میرنیوز

ارتقای کیفیت زندگی و سلامت روان سالمندان با تقویت توانمندی‌های شناختی

ارتقای کیفیت زندگی و سلامت روان سالمندان با تقویت توانمندی‌های شناختی 2020-10-18T10:17:38+03:30

به گزارش ایسنا، فرج حسینیان معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در نشست تخصصی سلامت روان در دوران سالمندی که به بهانه هفته سلامت روان برگزار شد، با بیان اینکه موضوع سلامت روان و سالمندی دو موضوع بسیار مهم جامعه ایران در شرایط کنونی است، اظهار کرد:  در حال حاضر حدود 9 میلیون سالمند در کشور داریم که پیش بینی می‌شود جمعیت سالمندی کشور طی 20 سال آینده به حدود 27 میلیون نفر برسد، لذا با توجه به مشکلات جدی حوزه سالمندی باید از هم اکنون در این زمینه برنامه ریزی و اقدامات جدی دنبال شود.

وی با اشاره به برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی با موضوع سالمندی در این واحد جهاد دانشگاهی، عنوان کرد: این بار با توجه به هفته سلامت روان هر دو موضوع یعنی سلامت سالمندی و سلامت روان به صورت ترکیبی مورد توجه قرار گرفت.

این روانشناس با اشاره به مباحث جدی سلامت روان سالمندان همچون آلزایمر، تنهایی، افسردگی، اضطراب، تنهایی و غیره، ادامه داد: امیدوارم این نشست طرح موضوعی برای برنامه ریزی بیشتر در این حوزه بوده و بتوان در کنار آن تولیدات علمی محقق شده در این رابطه را در سطح جامعه متخصصین و همچنین عموم مردم منتشر کرد.

علایم اصلی آلزایمر و نشانه‌های بروز آن

در ادامه دکتر مصطفی حمدیه روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رابطه با مساله آلزایمر و دمانس در دوره سالمندی، اظهار کرد: از آلزایمر به عنوان بیماری قرن یاد می‌شود.

وی با بیان اینکه این روزها با شیوع اختلال فراموشی در سطح جوامع روبرو هستیم که نباید آن را با بیماری آلزایمر اشتباه بگیریم، عنوان کرد: "فراموشی" اغلب به دنبال مشغله‌ها و پریشانی ذهن و وجود سطح بالای استرس و اضطراب در زندگی‌ افراد بروز کرده و عملکرد تمرکزی افراد را دچار اختلال می‌کند.

دکتر حمدیه با بیان اینکه حافظه اکثر جوانان، بزرگترها و مسن‌ترها در شرایط استرس زندگی ممکن است تحت تأثیر پریشانی ذهنی قرار بگیرد، اظهار کرد: این روزها جوانان زیادی با اختلال حافظه و فراموشی به مطب روانپزشکان مراجعه کرده و این عارضه را به اشتباه "آلزایمر" تعبیر می‌کنند. این افراد اغلب از نداشتن تمرکز در کارها و فراموشی‌های زودگذر گله دارند، در حالیکه فراموشی‌های موردی غالبا واکنشی است به شرایط موجود جامعه و استرس‌ و مشغله‌های زندگی، چراکه اطلاعات ذهن افراد آرام و متمرکز نبوده و با به هم خوردن تمرکز ناشی از پریشانی ذهن، اطلاعات به خوبی ثبت نشده و لذا یادآوری اطلاعات نیز اتفاق نمی‌افتد.

این روانپزشک درمان فراموشی را بکارگیری تکنیک‌های تقویت حافظه، تمرکز ذهن، مراقبه و مدیتیشن دانست و ادامه داد: فراوشی در این سطح بیماری نبوده و با تکنیک‌های مذکور قابل درمان است و تنها در صورتی بیماری محسوب می‌شود که پایه و اصل آن یک بیماری اضطرابی یا وسواسی باشد که باید با مراجعه به پزشک و درمانگر نسبت به درمان آن اقدام شود.

