میرنیوز

یادداشت| عدالت خواهی؛ مبناگرایانه یا کارکردگرایانه؟

 یادداشت| عدالت خواهی؛ مبناگرایانه یا کارکردگرایانه؟ 2021-09-13T15:22:02+04:30

خبرگزاری تسنیم- محسن کشاورز، عضو هیئت علمی دانشگاه: در یک دسته‌بندی کلان می‌توان دو رویکرد متمایز در باب ضرورت عدالت خواهی مطرح نمود. رویکردی که عدالت را به این جهت که انسجام اجتماعی در گرو آن است مهم پنداشته و رویکردی که عدالت را ارزشی اساسی و فارغ از کارکردهای اجتماعی آن تصور می‌کند. هر چند هر دو رویکرد نهایتاً به اعمال سیاست‌های عدالت‌خواهانه و لزوم توجه به شاخص‌های عدالت می‌رسند اما خاستگاه عدالت‌خواهی و در نتیجه در مصادیق، گستره و ابزارهای آن دارای تفاوت‌های قابل توجهی خواهد بود.  

رویکرد کارکردی به عدالت

این رویکرد می‌کوشد تا عدالت را به جهت کارکردهای اجتماعی آن موجه سازد و از باب امنیت اجتماعی، ضرورت آن را به حاکمان گوشزد نماید. مبتنی بر این رویکرد، عدالت نه از آن جهت که ارزش ذاتی داشته بلکه بدین امر که می‌تواند زمینه‌ساز توسعه اقتصادی شود و در غیاب آن، نزاع طبقات برخوردار و ضعیف، ثبات سیاسی و اقتصادی حاکمیت را برهم می‌‌زند، مورد توجه قرار گرفته است. چالش اصلی این رویکرد این است که برای اعمال عدالت در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی مبنای نظری محکمی نداشته و از باب کارکردهای عدالت بدان می‌نگرد. نگاه کارکردی ارزش یک مساله را به اثرات و پیامدهای بیرونی آن تقلیل داده و با استفاده ابزاری از آن می‌کوشد تعادل اجتماعی را مدیریت نماید.

رویکرد مبنایی به عدالت

از سوی دیگر مبناگرایی در عدالت‌خواهی بدین معناست که عدالت فارغ از کارکردهای اجتماعی خود، دارای ارزش ذاتی بوده و اساساً معیار هر سیاست‌گذاری اقتصادی محسوب می‌گردد. در این دیدگاه اینکه جامعه‌ای با ساختار ناعادلانه مذموم است نه به این دلیل که نابرابری‌ها زمینه ساز شورش فقراست بلکه از این جهت که بی‌عدالتی ذاتا ناپسند است، مورد توجه قرار می‌گیرد. در این رویکرد، عدالت به معنای کاهش نابرابری‌ها، تلقی حداقلی از مفهوم عدالت است که هر چند لازم است اما یقینا کافی نخواهد بود:

«آن چیزی که ما نیاز داریم، آن چیزی که ما دنبالش هستیم، عدالت حداکثری است؛ نه صرفاً در یک حد قابل قبول؛ نه، ما دنبال عدالت حداکثری هستیم؛ ما می‌خواهیم ظلم در جامعه نباشد. تا این مرحله خیلی فاصله داریم.» (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در تاریخ 27/02/1390)

این رویکرد بدون انکار کارکردهای اجتماعی عدالت می‌کوشد تا آن را در تابع هدف سیاست‌گذار وارد نموده و بیشینه نمودن آن را به عنوان پیامد هر نوع سیاست‌گذاری مدنظر قرار دهد. به عبارت دیگر عدالت هدفی است که رشد اقتصادی یا ثبات سطح عمومی قیمت و سایر اهداف اقتصادی مطلوبیت و ارزش خود را از آن اخذ می‌کنند. در واقع عدالت بیش از آنکه ارزشی ثانویه بوده و با مکانیزم های بازتوزیعی فراهم گردد، بایستی امری اولی و در زمره اهداف نهایی سیاست‌گذاران اقتصادی قرار داشته باشد:

«رونق اقتصاد کشور، پیشرفت اقتصاد کشور، هدف اصلی‌اش چیست؟ ... هدف این است که ما بتوانیم عدالت اجتماعی را در جامعه تأمین کنیم، فقر را ریشه کن کنیم، تا ثروتمند شدن کشور به نفع رفع فقر و ریشه کنی فقر باشد؛ والّا الان ثروتمندترین کشور دنیا آمریکا است؛ آنجا چند میلیون انسان زیر خطّ فقر زندگی می‌کنند، عدّه‌ی زیادی در گوشه‌ی خیابان‌ها از گرسنگی یا از سرما یا از گرما می‌میرند؛ ما این را نمی‌خواهیم. صِرف اینکه یک کشور ثروتمند باشد، این، آن چیزی نیست که مورد نظر اسلام و مطلوب اسلام [باشد]؛ باید این ثروت در خدمت ریشه‌کنی فقر باشد، در خدمت گسترش عدالت باشد؛ با این نگاه و با این رویکرد باید حرکت کرد.» (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در تاریخ 30/05/1398)

