میرنیوز

سهم مناطق آزاد از سرمایه‌گذاری های کشور چقدر است؟

سهم مناطق آزاد از سرمایه‌گذاری های کشور چقدر است؟ 2021-09-12T07:38:45+04:30

به گزارش ایسنا، توسعه اقتصادی در مناطق آزاد ایران، تحت تاثیر دو سند مهم بالادستی، برنامه‌ریزی و راهبری شده است. نخست؛ قانون مناطق آزاد ایران که در آن به جز آبادی و عمران منطقه‌ ای، توسعه اقتصادی و تعاملات بین‌المللی هم برعهده این مناطق نهاده شده و دوم، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که چهار ماموریت را به مناطق آزاد ایران تکلیف کرد.

در این چارچوب، التزام به توسعه شفافیت که زیرساخت پایدار ارتقای بهره وری است، رویکرد تخصصی به اداره مناطق و نگاه بلندمدت مدیران به ریل گذاری برای توسعه فردا، راهی روشن برای تولید، تجارت و سرمایه­‌گذاری ترسیم کرد.

مقایسه میانگین رشد ۱۱.۵ درصدی ارزش تولیدات در مناطق آزاد با میانگین تولید در برخی بخش‌ها از جمله در بخش صنعت در همین دوره کمتر از پنج درصد نشان دهنده کارایی و اثربخشی هایی است که تاکنون صورت گرفته است.

علاوه بر آن، جذب ۱.۹ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری معادل ۱۰ درصد از کل سرمایه‌گذاری های صورت گرفته در کشور در مناطق آزاد تجاری به عنوان موتور محرکه پروژه های کلیدی و عموما بزرگ ملی در سطح این مناطق، نشانه نگاه بلندمدت مدیران مناطق درباره آن دسته از طرح‌هایی است که برای توسعه منطقه ضروری بودند، هرچند نتایج آن در دولت های بعدی قابل بهره‌برداری باشد.

مانع زدایی به جای سوبسید، فلسفه تولید در مناطق آزاد

طبق اعلام شورای عاای مناطق آزاد، الگوی مناطق آزاد در مانع زدایی و حمایت از تولید جایگزینی حمایت تسهیل گرانه با حمایت نفتی، اساس پیشرفت پایدار و عدالت محور فعالیت های اقتصادی در اکوسیستم مناطق آزاد بود. اساس حمایت نفتی نیز تامین منابع و کمک به جبران هزینه‌های فعالیتهای اقتصادی به وسیله سوبسید، از محل درآمدها و ثروت‌های ملی و طبیعی، یا مقررات حفاظت از بازار، با پرداخت هزینه‌های از جیب مصرف‌کننده نهایی، بود.

رویکرد تسهیل گرانه اما، بجای “جبران هزینه ها” بر “کاهش هزینه های تولید” متمرکز بوده از طریق ارتقای کارایی و اثربخشی روابط واحدهای تولیدی و تجاری با شبکه ذی‌نفعان، یا به عبارت دیگر کاهش هزینه های اصطحکاکی در ارتباط بنگاه‌ها با شبکه ذی‌نفعان و همچنین تسهیل دسترسی آنان به زیرساخت و خدمات مورد نیاز برای تولید، به اتکای کارایی در حکمرانی اقتصادی، از شکوفایی و رشد تولید حمایت می کند.

اساس حمایت تسهیل گرانه از بنگاه های تولیدی در مناطق آزاد در واقع بر مواردی تکیه دارد که عبارتند از: تامین زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری مورد نیاز برای ارتباطات جهانی حمایت از توسعه و تکمیل زنجیره ارزش ارائه خدمات حکمرانی اقتصادی کارآمد با توجه به اینکه مناطق آزاد در توسعه زیرساخت‌های خود نیز از منابع ملی و عمومی استفاه نمی کنند و اعتبارات مورد نیاز برای توسعه زیرساخت‌های تولید و تجارت در مناطق نیز از درآمدهای مناطق تامین می شود که تجهیز آن عمیقا وابسته به جذابیت خدمات مناطق برای بخش خصوصی است، می‌توان ادعا کرد بخش مهمی از حمایت تسهیل گرانه از تولید و تجارت در این مناطق بر اساس ارتقای کارایی حکمرانی اقتصادی بنا شده است.

