میرنیوز

انتقاد شورای عالی انقلاب فرهنگی از نگاه تبلیغاتی کاندیداها به حوزه علم و فناوری

انتقاد شورای عالی انقلاب فرهنگی از نگاه تبلیغاتی کاندیداها به حوزه علم و فناوری 2021-06-09T16:41:35+04:30

به گزارش ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی در یادداشتی نکاتی را با ملت ایران و کاندیداهای ریاست جمهوری در حوزه علم و فناوری و فرهنگ مطرح کرد که در متن یادداشت  آمده است:

«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ قُولُوا قَوْلًا سَدِیداً
ای کسانی که ایمان آورده‌اید! تقوای الهی پیشه کنید و سخن (حقّ و) استوار گویید.
یُصْلِحْ لَکُمْ أَعْمالَکُمْ وَ یَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَ مَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَقَدْ فازَ فَوْزاً عَظِیماً
تا خداوند کارهای شما را اصلاح کند و گناهانتان را بیامرزد؛ و هر کس خدا و رسولش را اطاعت کند، بدون شکّ به رستگاری بزرگی دست یافته است. (سوره احزاب - آیه ۷۰ و ۷۱)

امروز  شاهد یکی از حساس‌ترین مقاطع تاریخی انقلاب اسلامی یعنی انتخاب رئیس جمهور دوره ۱۳ هستیم، بدیهی است مهم‌ترین مسئله ما "پیشرفت و شکوفایی اقتصادی و استقرار فراگیر عدالت اجتماعی" است. در عین حال هدف راهبردی نظام دست یافتن به شاخص‌های تمدن نوین اسلامی و استقرار جامعه اسلامی است.

بطور حتم حل مسئله اصلی امروز نظام اسلامی پیشرفت اقتصادی شکوفا و تامین عدالت و کاهش فاصله اجتماعی و حرکت کردن به سمت هدف راهبردی نظام اسلامی است که رسیدن به آن موجب آسایش مردم همراه با تامین سلامت و سعادت فردی و اجتماعی و تغییر مسیر جهان به سمت الگوی مطلوب زندگی است. در این مسیر بدون فرهنگ پویا و دانش و تخصص گرایی فراگیر امکان تحول مثبت نیست.

در واقع همه اقدامات حوزه اقتصاد و سیاست فرهنگ‌بنیان و دانش‌مبنا است. از این رو انتظار می‌رفت کاندیداهای محترم ریاست جمهوری که البته از برگزیدگان دوران ما هستند، گفتمان عمیق‌تری در حوزه فرهنگ و علم و دانش داشته باشند.

فرهنگ، موجود زنده است که دارای روح جمعی و اختصاصات ملی برای همه جوامع و مشترکات اقلیمی، منطقه‌ای و جهانی است. اگرچه امروز با ورود به عرصه دو فضایی شدن جهان و یکپارچگی فضا و منابع فرهنگی در فضای مجازی، شاهد گسترش اشتراکات فرهنگی درسطح جهانی هستیم که بعضی از عناصر برگرفته از فضای مشترک، مخاطرات جدی را برای سلامت و سعادت فرد، خانواده و جامعه بوجود آورده است.

فرهنگ منابعی برای تغذیه دارد که مهم‌ترین آن در جامعه ایرانی دین و زبان بوده، هست و خواهد بود که نظامات "معناسازی" و هدفمندی زندگی را تشکیل می‌دهد. منبع مهم دیگر فرهنگ، الگوهای اجتماعی است که در رأس آن پدر و مادر و همسالان دوره‌های مختلف زندگی و البته جامعه علمی اعم از دانشگاهی و حوزوی و حتماً جامعه گسترده معلمین هستند. بطور حتم نقش فرهنگ مردم‌پسند که از طریق مطبوعات، سینما، تئاتر، موسیقی و رسانه‌های عمومی شامل صنعت صدا  و تصویر (تلویزیون) و رسانه صدا و سکوت (رادیو)،  هنرهای تجسمی، نقاشی و از همه فراگیرتر رسانه‌های اجتماعی، صنایع فرهنگی و حوزه بزرگ بازی‌ها که تبدیل به عرصه انتقال دانش از طریق سرگرمی‌ها و یادگیری مهارت‌های زندگی شده است و البته حوزه خرید و ابعاد کالایی زندگی، بخش مهمی از منابع فرهنگ در جامعه هستند.

