میرنیوز

یادداشت اقتصادی| میراث سیاه روحانی برای رئیسی

 یادداشت اقتصادی| میراث سیاه روحانی برای رئیسی 2021-09-13T10:42:00+04:30

خبرگزاری تسنیم، اقتصاد پاشنه آشیل همه دولت های بعد از انقلاب بوده است، اما بدترین عملکرد با اختلاف بسیار، عملکرد دولت روحانی است. اولین و مورد اعتراض ترین مسئله اقتصادی از نظر کارشناسان چاپ پول و  نقدینگی بالای کشور در دوره دولت روحانی است.  " حجم نقدینگی در پایان سال 91 برابر 460 هزار میلیارد تومان بوده است ولی به لطف سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی، نقدینگی در پایان اردیبهشت ماه سال 1400 به 3 هزار و 601 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
نرخ تورم در سال‌های اخیر به ارقام بسیار بالا رسیده و حتی رکورد 75 ساله را هم شکسته است با این حال اما دولت روحانی دلیل افزایش چشم گیر تورم را تحریم‌ و محدودیت‌های ارزی اعلام می کند؛ آنهم درحالی که آمارها بیانگر تورم 52 درصدی در ماه های نخست سال 1400 است!
بنابراین میراثی که در حوزه پولی از روحانی به رئیسی می رسد، تورم بیش از 52 درصدی، نقدینگی بیش از 3600 هزار میلیاردی و پایه پولی 489 هزار میلیاردی است؛  این آمار برای دوماه نخست سال1400 است."
  در همین راستا ضریب جینی به صورت وحشتناک بالا رفته و در رتبه های 88 قرار گرفته ایم.
" در سال 92 نرخ خط فقر برای یک خانواده چهار نفره 1.800.000 تومان بوده است.
این مقدار در سال 1399 رشد 5.5 برابری داشته و به 10.000.000 تومان رسیده است.
این درحالیست که براساس مصوبه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال 1400 عدد 4.100.000 تومان حقوق کارگران تصویب شده است.
دولت یازدهم و دوازدهم 20 درصد به افراد زیر خط فقر افزوده و این نرخ را به 35 درصد رسانده است."

 معیشت و گرانی های افسار گسیخته دیگر میراث شومی است که از دولت روحانی به دولت رئیسی رسیده است. افزایش قیمت بی سابقه کالاهای اساسی به طوریکه برخی از مردم مجبورند ساعت ها در صف مرغ و گوشت بایستند چالش بسیار مهمی است که دولت رئیسی باید فکری اساسی در مورد آن بکند.
"  بیشترین گرانی در بین مواد پروتئینی در دوره دولت‌های یازدهم و دوازدهم مربوط به گوشت گوسفند بوده که 309 درصد نسبت به ابتدای شروع به کار دولت روحانی افزایش قیمت داشته و به عبارت ساده‌تر 4 برابر شده است.
مقایسه نوسان قیمت  مواد پروتئینی در دولت‌های نهم و دهم با دولت روحانی، بیانگر عملکرد ضعیف‌تر دولت فعلی نسبت به دولت قبل است.
با گرانی‌های گوشت و مرغ در دولت روحانی، به تدریج این مواد پروتئینی از سفره بسیاری از اقشار ایرانی حذف یا به شدت کم شده است."

نابودی سرمایه های مردم در بورس و تقلیل سرمایه های مردم به یک سوم و کمتر ارثیه ای دیگری برای دولت منتخب است که البته گفته میشد دولت روحانی کسری بودجه اش را از این طریق جبران کرده است.
 مسئله بعدی مسکن است. آقای آخوندی وزیر مسکن شهرسازی روحانی گفته بود مسکن مهر مزخرف است و افتخارش این است که حتی یک خانه برای مردم نساخته است. او هیچ طرح جایگزین برای مسکن مهر و یا هر طرحی که به خانه دار شدن مردم بیانجامد هرگز ارائه نداد." طبق آمار حدود 30 درصد مردم کشور اجاره نشین هستند. در هشت سال دولت روحانی قیمت مسکن رشد 650 درصدی را تجربه کرده است و از متری حدود 3 میلیون تومان به متری 20 تا 90 میلیون تومان( در تهران ) رسیده است."
ازدواج و اشتغال هم وضع بهتری ندارند. نرخ بیکاری در تابستان 99 در حالی از سوی دولت روحانی تک رقمی اعلام شد که بسیاری از کارشناسان و رسانه ها این عدد را غیر واقعی و نرخ واقعی بیکاری را بیش از 18 درصد اعلام کرده اند. دولت روحانی نه تنها نتوانست بصورت موثر اشتغالزایی کند بلکه در حفظ اشتغال موجود هم بسیار ناکارآمد بود. در دولت یازدهم بیش از نیمی از کارخانه ها تعطیل یا به صورت نیمه تعطیل درآمد. ناگفته نماند که برخی از این کارخانه ها بیش از نیم قرن سابقه فعالیت داشته اند. کارخانه هایی مانند داروگر و ارج. بر اساس آمار طی هشت سال گذشته حدود 1000 کارخانه تولیدی تعطیل شده‌است.
  در همین راستا و با افزایش دهشتناک قیمت مسکن و لوازم خانگی؛ افزایش وام ازدواج نتوانست گره ای از جوانان باز کند و آمارها نشان از کاهش 33 درصدی ازدواج و افزایش 3.5 درصدی طلاق در طی 7 سال اخیر دارد.