دکتر حمدیه اختلال شناختی خفیف Mild Cognitive Impairment‎)) را اختلال دیگر در این حوزه دانست و ادامه داد: این اختلال می‌تواند مقدمه الزایمر باشد، به عبارت دیگر 20 تا 30 درصد از این اختلال در درازمدت ممکن است به آلزایمر تبدیل شود ولی لزوما به الزایمر تبدیل نشده و تنها می تواند اختلال حافظه ناشی از پروسه پیری باشد.

وی در ادامه با اشاره به عنوان کلی دمانس که آلزایمر زیرمجموعه آن قرار می‌گیرد، تصریح کرد: دمانس به دو نوع برگشت پذیر و غیرقابل بازگشت تقسیم می‌شود؛ در دمانس برگشت پذیر به دنبال برخی بیماری‌های مدیکال و مشکلات فیزیکی همچون سکته مغزی، دیابت و یا اختلالات ویتامینی فرد دچار اختلال حافظه می‌شود که این نوع دمانس با درمان بیماری زمینه‌ای برگشت پذیر است.

وی ادامه داد: گروه دوم دمانس غیرقابل برگشت بوده که آلزایمربه عنوان شایع ترین دمانس غیر قابل برگشت به دنبال تحلیل و از بین رفتن سلول‌ها و نورون‌های مغزی بروز پیدا می‌کند، این بیماری پیش رونده بوده و درمان‌های دارویی تنها می تواند پروسه پیشرفت بیماری را کند کرده و طول عمر بیمار را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه آلزایمر بر روی حافظه تاثیر جدی می‌گذارد، عنوان کرد: علامت اصلی آلزایمر تغییر حافظه بوده که از حافظه فوری شروع شده و به مرور به حافظه کوتاه مدت و نهایتا بلندمدت تسری پیدا می‌کند، بعد از آن تفکر منطقی فرد تحت تاثیر قرار گرفته و همچنین برخی تفکرات پارانوئید ایجاد می‌شود.

دکتر حمدیه با اشاره به سایر علایم این بیماری به اختلال تفکر و اختلالات رفتاری اشاره کرد و گفت: این اختلالات توانایی‌های مهارتی و شناختی فرد را به مرور مختل کرده و فضای زندگی خانوادگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این روانپزشک مساله ارث و ژنتیک را در بروز آلزایمر بسیار موثر دانست و گفت: تشخیص قطعی آلزایمر تنها پس از مرگ و با پاتولوژی بافت مغز امکانپذیر است، البته در زمان حیات نیز از طریق معاینه بالینی و چک کردن حافظه، بررسی تست‌های نوروسایکولوژیک و یا تصویربرداری‌های پزشکی امکانپذیر بوده ولی قطعی نیست.

دکتر حمدیه در خاتمه ضمن اشاره به برخی از روش های درمانی الزایمر با تاکید بر این روش‌های دارویی تنها روند پیشرفت بیماری را کند می کند، اظهار کرد: مساله مهم و قابل توجه بعدی در رابطه با آلزایمر، نحوه نگهداری از بیماران بوده که با توجه به افزایش جمعیت سالمندی در کشور باید در زمینه نگهداری از این بیماران کار جدی بهداشتی روانی انجام شده و ضمن آموزش خانواده‌ها، پرستاران ویژه برای نگهداری و مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر تربیت شوند.

ارتقای کیفیت زندگی و سلامت روان سالمندان با اصلاح و تقویت توانمندی‌های شناختی  

در ادمه این نشست تخصصی دکتر نیما گنجی عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به موضوع " ارزیابی و بازتوانی شناختی در دوران سالمندی"، با بیان اینکه رشد جمعیت سالمندی طی سال‌های اخیر باعث رخداد پدیده‌ای تحت عنوان خاکستری یا سفید شدن جمعیت یا اصطلاحا گذر جمعیت شناختی شده است، اظهار کرد: میانگین طول عمر ایرانیان در خانم‌ها به حدود 72 و برای آقایان به 69 سال رسیده و همزمان با کاهش نرخ تولد و مرگ و میر با افزایش جمعیت سالمندان روبرو هستیم.

