میرنیوز

گزارش جدید از سیلابهای اخیر به رئیس جمهور ارائه شد/ تغییر اقلیم را جدی نگرفته ایم

گزارش جدید از سیلابهای اخیر به رئیس جمهور ارائه شد/ تغییر اقلیم را جدی نگرفته ایم 2020-01-26T16:28:13+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری هیات ویژه گزارش ملی سیلاب ها ظهر امروز در دانشگاه تهران برگزار شد. محمود نیلی احمدآبادی رئیس این هیات با اشاره به اینکه رئیس جمهور سوالات ۱۰۰ گانه ای را در ارتباط با سیلاب های سال گذشته که در استانهای لرستان، خوزستان، شیراز رخ داد، مطرح کرد که ما به این سئولات پاسخ دادیم، اظهار کرد: البته به دلیل تشکیل کارگروه آموزش و منابع انسانی حدود ۱۷ سئوال دیگر به آن اضافه کردیم و در مجموع به ۱۲۷ سئوال پاسخ داده شد.

وی با اشاره به اینکه در تهیه گزارش سیلاب، ۷۰۸ نفر با ما همکاری کردند و ۴۳۰ جلسه بین کارگروه ها و هیئت برگزار شد، افزود: ۷۸ بازدید میدانی از استانهایی که درگیر سیلاب بودند، صورت گرفت. همچنین در سیل اخیر سیستان و بلوچستان هیئتی اعزام شد تا این موضوع را بررسی کنند که آیا می توان یافته های گزارش سیلاب را در سیل سیستان و بلوچستان عمومیت داد یا خیر؟

گزارش ۳۱۰ صفحه ای سیلاب به رئیس جمهور ارائه شد

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه گزارش اصلی که شامل ۳۱۰ صفحه است، امروز به رئیس جمهور ارائه شد، افزود: در آینده نزدیک گزارش نهایی دیگری را که شامل تحلیل های بیشتری است به رئیس جمهور ارائه خواهیم داد؛ از دستگاههای مرتبط گزارش هایی را دریافت کردیم و با بسیاری از آنها مکاتبه شد که آیا می توان اطلاعات آنها را در اختیار عموم قرار دهیم یا خیر که حداکثر آنها با این موضوع موافقت کردند.

یافته های گزارش دقیق و متقن است

نیلی با تاکید بر اینکه یافته های این گزارش دقیق و متقن است، خاطرنشان کرد: این گزارش یک سرمایه ملی بسیار ارزشمندی است که در اختیار کشور قرار گرفته است. ما برای اینکه اطمینان پیدا کنیم، گزارش هیئت کمترین کاستی را دارد، نظرات نهادهای علمی و تخصصی کشور را خواستیم که در نهایت برخی موارد در گزارش اصلاح شد.

وی با بیان این مطلب که منتظر هستیم تا رئیس جمهور گزارش را مطالعه و پس از آن در خصوص مدل انتشار گزارش اعلام نظر کنند، گفت: هدف هیئت در تهیه این گزارش مچ گیری و یا بزرگنمایی ضعف ها نیست؛ بلکه هدف این است که تاب آوری کشور را بویژه در موضوع سیلاب افزایش دهیم.

یافته های گزارش ملی سیلاب/تغییر اقلیم را جدی نگرفته ایم

رئیس دانشگاه تهران به اهم یافته های هیئت در این گزارش اشاره کرد و ادامه داد: نخستین یافته این است که ما بحث تغییر اقلیم را خیلی جدی نگرفته ایم و این موضوع در سیاست ها و استراتژی های کشور حضور جدی ندارد. دومین یافته، بحث ارتقاء جایگاه و اقتدار مدیریت بحران کشور است که هیئت سه دوره قبل از بحران، حین رخداد بحران و بعد از آن را در نظر گرفته است. در واقع بحران محصول عملکرد ما قبل از وقوع آن است در حالی که همه در زمان وقوع بحران به آن حساس می شوند.

