میرنیوز

عرضه دارویی برای درمان کرونا پیش از واکسیناسیون/روشی برای بازگشت حس بویایی و چشایی در ۵روز

عرضه دارویی برای درمان کرونا پیش از واکسیناسیون/روشی برای بازگشت حس بویایی و چشایی در ۵روز 2021-06-08T06:51:56+04:30

به گزارش ایسنا، سالیراویرا داروی جدیدی است که توسط یکی از شرکت‌های داروسازی مستقر در پارک فناوری پردیس تولید شده و در آستانه ورود به بازار دارویی قرار دارد. این دارو در کارآزمایی بالینی نتایج بسیار قابل قبولی به دست آورد و می‌تواند راه امیدی برای کنترل بیماری کرونا پیش از واکسیناسیون باشد.

دکتر صالح رمضانی، رییس هیت مدیره این شرکت دانش بنیان و فرمولاتور داروی سالیراویرا در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه این دارو اولین اندیکاسیون ۴ جزئی است که برای بیماری کووید-۱۹ طراحی شده است، افزود: مراحل تحقیق و توسعه و پیش بالینی و کلینیکال آن طی ۱۶ ماه اجرایی شده است.

وی اجرای کارآزمایی بالینی این دارو را در بخش عفونی بیمارستان امام خمینی دانست و افزود: این دارو که بر اساس مطالعات کلینیکال نشان داد هیچ عارضه جانبی سویی ندارد، دارای اندیکاسیون ۴ جزئی شامل یک "اسپری بینی" برای ایجاد ایمنی سینوس‌ها و "اسپری دهانی" برای ایجاد ایمنی دهانی است و جزء سوم آن "قرص" است که موجب ایمنی خونی می‌شود و مانع بروز و ایجاد توفان سایتوکاین (cytokine‎) خواهد شد.

رمضانی با بیان اینکه جزء چهارم این دارو "قطره بخور" است که به صورت استنشاقی می‌تواند از بروز علائم کرونا در ریه‌ها پیشگیری کند، خاطر نشان کرد: بر این اساس ما پیشنهاد می‌دهیم که برای دریافت بهترین پاسخ مصرف، بهتر است این دارو به صورت ۴ جزئی مصرف شود، ولی به صورت جداگانه می‌توان هر کدام از این اجزا را مصرف کرد.

این محقق حوزه داروسازی با تاکید بر اینکه توصیه این شرکت برای درمان بیماری کووید-۱۹، مصرف همزمان چهار فرم دارویی برای مدت حداقل ۸ روز است، یادآور شد: مطالعات ما نشان می‌دهد که تنها با استفاده از یک فرم دارویی نتیجه مناسب از این دارو دریافت نخواهد شد.

به گفته وی استفاده از یک یا دو جزء داروی سالیراویرا ممکن است تاثیرات مثبتی در درمان کرونا داشته باشد، اما اگر افراد به دنبال نتایجی مشابه با نتایج کارآزمایی بالینی هستند، باید چهار جزء را به صورت همزمان مصرف کنند.

رمضانی اضافه کرد: در فرمولاسیون اسپری بینی پیشرفت قابل توجهی داشتیم، به گونه‌ای که در هنگام پاشش، در بینی احساس سوزش ایجاد نخواهد کرد. این اسپری حالت دوفازی دارد و پیش از مصرف باید به خوبی تکان داده شود.

پیشگیری و درمان در یک دارو با منشأ گیاهی

این محقق در پاسخ به این سوال که آیا این دارو جنبه درمانی دارد، توضیح داد: با توجه به مکانیزمی که در دارو طراحی و فرموله شده است، مواد موثره این دارو مانع اتصال پروتئین‌های انسانی این ویروس با پروتئین‌های بدن انسان می‌شود، از این رو این دارو می‌تواند مکانیزم پیشگیرانه نیز در افراد داشته باشد.

وی با بیان اینکه مصرف روزانه این دارو می‌تواند موجب کاهش ابتلای فرد به بیماری کووید-۱۹ شود، ادامه داد: پیشنهاد می‌شود در زمانی که افراد به فضاهای پرخطر مانند مراکز پرجمعیت یا سیستم‌های حمل و نقل عمومی مراجعه می‌کنند، قبل و بعد از قرارگیری در این شرایط از اسپری بینی و دهانی سالیراویرا استفاده کنند. این اسپری می‌تواند به صورت فیزیکی ویروس را پیش از ورود به سلول و درگیر شدن با بدن، مورد هدف قرار داده و غیرفعال کند.