حکمرانی اقتصادی کارآمد در مناطق آزاد روند تشکیل سرمایه را برای بنگاه‌های تسهیل کرده و به این ترتیب تاسیس بنگاه‌های جدید سریعتر و آسانتر، و به روزرسانی یا توسعه زیرساخت‌ها و فناوری بنگاه های موجود سودآورتر خواهد بود.

این جذابیت‌ها موجب عاقه مندی فعالان اقتصادی به استفاده از خدمات مناطق آزاد، افزایش درآمدهای مناطق و توسعه زیرساخت ها می شود. این درآمدها صرف توسعه زیرساخت های مناطق می‌شود و ارتقا و بهبود زیرساخت‌ها، افزایش جذابیت مناطق
برای فعالیت‌های اقتصادی را در پی دارد. این چرخه رشد و شکوفایی مناطق آزاد بر محور حکمرانی کارآمد اقتصادی است.

عملکرد صادراتی، شاخصی کلیدی از نقش‌آفرینی نظام اقتصادی یک کشور در ایجاد و اعتای قدرت ملی است. بر این اساس، سالهاست که صاحب‌نظران حوزه‌های اقتصاد و کسب و کار تاکید دارند که در دنیای امروز، کالایی که مزیت و امکان صادرات نداشته‌باشد؛ ارزش تولیدکردن نیز ندارد.

از آنجا که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، برونگرایی را در کنار درونزایی، به عنوان یکی از دو رویکرد اصلی اقتصاد کشور تعریف کرده است؛ نگاه صادرات محور باید بر همه تولیدات و فعالیت های اقتصادی اصلی کشور حاکم شود؛ اما، جایگاه ویژه مناطق آزاد در این میان، ایفای نقش خط مقدم و نوک پیکان در ورود اقتصاد ایران به عرصه پررقابت بازارهای جهانی است.

اتکای اقتصاد ایران به منابع نفتی و حاکم شدن نگاه نفتی بر سیاستگذاری اقتصادی در طول بیش از شش دهه، رقابت‌پذیری بنگاه‌های اقتصادی کشور و سازگاری آنها با محیط پرتلاطم بازارهای جهانی را به شدت تضعیف کرده است.

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با درک این نکته، یکی از ماموریت‌های ویژه مناطق آزاد را گشودن مسیر و حذف موانع برای پیوند زنجیره ارزش تولید کالا و خدمات کشور با بازارها و فرصت‌های جهانی تعریف کرده است.

انواع صادرات از مناطق آزاد


مجموعه صادراتی که از طریق مناطق آزاد به سایر کشورهای جهان انجام می‌شود را می توان در سه گروه اصلی طبقه بندی کرد:


این بخش از صادرات مربوط به کالاهایی است که توسط بنگاه های فعال در مناطق آزاد تولید شده اند. این تولیدات متکی به نیروی کار و سرمایه و دانش فنی ایرانی هستند؛ هر چند ممکن است کارآفرینان با توجه به فضای مناسب ایجاد شده در مناطق آزاد برای شکل دادن همکاری‌های بین‌المللی، از مواد اولیه، سرمایه و تکنولوژی خارجی نیز در تولید آنها استفاده کرده باشند.

صادرات مجدد این گروه از لحاظ صادراتی مربوط به کالاهایی هستند که در کشورهای دیگری تولید شده اند؛ اما توسط فعالان اقتصادی و بنگاه‌های تجاری ایرانی، با حداقل پردازش به کشوری دیگر صادر می‌شوند.

بر اساس تجربیات جهانی صادرات مجدد یکی از الگوهای اصلی کسب و کار در توسعه و رونق مناطق آزاد محسوب می‌شود و ارزش افزوده بالایی که در ارائه این خدمات نهفته است زیربنای اقتصادی مناسب برای برخی از مشهورترین و موفق‌ترین مناطق آزاد منطقه و جهان را فراهم کرده اند.

مدل کسب و کار صادرات مجدد، زمینه مناسبی برای را برای بهره‌برداری از ظرفیت‌ها و مزیت‌هایی همچون موقعیت ژئوپلتیک ایران و  برقرارکننده پیوند کشورهای همجوار را فراهم می‌کند.

صادرات تولیدات سرزمین اصلی از طریق مناطق آزاد به سایر کشورها موقعیت ژئوپلتیک مناطق آزاد، زیرساخت های لجستیکی مناسب و ارتباطات تجاری شکل گرفته بر بستر مناطق، در کنار مشوق‌های بازرگانی، سبب شده است که طیفی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان سرزمین اصلی نیز، مناطق آزاد را به عنوان درگاه ارتباطات جهانی و منطق های خود انتخاب کنند.