ساخت و سازهای غلط اثر تخریبی سیلاب را افزایش می دهد

وی با اشاره به اینکه تخریب محیط زیست و دستکاری های اشتباه و ساخت و سازهای غلط اثر تخریبی و شدت سیلاب را افزایش می دهند، تصریح کرد: یافته دیگر در این گزارش الزام به شفاف سازی قوانین و دستورالعمل ها بود چرا که در برخی موارد ما قوانینی داریم که یا صحیح اجرا نشده و یا اصلاً قوانینی وضع نشده اند.

لزوم بازنگری ویژه در ضوابط شهرسازی/تقویت امکانات در حوزه هواشناسی

نیلی ادامه داد: بازنگری ویژه در ضوابط شهرسازی، بکارگیری جدی تر امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در حوزه هواشناسی و آب شناسی، تقویت همبستگی ملی و تبیین نقش نیروها و نهادهای مردمی در زمان حوادث از دیگر موضوعاتی است که در این گزارش به اهمیت آن اشاره شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۸۰ درصد بودجه هیئت تخصیص داده است، گفت: ما برای تهیه این گزارش ۵ میلیارد تومان بودجه تقاضا کرده بودیم.

لزوم تغییر مقررات و نحوه عملکرد سازمان مدیریت بحران

رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر بازنگری در نحوه عملکرد سازمان مدیریت بحران، افزود: چیزی که مشخصاً در این گزارش به آن رسیدیم این بود که مقررات و نحوه عملکرد این سازمان باید مورد بازنگری جدی قرار گیرد و قدرت فرماندهی سازمان مدیریت بحران در زمان بحران محترم شمرده شود و با قدرت عمل کند.

نقش باروری ابرها در وقوع سیلاب منتفی است

وی با تاکید بر اینکه موضوع باروری ابرها در وقوع سیلاب نقشی نداشته و ما در این گزارش به چنین موضوعی نرسیدیم، گفت: گزارش نهایی در خصوص سیلاب به زودی منتشر می‌شود و علت اینکه قرار است این گزارش نهایی تهیه شود این است که یافته ها تبدیل به یک متن پیوسته شده است. در حالی که در گزارش اصلی صرفاً به سئوالات رئیس جمهور پاسخ داده شده است.

مکنون: مدیریت بحران نیازمند یک مدیریت جامع و یکپارچه

مکنون مسئول کارگروه محیط زیست هیات ویژه گزارش ملی سیلاب ها درباره خروجی این کارگروه توضیح داد و گفت: اقلیم و بارش و همچنین بستر طبیعت از موضوعاتی است که باید قبل از وقوع بحران به آن توجه ویژه ای داشت. همچنین مدیریت بحران نیازمند یک مدیریت جامع و یکپارچه است که در حال حاضر چنین چیزی در کشور وجود ندارد. به طور مثال در سیل سیستان و بلوچستان از ۴۸ ساعت قبل هشدار داده بودند و اگر آب سدها رها می شد، ظرفیت دو برابری برای مدیریت سیل وجود داشت.

وی افزود: یکی دیگر از نکات مهم این است که در لحظه وقوع سیل زمین های کشاورزی و مراتع می توانند کمک کنند و از خسارت های احتمالی بکاهند. ما در کشور نیازمند یک مرکز مستقل غیردولتی هستیم که بررسی های این مرکز به این منجر شود که ظرف ۴-۵ سال آینده سیل در کشور دیگر دردسر ایجاد نکند. یافته های این مرکز در نهایت باید برای ۲۵ حادثه طبیعی دیگر الگو باشد تا دیگر کشور ما تا این میزان در مقابل حوادث طبیعی شکننده نباشد.

عزیزی، مسئول کارگروه شهرسازی و معماری به کاستی های موجود در حوادث این چنینی اشاره کرد و گفت: کاستی اول نگاه ما به سیلاب است. ما می توانیم به سیلاب به عنوان پدیده ای نگاه کنیم که به جای یک حادثه خسارت بار، یک فرصت طلایی باشد. چرا که با هدایت سیلاب می توان به ذخیره سازی آب آن هم در کشوری که خشک است، کمک کرد.