وی ادامه داد: در مقایسه با سال 2000 که تقریبا 5.2 دهم درصد جمعیت کشور بالای 60 سال بودند، پیش‌ بینی می‌شود که تا سال 2050 حداقل 21 تا 22 درصد جمعیت کشور بالای 60 سال باشند که این افزایش سن علاوه بر فرایندهای شناختی و فراشناختی، تاثیر زیادی بروی فرایندهای فیزیولوژیک افراد و همچنین عملکردهای شناختی و فراشناختی خواهد داشت و احتمالا منجر به افزایش نارسایی‌های شناختی می‌شود.

گنجی، ضعف خفیف حافظه یا به اصطلاح فراموشی خوش خیم  و اختلال رایج شناختی در دوره سالمندی یعنی دمانس را دو مورد از عمده‌ترین مشکلات در این رابطه مطرح کرد و در ادامه به تشریح موضوع اصلی صحبت‌های خود یعنی ارزیابی و بازتوانی شناختی پرداخت.

وی با تاکید بر اینکه قدرت و توانمندی‌های ذهنی بیش از وراثتی و ذاتی بودن، کیفیت قابل انتخاب و قابل دستیابی است، گفت: عوامل عصبی موثر در نبوغ و خلاقیت و توانمندی‌های شناختی فرد  بیش از آنکه ارثی باشند، اکتسابی و قابل دستیابی است.

این روانشناس با بیان اینکه این مساله در توانمندی افراد در سنین بالا هم اثرگذار است، اظهار کرد: طی  چند دهه اخیر اکثر مطالعات انجام شده و روش‌های بسیار جدید و قابل اتکا در زمینه ارتقاء و بهبود توانایی‌های شناختی از رویکردهای علوم شناختی نشات گرفته است.

وی با بیان اینکه جهت ارتقای سلامت روان سالمندی باید  تحقیقات و اقدامات موثری در راستای ارزیابی و بازتوانی شناختی و ارزیابی کارکردهای شناختی انجام شود، اظهار کرد: ارزیابی شناختی، کارکردهای شناختی مغز و حوزه‌های مختلفی از انواع حافظه، توجه پایدار، انتخاب، تصمیم گیری و هوش را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه ارزیابی کارکردهای شناختی مغز دو رویکرد اصلی استقرایی و مهندسی معکوس را شامل می‌شود، ادامه داد: رویکرد استقرایی یعنی ساخت یک مجموعه سوال برای تشخیص و استخراج فرایندها و ساختار دانش فرد و رویکرد مهندسی معکوس به معنای استفاده از آزمون برای دستیابی به  اطلاعات غنی‌تر در مقایسه با آن چیزی است که پردازش تک بعدی می‌سنجد.

به گفته وی هدف از این ارزیابی‌ها تشخیص اختلال احتمالی و ارایه برنامه بازتونی شناختی برای کمک به بیمار است، به عبارت دیگر هدف از آن شناخت نقاط ضعف بیمار یا سالمند دچار مشکلات شناختی و در ادامه انتخاب بهترین برنامه بازتوانی شناختی و ارتقای کارکردهای شناختی بیمار است.

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به تعریف بازتوانی شناختی، مطرح کرد: با رشد علوم اعصاب متخصصان متوجه شدند، به خاطر وجود توانمندی‌های خاص، مغز می‌تواند برخی آسیب‌های وارده‌ی ناشی از کهولت سن، سالمندی یا آسیب‌های بیرونی را با استفاده از تمارین ویژه جبران و ترمیم کند، لذا توسعه توان جدید تحت عنوان بازتوانی شناختی معرفی می شود.

وی ادامه داد: دانشمندان پس از کسب تجربیات متعدد به امکان استفاده از این روش در ترمیم و بهبود برخی مولفه‌های شناختی انسان همچون عواطف، احساسات، انواع حافظه، توجه، یادگیری، تصمیم گیری و سایر توانمندی‌های شناختی انسان دست یافتند. لذا امروزه می‌توانیم از مدل‌سازی‌های شناختی برای توانمندسازی‌های شناختی استفاده کنیم.

