میرنیوز

افزایش چند ده درصدی شهریه‌ها در ترم جاری

افزایش چند ده درصدی شهریه‌ها در ترم جاری 2020-11-22T07:13:17+03:30

به گزارش ایسنا، ترم جاری دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی نیز همانند بقیه‌ی دانشجویان سراسر کشور به صورت مجازی آغاز شد اما افزایش شهریه‌های این ترم به گواه بسیاری از دانشجویان متناسب با شرایط فعلی نیست. در وضعیتی که از دوش دانشگاه آزاد، هزینه‌های برگزاری کلاس‌های حضوری برداشته شده است و میزان حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی و غیر هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، تعدادی از دانشجویان مدعی هستند با افزایش بیش از ۵۰ درصدی شهریه ثابت روبه‌رو شده‌اند!

یکی از دانشجویان مهندسی کامپیوتر این دانشگاه در گفت‌وگو با ایسنا درباره افزایش شهریه ترم جاری می‌گوید: شهریه ثابت ترم قبل ۷۲۰ هزار تومان بود اما این ترم یک میلیون و صد هزارتومان به عنوان شهریه ثابت پرداخت کرده‌ایم. علاوه بر این، برای این که به سامانه‌ی حذف و اضافه هم دسترسی پیدا کنیم مجددا ۲۰۰ هزار تومان دیگر پرداخت کردیم.

دانشجوی دیگری از رشته‌ی معماری این دانشگاه نیز درباره تغییرات اخیر میزان شهریه‌ها گفت: در دو ترم گذشته شهریه ثابت ما یک میلیون و دویست هزار تومان بود و با شهریه متغیر تقریبا حدود دو میلیون تومان برای شهریه هر ترم می‌پرداختیم. بعد از شیوع کرونا، شهریه ثابت از یک میلیون و دویست هزار تومان به هشتصد هزار تومان کاهش یافت ولی شهریه درس‌های تخصصی تقریبا دو برابر شد. مثلا درس طراحی معماری که پنج واحد است که چهار واحد عملی و یک واحد تئوری دارد در حالت قبلی ششصد هزار تومان بود اما این ترم یک میلیون تومان شده است.

یکی دیگر از دانشجویان این رشته می‌گوید: ترم گذشته ۲۰ واحد انتخاب کرده بودم که شهریه آن حدود دو میلیون و هفتصد هزار تومان بوده است اما ۲۰ واحدی که در ترم جاری انتخاب کرده‌ام سه میلیون و هشتصد هزار تومان هزینه داشته است.

علاوه بر این دانشجویان، دانشجویان روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد نیز مدعی‌اند در ترم جاری با افزایش شهریه‌ای بیشتر از معمول مواجه شده‌اند. یکی از این دانشجویان که در واحد تهران مرکز تحصیل می‌کند در گفت‌وگو با ایسنا درباره‌ این افزایش شهریه می‌گوید: ترم گذشته میزان شهریه ثابت دانشجویان رشته‌های علوم انسانی که روانشناسی نیز زیرگروه این رشته‌ها است دو میلیون و سیصد هزار تومان بوده است، اما ما هنگام ثبت نام در ترم جاری با شهریه  ثابت پنج میلیون و ششصد هزار تومانی مواجه شدیم.

این دانشجو ادامه می دهد: بعد از این که به مدت یک هفته در این شرایط شیوع کرونا به سازمان مرکزی مراجعه کردیم، میزان این شهریه به سه میلیون و سیصد هزارتومان کاهش پیدا کرد. این در حالی است که شهریه ثابت بقیه رشته‌های گروه علوم انسانی دانشگاه آزاد در ترم جاری دو میلیون و هشتصد هزار تومان است. یعنی دانشجویان ارشد روانشناسی بالینی در واقع در ترم جاری با دو بار افزایش شهریه روبه‌رو شده‌اند!