عزیزی: فقدان و تنگناهای برنامه ریزی شهری و منطقه ای

وی با اشاره به اینکه کارگروه شهرسازی و معماری یک گزارش ۸۰۰ صفحه ای را آماده کرده است، تصریح کرد: کاستی دوم فقدان و تنگناهای برنامه ریزی شهری و منطقه ای است. و سوم نیز غفلت از شرح خدمات طرح های توسعه شهری و منطقه ای است. کاستی چهارم فقدان هماهنگی در اقدامات اجرایی است. چرا که به طور مثال ممکن است ما بهترین طرح شهرسازی را داشته باشیم ولی به دلیل فقدان مدیریت یکپارچه ممکن است به خوبی اجرایی نشود.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران: تغییر اقلیم در سال های آتی/باید تاب آوری ها را افزایش داد

رحیمیان معاون پژوهشی دانشگاه تهران به نتایج مهم این گزارش اشاره کرد و گفت: یکی از این نتایج تغییر اقلیم در سالهای پیش رو است که باید آن را بپذیریم. یعنی این طور نیست که دیگر بارندگی یکنواخت در کشور داشته باشیم به طوری که در برخی سالها ممکن است خشکسالی باشد و در برخی سالها با بارندگی زیادی مواجه شویم و در بعضی سالهای دیگر سیلاب ما را غافلگیر کند. نکته مهم اینکه در سالهای آینده بروز این حوادث عادی است بنابراین باید با آن سازگار شویم و تاب آوری ها را افزایش دهیم.

سیل و سیلاب ها را باید در ذخیره گاه ها ذخیره کنیم

معاون پژوهشی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه باید ساخت و سازها را با اینگونه حوادث منطبق کنیم، خاطرنشان کرد: می توان سیل و سیلاب ها را در ذخیره گاههایی ذخیره کنیم تا برای سالهای آتی که با کم آبی مواجه هستیم از آن استفاده کنیم. یکی دیگر از نکات مهم نقش صدا و سیما در اطلاع رسانی به مردم است چرا که اگر صدا و سیما همراه با مدیریت بحران به موقع اطلاع رسانی کند از بسیاری از خسارت ها جلوگیری خواهد کرد.

مقیمی: فرار از مسولیت به دلیل ابهام در قوانین

مقیمی عضو کارگروه حقوقی هیات ویژه گزارش ملی سیلاب ها درباره گزارش این کارگروه نیز توضیح داد و گفت: ما در این گزارش عملکرد ۲۰ سازمان از جمله وزارت نیرو، هواشناسی، وزارت راه، سازمان مدیریت بحران ها، شهرداریها، استانداری ها و فرمانداری ها را مورد بررسی قرار دادیم. یکی از یافته های گزارش حقوقی این بود که نظام حقوقی ما ظرفیت لازم را برای کنترل و پیشگیری از سیلاب ندارد. به طور مثال یکی از سوالاتی که مطرح است این است که چه نهاد و یا سازمانی باید هشدار سیلاب را بدهد؟ این گونه ابهامات تا حد زیادی باعث شده فرار از مسئولیت رخ دهد و مسئولان در جایی که باید پاسخگو باشند به این ابهامات اشاره می کنند.

وی افزود: یکی دیگر از یافته ها این است که تلاش جدی برای رفع ابهامات موجود در قوانین انجام نشده است. همچنین ضعف های جدی در نظام حکمرانی وجود دارد که اگر این ضعف ها اصلاح نشود احتمال اینکه حوادث این چنینی با خسارت های سنگین رخ دهد باز هم وجود دارد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

لزوم برخورد با سوءاستفاده کنندگان از واکسن پاکبانان/ مدیران ناظر سریعا عزل شوند

لزوم برخورد با سوءاستفاده کنندگان از واکسن پاکبانان/ مدیران ناظر سریعا عزل شوند
2021-04-17T00:27:35+04:30
وزیر بهداشت به رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان، دستور داد با سوء استفاده کنندگان از تزریق واکسن به پاکبانان در آبادان برخورد شود.

