محیط زیست و تالاب‌ها تجاوز کند. همین موضوع در مورد توسعه جمعیت انسانی نیز مطرح است.

وی اضافه کرد: پس اینکه یک طرح، دارای ویژگی توسعه پایدار است یا خیر، به ظرفیت‌های طبیعی و محیط زیست ارتباطی ندارد. ممکن است در یک منطقه منابع زیاد باشد، اما توسعه آن‌قدر بی‌منطق باشد (یا منطقی به‌غیراز توسعه پایدار داشته باشد) که همه منابع را نابود کند؛ اما در جای دیگری منابع محدود باشد، اما توسعه با فکر و منطق انجام شده باشد و مصارف از منابع موجود تجاوز نکند. این موضوع بیش از هر چیز به منطق توسعه برمی‌گردد.

بهلولی یادآور شد: در مورد اقیانوس‌ها، در نگاه اول این تصور وجود دارد که چون ۷۰ درصد سطح زمین را تشکیل می‌دهند و ۹۷ درصد آب زمین را در خود جای می‌دهند، پس هیچ محدودیتی به لحاظ منابع ندارند. درحالی‌که در واقعیت این‌طور نیست. توزیع حیات و منابع در اقیانوس‌ها، یکنواخت و یا قابل جایگزینی نیست، به گونه‌ای که در مناطق ساحلی که محل اتصال اقیانوس‌ها با خشکی است، بیشترین تنوع موجودات دریایی وجود دارد، اگرچه در آب‌های عمیق هم زندگی در جریان است، اما مناطق ساحلی و یا فلات قاره یکی از مناطق حساس و با اهمیت برای تجمع موجودات دریایی است.

عضو هیات علمی موسسه ژئوفیزیک با تاکید بر اینکه این مناطق محیط زیستی همچنین بسیار سریع تحت تأثیر فعالیت‌های توسعه محور انسانی قرار می‌گیرند، اظهار کرد: ورود فاضلاب‌ها، زباله و یا پساب تأسیسات ساحلی در ابتدا، همین مناطق را متأثر می‌کند. اگر به این نکته توجه کنیم، محیط زیست در اقیانوس‌ها در مقایسه با خشکی آن‌قدرها هم بزرگ نیست.

وی نمونه‌ای از توسعه بی‌توجه به محیط زیست (اما با معیارهای صرفاً اقتصادی) را در سواحل جنوبی خلیج‌فارس عنوان کرد و یادآور شد: ایجاد جزایر مصنوعی و هجوم به محیط دریایی یکی از عوامل واضح تخریب محیط زیست دریایی در خلیج فارس است. این نوع توسعه، علاوه بر اثرات مضر محیط زیستی محلی، می‌تواند چرخش آب در خلیج فارس را نیز متأثر کند و منجر به اثرات ثانویه و بزرگ مقیاس بر کل محیط زیست خلیج فارس شود.

بهلولی ادامه داد: آنچه در مورد توسعه پایدار در مجاورت اقیانوس‌ها می‌توان گفت، این است که اقیانوس‌ها منابع زیاد و البته حساسی دارند، اما کماکان منطق طرح توسعه، تضمین‌کننده پایداری و یا ناپایداری آن است. جالب این‌که از دید جمعیتی نیز انسان‌ها تمایل زیادی به زندگی در نزدیک اقیانوس‌ها و استفاده از منابع آن را دارند، بنابراین نگرانی از توسعه ناپایدار پر رنگ‌تر می‌شود. از این رو توسعه دریا محور همان توسعه پایداری است که بهره برداری از منابع دریایی و امکانات حمل و نقل دریایی را با رعایت تمامی معیارهای زیست محیطی به انجام رساند.

جریان‌های اقیانوسی که بر ایران اثرگذار است

وی با تاکید بر اینکه ایران از دو جهت تحت تأثیر شرایط اقیانوسی است، در این باره توضیح داد: دریای خزر چون یک دریای بسته است، عنوان اقیانوس برای آن استفاده نمی‌شود، اما واقعیت این است که بسیاری از فرآیندهای شناخته شده اقیانوسی در دریای خزر هم وجود دارد. بنابراین وقتی در مورد مرزهای ایران و جریان‌های اقیانوسی صحبت می‌شود، لازم است حتماً به دریای خزر و سواحل ایران در این بدنه آبی بزرگ هم توجه شود.