دکتر گنجی با بیان اینکه مغز یک ارگان انعطاف پذیر با  قابلیت تغییرپذیری بالا و تقویت و ترمیم است، ادامه داد: به عبارت دیگر با استفاده از روش‌های مناسب می‌توان از توانمندی شناختی برای جبران یا ترمیم کارکردهای شناختی مختلف استفاده کرده و مشکلات شناختی افراد را برطرف کرد.

به گفته وی، توانبخشی شناختی همچون سایر مداخلات اجزای خاصی دارد. برخی اجزا که در این توانبخشی مورد سنجش و مداخله قرار می‌گیرد شامل درک، انواع توجه، انواع حافظه، زبان و تفکر بوده که با کنارهم قرار گرفتن این اجزا، شناخت و توانایی‌های شناختی در انسان حاصل می‌شود، همچنین با  اصلاح و تقویت این توانایی‌ها می‌توان ضمن کاهش بسیاری از مشکلات شناختی و رفتاری، درمان بسیاری از مشکلات سالمندان را تسریع کرد.

دکتر گنجی اصلاح و تقویت این توانمندی‌ها را در ارتقای کیفیت زندگی و سلامت روان سالمندان موثر دانست و گفت: بازتوانی شناختی طیف وسیعی از روش‌های درمانی را دربرمی‌گیرد که می‌تواند توسط متخصصین توانبخشی، روانپزشکان، روانشناسان و سایر تخصص‌های مرتبط اجرا شود.

وی با بیان اینکه در توانبخشی شناختی دو رویکرد عمده یعنی "جبران یا سازش" و رویکرد "درمانی یا ترمیم شناختی" وجود دارد، تصریح کرد: بازتوانی شناختی در هر دو رویکرد، 4 مولفه آموزش و تمرین نقاط ضعف و قوت شناختی، آموزش و تمرین مهارت‌های شناختی آسیب دیده، تمرین راهبردی به منظور تثبیت مهارت‌های کسب شده و تمرین فعالیت‌های عملی با تمرکز بر اجرای مهارت‌های شناختی کسب شده در زندگی روزمره را در برمی‌گیرد.

این روانپزشک در خاتمه با بیان اینکه از این روش‌ها برای ارتقای سلامت و افزایش عملکرد سالمندان در حیطه‌های مختلف استفاده می‌شود، گفت: روش‌های  ارزیابی و بازتوانی شناختی به ما کمک می‌کند تا ضمن شناسایی نقاط ضعف و قوت، آنها را تقویت و اصلاح کنیم که این روش‌های بازتوانی شناختی هم روش های نرم‌افزاری ومبتنی بر تکنولوژی و هم روش‌های مبتنی بر قلم و کاغذ را شامل می شود.

گفتنی است این نشست تخصصی به صورت وبینار و با حضور فرج حسینیان معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر نجارزادگان دبیر کارگروه اسیب‌های اجتماعی مجلس شورای اسلامی، دکتر حمدیه عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر نیما گنجی عضو  هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر رفیعی پور معاون آموزشی سازمان نظام روانشناسی برگزار شد.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

ابداع پنجره‌های هوشمندی که به سلول‌های خورشیدی تبدیل می‌شوند

ابداع پنجره‌های هوشمندی که به سلول‌های خورشیدی تبدیل می‌شوند
2020-10-21T17:44:17+03:30
پنجره‌ها راهی مناسب برای ورود نور به خانه‌ها هستند اما در ماه‌های تابستان که هوا بسیار گرم است این نور ناخواسته وارد می‌شود و این موضوع باعث می‌شود بسیاری از...

راه اندازی مرکز داده قابل حمل مایکروسافت با مشارکت اسپیس ایکس!

راه اندازی مرکز داده قابل حمل مایکروسافت با مشارکت اسپیس ایکس!
2020-10-21T17:44:17+03:30
شرکت مایکروسافت با همکاری شرکت "اسپیس ایکس" به طور مشترک اقدام به راه اندازی یک برنامه مشترک و رونمایی از یک مرکز داده ماژولار قابل حمل کرده‌اند. ...

