میرنیوز

ایران در جنگ ۲۱ روزه می تواند ویروس کرونا را شکست دهد

ایران در جنگ ۲۱ روزه می تواند ویروس کرونا را شکست دهد 2020-10-18T07:47:39+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی حیدرنیا، اظهار کرد: هر گاه یک بیماری در یک جامعه بیش از حد انتظار مشاهده شود می‌گویند بیماری در جامعه اپیدمی یا همه گیر شده است. این همه گیری اگر در سطح جهان باشد به ان پاندمی می‌گویند، در تاریخ جوامع انسانی تا کنون پاندمی های وحشتناکی بروز کرده است در این میان بیماری وبا با چهار مرتبه پاندمیک شدن رکورد دار است.

وی با اشاره به اهمیت اپیدمی‌ها و نقش آنها در کشتار جوامع انسانی و ایجاد زیان‌های اقتصادی و فرهنگی خاطرنشان کرد: با استفاده از تجربیات به دست آمده در همه گیری ها قبلی، برای مهار و مدیریت صحیح پاندمی ها چه در سطح محلی، استانی، کشوری و جهانی پروتکل‌هایی تهیه شده که عمل به آنها به طور قطع و یقین از پیامدهای نا گوار پاندمی به میزان قابل توجهی خواهد کاست.

این متخصص پزشکی اجتماعی، با اشاره به اینکه بر اساس دستورالعمل‌ها، اولین قدم تشخیص بیماری است توضیح داد: باید به طور علمی پاسخ داده شود این بیماری که ادعا می‌شود سبب همه گیری شده چیست؟ آیا بیماری نو پدیدی است یا بیماری شناخته شده قبلی که اکنون بروز بیشتری پیدا کرده.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دومین قدم در مدیریت اپیدمی را تأیید همه گیری جهانی ذکر کرد و با طرح این سوال که آیا این بیماری واقعاً همه گیر شده یا خیر، گفت: هر گاه یک بیماری در یک جامعه بیش از حد انتظار دیده شود معنی و مفهوم همه گیری یا اپیدمی بر آن مترتب می‌شود، اقدام بعدی که از اهمیت بالایی برخوردار است و اطلاع رسانی به پزشکان و کادر بهداشت و درمان، خصوصاً مردم باید بدانند که یک همه گیری اتفاق افتاده تا در برابر آن از خود محافظت کنند.

وی تاکید کرد: برای قطع زنجیره کرونا باید پیشگیری از بیماری به زبان ساده و همه فهم و در عین حال کاملاً علمی برای عموم مردم توضیح داده شود.

متخصص پزشکی اجتماعی، در ادامه از منظر اجتماعی ضمن مروری اجمالی بر همه گیری جهانی، منطقه‌ای ویروس کووید ۱۹، اظهار کرد: سازمان جهانی بهداشت در ۲۱ ژانویه ۲۰۲۰ همزمان با ۹۸/۱۱/۱ در اولین گزارش مربوط به کرونا ویروس جدید، می‌گوید: "به گزارش دفتر این سازمان در کشور چین. در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹، ۹۸/۱۰/۱۰ در شهر ووهان از استان هوبی تعدادی بیمار مبتلا به سینه پهلو با علت ناشناخته دیده شده که در فاصله این تاریخ تا ۳ ژانویه (سه روز) تعداد این بیماران به ۴۴ نفر رسیده. همچنین در ۱۱ ژانویه ۹۸/۱۰/۲۱ چین اعلام می‌کند که این بیماران با یک بازار غذاهای دریای در شهر ووهان در تماس بوده‌اند. در ادامه ۱۲ ژانویه اعلام می‌شود که علت بیماری، ویروسی از دسته کرونا ویروس‌ها است و بنام کووید- ۱۹ نامگذاری می‌شود".

حیدرنیا ادامه داد: بر اساس این گزارش، در تاریخ ۱۳ ژانویه ۲۰۲۰، کشور تایلند اولین مورد بیماری با این ویروس جدید را گزارش می‌دهد و در ادامه کشور ژاپن در ۱۵ ژانویه و کره جنوبی در ۲۰ ژانویه اولین موارد بیماری با این ویروس جدید را گزارش می‌کند در حالی که تمامی مبتلایان سفر به شهر ووهان چین را داشته‌اند. تا تاریخ ۲۰ ژانویه (۳۰ دی ۹۹) در چین و سه کشور آلوده، یعنی تایلند، ژاپن و کره جنوبی مجموعاً ۲۴۴ مورد مبتلا به بیماری گزارش شد، و داستان همه گیری بیماری کووید ۱۹ از همین جا شروع می‌شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه کمتر کسی فکر می‌کرد که این ویروس جدید فاجعه‌ای با این ابعاد بزرگ در جهان ایجاد کند، گفت: آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، ۱۳ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۲ مهر ۹۹) یعنی ۲۶۲ روز بعد از اولین گزارش، منتشر شده عمق فاجعه را نشان می‌دهد هر چند که این آمار نیز رو به افزایش است.