با گذشت 8 سال از فعالیت دولت یازدهم نبود یک سازوکار مناسب در قیمت گذاری خودرو باعث شده تا این صنعت مدام تحت تأثیر اتفاقات بازار قرار گرفته و افزایش 8 برابری قیمت ها را تجربه کند.
"افزایش قیمت خودرو ربطی به تحریم‌ها ندارد و به مدیریت مجموعه برمی‌گردد، بر این اساس دولت دکتر روحانی از مدیران شایسته در این عرصه استفاده می‌کند و قیمت خودرو کاهش خواهد یافت." اینها بخش هایی از گفته های نوبخت مشاور اقتصادی رئیس جمهور در روزهای پر التهاب انتخاب برای کسب رأی اعتماد مردمی بود که متأسفانه با پایان دولت روحانی محقق نشده و همچنان در حد وعده باقی مانده است.

در حوزه سیاست خارجی کشور را شش سال معطل برجام بی فرجام کردند. خسارت محضی که طبق پیش بینی ها و با بدعهدی طرف های غربی  نه تنها باعث رفع تحریم ها نشد بلکه به تحریم ها افزود.
یکی از سهمگین‌ترین میراث روحانی بدهی سنگین خارجی است که از 5 میلیارد دلار در سال 93 با افزایشی 78 درصدی به 9 میلیارد دلار در سال 99 رسیده است.
بررسی دیگر مسائل و مشکلات وضعیت بهتری نسبت به آنچه گفته شد ندارد. همه موارد گفته شد و بسیاری موارد دیگر که در این مقال نمی گنجد باعث بوجود آمدن شکافی عمیق بین حکومت و مردم شده است. شکافی به نام بی اعتمادی.
عدم اعتماد عمومی به دولت و حکومت شاید بدترین میراث روحانی برای رئیسی است‌. اعتماد از دست رفته ای که نمودش را در دو انتخابات اخیر شاهد بودیم و از مقصران اصلی آن قطعا سومدیریت، فساد و ناکارآمدی وحشتناک دولت قبلی بوده است. تقریبا هیچکدام از وعده های روحانی هرگز به ثمر نرسید و در همه مواردی که روحانی قول بهبود وضعیت را داده بود وضع بدتر شد. مدیریت ناکارآمد دولت را در اشل کوچکش میتوان در نحوه برخود با ویروس منحوس کرونا مشاهده کرد. دکتر رئیسی در حالی کشور را تحویل گرفته است  که علاوه بر مشکلات گفته شده،  ضعف مدیریت و ناکارآمدی دولت  مرگ و میر ناشی از بیماری  کرونا  را به روزانه بالای 500 نفر در ایران رسانده است. کمبود دارو باعث بوجود آمدن صف های طولانی در برابر داروخانه ها و روند کند واکسیناسیون باعث افزایش ابتلا و به تبع آن کمبود ظرفیت پذیرش بیمارستان ها و مرگ و میر بالا شده است.

بهر حال این یک نمای کلی است از آنچه که از روحانی بر جای مانده است  :" سرمایه گذاری منفی شش درصد، شکستن رکورد تورمی 60 ساله، رشد اقتصادی هشت ساله در مجموع صفر درصد، افزایش 700 درصدی نرخ تورم، رکود بازار سهام در 50 سال اخیر، کوچک شدن 35 درصدی سفره های مردم، بالاترین شکاف طبقاتی در ده سال اخیر." این نتیجه غربگرایی و اعتماد به غرب و حاصل سیاستهای لیبرالی در همه شئون حکمرانی و بی توجهی به رهنمودهای مقام معظم رهبری است. شرطی کردن اقتصاد به برجام و وصل همه امور کشور به سیاست خارجی ذلیلانه ، آورده ای جز " هیچ " برای کشور نداشت. لیبرال ها یک زمین کاملا سوخته را تحویل آقای رئیسی داده اند.

