میرنیوز

دانشجویان معلول در قرنطینه سخت‌تری بسر می‌برند/بی توجهی دانشگاه‌ها به ایجاد فضا برای معلولان

دانشجویان معلول در قرنطینه سخت‌تری بسر می‌برند/بی توجهی دانشگاه‌ها به ایجاد فضا برای معلولان 2021-02-22T15:27:49+03:30

به گزارش ایسنا، دکتر محمدتقی نظرپور در وبینار تخصصی مناسب‌سازی فضای مراکز آموزش عالی برای معلولان جسمی و حرکتی بر ضرورت فرهنگ‌سازی، با اشاره به مشکلاتی که افراد دارای معلولیت در جامعه دارند، گفت: معلولیت پدیده‌ای اجتماعی و بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی بشری است، به‌گونه‌ای که هر انسانی در طول حیات خود به علل مختلف مثل بیماری و حوادث و یا با رسیدن به دوران سالمندی آن را تجربه می‌کند. آمارها نشان می‌دهد که با پیشرفت علم و تکنولوژی و افزایش سوانح و حوادث، نه تنها از تعداد افراد معلول طی سال‌ها کاسته نمی‌شود بلکه هر ساله بر تعداد این گروه از جامعه افزوده می‌شود.

وی افزود: طبق آمارها، حدود ۱۵ درصد از جمعیت جهان با انواع ناتوانی‌های مختلف مواجه هستند یعنی حدود یک میلیارد نفر معلول که حدود ۱۱۰ تا ۱۹۰ میلیون نفر از آنان، معلول «جسمی- حرکتی» هستند. در ایران نیز از میان بیش از سه میلیون و یکصد هزار نفر دانشجویی که در حال تحصیل در دانشگاه‌های کشور هستند، حدود ۲۵ هزار نفر دارای معلولیت هستند که عدد قابل توجهی است. یعنی حدود کمتر از یک‌درصد از کل دانشجویان را افراد دارای معلولیت تشکیل می‌دهند و این در حالی است که بسیاری از دانش‌آموزانی که نوعی از معلولیت را تجربه می‌کنند، مجبور می‌شوند ترک تحصیل کنند و حتی نمی‌توانند از مقاطع دبستان و دبیرستان فارغ‌التحصیل شوند.

دکتر نظرپور با بیان اینکه عوارض معلولیت‌ها می‌تواند فرد را در انجام کارهای روزمره دچار کم‌توانی و یا ناتوانی کند، ادامه داد: بخش عمده‌ای از معلولیت‌های جسمی- حرکتی، در اثر بروز حوادثی مانند سُرخوردن روی سطوح برفی و یخی، تصادفات ترافیکی، افتادن از ارتفاع، افتادن در چاله و جدول کنار خیابان، سوانح در حینِ کار، ابتلا به برخی بیماری‌ها و … رخ می‌دهد که با افزایش سطح ایمنی در وجوه گوناگون و اصلاح و تغییر سبک زندگی می‌توان از وقوع بسیاری از آن‌ها جلوگیری کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، وی افزود: معلولان برای زندگی اجتماعی در شهرها با موانع معماری و شهری متعددی رو به رو هستند، بنابراین سازگاری محیط شهر با نیازهای معلولان جسمی ضرورتی حیاتی است و طراحی شهری باید بر اساس معیارها و ضوابطی خاص، مناسب‌سازی شود.

این مقام مسئول اظهار کرد: مشکلات و موانع موجود در شبکه دسترسی پیاده در داخل سایت دانشگاه و عدم تداوم حرکت روان در مسیرهای پیاده، برای افراد سالم نیز ایجاد اشکال می‏کند، چه برسد به اساتید و کارمندان مسن، کارمندان زن باردار و حتی دانشجویان دارای عارضه درد مفاصل، زنان کارمند که کودک خود را در کالسکه حمل می‏‌کنند. ناتوانانی که با وسایل کمکی یا صندلی چرخدار حرکت می‏‌کنند، از موانع مختلف و نامناسب‌بودن مسیرهای پیاده‌رو و کف‌پوش‏ها رنج می‏‌برند. همسطح‌سازی و مناسب‌سازی پیاده‎روها و از بین‌بردن موانع، جزو اقدامات مهم و ضروری است که از مدیریت طرح‌های عمرانی دانشگاه‌ها انتظار می‌رود به منظور تسهیل عبور و مرور هر چه بیشتر معلولان و حضور آنان در فعالیت‏‌های اجتماعی دانشگاه‌ها انجام دهند.