لزوم برخورد با سوءاستفاده کنندگان از واکسن پاکبانان/ مدیران ناظر عزل شوند

لزوم برخورد با سوءاستفاده کنندگان از واکسن پاکبانان/ مدیران ناظر عزل شوند
2021-04-17T00:14:15+04:30
وزیر بهداشت به رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان، دستور داد با سوء استفاده کنندگان از تزریق واکسن به پاکبانان در آبادان برخورد شود.

ساخت یک مزرعه هوشمند و خودکفای مینیاتوری

ساخت یک مزرعه هوشمند و خودکفای مینیاتوری
2021-04-16T17:24:15+04:30
دانشمندان سنگاپوری موفق به ساخت یک مزرعه کوچک مینیاتوری خودکفا موسوم به "SmartFarm" شده‌اند که با استفاده از آبی که از هوا می‌گیرد، گیاهان درون خود...

داستان تونل مجازی و دیدن آن طرف کره زمین با موبایل چیست؟

داستان تونل مجازی و دیدن آن طرف کره زمین با موبایل چیست؟
2021-04-16T17:24:14+04:30
"گوگل فلوم" نام قابلیت جدیدی است که برای مشاهده مستقیم آن طرف کره زمین از هر جا که کاربر ایستاده است، با بهره‌گیری از فناوری واقعیت افزوده استفاده ...

سوئیس ‌به آموزش حضوری باز می‌گردد

سوئیس ‌به آموزش حضوری باز می‌گردد
2021-04-16T17:24:14+04:30
قرار است به زودی آموزش در دانشگاه‌های سوئیس مجددا به صورت حضوری پیگیری شود.

اجازه تزریق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم/ بسیج ملی واکسیناسیون در طرح شهید سلیمانی

اجازه تزریق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم/ بسیج ملی واکسیناسیون در طرح شهید سلیمانی
2021-04-16T14:40:59+04:30
کرمانشاه- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست استانی ستاد گرونا کرمانشاه گفت: اجازه تزریق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم.

فناوری ساخت تجهیزات تولید کود شیمیایی بومی‌ شد

فناوری ساخت تجهیزات تولید کود شیمیایی بومی‌ شد
2021-04-16T14:30:55+04:30
یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد با تولید کود شیمیایی و راه‌اندازی خط تولید این محصول، اقدامی موثر برای خودکفایی در کشاورزی بردارد.

مرگ مشکوک یک دانشجو، پس از دریافت واکسن کرونا

مرگ مشکوک یک دانشجو، پس از دریافت واکسن کرونا
2021-04-16T14:30:54+04:30
بنا بر اعلام پلیس اوهایو،‌ مرگ یک دانشجوی دانشگاه سینسیناتی پس از دریافت واکسن کووید-۱۹، تحت پیگیری است.

دانشمند ایرانی قوی‌ترین واکسن کرونا را می‌سازد

دانشمند ایرانی قوی‌ترین واکسن کرونا را می‌سازد
2021-04-16T14:30:54+04:30
واکسنی که تاکنون هرگز نام آن را نشنیده‌ایم، توسط دانشمند ایرانی الاصل ساکن آمریکا به نام دکتر "کیوان مجرد" به تازگی آزمایش‌های انسانی خود را آغاز ک...

خودروی برقی مرسدس با یک بار شارژ ۷۷۰ کیلومتر طی می‌کند

خودروی برقی مرسدس با یک بار شارژ ۷۷۰ کیلومتر طی می‌کند
2021-04-16T14:27:37+04:30
شرکت مرسدس بنز از تولید یک خودروی تمام برقی خبر داده که با یک بار شارژ قادر به پیمودن مسیری ۷۷۰ کیلومتری است.

