میرنیوز

سل یک بیماری کشنده اما قابل درمان است/وضعیت شیوع در ایران

سل یک بیماری کشنده اما قابل درمان است/وضعیت شیوع در ایران 2020-10-15T20:00:56+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، مجید مرجانی، گفت: بشر از هزاران سال پیش با بیماری سل درگیر بوده است و هنوز هم در کل جهان و ایران یک معضل بهداشتی محسوب می‌شود و نباید از تشخیص، درمان و پیگیری بیماران مبتلا به این بیماری غافل شویم و به خاطر ترس از ابتلاء به کرونا آنها را نادیده بگیریم.

این متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، در ادامه بهترین راه پیشگیری از سل را در کودکان واکسیناسیون و در بزرگسالان شناسایی و درمان به موقع و کامل برشمرد و خاطرنشان کرد: این روزها شیوع بیماری کووید ۱۹ سبب ایجاد شرایط ویژه ای در جوامع شده و پیگیری و درمان سایر بیماری‌های عفونی و غیر عفونی را تحت الشعاع خود قرار داده و ممکن است افراد به خاطر ترس از ابتلاء به کرونا از پیگیری و درمان بیماری‌های خود غافل شده و کمتر به آنها دقت کنند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان این مطلب که با توجه به انجام واکسیناسیون ب ث ژ از دهه‌ها قبل در کشور کمتر شاهد بروز سل اطفال هستیم، خاطرنشان کرد: گرچه این بیماری می‌تواند در تمام رده‌های سنی بروز کند اما دو گروه سنی را بیشتر درگیر می‌کند که شامل سالمندان و رده سنی ۳۰-۱۵ سالگی هستند.

به گفته این متخصص عفونی، از گذشته‌های دور بیماری سل با فقر و سو تغذیه همراه بوده و بیشتر افرادی که از نظر اقتصادی دارای وضعیت ضعیفی بودند را درگیر می کرده است. البته این موضوع یک اصل کلی نیست و سل بیماری واگیری است که هر قشری از جامعه را می‌تواند مبتلا کند اما در اقشار ضعیف جامعه شیوع بیشتری دارد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سرفه مزمن، کاهش وزن، خلط، کاهش اشتها، تب و تعریق شبانه را از علائم بیماری سل برشمرد و یادآور شد با توجه به اینکه همه علائم همزمان در یک بیمار دیده نمی‌شود و ممکن است بیمار فقط یک یا دو علامت را داشته باشد افراد باید کاملاً هوشیار باشند.

مرجانی تاکید کرد: اصولاً هر فردی که بیش از سه هفته دارای سرفه مزمن باشد که علت آن شناخته شده نیست باید مشکوک به سل تلقی شود و از نظر این بیماری مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد تا در صورت مبتلا بودن سریعاً روند درمان وی آغاز شود.

وی با اشاره به کاهش شیوع سل در طول دهه‌های اخیر، گفت: امروزه در جهان حدود ۱۰ میلیون نفر سالانه مبتلا به سل می‌شوند. در سال ۱۳۵۷ آمار مبتلایان در کشور ما حدود ۱۳۵ در ۱۰۰ هزار نفر بود که با اقدامات صورت گرفته خوشبختانه این آمار به حدود یک دهم رسیده و میزان بروز سل در ایران امروزه حدود ۱۳ در ۱۰۰ هزار نفر است و این یک موفقیت چشمگیر است.

مرجانی، سل را یک بیماری عفونی قابل پیشگیری و دارای درمان ذکر کرد و افزود: از ۸۰ سال پیش درمان این بیماری شناخته شد و در صورت مراجعه به موقع بیمار و تشخیص زودهنگام و شروع درمان حدود ۹۵ درصد بیماران بهبودی کامل پیدا می‌کنند. اما در صورت عدم مراجعه به موقع، مصرف نامرتب داروها و رها کردن نیمه کاره درمان و درصد بهبودی بیمار کاهش می‌یابد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با ذکر این مطلب که سل یک بیماری بالقوه کشنده است بر درمان به موقع و منظم و کامل مبتلایان تاکید کرد و افزود: در صورت عدم درمان به موقع و کامل یک سوم مبتلایان به این بیماری در طول یک سال و حدود نیمی از آنان در طول ۵ سال جان خود را از دست می‌دهند.