نقش محتوای مطلوب در فرهنگ، جهت‌دهنده به فرهنگ است و حوزه دوست‌داشتنی‌ها و نفرت‌ها را می‌سازد. متأسفانه در شرایطی قرار گرفته‌ایم که "فرهنگ سرد"، "فرهنگ تردید و ناامیدی"، جای فرهنگ پر حرارت و باانگیزه را گرفته است و ما همچنان با سخنان و اقدامات خود، موجب تقویت فرهنگ سرد و تردید می‌شویم. دورگه‌ای شدن فرهنگ‌ها در پرتو تعاملات بین جهان فیزیکی و جهان مجازی و ورود عرصه‌های فراملی به فرهنگ ملی و به عبارت دقیق ورود فرهنگ‌های غیردینی، سکولار و لیبرال به عرصه جوامع دینی، چالش‌های جدیدی را نیز خلق کرده است که مواجهه با آن دقت بیشتر و فهم عمیق‌تری را می‌طلبد.

از سوی دیگر با لایه‌ای شدن فرهنگ‌ها مواجه شده‌ایم که فهم لایه‌های جدید فرهنگ، حساسیت اقدامات و تولید فرهنگی را مضاعف می‌کند.
مواظب باشیم مسیر را اشتباه معرفی نکنند. راه صلاح و رستگاری و راه پیشرفت و شکوفایی اقتصادی و اجتماعی از مسیر علم و دانش و فرهنگ قدرتمند می‌گذرد و مسیرهای دیگر، موجب پیشرفت ناپایدار و رشد کاریکاتوری می‌شود و تضمین کننده سلامت و سعادت جامعه ایران نخواهد بود. نگاه مقطعی و موردی به پیشرفت، موجبات پیشرفت جامع و متعالی را فراهم نمی‌کند.

انقلاب بزرگ اسلامی ایران در بهمن ۱۳۵۷ به پیروزی رسیده است. طی نزدیک به ۴۳ سال، افتخارات زیادی در این کشور محقق شده است. توسعه زیرساخت‌های برق، آب، گاز، تلفن و دسترسی به تلفن همراه و اینترنت و همچنین توسعه ظرفیت‌های بهداشت و درمان، راه‌ها و جاده و بزرگراه‌ها، ظرفیت بزرگ فرآورده‌های نفتی و منابع معدنی و از همه مهم‌تر قدرت علم و دانش و ظرفیت فرهنگ انقلابی و فرهنگ مقابله با نظام سلطه جهانی و نیز جایگاه محترم و قدرتمند در جهان بخشی از مفاخر این دوره است. سزاوار نیست که در رقابت انتخاباتی، به نوعی هیچ‌سازی از گذشته پر افتخار صورت گیرد. مواظبت کنیم بر طبل ناامیدی با سیاه جلوه دادن گذشته نزنیم.

حوزه فرهنگ و علم و دانش محوری‌ترین منبع رشد و پیشرفت است.

فرهنگ اقتصادی پویا برخواسته از ۱) فرهنگ نظم‌گرا، ۲) فرهنگ قانون‌گرا و ۳) فرهنگ مسئولیت اجتماعی است که اگر این سه در هر جامعه‌ای قدرتمند باشد، شاهد شکوفایی اقتصاد کشور با رعایت استفاده بهینه از منابع، پرهیز از مصرف مسرفانه و رعایت حقوق اجتماعی همگان خواهیم بود. پیشرفت اقتصاد و اعتلای سیاسی بطور قطع پدیده‌ای فرهنگی است که بدون داشتن فرهنگ اقتصادی و فرهنگ سیاسی قدرتمند نمی‌توان وارد عرصه قدرت اقتصادی و سیاسی شد که البته منبع اصلی همه اینها فرمان خدا و آیات الهی است که حقیقت و بایسته‌های هستی را بیان کرده است.

