میرنیوز

اگر آمار اختلاف نداشت باید تعجب کرد/هیچ آمار محرمانه‌ای نداریم

اگر آمار اختلاف نداشت باید تعجب کرد/هیچ آمار محرمانه‌ای نداریم 2021-10-22T15:19:07+03:30

به گزارش ایسنا، اول آبان ماه به عنوان روز ملی آمار ثبت شده است و به بهانه این روز مجموعه‌ای از مدیران و معاونان مرکز آمار ایران بازدیدی از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) انجام دادند، در این بازدید حسین زاده- رئیس مرکز آمار ایران- فرامرزی -معاون اقتصادی و محاسبات ملی مرکز آمار ایران و همچنین نصیری- معاون طرح های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار ایران- به همراه برخی عوامل دیگر حضور داشتند.

در این دیدار چند موضوع نیز مورد اشاره قرار گرفت و مسئولان مرکز آمار ایران در رابطه با آن توضیحاتی ارائه کردند.

اگر آمار اختلاف نداشت باید تعجب کرد/هیچ آمار محرمانه‌ای نداریم

معنا ندارد بانک مرکزی آمار رشد و تورم بدهد


 یکی از مسائلی که بارها مطرح شده و البته با وجود مصوبات و چارچوب های تعیین شده هنوز در ایران حل و فصل نشده است، موازی کاری آماری و اعلام گزارش شاخص‌های تورم و رشد اقتصادی از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی است در حالی که طبق مصوبات شورای عالی آمار اعلام این دو شاخص برعهده مرکز آمار بوده و بانک مرکزی از انتشار آن منع شده است.
 
در این رابطه رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به این که این اختلاف آماری و موازی کاری محدود به ایران نیست و برخی کشورهای دیگر نیز درگیر آن بوده‌اند و به مرور حل شده است، گفت: در حال حاضر حدود ۲.۵ تا سه درصد کشورهای دنیا نرخ تورم را از طریق بانک مرکزی و کمتر از پنج درصد رشد اقتصادی را توسط این بانک اعلام می کنند. این در حالی است که تولید آمار هزینه های سنگین در بخش‌های مختلف از جمله اجرا، تجهیزات و نیروهای انسانی دارد و از این رو کشورها ترجیح می‌دهند به سمتی پیش بروند که هزینه‌ها را به حداقل رسانده و از سویی موازی کاری آماری نداشته باشند، در این حالت فقط یک نهاد مسئول تولید و انتشار این آمار خواهد بود.

وی ادامه داد: به هر صورت با توجه به اهمیت نقش بانک مرکزی در کنترل و تورم حفظ ارزش پولی و ثبات اقتصادی، این که قرار باشد این بانک مسئولیت محاسبه و انتشار آمار مربوط به تورم و رشد اقتصادی را هم برعهده داشته باشد، معنا نخواهد داشت، از این رو مرکز آمار به عنوان یک نهاد مستقل که تاثیری در رشد اقتصادی و تورم ندارد مسئولیت این آمار را برعهده می گیرد.
 

نیم قرن موازی کاری آماری

حسین زاده با اشاره به بازنگری که قانون مرکز آمار ایران در سال ۱۳۵۳ انجام شد، توضیح داد: در آن زمان وظیفه تولید و انتشار آمار تورم و رشد اقتصادی برعهده مرکز آمار قرار گرفت ولی متاسفانه این موازی کاری تاکنون ادامه داشته است، در ماده ۱۰ احکام دائمی قوانین توسعه، مرجع رسمی انتشار آمار مرکز آمار ایران است ولی تفاسیری که از این ماده وجود دارد متفاوت بوده است؛ به طوری که در صدر آن به منظور حذف موازی کاری آماری، مرجع رسمی تولید و انتشار آمار به ویژه تورم و رشد اقتصادی مرکز آمار اعلام شده است ولی براساس بند «پ» آن بانک مرکزی و دستگاه‌های اجرایی می‌توانند آمار تخصصی خود را تولید و منتشر کنند. براین اساس  بانک مرکزی اعتقاد داشت تورم و رشد اقتصادی از آمار تخصصی مربوط به آن است در حالی که هیچ جای دنیا چنین آماری، آمار تخصصی بانک مرکزی قلمداد نمی‌شود.