* حمید طالبی

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

اوضاع اورگرند بحرانی‌تر شد/ شرکت از پرداخت سود اوراق بازماند

اوضاع اورگرند بحرانی‌تر شد/ شرکت از پرداخت سود اوراق بازماند
2021-09-25T12:55:31+03:30
شرکت اورگرند(غول ساختمانی چین) که زیر فشار سنگین بدهی در معرض ورشکستگی قرار دارد با ناتوانی از پرداخت سر موعد سود اوراق قرضه دلاری خود طی روز گذشته، یک مرحله...

پیشنهاد بخش خصوصی برای تنظیم بازار برنج/ بهم ریختی بازار برنج میراث دولت قبل است + سند

 پیشنهاد بخش خصوصی برای تنظیم بازار برنج/ بهم ریختی بازار برنج میراث دولت قبل است + سند
2021-09-25T13:02:05+03:30
رئیس انجمن وارد کنندگان برنج با ارسال نامه به مسئول هماهنگی تیم اقتصادی دولت، بهم ریختی بازار برنج را میراث دولت قبل دانست و پیشنهاداتی برای تنظیم بازار این...

رشد مثبت تولید صنعتی متوقف شد/ وضعیت فروش خودروسازان

رشد مثبت تولید صنعتی متوقف شد/ وضعیت فروش خودروسازان
2021-09-25T12:45:27+03:30
بررسی‌ها بیانگر این است که برای دومین بار متوالی رشد تولید صنعتی تحت تاثیر محدودیت‌های تامین برق صنایع فولاد و سیمان قرار گرفته است و موجودی انبار خودروسازان...

چرا نرخ بلیت اتوبوس های اربعین نیم میلیون تومانی شده است؟

چرا نرخ بلیت اتوبوس های اربعین نیم میلیون تومانی شده است؟
2021-09-25T12:42:11+03:30
اگرچه گفته شده بلیت اتوبوس های بازگشت زائران اربعین به دلیل تردد یک سر خالی، دو برابر محاسبه می شود، اما در حال حاضر برخی اتوبوس ها تا ۴۸۰ هزار تومان از مساف...

شرایط حضور کارکنان در زمان واکسیناسیون و تغییر رنگ مناطق

شرایط حضور کارکنان در زمان واکسیناسیون و تغییر رنگ مناطق
2021-09-25T12:32:07+03:30
طبق اعلام سازمان اداری و استخدامی، با تغییر رنگ بندی مناطق در روزهای اخیر، حضور کارکنان در دستگاه ها طبق دستورالعمل قبلی و با تشخیص مسئولان مربوطه خواهد بود...

«بانک جی‌پی مورگان» با اتهام رشوه در معاملات نفتی برزیل روبرو شد

«بانک جی‌پی مورگان» با اتهام رشوه در معاملات نفتی برزیل روبرو شد
2021-09-25T12:28:50+03:30
دادستانی برزیل تحقیقاتی را در مورد نقش بانک جی‌پی مورگان در جریان رشوه و پول‌شویی در معاملات نفتی سال ۲۰۱۱ شرکت ملی پتروبراس آغاز کرده است. 

مجوزهای صادرات فولاد به مدت دو ماه تمدید شد

مجوزهای صادرات فولاد به مدت دو ماه تمدید شد
2021-09-25T12:15:31+03:30
 کارگروه تنظیم بازار تمدید مجوزهای صادرات فولاد میانی و محصولات فولادی را به مدت ۲ ماه (تا اول آذر ۱۴۰۰) تصویب کرد.

موکب اشتغال محرومان، پویش استفاده از ظرفیت‌ مردمی برای رفع بیکاری

موکب اشتغال محرومان، پویش استفاده از ظرفیت‌ مردمی برای رفع بیکاری
2021-09-25T12:15:30+03:30
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: موکب اشتغال محرومان، پویش جمع‌آوری‌ همه ظرفیت‌های مردمی برای رفع مساله بیکاری و ایجاد اشتغال محرومان است.

مسکو همچنان منبع قابل اعتماد انرژی خواهد بود

مسکو همچنان منبع قابل اعتماد انرژی خواهد بود
2021-09-25T12:15:30+03:30
معاون نخست‌وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که این کشور همچنان منبع قابل اعتماد انرژی در بازارهای جهانی خواهد بود.