عدالت؛ پایه مشروعیت

بر اساس دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، دلالت اجرایی این نوع نگاه به عدالت علاوه بر تعریف معیاری برای سنجش کارآمدی سیاست‌گذاری‌ها، تدوین مبنایی برای مشروعیت نظام جمهوری اسلامی و خصوصاً مسئولان آن نیز هست. به عبارت دیگر، عدالت خواهی در اندیشه مقام معظم رهبری نقشی فراتر از هدف سیاستی ایفا کرده و مرزهای مشروعیت حکم و حاکم را ترسیم می‌نماید. در واقع رهبر معظم‌انقلاب با تبیین نقش عدالت در تابع هدف سیاست‌گذار و لحاظ ملاکی برای مشروعیت مسئولان، کارکردهای عدالت را به محدوده‌ای بیش از رفع نابرابری‌ها و انسجام اجتماعی توسعه داده‌اند:  

«مشروعیت من و شما وابسته به مبارزه با فساد، تبعیض و نیز عدالت‌خواهی است. این، پایه مشروعیت ماست. الان درباره مشروعیت حرف‌های زیادی زده می‌شود، بنده هم از این حرف‌ها بلدم؛ اما حقیقت قضیه این است که اگر ما دنبال عدالت نباشیم، حقیقتاً من که این‌جا نشسته‌ام، وجودم نامشروع خواهد بود؛ یعنی هرچه اختیار دارم و هرچه تصرّف کنم، تصرّف نامشروع خواهد بود؛ دیگران هم همین‌طور. ما برای عدالت و رفع تبعیض آمده‌ایم.» (5/06/1382)

ریشه‌های ذاتی عدالت

علاوه بر توسعه کارکردی مفهوم عدالت در اندیشه رهبر معظم انقلاب، ایشان با قرائتی نوین از عدالت بر عمق نظری آن افزوده‌اند. در نگاه ایشان ریشه ذاتی عدالت بیش از اینکه محصول قرارداد اجتماعی و ناشی از انباشت دانش بشری در زمینه ملزومات توسعه رفاه باشد، وابسته به تار و پود هستی است. به عبارت دیگر در رویکرد مبناگرایانه به عدالت، جهان آفرینش بر بنیادی به نام عدالت شکل گرفته و بی‌عدالتی حرکت در خلاف جهت ذات نظام آفرینش است. در واقع بی‌عدالتی نه به این جهت که نظم و ثبات اجتماعی را برهم می‌زند بلکه به این دلیل که حق را به محق آن متصل می‌سازد مورد توجه قرار دارد. لذا از این منظر عدالت در جمهوری اسلامی دارای عمق هستی‌شناسی و معرفت‌شناسی بوده و حسن آن به دلیل کارکردهای آن نیست:

اساساً رویکرد نگاه اسلامی به عدالت، با رویکرد نظامهای غربی و نظریه‌های غربی متفاوت است. در اسلام، عدالت ناشی از حق است؛ همان‌طور که دوستان اشاره کردند -خوشبختانه حرف‌های خوبی در این جلسه زده شد که بنده را بی‌نیاز می‌کند از توضیح بیشتر و توسع در کلام- و علاوه‌ی بر این، در عدالت «باید» وجود دارد؛ یعنی از نظر اسلام، عدالت‌ورزی یک وظیفه‌ی الهی است؛ در حالی که در مکاتب غربی این‌جور نیست. در مکاتب غربی به اشکال مختلف عدالت مطرح می‌شود -در سوسیالیسم یک جور، در لیبرالیسم یک جور- با همه‌ی تطورات و شکلهای گوناگونی که این مکاتب داشته‌اند. در هیچ‌کدام از اینها، نگاه به عدالت، یک نگاه بنیانی و اساسی و مبتنی بر ارزشهای اصولی مثل دین و مثل اسلام نیست. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در تاریخ 27/02/1390)