این مقام مسئول در مرکز آمار ایران با بیان اینکه در دو سال گذشته شورای عالی آمار به عنوان بالاترین مرجع سیاست‌گذاری در نظام آماری طی بررسی‌هایی که در کمیسیون‌های تخصصی داشت در نهایت مصوب کرد که تورم و رشد اقتصادی آمار تخصصی بانک مرکزی نیست و تولید و انتشار آن جزو آمارهای مربوط به مرکز آمار است. یادآور شد: در اردیبهشت سال جاری نیز در شورای عالی آمار مصوب شد که فهرست آمارهای رسمی تولید شود که در آن مشخص می‌شود کدام آمارها در زیرمجموعه کدام دستگاه ها قرار گرفته و متولی آن هستند که طبق این فهرست، حساب‌های ملی که رشد اقتصادی جزوی از آن است و شاخص‌های قیمت که تورم را در بر می‌گیرد به عنوان آماری که متولی آن مرکز آمار است، اعلام شد.

چرا آمار اختلاف دارد؟

در ادامه رئیس مرکز آمار ایران اشاره‌ای به دلایل اختلاف آماری بین مرکز آمار و بانک مرکزی داشت و در این رابطه با بیان این که اگر این آمارها با یکدیگر تفاوت نداشته باشند باید تعجب کرد، توضیح داد: به هر صورت هرچند که مبنای محاسبات تفاوتی ندارند ولی در شیوه آمارگیری اختلاف‌هایی وجود دارد به عنوان مثال در پوشش جغرافیایی و حجم دیتا می توان این اختلاف را مشاهده کرد؛ به طوری که مثلا در تورم، مرکز آمار مجموعه مناطق شهری و روستایی را پوشش می‌دهد ولی بانک مرکزی فقط برای  ۷۹ شهر بزرگ است. همچنین در مورد دیگر، سبد مصرفی مورد نظر برای محاسبه آمار تورم است که در سبد مرکز آمار ۴۷۵ قلم و در بانک مرکزی ۳۵۰ قلم وجود دارد.

  درباره این که آیا تاکنون بررسی صورت گرفته که استناد به آمار مرکز آمار و بانک مرکزی چه وضعیتی بین کاربران دارد نیز  رئیس مرکز آمار ایران گفت که به این شیوه تاکنون بررسی انجام نداده‌اند اما به هر صورت حجم مراجعه به سایت، حجم مکاتبات، انتشار اخبار، بازتاب های داخلی و بین المللی، استعلام ها از مرکز آمار، منبع مراجع بین المللی و داخلی از جمله مواردی است که تائید کننده صحت آمار مرکز آمار ایران و قابلیت بالای آن در استناد برای کاربران دارد.

یادم نیست فشاری برای دست کاری آمار وجود داشته باشد

در ادامه این گفت و گو با توجه به مباحثی که در سال های گذشته در رابطه با دستکاری آماری و یا فشار دولت‌ها برای تغییر آمار وجود داشت این موضوع مورد پرسش قرار گرفت و رئیس مرکز آمار ایران اظهار کرد که طی سالیانی که در این سازمان مشغول فعالیت بوده و تاکنون که به عنوان رئیس مرکز آمار حضور دارد هیچ زمانی را در خاطرش نیست که تحت فشار بخواهد آماری را تغییر دهند در عین حال که هیچ فشاری هم در این رابطه وجود نداشته است.

من سی یا چهلمین نفر هستم از آمار تورم مطلع می‌شوم


حسین‌زاده توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه کرد و گفت: اصلا دست کاری آمار امکان پذیر نیست، تغییر آمار و هرگونه دستکاری آماری موجب بهم ریختن سری زمانی تا چندین دوره خواهد شد؛ به طوری که مثلا تغییر شاخص مصرف کننده اگر انجام شود این موضوع در ماه های بعد تاثیر گذار است و با توجه به این که سال پایه پنج ساله است در یک دوره ۶۰ ماهه سازگاری شاخص بهم می ریزد، بنابراین شاخص ها به نحوی طراحی شده اند که خود را حفظ خواهند کرد و دستکاری آنها امکان ندارد. درعین حال که در رابطه با تورم آمار تا آخرین لحظات قبل از انتشار، در حال تدوین و آماده شدن است و نیروهای بسیاری در سراسر کشور این آمار را تهیه و باید محاسبات صورت بگیرد. بر فرض این که قرار است دستکاری آماری اتفاق بیفتد امکان ندارد چرا که بلافاصله بعد از جمع آوری و محاسبه آمار در مناطق مختلف کشور روی سایت قرار می گیرد و حتی من که رئیس مرکز آمارهستم به عنوان سی یا چهلمین نفر در مرکز متوجه آن می‌شوم.  

