میرنیوز

جزئیات طرح مجلس برای رونق دانش‌بنیان‌ها تا ۱۴۰۴/ تکالیف دولت در قبال شرکت‌های مبتنی بر فناوری

جزئیات طرح مجلس برای رونق دانش‌بنیان‌ها تا ۱۴۰۴/ تکالیف دولت در قبال شرکت‌های مبتنی بر فناوری 2020-08-05T08:17:42+04:30

به گزارش خبرنگار مهر، تحقق منویات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد به ویژه جهش تولید و دستیابی به اهداف و سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور، مستلزم بازنگری و به روز رسانی قوانین و تدوین مقررات لازم متناسب با اقتضائات جدید و تحولات اقتصادی و فناوری است. از آنجا که یکی از پایه های اصلی اقتصاد مقاومتی و افزایش تاب آوری اقتصاد و همچنین حل مشکل اشتغال نیروهای جوان متخصص و تحصیلکرده، شرکت های دانش بنیان و فعالیت های فناورانه و نوآورانه است، تدوین و تصویب قوانین لازم در این زمینه از سوی مجلس یازدهم بسیار ضروری و لازم است به انتظارات به حق جامعه و فعالان اقتصادی در این زمینه پاسخ مناسب و به موقع داده شود.

این مسئله به خصوص در شرایط پیچیده تحریمی که تامین کالاهای استراتژیک و حیاتی جامعه (نظیر انواع داروهای پیشرفته، انواع تجهیزات پزشکی، داروها و واکسن های دام و طیور و...) و کسب فناوری ها و تجهیزات مورد نیاز صنایع (مانند انواع قطعات مورد نیاز خطوط تولید صنایع، مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز برای ولیدات صنعتی و ...) با دشواری روبرو است، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

مسائل متعددی نظیر عدم صیانت از بازار داخل محصولات دانش بنیان در برابر واردات، عدم تطبیق نیازمندی های صنایع با توانمندی های فناورانه داخلی، فقدان ساماندهی زنجیره های ارزش در حوزه های راهبردی، چالش های شرکت ها در مواجهه با اخذ مجوزها و مقررات دست و پاگیر ناشی از بخشنامه های متعدد برخی سازمانها، عدم ساماندهی مناسب کسب و کارهای نوین در بخش های مختلف اقتصاد، عدم تجمیع و جهت دهی مناسب به خریدهای دستگاههای اجرایی، خلاء قانونی در زمینه ارزش گذاری دانش فنی و ... نیازمند قانونگذاری جدید مجلس در این حوزه است.

استفاده از ظرفیت نخبگانی کشور برای نگارش طرح «دانش بنیان»

در همین راستا دکتر محسن دهنوی نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح «جهش تولید دانش‌بنیان» که به امضای۶۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: باتوجه به این که نزدیک به ۱۰ سال از تصویب قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و ۸ سال از اجرایی شدن حمایت‌های این قانون با همکاری بی سابقه‌ دستگاه‌های اجرایی کشور می‌گذرد، با گذر زمان مسائل و نیازهای این شرکت‌ها متنوع تر شده اند؛ شرکت‌های بزرگتری که سابقه‌ بیشتری دارند اکنون نیازمند حمایت‌هایی هستند که برخی از آن‌ها در قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان پیش‌بینی نشده و یا به علت عدم وجود دانش کافی در خصوص نیازها و مسائل این شرکت‌ها به خوبی اجرایی نشده‌اند.

نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در برخی موارد این حمایت‌ها نیاز به تصویب و تغییر برخی قوانین دارد تا زمینه پاسخگویی به نیازهای جدید برای شرکت‌های دانش‌بنیان پیشرو فراهم شود. به عنوان نمونه، تخصیص مشوق‌هایی برای گسترش فعالیت‌های تحقیق و توسعه، جهت دهی بازار بزرگ خریدهای دولتی و عمومی کشور برای افزایش مقیاس و توسعه این شرکت‌ها، ایجاد فرصت ساخت بار اول محصولات دانش‌بنیان در کشور از طریق تقاضای بخش دولتی و عمومی، اجازه انعقاد قراردادهای پژوهشی دستگاه‌های اجرایی با آن‌ها، توسعه سازوکارهای تأمین مالی و رفع مسائل گمرکی و مشکلات ناشی از تحریم آن‌ها مواردی هستند که اولویت بالایی یافته‌اند.