سخن اینجا بسیار بسیار زیاد است، ولی افسوس که مناظرات کاندیداهای محترم در عرصه فرهنگ کم‌رنگ بود و مواجهه با فرهنگ در پیشنهاد انحلال شورای‌عالی انقلاب فرهنگی توسط یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری انعکاس پیدا کرد و بنده را وادار کرد که از حریم یادگار امام(ره) و محصول تلاش‌های مدبرانه حکیم انقلاب اسلامی رهبری فرهنگی و دانش‌گرای کشور عزیزمان و همچنین اعضاء فرهیخته شورای‌عالی انقلاب فرهنگی دفاع کنم.

 نگاه این کاندیداد قطعاً خلاف نظر و سیره و سنت امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری است. شورای‌عالی انقلاب فرهنگی دارای کاستی‌ها، قصور و احیاناً تقصیراتی هست، ولی بطور حتم شورای‌عالی انقلاب فرهنگی یکی از شریف‌ترین نهادهای فرهنگی و علمی کشور بوده که در طی این سال‌ها، خدمات بزرگ و در عین حال خاموش و مظلومانه‌ای را به عرصه علم و فناوری و فرهنگ کشور داشته است.

شورای‌عالی انقلاب فرهنگی طی ۳۷ سال گذشته نقش مهمی در سیاستگذاری، نهادسازی (تصویب بیش از ۸۰ نهاد ملی مرتبط با علم و فناوری و فرهنگ)، تدوین اسناد ملی مرتبط با حوزه علم و فناوری شامل سند نقشه جامع علمی کشور، سند جامع توسعه هوا-فضای کشور، سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی، سند ملی نخبگان و سند ملی استعدادهای درخشان و در حوزه فرهنگ که جدای از حوزه تعلیم و تربیت نیست، نقشه مهندسی فرهنگی، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و تصویب بیش از ۲۴۰۰ مصوبه مهم را در حوزه افتخارات خود دارد.

جهت اطلاع این کاندیدا در همین سال گذشته شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مصوبات مهمی داشته است که از جمله آنها اصلاح نظام جذب معلم در آموزش و پرورش که در بر گیرنده جامعه یک میلیون نفری معلمین کشور است و همچنین ساماندهی مهدهای کودک و تاسیس "سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک" که گروه سنی هشت میلیون نفری ۰ تا ۶ ساله‌های جامعه از طریق تقویت خانواده‌های شریف ایرانی و همچنین دوره‌های مهدکودک و پیش دبستانی به تصویب رساند که جامعه تحت پوشش تعلیم و تربیت را به ۱۵ سال افزایش داد. مصوبه مهم دیگر سال گذشته شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، سند ملی علم و فناوری در حوزه دفاعی بود که شامل کلیه امور مرتبط با آموزش و پژوهش در نیروهای مسلح و رابطه آن با سایر دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و همچنین با صنعت کشور برای یک دوره ۱۵ ساله است. احتمالاً جنابعالی مجال رصد این امور را نداشته‌اید.

لازم به ذکر است که ۴۳ سند ملی مرتبط با حوزه فرهنگ که در سند مهندسی فرهنگی پیش بینی شده شامل سند ملی موسیقی، سند ملی سینما و سند ملی هنرهای تجسمی و همچنین سند ملی فرهنگ جهاد، مقاومت، دفاع، ایثار و شهادت با مشارکت همه نهادها و شخصیت‌های مرتبط با موضوع در حال تدوین و نهایی‌سازی است. همچنین برش استانی سند مهندسی فرهنگی با اولویت ۱۰ استان کشور در حال تدوین و آماده سازی نهایی است.