اگر آمار اختلاف نداشت باید تعجب کرد/هیچ آمار محرمانه‌ای نداریم

اگر روند تغییر نکند روند افزایشی تورم بعید نیست

در ادامه این نشست بحث تغییرات تورم مطرح شد و با توجه به شرایط خاص فعلی و اظهاراتی که در مورد ایجاد ابرتورم وجود دارد نظر مسئولان آماری با توجه به روند آمار تورم که اکنون رکورد تورم سالانه با ۴۵.۸ درصد حداقل در هشت سال گذشته شکسته شده مورد پرسش قرار گرفت.
 
حسین زاده که تاکید داشت این مرکز کار تحلیل و پیش‌بینی در رابطه با شاخص ها از جمله تورم انجام نداده و فقط دیتا و اندازه گیری را در دستور کار دارد، اظهار کرد: به هر صورت جهت گیری‌هایی که در بودجه سال آینده وجود دارد به سمت مهار تورم است؛ به گونه‌ای که تاکید جدی بر رفع کسری بودجه وجود دارد و برنامه ریزی‌هایی در این باره صورت گرفته است.

وی توضیح داد که با توجه به محورهای اصلی بودجه سال ۱۴۰۱ از جمله نتایج رشد اقتصادی، عدالت محوری، کاهش نابرابری، کنترل کسری بودجه و کاهش تورم، مرکز آمار نیز به همراه سازمان برنامه و بودجه سعی کرده بتواند اطلاعات دقیقی را در اختیار سازمان قرار دهد از جمله این که در رابطه با رشد اقتصادی بررسی گسترده ای انجام داده که طی آن سهم بخش های مختلف در رابطه با تحقق رشد اقتصادی و حتی سهم استان ها را مشخص کرده است.
 
رئیس مرکز آمار ایران در رابطه با این که رشد اقتصادی هشت درصد پیش بینی شده در سال آینده با توجه به روند شاخص در شرایط فعلی قابل تحقق است؟ یادآور شد: به هر صورت این یک هدف گذاری براساس برنامه ششم توسعه است که کار بزرگ و سختی خواهد بود اما در صورت برنامه ریزی و سرمایه گذاری لازم غیرقابل تحقق هم نیست.
 
با این وجود نصیری، در این باره یادآور شد که آنچه که از سال ۱۳۹۷ در اقتصاد اتفاق افتاده موجب شده که تورم روند افزایشی داشته باشد، اما اگر این وضعیت ترمیم نشود ادامه روند افزایشی بعید نیست ولی در هر صورت با بزرگ‌تر شدن اقتصاد، افزایش تولید و افزایش عرضه می‌توان مانع از رشد بیش از حد تورم شد.
 

مرکز آمار امکان شناسایی خانوارها در دهک‌ها را ندارد

موضوع دیگر مورد پرسش مربوط به آمار و اطلاعات در اختیار مرکز آمار ایران درباره  دهک‌های درآمدی است که تا چه میزان می‌تواند به دولت برای شناسایی دهک‌ها و حذف پردرآمدها کمک کند.

 در این رابطه معاون طرح های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار ایران، با اشاره به آمارگیری مربوط به طرح هزینه و درآمد خانوارها توضیحاتی ارائه کرد و گفت که ایران یکی از کشورهای بی نظیر در اجرای این طرح آماری است و با توجه به این که این آمارگیری بسیار پرهزینه به شمار می رود بسیاری از کشورها مانند ایران سری زمانی سالانه برای آن ندارد. اما این آمارگیری نشان دهنده رفتار خانوارها و درآمد و هزینه آن است و جزئیات بسیاری با خود به همراه دارد ولی این که بتواند مشخص کند کدام خانوار در کدام دهک قرار دارد این گونه نیست چرا که اولا مرکز آمار ایران مجوز ورود به این موضوع را ندارد و از سوی دیگر این طرح نوعی نمونه‌گیری در مناطق شهری و روستایی است که هر سال با مراجعه به حدود ۴۰ هزار خانوار که در هر ماه این تعداد توزیع می‌شود مورد آمارگیری قرار می گیرد، از این رو آنقدر جامع و جزئی نیست که بتواند محک شناسایی خانوارها در دهک‌ها باشد، بنابراین مرکز آمار ایران امکان ارائه آمارهای جزئی و اطلاعات مربوط به ریز دهک‌ها را در اختیار ندارد.