حیدرنیا ادامه داد: تعداد کل افراد آلوده شده در جهان برابر است با ۳۷,۷۰۴,۱۵۳ نفر و تعداد کشته شدگان ۱,۰۷۹,۰۲۹ مورد می‌باشد. و در همین روز تعداد ۲۶۹,۹۷۵ نفر آلودگی جدید گزارش شده است.

این متخصص پزشکی اجتماعی، با اشاره به اینکه ایران در منطقه مدیترانه شرقی قرار گرفته و از میان ۲۳ کشور منطقه، از آمار بالاتری به لحاظ شیوع کرونا برخوردار است، خاطرنشان کرد: افراد آلوده شناسایی شده تا ۲۲ مهر ۹۹ در کل منطقه مدیترانه شرقی ۲,۶۳۹,۷۲۳ نفر و تعداد مرگ‌ها ۶۷,۲۷۹ مورد و تا همین تاریخ در ایران تعداد ۵۰۴,۲۸۱ نفر آلوده و ۲۳.۸۱۶ مورد مرگ گزارش شده است.

وی با تاکید بر اینکه اقدام کشور برای قدم سوم مدیریت همه گیری کرونا در سطح کشوری جای سوال دارد توضیح داد: بر اساس دستورالعمل‌های مدیریت همه گیری ها، اطلاع رسانی به مردم باید هر چه سریع‌تر انجام شود این اطلاع رسانی باید به زبان ساده اما کاملاً علمی و خصوصاً با تاکید بر راه‌های انتقال بیماری متمرکز باشد و از بحث‌های سیاسی و جناحی باید کاملاً دوری شود.

به گفته حیدرنیا، اطلاع رسانی مردمی باید به گونه‌ای باشد که ضمن دادن هشدارهای لازم و جدی، از روان پریشی در سطح جامعه نیز پرهیز شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا با بهره مندی از تجارب ارزشمند متخصصان آموزش و بهداشت کشور محقق خواهد شد، استفاده بیش از پیش از توانمندی‌های اساتید و متخصصان این حوزه‌ها را ضروری دانست.

وی بیم و امید کاذب را دوروی مخرب در اپیدمی‌ها دانست و پرهیز از انتشار پیام‌های نادرست و غلط به مردم را ضروری دانست.

حیدرنیا در ادامه دعوت مردم به همبستگی و همکاری بیشتر با سیاست گذاران و مسئولان را راه حل مناسبی برای ریشه کنی کرونا دانست و گفت: در برخی از کشورها مسئولان بحران کرونا را با جنگ جهانی دوم مقایسه کرده و همواره مردم را به همبستگی و همکاری با دست‌اندرکاران مبارزه با این بیماری دعوت می‌کنند چرا که کرونا یکی از بزرگترین چالش تاریخ نامگذاری شده و پر واضح است که این گونه برخورد با همه گیری مردم را برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی بهتر آماده می‌کند.

این متخصص پزشکی اجتماعی، درباره اعمال جرایم عدم استفاده از ماسک نیز توضیح داد: پس از اعلام رسمی قوانینی مبنی بر اختصاص جریمه برای افرادی که ماسک استفاده نمی‌کنند شاهد حساسیت بیشتر مردم نسبت به استفاده از ماسک در سطح جامعه هستیم و این سوال مطرح می‌شود که آیا مردم صرفاً به دلیل جریمه نشدن ماسک می‌زنند و یا موضوع چیز دیگری است.

به عقیده حیدرنیا، اعلام جریمه تا حدودی اثر گذار است ولی همه ماجرا نیست. شاید مهم‌ترین عامل این باشد که مردم زمانی که حس می‌کنند دولت در مبارزه با کرونا جدی تر وارد عمل می‌شود مطمئن‌تر می‌شوند که خطر جدی است و قطعاً تأثیر جدی هم به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به واقعیت‌های آماری و اوضاع بحرانی همه گیری کرونا توصیه کرد: دور از استرس و ترس بیهوده همه با هم باید تصمیم بگیریم و حد اقل به مدت ۳ هفته یا ۲۱ روز با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی به جنگ با کرونا برویم و آن چنان عرصه را بر ویروس تنگ کنیم تا محلی برای حضور پیدا نکند و بیماری کنترل شود.