کارآزمایی‌های بالینی

رییس هیات مدیره این شرکت دانش بنیان با تاکید بر اینکه این دارو منشأ گیاهی دارد، گفت: مواد موثره این دارو استخراج شده از مواد گیاهی و یک داروی کاملا گیاهی به شمار می‌رود و بررسی‌های بروز سرطان این دارو از سوی برترین محققان این حوزه مورد بررسی قرار گرفته است که این ارزیابی‌ها نشان داد این دارو موجب سرطان در بدن نخواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه توکسیسیتی (اثرات سمیت دارو) در جهاد دانشگاهی مورد ارزیابی قرار گرفت، خاطر نشان کرد: همه مراحل پیش کلینیکال و کلینیکال توسط مراجع قانونی اجرایی شده است.

رمضانی با بیان اینکه در ایران داروهای گیاهی عموما برنامه کارآزمایی بالینی منظمی ندارند، اضافه کرد: ولی داروی سالیراویرا برنامه کارآزمایی بالینی منظم و دقیقی را در بیمارستان امام خمینی تهران انجام داد و نتایج به دست آمده از این کارآزمایی‌ها نشان می‌دهد که تاثیرات این دارو در بیماران مبتلا به کرونا بسیار چشمگیر است.

به گفته این محقق، نتایج کارآزمایی بالینی نشان دهنده کاهش ۵۰ درصدی طول درمان، بستری نشدن هیچ یک از افرادی که در گروه تیمار با سالیراویرا بوده‌اند و افزایش Viral Clearance در اثر مصرف داروی سالیراویرا بوده است. نتایج این مطالعات بالینی به این شرح است:

شرح مصرف‌کننده سالیراویرا مصرف‌کننده داروی روتین
درمان در روز دهم ۸۷ درصد ۱۲ درصد
کاهش دوره درمان ۴.۹ روز -
بستری در بیمارستان ۰ ۲۸ درصد
کاهش بار ویروسی در روز ۴ درمان ۲۷ درصد ۱۰ درصد
کاهش بار ویروسی در روز ۸ درمان ۶۰ درصد ۴۰ درصد

به گفته این محقق بر اساس جدول بالا، ۲۸ درصد از افراد گروه کنترل که دارو را استفاده نمی‌کردند، وقتی به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شدند، در بیمارستان بستری شدند، ولی افرادی که از این دارو مصرف کردند، بستری نشدند.

رمضانی ادامه داد: کارآزمایی بالینی سالیراویرا با دقت زیادی انجام شد، به گونه‌ای که از هر فرد سه مرتبه تست مولکولی کرونا گرفته شده و نتایجی جالبی گردآوری شده است. نتایج این کارآزمایی توسط بخش عفونی بیمارستان امام خمینی تایید شد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در کارآزمایی بالینی این دارو گروه کنترل، "دارونما" دریافت نکردند، گفت: نکته قابل توجه در مورد بیماری کرونا کشنده بودن این بیماری است؛ از این رو در بیماری‌های کشنده استفاده از دارونما از نظر اخلاقی دچار تناقضاتی است. از این رو در کارآزمایی بالینی این دارو تصمیم گرفته شده که گروه کنترل به صورت تصادفی از افرادی که دارو دریافت نمی‌کنند، انتخاب شده و صرفا آزمایشات مولکولی در این افراد انجام شد.

این محقق با تاکید بر اینکه این دارو بر روی رفع ۱۴ دسته علائم بیماری کووید-۱۹ که در بیماران بروز می‌کند، مورد بررسی قرار گرفت، تاکید کرد: نتایج این مطالعات نشان داد که این دارو قادر است ۱۰ مورد از این عوارض را طی ۵ روز درمان کند که از آن جمله می‌توان به اختلالات بویایی، چشایی، بدن درد و مشکلات تنفسی اشاره کرد. اختلالات بویایی و چشایی ناشی از ابتلا به کرونا با این دارو در مدت ۵ روز رفع خواهد شد، ولی گزارش‌هایی که از بیماران دریافت کردیم، این زمان را ۴۸ تا ۷۲ ساعت نیز اعلام کردند؛ اما به طور متوسط این دارو در مدت ۵ روز قادر به رفع عوارض بیماری کووید-۱۹ است.