به گفته وی، گرچه سل یک بیماری کشنده می‌تواند باشد اما با توجه به وجود درمان‌های مؤثر برای آن می‌تواند بالای ۹۵ درصد بهبودی کامل داشته باشد بنابراین بسیار مهم است که بیمار با مشاهده علائم ذکر شده به موقع مراجعه کند تا پس از تشخیص درمان وی آغاز شود.

مرجانی با اشاره به اینکه داروهای سل از سوی وزارت بهداشت به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد افزود: دوره درمان این بیماری طولانی و حدود ۶ ماه است و بیماران باید در طول این مدت داروها را به صورت مرتب و منظم مصرف کرده و درمان خود را کامل کنند.

مرجانی، سل را جزو بیماری‌های ریوی مزمن دانست که می‌تواند فرد را مستعد ابتلاء به کرونای شدیدتری کند و افزود: متأسفانه در حال حاضر بیماران دارای سرفه‌های مزمن و علائم مشکوک به سل از ترس کرونا مراجعه خود به مراکز درمانی را به تعویق می‌اندازند. این موضوع باعث پیشرفت بیماری آنها شده و زمانی مراجعه می‌کنند که دچار خلط خونی شده و بیماری به مرحله خطرناک رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه بیماران نباید از نگرانی کرونا درمان خود را به تعویق بیندازند گفت: در حال حاضر در کل مراکز درمانی کشور مراقبت و درمان بیماران کرونایی و دیگر بیماران در بخش‌های مجزایی انجام می‌شود. بطور مثال در بیمارستان مسیح دانشوری، اورژانس و بخش سل و کرونا کاملاً جداگانه ومجزا از هم قرار دارند.

مرجانی در ادامه به افرادی که دچار سرفه‌های مزمن هستند یا تحت درمان سل قرار دارند توصیه کرد: بدون دغدغه و نگرانی از ابتلاء به کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به مراکز درمانی مراجعه کرده تا روند تشخیص و درمان خود را طی کنند. زیرا در صورت عدم مراجعه به موقع بیماری فرم شدیدتری پیدا کرده و شانس بهبودی ۹۵ درصدی در آنها کاهش می‌یابد.

وی، واکسن ب ث ژ را از قدیمی ترین واکسن‌های موجود در کشور برشمرد که در بدو تولد به تمامی نوزادان تزریق می‌شود و باعث کاهش میزان بروز سل در نوزادان، شیرخواران و کودکان شده است.

به گفته مرجانی، با توجه به مطالعات تزریق واکسن در در بزرگسالی خیلی مؤثر نیست و رعایت نکات بهداشتی، شناسایی و درمان سریع و به موقع و کامل افراد مسلول بهترین راه پیشگیری از بیماری سل است.

این دانشیار دانشگاه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هر فرد مسلول می‌تواند سالانه ۱۵ نفر را آلوده کند، برای اطفال واکسن بهترین راه پیشگیری است و برای بالغان رعایت نکات بهداشتی و شناسایی سریع افراد مسلول مسری و درمان آنها است.

مرجانی در خصوص راه‌های انتقال این بیماری عفونی گفت: با توجه به اینکه بیماری از فرد به فرد منتقل می‌شود، در صورتی که بیمار از بیماری خود خبر نداشته باشد از طریق سرفه، نفس کشیدن و یا حتی حرف زدن می‌تواند میکروب را در هوا پخش کرده و باعث آلودگی و انتقال به سایر افراد شود.