حیدرنیا با بیان اینکه مسئله‌ای به این مهمی با همکاری سه هفته‌ای مردم به میزان قابل توجهی مرتفع خواهد شد، تاکید کرد: در شرایط فعلی به دنبال مقصر گشتن کاری نا بجاست و باید همه با هم کمک کنیم تا آتش این اپیدمی خاموش شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

تزریق اعتبار ۲۲ میلیون یورویی برای تجهیز آزمایشگاهها/ دانشگاه های کم برخوردار سهم بیشتری می گیرند

تزریق اعتبار ۲۲ میلیون یورویی برای تجهیز آزمایشگاهها/ دانشگاه های کم برخوردار سهم بیشتری می گیرند
2020-10-24T09:54:22+03:30
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی وزارت علوم از تزریق اعتبار ۲۲ میلیون یورویی برای تجهیز آزمایشگاه های دانشگاه ها خبر داد.

تعیین تکلیف ۵۴ پرونده بورسیه بلاتکیلف در فراخوان امسال جذب

تعیین تکلیف ۵۴ پرونده بورسیه بلاتکیلف در فراخوان امسال جذب
2020-10-24T09:44:18+03:30
پرونده ۵۴ بورسیه بلاتکیلف در فراخوان جذب امسال اعضای هیات علمی دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی تعیین تکلیف خواهد شذ.

کووید ۱۹ یک چالش جدی برای سلامت است/ باورهای غلط درمانی

کووید ۱۹ یک چالش جدی برای سلامت است/ باورهای غلط درمانی
2020-10-24T09:41:16+03:30
نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر کشور، کووید ۱۹ را چالش جدی سلامت خواند که حدود ۳۰ هزار نفر را در ایران به کام مرگ کشانده است.

تزریق اعتبار ۲۲ میلیون یورویی برای تجهیز آزمایشگاههایی/ دانشگاه های کم برخوردار سهم بیشتری می گیرند

تزریق اعتبار ۲۲ میلیون یورویی برای تجهیز آزمایشگاههایی/ دانشگاه های کم برخوردار سهم بیشتری می گیرند
2020-10-24T09:41:15+03:30
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی وزارت علوم از تزریق اعتبار ۲۲ میلیون یورویی برای تجهیز آزمایشگاه های دانشگاه ها خبر داد.

فراخوان دانش‌بنیان‌ها برای ساخت گجت‌های غیرتهاجمی با هدف اندازه‌گیری گلوکز

فراخوان دانش‌بنیان‌ها برای ساخت گجت‌های غیرتهاجمی با هدف اندازه‌گیری گلوکز
2020-10-24T09:31:00+03:30
فراخوانی برای حل نیاز تحقیقاتی در زمینه طراحی و ساخت گجت غیرتهاجمی اندازه‌گیری گلوکز با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی منتشر شد.  ...

تولید مکمل نانویی زردچوبه برای ارتقاء سیستم ایمنی بدن

تولید مکمل نانویی زردچوبه برای ارتقاء سیستم ایمنی بدن
2020-10-24T09:31:00+03:30
یکی از شرکت‌های فناوری دارویی با تولید مکمل دارویی حاوی عصاره زردچوبه، موفق به افزایش اثربخشی مواد موثر دارویی موجود در زردچوبه در بدن شده که مصرف این مکمل ع...

تشخیص سکته با کمک تلفن همراه

تشخیص سکته با کمک تلفن همراه
2020-10-24T09:30:59+03:30
پژوهشگران "دانشگاه پنسیلوانیا" در بررسی جدید خود، نوعی اپلیکیشن ابداع کرده‌اند که می‌تواند نشانه‌های سکته را در بیمار به سرعت تشخیص دهد تا بیمار زو...

سنوات ترم هفتم دانشجویان ارشد تمدید شد/ مهلت درخواست برگزاری دفاع تا ۲۴ آبان

سنوات ترم هفتم دانشجویان ارشد تمدید شد/ مهلت درخواست برگزاری دفاع تا ۲۴ آبان
2020-10-24T09:14:20+03:30
براساس اعلام دانشگاه شهید بهشتی سنوات ترم هفتم دانشجویان کارشناسی ارشد تمدید شد.