جمع‌بندی

به عنوان جمع‌بندی بایستی اشاره نمود که عدالت در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی بیش از کارکردها متکی بر ارزش‌ها بوده و دلالت اجرایی آن نیز حضور پررنگ در سیاست‌گذاری‌ها به عنوان معیار صحت‌سنجی هر سیاست و مبنایی برای مشروعیت نظام سیاسی است. از لحاظ عمق نظری نیز قرائت مبناگرایانه از عدالت برآمده از تحلیل هستی‌شناسانه بوده و ضرورت آن به دلیل ابتنای بافت و طبیعت هستی بر عدالت است. لذا تعمیق مبانی و خصوصاً توسعه کارکردها دو ابتکاری است که رهبر معظم انقلاب در باب عدالت داشته‌اند. ذکر این نکته ضروری است که نقد رویکردهای کارکردگرایانه به عدالت چیزی از ارزش و اهمیت آن نمی‌کاهد و کشور را بی نیاز از آموزه‌های آن نمی‌سازد. تاکید بر عدالت خواهی مبناگرایانه، ایجاد بنیانی استوار برای تعقیب عدالت و نفی نگاه‌های فرصت‌طلبانه سیاسی به مقوله عدالت‌خواهی است. هر چند تلقی‌های کارکردگرایانه به عدالت بیش از اینکه در پارادایم نظری سوسیالیسم بگنجد در فضای لیبرالیسم رشد یافته اما تاریخ خود گواهی بر ناکارآمدی تلقی‌های سوسیالیستی از عدالت نیز بوده است. هیچ‌گاه نقد رویکردهای لیبرالیستی به معنای نفی مطلق تمام آموزه‌های آنها و ایضا باز کردن آغوش کشور به بهشت خیالی و ظالمانه سوسیالیسم نبوده و نیست. لذا تاکید بر رویکرد اسلامی به عدالت از باب یافتن راهی سوم و رفع غبار بی عدالتی در تبیین و تشریح این امر مقدس است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

پایان جنجال سبوس با ابلاغ نرخ مصوب توسط شرکت بازرگانی دولتی + سند

 پایان جنجال سبوس با ابلاغ نرخ مصوب توسط شرکت بازرگانی دولتی + سند
2021-09-22T14:08:25+03:30
شرکت بازرگانی دولتی ایران قیمت مصوب هر کیلوگرم سبوس را ۱۴۰۰ تومان به کارخانه های آرد ابلاغ کرد.

قیمت سکه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ به ۱۱ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ به ۱۱ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان رسید
2021-09-22T13:48:37+03:30
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ در بازار آزاد تهران به ۱۱ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان رسید.

هشدار سازمان همکاری و توسعه اقتصادی درباره خطرات ناشی از تورم جهانی

 هشدار سازمان همکاری و توسعه اقتصادی درباره خطرات ناشی از تورم جهانی
2021-09-22T13:55:18+03:30
سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD هشدار داد که بانک های مرکزی جهان باید راهکارهای روشنی را برای مقابله با خطرات ناشی از تورم ارائه دهند.

واگذای سرخابی‌ها پیش از تصویب نظام جامع باشگاه‌داری محکوم به شکست است

 واگذای سرخابی‌ها پیش از تصویب نظام جامع باشگاه‌داری محکوم به شکست است
2021-09-22T13:55:17+03:30
رئیس فراکسیون ورزش و جوانان مجلس گفت: واگذاری سرخآبی‌ها نیاز به مصوبه مجلس دارد؛ ضمن اینکه پیش از واگذاری باید لایحه نظام جامع باشگاه‌داری به سامان برسد چرا...

شاخص بورس تابستان را منفی به پایان رساند

 شاخص بورس تابستان را منفی به پایان رساند
2021-09-22T13:55:15+03:30
شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با ثبت افت ۴هزارواحدی مواجه شد.

پایان جنجال سبوس با ابلاغ نرخ مصوب توسط شرکت بازرگانی دولتی

 پایان جنجال سبوس با ابلاغ نرخ مصوب توسط شرکت بازرگانی دولتی
2021-09-22T13:55:12+03:30
شرکت بازرگانی دولتی ایران قیمت مصوب هر کیلوگرم سبوس را ۱۴۰۰ تومان به کارخانه های آرد ابلاغ کرد.

خطر داغ‌ شدن بازار امضاهای طلایی با اجرای طرح واردات خودرو

 خطر داغ‌ شدن بازار امضاهای طلایی با اجرای طرح واردات خودرو
2021-09-22T13:55:08+03:30
دبیر انجمن خودروسازان گفت: صدور مجوز واردات خودرو بدون انتقال ارز منجر به ایجاد شبکه غیرقانونی موازی با بانک مرکزی خواهد شد و برخی افراد می‌توانند با پرداخت...