وی با بیان این که در ابتدا یکی از دلایل دانشگاه برای این افزایش شهریه تغییر گروه رشته روانشناسی از علوم انسانی به علوم پزشکی بوده است گفت: این موضوع در حالی از سوی دانشگاه بیان شد که ما اصلا کنکور وزارت بهداشت را شرکت نکرده بودیم بلکه با شرکت در کنکور وزارت علوم در این رشته و دانشگاه پذیرفته شدیم.  ما هیچ درسی از پزشکی و پیراپزشکی نگذرانده ایم که به واسطه‌ آن ها زیرگروه علوم پزشکی محسوب شویم.

این دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد درباره میزان افزایش شهریه متغیر می گوید: به دلیل این که می گویند واحدهای کارورزی برای دانشجویان در برنامه درسی گنجانده شده است شهریه متغیر نیز افزایش زیادی پیدا کرده است. اما این سوال برای ما وجود دارد که در شرایط شیوع کرونا که دانشجویان سال بالایی ما نیز واحد های کارورزی خود را نگذرانده اند چرا ما باید برای این واحدها پول بپردازیم؟ عجیب‌تر آن است که دانشجویان دانشگاه‌های سراسری کارورزی ۶۰۰ ساعته ندارند اما دانشگاه آزاد برای این که شهریه بیشتری را دریافت کند چنین برنامه ای را پیاده کرده است.

یکی دیگر از دانشجویان روانشناسی بالینی که امسال در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده است درباره افزایش شهریه می گوید: دانشجویان دیگر می گویند در ترم گذشته مجموع شهریه ثابت و متغیر برای یک ترم تحصیلی حدودا چهار میلیون بوده است اما در ترم جاری و بعد از انتخاب واحد، مجموع شهریه ثابت و متغیر ما به پنج میلیون و ششصد هزار تومان رسیده است.

این دانشجو ادامه می دهد: رئیس دانشگاه آزاد اعلام کرده است که چارت درسی تغییر خواهد کرد و برحسب چارت درسی جدید ممکن است میزان شهریه متغیر مجددا تغییر کند. در حال حاضر کلاسهای ما تشکیل نمی شود و علت آن، تغییر چارت درسی و انتخاب واحدهای انجام شده عنوان شده است.

وی با اشاره به سخنان دکتر طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: دلیل این افزایش شهریه ۶۴۰ ساعت کارورزی عنوان شده است. اما در این وضعیت کرونا نمی توان دانشجویان را به کارورزی برد. البته رئیس دانشگاه اعلام کرد در صورتی که امکان برگزاری واحدهای عملی نباشد، هزینه این واحدها به دانشجویان باز گردانده می شود.

این دانشجو می گوید: این مشکل فقط مخصوص دانشجویان واحدهای تهران نیست. دوستان من که در رشته روانشناسی بالینی واحدهای ابهر، قزوین و گرمسار درس می خوانند نیز با این معضل مواجه شده اند.

یکی دیگر از این دانشجویان با بیان این که مجموع شهریه تمام شده ترم گذشته حدودا چهار میلیون تومان بوده است می گوید: در ترم جاری شهریه ثابت حدود دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود (با احتساب بیمه) و من این مبلغ را به حساب دانشگاه واریز کردم اما دو سه روز بعد شهریه ثابت به حدود پنج میلیون و هشتصد هزار تومان افزایش یافت. بعد از اعتراض دانشجویان، مبلغ شهریه ثابت سه میلیون و سیصد هزار تومان عنوان شد. در واقع میزان شهریه ما دو بار افزایش یافته است.

وی ادامه میدهد: یکی از مشکلات ما با دانشگاه این است که به ما اعلام نمی کند میزان شهریه چه قدر ممکن است افزایش یابد. با بخش مالی تماس می گیریم در خصوص این که شهریه دقیق را اعلام کنند اما می‌گویند نمی‌دانیم.