عضو هیات علمی موسسه ژئوفیزیک جریان‌های اقیانوسی را یک عامل مؤثر در انتقال آلودگی، انتقال مواد مغذی و همچنین مؤثر بر شرایط آب و هوایی و اقلیمی خشکی‌ها دانست و افزود: به عنوان نمونه چرخه جریان اقیانوسی گلف استریم در اقیانوس اطلس موجب انتقال بخشی از آب‌های گرم از عرض‌های میانی به شمال اروپا می‌شود. این آب‌های گرم همانند یک کیسه آب گرم به عنوان یک ذخیره گرمایی موجب معتدل ماندن دمای شمال اروپا می‌شود و از ایجاد سرمای شدید در بخش‌های زیادی از اروپا جلوگیری می‌کند.

وی اضافه کرد: در دریای خزر هم جریان‌های عمیق از نواحی شمالی که دمای پایین دارند به سمت نواحی جنوبی در جریان است و این می‌تواند یکی از عوامل تأثیرگذار بر اعتدال آب و هوایی خزر جنوبی باشد و جریان‌های معکوس از جنوب به شمال نیز می‌تواند شرایط مشابهی را در خزر شمالی ایجاد کند. قاعدتاً گستره تأثیرگذاری جریان‌های خزر مشابه جریان گلف استریم نیست، ولی برآورد میزان اثرگذاری چنین پدیده‌هایی نیاز به پژوهش دارد و صحبت کمّی در مورد میزان تأثیر آن کار ساده‌ای نیست.

بهلولی با اشاره به جریان‌های موثر بر آب‌های جنوبی کشور با بیان اینکه در جنوب، ما از طریق سواحل مکران به دریای عمان و اقیانوس هند متصل هستیم، گفت: در این زمینه تحقیقات زیادی وجود دارد و ارتباط تغییرات شرایط دمایی اقیانوس هند را با وضعیت آب و هوایی جنوب کشور نشان می‌دهد. حتی برخی محققین داخلی مدعی ارتباط بزرگ مقیاس‌تر نیز هستند؛ به نحوی که وابستگی‌هایی بین تغییرات آب و هوایی کشور و پدیده‌ای مثل ال لینو در شرق اقیانوس آرام یافته‌اند.

این محقق با تاکید بر اینکه آب اقیانوس‌ها به عنوان یک مخزن ذخیره حرارتی می‌تواند به شکل مؤثری در شرایط آب و هوایی و اقلیمی مناطق مختلف زمین تأثیرگذار باشد، خاطر نشان کرد: چرخش‌های بزرگ مقیاس اقیانوسی و تغییر روندهای مربوط به آن، شرایط اقلیمی بخش‌های وسیعی را در جهان متأثر می‌کند که ایران هم از آن بی بهره نیست، هرچند ابعاد این تاثیرات چندان شناخته شده نیست، به همین دلیل شبیه‌سازی‌های مرتبط با پیش‌بینی آب و هوایی، به صورت یکپارچه با مدل‌های اقیانوسی انجام می‌شوند.

وی با بیان اینکه شرایط سواحل خلیج‌فارس مقداری با دریای‌عمان متفاوت است، ادامه داد: چرخه جریان در خلیج فارس اگر چه به دریای عمان و اقیانوس هند متصل است، اما ارتباط بیرونی آن سریع نیست و گاهی در مقیاس های زمانی کوتاه مدت می‌توان آن را مستقل نامید. عمق آن هم در مقایسه با دریای عمان و یا دریای خزر زیاد نیست، بنابراین تأثیرپذیری بدنه آبی خلیج فارس از شرایط جوی بیشتر است تا تأثیرگذاری آن بر شرایط جوی. به همین خاطر آب‌های خلیج‌فارس گرم‌تر، تبخیر آن بیشتر و در نتیجه شوری آن بیشتر از دریای عمان است.