سازمان هواپیمایی: هواپیمای ایلوشین خادمان زائران اربعین را به عراق منتقل کرد

 سازمان هواپیمایی: هواپیمای ایلوشین خادمان زائران اربعین را به عراق منتقل کرد
2021-09-22T13:55:08+03:30
سازمان هواپیمایی کشور در واکنش به انتشار فیلم پرواز هواپیمای ایلوشین به عراق اعلام کرد:‌ این پرواز برای جابجایی زائران اربعین غیرتجاری و مسافری است.

برخی در تلاش برای دو نرخی کردن سبوس و ایجاد رانت هستند

برخی در تلاش برای دو نرخی کردن سبوس و ایجاد رانت هستند
2021-09-22T13:38:20+03:30
یک کارشناس حوزه آرد، نان و گندم با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت هر کیلو سبوس برای دامداران ۳۵۰۰ تومان است گفت: برخی افراد در تلاش برای دو نرخی کردن سبوس و...

روز پرصعود و نزول برای بورس

روز پرصعود و نزول برای بورس
2021-09-22T13:38:19+03:30
شاخص کل بازار سرمایه روزی پرنوسان را پشت سر گذاشت؛ به طوری که در ساعات ابتدایی معاملات توانست تا رقم‌ یک میلیون و ۳۹۳ هزار واحد افزایش یابد اما در ساعات میان...

کاهش ۵۷ درصدی تولید ناخالص داخلی ایران طی ۳ سال

کاهش ۵۷ درصدی تولید ناخالص داخلی ایران طی ۳ سال
2021-09-22T13:35:04+03:30
رئیس اتاق ایران گفت: طبق آخرین گزارش بانک جهانی تولید ناخالص داخلی ایران که در سال ۹۶ (به قیمت جاری) ۴۴۵ میلیارد دلار بوده، با ۵۷ درصد کاهش به ۱۹۱ میلیارد دل...

سداد تکنولوژی ۵G را بومی‌سازی می‌کند/ شکست تحریم‌های حوزه مخابرات

سداد تکنولوژی ۵G را بومی‌سازی می‌کند/ شکست تحریم‌های حوزه مخابرات
2021-09-22T13:35:03+03:30
مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد با تاکید بر شکستن دیوار تحریم‌های مخابراتی با بهره‌گیری از دانش جوانان نخبه ایرانی، از بومی‌سازی تکنولوژی‌های جدید بخصوص ...

قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۰/۰۶/۳۱

 قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۰/۰۶/۳۱
2021-09-22T13:41:39+03:30
قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۷ درصد افزایش به ۱۷۷۵ دلار و ۸۰ سنت رسید.

مالیات و جریمه در انتظار کسانی که در سامانه اسکان خوداظهاری نکنند

مالیات و جریمه در انتظار کسانی که در سامانه اسکان خوداظهاری نکنند
2021-09-22T13:21:44+03:30
معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی گفت: آن دسته از مالکانی که تا پایان مهر ماه، مشخصات خود را ثبت نکنند، حتی اگر واحد آنها خالی نباشد، مشمول ۲۰ درصد جریمه...

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۰/۰۶/۳۱| برنت ۷۵ دلار و ۳۱ سنت شد

 قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۰/۰۶/۳۱| برنت ۷۵ دلار و ۳۱ سنت شد
2021-09-22T13:28:21+03:30
قیمت نفت برنت دریای شمال امروز با ۹۵ سنت معادل ۱.۳ درصد رشد به ۷۵ دلار و ۳۱ سنت رسید.

نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی و مواد غذایی آغاز به کار کرد

 نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی و مواد غذایی آغاز به کار کرد
2021-09-22T13:15:00+03:30
بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی و صنایع غذایی با حضور مسوولان آغاز به کار کرد.

صعود طلا در آستانه تصمیم پولی بانک مرکزی آمریکا

صعود طلا در آستانه تصمیم پولی بانک مرکزی آمریکا
2021-09-22T12:58:24+03:30
قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی که سرمایه گذاران منتظر اعلام نتیجه نشست بانک مرکزی آمریکا بودند، اندکی افزایش پیدا کرد. ...

نفت یک دلار دیگر گران شد

نفت یک دلار دیگر گران شد
2021-09-22T12:58:23+03:30
قیمت نفت روز چهارشنبه در واکنش به آماری که کاهش بیش از حد انتظار ذخایر سوخت آمریکا در هفته گذشته را نشان داد، بیش از یک دلار افزایش یافت و به صعود شب گذشته ا...

