میرنیوز

سهم مسکن از هزینه خانوار ۶۰ درصد است

سهم مسکن از هزینه خانوار ۶۰ درصد است 2021-09-11T13:12:02+04:30

علیرضا ذوالفقاری در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: در برنامه ارائه شده وزیر راه و شهرسازی تحت عنوان «نهضت توسعه مسکن و شهرسازی مردم‌پایه مبتنی بر عدالت و پیشرفت» کمتر دیده می‌شود که به بحث اجاره مسکن پرداخته شده باشد، به گونه‌ای که از ۱۴ چالش پیش روی حوزه مسکن که برای آنها اقدامات قابل انجام مشخص شده‌اند، تنها یک مورد به بحث اجاره املاک مسکونی پرداخته است.

وی افزود:  سوال این است که آیا این تمرکز بالا بر ساخت و عرضه مسکن تمامی نیاز خانوارها در این حوزه را برطرف می‌کند؟ آیا لازم نبود بیش از این به بحث اجاره‌نشینی و این بازار پر تلاطم توجه شود؟ سیاست‌های دولت در این بازار چه تاثیری در وضع معیشت مردم خواهد گذاشت؟

این کارشناس بازار مسکن بیان کرد: همانطور که در برنامه ارائه شده توسط وزیر راه و شهرسازی و در گزارشات مرکز ملی آمار ایران مشخص شده، میزان اجاره نشینی در شهرهای بزرگ به شدت در حال افزایش است، به گونه‌ای که سهم مستاجران شهری طی سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۹۵ از ۱۸ درصد به ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که طبق گزارش مرکز ملی آمار در سال ۱۳۹۸ در کلان شهر تهران شاهد نرخ ۴۲ درصدی اجاره نشینی بوده‌ایم. پیش‌بینی می‌شود با توجه به افزایش چشم‌گیر قیمت املاک از سال ۱۳۹۸ تا کنون، ‌ نرخ اجاره نشینی همچنان به روند صعودی خود حتی با شیب بیشتر ادامه داده باشد. به گونه‌ای که شاید بتوان گفت در حال حاضر شهرنشینان، به خصوص در کلان‌شهر تهران، بیشتر اجاره نشین هستند تا مالک.

سهم تا ۶۰ درصدی هزینه مسکن در سبد خانوار

ذوالفقاری با بیان اینکه افزایش چشم‌گیر نرخ‌های اجاره‌بها شرایط را روز به روز برای مستاجران سخت‌تر کرده است گفت: طبق گزارشات مرکز ملی آمار در سال‌های اخیر سهم هزینه مسکن از کل هزینه‌های خانوار رو به افزایش بوده است، به گونه‌ای که در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ سهم مسکن از هزینه خانوار ۴۴ درصد اعلام شده، در سال ۱۳۹۷به ۴۶.۸ درصد رسیده و در سال ۱۳۹۸ برابر با ۴۹.۹ درصد بوده است. طبق بررسی‌های صورت گرفته و تحلیل داده‌های بدست آمده از سامانه‌های ملکی تخمین زده می‌شود که این عدد در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نیز افزایش چشم‌گیری داشته به گونه‌ای که در حال حاضر احتمالا بین ۵۵ تا ۶۰ درصد از هزینه خانوار خرج هزینه مسکن می‌شود.

وی تاکید کرد: افزایش سرسام آور هزینه مسکن (اجاره‌بها) نسبت به درآمدهای خانوار باعث شده بحث اجاره‌بها تبدیل به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های خانواده‌های شهری، بخصوص در کلان شهر تهران تبدیل شود و نیاز به توجه به این بخش بیش از پیش شود.

بنگاههای اجاره‌داری حرفه‌ای تشکیل شود

این کارشناس بازار مسکن، اجاره‌داری حرفه‌ای را از جمله برنامه‌های کنترل این بازار دانست و گفت: دولت به حمایت از ایجاد و توسعه بنگاه‌های اجاره‌داری حرفه‌ای با استفاده از مشوق‌های مالیاتی تخفیف عوارض و واگذاری اراضی دولتی به صورت اجاره بلند مدت بپردازد. هرچند این طرح می‌تواند در بلند مدت به کاهش قیمت اجاره‌بها کمک کند، اما نیازمند زیرساخت‌های قوی است و به نظر نمی‌رسد در کوتاه مدت بتواند تاثیر چندانی در سهم مسکن از هزینه‌ها خانوار داشته باشد.

ذوالفقاری گفت: از دیگر نکاتی که در طرح ارائه شده بر آن تاکید شده است، اخذ مالیات از خانه‌های خالی است که از دولت دوازدهم کلید خورد و مورد تصویب مجلس قرار گرفت. هر چند انتقاداتی به این طرح وارد است و نحوه پیاده‌سازی آن خیلی مشخص نیست، اما ممکن است تاثیرات هیجانی در بازار اجاره مسکن داشته باشد و حداقل برای زمانی محدود باعث کاهش نرخ اجاره شود. منتقدان این طرح نیز معتقدند تبعات آن در بازار مسکن مبهم است و ممکن است باعث شود مالکان فشار بیشتری به مستاجران بیاورند تا بخشی از ضرر خود از این طرح را جبران نمایند.

