میرنیوز

برخی دستگاه ها به ساخت وساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی کمک می کنند!

برخی دستگاه ها به ساخت وساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی کمک می کنند! 2021-12-01T14:32:37+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، صفدر نیازی در نشستی به مناسبت روز جهانی خاک، ادامه داد: سال‌های گذشته خرد شدن زمین‌های کشاورزی به شدت افزایش یافته و تعداد قطعات اراضی کشاورزی بیشتر شده است و این روند ادامه دارد.

وی همچنین همکاری نکردن برخی از دستگاه‌های خدمات‌رسان در حوزه آب و برق و گاز را عامل مهمی در تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی دانست و گفت: البته برخی از دستگاه‌ها در برخی استان‌ها همکاری خوبی باسازمان انجام می‌دهند اما متأسفانه در برخی موارد نیز شاهدخدمات‌رسانی به ساخت‌وسازهایی هستیم که در اراضی کشاورزی به صورت غیرمجاز انجام می‌شود و این کار را برای ما دشوار کرده است.

وی یکی دیگر از علل خرد شدن زمین‌های کشاورزی را قانون ارث دانست وافزود: البته در این مورد مباحث متعددی وجود دارد و این موضوعی فقهی است، به هرحال پژوهش‌هایی در این زمینه صورت گرفته وراهکارهایی ارائه شده است به عنوان مثال اینکه بعد از فوت مالک زمین دراختیار یکی از ورثه که توانایی و تخصص کشاورزی دارد، قرار بگیرد واین کار زیر نظر دولت انجام شود.

نیازی همچنین ارزش افزوده اراضی تغییر کاربری یافته را از علل دیگرگرایش به از بین رفتن زمین‌های کشاورزی دانست و گفت: ارزش افزوده بالایی که تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به ویژه در استان‌های شمالی دارد افراد را ترغیب می‌کند که زمین کشاورزی را به ویلا و بنای مسکونی تبدیل کنند.

تبدیل روستاهای بالای پنج هزار نفر به شهرها از دیگر مباحثی بود که معاون حفظ کاربری سازمان امور اراضی با اشاره به آن افزود: تبدیل روستاهای کشور به شهرها باعث می‌شود که قوانین شهرها بر این گونه اراضی حاکم شود.

نیازی ادامه داد: عواملی مانند خروج دام از روستا، عدم پرداختن به کشاورزی، تهیه نقشه جامع برای شهر و مواردی از این قبیل باعث می‌شودکشاورزی روستا تحت تأثیر قرار بگیرد و در مواردی از بین برود.

وی درباره تهیه سند برای زمین‌های کشاورزی گفت: خوشبختانه وزیر جدیدجهاد کشاورزی پیگیر این موضوع هستند و تلاش می‌کنند که در مدت پنج سال آینده این کار به سرانجام برسد و همه زمین‌های کشاورزی سنددارشوند.

نیازی با بیان اینکه با توجه به کمبود امکانات و تجهیزات در استان‌ها وهمچنین پهناور بودن بسیاری از استان‌های کشور امکان پایش کامل اراضی کشاورزی برای مجموعه سازمان امور اراضی در سراسر کشوربسیار دشوار است، ادامه داد: استفاده از تصاویر ماهواره‌ای که هر ششماه یکبار به‌روزرسانی می‌شود و همچنین استفاده از ظرفیت پنجره واحد زمین با همکاری دیگر دستگاه‌ها در شناسایی تغییر کاربری اراضی کشاورزی در دستور کار سازمان امور اراضی قرار گرفته و به صورت پایلوت در استان‌های البرز و قزوین در حال اجراست.

معاون حفظ کاربری سازمان امور اراضی همچنین وجود سامانه ۱۳۱ رابستر مناسبی برای مشارکت مردم در این زمینه دانست و گفت: مردم می‌توانند از طریق این سامانه به ثبت تخلفات در حوزه تغییر کاربری اراضی کشاورزی بپردازند و همکار سازمان امور اراضی در این زمینه باشند.

وی تصریح کرد: از سال ۹۴ تا کنون ۴۵ هزار مورد در سطح ۱۹ هزارهکتار تغییر کاربری در قالب فعالیت‌های مرتبط با بخش کشاورزی صورت‌گرفته است و در این مدت ۲۸ هزار مورد تغییر کاربری در قالب فعالیت‌های بخش غیرکشاورزی رخ داده است و می‌توان گفت ۸۰ درصد تغییرکاربری‌ها به اسم اتاق کارگری انجام می‌شود.