تشکیل مرکز جهاد آب در وزارت نیرو

تشکیل مرکز جهاد آب در وزارت نیرو
2021-09-22T12:58:23+03:30
وزیر نیرو از تشکیل مرکز جهاد آب در ستاد وزارت نیرو خبر داد و گفت: توجه به موضوع اقتصاد آب و برق باید در متن برنامه‌ها باشد و این مهم، به معنی افزایش قیمت ای...

۷۴۴ میلیارد از یارانه‌ها به دانش‌آموزان رسید

۷۴۴ میلیارد از یارانه‌ها به دانش‌آموزان رسید
2021-09-22T12:58:23+03:30
آنچه در مدت اخیر از محل درآمد ناشی از هدفمندی یارانه‌ها و طبق قانون بودجه به دانش‌آموزان اختصاص پیدا کرده به بیش از ۷۴۰ میلیارد تومان ‌می‌رسد. ...

بیش از ۶۰ درصد قانون کار هنوز اجرا نشده است!

بیش از ۶۰ درصد قانون کار هنوز اجرا نشده است!
2021-09-22T12:58:22+03:30
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد مواد قانون کار تاکنون اجرایی نشده، گفت: اگر کارفرمایان به تکالیف خود که در قانون پیش بی...

برخی مستاجران عطای وام را به لقایش بخشیدند

برخی مستاجران عطای وام را به لقایش بخشیدند
2021-09-22T12:58:21+03:30
مهلت ثبت نام برای وام اجاره، امروز به پایان می رسد و البته احتمال تمدید این زمان وجود دارد. اما موانع چندگانه‌ای همچون معرفی ضامن رسمی با ۱۰ سال سابقه که حدا...

سازمان تعاون روستایی تبدیل به سازمان جهاد سازندگی کشور می‌شود

 سازمان تعاون روستایی تبدیل به سازمان جهاد سازندگی کشور می‌شود
2021-09-22T12:34:59+03:30
وزیر جهاد کشاورزی همزمان با انتصاب سرپرست سازمان تعاون روستایی، او را مکلف کرد که مقدمات تبدیل این سازمان به سازمان جهاد سازندگی را فراهم آورد.

حذف مدیران منفعت‌طلب با اجرای ابلاغیه تعارض منافع

 حذف مدیران منفعت‌طلب با اجرای ابلاغیه تعارض منافع
2021-09-22T12:34:59+03:30
اجرای ابلاغیه تعارض منافع در سازمان نظام مهندسی ساختمان باعث می‌شود با پوست‌اندازی و حذف مدیران منفعت‌طلب، این سازمان‌ها به ریل قانون برگردند.

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۱۴۰۰/۰۶/۳۱

 قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۱۴۰۰/۰۶/۳۱
2021-09-22T12:21:43+03:30
امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک‌میلیون و ۱۲۱ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۱میلیون و ۷۰۰هزار تومان و قیمت دلار ۲...

کمتر از ۱۵ ساعت تا شروع مجدد فعالیت ماینرها در ایران

کمتر از ۱۵ ساعت تا شروع مجدد فعالیت ماینرها در ایران
2021-09-22T12:04:59+03:30
افزایش گرمای هوا و به دنبال آن افزایش مصرف و فعالیت غیر مجاز رمزارزها تابستان سختی را برای صنعت برق رقم زد اما اکنون شرایط کمی بهتر شده است و طبق وعده مسوولا...

افتتاح مراکز نوآوری و توسعه تعاون در چهار استان کشور

افتتاح مراکز نوآوری و توسعه تعاون در چهار استان کشور
2021-09-22T12:01:47+03:30
چهار مرکز نوآوری تعاون و توسعه بخش تعاون ایران« منتا» در استان های سیستان و بلوچستان، گیلان، سمنان و خوزستان با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به صورت...

مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید

مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید
2021-09-22T12:01:46+03:30
مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید، با حضور دکتر اخلاقی، عضو هیات مدیره بانک سپه و اعضای هیات مدیره این هلدینگ بزرگ معدنی کشور ...

قیمت دلار ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ به ۲۶ هزار و ۶۳۰ تومان رسید

قیمت دلار ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ به ۲۶ هزار و ۶۳۰ تومان رسید
2021-09-22T12:01:44+03:30
قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ در صرافی های بانکی به ۲۶ هزار و ۶۳۰ تومان رسید.

بازگشت به مسیر رشد و توسعه کشور با برنامه ریزی، شدنی است

 بازگشت به مسیر رشد و توسعه کشور با برنامه ریزی، شدنی است
2021-09-22T12:08:21+03:30
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: با برنامه ریزی، شاخص گذاری و نظارت، رشد و توسعه کشور امکان پذیر است.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)