واکنش دانشگاه آزاد به اعتراض دانشجویان

البته در همین رابطه دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، چندی پیش در یک برنامه تلویزیونی، درباره‌ی شهریه‌ای که بابت واحدهای کارورزی در شرایط شیوع کرونا و تعطیلی کلاس‌های حضوری از دانشجویان گرفته شده است گفت: ما برای یک روز یا دو روز که برنامه‌ریزی نمی‌کنیم. امیدواریم با رعایت خوب مردم و درایت خوب مسئولان شرایطی ایجاد شود که بتوانیم واحدهای کارورزی را برگزار کنیم. ما این ترم در ابتدا فقط شهریه ثابت را از دانشجویان گرفتیم و شهریه متغیر هنگامی گرفته می‌شود که کلاس‌ها برگزار شود.

وی در این برنامه درباره تحولاتی که در رشته‌های روانشناسی بالینی و سلامت ایجاد شده است گفت: از ساماندهی دروس تا توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی تا ارتقای کمی کیفی آموزش‌های عملی و تاسیس کلینیک‌های جامع روانشناسی بالینی و سلامت برای دانشجویان جزو این تحولات است. در سرفصلی که در دوره‌ی قبلی دکترای روانشناسی بالینی اجرایی می‌شد واحدهای عملی نداشتیم. در برنامه‌ی فعلی این ساعت‌ها به ۶۴۰ افزایش یافته است. شهریه ثابت از چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است که البته اگر می‌خواستیم با هزینه تمام شده محاسبه کنیم، این میزان به ۹ میلیون ۸۰۰ هزار تومان می‌رسید.

طهرانچی همچنین تاکید کرد اگر واحد عملی‌ای در شهری برگزار نشود هزینه‌ی آن از دانشجو گرفته نخواهد شد.

در این میان، احمد حیدری، سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها درباره افزایش شهریه دانشجویان این دانشگاه گفت: «از سال گذشته تاکنون هزینه‌ها در همه زمینه‌ها از خودرو تا مسکن چندین برابر شده و در برخی موارد شاهد رشد ۳۰۰ درصدی قیمت‌ها بوده ایم، دانشگاه آزاد نیز در همین کشور است و از گرانی‌ها مستثنی نیست.»

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

بهبود پانسمان زخم با اضافه‌کردن عصاره گیاهی "کلپوره" به پوشش نانوذره

بهبود پانسمان زخم با اضافه‌کردن عصاره گیاهی "کلپوره" به پوشش نانوذره
2020-12-04T10:59:54+03:30
همکاری پژوهشگران چند دانشگاه علوم پزشکی کشور منجر به ساخت نانوفیلم جدیدی شد که از اضافه‌کردن نانوذرات نقره (AgNPs) به نانوالیاف PLA/PEG تهیه می‌شود. این نانو...

بالاترین آمار بیماری‌ها در مناطق کم درآمد/ پیام مهم پاندمی کرونا

بالاترین آمار بیماری‌ها در مناطق کم درآمد/ پیام مهم پاندمی کرونا
2020-12-04T10:56:36+03:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: نتایج مطالعات نشان می‌دهد که بالاترین سطح بیماری‌های واگیر و غیر واگیر در مناطقی است که وضعیت اقتصادی در آنجا ضعیف‌تر...

بالاترین آمار بیماری ها در مناطق کم درآمد/ پیام مهم پاندمی کرونا

بالاترین آمار بیماری ها در مناطق کم درآمد/ پیام مهم پاندمی کرونا
2020-12-04T10:43:14+03:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: نتایج مطالعات نشان می دهد که بالاترین سطح بیماری های واگیر و غیر واگیر در مناطقی است که وضعیت اقتصادی در آنجا ضعیف تر...

توسعه الگوریتم‌های جدید یادگیری عمیق برای شناسایی کووید-۱۹

توسعه الگوریتم‌های جدید یادگیری عمیق برای شناسایی کووید-۱۹
2020-12-04T10:33:14+03:30
دکتر "مری آن هارتلی" (Mary-Anne Hartley) از مؤسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان و تیمش با استفاده از هوش مصنوعی (AI) الگوریتم‌های جدیدی را برای شناسایی الگ...