برادر عزیز، این خطاب خدای متعال به ماست که ای کسانی که ایمان آورده‌اید! تقوای الهی پیشه کنید و سخن (حقّ و) استوار گویید (۷۰) تا خداوند کارهای شما را اصلاح کند و گناهانتان را بیامرزد؛ و هر کس خدا و رسولش را اطاعت کند، بدون شکّ به رستگاری بزرگی دست یافته است (سوره احزاب-آیه ۷۱)

مصداق سخن سدید، سخن صدق و سخن دقیق و سخنی است که منشأ اطمینان و ثبات و در عین حال سخن امیدبخش باشد. ضمن اهمیت تحول که در دیدگاه حکیم معظم انقلاب خصوصاً در بیانات سال گذشته ایشان در سالگرد رحلت امام خمینی(ره) و سخن اخیر ایشان در دیدار با دانشجویان عزیز منعکس شده است، ولی باید توجه داشت که تحول بدون ثبات، منشأ هرج و مرج و از دست دادن سرمایه‌های بزرگ فردی و اجتماعی می‌شود.

امروز از هر روز گذشته تاریخ بیشتر به ثبات در امور خیر و مثبت نیاز داریم تا اعتماد اجتماعی و قطعیت اجتماعی تقویت شود، در شرایط "عدم قطعیت و عدم اطمینان" ارتباطات دچار اختلال و فاصله‌گیری اجتماعی همراه با انزوای اجتماعی و البته مهاجرت به سرزمین‌هایی که احساس قطعیت و ثبات بیشتر وجود دارد، تقویت می‌شود. از سوی دیگر در نگاه جنابعالی و اکثر کاندیداهای محترم، دست‌آورده‌های عظیم نظام جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته کم رنگ به‌نظر می‌رسد و دائماً توقعات اجتماعی را که در صورت عدم تحقق می‌تواند به افزایش ناامیدی کمک کند، افزایش می‌دهیم.

شورای‌عالی انقلاب فرهنگی میراث حکیمانه امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری است. رهبری حکیم انقلاب در جایگاه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی سخنان نغز و عمیقی دارند که فقط به یک فراز آن اشاره می‌کنم که در ۱۹ آذر سال ۹۲ در ایام سالگرد تاسیس شورای‌عالی انقلاب فرهنگی بیان فرمودند:

شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از آن ابتکارات واقعا بابرکت امام بزرگوار بود. اول ستاد انقلاب فرهنگی بود، بعد مسئله‌ی شورای انقلاب فرهنگی که به ایشان پیشنهاد شد، بدون هیچ گونه لِمَ‌وبمَ‌ای پذیرفتند و حکم مستحکمی دادند. بعد، من از ایشان - رئیس جمهور بودم - سؤال کردم مصوبات ما [قانون باشد]، ایشان گفتند بایستی به مصوبات عمل بشود؛ یعنی حکم قانون به مصوبات دادند. یکی از آن کارهای مهم امام بزرگوار این بود.

اگر امروز شاهد قدرت جمهوری اسلامی ایران در عرصه نظامی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی هستیم، مدیون علم و دانش این سرزمین و دانشمندان این مرز و بوم است. اگر امروز ایران عزیز رتبه ۱۵ در کمیت مقالات علمی را به خود اختصاص داده و به لحاظ کیفیت مقالات رتبه ۱۲ را دارد و به لحاظ رشد علمی در جایگاه چهارم جهان قرار گرفته‌ایم، قطعا مدیون علم‌گرایی و پیشرفت‌گرایی خانواده‌های ایرانی و اندیشمندان و دانش‌پژوهان ایرانی است که بطور حتم نگاه فاخر رهبری حکیم انقلاب و سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در حوزه علم و فناوری نیز نقش کلیدی و حمایت کننده‌ای در این راستا داشته است و انشاالله خواهد داشت.

حوزه فرهنگ حوزه حساس‌تر و دارای مداخلات زیادی از ناحیه استعمارگران و سلطه‌گران فرهنگی بیگانگان است که باز تلاش‌های ارزشمند رهبری معظم و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در مسیر شکل‌گیری و اثرگذاری‌های فراگیرتر و استحکام فرهنگی کشور نقش‌آفرین بوده است که حتماً با لطف خدای متعال و همکاری و همدلی آثار آن در آینده بیشتر متجلی و شکوفا خواهد شد.