ویژگی های طرح دانش بنیان مجلس

وی با اشاره به ویژگی های طرح دانش بنیان ارائه شده به مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: این طرح از سویی از طریق بهبود محیط کسب و کار در موضوعاتی نظیر مسائل مالیاتی، گمرکی، تأمین مالی، حقوقی و سایر مسائل مکمّل کسب و کارها به رونق کسب و کارهای بر پایه دانش کمک می‌کند؛ از سوی دیگر با طراحی سازوکارهای بازارسازی برای محصولات دانش بنیان و همچنین شکل دهی به زنجیره ارزش حوزه‌های اولویت دار در کشور گستره فعالیت این شرکت‌ها را به بخش بزرگتری از بازار داخلی تسری می‌دهد. همچنین با حمایت از توسعه توان صادراتی کسب و کار بر پایه دانش به ورود آن‌ها به بازارهای جهانی و توسعه هرچه بیشتر بازارشان کمک می‌کند.

دهنوی افزود: با وجود طولانی بودن و پر پیچ و خم بودن مسیر، بمنظور امکان‌پذیری رصد و ارزیابی تحقق جهش تولید دانش‌بنیان در کشور از یک سو و ارزیابی کارایی و اثربخشی این طرح از سوی دیگر، مبتنی بر مطالعات معتبر بین‌المللی و متناسب با زیست‌بوم دانش‌بنیان کشور، اهداف کمّی و اولویت‌های کلان در تحقق جهش دانش‌بنیان شناسایی شده و هدفگذاری برای دستیابی به اهداف کمّی مبتنی بر وضع موجود و پتانسیل‌ها انجام شده است.

دهوی ادامه داد: این طرح به نحوی طراحی شده تا ضمن تقویت بنیان‌های فناورانه، تولیدی و صنعتی در کشور، خلق ثروت پایدار نیز مدنظر باشد. بر این اساس، اهداف طرح که تحقق آن‌ها در افق ۱۴۰۴ پیش‌بینی شده است، اغلب رنگ و بوی اقتصادی دارند که از این میان می‌توان به میزان فروش و صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد. البته در کنار این اهداف اقتصادی، افزایش توانمندی فناورانه از طریق افزایش میزان هزینه‌کرد تحقیق و توسعه هم در بخش دولتی و عمومی و هم در بخش خصوصی و هم‌چنین اشتغال بخش دانش بنیان در کشور نیز در نظر گرفته شده که این طرح را متمایز می‌سازد.

نماینده مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در شرایط تحریمی تولید برخی کالاها توسط شرکتهای دانش‌بنیان با مشکل روبرو شده؛ در این طرح راهکارهایی ارائه شده است؛ مسئله‌ تحریم، شرکت‌های دانش‌بنیان را نیز مانند بقیه‌ شرکت‌ها در کشور تحت تأثیر قرار داده است. البته در برخی موارد شرکت‌های دانش‌بنیان با مشکلات جدی تر روبرو هستند زیرا موارد و قطعات مورد استفاده آن‌ها در تولید به علت سطح فناورانه‌ بالا بیش از شرکت‌هایی هست که مواد و قطعات اولیه تولیدات آن‌ها در کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: مشکل تحریم، در خصوص صادرات نیز وجود دارد و کالای دانش‌بنیان با مبدأ ایران و با نام تجاری ایران در برخی موارد مشمول تحریم‌ها است که مشکلات جدی برای این شرکت‌ها ایجاد می‌کند.

بسیج ظرفیت های کشور برای رفع مشکلات ناشی از تحریم دانش بنیان ها

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گمرک کشور از صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان به نام شرکت خارجی ممانعت می‌کند در حالیکه این یکی از ابزارهای اساسی دور زدن تحریم‌ها است، عنوان کرد: در این خصوص تمهیدی اندیشیده شده تا شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند با نام تجاری خارجی محصولات خود را صادر کنند؛ دوم، سازوکار اساسی تری طراحی شده تا کارگروهی ویژه با حضور دستگاه‌های اجرایی مرتبط تشکیل شده تا ظرفیت‌های داخلی کشور در موضوعات مالیات، گمرک، تسهیلات بانکی و... برای رفع مشکلات ناشی از تحریم شرکت‌های دانش‌بنیان به سرعت بسیج شود.

وی ادامه داد: براین اساس دو راهکار اصلی در این طرح پیش‌بینی شده است. اول، گمرک کشور از صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان به نام شرکت خارجی ممانعت می‌کند در حالیکه یکی از ابزارهای اساسی دور زدن تحریم‌ها است. در این خصوص تمهیدی اندیشیده شده تا شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند با نام تجاری خارجی محصولات خود را صادر کنند. دوم، سازوکار اساسی تری طراحی شده تا کارگروهی ویژه با حضور دستگاه‌های اجرایی مرتبط تشکیل شده تا ظرفیت‌های داخلی کشور در موضوعات مالیات، گمرک، تسهیلات بانکی و... برای رفع مشکلات ناشی از تحریم شرکت‌های دانش‌بنیان به سرعت بسیج شود.