خطر فقر را حساب نمی‌کنیم ولی اطلاعات می‌دهیم

نصیری همچنین در مورد محاسبه خط فقر گفت که این یک کار پژوهشی است و مرکز آمار به طور مستقیم آن را انجام نمی‌دهد ولی پیش از این در پژوهشکده آمار صورت می گرفت ولی با تاسیس وزارت کار و تعاون و رفاه اجتماعی، مرکز آمار همکاری لازم را با این وزارتخانه داشته و ریز داده‌ها را با رعایت محرمانگی در اختیار وزارت رفاه برای محاسبه خط فقر قرار می دهد و البته انتشار رسمی و عمومی ندارد.
 
در رابطه با این که آمارهای مرکز آمار تا چه حد محرمانه هستند نیز نصیری توضیح داد: محرمانگی آمار از نظر ما پذیرفته نیست و گرچه برخی دستگاه ها با موانعی برای انتشار آمار مواجه هستند ولی مرکز آمار طرح هایی که اجرا می کند نتایج آن را منتشر کرده و به هیچ عنوان آمار محرمانه‌ای ندارد، به هر صورت آمار یک کالای عمومی است که بعد از تحقیق و بررسی در اختیار عموم قرار می گیرد.

چرا تورم واردات ۵۳۳ درصدی شد؟

 در بخش دیگری از این نشست موضوع تورم واردات مطرح شد و در رابطه با آن معاون اقتصادی و محاسبات ملی مرکز آمار ایران مسائلی را عنوان کرد.
 
فرامرزی  گفت که ما در مرکز آمار علت ورود تغییرات و تحولات را بررسی نمی کنیم بلکه در حد اندازه گیری و اطلاع رسانی داده ها و نتایج آماری هستیم با این وجود بررسی وضعیت تورم واردات براساس اطلاعات اخذ شده از گمرک ایران نشان داده که ارزش دلاری و ریالی اختلاف زیادی دارد به طوری که تورم ریالی در آخرین آمار به ۵۳۳ درصد و دلاری به ۵۲ درصد رسیده است.
 
وی  با بیان این که این اختلاف می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اظهار کرد که این مابه التفاوت به دلیل تفاوت ارزش دلار و ریال است، اما این که چرا تورم واردات افزایش یافته نیز می تواند دلایل متفاوت داشته باشد از جمله سیاست های بازرگانی و گمرکی، نوسان نرخ ارز، افزایش قیمت کالاهای خارجی در بازار جهانی و هزینه مبادلات کالا به دلیل شرایط خاص می تواند در افزایش تورم اثرگذار باشد.

اگر آمار اختلاف نداشت باید تعجب کرد/هیچ آمار محرمانه‌ای نداریم


انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

پیش بینی قیمت خودرو در صورت احیای برجام

پیش بینی قیمت خودرو در صورت احیای برجام
2021-12-03T02:02:30+03:30
در پی آغاز مجدد مذاکرات برای لغو تحریم‌ها، این سوال در اذهان ایجاد شده که در صورت امضای برجام چه تغییراتی در صنعت خودرو داخلی و قیمت ها در کارخانه و بازار به...

پیش بینی قیمت خودرو در صورت احیای مجدد برجام

پیش بینی قیمت خودرو در صورت احیای مجدد برجام
2021-12-03T01:49:11+03:30
در پی آغاز مجدد مذاکرات برای لغو تحریم‌ها، این سوال در اذهان ایجاد شده که در صورت امضای برجام چه تغییراتی در صنعت خودرو داخلی و قیمت ها در کارخانه و بازار به...