نکته دیگری را باید خطاب به یکی دیگر از کاندیداهای ریاست جمهوری در اهمیت و جامعیت جایگاه علم و دانش در مکتب امام صادق علیه‌السلام عرض کنم. متأسفانه جنابعالی به ساحت دانشمندان بزرگ و فقهای جامع‌الشرایط که حکیم بودند و فقیه و مجموعه‌ای از دانش‌های مرتبط با حکمت عملی و نظری را داشتند، اهانت کردید و این اهانت شامل بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که احیاگر قرن نام‌گذاری شده است نیز بود و ناخواسته رهبری حکیم و چندوجهی و آینده‌نگر را نیز نشانه گرفت.

توجه داشته باشید که دانشمندان حوزوی ما هم فیلسوفان اثرگذار در سطح جهانی بودند که امثال هانری کربن در محضر علامه طباطبایی زانوی شاگردی می‌زند و علامه حسن زاده آملی جامع علوم معقول و منقول و استاد مسلم حل معادلات پیچیده ریاضی و دیگر اندیشمندان توانمند مثل استاد ارجمند جناب آقای جوادی آملی حتما اشراف فراگیر بر علم روز و حقیقت علم و دانش دارند. از طرفی حوزه جدید، برنامه‌های جامعی مبتنی بر علوم و معارف اسلامی و دانش جامعه شناسی، علوم سیاسی و حتی علوم‌شناختی و علوم‌کامپیوتری دارند که ظاهراً جنابعالی از همه اینها بی‌خبرید. بنظر می‌رسد رأی گرفتن ارزش زیرپا گذاشتن میراث تمدنی علم و دانش، فقاهت و فلسفه و حکمت را ندارد.

به هر حال امیدوارم کاندیداهای محترم که البته خود از فرهیختگان فرهنگی هستند، نه با نگاه جذب رأی بلکه با نگاه اصلاح و تقویت علم و فناوری و انسجام و قدرتمندتر شدن فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، فرهنگ مردم و فرهنگ نخبگان و فرهنگ هنری و صنایع فرهنگی و همچنین با نگاه به فرهنگ به‌عنوان منبع اصلی تحول اجتماعی اعم از تحولات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، دیدگاه‌های ارزش‌آفرین خود را طرح کنند و رئیس آینده شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به جایگاه علم و فرهنگ عمیق و اثرگذار باشد.»

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

راهیابی ۱۵ تیم به استارتاپ ویکند کشاورزی و سلامت هوشمند پارک فناوری تهران

راهیابی ۱۵ تیم به استارتاپ ویکند کشاورزی و سلامت هوشمند پارک فناوری تهران
2021-06-21T16:28:47+04:30
رویداد استارتاپ ویکند کشاورزی و سلامت هوشمند پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با حضور ۱۵ ایده منتخب در جهت بهره مندی از ایجاد کسب و کار و تولید ثروت پایدار با...

تلاش برای ایجاد زمینه فعالیت و رشد نخبگان در بخش کشاورزی

تلاش برای ایجاد زمینه فعالیت و رشد نخبگان در بخش کشاورزی
2021-06-21T16:28:46+04:30
رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با اعلام آمادگی این واحد آموزشی برای کمک در جهت رشد بخش کشاورزی افزود: ما می کوشیم تا با فراهم کردن بستر مناسب...

انتقاد از پرداخته نشدن به حوزه کشاورزی علیرغم ظرفیت آن در کشور

انتقاد از پرداخته نشدن به حوزه کشاورزی علیرغم ظرفیت آن در کشور
2021-06-21T16:28:44+04:30
مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با بیان اینکه تأمین مالی فناوری از پایه و اساس توسعه آن حوزه است، گفت: با وجود ظرفیت بالای حوزه کشاورزی در کشور ...