نیازی ادامه داد: متأسفانه ۸۰ درصد از تغییر کاربری‌ها در حریم شهرهاو روستاها صورت می گیرد و تنها ۲۰ درصد از این تغییر کاربری‌ها دراراضی کشاورزی خارج از حریم انجام می‌شود و ما طبق قانون موظف بهبرخورد با این موارد هستیم.

معاون حفظ کاربری سازمان امور اراضی تأکید کرد: از مشکلات اساسی ما درآمدزایی دستگاه‌ها از صدور مجوزهاست، به عنوان مثال کسی که دراراضی کشاورزی حریم شهرها ساخت‌وساز می‌کند فقط جریمه آن رامی‌پردازد و موظف به تخریب بنا نیست از این رو وقتی موضوع در محاکم قضایی مطرح می‌شود به استناد اینکه یکی از دستگاه‌های دولتی به آن مجوز داده است حکم برائت می‌گیرد و زمین کشاورزی به حالت اولیه برنمی‌گردد.

نیازی خاطرنشان کرد: در بحث درآمدهای حاصل شده مربوط به حفظ کاربری اراضی کشاورزی طبق قانون باید ۸۰ درصد از آن به سازمان امور اراضی برگردد که متأسفانه این امر محقق نمی‌شود و هر سال مقدارکمی به این سازمان برمی‌گردد به عنوان مثال در سال ۹۶ حدود ۳۴ درصد در سال ۹۷ حدود ۴۵ درصد در سال ۹۸ تقریباً ۵۱ درصد و در سال گذشته تنها ۲۵ درصد از این مبلغ به سازمان اختصاص یافته است.

وی با اعلام اینکه در شمال کشور ۴۰۰ هزار هکتار زمین شالیزار داریم، گفت: در این مقدار زمین باید دو میلیون تن برنج تولید کنیم اما در حدود۱۳۰ هزار هکتار از این شالیزارها داخل بافت طرح‌های ‌هادی واقع شدهاست که زمینه تغییر کاربری آنها بسیار بالاست.

نیازی همچنین گفت: از اقدامات ۱۰۰ روزه سازمان امور اراضی می‌توان به اعطای صد و پنج مورد مجوز صادر شده در موضوع تبصره چهار در۱۰۷ هکتار اشاره کرد همچنین در بحث تبصره یک ۳۴۹ مورد مجوز در ۴۵ هکتار صادر شده همچنین ۲۵ مورد مجوز برای طرح‌های معاف ازعوارض صادر شده است.

معاون حفظ کاربری سازمان امور اراضی همچنین افزایش قیمت زمین درحریم شهرها و روستاها را از عوامل اصلی تغییر کاربری اراضی کشاورزی و اختلاف آن با قیمت زمین‌های کشاورزی دانست.

در این نشست فرمانده یگان حفاظت امور اراضی نیز با اشاره به تشکیل یگان حفاظت در سال ۹۷ گفت: پس از تشکیل این یگان فرماندهان استانی منصوب شدند و طی چند مرحله نسبت به جذب سربازان لیسانس وظیفه برای همکاری با یگان حفاظت استان‌ها اقدام شده است.

سرهنگ ابراهیم حسن‌آبادی افزود: تاکنون ۳۶۰ دستگاه خودروی گشت برای یگان‌های استانی تأمین شده است و دوره‌های آموزشی ویژه ضابطین قضایی نیز برگزار شده است.

وی ادامه داد: ۱۹ هزار مورد تماس مردمی با سامانه ۱۳۱ در سال جاری ثبت شده است و اعتقاد داریم مشارکت مردمی در پیشگیری از وقوع تخلفات تغییر کاربری بسیار مهم است.

حسن‌آبادی تصریح کرد: از ابتدای سال تا کنون حدود ۳۸ هزار مورد تغییر کاربری غیرمجاز در کشور شناسایی شده است و در خصوص ۱۳ هزار مورد از آنها اجرای تبصره دو ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری (توقف عملیات و جلوگیری از تغییر کاربری) صورت گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین ۶۷۵ حکم قضایی در ۲۵ هکتار از اراضی تغییر کاربری یافته اجرا شده است

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

آغاز به کار ۴ پروژه خودکفایی کشور در کودهای فسفاته و پتاسه

آغاز به کار ۴ پروژه خودکفایی کشور در کودهای فسفاته و پتاسه
2022-01-19T12:45:26+03:30
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از آغاز به کار ۴ پروژه خودکفایی کشور در کودهای فسفاته و پتاسه به ظرفیت ۲۰۰ هزار تن در سال خبر داد.