برگزاری رویداد جذب سرمایه ویژه طرح های فناوری و دانش بنیان

برگزاری رویداد جذب سرمایه ویژه طرح های فناوری و دانش بنیان
2020-10-24T09:01:00+03:30
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از برگزاری رویداد جذب سرمایه ویژه طرح‌های واحدهای فناور و دانش بنیان مستقر در پارک‌های علم و...

مرخصی های استعلاجی کادر درمان/باید رفتارمان را تغییر دهیم

مرخصی های استعلاجی کادر درمان/باید رفتارمان را تغییر دهیم
2020-10-24T08:47:44+03:30
معاون کل وزارت بهداشت، با اشاره به روند رو افزایش موارد ابتلا و مرگ و میرهای کرونایی در کشور، نسبت به فرسودگی کادر درمان و خروج روزانه تعدادی از نیروها از مس...

فیس بوک در یک قدمی شکایت دادستان های ایالتی آمریکا

فیس بوک در یک قدمی شکایت  دادستان های ایالتی آمریکا
2020-10-24T08:47:43+03:30
طبق گزارشی جدید، ماه آینده میلادی فیس بوک به جرم نقض قوانین آنتی تراست با شکایتی از سوی دادستان های ایالتی آمریکا روبرو خواهد شد.

کیت‌های تشخیص سریع کرونا تا ماه آینده تولید می‌شوند/ کاربرد در مراکز عمومی

کیت‌های تشخیص سریع کرونا تا ماه آینده تولید می‌شوند/ کاربرد در مراکز عمومی
2020-10-24T08:47:43+03:30
مدیر کسب و کار یک شرکت دانش‌بنیان از تولید کیت‌های تشخیص سریع در این شرکت خبر داد و گفت: این کیت‌ها تا ماه دیگر در خط تولید قرار می‌گیرند.

تقویم جدید آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام شد

تقویم جدید آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام شد
2020-10-24T08:47:42+03:30
تقویم جدید آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران برای سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ اعلام شد.

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد این هفته اعلام می‌شود

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد این هفته اعلام می‌شود
2020-10-24T08:47:42+03:30
نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۹ تا دوشنبه ۵ آبان ماه اعلام می شود.

۶ مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی تاسیس می شود

۶ مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی تاسیس می شود
2020-10-24T08:47:41+03:30
کمیسیون مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی با تاسیس ۶ مرکز آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی موافقت کرد.

ثبت نام براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد تمدید شد

ثبت نام براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد تمدید شد
2020-10-24T08:47:41+03:30
ثبت نام پذیرفته شدگان براساس سوابق تحصیلی در مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه آموزشیار تا روز شنبه ۱۰ آبان ماه تمدید شد.

کیتهای تشخیص سریع کرونا تا ماه آینده تولید می شوند/ کاربرد در مراکز عمومی

کیتهای تشخیص سریع کرونا تا ماه آینده تولید می شوند/ کاربرد در مراکز عمومی
2020-10-24T08:34:23+03:30
مدیر کسب و کار یک شرکت دانش بنیان از تولید کیتهای تشخیص سریع در این شرکت خبر داد و گفت: این کیتها تا ماه دیگر در خط تولید قرار می گیرند.

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد این هفته اعلام می شود

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد این هفته اعلام می شود
2020-10-24T08:34:22+03:30
نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۹ این هفته و تا دوشنبه ۵ آبان ماه اعلام می شود.

دانشجویان علوم پزشکی با اولویت واکسن آنفلوانزا می گیرند/ تخفیف شهریه برای ترم کرونایی علوم پزشکی

دانشجویان علوم پزشکی با اولویت واکسن آنفلوانزا می گیرند/ تخفیف شهریه برای ترم کرونایی علوم پزشکی
2020-10-24T07:54:21+03:30
معاون آموزشی وزارت بهداشت شرایط آغاز سال تحصیلی جدید برای دانشجویان علوم پزشکی را تشریح کرد و گفت: اولویت دریافت واکسن آنفلوانزا با دانشجویانی است که در بیما...

مهلت ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان بدون آزمون دانشگاه آزاد تمدید شد

مهلت ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان بدون آزمون دانشگاه آزاد تمدید شد
2020-10-24T07:44:19+03:30
مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان براساس سوابق تحصیلی درمقاطع کاردانی وکارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه آموزشیار تا روز شنبه ۱۰ آبان ماه تمد...