افزایش قیمت پسته،گردو و بادام چقدر است؟

افزایش قیمت پسته،گردو و بادام چقدر است؟
2021-12-02T23:49:11+03:30
تغییر قیمت در گروه آجیل‌ نشان می‌دهد گردو، پسته و بادام افزایش قیمت بین ۱۱ تا ۳۸ درصدی داشته و تا بیش از ۳۴۰ هزار تومان هم فروش داشته است. ...

کامیون، روغن و ماشین لباسشویی، صدرنشین افزایش تولید

کامیون، روغن و ماشین لباسشویی، صدرنشین افزایش تولید
2021-12-02T23:49:11+03:30
جدیدترین آمار منتشره از سوی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در شش ماهه اول امسال از ۲۵ کالای منتخب صنعتی، تولید ۱۵ کالا افزایش یافته و بیشترین...

شرایط پرداخت وام ۱۰ میلیونی به سرپرستان کرونایی اعلام شد

شرایط پرداخت وام ۱۰ میلیونی به سرپرستان کرونایی اعلام شد
2021-12-02T19:22:30+03:30
سرپرست معاونت بانک و بیمه وزارت اقتصاد درباره جزئیات اعطای وام ۱۰ میلیونی به سرپرستان کرونایی خانوارها گفت: به سرپرستان خانوار که به علت کرونا در بیمارستان ب...

ارائه گزارش عملکرد وزیر نفت به مجلس

ارائه گزارش عملکرد وزیر نفت به مجلس
2021-12-02T17:09:10+03:30
وزیر نفت از ارائه گزارشی از عملکرد صنعت نفت در ماه‌های اخیر به مجلس شورای اسلامی خبر داد و بر اهمیت سرمایه‌گذاری در این صنعت تأکید کرد. ...

تکذیب احتمال خداحافظی رستم قاسمی از دولت

تکذیب احتمال خداحافظی رستم قاسمی از دولت
2021-12-02T16:52:33+03:30
وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: انتشار اخبار کذب کنار رفتن وزیر راه و شهرسازی، انگیزه کارکنان و مدیران وزارتخانه برای تحقق ساخت چهار میلیون مسکن و دیگر اقداما...

جرایم وسایل نقلیه موتوری فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث بخشیده شد

جرایم وسایل نقلیه موتوری فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث بخشیده شد
2021-12-02T16:12:35+03:30
بیمه مرکزی اعلام‌ کرد: با اعلام نهاد ناظر صنعت بیمه، از ۱۳ آذر تا پایان روز دوم دی‌ماه سال ۱۴۰۰ همه جرایم مربوط به وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه‌نامه شخ...

کمیته ویژه اشتغال معلولان تشکیل می‌شود

کمیته ویژه اشتغال معلولان تشکیل می‌شود
2021-12-02T16:12:34+03:30
سرپرست معاونت توسعه کارآفرینی وزارت کار گفت: در هفته آینده کمیته ای مخصوص اشتغال معلولان با حضور همه دستگاه های مرتبط و سازمان های مردم نهاد ایجاد می کنیم.

صاحبخانه شدن مردم با قانون جهش تولید و تامین مسکن

صاحبخانه شدن مردم با قانون جهش تولید و تامین مسکن
2021-12-02T16:12:34+03:30
وزیر راه و شهرسازی ضمن ارزیابی مثبت خود از نشست مشترک مجلس و دولت، گفت: مجلس یازدهم گام بلند برای صاحبخانه شدن مردم با تصویب قانون جهش تولید و تامین مسکن برد...

شرایط پرداخت وام قرض الحسنه بیماران کرونایی

شرایط پرداخت وام قرض الحسنه بیماران کرونایی
2021-12-02T16:12:33+03:30
سرپرست معاونت بانک و بیمه وزارت اقتصاد گفت: تسهیلات قرض الحسنه‌ای برای بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌ها در نظر گرفته شده که شامل سرپرستان خانوار فاقد شغ...

قیمت سکه تمام بهار آزادی ۲٠ هزار تومان کاهش یافت

قیمت سکه تمام بهار آزادی ۲٠ هزار تومان کاهش یافت
2021-12-02T15:19:13+03:30
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز پنجشنبه ۱۱ آذر ١۴٠٠ با ۲٠ هزار تومان کاهش نسبت به دیروز به ١٢ میلیون و ۶۲٠ هزار تومان رسید.