صاحبان مشاغل بیشتر از کارگران کمک حمایتی گرفتند

صاحبان مشاغل بیشتر از کارگران کمک حمایتی گرفتند
2022-01-19T12:35:23+03:30
نتایج تحقیقی که توسط اقتصاددانان برجسته انجام شد، نشان داد مزایای برنامه برجسته امدادی طراحی شده برای کسب‌وکارهای کوچک در اوج همه‌گیری آمریکا، بیشتر به صاحبا...

خرید جدید مایکروسافت رکورد بزرگترین قرارداد فناوری را شکست

خرید جدید مایکروسافت رکورد بزرگترین قرارداد فناوری را شکست
2022-01-19T12:22:05+03:30
مایکروسافت ناشر بازی ویدیویی Activision Blizzard را در قراردادی به ارزش ۶۹ میلیارد دلار خریداری می کند که بزرگترین قرارداد خرید یک شرکت فناوری از سال ۲۰۱۶ مح...

رکورد تورم انگلیس بعد از ۳۰ سال شکست

رکورد تورم انگلیس بعد از ۳۰ سال شکست
2022-01-19T12:22:05+03:30
آمارهای رسمی امروز (چهارشنبه) نشان داد که تورم قیمت مصرف‌کننده بریتانیا در دسامبر بیش از حد انتظار و به ۵.۴ درصد افزایش یافت که بالاترین رقم در ۳۰ سال گذشته ...

جنجال واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار

جنجال واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار
2022-01-19T12:22:04+03:30
رد و بدل شدن خبر مربوط به ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار بار دیگر حواشی ممنوعیت ورود گوشی‌های لوکس را مطرح کرده است، اگرچه این انواع گوشی از نظر تامی...

پس‌رفت در تصویب قوانین مالیاتی بخش مسکن

پس‌رفت در تصویب قوانین مالیاتی بخش مسکن
2022-01-19T12:05:26+03:30
عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور گفت: قوانین مالیاتی بخش مسکن، خصوصاً مالیات‌های تنظیمی، بسیار عقب افتاده است و سال به سال در این زمینه پسرفت کرده‌ایم.

وزارت راه، سوداگران مسکن را سرمایه‌گذار می‌داند

وزارت راه، سوداگران مسکن را سرمایه‌گذار می‌داند
2022-01-19T11:52:06+03:30
مشاور رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: متأسفانه در بدنه وزارت راه نگاه درستی نسبت به دلالان مسکن وجود ندارد و این افراد را بعضاً بازارسازان و سرمایه گذاران د...

صادرات نفت عراق به ترکیه متوقف شد

صادرات نفت عراق به ترکیه متوقف شد
2022-01-19T11:52:05+03:30
بزرگترین خط لوله صادرات نفت خام عراق به ترکیه منفجر شد به همین دلیل صادرات نفت عراق به ترکیه به حالت توقف کامل رسیده است.

کیفیت بنزین در کشور استاندارد است؟

کیفیت بنزین در کشور استاندارد است؟
2022-01-19T11:42:04+03:30
مدیر تأمین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: سوخت توزیعی در جایگاه‌های سطح کشور در چهار مرحله مجزا کنترل می‌شود و بنزین توزیعی در جایگاه ‌های سوخت ک...

ایران و روسیه تصمیم‌های خوبی در زمینه تجارت گاز گرفتند

ایران و روسیه تصمیم‌های خوبی در زمینه تجارت گاز گرفتند
2022-01-19T11:42:03+03:30
وزیر نفت مهم‌ترین محورهای دیدار با مقام‌های روسیه را تبیین کرد و گفت: تصمیم‌های خوبی در زمینه تجارت گاز گرفته شده است که می‌تواند سبب تحول در منطقه شود. ...

۱۴.۷ میلیون نفر امسال با قطار سفر کردند

۱۴.۷ میلیون نفر امسال با قطار سفر کردند
2022-01-19T11:38:46+03:30
بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، جابه‌جایی مسافر توسط راه‌آهن در ۹ ماهه امسال نسبت به سال ۱۳۹۹ رشد ۱۱۰ درصدی داشته است.