دهنوی خاطر نشان کرد: یکی از نقاط متمایزکننده‌ این طرح، همکاری گسترده‌ شرکت‌های دانش‌بنیان در احصاء چالش‌ها، مسائل و پیشنهاد اولویت‌ها و راهکارهای مرتبط بوده است. بر این اساس ضمن جمع بندی مستندات موجود در خصوص تجارب شرکت‌های دانش‌بنیان در موضوعات مختلف بیمه ای، مالیاتی، گمرکی، مالی، حقوقی، ثبتی و .... در سال‌های اخیر، موارد جمع بندی شده مجددا با جمعی از فعالان تولید دانش‌بنیان مطرح شده و ضمن اضافه شدن موارد جدید و بهبود اطلاعات قبلی، تلاش شد تا مواد پیشنهادی به خوبی مطالبات صحیح و ضروری این کسب و کارها را نمایندگی کند.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به ضرورت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و مقاومتی و با توجه به نامگذاری امسال توسط رهبر معظم انقلاب به جهش تولید و تأکید فراوان ایشان به اهمیت رونق تولید دانش‌بنیان، این طرح به خوبی و با همکاری دستگاه‌های مختلف اهداف پیش‌بینی شده را محقق کند. بر این اساس، برای تحقق در افق ۱۴۰۴، اهداف مشخصی در این طرح ارائه شده است که امیدوار هستیم با تحقق آن در تولیدات دانش‌بنیان رونق بیافتد.

در این گزارش به بخش هایی از این طرح دانش بنیان اشاره کردیم که در ذیل آمده است:

این طرح که به کمیسیون صنایع معادن ارجاع داده شده، ۳۳ ماده  دارد که در آن، صنایع غذایی، اقلام اولویت دار حوزه سلامت، تهیه اقلام اولیت دار بخش صنعت کشور، ایجاد کارگروهی برای تولید اولی ها، ایجاد صندوقی برای دریافت وام توسط شرکت های دانش بنیان و... ذکر شده است. 

توجه به زنجیره ارزش امنیت غذایی در طرح دانش بنیان

در ماده (۱) این طرح آمده است به منظور تکمیل و توسعه زنجیره ارزش و ارتقای تاب‌آوری ملی در حوزه‌های مرتبط با امنیت غذایی با اولویت حوزه‌های زیر وزارت جهاد کشاورزی موظف است با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور به صورت سالانه، وضعیت زنجیره‌های ارزش این بخش مشتمل بر توانمندی‌های تولیدی و فناورانه، چالش‌ها و مشکلات بخش و نقاط ضعف کشور در این بخش را اعلام عمومی کند. هیئت وزیران موظف هستند اهداف و برنامه «تکمیل و توسعه زنجیره ارزش امنیت غذایی کشور» را ظرف ۶ ماه از تصویب این قانون، مصوب کنند.

ذیل این ماده بخش های مربوط به «واکسن‌های دام، طیور و آبزیان»،« داخلی‌سازی بذور، سموم و کودهای وارداتی اولویت‌دار»، « افزایش بهره‌وری تولید داخل اقلام اساسی امنیت غذایی»، « ارتقای تولید داخلی اجزای با ارزش افزوده بالای امنیت غذایی از قبیل مواد افزودنی و نگهدارنده، آنزیم‌ها، ویتامین‌ها، استارترها و پروبیوتیک‌ها»، « حمایت از طرح‌های به‌نژادی و اصلاح ژنتیکی در حوزه‌های «نهال و ارقام باغی، دام‌های سبک و سنگین، طیور (به ویژه مرغ لاین)»، « کاهش و فرآوری ضایعات»، « فناوری‌های نگهداری، انبارش و توزیع» مد نظر قرار گرفته اند.