پرداخت حقوق ها بر اساس ارقام ثبت شده در سامانه کارمند ایران

پرداخت حقوق ها بر اساس ارقام ثبت شده در سامانه کارمند ایران
2021-12-02T15:19:12+03:30
سازمان اداری استخدامی در بخشنامه ای به دستگاه‌های اجرایی اعلام کرد که از آذرماه سال‌ جاری، تخصیص و پرداخت حقوق و مزایا، صرفاً بر اساس اطلاعات ثبت‌شده در ساما...

نرخ دلار و یورو افزایش یافت

نرخ دلار و یورو افزایش یافت
2021-12-02T15:09:11+03:30
مدیر ارتباطات بازار متشکل ارز ایران گزارشی از نرخ ارزهای این بازار در روز معاملاتی یازدهم آذرماه ارائه کرد که بر این اساس میانگین وزنی نرخ دلار با ۰.۹۶ درصد ...

وام ۱۰ میلیونی قرض‌الحسنه به سرپرستان کرونایی

وام ۱۰ میلیونی قرض‌الحسنه به سرپرستان کرونایی
2021-12-02T15:09:11+03:30
وزیر امور اقتصاد و دارایی از کمک بانک های قرض الحسنه به آسیب دیدگان کرونا از هفته آینده خبر داد.

اعلام تصمیمات جدید خودرویی طی چند روز آینده/ قیمت‌های جدید به نفع مردم، بورس و خودروساز است

اعلام تصمیمات جدید خودرویی طی چند روز آینده/ قیمت‌های جدید به نفع مردم، بورس و خودروساز است
2021-12-02T15:05:55+03:30
رئیس سازمان بورس گفت: در دولت تصمیمات خوبی در مورد قیمت گذاری خودرو گرفته شده و در چند روز آینده اجرایی خواهد شد که به نفع مردم، بورس و خودروساز است.

پرداخت وام ۱۰ میلیونی به سرپرست خانوار در صورت ابتلا به کرونا

پرداخت وام ۱۰ میلیونی به سرپرست خانوار در صورت ابتلا به کرونا
2021-12-02T14:39:13+03:30
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: به خانواده‌هایی که سرپرست خانوار آن‌ها به دلیل کرونا بستری می‌شوند، تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی پرداخت می‌شود.

کمک بانک ها به آسیب دیدگان کرونا از هفته آینده

کمک بانک ها به آسیب دیدگان کرونا از هفته آینده
2021-12-02T14:15:50+03:30
وزیر امور اقتصاد و دارایی از کمک بانک های قرض الحسنه به آسیب دیدگان کرونا از هفته آینده خبر داد.

برنامه احداث پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای «شهید سلیمانی»/ دیپلماسی انرژی احیا شده است

برنامه احداث پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای «شهید سلیمانی»/ دیپلماسی انرژی احیا شده است
2021-12-02T13:59:12+03:30
وزیر نفت در جلسه غیرعلنی روز گذشته در مجلس برنامه وزارت نفت برای احداث یک پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای به نام شهید سلیمانی را تشریح کرد.

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد/ باد، باران، برف و کولاک سراسر ایران تا جمعه را فرا می‌‌گیرد

  سامانه بارشی جدید وارد کشور شد/ باد، باران، برف و کولاک سراسر ایران تا جمعه را فرا می‌‌گیرد
2021-12-02T14:05:50+03:30
رئیس مرکز ملی پیش‌بینی وضع هوا گفت: سامانه جدید بارشی از دیروز وارد کشور شده و در برخی نقاط استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی سبب بارش باران شد.

اعلام تصمیمات جدید خودرویی طی چند روز آینده/ قیمت‌های جدید به نفع مردم، بورس و خودروساز است

 اعلام تصمیمات جدید خودرویی طی چند روز آینده/ قیمت‌های جدید به نفع مردم، بورس و خودروساز است
2021-12-02T14:05:50+03:30
رئیس سازمان بورس با اشاره به اتفاقات اخیر ناشی از قیمت‌گذاری دستوری خودرو گفت: قیمت‌گذاری دستوری در خیلی از صنایع حذف شده و فقط در چند صنعت گرفتار این موضوع...