پروازهای اربعین درآستانه رکوردزنی/ ۵۴۴ پرواز در ۶ روز

پروازهای اربعین درآستانه رکوردزنی/ ۵۴۴ پرواز در ۶ روز
2021-09-25T12:02:11+03:30
معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی از انجام ۵۴۴ پرواز اربعین تا ساعت ۹ صبح امروز ۳ مهر خبر داد.

ارسال مرسولات به تهران کاهش یافت

ارسال مرسولات به تهران کاهش یافت
2021-09-25T11:52:09+03:30
معاون فنی و بازرگانی شرکت ملی پست گفت: راه‌اندازی پنج هاب منطقه‌ای پست منجر به کاهش ۲۲ درصدی ارسال مرسولات به تهران شده است.

صادرات به کشورهای همسایه دو برابر می‌شود؟

صادرات به کشورهای همسایه دو برابر می‌شود؟
2021-09-25T11:52:09+03:30
هر چند در سال‌های گذشته بخش مهمی از برنامه تجاری ایران حول محور همکاری با کشورهای منطقه و همسایه تعریف شده اما همچنان سهم ایران از این بازار بسیار محدود است....

یک میلیارد دلار سرمایه و سود معطل اکسیژن!

یک میلیارد دلار سرمایه و سود معطل اکسیژن!
2021-09-25T11:38:48+03:30
با گذشت بیش از چهار ماه از افتتاح یک مجتمع پتروشیمی، این مجموعه به دلیل عدم تامین اکسیژن توسط یک مجتمع دیگر، هنوز به تولید نرسیده است. ...

برقراری پروازهای فوق‌العاده اربعین در صورت نیاز

برقراری پروازهای فوق‌العاده اربعین در صورت نیاز
2021-09-25T11:25:30+03:30
معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی از انجام ۵۴۴ پرواز اربعین تا ساعت ۹ صبح امروز خبر داد.

نوسان شدید قیمت جوجه یکروزه در بازار/ذرت و سویا در بازارگاه شارژ نشده است

نوسان شدید قیمت جوجه یکروزه در بازار/ذرت و سویا در بازارگاه شارژ نشده است
2021-09-25T11:25:29+03:30
دبیر کانون مرغداران گوشتی از نوسانات قیمتی جوجه یکروزه در بازار خبر داد.

برگ برنده خاندوزی برای مهار تورم

برگ برنده خاندوزی برای مهار تورم
2021-09-25T11:25:29+03:30
در شرایطی که سیر صعودی تورم همچنان مهمان اقتصاد ایران است و وزیر اقتصاد بر تامین کسری بودجه بدون روش‌های تورم‌زا تاکید می‌کند، افزایش انتشار اوراق با جذاب کر...

چین؛ پیشتاز کشورهای دنیا در اختراعات هوش مصنوعی

 چین؛ پیشتاز کشورهای دنیا در اختراعات هوش مصنوعی
2021-09-25T11:28:47+03:30
طبق گزارش ها، جمهوری خلق چین در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۷۶ درصد از کل اختراعات جهان در حوزه هوش مصنوعی را به خود اختصاص داده است.

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۱۴۰۰/۰۷/۳

 قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۱۴۰۰/۰۷/۳
2021-09-25T11:28:47+03:30
امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک‌میلیون و ۱۴۸ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۱میلیون و ۸۶۶ هزار تومان و قیمت دلار ...

عرضه ۵۲.۸ هزار تن گوشت به کشتارگاه‌ها

عرضه ۵۲.۸ هزار تن گوشت به کشتارگاه‌ها
2021-09-25T10:55:32+03:30
طبق اعلام مرکز آمار، وزن گوشت قرمز عرضه‌شده انواع دام‌های ذبح‌شده در کشتارگاه‌های رسمی کشور در مرداد ۱۴۰۰ جمعاً ۵۲.۸ تن گزارش شده، که سهم گوشت گاو و گوساله ب...

قیمت دلار ۳ مهر ۱۴۰۰ به ۲۶ هزار و ۷۳۳ تومان رسید/ هر یورو؛ ۳۱ هزار و ۵۳۵ تومان

قیمت دلار ۳ مهر ۱۴۰۰ به ۲۶ هزار و ۷۳۳ تومان رسید/ هر یورو؛ ۳۱ هزار و ۵۳۵ تومان
2021-09-25T10:55:32+03:30
قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ در صرافی های بانکی به ۲۶ هزار و ۷۳۳ تومان رسید.