حدود ۱۸۰ هزار نفر در کنکور دکتری ۱۴۰۰ ثبت نام کردند

حدود ۱۸۰ هزار نفر در کنکور دکتری ۱۴۰۰ ثبت نام کردند
2020-12-04T10:16:35+03:30
سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با پایان مهلت ثبت نام داوطلبان آزمون دکتری نیمه‌متمرکز (Ph.D) سال ۱۴۰۰ آمار ثبت نام در این دوره از آزمون را اعلام کرد.

خدمات توانبخشی مغفول مانده است/مشکل معلولان مادرزادی

خدمات توانبخشی مغفول مانده است/مشکل معلولان مادرزادی
2020-12-04T10:03:16+03:30
رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، نسبت به غفلت از خدمات توانبخشی در نظام سلامت کشور گلایه کرد.

حمله فیشینگ به زنجیره توزیع واکسن کرونا

حمله فیشینگ به زنجیره توزیع واکسن کرونا
2020-12-04T10:03:15+03:30
شرکت آی بی ام از حملات فیشینگ به زنجیره توزیع سرد واکسن های مدرنا و فایزر خبر داده است

نحوه حضور کارکنان دانشگاه آزاد در هفته آینده/ اولویت دورکاری با افراد دارای بیماری زمینه ای

نحوه حضور کارکنان دانشگاه آزاد در هفته آینده/ اولویت دورکاری با افراد دارای بیماری زمینه ای
2020-12-04T10:03:15+03:30
معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی نحوه حضور کارکنان در واحدها و سازمان مرکزی را در هفته پیش رو (از ۱۵ تا ۱۹ آذرماه) اعلام کرد.

پنجمین گردهمایی "گرانش و فیزیک ذرات شمال شرق کشور" برگزار می شود

پنجمین گردهمایی "گرانش و فیزیک ذرات شمال شرق کشور" برگزار می شود
2020-12-04T09:39:55+03:30
پنجمین گردهمایی گرانش و فیزیک ذرات شمال شرق کشور روزهای ۲۶و ۲۷ آذر ماه برگزار می‌شود.

خشکی بینی نشانه کووید ۱۹/ واکسن سل و پیشگیری از کرونا

خشکی بینی نشانه کووید ۱۹/ واکسن سل و پیشگیری از کرونا
2020-12-04T09:36:36+03:30
حوزه سلامت در هفته رو به پایان، در جهان، شاهد اخبار و رویدادهای متعدد و مختلفی بود که به مرور گزیده ای از مهم ترین آنها می پردازیم.

۵ درصد بهبود یافتگان کرونا دچار اختلال حرکتی می‌شوند

۵ درصد بهبود یافتگان کرونا دچار اختلال حرکتی می‌شوند
2020-12-04T09:36:35+03:30
رئیس بیمارستان تخصصی توانبخشی رفیده گفت: حدود ۵ درصد بیماران کرونایی به خصوص بیمارانی که در بخش های ICU بستری می شوند، پس از بهبودی، دچار اختلال جسمی-حرکتی و...

بارش شهابی جوزایی

بارش شهابی جوزایی
2020-12-04T09:26:34+03:30
ناسا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام با انتشار ویدیویی خبرهای جالبی به علاقه‌مندان به فضا داد.

خودکشی نهنگ‌ها و دست خالی ما برای ابزار تحقیقاتی

خودکشی نهنگ‌ها و دست خالی ما برای ابزار تحقیقاتی
2020-12-04T09:26:33+03:30
مرگ دسته جمعی نهنگ‌ها همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد؛ ولی پیدا شدن دو لاشه نهنگ در آب‌های خلیج فارس موجب شده است که انگشت اتهام فعالان این عرصه به سمت ...

