میرنیوز

جای خالی توسعه علمی و فناورانه و اقتصاد دانش‌بنیان‌ در برنامه کاندیداهای ریاست‌جمهوری

جای خالی توسعه علمی و فناورانه و اقتصاد دانش‌بنیان‌ در برنامه کاندیداهای ریاست‌جمهوری 2021-06-03T12:25:44+04:30

به گزارش ایسنا، اقتصاد نفتی؛ واژه‌ای آشنا برای همه کشورهایی مانند ایران است که مبنای حیات خود را در منابع زیر زمینی می‌یابد. سهل‌ترین روش برای توسعه اقتصادی؛ یعنی استخراج منابع زیر زمینی و خام فروشی آن و بعد واردات فرآورده‌های آن از سایر کشورها.

تا زمانی که چکمه‌های سنگین تحریم بر گلوی دست اندرکاران و تصمیم سازان کشور قرار نگرفته بود، این روش شاید روش مناسبی برای تامین نیازهای داخل بود؛ ولی با سنگین شدن سایه تحریم‌ها، ادبیات جدیدی چون " تولید داخل" و "ایران ساخت"، "اقتصاد دانش‌بنیان" در گفتار سیاستگذاران وارد شدند که به تاثی از تجربیات کشورهایی چون کوبا بوده است.

این گونه بود که پیکان حرکت کشور به سمت شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان نشانه رفت و این شرکت‌ها طلایه‌دار توسعه کشور قلمداد شدند.

شرکت‌های دانش‌بنیان، موسسات خصوصی یا تعاونی هستند که به منظور افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در راستای گسترش اختراع و نوآوری و در نهایت تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان تشکیل می‌شوند.

بر این اساس نهادی به عنوان "معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری" در سال ۱۳۸۵ ایجاد و در سال ۸۶ در این معاونت ایده‌ای مبنی بر لزوم وجود قانون مستقل برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات مطرح و درنهایت لایحه‌ای با این عنوان در مهرماه ۸۷ تصویب شد.

متعاقب آن اقدامات و زمینه سازی‌هایی برای ایجاد و شرکت‌های دانش بنیان صورت گرفت و بر اساس آمارها روند افزایشی شرکت‌های دانش بنیان به این شرح است:

سال  تعداد شرکت‌های دانش بنیان
۱۳۹۲ ۵۵
۱۳۹۲ ۸۴
۱۳۹۴ ۲۳۲۰
۱۳۹۵ ۳۰۰۰
۱۳۹۶ ۳۳۸۶
۱۳۹۷ ۴۰۵۰
۱۳۹۸ ۴۹۰۰
۱۳۹۹ ۵۷۰۵
خرداد ۱۴۰۰  ۶۰۰۰

علاوه بر این تعداد شرکت دانش‌بنیان بیش از ۱۰۰۰ شرکت خلاق در برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق ثبت شده است که از این تعداد ۵۳۳ شرکت مربوط به حوزه کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی، ۱۳۸ شرکت در حوزه بازی، اسباب بازی و سرگرمی، ۸۸ شرکت در حوزه صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی، ۹۸ شرکت در صنایع دیداری و شنیداری، ۲۰ شرکت در یادگیری، چاپ و نشر و ۵۷ شرکت در حوزه طراحی و معماری مشغول فعالیت هستند.

همچنین ۴۳ شرکت نیز در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی، ۷ شرکت در حوزه هنرهای تجسمی و نمایشی و ۴۴ شرکت در سایر صنایع خلاق و فرهنگی فعالیت می‌کنند.

به نظر می‌رسد که ارائه آماری از تعداد زیاد شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت آپ‌ها، شرکت‌های فناوری و خلاق بیشتر برای آمارسازی از کمیت اقدامات انجام شده است نه کیفیت اقدامات؛ چرا که بیشتر شرکت‌های تشکیل شده در اندازه کوچک و متوسط هستند که با چنین شرکت‌هایی نمی‌توان جهش تولید ایجاد کرد، ولی با برنامه‌ریزی برای ایجاد کنسرسیوم‌هایی از این شرکت‌ها و افزایش سایز شرکت‌ها از کوچک و متوسط به شرکت‌های بزرگ، علاوه بر آنکه توانمندی‌های محققان با یکدیگر به اشتراک گذاشته می‌شود، منجر به تولید محصولاتی با فناوری‌های پیشرفته و در اشل بزرگتر و صادراتی خواهد شد.