چالش محیط زیستی خلیج فارس و دریای عمان

وی به چالش‌های محیط زیستی دریای عمان و خلیج فارس و دریای خزر اشاره کرد و گفت: شرایط کیفی دریای خزر این روزها خیلی تحت تأثیر منابع آلاینده مناطق شهری و صنعتی کشورهای اطراف آن است. پژوهش‌های خوبی در دانشگاه برای این موضوع در حال انجام است تا میزان اثر منابع مختلف در مناطق مختلف خزر شناسایی شود. متأسفانه عوامل متعددی باعث شده است گونه‌های ارزشمندی مثل "فوک خزری" و یا "ماهیان خاویاری" در خطر انقراض قرار گیرند. از طرفی مباحث محیط زیست دریایی هم گاه تحت تأثیر حواشی قرار می‌گیرد و کلیدهای اصلی آلودگی در آن گم و یا فراموش می‌شود.

بهلولی مهم‌ترین چالش‌های محیط زیستی خلیج فارس را مربوط به بعد از جنگ اول خلیج فارس دانست که انفجار چاه‌های نفت و سرازیر شدن نفت به خلیج فارس پررنگ شد، گفت: آنچه در جنگ اول خلیج فارس رخ داد، حتی دریای عمان و بخش‌هایی از اقیانوس هند را نیز متأثر کرد. آن موقع یا قبل‌تر از آن حساسیت‌های محیط زیستی مثل امروز نبود و دست سیاست‌مداران و جنگ‌طلبان در دست‌درازی به محیط زیست بازتر بود؛ از این رو انتشار آلودگی نفتی در جنگ اول خلیج فارس یکی از بزرگ‌ترین آلودگی‌های نفتی دریایی در طول تاریخ است.

به گفته وی، تخمین زده می‌شود حدود ۶ میلیون بشکه نفت طی سال ۱۹۹۱ در خلیج فارس منتشر شده است.

عضو هیات علمی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ادامه داد: اگر چه در نگاه اول ممکن است تصور شود که این وقایع مربوط به ۳۰ سال پیش بوده و اثرات آن کاهش یافته است، اما مطالعاتی که سال‌های بعد (مثلاً سال ۲۰۰۰ توسط آلمانی‌ها) انجام شد، نشان داد آن وقایع مسئول بخش زیادی از مشکلات محیطی زیستی منطقه است. اظهار نظر دقیق در مورد اثرات محیط زیستی انتشار نفت نیاز به پژوهش‌های دقیق و به‌روز دارد.

وی با تاکید بر اینکه علاوه بر اینها، سواحل خلیج فارس و دریای عمان گاهی درگیر پدیده کشند قرمز نیز می‌شوند، یادآور شد: این پدیده می‌تواند اثرات منفی را به دنبال داشته باشد و خساراتی به صنعت آبزی‌پروری و یا گردشگری وارد کند و یا سلامت محیط زیست ساحلی را به خطر بیندازد. نکته دیگری که در سال‌های اخیر متوجه خلیج فارس بوده، گرم‌تر شدن و افزایش شوری تدریجی و بلندمدت آب است. این موضوع می‌تواند حیات گونه‌های زیادی را در خلیج فارس با خطر مواجه کند.

به گفته این محقق در سال‌‎های اخیر افزایش دمای آب در خلیج فارس در کنار تنش‌های ناشی از فعالیت‌های توسعه‌‎ای ناپایدار در پهنه مهم آبی، چه در سمت ساحل شمالی و به خصوص از جانب همسایگان جنوبی که پایبندی کمتری به مبانی حفاظت زیست محیطی داشته‌اند، باعث خسارات قابل توجهی به مرجان‌های خلیج فارس شده است.

وی اضافه کرد: سواحل ایران در دریای عمان اگر چه متأسفانه به لحاظ توسعه نسبت به سایر مناطق خلیج فارس عقب است، اما شاید همین عقب‌افتادگی و از طرفی عدم حضور مخازن نفتی، حداقل باعث شده است در مقایسه مشکلات محیطی زیستی کمتری داشته باشد. در این خصوص توجه به مبانی زیست محیطی در توسعه آتی این سواحل بسیار با اهمیت است.