انتهای پیام 

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

فعال‌سازی مجدد هپکو در دستور کار است

فعال‌سازی مجدد هپکو در دستور کار است
2021-09-19T18:34:59+04:30
رئیس هیات عامل ایدرو از حمایت و مشارکت سازمان گسترش در فعال سازی مجدد شرکت تولید تجهیزات سنگین (هپکو) خبر داد.

ارائه تست PCR منفی برای خرید بلیت پروازهای اربعین الزامی شد

 ارائه تست PCR منفی برای خرید بلیت پروازهای اربعین الزامی شد
2021-09-19T18:28:18+04:30
زائران عتبات عالیات برای پروازهای اربعین امسال باید تست PCR منفی از آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت را در اختیار داشته باشند.

رشد اقتصادی کشور در بهار ۱۴۰۰ به ۶.۲ درصد رسید

 رشد اقتصادی کشور در بهار ۱۴۰۰ به ۶.۲ درصد رسید
2021-09-19T18:01:36+04:30
رشد اقتصادی کشور در بهار ۱۴۰۰ به عدد ۶.۲ درصد رسید.

واحدهای مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی تا آبان راه‌اندازی می‌شود

واحدهای مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی تا آبان راه‌اندازی می‌شود
2021-09-19T17:01:38+04:30
مدیر پروژه ساخت واحد مرکاپتان زدایی میعانات گازی پارس جنوبی با اشاره به اینکه دوره بازگشت سرمایه این واحدها زیر یک سال است، از پیشرفت ۹۱.۹۶ درصدی و راه‌انداز...

رشد اقتصادی در بهار ۱۴۰۰ به ۶.۲ درصد رسید

رشد اقتصادی در بهار ۱۴۰۰ به ۶.۲ درصد رسید
2021-09-19T16:48:18+04:30
طبق اعلام بانک مرکزی، رشد اقتصادی کشور در بهار ۱۴۰۰ با نفت به ۶.۲ و بدون نفت به ۴.۷ درصد رسید.

پرداخت ۴۴۰۰ میلیارد معوقات کادر درمان از یارانه‌ها

پرداخت ۴۴۰۰ میلیارد معوقات کادر درمان از یارانه‌ها
2021-09-19T15:58:17+04:30
مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها از پرداخت بیش از ۴۴۰۰ میلیارد تومان از معوقات کادر بهداشت و درمان خبر داد.

ماجرای مکاتبات حاشیه‌ساز درباره محموله «بوش»

ماجرای مکاتبات حاشیه‌ساز درباره محموله «بوش»
2021-09-19T15:58:16+04:30
به دنبال حواشی پیش آمده در رابطه با مجوز وزارت اقتصاد برای ترخیص محموله لوازم خانگی بوش اخیرا این وزارتخانه به گمرک ایران تاکید کرده که مکاتبات اخیر بین خو...

تهران معادل ۱۱۰ روز کمبود آب دارد

 تهران معادل ۱۱۰ روز کمبود آب دارد
2021-09-19T16:01:36+04:30
وزارت نیرو گزارش داد که تهران معادل ۱۱۰ روز کمبود آب دارد و همیاری تمامی نهادها و دستگاه‌های کلان، راهکار حل بحران کم‌آبی است.

خبر خوش برای کادر درمان/ معوقات از سوی سازمان هدفمندی پرداخت شد

 خبر خوش برای کادر درمان/ معوقات از سوی سازمان هدفمندی پرداخت شد
2021-09-19T15:48:17+04:30
مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها گفت: ۴۴هزار و سیصد میلیارد ریال معوقات کادر بهداشت و درمان پرداخت شد.

وظیفه اصلی سازمان برنامه، اقتدار ملی است نه اقتدار بودجه‌ای

 وظیفه اصلی سازمان برنامه، اقتدار ملی است نه اقتدار بودجه‌ای
2021-09-19T15:48:16+04:30
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: استراتژی سازمان این است تا بر مسایل کلان، ملی و با اهمیت کشور تمرکز شود.

شرایط واردات موز تغییر کرد

 شرایط واردات موز تغییر کرد
2021-09-19T15:48:16+04:30
واردات موز به‌ازای ارز به‌دست‌آمده از صادرات سیب درختی مجاز و این شرط به دیگر شرایط واردات این محصول اضافه شد.