کشف دو هزار و ۱۱۴ گرم تریاک از کامیون خالی برگشتی از افغانستان

کشف دو هزار و ۱۱۴ گرم تریاک از کامیون خالی برگشتی از افغانستان
2021-09-25T10:55:32+03:30
سخنگوی گمرک گفت: مربیان سگ‌های مواد یاب گمرک ماهیرود خراسان جنوبی توانستند از کامیون خالی برگشتی از افغانستان بیش از دو کیلوگرم تریاک کشف کنند.

رشد ۳۰ هزار واحدی بورس/ شاخص قله ۱.۴ میلیون واحدی را پس گرفت

رشد ۳۰ هزار واحدی بورس/ شاخص قله ۱.۴ میلیون واحدی را پس گرفت
2021-09-25T10:55:31+03:30
شاخص کل بورس در میانه معاملات امروز ۳ مهر با رشد ۳۰ هزار واحدی، ارتفاع یک میلیون و ۴۱۶ هزار واحدی را پس گرفت.

افزایش ۱.۲ درصدی تردد در محورهای برون‌شهری

افزایش ۱.۲ درصدی تردد در محورهای برون‌شهری
2021-09-25T10:55:31+03:30
آخرین اطلاعات دریافتی از ۲۳۲۰ ترددشمار فعال در محورهای برون‌شهری، در مقایسه با دیروز ۱.۲ درصد افزایش تردد را نشان می‌دهد.

سرگردانی زائران اربعین در فرودگاه امام به دلیل کارشکنی هواپیمایی العراقیه

 سرگردانی زائران اربعین در فرودگاه امام به دلیل کارشکنی هواپیمایی العراقیه
2021-09-25T11:02:13+03:30
در حالی تعدادی از زائران اربعین حسینی بلیت شرکت هواپیمایی العراقیه را خریداری کرده‌اند که به دلیل کارشکنی این شرکت ۴۸ ساعت است که این زائران در فرودگاه امام...

ایران سومین سال پیاپی نایب رییس کمیته همکاری های فنی آیمو شد

 ایران سومین سال پیاپی نایب رییس کمیته همکاری های فنی آیمو شد
2021-09-25T11:02:13+03:30
نماینده دائم ایران در سازمان بین المللی دریانوردی توانست با اکثریت قاطع آرا کشورهای عضو آیمو، براى سومین سال پیاپى به عنوان نایب رییس کمیته همکاری های فنی س...

در چه شرایطی زمستان هم خاموش می‌شویم؟

در چه شرایطی زمستان هم خاموش می‌شویم؟
2021-09-25T10:32:09+03:30
تابستان امسال، با خاموشی‌های متعدد همراه بود، هر چند که در شرایط فعلی تب خاموشی‌ها آرام گرفته اما این احتمال وجود دارد که در زمستان نیز مجدد شاهد قطع برق باش...

ارائه اینترنت رایگان برای دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها

ارائه اینترنت رایگان برای دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها
2021-09-25T10:32:09+03:30
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ارائه اینترنت رایگان به اساتید دانشگاه‌ها، معلمان و دانشجویان در آغاز سال جدید تحصیلی خبر داد. ...

۱۵۰۰ میلیارد تومان به حساب بیمه سلامت واریز شد

 ۱۵۰۰ میلیارد تومان به حساب بیمه سلامت واریز شد
2021-09-25T10:35:26+03:30
پرداخت ۱۵ هزار میلیارد ریال به حساب سازمان بیمه سلامت ایران، در اجرای ردیف ۱۸ تبصره ماده۱۴ قانون بودجه صورت گرفت.

معرفی گرانفروشان بلیت پروازهای اربعین به سازمان تعزیرات حکومتی

 معرفی گرانفروشان بلیت پروازهای اربعین به سازمان تعزیرات حکومتی
2021-09-25T10:22:06+03:30
سرپرست اداره کل بازرسی، ارزیابی عملکرد و حقوق شهروندان وزارت راه و شهرسازی از معرفی گران‌فروشان بلیت اربعین به سازمان تعزیرات حکومتی خبر داد.

آب در مخازن ۱۹۹ سد ملی کشور به حداقل رسیده است

آب در مخازن ۱۹۹ سد ملی کشور به حداقل رسیده است
2021-09-25T10:02:12+03:30
معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: سال آبی گذشته با ۳۷ درصد کاهش بارندگی در مقایسه با متوسط ۵۲ سال گذشته به پایان رسید و می‌توان این سال را خشک‌ترین سال نیم قرن...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)