سقوط بیت‌کوین حتمی است؟

سقوط بیت‌کوین حتمی است؟
2022-01-19T11:28:42+03:30
به نظر می‌رسد که ارزهای دیجیتال نمی‌توانند بازده اوراق قرضه را از بین ببرند بنابراین بیت‌کوین با افزایش بازده اوراق قرضه سقوط می‌کند. ...

بنزین موجود در تمامی جایگاه‌ها استاندارد است

بنزین موجود در تمامی جایگاه‌ها استاندارد است
2022-01-19T11:25:28+03:30
مدیر تأمین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: سوخت توزیعی در جایگاه‌های سطح کشور در چهار مرحله مجزا کنترل می‌شود و بنزین توزیعی در جایگاه ‌های سوخت ک...

سنگ آهن پرچم‌دار افزایش قیمت فلزات صنعتی

سنگ آهن پرچم‌دار افزایش قیمت فلزات صنعتی
2022-01-19T11:15:24+03:30
سنگ آهن با وعده چین برای استفاده بیشتر از ابزارهای سیاست پولی برای تحرک بخشیدن به اقتصاد که دورنمای تقاضا برای فلزات خام را روشن‌تر کرد، رکوددار افزایش قیمت ...

عیدی کارگران را شب تحویل سال ندهید!

عیدی کارگران را شب تحویل سال ندهید!
2022-01-19T11:15:23+03:30
یک فعال کارگری با تاکید بر پرداخت عیدی و پاداش کارگران تا قبل از پایان سال گفت: در صورتی که کارفرمایی عیدی کمتر از میزان مقرر در قانون و مصوب شورای عالی کار ...

لیست خانه‌های خالی منتشر شد/ اعلام زمان پرداخت مالیات

لیست خانه‌های خالی منتشر شد/ اعلام زمان پرداخت مالیات
2022-01-19T11:02:04+03:30
در حالیکه قانون مالیات‌های خانه خالی از زمان تصویب در آذرماه سال گذشته تاکنون در پیچ و تاب اجرا قرار داشت و وزارت راه و شهرسازی براساس آخرین رایزنی‌ها باید ت...

قیمت نفت از مرز ۹۰ دلار عبور کرد

قیمت نفت از مرز ۹۰ دلار عبور کرد
2022-01-19T10:58:46+03:30
روند افزایشی قیمت نفت در بازارهای جهانی نشان از ادامه دار بودن آن است به طوری که قیمت نفت برنت دریای شمال از مرز 90 دلار گذشته است.

واردات واکسن به ۱۵۵ میلیون دوز رسید

 واردات واکسن به ۱۵۵ میلیون دوز رسید
2022-01-19T10:52:02+03:30
سخنگوی گمرک گفت: با ورود محموله نود و سوم واکسن، به میزان دو میلیون و ۲۰۴ هزار دوز با نشان آسترازنکا، اهدایی کشور اسپانیا، میزان واکسن های وارده به کشور به ...

روغن قنادی‌ها تامین شد

 روغن قنادی‌ها تامین شد
2022-01-19T10:52:02+03:30
اتحادیه صنف قنادان تهران اعلام کرد، کافه قنادی ، قنادی و کارگاه تولید شیرینی داری پروانه کسب که سهمیه روغن خود را نگرفته‌اند به این اتحادیه مراجعه کنند.

افزایش قیمت برق پرمصرف‌ها از ۱ بهمن ۱۴۰۰

 افزایش قیمت برق پرمصرف‌ها از ۱ بهمن ۱۴۰۰
2022-01-19T10:52:02+03:30
بر اساس قانون بودجه سال جاری و مصوبه هیئت وزیران در دی‌ماه امسال، از ابتدای بهمن ماه قیمت برق مشترکان پرمصرف، با تعرفه‌های جدید محاسبه می‌شود.

میرکاظمی: بر اجرای مصوبه ستاد اقتصادی در حمایت از بورس تاکید داریم/ لزوم شفاف‌سازی سازوکار اصلاح بودجه و پوشش ناترازی تبصره ۱۴

 میرکاظمی: بر اجرای مصوبه ستاد اقتصادی در حمایت از بورس تاکید داریم/ لزوم شفاف‌سازی سازوکار اصلاح بودجه و پوشش ناترازی تبصره ۱۴
2022-01-19T10:52:02+03:30
رئیس سازمان برنامه و بودجه درحالی بر اجرای مصوبه ۱۰ بندی ستاد اقتصادی دولت برای حمایت از بورس تاکید دارد که هنوز سازوکار اصلاح تبصره ۱۴ برای حذف درآمد ناشی ...