جزئیات انواع وام های دانشجویان علوم پزشکی اعلام شد/ میزان بالاترین وام ها

جزئیات انواع وام های دانشجویان علوم پزشکی اعلام شد/ میزان بالاترین وام ها
2020-10-21T16:34:19+03:30
صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت جزئیات انواع وام های دانشجویان علوم پزشکی برای سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ را اعلام کرد.

جزئیات انواع وام های دانشجویی علوم پزشکی اعلام شد/ میزان بالاترین وام ها

جزئیات انواع وام های دانشجویی علوم پزشکی اعلام شد/ میزان بالاترین وام ها
2020-10-21T16:21:00+03:30
صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت جزئیات انواع وام های دانشجویی علوم پزشکی برای سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ را اعلام کرد.

تعمیر و تولید پمپ‌های درون‌چاهی از سوی محققان کشور

تعمیر و تولید پمپ‌های درون‌چاهی از سوی محققان کشور
2020-10-21T15:57:37+03:30
محققان یکی از شرکت‎های دانش‌بنیان موفق به بومی سازی تعمیر پمپ‌های درون چاهی و همچنین پمپ‌های انتقال سیال و نفت شدند.

برنامه های بزرگداشت هفته بیمه سلامت اعلام شد

برنامه های بزرگداشت هفته بیمه سلامت اعلام شد
2020-10-21T15:41:01+03:30
مدیرکل بیمه سلامت استان تهران، به تشریح برنامه های بزرگداشت هفته بیمه سلامت در استان تهران پرداخت.

وزارت ارتباطات دستگاه برتر اجرایی کشور شد

وزارت ارتباطات دستگاه برتر اجرایی کشور شد
2020-10-21T15:41:01+03:30
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جشنواره شهید رجایی به عنوان دستگاه برتر اجرایی برگزیده و توسط رئیس جمهوری تقدیر شد.

اپراتورهای بزرگ برای نسل ششم اینترنت پیش‌قدم شدند

اپراتورهای بزرگ برای نسل ششم اینترنت پیش‌قدم شدند
2020-10-21T15:41:00+03:30
اپراتورهای بزرگ مخابراتی دنیا برای پیشتاز شدن در نسل ششم (۶G) ، «اتحاد نسل بعدی» (Next G Alliance) را ایجاد کردند.

تدابیر ۲ دانشگاه برتر آمریکایی در مواجهه با کووید-۱۹

تدابیر ۲ دانشگاه برتر آمریکایی در مواجهه با کووید-۱۹
2020-10-21T15:17:40+03:30
دانشگاههای "هاروارد" و "ام‌آی‌تی" با رعایت قوانین سخت و محکم موفق شدند میزان شیوع کرونا در محوطه دانشگاه را با موفقیت کاهش دهند. ...

کولر مجهز به لوله‌های حرارتی برای خنک‌سازی تجهیزات پزشکی ساخته شد

کولر مجهز به لوله‌های حرارتی برای خنک‌سازی تجهیزات پزشکی ساخته شد
2020-10-21T15:14:26+03:30
کولر مجهز به لوله‌های حرارتی جهت خنک‌سازی تجهیزات پزشکی در پژوهشگاه فضایی ایران ساخته شد.

حمایت از حدود هزار پایان نامه در حوزه علوم شناختی

حمایت از حدود هزار پایان نامه در حوزه علوم شناختی
2020-10-21T15:14:25+03:30
ستاد توسعه علوم و فناوریهای شناختی از حدود یکهزار پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری حمایت کرد.

ثبت‌نام برای شرکت در انتخابات شورای صنفی دانشگاه تهران آغاز شد

ثبت‌نام برای شرکت در انتخابات شورای صنفی دانشگاه تهران آغاز شد
2020-10-21T15:14:24+03:30
ثبت‌نام اولیه داوطلبان شرکت در انتخابات شورای صنفی دانشجویی دانشگاه تهران آغاز شد.