از سوی دیگر درآمد شرکت‌های دانش بنیان از سال ۱۳۹۲ تاکنون روند رو به رشدی داشته است، به گونه‌ای که بر اساس آمارها درآمد این شرکت‌ها در سال ۱۳۹۹ به بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان رسید، در حالی که این میزان در سال ۱۳۹۸ حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. میزان درآمد این شرکت‌ها در سال ۹۷ به ۸۰ هزار میلیارد تومان رسید.

حالا این شرکت‌ها با عدد ۶ هزار شرکت به منصه ظهور رسیده‌اند و با پیچ و خم‌های تولیدی، صادراتی، محدودیت‌های ملی و بین‌المللی و اخذ مجوزها، در تلاش هستند تا به سوی افق‌های روشن راه پیدا کنند و به این امید هستند که با کمرنگ شدن سایه تحریم‌ها همچنان می‌توانند میدان‌دار توسعه کشور باقی بمانند یا خیر.

کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است و با تایید صلاحیت هفت کاندیدای ریاست جمهوری، هر کدام برنامه‌های آتی خود را از تریبون صدا و سیما بیان می‌کنند و فعالان عرصه‌های اقتصاد دانش‌بنیان برنامه‌های کاندیداها را دنبال می‌کنند تا شاید امیدی به فرداهای بهتر برای توسعه اقتصاد دانش محور در عرصه‌های ملی و بین‌المللی بیایند؛ امیدی که کمتر به آن می‌رسند؛ چرا که در رئوس برنامه‌های هفت نامزد از توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، صادرات دانش‌بنیان و دیپلماسی علمی به چشم نمی‌خورد.

برنامه‌هایی که نامزدها ارائه دادند

از روز دوشنبه ۱۰ خردادماه پخش برنامه‌های تبلیغاتی و فیلم‌های تبلیغاتی هفت نامزد ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از تریبون صدا و سیما آغاز شد. بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، سهم هر کاندیدا دو مستند ۳۰ دقیقه‌ای است که پخش آن‌ها از شامگاه دوشنبه (۱۰ خرداد ماه) ساعت ۲۰ در شبکه اول سیما آغاز شده است.

تاکنون برنامه‌های آتی این هفت کاندیدا پخش شده است که مهمترین رئوس برنامه‌های آنها به این شرح است:

ردیف عنوان برنامه
۱ هدایت نقدینگی به سمت تولید
۲ شفافیت و صداقت با مردم
۳ فعال کردن ۷۰ درصد ظرفیت‌اقتصادی‌که‌ خالی‌ مانده‌ و ایجاد بیش‌ازیک‌میلیون‌ شغل
۴ تک رقمی شدن تورم و مهار گرانی‌ها و رفع مشکلات معیشتی مردم
۵ کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌های درمانی
۶  تامین سبد غذایی برای همه شهروندان
۷ طرح سفر برای هر خانوار
۸ مبارزه با فساد
۹ غیر فعال کردن اهرم فشار اقتصادی دشمن
۱۰ تولید مسکن در کشور از طریق واگذاری زمین دولتی به تعاونی‌های مسکن
۱۱ برداشتن موانع تولید در راستای جهش تولید
۱۲ رفع چالش‌ها و مشکلات صنعت و کشاورزی
۱۳ جوان‌گرایی
۱۴ توزیع قدرت
۱۵ برداشتن تیغ بانک از گردن تولید 
۱۶ پرداخت نقدی ۴۵۰ هزار تومانی یارانه به هر ایرانی
۱۷ بالا بردن جاذبه تولید در برابر دلالی
۱۸ توجه به فرهنگ
۱۹ توسعه تعاملات بین‌المللی
۲۰ سهیم کردن مردم در اقتصاد
۲۱ ریشه کنی بی عدالتی

بررسی این رئوس نشان می‌دهد که هیچ یک از نامزدها نه تنها نیم‌نگاهی به فعالیت‌های دانش‌بنیان و دانش‌محور ندارند، بلکه سخنی از این راهکار برون‌رفت از مشکلات به زبان نیاورده‌اند.