فرمولاتور این دارو با بیان اینکه از آنجایی که این دارو فاقد عوارض جانبی است، افراد می‌توانند قبل از ابتلا به این بیماری، داروی سالیراویرا را مصرف کنند، گفت: مستندات کاهندگی عوارض این دارو را به سازمان غذا و دارو تحویل دادیم و در حال بررسی است، ولی تمام تیم فنی این دارو و کلیه تیم کارآزمایی بالینی که حدود ۱۴ نفر بودند، از این دارو در زمانی که با بیماران کرونایی مواجه بودند، مصرف کردند و تست PCR حتی یک نفر از آنها مثبت نشد.

به گفته وی، این دارو در فاز پیشگیری و درمان اثربخشی بسیار خوبی داشته است.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

بالن فضایی مسافران را به فضا می برد

بالن فضایی مسافران را به فضا می برد
2021-06-24T13:04:57+04:30
یک شرکت فضایی قصد دارد مسافران را به وسیله یک بالن به استراتوسفر زمین ببرد. قیمت این سفر ۱۲۵ هزار دلار است و ۶ ساعت طول می کشد.

شرکت "لاکهید مارتین"، آئروشل و سپر حرارتی ماموریت آینده ناسا در مریخ را می‌سازد

شرکت "لاکهید مارتین"، آئروشل و سپر حرارتی ماموریت آینده ناسا در مریخ را می‌سازد
2021-06-24T12:01:35+04:30
ناسا، شرکت "لاکهید مارتین" را برای ساخت آئروشل و سپر حرارتی ماموریت آینده خود در مریخ انتخاب کرده است.

نمایندگان گوگل، فیس بوک و توئیتر به سنای برزیل می روند

نمایندگان گوگل، فیس بوک و توئیتر به سنای برزیل می روند
2021-06-24T11:45:00+04:30
مجلس سنای برزیل خواهان دعوت از نمایندگان گوگل، فیس بوک و توئیتر شده تا درباره گسترش اخبار جعلی مربوط به همه گیری کووید۱۹ در پلتفرم هایشان از آنها سوالاتی ب...

پیام تسلیت نماینده رهبری در دانشگاه‌ها در پی درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا

پیام تسلیت نماینده رهبری در دانشگاه‌ها در پی درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا
2021-06-24T11:08:16+04:30
رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در پی درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا پیام تسلیت صادر کرد.

۲۳۶ رشته محل جدید در مقاطع مختلف دانشگاه فنی و حرفه ای ایجاد می شود

۲۳۶ رشته محل جدید در مقاطع مختلف دانشگاه فنی و حرفه ای ایجاد می شود
2021-06-24T11:05:00+04:30
مدیرکل دفتر آمایش و گسترش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای اعلام کرد: دفتر گسترش آموزش عالی با ایجاد ۲۳۶ رشته محل جدید درمقاطع مختلف دانشگاه فنی و حرفه ای موافقت کرد.

تسلیت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پی حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران

تسلیت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پی حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران
2021-06-24T10:54:58+04:30
در پی درگذشت دو خبرنگار ایسنا و ایرنا، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیام تسلیتی صادر کرد.

جان مک آفی در زندان خودکشی کرد

جان مک آفی در زندان خودکشی کرد
2021-06-24T10:38:18+04:30
جان مک آفی از پیشتازان حوزه نرم افزارهای آنتی ویروس در زندان اسپانیا خودکشی کرد.

۱۰ دانشگاه با بیشترین درخواست همانندجویی پایان نامه ها/ دانشگاه فردوسی مشهد در صدر

۱۰ دانشگاه با بیشترین درخواست همانندجویی پایان نامه ها/ دانشگاه فردوسی مشهد در صدر
2021-06-24T10:38:17+04:30
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات فهرست ۱۰ دانشگاه نخست دارای بیشترین درخواست همانندجویی پایان نامه ها و پیشنهاده ها را در ۶ ماهه دوم سال ۹۹ منتشر کرد.

کنترل باکتری روده با کمک یک رژیم غذایی کم کالری

کنترل باکتری روده با کمک یک رژیم غذایی کم کالری
2021-06-24T10:28:15+04:30
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که یک رژیم غذایی کم کالری می‌تواند جمعیت میکروبی روده را تغییر دهد.