۲۰۰ هزار تن روغن خام به دلیل بلاتکلیفی ارزی در گمرک مانده

 ۲۰۰ هزار تن روغن خام به دلیل بلاتکلیفی ارزی در گمرک مانده
2021-09-19T15:48:16+04:30
دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی گفت: چندین ماه از رسوب حدود ۲۰۰ هزار تن روغن خام بخش خصوصی در بنادر می گذرد و متاسفانه ارز لازم توسط بانک مرکزی تخصیص داده ...

وظایف اصلی سازمان برنامه، اقتدار ملی است نه اقتدار بودجه‌ای

وظایف اصلی سازمان برنامه، اقتدار ملی است نه اقتدار بودجه‌ای
2021-09-19T15:01:38+04:30
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: استراتژی سازمان این است از نگاه سطحی و جزیی فاصله بگیرد و افق دید سازمان را بر اساس نگاه کلان و با اهمیت کشور تمرکز کند.

ممنوعیت ۶۰۰ برند چینی در آمازون

ممنوعیت ۶۰۰ برند چینی در آمازون
2021-09-19T14:51:39+04:30
آمازون ممنوعیت بیش از ۶۰۰ برند چینی در این فروشگاه اینترنتی به دلیل نظرات قلابی را تایید کرد.

نیاز برق کشور چگونه تامین شد؟

نیاز برق کشور چگونه تامین شد؟
2021-09-19T14:51:38+04:30
در نیمه اول سال جاری تقاضای انرژی برق ۱۰٫۹۹ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته که در همین مدت میزان مصرف انرژی برق ۶.۴ درصد رشد را نشان می‌دهد. ۹۹ درصد از این ...

بلاتکلیفی ارز روغن خام وارداتی

بلاتکلیفی ارز روغن خام وارداتی
2021-09-19T14:51:38+04:30
دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی گفت: چندین ماه از رسوب حدود ۲۰۰ هزار تن روغن خام بخش خصوصی در بنادر می گذرد و متاسفانه ارز لازم توسط بانک مرکزی تخصیص داده ن...

قیمت زمین باید حذف شود تا کارگران صاحبخانه شوند!

قیمت زمین باید حذف شود تا کارگران صاحبخانه شوند!
2021-09-19T14:51:37+04:30
یک کارشناس حوزه کار با بیان اینکه باید قبول کنیم که به نسبت رشد جمعیت در کشور مسکن نساختیم، تاکید کرد: اگر قیمت زمین حذف شود کارگران می توانند صاحب خانه شوند...

سرمایه گذاری خارجی در ایران طی چند سال اخیر؛ تقریبا صفر!

سرمایه گذاری خارجی در ایران طی چند سال اخیر؛ تقریبا صفر!
2021-09-19T14:51:37+04:30
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید که سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد ایران در طول این سال‌ها تقریبا صفر بوده و باید برای عبور از این شرایط فکری اسا...

میدان گازی چالوس می‌تواند یک چهارم پارس جنوبی ظرفیت داشته باشد/ چالش‌های بهره‌برداری چیست؟

میدان گازی چالوس می‌تواند یک چهارم پارس جنوبی ظرفیت داشته باشد/ چالش‌های بهره‌برداری چیست؟
2021-09-19T14:48:22+04:30
یک کارشناس صنایع نفت و گاز با تشریح شرایط فنی و اقتصادی میدان گازی چالوس، گفت: برداشت از میدان گازی چالوس به دلیل عمق بالای آب و دسترسی اندک به آب های آزاد پ...

برنامه دولت برای جبران کسری بودجه بزودی اعلام می شود

برنامه دولت برای جبران کسری بودجه بزودی اعلام می شود
2021-09-19T14:48:22+04:30
وزیر اقتصاد و دارایی گفت: به زودی برنامه مشترک وزارت اقتصاد و امور دارایی و سازمان برنامه و بودجه در مورد کسری بودجه سال جاری اعلام خواهد شد.

بلاتکلیفی ارز روغن خام وارداتی/ رسوب ٢٠٠ هزارتن روغن در بنادر

بلاتکلیفی ارز روغن خام وارداتی/ رسوب ٢٠٠ هزارتن روغن در بنادر
2021-09-19T14:34:58+04:30
دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی گفت: چندین ماه از رسوب حدود ۲۰۰ هزار تن روغن خام بخش خصوصی در بنادر می گذرد و متاسفانه ارز لازم توسط بانک مرکزی تخصیص داده ن...