پر واضح است که ظرفیت‌های خالی مانده اقتصادی تنها در سایه توسعه فناوری‌های نوظهور و نوین امکان‌پذیر است؛ چرا که در دنیا امروز دیگر بهره گیری از روش‌های سنتی جایی برای ظهور ندارد، چون این روش‌ها نه تنها هزینه‌های تولید را دو چندان خواهد کرد، بلکه ما برای رسیدن به مقصد باید مسافت طولانی‌تری را طی کنیم.

علاوه بر آن ما تنها با ابزار فناوری، علم و دانایی است که می‌توانیم بر دشمنان کشور غلبه کنیم؛ تا زمانی که دانش تنها برای دانشگاه و فناوری تنها در شرکت‌ها باقی بماند و توجهی به کاربردی شدن آنها نشود و برای آنها بازارسازی صورت نگیرد، هرگز قادر نخواهیم بود از نقطه‌ای که هستیم گامی به جلو ببریم.

جوان‌گرایی نیز تنها در سایه به‌کار گیری این شرکت‌ها میسر خواهد بود؛ چرا که این شرکت‌ها همگی ترکیبی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و یا محققان ایرانی مقیم خارج هستند که به کشور بازگشته‌اند. اینها هزاران ایده خلاقانه و نوآورانه برای توسعه اقتصادی، تولید، کاهش هزینه‌ها و ایجاد عدالت گسترده در کشور دارند و می‌توان با این ایده‌ها به جای افزایش میزان یارانه و واریز کردن مبالغی به حساب مردم، برای توسعه دانش‌بنیان کشور و توسعه ایده‌های ناب هزینه کرد.

همچنین هیچ یک از کاندیداها از چالش‌های زیست‌محیطی و خشکسالی‌های پی در پی که منجر به تخریب بیشتر اکوسیستم زیست محیطی کشور شده است، برنامه‌ای ارائه نکرده است، در حالی که با کمک افراد فناور می‌توان به بسیاری از این چالش‌ها غلبه کرد.

شاید این نامزدها فراموش کردند که این شرکت‌های دانش‌بنیان بودند که در بزنگاه کرونا و عدم دسترسی کشور به تجهیزات و داروهای مورد نیاز، اقدام به تامین اقلام پزشکی مورد نیاز کشور کردند و برخی از آنها نیز موفق به صادرات شدند. این امر نشان می‌دهد که اگر زمینه‌سازی لازم برای رشد و نمو برای شرکت‌ها فراهم شود و برنامه‌ریزی دقیقی صورت گیرد، حتما کشور قادر خواهد بود که از چالش‌ها عبور کند.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

تقلب گروهی، معضل امتحانات مجازی

تقلب گروهی، معضل امتحانات مجازی
2021-06-15T12:48:15+04:30
دانشگاه "آکلند" از دانشگاه‌های برتر جهان، اعلام کرد اقداماتی را برای جلوگیری از بروز تقلب در امتحانات انجام می‌دهد.

ساخت نوعی آینه که با انرژی الکتریکی شفاف و کدر می‌شود

ساخت نوعی آینه که با انرژی الکتریکی شفاف و کدر می‌شود
2021-06-15T12:48:15+04:30
محققان راهی ایجاد کرده‌اند که به وسیله‌ی آن می‌توان سطح فلز مایع را به گونه‌ای تنظیم کرد که نور را پراکنده یا بازتاب کند. این فناوری می‌تواند روزی به ساخت آی...