وی با بیان اینکه مشکلات معلولان جسمی- حرکتی تنها در مسائل فیزیکی خلاصه نمی‌شود و برای پرداختن به مسائل آنان ابعاد روانی و اجتماعی نیز باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: در وهله اول افزایش آگاهی عمومی جامعه دانشگاهی درباره بُعدِ جسمانی معلولین ضروری است. در ماده ۲ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، کلیه وزارتخانه‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره‌مندی از آن‌ها برای معلولان فراهم شود.

این استاد دانشگاه با اظهار تاسف از اینکه با وجود گذشت حدود شانزده سال از تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولین (۱۳۸۳) و علی‌رغم تصویب و ابلاغ آیین‌نامه اجرایی مرتبط، این ماده قانونی در عمل به طور کامل اجرا نشده است، یادآور شد: مسئولان سازمان بهزیستی بارها اعلام کرده‌اند که بودجه لازم برای اجرای این ماده قانونی در اختیار نهادهای مرتبط قرار نگرفته است و البته در دانشگاه‌های دولتی نیز ردیف مستقلی به‌نام «مناسب‌سازی فضای دانشگاه برای معلولین» وجود ندارد، بلکه دانشگاه‌ها با استفاده از قسمتی از اعتبارات موجود ردیف «تعمیر و تجهیز ساختمان‌ها و محوطه‌سازی» اقدام به این‌کار می‌کنند.

وی افزود: دانشجویانی که برای جابجایی خود از وسایل کمک حرکتی مانند ویلچر استفاده می‌کنند، در زندگی روزمره خود و هنگام حضور در اماکن عمومی دانشگاه با موانع زیادی روبرو می‌شوند. رایج‌ترین این مکان‌ها در یک دانشگاه عبارتند از سرویس‌های رفت و آمد دانشجویان، ورودی اصلی به دانشگاه، خیابان‌ها و پیاده‌روها، ساختمان‌های آموزشی و دسترسی به کلاس‌های درسی و آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها، رستوران و بوفه‌های دانشجویی، مسجد، سازمان مرکزی دانشگاه، سالن‌های آمفی‌تئاتر و سالن‌های اجتماعات، فضاهای باز و پارک دانشجویی، کتابخانه، سالن ورزشی و استخر دانشگاه، ساختمان‌های خوابگاه دانشجویی و … البته دانشگاه‌های ما اغلب اقدامات مؤثری در زمینه مناسب‌سازی محیط برای معلولین بخصوص در اجرای رمپ و آسانسور انجام داده‌اند اما این اقدامات به‌صورت کامل و جامع اجرا نشده است و همه محیط‌های دانشگاهی مناسب‌سازی نشده‌اند. مثلاً دانشجویان در مسیر حرکت در محوطه‌های دانشگاهی، متوجه تک‌پله‌های موجود نمی‌شوند و تعداد زیادی از افراد در برخورد با آن، می‌اُفتند. بنابراین توصیه شده است که از طراحی و اجرای تک‌پله شدیداً پرهیز شود. در بعضی از مکان‌های آموزشی، سرویس بهداشتی ویژه برای دانشجویان دارای معلولیت در نظر گرفته نشده است. دانشجویانی که باید از سرویس‌های خاص استفاده کنند، اغلب در تمام طول روز، گرسنگی و تشنگی می‌کشند تا مجبور به استفاده از سرویس بهداشتی نشوند.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ادامه داد: مکان‌های عمومی علی‌رغم این‌که قانون، آن‌ها را ملزم به تعبیه پارکینگ ویژه برای افراد دارای معلولیت در نزدیک‌ترین محل به ورودی ساختمان‌ها کرده است، هنوز این الزام برای مکان‌ها و معابر عمومی کشور و به‌خصوص در دانشگاه‌ها، اجرا نشده است. دانشجویان معلولی که خودروی شخصی دارند، همسان با اساتید و کارمندانی که مجاز به آوردن ماشین خود به داخل سایت دانشگاه هستند، باید با مشکلات زیادی برای پیدا کردن جای پارکینگ در دانشگاه دست و پنجه نرم کنند. این در حالی است که اختصاص مکانی خاص برای پارک خودروهای ویژه افراد دارای معلولیت منجر به کاهش مشکلات تردد آن‌ها در فضای عمومی دانشگاه می‌شود.