آغاز جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان از اول اردیبهشت

آغاز جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان از اول اردیبهشت
2021-04-16T14:27:36+04:30
سی و ششمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور از اول اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ در همه دانشگاه‌های دولتی و غیرانتفاعی تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری...

میزان قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر در سال گذشته ۴ برابر شد

میزان قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر در سال گذشته ۴ برابر شد
2021-04-16T14:27:36+04:30
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به رشد ۴ برابری جذب قراردادهای صنعتی این دانشگاه گفت: میزان قراردادهای صنعتی این دانشگاه در سال ۹۹ نسبت به سال ۸۸ بیش از...

شناسایی ۲۵۲۶۱ بیمار جدید کرونایی/ ۳۲۸ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۲۵۲۶۱ بیمار جدید کرونایی/ ۳۲۸ نفر دیگر فوت شدند
2021-04-16T14:00:55+04:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تازه ترین آمار کرونا در شبانه روز گذشته را اعلام کرد.

شناسایی ۲۵۲۶۱ بیمار جدید کرونایی/۳۲۸ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۲۵۲۶۱ بیمار جدید کرونایی/۳۲۸ نفر دیگر فوت شدند
2021-04-16T13:47:36+04:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تازه ترین آمار کرونا در شبانه روز گذشته را اعلام کرد.

گوگل ارث تغییرات ۳۷ ساله زمین را نشان می‌دهد

گوگل ارث تغییرات ۳۷ ساله زمین را نشان می‌دهد
2021-04-16T13:00:57+04:30
نرم افزار گوگل ارث بعد از چهار سال به طور اساسی به‌روزرسانی شده و امکانات جالب توجهی مانند مشاهده تغییرات ۳۷ ساله زمین به آن اضافه شده است.

اجازه ترزیق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم/ بسیج ملی واکسیناسیون در طرح شهید سلیمانی

اجازه ترزیق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم/ بسیج ملی واکسیناسیون در طرح شهید سلیمانی
2021-04-16T12:47:36+04:30
کرمانشاه- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست استانی ستاد گرونا کرمانشاه گفت: اجازه ترزیق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم.

فراخوان جذب استارت‌آپ یا طرح سرمایه‌پذیر فین‌تک منتشر شد

فراخوان جذب استارت‌آپ یا طرح سرمایه‌پذیر فین‌تک منتشر شد
2021-04-16T11:57:37+04:30
صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای شناسایی طرح‌ها و استارت‌آپ‌های سرمایه‌پذیر حوزه فناوری‌های مالی(فین‌تک) فراخوان منتشر کرد. ...

سفیدترین رنگ ساختمان ساخته شد

سفیدترین رنگ ساختمان ساخته شد
2021-04-16T11:57:37+04:30
دانشمندان با ساخت یک رنگ فوق سفید، به لطف اثر خنک کنندگی تابشی می‌توانند استفاده از برق را کاهش دهند و ضمن جلوگیری از انتشار کربن دی اکسید، به معنای واقعی کل...

۸۴ فارغ‌التحصیل از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به مراکز علمی داخلی پیوستند

۸۴ فارغ‌التحصیل از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به مراکز علمی داخلی پیوستند
2021-04-16T11:57:36+04:30
استفاده از توان تخصصی و دانشی دانش آموختگان یکصد دانشگاه برتر دنیا در دانشگاه‌های کشور، سال گذشته منجر به جذب ۸۴ نفر شد.

ایجاد هسته تحقیقاتی مهندسی زیستی با همکاری اساتید داخلی و خارجی

ایجاد هسته تحقیقاتی مهندسی زیستی با همکاری اساتید داخلی و خارجی
2021-04-16T11:57:36+04:30
رییس مرکز تحقیقات و توسعه زیست فناوری دانشگاه تربیت مدرس، با اشاره به فعالیت‌های تحقیقاتی این مرکز گفت: علاوه بر تشکیل هسته تحقیقاتی مهندسی زیستی(BERC) با هم...