سیستمی که اکسیژن، هیدروژن، آب و برق را در فضا فراهم می‌کند

سیستمی که اکسیژن، هیدروژن، آب و برق را در فضا فراهم می‌کند
2021-06-15T12:48:14+04:30
آژانس هوافضای ژاپن(JAXA) با همکاری شرکت "هوندا"(Honda) در پی ساخت یک سیستم انرژی جدیدی برای مستعمرات فضایی آینده است که به ایستگاه‌های مستقر در سیا...

بیمه شدگان با کارت ملی از خدمات درمانی استفاده کنند

بیمه شدگان با کارت ملی از خدمات درمانی استفاده کنند
2021-06-15T12:44:56+04:30
سرپرست بیمه سلامت استان تهران گفت: بیمه شدگان می توانند با کارت ملی خدمات درمانی مورد نیاز را در تمامی مطب ها و پاراکلینیک های طرف قرارداد دریافت نمایند و نی...

«محمود منصور»؛ چهره ماندگار روانشناسی و استاد دانشگاه درگذشت

«محمود منصور»؛ چهره ماندگار روانشناسی و استاد دانشگاه درگذشت
2021-06-15T12:44:55+04:30
محمود منصور دانشمند فرهیخته و چهره ماندگار در عرصه‌ روانشناسی ایران درگذشت.

جذب ۷۵۰۰ متخصص دانشگاهی در شهرک صنعتی اصفهان

جذب ۷۵۰۰ متخصص دانشگاهی در شهرک صنعتی اصفهان
2021-06-15T12:21:35+04:30
رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت: با اقداماتی که بنگاه‌های شهرک اصفهان در دوران تحریم انجام دادند و دفاتر شرکت‌های خود را در سایر کشورها مثل آلمان، روسیه...

منافع نامشروع برخی در حوزه دارو به خطر افتاده است/مردم نگران کمبود دارو نباشند

منافع نامشروع برخی در حوزه دارو به خطر افتاده است/مردم نگران کمبود دارو نباشند
2021-06-15T12:04:57+04:30
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به شرایط پیچیده تامین دارو، گفت: اظهار نظرهای شخصی و مغرضانه در مورد تامین دارو باعث تشویش اذهان عموم...

قلم رسانای حاوی نانوذرات ساخته شد

قلم رسانای حاوی نانوذرات ساخته شد
2021-06-15T12:04:57+04:30
محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت قلم رسانای حاوی نانوذرات شدند که کاربردهای آموزشی و پژوهشی دارد.

خونریزی یخچال ها بیشتر شد/ گسترش برف صورتی در آلپ

خونریزی یخچال ها بیشتر شد/ گسترش برف صورتی در آلپ
2021-06-15T12:04:56+04:30
تحقیقات جدید نشان می دهد برف صورتی در منطقه وسیع تری از کوهستان آلپ وجود دارد و این امر نشانی از تسریع تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین است.

کاشت ۳۰ نهال امید در ۳۰ سالگی محک

کاشت ۳۰ نهال امید در ۳۰ سالگی محک
2021-06-15T11:24:53+04:30
همزمان با ۳۰ سالگی محک، ۳۰ نهال به نشانه امید و با آرزوی بهبودی برای بیش از ۲۰ هزار کودک تحت درمان محک، در باغچه ساختمان شماره ۲ این موسسه کاشته شد.

ایجاد آتش از چوب خیس با محصولی فناورانه

ایجاد آتش از چوب خیس با محصولی فناورانه
2021-06-15T11:14:53+04:30
گروهی از محققان مواد آتش زنه‌ای را عرضه کردند که به گفته آنها با استفاده از این محصول می‌توان در شرایط بارانی و زمین و چوب خیس، آتش ایجاد کرد. ...

ثبت نام برای حضور استارت‌آپها در الکامپ ۱۴۰۰ آغاز شد

ثبت نام برای حضور استارت‌آپها در الکامپ ۱۴۰۰ آغاز شد
2021-06-15T11:11:38+04:30
ثبت نام برای حضور استارت‌آپ‌های متقاضی کانتر در بخش الکام‌استارز نمایشگاه الکامپ ۱۴۰۰ آغاز شد.