بانک مشترک ایران و سوریه راه‌اندازی می‌شود

بانک مشترک ایران و سوریه راه‌اندازی می‌شود
2021-12-02T13:46:00+03:30
رئیس کل سازمان توسعه تجارت با اشاره به انعقاد چهار توافقنامه با سوریه، از ایجاد بانک مشترک ایران و سوریه خبر داد و گفت: برای توسعه تجارت با سوریه به سمت تهات...

بازگشت فعالیت عادی به گمرک میلک

بازگشت فعالیت عادی به گمرک میلک
2021-12-02T13:46:00+03:30
سخنگوی گمرک ایران گفت: پس از عادی شدن شرایط در مرز میلک در استان سیستان و بلوچستان، فعالیت تجاری از سر گرفته شد.

تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۱ در موعد قانونی

تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۱ در موعد قانونی
2021-12-02T13:45:59+03:30
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: تنظیم لایحه بودجه در سازمان برنامه و بودجه به اتمام رسیده است و امیدواریم بتوانیم آن را به موقع و طبق قانون در تاریخ ۱۵ آذرم...

حل موانع قانونی اجرای‌ آزادراه چالوس-رامسر و راه‌آهن بیرجند-یونسی

حل موانع قانونی اجرای‌ آزادراه چالوس-رامسر و راه‌آهن بیرجند-یونسی
2021-12-02T13:45:59+03:30
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر رفع موانع قانونی اجرای پروژه‌های پل زال-مورموری، آزادراه چالوس-رامسر و پروژه ریلی بیرجند-یونسی از توافق بانک‌ها برای تسه...

افزایش نرخ دلار در ۱۱ آذر ١۴٠٠/ قیمت به ٢۶ هزار و ۹۰۶ تومان رسید

افزایش نرخ دلار در ۱۱ آذر ١۴٠٠/ قیمت به ٢۶ هزار و ۹۰۶ تومان رسید
2021-12-02T13:45:58+03:30
قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز پنجشنبه ۱۱ آذر ١۴٠٠ در صرافی های بانکی با ۳۴۳ تومان افزایش نسبت به دیروز به ٢۶ هزار و ۹۰۶ تومان رسید.

درآمد ۱۰۰۰ میلیارد تومانی عمران پردیس در ۶ ماه ۱۴۰۰/پاسخ هدایت به برخی ابهامات

 درآمد ۱۰۰۰ میلیارد تومانی عمران پردیس در ۶ ماه ۱۴۰۰/پاسخ هدایت به برخی ابهامات
2021-12-02T13:52:30+03:30
مدیرعامل شرکت عمران پردیس با اشاره به درآمد ۱۰۰۰ میلیارد تومانی در نیمه نخست امسال، گفت: شرکت عمران ماهانه حدود ۱۶۰ میلیارد تومان درآمد داشته است.

ارقام احتمالی در بودجه ۱۴۰۱| قیمت نفت ۶۰دلار، نرخ تسعیر ۲۳ هزار تومان/درآمد مالیاتی ۴۷۰ هزار میلیارد تومان

 ارقام احتمالی در بودجه ۱۴۰۱| قیمت نفت ۶۰دلار، نرخ تسعیر ۲۳ هزار تومان/درآمد مالیاتی ۴۷۰ هزار میلیارد تومان
2021-12-02T13:52:30+03:30
خبرها حاکی است، بر اساس آخرین جمع بندی ها در لایحه بودجه ۱۴۰۱ میزان فروش روزانه نفت ۱.۲ میلیون بشکه با قیمت فروش هر بشکه ۶۰ دلار و نرخ تسعیر ارزی ۲۳ هزار تو...

رشد طرح طبقه‌بندی مشاغل در سه ماهه اول دولت رئیسی

رشد طرح طبقه‌بندی مشاغل در سه ماهه اول دولت رئیسی
2021-12-02T13:35:51+03:30
وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از بدو فعالیت خود در راستای عمل به ماده ۴۸ و ۴۹ قانون کار، ضرورت اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در کارگاه های مشمول قانون کار را مو...

«معجزه آبخیزداری»|کشاورزی در شهر تهران ممکن است؟

 «معجزه آبخیزداری»|کشاورزی در شهر تهران ممکن است؟
2021-12-02T13:25:49+03:30
کشاورزی شهری با استفاده از تکنیک های آبخیزداری شهری از راهکارهای امنیت غذایی و مدیریت سیل است که در این گزارش به ظرفیت تهران بدین منظور می پردازیم.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)