وی، درمان سل را پیشگیری و جلوگیری از ابتلای سایر افراد برشمرد و خاطرنشان کرد: چنانچه بیماری فرد مسلول به موقع تشخیص داده شود و تحت درمان قرار گیرد، داروها را مرتب و به موقع مصرف کند در طی زمان کوتاهی حدود ۲ تا ۳ هفته بیماری وی از حالت مسری بودن خارج می‌شود. بنابراین درمان بیمار مبتلا به سل به نوعی پیشگیری و جلوگیری از ابتلای سایر افراد محسوب می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

شناسایی ۵۸۱۴ بیمار جدید کرونایی/۳۳۵نفر فوت شدند

شناسایی ۵۸۱۴  بیمار جدید کرونایی/۳۳۵نفر فوت شدند
2020-10-24T13:54:23+03:30
سخنگوی وزارت بهداشت، به ارائه تازه‌ترین آمار بیماران و فوتی‌های کرونا در کشور پرداخت و گفت: در شبانه روز گذشته، ۳۳۵ بیمار کرونایی فوت کردند.

محقق ایرانی سیستم پیش بینی زلزله ابداع کرد

محقق ایرانی سیستم پیش بینی زلزله ابداع کرد
2020-10-24T13:54:22+03:30
یک محقق ایرانی وهمکارانش در دانشگاه استفنورد با کمک هوش مصنوعی سیستمی برای پیش بینی زلزله ها ابداع کرده اند.

درمان کووید-19 و بیماری‌های تنفسی با کمک سلول‌های بنیادی پرورش یافته از سلول‌های بیمار

درمان کووید-19 و بیماری‌های تنفسی با کمک سلول‌های بنیادی پرورش یافته از سلول‌های بیمار
2020-10-24T13:44:19+03:30
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود تلاش کردند تا با پرورش سلول‌های بنیادی از سلول‌های بیمار، راهی برای مقابله با بیماری‌های تنفسی و کووید-19 ارائه دهند. ...

فنلاند پرچم دار محاسبات کوانتومی جهان می شود

فنلاند پرچم دار محاسبات کوانتومی جهان می شود
2020-10-24T13:27:42+03:30
فنلاند که وعده داده بود پرچم‌دار محاسبات کوانتومی جهان خواهد شد، در تلاش است با نوآوری در پروژه‌هایی که محاسبات کوانتومی را از آزمایشگاه‌ها به محیط دنیای واق...

لغو آزمون EPT و آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی دانشگاه آزاد

لغو آزمون EPT و آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی دانشگاه آزاد
2020-10-24T13:27:41+03:30
آزمون EPT و آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی آبان ماه دانشگاه آزاد اسلامی برگزار نمی شود.

کاهش وزن و تغذیه سالم؛ راهکار اصلی کنترل علائم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

کاهش وزن و تغذیه سالم؛ راهکار اصلی کنترل علائم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک
2020-10-24T13:17:39+03:30
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا گفت: مهم‌ترین نکته در خصوص سندرم تخمدان پلی‌کیستیک این است که نخستین و مؤثرترین روش درمان و کنترل این نشانگان، تغذ...

صدور کارنامه فرهنگی برای دانشجویان از ترم آینده

صدور کارنامه فرهنگی برای دانشجویان از ترم آینده
2020-10-24T13:17:38+03:30
مدیر کل فرهنگی وزارت علوم از صدور کارنامه فرهنگی برای دانشجویان دانشگاه ها خبرداد و گفت: امیدواریم از ابتدای ترم آینده بتوانیم به روش جامعی در این باره برسیم...

ماهواره های استارلینک برای مریخ اینترنت فراهم می کنند

ماهواره های استارلینک برای مریخ اینترنت فراهم می کنند
2020-10-24T13:14:20+03:30
اسپیس ایکس تصمیم دارد اینترنت ماهواره ای استارلینک را در مریخ فراهم کند.

لغو آزمون EPT و آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه آزاد

لغو آزمون EPT و آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه آزاد
2020-10-24T13:04:19+03:30
با اعلام مرکز سنجش،پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی، آزمون EPT و آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی آبان ماه این دانشگاه لغو شد. ...

استفاده از فناوری فضایی در مدیریت بلایای طبیعی آموزش داده می‌شود

استفاده از فناوری فضایی در مدیریت بلایای طبیعی آموزش داده می‌شود
2020-10-24T13:01:01+03:30
دوره آموزشی مجازی « برنامه های مکان محور در مدیریت مخاطرات طبیعی با محوریت استفاده از فناوری های فضایی»، توسط دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل برگزار می شود.