درگذشت «مهشاد کریمی» داغ عمیقی بر دل دانشگاهیان گذاشت

درگذشت «مهشاد کریمی» داغ عمیقی بر دل دانشگاهیان گذاشت
2021-06-24T10:25:00+04:30
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: درگذشت مهشاد کریمی که گام در راه حفاظت از آیات خدا گذرانده بود، داغ عمیقی بر دل دانشگاهیان و جامعه خبرنگاران فرهیخته دانش‌آم...

پیام تسلیت وزیر علوم در پی جان باختن دو خبرنگار ایرنا و ایسنا

پیام تسلیت وزیر علوم در پی جان باختن دو خبرنگار ایرنا و ایسنا
2021-06-24T10:24:59+04:30
وزیر علوم در پیامی درگذشت دو تن از خبرنگاران خبرگزاری‌های ایرنا و ایسنا در حادثه واژگونی اتوبوس در محور ارومیه به نقده را تسلیت گفت.

تسلیت وزیر علوم در پی جان باختن خبرنگاران ایرنا و ایسنا

تسلیت وزیر علوم در پی جان باختن خبرنگاران ایرنا و ایسنا
2021-06-24T10:14:56+04:30
وزیر علوم، تحقیقات در پیامی درگذشت دو تن از خبرنگاران خبرگزاری‌های ایرنا و ایسنا در حادثه واژگونی اتوبوس در محور ارومیه به نقده را تسلیت گفت. ...

مصوبه تبدیل یک دانشکده علوم پزشکی به دانشگاه ابلاغ شد

مصوبه تبدیل یک دانشکده علوم پزشکی به دانشگاه ابلاغ شد
2021-06-24T09:34:57+04:30
مصوبه تبدیل دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آبادان به دانشگاه به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.

اعلام محل‌های رفع نقص کارت کنکور در کل کشور/ کدام موارد نقص کارت محسوب می‌شود

اعلام محل‌های رفع نقص کارت کنکور در کل کشور/ کدام موارد نقص کارت محسوب می‌شود
2021-06-24T09:04:58+04:30
کارت‌های شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۰ همه متقاضیان از روز یکشنبه ۴ تیرماه ۱۴۰۰ تا روز سه‌شنبه ۸ تیرماه ۱۴۰۰ برای مشاهده و پرینت در سایت سازمان سنجش قرار می گیرد.

ایجاد مراکزی برای بهبود سلامت روان و تغذیه دانشجویان

ایجاد مراکزی برای بهبود سلامت روان و تغذیه دانشجویان
2021-06-24T08:54:56+04:30
چهار دانشگاه در ایالت کلرادو آمریکا اعلام کردند که مراکزی برای بهبود سلامت روان و تغذیه دانشجویان ساخته‌اند.

اعلام محل رفع نقص کارت کنکور در کل کشور/ کدام موارد نقص کارت محسوب می شود

اعلام محل رفع نقص کارت کنکور در کل کشور/ کدام موارد نقص کارت محسوب می شود
2021-06-24T08:51:39+04:30
کارت‌های شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۰ همه متقاضیان از روز یکشنبه ۴ تیرماه ۱۴۰۰ تا روز سه‌شنبه ۸ تیرماه ۱۴۰۰ برای مشاهده و پرینت در سایت سازمان سنجش قرار می گیرد.

انجمن‌های علمی برای عملکرد بهتر نیاز به استقلال بیشتری دارند

انجمن‌های علمی برای عملکرد بهتر نیاز به استقلال بیشتری دارند
2021-06-24T08:28:18+04:30
دبیر انجمن علمی دانشکده موسیقی دانشگاه هنر گفت: برای فعالیت هرچه بیشتر و بهتر انجمن‌های علمی، نیاز است تا انجمن‌ها بتوانند کمی مستقل‌تر باشند. همچنین دانشگاه...

زهره روزی اقیانوس داشته است؟

زهره روزی اقیانوس داشته است؟
2021-06-24T08:28:18+04:30
دانشمندان حوزه فضا سعی دارند با اکتشاف در سیاره زهره، به بررسی جو آن بپردازند و امکان سکونت را در آن ارزیابی کنند.

عرضه محصولات اپل به دانشجویان برای یادگیری بهتر!

عرضه محصولات اپل به دانشجویان برای یادگیری بهتر!
2021-06-24T08:28:18+04:30
دانشگاه "ویرجینیا" برای یادگیری بهتر دانشجویان سال اولی خود، یک پردیس هوشمند ایجاد می‌کند.