تکمیل و توسعه زنجیره ارزش اقلام اولویت‌دار صنعت و معدن کشور

فناوری‌های مرتبط با «اکتشاف، استخراج و فرآوری موادمعدنی مورد نیاز صنایع پیشرفته به ویژه سیلیس، لیتیوم و نیز فناوری‌های راهبردی عناصر پرمصرف به ویژه روی، آلومینیوم، آهن و مس»، « فناوری‌های مرتبط با تولید مواد پیشرفته صنعت فولاد بخصوص کک سوزنی، الکترود گرافیتی و مواد نسوز»، « دستیابی به دانش فنی اقلام کلیدی تولید خودرو بخصوص موتورهای کم‌مصرف و هیبریدی، گیربکس، واحد فرمان الکترونیک (ECU) و تایر ماشین‌های سنگین»، « تسلط بر توانمندی فناورانه تولید انواع توربین، کمپرسور و اکسترودرهای خاص صنعت پتروشیمی، موتورهای ضدانفجار و سیستم‌های اتوماسیون بخصوص در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی»،« کسب دانش فنی تولید تجهیزات و موتورهای دوار و پمپ‌های فشار قوی مورد نیاز صنایع پالایشگاهی و تولید نیرو»، « ارتقای توانمندی فنی و تعمیق سطح داخلی‌سازی تولید اتوبوس و موتورسیکلت برقی بخصوص در فناوری‌های مرتبط با باتری»، « فناوری‌های مرتبط با نفت، گاز و پتروشیمی به ویژه فناوری‌های ازدیاد برداشت، لوله‌های سوپر آلیاژی CRA، انواع کاتالیست‌ها، فناوری‌های گوگردزدایی برش‌های سنگین نفتی و فناوری‌های غشایی»،« ارتقای توانمندی فنی و تعمیق سطح داخلی‌سازی در موضوعات اولویت‌دار مخابرات و ارتباطات شامل انواع سوئیچ‌ها، سامانه‌های ذخیره‌سازی داده، ابزار کشف تقلب، رمزنگاری و امنیت، ریز تراشه‌ها و ریزپردازنده‌های اپتوالکترونیک، نقاط دسترسی ۵، روتر و فیبر نوری» از جمله دومین موضوع مورد تاکید در طرح دانش بنیان است.

توسعه زنجیره ارزش اقلام اولویت‌دار حوزه سلامت کشور

در این  ماده طرح دانش بنیان به «تولید محصولات دارویی پیشرفته داروهای بیولوژیک، داروهای ضدسرطان، توسعه استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان، واکسن‌های پیشرفته انسانی و تولید ماده اولیه دارویی»، « توانمندی‌های فنی تولید تجهیزات و ملزومات پیشرفته پزشکی به ویژه انواع استنت‌های پیشرفته، کارتریج استپلر، آنژیوکت، کامپوننت‌های تیبیال و فمورال، دریچه‌های بیولوژیکی قلب، گایدینگ کتتر و کتترهای قلبی و عروقی، ام.آر.آی، سی‌تی‌اسکن، سونوگرافی، آنژیوگرافی، اکو کاردیوگرافی، دوربین لاپاراسکوپی، دستگاه سنجش تراکم استخوان، فلوئوروسکوپ، اسپکترو فوتومتر و دستگاه توموگرافی چشم»، «توسعه تولید قطعات یدکی پیشرفته (به ویژه دتکتورها، تیوب‌های X-Ray، کابل‌های با ولتاژ بالا، یونیت‌های سرور، اینورتر، پمپ و سنسور) و مواد اولیه پیشرفته با گرید پزشکی (به ویژه تیتانیوم، مایع هلیوم، پلی‌کربنات، استنلس استیل، رزین PVC، پلی اتر اتر کتون و پلی‌پروپیلن) در حوزه توسعه تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی» توجه شده است که جز اقلام اولویت دار حوزه سلامت کشور هستند.

ایجاد کارگروه «تولید بار اول» 

در این طرح به ایجاد کارگروهی در راستای ساماندهی تولیدات در کشور و مدیریت واردات محصولاتی که در کشور توانایی تولید دارد تاکید شده است. در همین راستا در یکی از بخش های این طرح دانش بنیان به ایجاد کارگروهی برای تولیدات بار اولی تاکید شده است که متشکل از نمایندگان معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور و وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل می‌شود. این کارگاه به منظور تولید یک محصول برای اول تشکیل خواهد شد.

وجود تبصره برای جلوگیری از شکست کسب و کارهای نوپا

به منظور برطرف کردن موانع شروع کسب و کارهای نوپا در کشور و کاهش خطر (ریسک) راه اندازی و انحلال این کسب  و کارها، تبصره ای در این طرح  آمده که گروه های اقتصادی نوپا در خصوص نگهداری دفاتر تجاری و ثبت تجاری، مصداق کسبه از الزام نگهداری دفاتر، ثبت تجاری و حسابرسی رسمی معاف هستند.

«صندوق دولتی توسعه ضمانت فناوری» ایجاد می شود

در  ماده ۱۵ طرح دانش بنیان آمده است که صندوق دولتی توسعه ضمانت فناوری با هدف صدور ضمانت نامه ها برای پوشش خطر (ریسک) و تأمین مالی تولیدات فناورانه در کشور و حفاظت از کسب و کارهای فناورانه در برابر تحریم های بین المللی و به منظور تأمین کسر وثایق تولیدکنندگان محصولات دانش بنیان و فناورانه و حمایت از صندوق های غیر دولتی موجود در حوزه ضمانت، ایجاد می شود.