زمان ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان دوره دکتری تخصصی پیام نور

زمان ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان دوره دکتری تخصصی پیام نور
2020-10-24T13:01:00+03:30
مدیر کل روابط عمومی دانشگاه پیام نور زمان ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان دوره دکتری تخصصی دانشگاه پیام نور را اعلام کرد.

کمک به دانشجویان نیازمند با گسترش «پویش سهم من»

کمک به دانشجویان نیازمند با گسترش «پویش سهم من»
2020-10-24T12:47:41+03:30
دبیر دانشجویی «پویش سهم من» با اشاره به تعیین یک فعال دانشجویی به عنوان سفیر پویش در هر دانشگاه علوم پزشکی از گسترش این پویش در سطح دانشگاه ها خبر داد.

مهلت ثبت نام اینترنت رایگان اساتید تا ۱۰ آبان تمدید شد

مهلت ثبت نام اینترنت رایگان اساتید تا ۱۰ آبان تمدید شد
2020-10-24T12:47:41+03:30
مهلت ثبت نام اینترنت رایگان اساتید با پیگیری وزارت علوم و موافقت وزیر ارتباطات تمدید شد.

ابداع رنگ سفیدی که ۹۵ درصد نور را منعکس می کند

ابداع رنگ سفیدی که ۹۵ درصد نور را منعکس می کند
2020-10-24T12:21:02+03:30
رنگ سفیدی ابداع شده که ۹۵ درصد نور خورشید را منعکس می کند و طی روز و شب دمای آن نسبت به محیط کمتر است.

امکان ابراز احساسات بیماران ALS با یک حسگر جدید ممکن شد

امکان ابراز احساسات بیماران ALS با یک حسگر جدید ممکن شد
2020-10-24T12:10:59+03:30
محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) موفق به ساخت یک حسگر قابل چسبیدن به صورت شده اند که با سنجش حرکات صورت امکان ابراز احساسات و اعلام نیازهای آنها را فراهم می...

واکسن های بالقوه کرونای چینی به ۶۰ هزار نفر تزریق شد

واکسن های بالقوه کرونای چینی به ۶۰ هزار نفر تزریق  شد
2020-10-24T12:07:48+03:30
واکسن های بالقوه کووید۱۹ توسعه یافته در چین تاکنون به ۶۰ هزار نفر تزریق شده و هیچ موردی از عوارض جانبی شدید در داوطلبان مشاهده نشده است.

اصلاح ساختار حقوق و دستمزد کارکنان دانشگاه آزاد در آینده نزدیک

اصلاح ساختار حقوق و دستمزد کارکنان دانشگاه آزاد در آینده نزدیک
2020-10-24T12:07:47+03:30
معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی، ارتقای سطح حقوق و دستمزد کارکنان این دانشگاه را امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر دانست و از اصلاح ساختار آن در آیند...

بازنگری در وام ودیعه مسکن دانشجویان/ مقطع تحصیلی از وام ودیعه مسکن حذف شد

بازنگری در وام ودیعه مسکن دانشجویان/ مقطع تحصیلی از وام ودیعه مسکن حذف شد
2020-10-24T12:07:47+03:30
معاون امور دانشجویان صندوق رفاه دانشجویان از بازنگری وام ودیعه مسکن و حذف مقطع تحصیلی از وام ودیعه مسکن خبرداد.

واکسن بالقوه کرونا آکسفورد کارآمد است

واکسن بالقوه کرونا آکسفورد کارآمد است
2020-10-24T11:40:59+03:30
تحقیقی جدید نشان می دهد واکسن بالقوه ای که دانشگاه آکسفورد برای مقابله با کووید۱۹ توسعه داده، طبق پیش بینی ها واکنش ایمنی در بدن انسان ایجاد می کند.

درمان بهتر کووید-19 با کمک یک مدل ریاضی

درمان بهتر کووید-19 با کمک یک مدل ریاضی
2020-10-24T11:30:58+03:30
پژوهشگران آمریکایی، یک مدل ریاضی ارائه داده‌اند که می‌تواند به درمان بهتر کووید-19 کمک کند.