درباره هیات علمی شدن دختر رئیس جمهور شفاف‌سازی شود

درباره هیات علمی شدن دختر رئیس جمهور شفاف‌سازی شود
2020-10-21T15:14:24+03:30
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، در نامه‌ای به ریاست دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی خواستار شفاف‌سازی پرونده مریم روحانی، فرزند رئیس‌جمهور در هیات ...

افزایش مصرف خودسرانه دارو در ایام کرونا/وضعیت مسمومیت های دارویی

افزایش مصرف خودسرانه دارو در ایام کرونا/وضعیت مسمومیت های دارویی
2020-10-21T14:47:38+03:30
سرپرست دفتر تجویز و مصرف منطقی دارو، نسبت به عواقب و عوارض مصرف خودسرانه داروها به خصوص در روزهای کرونایی، نکاتی را متذکر شد.

موارد بستری بیماران کرونایی در یزد بالاتر از میانگین کشوری

موارد بستری بیماران کرونایی در یزد بالاتر از میانگین کشوری
2020-10-21T14:34:22+03:30
سخنگوی وزارت بهداشت، بروز موارد بستری بیماران کرونایی در استان یزد را بالاتر از میانگین کشوری دانست.

پارک پردیس با "همرسا" از توسعه نوآوری و عرضه به بازار شرکت‌ها حمایت می‌کند

پارک پردیس با "همرسا" از توسعه نوآوری و عرضه به بازار شرکت‌ها حمایت می‌کند
2020-10-21T14:24:17+03:30
پارک فناوری پردیس با هدف حمایت از تقویت و توسعه نوآوری شرکت‌های عضو و تولید محصول جدید و بومی‌سازی نیازهای فناورانه صنایع، طرحی را در این راستا اجرایی می‌کند...

رشد ۵۰ درصدی آنالیز مواد معدنی با تجهیز آزمایشگاه‌های علوم زمین کشور

رشد ۵۰ درصدی آنالیز مواد معدنی با تجهیز آزمایشگاه‌های علوم زمین کشور
2020-10-21T14:24:17+03:30
رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی از رشد ۵۰ درصدی آنالیز موادمعدنی به دلیل تجهیز آزمایشگاه‌های این سازمان خبر داد و گفت: سازوکار جدید اکتشافات ژئوفیزیک...

افزایش آمار روزانه بیماران کرونا/ ۳۱۲ نفر فوت کردند

افزایش آمار روزانه بیماران کرونا/ ۳۱۲ نفر فوت کردند
2020-10-21T14:20:59+03:30
سخنگوی وزارت بهداشت، ضمن ارائه تازه‌ترین آمار کرونا در کشور، از ۳۱۲ مورد فوتی در شبانه روز گذشته خبر داد و گفت: در ۲۴ ساعت گذشته، ۵۶۱۶ بیمار جدید مبتلا به کر...

مقاومت، محور گفتگوهای روز دوم همایش ملی طریق جاوید

مقاومت، محور گفتگوهای روز دوم همایش ملی طریق جاوید
2020-10-21T14:10:56+03:30
در دومین روز از همایش ملی (نهمین دوره اردوی فرهنگی- آموزشی) طریق جاوید با محوریت «انقلاب اسلامی و مقاومت؛ بیداری مستضعفان جهان»، پژوهشگران حوزه و دانشگاه، در...

افزایش آمار روزانه بیماران کرونا/۳۱۲ نفر فوت شدند

افزایش آمار روزانه بیماران کرونا/۳۱۲ نفر فوت شدند
2020-10-21T14:07:39+03:30
سخنگوی وزارت بهداشت، ضمن ارائه تازه‌ترین آمار کرونا در کشور، از ۳۱۲ مورد فوتی در شبانه روز گذشته خبر داد و گفت: در ۲۴ ساعت گذشته، ۵۶۱۶ بیمار جدید مبتلا به کر...