آلمان اپراتورهای تلگرام را جریمه می کند

آلمان اپراتورهای تلگرام را جریمه می کند
2021-06-15T10:58:14+04:30
مقامات آلمان نامه ای به اپراتورهای تلگرام ارسال کرده و خواهان تعیین نماینده و کانالی برای ارجاع شکایات کاربران هستند.

نقش دانشجویان در آگاه سازی مردم برای شناخت گزینه اصلح ریاست جمهوری

نقش دانشجویان در آگاه سازی مردم برای شناخت گزینه اصلح ریاست جمهوری
2021-06-15T10:58:14+04:30
معاون فرهنگی سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه ها گفت: جامعه دانشگاهی و جوانان دانشجو در آگاهی بخشی مردم نسبت به شناخت بهترین فرد برای انتخابات ریاست جمهوری نقش مه...

دانشجویان شاهد و ایثارگر برای مهمانی و انتقال تا ۲۰تیر مهلت دارند

دانشجویان شاهد و ایثارگر برای مهمانی و انتقال تا ۲۰تیر مهلت دارند
2021-06-15T10:44:54+04:30
ثبت نام میهمانی و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ آغاز شده است و متقاضیان تا ۲۰ تیرماه ۱۴۰۰ برای ثبت نام فرصت دارند.

برترین دانشگاههای ایران در ۳۲ رشته علمی معرفی شدند

برترین دانشگاههای ایران در ۳۲ رشته علمی معرفی شدند
2021-06-15T10:44:53+04:30
جدیدترین فهرست نظام رتبه‌بندی موضوعی «شانگهای» اعلام شد که در آن نام ۳۴ موسسه و دانشگاه ایرانی در میان برترین ها دیده می شود.

پنج تفاهم‌نامه فناورانه پارک نوآوری صنعت نفت با وزارت علوم و دانشگاه‌های وابسته

پنج تفاهم‌نامه فناورانه پارک نوآوری صنعت نفت با وزارت علوم و دانشگاه‌های وابسته
2021-06-15T10:34:59+04:30
پنج موافقت‌نامه همکاری میان پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت با وزارت علوم، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و دانشگاه‌های صنعتی شیراز، امیرکبیر و علم و صنعت ایران ا...

از بین بردن سرطان با استفاده از رادیوداروها و نانوذرات

از بین بردن سرطان با استفاده از رادیوداروها و نانوذرات
2021-06-15T10:34:58+04:30
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود سعی دارند تا رادیوداروها و نانوذرات را برای مقابله با سرطان به کار ببرند.

شارژ همزمان چند دستگاه‌ پوشیدنی توسط بدن انسان

شارژ همزمان چند دستگاه‌ پوشیدنی توسط بدن انسان
2021-06-15T10:34:57+04:30
پیشرفت در فناوری پوشیدنی در حال تغییر دادن شکل و نحوه زندگی و کار انسان‌ها است. ساعت‌های هوشمند و گوشی‌های بی‌سیم و در بخش مراقبت‌های بهداشتی دستگاه‌های متدا...

فعالیت‌های بین رشته‌ای اولویت و سیاست جدی دانشگاه است

فعالیت‌های بین رشته‌ای اولویت و سیاست جدی دانشگاه است
2021-06-15T10:34:57+04:30
رئیس دانشگاه تهران با تاکیدبراینکه فعالیت‌های بین رشته‌ای اولویت و سیاست جدی دانشگاه است، است: فکر نمی‌کنم هیچ دانشگاهی در کشور مانند دانشگاه تهران وسعت و زم...

اعلام نتایج بررسی مدارک داوطلبان آزمون فلوشیپ پزشکی از ۲۹ خرداد

اعلام نتایج بررسی مدارک داوطلبان آزمون فلوشیپ پزشکی از ۲۹ خرداد
2021-06-15T10:18:13+04:30
نتیجه بررسی مدارک مرحله اول آزمون فلوشیپ پزشکی سال ۱۴۰۰ از روز شنبه ۲۹ خرداد اعلام می شود. داوطلبان در صورت نقص مدرک فرصت تکمیل مدارک دارند.