پیش بینی شده که سرمایه اولیه این صندوق معادل پنجاه هزار میلیارد ریال از محل سهم حداقل نیم درصد از منابع بودجه عمومی و منابع صندوق توسعه ملی تأمین می شود. بانک ها و سایر موسسات اعتباری، نهادهای عمومی غیر دولتی و سایر اشخاص حقوقی می توانند با تأمین بخشی از سرمایه علاوه بر مبلغ سرمایه اولیه مندرج در این ماده سهامدار صندوق شوند. 

کمک بلاعوض با هدف توسعه فناوری

به منظور ارتقای توان تحقیق و توسعه و رونق تولید دانش بنیان، عبارت «کمک های بلاعوض دولتی به شرکت های دانش بنیان و فناور با هدف توسعه فناوری» به عنوان بند «د» به ماده (۱۲۷) قانون مالیات های مستقیم اضافه می شود.

صادرات محصولات ایرانی با نام تجاری در کمترین زمان ممکن

در بند دیگری گمرک جمهوری اسلامی ایران موظف است با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور دستورالعمل شناسایی و تسهیل فرآیندهای گمرکی در صادرات محصولات داخلی تولید شده در شرکت های دانش بنیان با نام های تجاری خارجی را ظرف مدت سه ماه از تصویب این قانون تدوین و ابلاغ کند.

اختصاص بودجه های دولتی برای ایجاد شرکتهای دانش بنیان

دستگاه های اجرایی کشور مجازند تمام یا بخشی از حقوق و دارایی های فکری خود را به پژوهشگران و اعضای هیئت علمی برای ایجاد شرکت های زایشی به صورت بلاعوض واگذار کنند؛ دستگاه های اجرایی مجازند درآمدهای ناشی از ایجاد و توسعه شرکت های زایشی را در قالب انگیزه های تجاری سازی و توسعه کسب و کار پژوهشگران و اعضای هیئت علمی و نیز زیرساخت های مورد نیاز آن هزینه کنند.

اجاره و به کارگیری دارایی ها، تجهیزات و امکانات مادی و معنوی دستگاه های اجرایی در مسیر تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و توسعه شرکت های زایشی و افزایش منابع درآمدی آنها بلامانع است. آئین نامه این ماده به پیشنهاد وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور به تصویب هیئت وزیران می رسد.

وظیفه استانداری ها در قبال دانش بنیان ها

استانداری ها موظفند املاک مازاد (زمین و ساختمان) دستگاه های اجرایی با اولویت املاک آموزشی و پژوهشی را شناسایی نموده و اقدامات لازم را برای تخصیص این فضای مازاد به استقرار شرکت ها و فعالیت های دانش بنیان انجام دهند. معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور موظف است از استقرار شرکت ها و فعالیت های دانش بنیان و فناور در این فضاهای مازاد حمایت کند.

همچنین شهرداری ها موظفند به منظور بازآفرینی نواحی صنعتی که در محدوده شهری بلااستفاده و متروک هستند، اقدامات لازم به منظور شکل گیری کارخانه های نوآوری با محوریت بخش خصوصی و با رویکرد توانمندسازی شرکت ها و افراد در زیست بوم اقتصاد دانش بنیان اقدام کنند.

«بنیاد ملی اختراعات ایران» تأسیس می شود

با هدف حمایت از تولیدکنندگان محصولات دانش بنیان و با فناوری بالا و تسهیل تبادلات فناوری و به منظور ثبت بین المللی اختراعات با کیفیت داخلی، درآمدزایی و تجاری سازی آنها «بنیاد ملی اختراعات ایران» با مأموریت فراهم نمودن تبادلات نوآوری، ایجاد و توسعه زیست بوم کسب و کار مالکیت فکری، گسترش فرهنگ ثبت اختراعات باکیفیت بین المللی در راستای خلق سود و افزایش درآمد ملی و تجاری سازی و کسب در آمد از مالکیت فکری، به عنوان مؤسسه هیأت امنایی وابسته به معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در کشور تأسیس می شود. اساسنامه این مؤسسه به پیشنهاد معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

در خصوص واردات محصولات مشابه که خوشبختانه امروزه تا حدی جلوی آن گرفته می‌شود نیز تمهیداتی اندیشیده شده است. یکی از مهمترین این تمهیدات مربوط به حمایت از ساخت بار اول محصولات دانش‌بنیان است. چنانچه هریک از دستگاه‌های اجرایی بخواهند کالای دانش‌بنیانی را برای طرح‌ها و پروژه‌های خود یا به عنوان کالای مصرفی با دوام تهیه کنند که تاکنون در کشور ساخته نشده ولی ظرفیت تولید آن وجود دارد، از طریق کارگروه ساخت بار اول، این فرصت در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان شایسته و حائز صلاحیت قرار می‌گیرد تا این کالا را برای بار اول و به سفارش کارفرما تولید کرده و به علت نبود نمونه اولیه موجود، تأمین از خارج از کشور صورت نگیرد.