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور در حوزه صادرات و ارزآوری غیرنفتی

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور در حوزه صادرات و ارزآوری غیرنفتی
2021-06-21T16:28:39+04:30
مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات ایران با دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران به منظور تحقق توسعه ارتباط بین صنعت و نخبگان تفاهم‌نامه‌ امضا کردند. ...

ایجاد شبکه فناوری از مأموریتهای دانشگاه تهران/ایجاد فضا برای تیم های حوزه کشاورزی در پارک تهران

ایجاد شبکه فناوری از مأموریتهای دانشگاه تهران/ایجاد فضا برای تیم های حوزه کشاورزی در پارک تهران
2021-06-21T16:28:38+04:30
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با بیان این که ایجاد شبکه فناوری از مأموریت‌های اجتماعی و فناور دانشگاه تهران است، گفت: فهم اصلی ما در به کارگیری این شب...

تشخیص تقلبات زعفران با هوش مصنوعی/ ایجاد ارزش افزوده از ضایعات بُنه زعفران

تشخیص تقلبات زعفران با هوش مصنوعی/ ایجاد ارزش افزوده از ضایعات بُنه زعفران
2021-06-21T16:24:59+04:30
مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با توجه به اهمیت استراتژیک محصول زعفران از اجرای طرح پژوهشی در خصوص اصالت سنجی زعفران با هوش مصنوعی و ایجاد ارزش افزوده از ضا...

نامه دستورالعمل اجرایی تزریق واکسن کرونا جعلی است

نامه دستورالعمل اجرایی تزریق واکسن کرونا جعلی است
2021-06-21T16:11:39+04:30
وزارت بهداشت اعلام کرد: نامه منتشر شده تحت عنوان دستورالعمل اجرایی اولویت تزریق واکسن کووید ۱۹ جعلی است.

نقش‌آفرینی بسیج اساتید در پاسخگویی به نیازهای علمی و پژوهشی جامعه

نقش‌آفرینی بسیج اساتید در پاسخگویی به نیازهای علمی و پژوهشی جامعه
2021-06-21T16:11:38+04:30
مرکز بسیج اساتید وزارت علوم، در بیانیه‌ای به مناسبت گرامیداشت سالروز شهادت دکتر چمران و روز بسیج اساتید بر نقش‌آفرینی بسیج اساتید در پاسخگویی به نیازهای علم...

رشد اعتبارات دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، فناوری در برنامه ششم توسعه

رشد اعتبارات دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، فناوری در برنامه ششم توسعه
2021-06-21T16:01:52+04:30
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از رشد اعتبارات دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، فناوری در برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: سهم دانشگاه‌ها و موسسات پژوه...

خورشید امروز به انقلاب تابستانی رسید/ در نیمکره شمالی دیرتر شب می‌شود

خورشید امروز به انقلاب تابستانی رسید/ در نیمکره شمالی دیرتر شب می‌شود
2021-06-21T15:44:58+04:30
کارشناس نجوم با بیان اینکه امروز صبح خورشید به نقطه انقلاب تابستانی رسیده است، گفت: ساکنین نیمکره شمالی زمین از جمله ایران، امروز طولانی‌ترین روز سال را در پ...

مطالبات فعالان صنعت ارتباطات از رئیس جمهور منتخب/ از دانش و تجربیات نخبگان استفاده واقعی شود

مطالبات فعالان صنعت ارتباطات از رئیس جمهور منتخب/ از دانش و تجربیات نخبگان استفاده واقعی شود
2021-06-21T15:44:57+04:30
اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران در نامه ای مطالبات فعالان ارتباطات از رئیس جمهور منتخب را عنوان کرد و خواستار استفاده واقعی دولت سیزدهم از ظرفیت و تجر...

خورشید امروز به انقلاب تابستانی رسید/ در نیمکره شمالی دیرتر شب می شود

خورشید امروز به انقلاب تابستانی رسید/ در نیمکره شمالی دیرتر شب می شود
2021-06-21T15:31:39+04:30
کارشناس نجوم با بیان اینکه امروز صبح خورشید به نقطه انقلاب تابستانی رسیده است، گفت: ساکنین نیمکره شمالی زمین از جمله ایران، امروز طولانی ترین روز سال را در پ...