آلودگی صوتی خطر زوال عقل را افزایش می دهد

آلودگی صوتی خطر زوال عقل را افزایش می دهد
2020-10-24T07:14:21+03:30
نتایج مطالعه جدید نشان می دهد سروصدا ریسک افراد را در ابتلا به زوال عقل در سنین بالاتر افزایش می دهد.

ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان بدون آزمون دانشگاه آزاد تمدید شد

ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان بدون آزمون دانشگاه آزاد تمدید شد
2020-10-24T07:04:19+03:30
ثبت نام پذیرفته شدگان براساس سوابق تحصیلی درمقاطع کاردانی وکارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه آموزشیار تا روز شنبه ۱۰ آبان ماه تمدید شد...

ثبت زلزله ۳.۷ در استان کرمانشاه و ۲.۷ در دماوند

ثبت زلزله ۳.۷ در استان کرمانشاه و ۲.۷ در دماوند
2020-10-24T07:04:18+03:30
در هفته گذشته کرند استان کرمانشاه با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۷ لرزید، ضمن آنکه زلزله کوچکی در دماوند استان تهران با بزرگای ۲.۷ به ثبت رسید. ...

چرا توسعه انسانی استان‌ها به اندازه تهران نیست؟

چرا توسعه انسانی استان‌ها به اندازه تهران نیست؟
2020-10-24T06:50:59+03:30
محققان کشور در یک پژوهش که نتایج ارزشمندی را به همراه داشته است، به بررسی شاخص‌های توسعه انسانی در نقاط مختلف کشور پرداخته‌اند و بار دیگر بر تبعیض‌های موجود ...

ناسا اطلاعات جدیدی درباره "ماه" خواهد داد

ناسا اطلاعات جدیدی درباره "ماه" خواهد داد
2020-10-24T06:50:59+03:30
ناسا روز دوشنبه ۲۶ اکتبر ساعت ۱۲ ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۹:۳۰به وقت تهران) طی یک تله کنفرانس رسانه‌ای که از سایتش به صورت زنده پخش خواهد شد، کشف هیجان ...

زمان آغاز آموزش دانشجویان دکتری/امکان اعتراض به نتایج آزمون تا ۱۰ آبان

زمان آغاز آموزش دانشجویان دکتری/امکان اعتراض به نتایج آزمون تا ۱۰ آبان
2020-10-24T06:50:58+03:30
سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه پذیرفته شدگان دکتری تا ۱۰ آبان ماه جاری فرصت اعتراض دارند، گفت: شروع نیمسال تحصیلی دانشگاهها و موسسات آموزش ...

سن بروز لکنت زبان در کودکان/ چند درصد مردم لکنت دارند

سن بروز لکنت زبان در کودکان/ چند درصد مردم لکنت دارند
2020-10-23T17:47:40+03:30
دکتری تخصصی گفتار درمانی، در ارتباط با اختلال «لکنت زبان»، نکاتی را مطرح و توضیحاتی ارائه داد.

در هر استان یک سرای نوآوری تعریف می‌شود/ وجود ۲۷ سرای نوآوری فعال در کشور

در هر استان یک سرای نوآوری تعریف می‌شود/ وجود ۲۷ سرای نوآوری فعال در کشور
2020-10-23T14:17:38+03:30
معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد با بیان این که سراهای نوآوری، ساختاری ستادی و چابک دارند، گفت: در مجموع در هر استان با توجه به سرای نوآوری، یک مع...

حضور یک معاون فناوری استان با توجه به سرای نوآوری آزاد مستقر/ وجود ۲۷ سرای نوآوری فعال در کشور

حضور یک معاون فناوری استان با توجه به سرای نوآوری آزاد مستقر/ وجود ۲۷ سرای نوآوری فعال در کشور
2020-10-23T13:50:58+03:30
معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد با بیان این که سراهای نوآوری ساختاری ستادی و چابک دارند، گفت: در مجموع در هر استان با توجه به سرای نوآوری، یک معا...

معرفی برترین دانشگاه ایران بر اساس نظام رتبه‌بندی یو.اس نیوز۲۰۲۱

معرفی برترین دانشگاه ایران بر اساس نظام رتبه‌بندی یو.اس نیوز۲۰۲۱
2020-10-23T13:50:58+03:30
دانشگاه تهران بر اساس آخرین رتبه‌بندی اعلام شده از سوی مؤسسه معتبر یو.اس نیوز، رتبه اول ایران، ۵۸ آسیا و ۳۸۷ جهان را کسب کرد.