بهلولی، اسیدی شدن این دو حوضه آبریز را از دیگر چالش‌های محیط زیستی این منطقه عنوان کرد و افزود: در اثر افزایش گازهای گلخانه‌ای اسیدی شدن آب‌ها در کل زمین در حال رخ دادن است. تحقیقاتی هست که نشان می‌دهد هر ۱۰ سال pH دریاها حدود ۰.۳ درصد کاهش پیدا می‌کند. متأسفانه این نرخ در خلیج فارس بالاتر از معمول و در حدود ۰.۷ درصد در ۱۰ سال گزارش شده است، یعنی دو برابر نرخ متوسط اسیدی شدن در مناطق دیگر دنیا. یکی از مهم‌ترین اثرات اسیدی شدن تأثیر و انهدام زیستگاه‌های مرجانی و سخت‌پوستان و صدف‌های دریایی است که پوسته‌ای از جنس کربنات کلسیم دارند.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

روند افزایشی کرونا در ۴ استان/ یک استان گرفتار موج جدید پاندمی

روند افزایشی کرونا در ۴ استان/ یک استان گرفتار موج جدید پاندمی
2021-06-13T14:45:03+04:30
سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: در برخی استان‌ها مانند سیستان و بلوچستان، بوشهر، یزد و آذربایجان شرقی وضعیت بیماری کرونا دارای روند افزایشی است.

حمایت از طرح های پژوهشی بهسازی محیط های یادگیری مجازی

حمایت از طرح های پژوهشی بهسازی محیط های یادگیری مجازی
2021-06-13T14:45:03+04:30
طرح های پژوهشی در امر بهسازی محیط های یادگیری مجازی از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی حمایت می شوند.

بلیط همسفر جف بزوس در سفر به فضا ۲۸ میلیون دلار فروخته شد

بلیط همسفر جف بزوس در سفر به فضا ۲۸ میلیون دلار فروخته شد
2021-06-13T14:45:02+04:30
یک صندلی خالی در سفر ۱۱ دقیقه ای به مرز فضا همراه جف بزوس و بردارش به قیمت ۲۸ میلیون دلار فروخته شد.

دفترچه کاردانی به کارشناسی منتشر شد/ اعلام جزئیات انتخاب رشته

دفترچه کاردانی به کارشناسی منتشر شد/ اعلام جزئیات انتخاب رشته
2021-06-13T14:45:01+04:30
جزئیات شرایط و ضوابط، تاریخ، نحوه ثبت نام و انتخاب رشته آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال ۱۴۰۰ منتشر شد.

انتشار مقاله داروهای گیاهی قلب و عروق در یک مجله اروپایی

انتشار مقاله داروهای گیاهی قلب و عروق در یک مجله اروپایی
2021-06-13T14:35:01+04:30
مقاله اعضای هیات علمی دانشکده طب ایرانی با موضوع داروهای گیاهی قلب و عروق در مجله اروپایی قلب منتشر شد.

برای رفع شبهات و ابهامات مطرح شده در سند ۲۰۳۰ تلاش کنیم

برای رفع شبهات و ابهامات مطرح شده در سند ۲۰۳۰ تلاش کنیم
2021-06-13T14:35:01+04:30
وزیر علوم با بیان اینکه باید تلاش ها برای زدودن ایران‌هراسی و اسلام هراسی مضاعف شود، گفت: لازم است برای رفع شبهات و ابهامات مطرح شده در سند ۲۰۳۰ همگی تلاش کن...

لزوم تجاری‌سازی حوزه پژوهش در سلامت

لزوم تجاری‌سازی حوزه پژوهش در سلامت
2021-06-13T14:34:58+04:30
نشست مشترک معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، صندوق نوآوری و شکوفایی و ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به‌منظور بررسی فرصت‌های هم...

ثبت نام سی و پنجمین آزمون دستیاری تخصصی دندانپزشکی آغاز شد

ثبت نام سی و پنجمین آزمون دستیاری تخصصی دندانپزشکی آغاز شد
2021-06-13T14:31:39+04:30
دفترچه راهنمای ثبت نام سی و پنجمین دوره آزمون پذیرش دستیار در رشته های تخصصی دندانپزشکی سال ۱۴۰۰ منتشر شد. ثبت نام آزمون از امروز ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ آغاز شده است.

خانه خلاق علوم انسانی راه اندازی می شود

خانه خلاق علوم انسانی راه اندازی می شود
2021-06-13T14:18:20+04:30
خانه خلاق و نوآوری تخصصی علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با انعقاد تفاهم نامه ای راه‌اندازی می‌شود.

باید تلاش برای زدودن ایران‌هراسی واسلام‌هراسی در یونسکو مضاعف شود

باید تلاش برای زدودن ایران‌هراسی واسلام‌هراسی در یونسکو مضاعف شود
2021-06-13T14:18:19+04:30
وزیر علوم گفت: باید تلاش برای زدودن ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی در یونسکو مضاعف شود و به هویت‌های فرهنگی اسلامی کشورمان توجه بیشتری معطوف گردد.