مورد دیگر مربوط به صنعت ماشین‌سازی در کشور است. متأسفانه واردات تجهیزات و ماشین‌آلات منجر به ضعف جدی کشور در توانمندی تولیدی و صنعتی کشور منجر شده است. براین اساس و به منظور ارتقای توانمندی داخلی طراحی و مهندسی در کشور، کمک به ساخت ماشین آلات خط تولید، توسعه صادرات خدمات فنّی و مهندسی و ایجاد توانمندی طراحی و ساخت کامل خط تولید در کشور پیشنهاد شده تا معافیت حقوق ورودی ماشین آلات ملغی شود.

این طرح در کمیسیون‌های تخصصی مرتبط شامل صنعت و معدن و آموزش و پژوهش و همچنین برنامه و بودجه مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از تأیید نهایی در صحن علنی طرح می‌شود.

دهنوی معتقد است که یکی از نقاط قوت این طرح، جامع بودن و همه جانبه بودن آن است که در وهله اول به دنبال بکارگیری ظرفیت‌های موجود در دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های مختلف کشور است. بر این اساس، مواد پیشنهادی این طرح مبتنی بر جهت دهی و فعالسازی ظرفیت‌های مغفول کشور انجام شده و اغلب دستگاه‌های اجرایی کشور شامل وزارتخانه‌ها، نهادهای عمومی غیر دولتی، بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی، دانشگاه‌ها و هم‌چنین بخش خصوصی در این طرح حضور دارند.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

لزوم برخورد با سوءاستفاده کنندگان از واکسن پاکبانان/ مدیران ناظر سریعا عزل شوند

لزوم برخورد با سوءاستفاده کنندگان از واکسن پاکبانان/ مدیران ناظر سریعا عزل شوند
2021-04-17T00:27:35+04:30
وزیر بهداشت به رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان، دستور داد با سوء استفاده کنندگان از تزریق واکسن به پاکبانان در آبادان برخورد شود.

لزوم برخورد با سوءاستفاده کنندگان از واکسن پاکبانان/ مدیران ناظر عزل شوند

لزوم برخورد با سوءاستفاده کنندگان از واکسن پاکبانان/ مدیران ناظر عزل شوند
2021-04-17T00:14:15+04:30
وزیر بهداشت به رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان، دستور داد با سوء استفاده کنندگان از تزریق واکسن به پاکبانان در آبادان برخورد شود.

ساخت یک مزرعه هوشمند و خودکفای مینیاتوری

ساخت یک مزرعه هوشمند و خودکفای مینیاتوری
2021-04-16T17:24:15+04:30
دانشمندان سنگاپوری موفق به ساخت یک مزرعه کوچک مینیاتوری خودکفا موسوم به "SmartFarm" شده‌اند که با استفاده از آبی که از هوا می‌گیرد، گیاهان درون خود...

داستان تونل مجازی و دیدن آن طرف کره زمین با موبایل چیست؟

داستان تونل مجازی و دیدن آن طرف کره زمین با موبایل چیست؟
2021-04-16T17:24:14+04:30
"گوگل فلوم" نام قابلیت جدیدی است که برای مشاهده مستقیم آن طرف کره زمین از هر جا که کاربر ایستاده است، با بهره‌گیری از فناوری واقعیت افزوده استفاده ...

سوئیس ‌به آموزش حضوری باز می‌گردد

سوئیس ‌به آموزش حضوری باز می‌گردد
2021-04-16T17:24:14+04:30
قرار است به زودی آموزش در دانشگاه‌های سوئیس مجددا به صورت حضوری پیگیری شود.

اجازه تزریق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم/ بسیج ملی واکسیناسیون در طرح شهید سلیمانی

اجازه تزریق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم/ بسیج ملی واکسیناسیون در طرح شهید سلیمانی
2021-04-16T14:40:59+04:30
کرمانشاه- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست استانی ستاد گرونا کرمانشاه گفت: اجازه تزریق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم.

فناوری ساخت تجهیزات تولید کود شیمیایی بومی‌ شد

فناوری ساخت تجهیزات تولید کود شیمیایی بومی‌ شد
2021-04-16T14:30:55+04:30
یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد با تولید کود شیمیایی و راه‌اندازی خط تولید این محصول، اقدامی موثر برای خودکفایی در کشاورزی بردارد.