دکتر نظرپور به سختی‌ها و شرایط دوران کرونایی هم اشاره‌ای کرد و گفت: در این شرایط که اکثر دانشجویان از خانه ماندن خسته شده‌اند، دانشجویان معلول در قرنطینه سخت‌تری بسر می‌برند. (یک معلول در این‌دوران در شهری که برای آن‌ها مناسب‌سازی نشده، چطور رفت و آمد می‌کند؟ یک فرد نابینا که برای رفت و آمد در هر گوشه‌ای از شهر چند برابر ما نیاز به لمس اشیا دارد، حالا چه می‌کند؟ شرایط کم‌شنواها و ناشنواها چطور است و با وجود ماسک بر روی صورت دیگران، چطور لَب‌خوانی می‌کنند؟ آن‌هایی که معلولیت دستگاه تنفسی دارند، چطور این‌روزها را سپری می‌کنند؟ ما باید باور کنیم که هرچه هست، آن‌ها روزهای خیلی سخت‌تری را نسبت به دیگر دانشجویان می‌گذرانند. در این شرایط شبکه‌های مجازی می‌توانند پل ارتباطی خوبی با افراد دارای معلولیت تلقّی شوند. از مشاوره‌های لازم گرفته تا برنامه‌های سرگرم کننده از جمله جشنواره مجازی باید برای معلولان نیز فضایی مهیّا شود که دل‌نوشته‌های خود را در قالب داستان، شعر و طنز به رشته‌ی تحریر در آورند تا از خروجی آن‌ها، بتوانیم مشکلات‌شان را واکاوی کنیم و برای بهبود وضعیتشان چاره‌ای بیندیشیم.

به اعتقاد دکتر نظرپور «معلولیت محدودیت نیست» جمله درستی نیست. برعکس؛ در شرایط فعلی، معلولان در شهر و در محیط دانشگاهی دارای محدودیت‌های فراوانی هستند. یک نابینا، نابیناست و یک ناشنوا، ناشنواست. هرکدام از این قبیل افراد باید با مشخصات و مختصات فردی‌شان در جامعه و محیط دانشگاه تعریف شوند. بدیهی است که یک فرد نابینا در مقایسه با یک فرد بینا به‌لحاظ دسترسی به فضاهای عمومی، شرایط برابری را تجربه نمی‌کند و نیاز به تسهیلات حمایتی و استانداردهای کالبدی خاص خود را دارد.

وی تصریح کرد: تاکنون مقالات، کتاب‌ها و دستورالعمل‌های بسیاری در زمینه ضوابط کلی معلولان در طراحی ساختمان‌های عمومی تهیه و تدوین شده است و کلیه مهندسان مشاور ملزم به رعایت مباحث مندرج در مقررات ملی ساختمان در زمینه‌ی معلولین شده‌اند. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز طی ابلاغ بخشنامه‌های متعدد به دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، سایر مؤسسات وابسته، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری بر اهمیت اجرای موضوع مناسب‌سازی فضاهای آموزشی، پژوهشی، خدماتی، خوابگاهی و سایر فضاهای عمومی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ضرورت‌ها و دغدغه‌های وزارت عتف تأکید می‌کند.

دکتر نظرپور مهم‌ترین عناصر کلیدی و راهکارهای اجرایی برای مناسب‌سازی فضاهای کالبدی برای معلولین حرکتی در دانشگاه‌ها را سرویس‌های بهداشتی، رامپ که جایگزین پله‌ها شود، دستگیره در کنار پله‌ها و راه‌های پیاده برای جلوگیری از سُرخوردن، آسانسور و بالابر برای رسیدن به طبقات مختلف، اصلاح تجهیزات، امکانات و مبلمان مخصوص معلولین؛ برشمرد و تاکید کرد که باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در پایان اظهار امیدواری کرد که با تلاش معاونان اداری و مالی، مسئولان، مدیران و دست‌اندرکاران طرح‌های عمرانی دانشگاه‌ها، ضرورت فرهنگ‌سازی موضوع معلولیت مورد پیگیری جدی قرار گیرد و با استفاده از اعتبارات موجود و پیگیری اعتبارات مورد نیاز با ارائه گزارشات تخصصی و توجیهات فنی از طریق سازمان برنامه و بودجه، این مهم به نتیجه خوبی منتهی شود.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