مطالبات فعالان صنعت مخابرات از رئیس جمهور منتخب/ از دانش و تجربیات نخبگان استفاده واقعی شود

مطالبات فعالان صنعت مخابرات از رئیس جمهور منتخب/ از دانش و تجربیات نخبگان استفاده واقعی شود
2021-06-21T15:31:38+04:30
اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران در نامه ای مطالبات فعالان این صنعت از رئیس جمهور منتخب را عنوان کرد و خواستار استفاده واقعی دولت سیزدهم از ظرفیت و تجر...

خوابگاه‌های دانشجویان دکتری در علوم پزشکی تهران بازسازی می شود

خوابگاه‌های دانشجویان دکتری در علوم پزشکی تهران بازسازی می شود
2021-06-21T15:31:38+04:30
معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره شرایط خوابگاه‌های این دانشگاه گفت: ما در حال پیگیری، ساماندهی و بازسازی خوابگاه‌های دانشجویان دکتری هستیم.

دیش‌های استارلینک در گرمای شدید خاموش می‌شوند!

دیش‌های استارلینک در گرمای شدید خاموش می‌شوند!
2021-06-21T15:21:45+04:30
در پی اینکه یک کاربر سرویس اینترنت استارلینک در آریزونای آمریکا همزمان با گرمای بیش از حد هوا و داغ شدن دیش ماهواره خود بیش از ۷ ساعت ارتباط با اینترنت را از...

روش جدیدی برای شناسایی داروهای موثر در برابر باکتری‌های مقاوم

روش جدیدی برای شناسایی داروهای موثر در برابر باکتری‌های مقاوم
2021-06-21T15:21:43+04:30
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، روشی را ارائه داده‌اند که می‌تواند به شناسایی داروهای موثر در برابر باکتری‌های مقاوم نسبت به آنتی‌بیوتیک کمک کند. ...

ظرفیت پذیرش دانشجویان دکتری کاهش یافت/اعلام آمار نهایی پذیرش داوطلبان

ظرفیت پذیرش دانشجویان دکتری کاهش یافت/اعلام آمار نهایی پذیرش داوطلبان
2021-06-21T15:08:29+04:30
معاون آموزشی دانشگاه دانشگاه علامه طباطبایی از کاهش ظرفیت پذیرش دانشجویان دکتری این دانشگاه خبر داد و گفت: از مجموع مصاحبه شوندگان تعداد ۳۶۲ نفر در ۵۴ رشته د...

فراخوان شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اصلاح قانون ارتقاء اساتید

فراخوان شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اصلاح قانون ارتقاء اساتید
2021-06-21T15:05:00+04:30
ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور اصلاح «آئین‌نامه ارتقاء مرتبه اعضای هیأت علمی موسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیرد...

طرح ایلان ماسک برای حمل و نقل تغییر کرد

طرح ایلان ماسک برای حمل و نقل تغییر کرد
2021-06-21T14:51:41+04:30
طبق گزارشی جدید به نظر می رسد شرکت بورینگ ایلان ماسک قصد دارد به جای حمل و نقل انسان وارد حوزه باربری محموله ها شود و برای این منظور تونل های عریض تر حفر خوا...

نتایج انتخابات شورای صنفی دانشجویان دانشگاه ایران اعلام شد

نتایج انتخابات شورای صنفی دانشجویان دانشگاه ایران اعلام شد
2021-06-21T14:51:41+04:30
نتایج انتخابات الکترونیکی شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام شد.

ضرورت ارزیابی و آسیب‌شناسی طرح ارتقای بهره‌وری آموزش عالی

ضرورت ارزیابی و آسیب‌شناسی طرح ارتقای بهره‌وری آموزش عالی
2021-06-21T14:51:40+04:30
وزیر علوم، بر ضرورت ارزیابی و آسیب‌شناسی در اجرای طرح ارتقای بهره‌وری آموزش عالی تاکید کرد و گفت: باید به دنبال اثربخشی و بهره‌وری در نظام اداری آموزش عالی ب...