مرگ مشکوک یک دانشجو، پس از دریافت واکسن کرونا

مرگ مشکوک یک دانشجو، پس از دریافت واکسن کرونا
2021-04-16T14:30:54+04:30
بنا بر اعلام پلیس اوهایو،‌ مرگ یک دانشجوی دانشگاه سینسیناتی پس از دریافت واکسن کووید-۱۹، تحت پیگیری است.

دانشمند ایرانی قوی‌ترین واکسن کرونا را می‌سازد

دانشمند ایرانی قوی‌ترین واکسن کرونا را می‌سازد
2021-04-16T14:30:54+04:30
واکسنی که تاکنون هرگز نام آن را نشنیده‌ایم، توسط دانشمند ایرانی الاصل ساکن آمریکا به نام دکتر "کیوان مجرد" به تازگی آزمایش‌های انسانی خود را آغاز ک...

خودروی برقی مرسدس با یک بار شارژ ۷۷۰ کیلومتر طی می‌کند

خودروی برقی مرسدس با یک بار شارژ ۷۷۰ کیلومتر طی می‌کند
2021-04-16T14:27:37+04:30
شرکت مرسدس بنز از تولید یک خودروی تمام برقی خبر داده که با یک بار شارژ قادر به پیمودن مسیری ۷۷۰ کیلومتری است.

آغاز جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان از اول اردیبهشت

آغاز جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان از اول اردیبهشت
2021-04-16T14:27:36+04:30
سی و ششمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور از اول اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ در همه دانشگاه‌های دولتی و غیرانتفاعی تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری...

میزان قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر در سال گذشته ۴ برابر شد

میزان قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر در سال گذشته ۴ برابر شد
2021-04-16T14:27:36+04:30
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به رشد ۴ برابری جذب قراردادهای صنعتی این دانشگاه گفت: میزان قراردادهای صنعتی این دانشگاه در سال ۹۹ نسبت به سال ۸۸ بیش از...

شناسایی ۲۵۲۶۱ بیمار جدید کرونایی/ ۳۲۸ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۲۵۲۶۱ بیمار جدید کرونایی/ ۳۲۸ نفر دیگر فوت شدند
2021-04-16T14:00:55+04:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تازه ترین آمار کرونا در شبانه روز گذشته را اعلام کرد.

شناسایی ۲۵۲۶۱ بیمار جدید کرونایی/۳۲۸ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۲۵۲۶۱ بیمار جدید کرونایی/۳۲۸ نفر دیگر فوت شدند
2021-04-16T13:47:36+04:30
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تازه ترین آمار کرونا در شبانه روز گذشته را اعلام کرد.

گوگل ارث تغییرات ۳۷ ساله زمین را نشان می‌دهد

گوگل ارث تغییرات ۳۷ ساله زمین را نشان می‌دهد
2021-04-16T13:00:57+04:30
نرم افزار گوگل ارث بعد از چهار سال به طور اساسی به‌روزرسانی شده و امکانات جالب توجهی مانند مشاهده تغییرات ۳۷ ساله زمین به آن اضافه شده است.

اجازه ترزیق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم/ بسیج ملی واکسیناسیون در طرح شهید سلیمانی

اجازه ترزیق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم/ بسیج ملی واکسیناسیون در طرح شهید سلیمانی
2021-04-16T12:47:36+04:30
کرمانشاه- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست استانی ستاد گرونا کرمانشاه گفت: اجازه ترزیق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم.

فراخوان جذب استارت‌آپ یا طرح سرمایه‌پذیر فین‌تک منتشر شد

فراخوان جذب استارت‌آپ یا طرح سرمایه‌پذیر فین‌تک منتشر شد
2021-04-16T11:57:37+04:30
صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای شناسایی طرح‌ها و استارت‌آپ‌های سرمایه‌پذیر حوزه فناوری‌های مالی(فین‌تک) فراخوان منتشر کرد. ...

سفیدترین رنگ ساختمان ساخته شد

سفیدترین رنگ ساختمان ساخته شد
2021-04-16T11:57:37+04:30
دانشمندان با ساخت یک رنگ فوق سفید، به لطف اثر خنک کنندگی تابشی می‌توانند استفاده از برق را کاهش دهند و ضمن جلوگیری از انتشار کربن دی اکسید، به معنای واقعی کل...

۸۴ فارغ‌التحصیل از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به مراکز علمی داخلی پیوستند

۸۴ فارغ‌التحصیل از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به مراکز علمی داخلی پیوستند
2021-04-16T11:57:36+04:30
استفاده از توان تخصصی و دانشی دانش آموختگان یکصد دانشگاه برتر دنیا در دانشگاه‌های کشور، سال گذشته منجر به جذب ۸۴ نفر شد.