کمک ۱۵۰۰ میلیارد ریالی به صندوق‌های رفاه دانشجویان/ سهم امور رفاهی از هدفمندی یارانه‌ها

کمک ۱۵۰۰ میلیارد ریالی به صندوق‌های رفاه دانشجویان/ سهم امور رفاهی از هدفمندی یارانه‌ها
2020-12-04T09:23:15+03:30
در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ علاوه بر امکان استفاده از تسهیلات بانکی برای ساخت خوابگاه‌های متاهلی، سهم رفاه دانشجویان از هدفمندی یارانه‌ها در نظر گرفته شد.

توزیع داروهای خاص در داروخانه های مدیران وزارت بهداشت ممنوع است

توزیع داروهای خاص در داروخانه های مدیران وزارت بهداشت ممنوع است
2020-12-04T09:09:58+03:30
رئیس سازمان غذا و دارو، تخصیص هر گونه سهمیه داروهای خاص و کمیاب برای داروخانه های متعلق به مدیران زیر مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی کشور را ممنوع کرد.

نحوه فعالیت دانشگاه علم‌وصنعت در روزهای آتی

نحوه فعالیت دانشگاه علم‌وصنعت در روزهای آتی
2020-12-04T08:33:14+03:30
بر اساس اعلام دانشگاه علم‌وصنعت، فعالیت‌های این دانشگاه از تاریخ ۱۵ آذر تا اطلاع ثانوی به صورت دورکاری و با حضور فیزیکی حداکثر ۵۰ درصد کارکنان و بدون اضافه ک...

معاون پژوهشگاه ابن‌سینا: جای خالی نهاد نظارتی قوی در عرصه پژوهش/بودجه‌های اندک نباید هدر شود

معاون پژوهشگاه ابن‌سینا: جای خالی نهاد نظارتی قوی در عرصه پژوهش/بودجه‌های اندک نباید هدر شود
2020-12-04T08:33:13+03:30
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ابن‌سینا گفت: یکی از ایراداتی که در زمینه پژوهش وجود دارد، نبود یک سازمان نظارت‌کننده و ارزیاب قوی و دقیق است. برخی از مراکز پژ...

خشکی بینی نشانه کووید۱۹/ واکسن سل و پیشگیری از کرونا

خشکی بینی نشانه کووید۱۹/ واکسن سل و پیشگیری از کرونا
2020-12-04T08:29:55+03:30
حوزه سلامت در هفته رو به پایان، در جهان، شاهد اخبار و رویدادهای متعدد و مختلفی بود که به مرور گزیده ای از مهم ترین آنها می پردازیم.

"ایلان ماسک" مطمئن است فرود انسان بر مریخ در سال ۲۰۲۶ رخ می‌دهد

"ایلان ماسک" مطمئن است فرود انسان بر مریخ در سال ۲۰۲۶ رخ می‌دهد
2020-12-04T07:53:15+03:30
"ایلان ماسک" بنیان گذار و رئیس شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس"(SpaceX) و یکی از ثروتمندترین افراد حال حاضر دنیا با اعتماد به نفس بسیار زیاد...

دانشجویان از تجربه آموزش مجازی می‌گویند

دانشجویان از تجربه آموزش مجازی می‌گویند
2020-12-04T07:53:14+03:30
پاندمی "کووید-۱۹" دانشجویان کشور را با مقوله "آموزش آنلاین" آشنا کرد، موضوعی که تا پیش از شیوع کرونا به صورت جدی مورد توجه دانشجویان و حت...

اینکه دانشجو تا چه حد پژوهش کند، بستگی به خود او هم دارد

اینکه دانشجو تا چه حد پژوهش کند، بستگی به خود او هم دارد
2020-12-04T07:53:13+03:30
استادیار تغذیه پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است: در کشور، بسترها و امکانات اولیه‌ به اندازه‌ای که بتوان کارهای تحقیقاتی حتی م...