شناسایی ۱۰۴۸۵ بیمار جدید کرونایی/ ۱۳۶ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۱۰۴۸۵ بیمار جدید کرونایی/ ۱۳۶ نفر دیگر فوت شدند
2021-06-21T14:38:19+04:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، آمار فوتی‌های کرونا در شبانه روز گذشته را ۱۳۶ نفر اعلام کرد.

رشدی شتابان ایران در نوآوری و توسعه دانش بنیانها

رشدی شتابان ایران در نوآوری و توسعه دانش بنیانها
2021-06-21T14:38:18+04:30
معاونت علمی و فناوری اعلام کرد یونسکو در آخرین گزارش خود به رشد استارت اپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق ایران اشاره کرده است.

درخواست از دولت جدید برای توجه به ICT / حرکت کشور به سمت تحول دیجیتال تسریع شود

درخواست از دولت جدید برای توجه به ICT / حرکت کشور به سمت تحول دیجیتال تسریع شود
2021-06-21T14:38:18+04:30
سازمان نظام صنفی رایانه ای با اظهار امیدواری از اینکه ICT در برنامه ریزی های دولت سیزدهم مورد توجه جدی قرار گیرد، از وزیر آینده ارتباطات خواست تا حرکت کشور ب...

۹۳۶ هزار و ۳۵۰ نفر دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند

۹۳۶ هزار و ۳۵۰ نفر دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند
2021-06-21T14:24:57+04:30
گزارش های روزانه وزارت بهداشت نشان می‌دهد که تاکنون ۹۳۶ هزار و ۳۵۰ نفر دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند.

فراخوان هم اندیشی اصلاح آیین‌نامه ارتقای مرتبه اعضای هیات علمی

فراخوان هم اندیشی اصلاح آیین‌نامه ارتقای مرتبه اعضای هیات علمی
2021-06-21T14:15:19+04:30
فراخوان هم‌اندیشی و تعامل اثربخش با اساتید در زمینه اصلاح «آیین‌نامه ارتقای مرتبه اعضای هیات علمی موسسه‌های آموزش‌عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی» در ...

شناسایی ۱۰۴۸۵ بیمار جدید کرونایی/۱۳۶ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۱۰۴۸۵ بیمار جدید کرونایی/۱۳۶ نفر دیگر فوت شدند
2021-06-21T14:11:40+04:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، آمار فوتی‌های کرونا در شبانه روز گذشته را ۱۳۶ نفر اعلام کرد.

برگزاری دوره‌های علمی کاربردی ویژه کارکنان نیروهای مسلح

برگزاری دوره‌های علمی کاربردی ویژه کارکنان نیروهای مسلح
2021-06-21T14:11:39+04:30
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در بازدید از مرکز آموزش علمی کاربردی شهید صیاد شیرازی از آمادگی این دانشگاه برای برگزاری دوره‌های علمی کاربردی ویژه کارکنان نی...

لزوم‌ ارتباط سازمان یافته میان رئیس جمهور، نخبگان و دانشگاهیان

لزوم‌ ارتباط سازمان یافته میان رئیس جمهور، نخبگان و دانشگاهیان
2021-06-21T13:58:18+04:30
بسیج اساتید دانشگاه شریف در پیامی به رئیسی خواستار ارتباط سازمان یافته میان شخص رئیس جمهور و نخبگان و دانشگاهیان شدند.

ضرورت آسیب‌شناسی اجرای طرح ارتقاء بهره‌وری آموزش عالی

ضرورت آسیب‌شناسی اجرای طرح ارتقاء بهره‌وری آموزش عالی
2021-06-21T13:48:22+04:30
وزیر علوم بر ضرورت ارزیابی و آسیب‌شناسی در اجرای طرح ارتقای بهره‌وری آموزش عالی تاکید کرد و گفت: باید به دنبال اثربخشی و بهره‌وری در نظام اداری آموزش عالی با...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)