پرداخت ۹۰ درصد هزینه بیماران بستری/پوشش بیمه ای ۲۴۰۰ قلم دارو

پرداخت ۹۰ درصد هزینه بیماران بستری/پوشش بیمه ای ۲۴۰۰ قلم دارو
2020-10-24T11:27:40+03:30
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران در پیامی هفته بیمه سلامت را تبریک گفت و آخرین اقدامات در این سازمان را تشریح کرد.

استاد دانشگاه شریف موفق به دریافت جایزه بین المللی فیزیک نظری شد

استاد دانشگاه شریف موفق به دریافت جایزه بین المللی فیزیک نظری شد
2020-10-24T11:27:40+03:30
دکتر کارگریان عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف موفق به کسب جایزه معتبر و بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام ۲۰۲۰ ICTP شد.

صفحه تکتونیکی گمشده در آمریکای شمالی پیدا شد!

صفحه تکتونیکی گمشده در آمریکای شمالی پیدا شد!
2020-10-24T11:17:41+03:30
متخصصان ژئوفیزیک ثابت کردند که صفحه تکتونیکی گمشده ملقب به "رستاخیز" واقعاً در آمریکای شمالی وجود داشته است.

راهکارهای کنترل سندرم تخمدان پلی‌کیستیک/ دو علامت تشخیص بیماری

راهکارهای کنترل سندرم تخمدان پلی‌کیستیک/ دو علامت تشخیص بیماری
2020-10-24T11:14:21+03:30
یک جراح و متخصص زنان و زایمان، از کاهش وزن و تغذیه سالم به عنوان راهکار اصلی کنترل علائم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک نام برد.

یک اپلیکیشن سکته مغزی را ردیابی می کند

یک اپلیکیشن سکته مغزی را ردیابی می کند
2020-10-24T11:14:20+03:30
محققان اپلیکیشنی توسعه داده اند که با کمک هوش مصنوعی نشانه های سکته را در بیمار ردیابی و در چند دقیقه نتایج را نشان می دهد.

امکان افزایش مقاومت به سایش و خوردگی ابزارآلات

امکان افزایش مقاومت به سایش و خوردگی ابزارآلات
2020-10-24T11:04:19+03:30
یکی از شرکت‌های دانش بنیان، دستگاه لایه نشانی شیمیایی بخار به‌کمک پلاسما را به بازار عرضه کرده که با استفاده از آن می‌توان نانوپوشش‌هایی از جنس تیتانیم (TiN)...

مهلت ثبت نام در فراخوان جذب اعضای هیات علمی علوم پزشکی اعلام شد

مهلت ثبت نام در فراخوان جذب اعضای هیات علمی علوم پزشکی اعلام شد
2020-10-24T11:01:01+03:30
متقاضیان شرکت در هفدهمین فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی تا آخر آبان ماه فرصت دارند در این فراخوان شرکت کنند.

ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های علوم پزشکی آزاد آغاز شد

ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های علوم پزشکی آزاد آغاز شد
2020-10-24T11:01:01+03:30
ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان مقطع کارشناسی ناپیوسته رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از امروز شنبه (۳ آبان) آغاز شد.

عملیات نمونه برداری ناسا از سیارک موفقیت آمیز نبود

عملیات نمونه برداری ناسا از سیارک موفقیت آمیز نبود
2020-10-24T10:47:41+03:30
فضاپیمای ناسا بیش از میزان پیش بینی شده از سیارک بن نو نمونه جمع آوری کرده و به همین دلیل ذرات آن در فضا در حال انتشار است.

جایگاه فضای مجازی در بیانیه گام دوم کجاست/ ما در شرایط استعمار مجازی به سر می‌بریم

جایگاه فضای مجازی در بیانیه گام دوم کجاست/ ما در شرایط استعمار مجازی به سر می‌بریم
2020-10-24T10:47:40+03:30
رئیس مرکز مطالعات فضای مجازی در تشریح جایگاه فضای مجازی در بیانیه گام دوم گفت: جامعه ایرانی در عرصه فضای مجازی در مرحله پیشاانقلاب به سر می‌برد و باید انقلاب...