تاریخچه‌ کشف سیاه‌چاله‌ها از نظریه تا اثبات

تاریخچه‌ کشف سیاه‌چاله‌ها از نظریه تا اثبات
2021-04-16T11:57:35+04:30
سیاه‌چاله‌ها همیشه موضوع جالب و رازآلودی برای ستاره‌شناسان و دیگر دانشمندان بوده‌اند. ناسا ۱۲ تا ۱۶ آوریل (۲۳ تا ۲۷ فروردین)را هفته‌ی سیاه‌چاله نامگذاری کرده...

اپل دیگر آیفون مینی نمی‌سازد

اپل دیگر آیفون مینی نمی‌سازد
2021-04-16T11:40:56+04:30
اپل سال آینده چهار مدل آیفون جدید تولید و عرضه می‌کند که دوربین‌های بهتری خواهند داشت، اما خبری از عرضه آیفون مینی جدید نخواهد بود.

استفاده اطلاعاتی از هوش مصنوعی در اروپا ممنوع می شود

استفاده اطلاعاتی از هوش مصنوعی در اروپا ممنوع می شود
2021-04-16T11:00:57+04:30
یک سند فاش شده اتحادیه اروپا نشان می‌دهد استفاده از هوش مصنوعی برای جاسوسی از مردم و شناسایی چهره آنها به علت ضعف‌های آن توقف می‌شود.

امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت مجازی برگزار می شود

امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت مجازی برگزار می شود
2021-04-16T11:00:56+04:30
مدیرکل روابط عمومی دانشگاه اعلام کرد: امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت غیرحضوری و مجازی خواهد بود.

سی و یکمین اجلاس روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور برگزار شد

سی و یکمین اجلاس روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور برگزار شد
2021-04-16T10:20:57+04:30
سی و یکمین اجلاس رؤسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد که به دلیل شیوع بیماری کرونا دانشگاه‌های مستقر در تهران و استان‌ها به صورت مج...

جزئیات خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک/زمان تحویل از خرداد

جزئیات خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک/زمان تحویل از خرداد
2021-04-16T10:07:39+04:30
سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو، از نهایی شدن قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک V خبر داد.

۴ هزار درگاه الکترونیک مشکوک به پولشویی، مسدود شد

۴ هزار درگاه الکترونیک مشکوک به پولشویی، مسدود شد
2021-04-16T10:07:38+04:30
مقام مسئول در شبکه بانکی گفت: ۴۱۰۰ ترمینال که حساب با درگاه منطبق نبود و مشکوک به پولشویی و یا اجاره‌ای بودن درگاه بودند، مسدود شدند.

تزریق واکسن کرونا جدی ترین مطالبه دانشجویان حاضر در مراکز درمانی کووید ۱۹

تزریق واکسن کرونا جدی ترین مطالبه دانشجویان حاضر در مراکز درمانی کووید ۱۹
2021-04-16T10:07:38+04:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تزریق واکسن به دانشجویان حاضر در مراکز درمانی کووید ۱۹ در کنار کادر درمان یک ضرورت است و با اولویت بندی رشته هایی که درگیر...

تولید دستگاه تصفیه و ضدعفونی‌کننده هوا مبتنی بر پلاسمای سرد

تولید دستگاه تصفیه و ضدعفونی‌کننده هوا مبتنی بر پلاسمای سرد
2021-04-16T09:40:58+04:30
محققان یک شرکت دانش بنیان دستگاه تصفیه و ضدعفونی کننده هوا مبتنی بر پلاسمای سرد را به تولید رساندند.

تولید اولین واکسن ایرانی آبزیان/ قزل آلا از انواع بیماری نجات می یابد

تولید اولین واکسن ایرانی آبزیان/ قزل آلا از انواع بیماری نجات می یابد
2021-04-16T09:27:37+04:30
محققان در یک شرکت دانش بنیان واکسن آبزیان را برای جلوگیری از بیماریهای برخی ماهی ها همچون قزل آلا به تولید رساندند.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)