مشخصات گوشی «موتو جی ۲۰» فاش شد

مشخصات گوشی «موتو جی ۲۰» فاش شد
2021-04-14T17:34:16+04:30
گزارشی جدید رندرها و مشخصاتی از موبایل موتوجی ۲۰ از جمله نمایشگر ۶.۵ اینچی، باتری ۵ هزار میلی آمپری و ماژول دوربین پشتی ۴ تایی را فاش کرده است.

۳۸۰ هزار پایان نامه ۴ میلیون بار دانلود شدند/ جدول دانشگاهها و رشته های نخست در دانلود پایان نامه

۳۸۰ هزار پایان نامه ۴ میلیون بار دانلود شدند/ جدول دانشگاهها و رشته های نخست در دانلود پایان نامه
2021-04-14T17:34:16+04:30
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران از ۴ میلیون بار دانلود متن بیش از ۳۸۰ هزار پایان نامه و رساله طی سالهای ۹۵ تا ۹۹ توسط ۲۸۵ هزار کاربر در پایگاه اطلاعات ع...

تغییر عنوان و زبان مجله "پژوهش‌های آسیب‌شناسی زیستی" به انگلیسی

تغییر عنوان و زبان مجله "پژوهش‌های آسیب‌شناسی زیستی" به انگلیسی
2021-04-14T17:10:55+04:30
مجله "پژوهش های آسیب شناسی زیستی" با مجوز رسمی کمیسیون نشریات وزارت بهداشت با عنوان pathobiology research و به زبان انگلیسی چاپ خواهد شد. ...

حمایت‌های شبکه آزمایشگاهی در سال ۱۴۰۰ اعلام شد

حمایت‌های شبکه آزمایشگاهی در سال ۱۴۰۰ اعلام شد
2021-04-14T16:57:34+04:30
سال ۱۴۰۰ با طرح‌های ویژه شبکه آزمایشگاهی، گامی مؤثر برای توسعه پژوهش‌های آزمایشگاهی در کشور برداشته می‌شود.

تقدیر از پدر بلوط ایران؛ الگوسازی برای مستعدان‌برتر

تقدیر از پدر بلوط ایران؛ الگوسازی برای مستعدان‌برتر
2021-04-14T16:44:15+04:30
مراسم تکریم و تقدیر از مهندس مظفر افشار، پدر بلوط ایران به همت بنیاد نخبگان لرستان برگزار شد.

اسامی چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی اعلام شد

اسامی چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی اعلام شد
2021-04-14T16:27:37+04:30
اسامی چند برابر ظرفیت هشتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور در سال ۱۳۹۹ به منظور انجام سایر مراحل جذب و انجام مصاحبه استخدامی امروز ۲۵ فروردین ...

سفر به ۳۴۰۰ سال قبل با بررسی مدفوع خفاش!

سفر به ۳۴۰۰ سال قبل با بررسی مدفوع خفاش!
2021-04-14T16:00:56+04:30
دانشمندان از سال‌ها قبل برای مطالعات باستان شناسی به بررسی نمونه‌های خاک و یخ می‌پرداختند و حالا با بررسی انبوه مدفوع سه هزار ساله خفاش‌ها به نتایج جالبی رسی...

شرکت‌های توسعه‌دهنده پروژه‌های متن‌باز مورد حمایت قرار می گیرند

شرکت‌های توسعه‌دهنده پروژه‌های متن‌باز مورد حمایت قرار می گیرند
2021-04-14T16:00:56+04:30
ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فراخوان حمایت از شرکت‌های توسعه‌دهنده پروژه‌های متن‌باز را منتشر کرد.

هیات بازبینی فیس بوک درخواست های حذف محتوا را بررسی می کند

هیات بازبینی فیس بوک درخواست های حذف محتوا را بررسی می کند
2021-04-14T15:47:36+04:30
از این پس کاربران فیس بوک می توانند با ارائه درخواستی به هیات بازبینی آن خواستار حذف محتوایی شوند که مایل نیستند در شبکه اجتماعی قرار بگیرد.