نامزدهای ریاست جمهوری برنامه های عملی برای حل مشکل بیکاری ارائه دهند

نامزدهای ریاست جمهوری برنامه های عملی برای حل مشکل بیکاری ارائه دهند
2021-06-13T14:08:18+04:30
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی بر لزوم مشارکت مردم و دانشگاهیان برای مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد و گفت: نامزدهای ریاست جمهوری برنامه های عملی ح...

شناسایی سه پهنه گسلی جنبا در شهر کرمان

شناسایی سه پهنه گسلی جنبا در شهر کرمان
2021-06-13T14:08:17+04:30
گروهی از محققان سازمان زمین‌شناسی موفق به شناسایی و به نقشه کشیدن دست کم سه پهنه گسلی جنبا در پیرامون باختری شهر کرمان شدند.

۴ میلیون و ۳۲۷ هزار نفر دوز اول واکسن کرونا را زده اند

۴ میلیون و ۳۲۷ هزار نفر دوز اول واکسن کرونا را زده اند
2021-06-13T13:51:38+04:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تا کنون بیش از ۴ میلیون و ۳۲۷ هزار نفر در کشور دوز اول واکسن کرونا را زده اند.

شناسایی ۸۱۹۵ بیمار جدید کرونایی/۱۸۷ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۸۱۹۵ بیمار جدید کرونایی/۱۸۷ نفر دیگر فوت شدند
2021-06-13T13:38:24+04:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، آمار کرونا در شبانه روز گذشته را اعلام کرد.

پرداخت معوقات کارکنان وزارت علوم فردا در دولت بررسی می شود

پرداخت معوقات کارکنان وزارت علوم فردا در دولت بررسی می شود
2021-06-13T13:38:24+04:30
موضوع پرداخت معوقات کارکنان وزارت علوم فردا در شورای حقوق و دستمزد دولت بحث و بررسی خواهد شد.

یک میلیون دوز واکسن کرونا تا آخر هفته وارد ایران می شود

یک میلیون دوز واکسن کرونا تا آخر هفته وارد ایران می شود
2021-06-13T13:25:01+04:30
رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت گفت: تا پایان هفته جاری محموله‌ای به اندازه یک میلیون دوز واکسن کووید ۱۹ به دستمان برسد.

آیا واکسن کرونا باعث مرگ می شود/حد مجاز فاصله دو تزریق

آیا واکسن کرونا باعث مرگ می شود/حد مجاز فاصله دو تزریق
2021-06-13T13:25:01+04:30
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به پرسش های هموطنان در ارتباط با تزریق واکسن کووید ۱۹ پاسخ داد.

از ریش‌دار شدن زنان و دستکاری DNA تا آهن‌ربایی شدن!/ضرورت واکسینه شدن ۷۰ درصدی

از ریش‌دار شدن زنان و دستکاری DNA تا آهن‌ربایی شدن!/ضرورت واکسینه شدن ۷۰ درصدی
2021-06-13T13:14:57+04:30
هر چند که بر اساس دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی در صورت ایجاد ایمنی ۷۰ درصدی جمعیت جهان می‌توان از بحران فعلی کرونا عبور کرد، ولی برخی‌ها با اعلام ادعاهایی ...

فارغ‌التحصیلی زنی که از ۶ سالگی معتاد بود!

فارغ‌التحصیلی زنی که از ۶ سالگی معتاد بود!
2021-06-13T13:01:37+04:30
یک زن آمریکایی با وجود سال‌ها اعتیاد،‌به زودی از یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان یعنی دانشگاه واشنگتن فارغ‌التحصیل می‌شود.

اعلام جزئیات معافیت مالیاتی پزشکان/تبصره مالیات مقطوع چیست

اعلام جزئیات معافیت مالیاتی پزشکان/تبصره مالیات مقطوع چیست
2021-06-13T12:58:19+04:30
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی ایران، در خصوص روند پرداخت مالیات آن دسته از پزشکان که در بخش خصوص فعالیت دارند، نکاتی را متذکر شد.

۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی دیجیتال فعالیت دارند

۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی دیجیتال فعالیت دارند
2021-06-13T12:58:18+04:30
ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال از فعالیت ۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی دیجیتال خبر داد تا به گسترش کشاورزی مدرن در کشور کمک کنند.

دعوت رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی برای مشارکت فعال در انتخابات

دعوت رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی برای مشارکت فعال در انتخابات
2021-06-13T12:58:18+04:30
رئیس دانشگاه علمی کاربردی در پیامی دانشجویان، اساتید، دانشگاهیان و مردم ایران را به شرکت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای...

ایجاد شهرک اقتصادی برای دانش بنیان های ایرانی در کنیا

ایجاد شهرک اقتصادی برای دانش بنیان های ایرانی در کنیا
2021-06-13T12:45:00+04:30
سفیر ایران در کنیا گفت: اعزام هیات‌های تجاری کنیایی به ایران، ایجاد شهرک اقتصادی و راه اندازی خانه نوآوری از اقدامات برای توسعه بازار دانش بنیانها در کنیا هس...

تسهیل‌گری وزارت امور خارجه برای بهره‌برداری دانش‌بنیان‌ها از ظرفیت‌های صادراتی کنیا

تسهیل‌گری وزارت امور خارجه برای بهره‌برداری دانش‌بنیان‌ها از ظرفیت‌های صادراتی کنیا
2021-06-13T12:34:58+04:30
دبیر میز آفریقای وزارت امور خارجه با اشاره به بهره‌برداری کشورهایی چون ترکیه و عربستان از ظرفیت‌های صادراتی کشور کنیا، گفت: در این میان جای شرکت‌های دانش‌بنی...

طرح تحول سلامت طرحی شکست خورده/ برنامه اجرای قوانین حوزه سلامت توسط نامزدهای ریاست جمهوری

طرح تحول سلامت طرحی شکست خورده/ برنامه اجرای قوانین حوزه سلامت توسط نامزدهای ریاست جمهوری
2021-06-13T12:31:39+04:30
عضو کمسیون بهداشت و درمان مجلس، به بررسی وضعیت فعلی حوزه سلامت و وعده‌های مطرح شده از سوی نامزهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در این زمینه پرداخت.

سنای آمریکا قانونگذاری برای مقابله باحملات سایبری را بررسی می کند

سنای آمریکا قانونگذاری برای مقابله باحملات سایبری را بررسی می کند
2021-06-13T12:31:39+04:30
رهبر نمایندگان اکثریت سنا تحقیقاتی درباره حملات سایبری اخیر آغاز می کنند تا نیاز به قانونگذاری در این زمینه بررسی شود.

درمان امیدوار کننده کووید-۱۹ با نانو مواد مبتنی بر کربن

درمان امیدوار کننده کووید-۱۹ با نانو مواد مبتنی بر کربن
2021-06-13T12:21:38+04:30
پژوهشگران اسپانیایی در بررسی جدید خود نشان داده‌اند که نانومواد مبتنی بر کربن می‌توانند درمان امیدوارکننده‌ای برای کووید-۱۹ باشند. ...

احتمال وجود حیات در قمر سیاراتی که خورشید ندارند

احتمال وجود حیات در قمر سیاراتی که خورشید ندارند
2021-06-13T12:21:37+04:30
در حالی‌ که بیشتر محققان بر روی سیاراتی شبیه به زمین حیات را جستجو می‌کنند اما ممکن است روزی حیات را در مکانی که تصور نمی‌کردیم بیابیم. ...

طرح تحول سلامت، طرحی شکست خورده/ برنامه اجرای قوانین حوزه سلامت توسط نامزدهای ریاست جمهوری

طرح تحول سلامت، طرحی شکست خورده/ برنامه اجرای قوانین حوزه سلامت توسط نامزدهای ریاست جمهوری
2021-06-13T12:18:19+04:30
عضو کمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به بررسی وضعیت فعلی حوزه سلامت و وعده‌های مطرح شده از سوی نامزهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در این زمین...

دو استاد ایرانی در هیات تحریریه یک مجله علمی بین‌المللی

دو استاد ایرانی در هیات تحریریه یک مجله علمی بین‌المللی
2021-06-13T12:08:20+04:30
دو استاد دانشگاه علم و صنعت به عنوان عضو هیئت‌تحریریه یک ژورنال معتبر مهندسی انتخاب شدند.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)