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه صبحگاهی پس از خواب بد شبانه

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه صبحگاهی پس از خواب بد شبانه
2020-10-21T13:57:39+03:30
اگر خواب بدی داشته‌اید، ممکن است صبح روز بعد بخواهید با معده خالی آن را با یک قهوه سیاه قوی جبران کنید، اما بهترین زمان برای نوشیدن قهوه چه زمان است؟ ...

دستگاهی که می‌تواند سطح زیست نشانگرهای حیاتی سرطان را بخواند

دستگاهی که می‌تواند سطح زیست نشانگرهای حیاتی سرطان را بخواند
2020-10-21T13:57:38+03:30
به همت "لیلا سلیمانی" دانشمند ایرانی دانشگاه "مک مستر" کانادا و همکارانش، یک دستگاه دستی جدید اختراع شده است که می‌تواند بر نشانگرهای زیس...

ساخت آلومینیوم خود ترمیم شونده با طول عمر ۲۵ برابری

ساخت آلومینیوم خود ترمیم شونده با طول عمر ۲۵ برابری
2020-10-21T13:57:38+03:30
دانشمندان دانشگاه "موناش" با اصلاح ریز ساختار آلومینیوم موفق به توسعه آلومینیوم خود ترمیم شونده شده‌اند که طول عمر ۲۵ برابری نسبت به آلومینیوم معمو...

آلودگی نوری، پشه‌ها را به نیش زدن ترغیب می‌کند

آلودگی نوری، پشه‌ها را به نیش زدن ترغیب می‌کند
2020-10-21T13:57:37+03:30
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که آلودگی نوری می‌تواند گونه‌ای از پشه را به نیش زدن ترغیب کند.

افزایش بیماران بدحال کرونایی در بیمارستان ها

افزایش بیماران بدحال کرونایی در بیمارستان ها
2020-10-21T13:54:19+03:30
معاون درمان وزارت بهداشت، از افزایش میزان مراجعات بیماران بد حال کرونایی به بیمارستان ها خبر داد.

تغییر ماهیت مراکز رشد تا چند سال آینده/ نحوه فعالیت سراهای نوآوری در استان ها

تغییر ماهیت مراکز رشد تا چند سال آینده/ نحوه فعالیت سراهای نوآوری در استان ها
2020-10-21T13:54:18+03:30
معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد گفت: در آینده، مرکز رشدی خواهیم داشت که با توجه به تعریف سرای نوآوری هسته های فناورانه خواهد پذیرفت.

جشنواره «اشتراک گذاری تجربیات ارزشمند» مجازی برگزار می شود

جشنواره «اشتراک گذاری تجربیات ارزشمند» مجازی برگزار می شود
2020-10-21T13:54:18+03:30
جشنواره کشوری اشتراک گذاری تجربیات ارزشمند دانشجویان علوم پزشکی در تحقق پاسخگویی اجتماعی (اتا) به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

انتقاد رییس دانشگاه تهران از گرایش های متعدد برخی رشته های خاص

انتقاد رییس دانشگاه تهران از گرایش های متعدد برخی رشته های خاص
2020-10-21T13:44:18+03:30
رئیس دانشگاه تهران از گرایش های متعدد برخی رشته ها و گرایش های خاص انتقاد کرد و گفت: دانشگاه در برابر این گرایش ها مقاومت کرد، چرا که باعث کاهش چشمگیر کلاس‌ه...

همکاری با هواوی در سوئد هم ممنوع شد

همکاری با هواوی در سوئد هم ممنوع شد
2020-10-21T13:40:58+03:30
سوئد همکاری با شرکت های هواوی و زدتی ای را جهت توسعه شبکه اینترنت۵G ممنوع کرد.

چای کیسه ای نشتی ایستگاه فضایی بین المللی را کشف کرد

چای کیسه ای نشتی ایستگاه فضایی بین المللی را کشف کرد
2020-10-21T13:40:58+03:30
خدمه ایستگاه فضایی بین المللی با رها کردن یک چای کیسه ای، نشتی احتمالی در این اقامتگاه فضایی را کشف کردند.