تصفیه آب با آب شیرین کن ایرانی با یک سوم قیمت بین المللی

تصفیه آب با آب شیرین کن ایرانی با یک سوم قیمت بین المللی
2021-04-14T15:34:19+04:30
یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد تا آب دریا را با یک سوم قیمت بین‌المللی تصفیه کند.

نابودی باکتری‌های جان سخت با پوشش فسفری

نابودی باکتری‌های جان سخت با پوشش فسفری
2021-04-14T15:34:18+04:30
محققان با تولید نوعی پوشش زیستی با استفاده از فسفر سیاه مقابله با باکتری‌های جان سخت را ممکن کرده‌اند. این پوشش بعد از نابودی باکتری‌ها خود نیز به طور خودکار...

پیام تسلیت رییس علوم پزشکی تهران در پی درگذشت یک مسئول بر اثر کرونا

پیام تسلیت رییس علوم پزشکی تهران در پی درگذشت یک مسئول بر اثر کرونا
2021-04-14T15:24:16+04:30
دکتر مجید شریف نیا مسئول فنی آزمایشگاه مرکز خدمات جامع سلامت  فرمانفرمائیان دانشگاه علوم پزشکی تهران درگذشت.

بازگشت ۱۱ عضو هیات علمی به دانشکده حقوق و علوم سیاسی

بازگشت ۱۱ عضو هیات علمی به دانشکده حقوق و علوم سیاسی
2021-04-14T15:24:15+04:30
رییس دانشگاه علامه طباطبایی از بازگشت ۱۱ عضو هیات علمی به دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه خبر داد و گفت: علاوه بر این بیش از ۲۰ هیات علمی جدید نیز در ا...

دانشگاه های ایران از ۱۳۳ کشور دنیا پذیرش دانشجو دارند

دانشگاه های ایران از ۱۳۳ کشور دنیا پذیرش دانشجو دارند
2021-04-14T15:20:56+04:30
سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان گفت: در حال حاضر از ۱۳۳ کشور دنیا در دانشگاه‌های کشورمان مشغول به تحصیل و زبان آموزی هستند.

امید به درمان چاقی با کشف منبع سلول چربی قهوه‌ای و بژ

امید به درمان چاقی با کشف منبع سلول چربی قهوه‌ای و بژ
2021-04-14T15:10:56+04:30
کشف منبع سلول‌های چربی قهوه‌ای گرفته شده از سلول‌های بیان کننده ژن گیرنده "Trpv1" ‌که در تصویر به رنگ سبز دیده می‌شود، مسیرهای جدید و جالب توجهی را...

تبدیل ماسک و تجهیزات حفاظتی شخصی به صندلی مدرسه

تبدیل ماسک و تجهیزات حفاظتی شخصی به صندلی مدرسه
2021-04-14T15:10:55+04:30
سرویس سلامت ملی(NHS) در حال استفاده از فناوری جدیدی است که تجهیزات حفاظتی شخصی(PPE) مانند ماسک و روپوش استفاده شده طی همه‌گیری را به پلاستیک برای ایجاد صندلی...

اقدام جالب دانشگاه آمریکایی برای دانشجویان مسلمان در "ماه مبارک رمضان"

اقدام جالب دانشگاه آمریکایی برای دانشجویان مسلمان در "ماه مبارک رمضان"
2021-04-14T15:10:55+04:30
دانشگاه ایلینوی آمریکا اعلام کرد که دانشجویان مسلمان در ماه مبارک رمضان می‌توانند یک روش جایگزین برای تست سواب درخواست کنند.

مصرف ماری‌جوانا به نقص بینایی منجر می‌شود

مصرف ماری‌جوانا به نقص بینایی منجر می‌شود
2021-04-14T15:10:55+04:30
پژوهشگران اسپانیایی در بررسی جدید خود نشان داده‌اند که مصرف ماری‌جوانا می‌تواند به بروز نقص بینایی منجر شود.

تشکیل دفاتر تجاری‌سازی و سرمایه‌گذاری در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها

تشکیل دفاتر تجاری‌سازی و سرمایه‌گذاری در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها
2021-04-14T15:10:54+04:30
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تصویب کلیات طرح «جهش تولید دانش بنیان» در مجلس شورای اسلامی از تشکیل دفاتر تجاری سازی و سرمایه‌گ...