درد دل‌های دانشجویانِ خارجی حاضر در ایران در روزگار ویروسی

درد دل‌های دانشجویانِ خارجی حاضر در ایران در روزگار ویروسی
2020-12-04T07:53:13+03:30
دانشجویانی که به عنوان دانشجویان مهمان در کشوری دیگر تحصیل می‌کنند، همواره با سختی و ناهمواری‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. این دانشجویان بعضاً در کنار غ...

سهم توسعه متوازن زیرساخت شبکه ملی اطلاعات از بودجه ۱۴۰۰/ تکلیف وزارت ارتباطات در تولید محتوای بومی

سهم توسعه متوازن زیرساخت شبکه ملی اطلاعات از بودجه ۱۴۰۰/ تکلیف وزارت ارتباطات در تولید محتوای بومی
2020-12-04T07:49:55+03:30
وزارت ارتباطات باید به توسعه متوازن منطقه ای زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات مبلغ یکهزار و ۸۵۰ میلیارد ریال بودجه اختصاص دهد. این مبلغ از محل اعتبارات متفرقه لا...

کمک ۱۵۰۰ میلیارد ریالی به صندوق های رفاه دانشجویان/ سهم امور رفاهی از هدفمندی یارانه ها

کمک ۱۵۰۰ میلیارد ریالی به صندوق های رفاه دانشجویان/ سهم امور رفاهی از هدفمندی یارانه ها
2020-12-04T07:49:54+03:30
در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ علاوه بر امکان استفاده از تسهیلات بانکی برای ساخت خوابگاه های متاهلی، سهم رفاه دانشجویان از هدفمندی یارانه ها در نظر گرفته شد.

معلولین مهرورز به صف اهدا کنندگان خون پیوستند

معلولین مهرورز به صف اهدا کنندگان خون پیوستند
2020-12-03T20:43:15+03:30
جمعی از معلولین مهرورز و خیرخواه، با حضور در مرکز انتقال خون وصال شیرازی و راه اندازی پویش «اهدای خون، قطره های توانا»، به صف داوطلبان اهدای خون پیوستند.

وضع قوانین جدید برای حمایت از آزادی بیان در دانشگاه‌ها

وضع قوانین جدید برای حمایت از آزادی بیان در دانشگاه‌ها
2020-12-03T17:59:53+03:30
وزارت آموزش و پرورش لهستان با وضع قوانینی از آزادی علم و بیان در دانشگاه‌ها حمایت کرد.

نارضایتی ۵۰ درصد از دانشجویان استرالیایی از آموزش آنلاین

نارضایتی ۵۰ درصد از دانشجویان استرالیایی از آموزش آنلاین
2020-12-03T17:46:34+03:30
یافته‌ها حاکی از آن است که حداکثر ۵۰ درصد از دانشجویان استرالیایی از آموزش آنلاین ناراضی هستند.

بررسی جریان‌شناسی دانشجویی کشور در دانشگاه علم و صنعت

بررسی جریان‌شناسی دانشجویی کشور در دانشگاه علم و صنعت
2020-12-03T17:46:34+03:30
معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علم و صنعت ایران به مناسبت روز دانشجو وبیناری را با عنوان "جریان‌شناسی دانشجویی کشور از دیرباز تاکنون" برگزار می‌کن...

معرفی کیت تشخیص کرونای برگزیده جایزه مصطفی(ص)

معرفی کیت تشخیص کرونای برگزیده جایزه مصطفی(ص)
2020-12-03T17:43:16+03:30
برگزیده جایزه مصطفی (ص) کیت تشخیص کووید۱۹ را که در سنگاپور تولید شده معرفی کرد.

وبینار دانشگاه علم و صنعت به مناسبت روز دانشجو

وبینار دانشگاه علم و صنعت به مناسبت روز دانشجو
2020-12-03T15:46:34+03:30
معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علم و صنعت ایران به مناسبت روز دانشجو وبیناری را با عنوان "جریان‌شناسی دانشجویی کشور از دیرباز تاکنون" برگزار می‌کن...