ایجاد هسته تحقیقاتی مهندسی زیستی با همکاری اساتید داخلی و خارجی

ایجاد هسته تحقیقاتی مهندسی زیستی با همکاری اساتید داخلی و خارجی
2021-04-16T11:57:36+04:30
رییس مرکز تحقیقات و توسعه زیست فناوری دانشگاه تربیت مدرس، با اشاره به فعالیت‌های تحقیقاتی این مرکز گفت: علاوه بر تشکیل هسته تحقیقاتی مهندسی زیستی(BERC) با هم...

تاریخچه‌ کشف سیاه‌چاله‌ها از نظریه تا اثبات

تاریخچه‌ کشف سیاه‌چاله‌ها از نظریه تا اثبات
2021-04-16T11:57:35+04:30
سیاه‌چاله‌ها همیشه موضوع جالب و رازآلودی برای ستاره‌شناسان و دیگر دانشمندان بوده‌اند. ناسا ۱۲ تا ۱۶ آوریل (۲۳ تا ۲۷ فروردین)را هفته‌ی سیاه‌چاله نامگذاری کرده...

اپل دیگر آیفون مینی نمی‌سازد

اپل دیگر آیفون مینی نمی‌سازد
2021-04-16T11:40:56+04:30
اپل سال آینده چهار مدل آیفون جدید تولید و عرضه می‌کند که دوربین‌های بهتری خواهند داشت، اما خبری از عرضه آیفون مینی جدید نخواهد بود.

استفاده اطلاعاتی از هوش مصنوعی در اروپا ممنوع می شود

استفاده اطلاعاتی از هوش مصنوعی در اروپا ممنوع می شود
2021-04-16T11:00:57+04:30
یک سند فاش شده اتحادیه اروپا نشان می‌دهد استفاده از هوش مصنوعی برای جاسوسی از مردم و شناسایی چهره آنها به علت ضعف‌های آن توقف می‌شود.

امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت مجازی برگزار می شود

امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت مجازی برگزار می شود
2021-04-16T11:00:56+04:30
مدیرکل روابط عمومی دانشگاه اعلام کرد: امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت غیرحضوری و مجازی خواهد بود.

سی و یکمین اجلاس روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور برگزار شد

سی و یکمین اجلاس روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور برگزار شد
2021-04-16T10:20:57+04:30
سی و یکمین اجلاس رؤسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد که به دلیل شیوع بیماری کرونا دانشگاه‌های مستقر در تهران و استان‌ها به صورت مج...

جزئیات خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک/زمان تحویل از خرداد

جزئیات خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک/زمان تحویل از خرداد
2021-04-16T10:07:39+04:30
سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو، از نهایی شدن قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک V خبر داد.

۴ هزار درگاه الکترونیک مشکوک به پولشویی، مسدود شد

۴ هزار درگاه الکترونیک مشکوک به پولشویی، مسدود شد
2021-04-16T10:07:38+04:30
مقام مسئول در شبکه بانکی گفت: ۴۱۰۰ ترمینال که حساب با درگاه منطبق نبود و مشکوک به پولشویی و یا اجاره‌ای بودن درگاه بودند، مسدود شدند.

تزریق واکسن کرونا جدی ترین مطالبه دانشجویان حاضر در مراکز درمانی کووید ۱۹

تزریق واکسن کرونا جدی ترین مطالبه دانشجویان حاضر در مراکز درمانی کووید ۱۹
2021-04-16T10:07:38+04:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تزریق واکسن به دانشجویان حاضر در مراکز درمانی کووید ۱۹ در کنار کادر درمان یک ضرورت است و با اولویت بندی رشته هایی که درگیر...

تولید دستگاه تصفیه و ضدعفونی‌کننده هوا مبتنی بر پلاسمای سرد

تولید دستگاه تصفیه و ضدعفونی‌کننده هوا مبتنی بر پلاسمای سرد
2021-04-16T09:40:58+04:30
محققان یک شرکت دانش بنیان دستگاه تصفیه و ضدعفونی کننده هوا مبتنی بر پلاسمای سرد را به تولید رساندند.

تولید اولین واکسن ایرانی آبزیان/ قزل آلا از انواع بیماری نجات می یابد

تولید اولین واکسن ایرانی آبزیان/ قزل آلا از انواع بیماری نجات می یابد
2021-04-16T09:27:37+04:30
محققان در یک شرکت دانش بنیان واکسن آبزیان را برای جلوگیری از بیماریهای برخی ماهی ها همچون قزل آلا به تولید رساندند.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)