شرکت‌های هواپیمایی دست از تخلف نمی‌کشند/ بلیت دوطرفه تهران ـ نجف نیست

 شرکت‌های هواپیمایی دست از تخلف نمی‌کشند/ بلیت دوطرفه تهران ـ نجف نیست
2021-09-19T14:41:38+04:30
در حالی سازمان هواپیمایی کشوری از آغاز فروش بلیت پروازهای اربعین طی امروز خبر داده که مردم امکان خرید بلیت را ندارند. ایرلاین‌های داخلی فقط بلیت یک‌طرفه تهر...

روش اندازه‌گیری امواج دکل موبایل/موارد بالاتر از استاندارد را اعلام کنید

روش اندازه‌گیری امواج دکل موبایل/موارد بالاتر از استاندارد را اعلام کنید
2021-09-19T14:24:57+04:30
افرادی که نسبت به میزان تشعشعات حاصل از دکل‌های موبایل و امواج الکترومغناطیس نگران هستند، می‌توانند میزان این امواج را در سامانه اندازه‌گیری شدت امواج الکترو...

شرکتهای هواپیمایی دست از تخلف نمی‌کشند/ بلیت دوطرفه تهران - نجف نیست

 شرکتهای هواپیمایی دست از تخلف نمی‌کشند/ بلیت دوطرفه تهران - نجف نیست
2021-09-19T14:14:53+04:30
در حالی سازمان هواپیمایی کشوری از آغاز فروش بلیت پروازهای اربعین طی امروز خبر داده که مردم امکان خرید بلیت را ندارند. ایرلاین‌های داخلی فقط بلیت یکطرفه تهرا...

بلاتکلیفی ارز روغن خام وارداتی/ رسوب ٢٠٠ هزارتن روغن در بنادر!

بلاتکلیفی ارز روغن خام وارداتی/ رسوب ٢٠٠ هزارتن روغن در بنادر!
2021-09-19T13:54:58+04:30
دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی گفت: چندین ماه از رسوب حدود ۲۰۰ هزار تن روغن خام بخش خصوصی در بنادر می گذرد و متاسفانه ارز لازم توسط بانک مرکزی تخصیص داده ن...

درخواست عجیب جهاد کشاورزی از گمرک/۱۰ درصد کالای اساسی باقیمانده از ترخیص درصدی را توقیف نکنید

 درخواست عجیب جهاد کشاورزی از گمرک/۱۰ درصد کالای اساسی باقیمانده از ترخیص درصدی را توقیف نکنید
2021-09-19T14:01:34+04:30
یک مقام وزارت جهاد کشاورزی خواستار عدم توقیف ۱۰ درصد باقیمانده از ترخیص درصدی کالاهای اساسی شد.

سازمان برنامه و بودجه ۳ پروژه مرتبط با انضباط بودجه کشور را مورد توجه قرار دهد

 سازمان برنامه و بودجه ۳ پروژه مرتبط با انضباط بودجه کشور را مورد توجه قرار دهد
2021-09-19T14:01:34+04:30
رئیس دیوان محاسبات کشور تاکید کرد، سازمان برنامه و بودجه ۳ پروژه مرتبط با انضباط بودجه کشور را مورد توجه قرار دهد.

واگذاری مدیریت هفت‌تپه به بانک‌های ملی و صادرات/ معرفی هیئت مدیره جدید تا هفته آینده

 واگذاری مدیریت هفت‌تپه به بانک‌های ملی و صادرات/ معرفی هیئت مدیره جدید تا هفته آینده
2021-09-19T14:01:34+04:30
عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: حداکثر تا هفته آینده هیئت مدیره جدید شرکت هفت‌تپه معرفی خواهد شد و مدیریت شرکت به وزارت اقتصاد (بانک ملی...

تداوم افت بورس در روزهای اوراق فروشی دولت

 تداوم افت بورس در روزهای اوراق فروشی دولت
2021-09-19T14:01:34+04:30
شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با ثبت افت ۲۹هزارواحدی مواجه شد.

اطلاعیه جدید سازمان هواپیمایی: فروش بلیت پروازهای اربعین آغاز شد

 اطلاعیه جدید سازمان هواپیمایی: فروش بلیت پروازهای اربعین آغاز شد
2021-09-19T14:01:34+04:30
سازمان هواپیمایی در اطلاعیه‌ای جدید از آغاز فروش بلیت پروازهای اربعین حسینی خبر داد. دیروز این سازمان اطلاعیه‌ای با همین مضمون منتشر کرده است.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)