آلودگی محصولات کشاورزی ایران تبلیغات منفی دشمنان است/ یک کشتی ذرت برزیلی را برگشت زدیم

 آلودگی محصولات کشاورزی ایران تبلیغات منفی دشمنان است/ یک کشتی ذرت برزیلی را برگشت زدیم
2022-01-19T10:52:02+03:30
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: هیچ یک از محصولات کشاورزی ایران آلوده نیستند و خبر‌های منتشر شده در خصوص آلودگی محصولات کشاورزی ایران تبلیغات...

مالکان واحدهای مسکونی برای مشاهده وضعیت مشمولیت مالیات اقدام کنند/ فرصت پرداخت تا پایان بهمن‌ماه

 مالکان واحدهای مسکونی برای مشاهده وضعیت مشمولیت مالیات اقدام کنند/ فرصت پرداخت تا پایان بهمن‌ماه
2022-01-19T10:52:01+03:30
اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص مالیات بر واحدهای مسکونی خالی منتشر شد.

رقم مالیات هر خانه‌ خالی محاسبه شد/ مالیات ۱۰۰ میلیون تومانی هر خانه خالی واقعیت دارد؟

رقم مالیات هر خانه‌ خالی محاسبه شد/ مالیات ۱۰۰ میلیون تومانی هر خانه خالی واقعیت دارد؟
2022-01-19T10:32:06+03:30
سرپرست دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای سازمان امور مالیاتی از محاسبه و بارگذاری مالیات خانه های خالی و لوکس و خودروهای لوکس در سامانه سازمان امور مالیاتی خبر داد.

دلایل گرانی گوشت در بازار/ اختلال در حمل و نقل و افزایش کرایه‌ها

دلایل گرانی گوشت در بازار/ اختلال در حمل و نقل و افزایش کرایه‌ها
2022-01-19T10:18:47+03:30
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به دلایل گرانی این نوع گوشت در بازار گفت: به دلیل بارندگی در بسیاری از نقاط کشور حمل و نقل مختل شده است.

حمایت دولت از بورس/ مشکلات ریشه‌ای بازار سرمایه را حل می‌کنیم

حمایت دولت از بورس/ مشکلات ریشه‌ای  بازار سرمایه را حل می‌کنیم
2022-01-19T10:18:47+03:30
رئیس سازمان برنامه و بودجه می گوید دولت به دنبال حل ریشه‌ای مشکلات بازار سرمایه است.

پیش‌بینی نفت ۱۰۵دلاری در ۲۰۲۳

 پیش‌بینی نفت ۱۰۵دلاری در ۲۰۲۳
2022-01-19T10:25:21+03:30
بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساچز پیش‌بینی می‌کند قیمت نفت در ۲۰۲۳ به‌خاطر عرضه محدود و تقاضای بالا به ۱۰۵دلار در هر بشکه برسد.

قیمت طلا دوباره پایین آمد

قیمت طلا دوباره پایین آمد
2022-01-19T10:08:44+03:30
قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر دورنمای افزایش سریعتر نرخ‌های بهره آمریکا که بازده اوراق خزانه را به بالاترین رکورد دو سال اخیر رساند،...

ضریب نفوذ تلفن ثابت در ایران به چند درصد رسید؟

ضریب نفوذ تلفن ثابت در ایران به چند درصد رسید؟
2022-01-19T10:08:44+03:30
ضریب نفوذ تلفن ثابت در کشور به ۳۴.۸۷ درصد رسیده و بیش از ۳۸ میلیون خط منصوبه را شامل می‌شود که بالغ‌ بر ۳۶ میلیون از این خطوط منصوبه، مربوط به شرکت مخابرات ا...

سایه سنگین چند ابهام بر سر بورس!

سایه سنگین چند ابهام بر سر بورس!
2022-01-19T10:08:44+03:30
یک تحلیلگر بازار سرمایه ضمن بررسی وضعیت این بازار و ابهاماتی که بورس با آن‌ها مواجه است، بر این باور است که رفتار دولت با بازار سرمایه باعث بی اعتمادی سهامدا...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)