راه ورود ایران به حوزه الکترونیک چاپی هموار شد

راه ورود ایران به حوزه الکترونیک چاپی هموار شد
2021-06-15T10:08:18+04:30
یکی از شرکت‌های فناور اقدام به ساخت قلم رسانای حاوی نانوذرات برای مصارف آموزشی و کاردستی کرده است.

معرفی 6 ربات جالب برای کمک به سالمندان و خدمات اجتماعی

معرفی 6 ربات جالب برای کمک به سالمندان و خدمات اجتماعی
2021-06-15T10:08:18+04:30
ربات‌ها از آن دسته از فناوری‌های نوظهور هستند که با ظهورشان تغییرات گسترده‌ای را در تمام جوامع ایجاد کرده‌اند و در بسیاری از موارد باعث صرفه‌جویی در وقت و ان...

ناسا در حال ساخت یک تلسکوپ پیشرفته شکار سیارک است

ناسا در حال ساخت یک تلسکوپ پیشرفته شکار سیارک است
2021-06-15T10:08:17+04:30
آژانس فضایی آمریکا(ناسا) قصد دارد یک تلسکوپ پیشرفته شکار کننده سیارک موسوم به "نقشه بردار NEO" بسازد که برای شناسایی هر سیارک ناشناخته‌ای که احتمال...

کشف بزرگ‌ترین ساختار کهکشانی در چرخش

کشف بزرگ‌ترین ساختار کهکشانی در چرخش
2021-06-15T10:08:17+04:30
تحقیقات جدید نشان می‌دهد رشته‌های کهکشانی که بیش از صدها میلیون‌ سال نوری طول دارند، می‌توانند بزرگ‌ترین اجرام در حال چرخش در جهان باشند. ...

تشخیص زودهنگام آلزایمر با کمک یک روش جدید تصویربرداری

تشخیص زودهنگام آلزایمر با کمک یک روش جدید تصویربرداری
2021-06-15T10:08:17+04:30
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، روشی را به کار گرفته‌اند که می‌تواند وضوح تصویربرداری را افزایش دهد و به تشخیص زودهنگام آلزایمر کمک کند. ...

تولید واکسن‌های داخلی کرونا تا مهرماه/معرفی واکسن‌های جایگزین دوز یادآوری

تولید واکسن‌های داخلی کرونا تا مهرماه/معرفی واکسن‌های جایگزین دوز یادآوری
2021-06-15T10:08:16+04:30
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه در صورت عدم تامین دوز دوم واکسن کرونا از واکسن‌های داخلی با پلتفرم مشابه خارجی تزریق خواهد شد، گفت: برای دوز دوم وا...

فعالیت سایت تسهیل ازدواج دانشجویی بعد از اخذ مجوز آغاز می شود

فعالیت سایت تسهیل ازدواج دانشجویی بعد از اخذ مجوز آغاز می شود
2021-06-15T10:04:56+04:30
سرپرست مدیریت خانواده و ازدواج نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از پیگیری برای اخذ مجوز سایت همرسان خبر داد.

مهلت ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه ها تمدید شد/ اعلام شغل محل‌های جدید

مهلت ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه ها تمدید شد/ اعلام شغل محل‌های جدید
2021-06-15T10:04:56+04:30
شغل محل‌های جدید و اصلاحات آزمون استخدام پیمانی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری وزارت علوم سال ۱۴۰۰ اعلام و فرصت ثبت نام تمدید شد.

بیمه شدگان با کارت ملی از خدمات درمانی استفاه کنند

بیمه شدگان با کارت ملی از خدمات درمانی استفاه کنند
2021-06-15T09:38:18+04:30
سرپرست بیمه سلامت استان تهران گفت: بیمه شدگان می توانند با کارت ملی خدمات درمانی مورد نیاز را در تمامی مطب ها و پاراکلینیک های طرف قرارداد دریافت نمایند و نی...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)