ربات ساختمانی به جوشکاری و آجرچینی کمک می کند

ربات ساختمانی به جوشکاری و آجرچینی کمک می کند
2021-04-14T15:07:37+04:30
یک ربات ساختمان سازی رونمایی شده که قادر به حمل ۵۰۰ کیلوگرم بار است، می تواند از پله ها بالا برود و در جوشکاری و آجرچینی کمک کند.

راه اندازی خانه های خلاق حمایت می شود

راه اندازی خانه های خلاق حمایت می شود
2021-04-14T14:54:17+04:30
معاونت علمی و فناوری اعلام کرد از راه اندازی خانه های خلاق حمایت می کند.

پژوهشگاه‌ها برای جذب پژوهشگر پسادکتری آماده می شوند

پژوهشگاه‌ها برای جذب پژوهشگر پسادکتری آماده می شوند
2021-04-14T14:54:17+04:30
معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: در نامه‌ای از معاون آموزشی وزارت علوم درخواست شده پذیرش دانشجو مانند سال قبل ادامه داشته باشد تا پژوهشگاه‌ها برای جذب پژوهشگر پسا...

مدل های جدید آی پد پرو ۳۱ فروردین رونمایی می شود

مدل های جدید آی پد پرو ۳۱ فروردین رونمایی می شود
2021-04-14T14:40:56+04:30
اپل قصد دارد در ۳۱ فروردین مراسمی برگزار کند که به طور زنده پخش خواهد شد و احتمالا از آی پد پرو جدید نیز در این مراسم رونمایی می کند.

تاکنون چه مقدار واکسن کرونا در کشور تزریق شده است

تاکنون چه مقدار واکسن کرونا در کشور تزریق شده است
2021-04-14T14:14:16+04:30
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، تاکنون تا کنون ۳۶۱ هزار و ۹۵۱ نفر در کشور دوز اول واکسن کرونا را تزریق کرده اند.

اسامی چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی امروز اعلام می شود

اسامی چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی امروز اعلام می شود
2021-04-14T14:14:15+04:30
اسامی چند برابر ظرفیت هشتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور در سال ۱۳۹۹ به منظور انجام سایر مراحل جذب و انجام مصاحبه استخدامی امروز ۲۵ فروردین ...

فوت ۳۰۴ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت/شناسایی ۲۵۵۸۲ مبتلای جدید

فوت ۳۰۴ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت/شناسایی ۲۵۵۸۲ مبتلای جدید
2021-04-14T14:00:57+04:30
بنابر اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۳۰۴ بیمار کرونایی فوت شدند.

تخلف ۳ پلتفرم در محاسبه اینترنت کاربران/ ضرب الاجل ۱۰ روزه به رگولاتوری برای پاسخگویی

تخلف ۳ پلتفرم در محاسبه اینترنت کاربران/ ضرب الاجل ۱۰ روزه به رگولاتوری برای پاسخگویی
2021-04-14T13:47:36+04:30
رئیس ‏کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: بررسی ها نشان می دهد که ۲ پلتفرم اشتراک فیلم و یک پیام رسان داخلی در فروش پهنای باند تخلف کرده و ۵۰ درصد هزینه ا...

وام ویژه دانشجویان دکتری افزایش یافت

وام ویژه دانشجویان دکتری افزایش یافت
2021-04-14T13:47:35+04:30
وام ویژه دکتری از ابتدای سال ۱۴۰۰ با تصویب هیئت امنای صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به ۱ میلیون تومان در ماه افزایش یافت.

مسئولان‌ نهاد دانشگاه ها در فضای مجازی حضور داشته باشند

مسئولان‌ نهاد دانشگاه ها در فضای مجازی حضور داشته باشند
2021-04-14T13:34:16+04:30
رئیس نهاد نمایندگی‌مقام‌معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: مسئولان‌ نهاد بهتر است در فضای مجازی حضور داشته و به نشر معارف و به‌روزرسانی ماموریت‌های خود بپردازند.

عرضه آنلاین داروهای بدون نسخه

عرضه آنلاین داروهای بدون نسخه
2021-04-14T13:07:37+04:30
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم استفاده از ظرفیت فروشگاه های آنلاین در حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: می‌توان داروهای بدون نسخه و کالاهای غیردا...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)