استفاده از یک جلبک خلیج فارس به عنوان ضد آفتاب

استفاده از یک جلبک خلیج فارس به عنوان ضد آفتاب
2021-06-24T08:28:17+04:30
پژوهشگران دانشگاه هرمزگان با ساخت یک کرم حاوی عصاره نوعی جلبک قهوه‌ای، توانایی محافظت نوری یا SPF آن را مورد بررسی قرار دادند.

آخرین اَبَرماه سال ۱۴۰۰ را به تماشا بنشینید

آخرین اَبَرماه سال ۱۴۰۰ را به تماشا بنشینید
2021-06-24T08:28:17+04:30
مدیر انجمن نجوم آماتوی ایران، پدیده اَبَرماه شامگاه پنجشنبه ۳ تیرماه را به عنوان نخستین پدیده شاخص نجومی تابستان و آخرین اَبَرماه سال ۱۴۰۰ عنوان کرد.  ...

میگرن با افزایش احتمال بروز عوارض بارداری مرتبط است

میگرن با افزایش احتمال بروز عوارض بارداری مرتبط است
2021-06-24T02:25:00+04:30
تحقیقات جدید نشان می دهد زنانی که از میگرن رنج می برند بیشتر در معرض عوارض بارداری هستند.

مصرف مواد خوراکی همراه ورزش به چربی سوزی بیشتر کمک می کند

مصرف مواد خوراکی همراه ورزش به چربی سوزی بیشتر کمک می کند
2021-06-24T02:24:59+04:30
ورزش در حفظ وزن و همچنین کمک به کاهش وزن بسیار مهم است.

قرارگیری در معرض آلاینده ها منجر به تسریع روند پیری می شود

قرارگیری در معرض آلاینده ها منجر به تسریع روند پیری می شود
2021-06-24T02:24:59+04:30
نتایج مطالعه جدید نشان می دهد که آسیب جبران ناپذیر به DNA می تواند روند پیری را تسریع نماید.

قهوه برای حفظ سلامت کبد مفید است

قهوه برای حفظ سلامت کبد مفید است
2021-06-24T02:24:58+04:30
محققان گزارش دادند که انواع قهوه ممکن است خطر ابتلا به بیماری مزمن کبدی را کاهش دهد.

پیام تسلیت رییس جهاددانشگاهی برای درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا

پیام تسلیت رییس جهاددانشگاهی برای درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا
2021-06-23T21:34:56+04:30
رییس جهاددانشگاهی با صدور پیامی درگذشت خبرنگاران خبرگزاری‌های ایسنا و ایرنا در حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در آذربایجان غربی را تسلیت گفت. ...

تامین ۱۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا آخر تابستان/قیمت گذاری واکسن های ایرانی

تامین ۱۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا آخر تابستان/قیمت گذاری واکسن های ایرانی
2021-06-23T17:58:17+04:30
رئیس سازمان غذا و دارو، از تأمین ۱۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا آخر تابستان خبر داد.

چاپ مقاله پژوهشگران ایرانی در مجله Desalination

چاپ مقاله پژوهشگران ایرانی در مجله Desalination
2021-06-23T17:48:18+04:30
مقاله حاصل از پژوهش مشترک دکتر محسن عباسپور و دکتر حامد اکبرزاده اعضای هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه حکیم سبزواری و دکتر مجید نماینده دانشجوی پسادکتری شیمی دان...

استفاده از سلول‌های بنیادی برای تعدیل سیستم ایمنی در کووید-۱۹

استفاده از سلول‌های بنیادی برای تعدیل سیستم ایمنی در کووید-۱۹
2021-06-23T17:48:18+04:30
ماریا کاویانپور و مهشید صالح، دانشجویان مقطع دکتری تخصصی علوم سلولی کاربردی دانشکده فناوری های نوین پزشکی، مقاله‌ای با عنوان " اثر سلول‌های بنیادی مزان...

آغاز همکاری دانشگاه علم و صنعت و منطقه آزاد کیش

آغاز همکاری دانشگاه علم و صنعت و منطقه آزاد کیش
2021-06-23T16:28:16+04:30
دانشگاه علم و صنعت ایران و سازمان منطقه آزاد کیش دو قرارداد امضا کردند.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)