وی با اشاره به موضوع افزایش دوره زمانی قراردادهای اجاره مسکن از یک سال به سه تا پنج سال که توسط وزیر راه و شهرسازی مطرح شده افزود: پیش‌تر نیز شاهد این نوع طرح‌های دستوری در بازار اجاره بوده‌ایم به گونه‌ای که برای مثال طبق دستور ستاد ملی مقابله با کرونا سقف افزایش اجاره‌بها در سال ۱۳۹۹ برابر با ۲۵ درصد در نظر گرفته شد. اما آنچه در بازار مشاهده شد این بود که مالکان به طرق مختلف از این گونه قوانین سرپیچی می‌کنند. می‌توان حدس زد این طرح نیز با توجه به اینکه فقط در قراردادهای جدید قابل اعمال است در نهایت کمک چندانی به مستاجران نکند.

سیاست‌های بازار آزاد در کوتاه مدت جواب نمی‌دهد

به گفته ذوالفقاری، سیاست‌های بازار آزاد نیز که برخی اقتصاددان‌ها بر آن تاکید زیادی می‌کنند، هر چند در بلندمدت باعث توازن در بازار و برقراری قانون عرضه و تقاضا می‌شود، اما در کوتاه مدت دردی از مستاجران در جامعه دوا نمی‌کند. چه بسا باعث افزایش چشم‌گیر قیمت‌ها شود و اوضاع از آنچه اکنون هست نیز برای اجاره نشینان، که غالبا قشر کمتر برخوردار جامعه هستند نیز سخت‌تر شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود دولت در این امر دخالت کند و با سیاست‌گذاری‌های درست این بازار پر تلاطم را کمی مدیریت نماید.

در آمریکا هم برای اجاره‌بها سقف تعیین می‌کنند

این کارشناس گفت: دولت های مختلف برای تنظیم بازار اجاره در کلان‌شهرها از طرح‌هایی موسوم به "کنترل اجاره‌بها" استفاده کرده‌اند. در این طرح‌ها دولت با اعمال محدودیت‌هایی برای سقف میزان اجاره خانه‌ها و تعیین سقف افزایش اجاره‌بها برای خانه‌های تمدیدی، شرایطی برای افراد کمتر برخوردار جامعه فراهم می‌کند که بتوانند از پس هزینه‌های مسکن در کلان‌شهرها بربیایند. مدیرعامل سامانه کیلید افزود: حتی دولت آمریکا که مدافع سرسخت بازار آزاد است، در بحث اجاره در شهرهای بزرگ همچون نیویورک، نیوجرسی، کالیفرنیا، مریلند و واشنگتن، به علت شکست بازار آزاد اقدام به ورود و کنترل بازار اجاره‌بها کرده است.

وی اظهار کرد: با توجه به افزایش نرخ اجاره‌نشینی و سهم بالای اجاره‌بها در هزینه‌های خانوار دولت باید برای حمایت از مستاجران در کوتاه مدت، به طور جدی اقدام به کنترل بازار اجاره املاک مسکونی کند. این کنترل هم شامل قراردادهای بلندمدت، هم مالیات بر خانه‌های خالی و هم تعیین «اجاره‌بهای عادلانه» املاک  می‌شود. همچنین این کنترل‌ها باید تا زمانی که سیاست‌های سمت عرضه و ساخت مسکن به نتیجه برسند ادامه پیدا کند.

استفاده از هوش مصنوعی برای تعیین اجاره‌بها

ذوالفقاری راهکارهایی همچون استفاده از هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها را در تعیین اجاره بهای عادلانه، موثر دانست و گفت: این امکان برای دولت‌ها به وجود آمده که بتوانند بدون نیاز به کارشناسان زیاد به صورت کاملا خودکار تخمین نسبتا دقیقی از قیمت املاک مسکونی (به خصوص در سطح کلان شهرهایی همچون تهران) و همچنین قیمت اجاره‌بهای آنها داشته باشند. وزارت راه و شهرسازی دولت سیزدهم نیز می‌تواند با به‌کارگیری بخش خصوصی، اقداماتی در جهت تعیین اجاره‌بهای عادلانه املاک مسکونی انجام دهد. به گونه‌ای که به طور واضح برای تمامی افراد جامعه مشخص باشد اجاره‌بهای عادلانه هر ملک، با توجه به شرایط موجود در بازار، در چه بازه قیمتی است.

این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: از طرف دیگر دولت باید مشاوران املاک را ملزم به ثبت تمامی قرار دادهای املاک در سامانه ثبت اسناد و گرفتن کد رهگیری برای آنها کند و از طرفی دیگر اقدامات جدّی در جهت اجرایی شدن قانون مالیات خانه‌های خالی انجام دهد. سپس از خانه‌هایی که مبلغ قرارداد اجاره آنها بیش از مبلغ اجاره عادلانه‌اشان ثبت شده است، به صورت پله‌ای اخذ مالیات کند تا مشوقی باشد که مالکان با قیمتی عادلانه اقدام به اجاره ملکشان کنند.

وی گفت: در صورتی که مالک‌ها خانه‌هایشان را خالی بگذارند، موظف به پرداخت مالیات خواهند بود که این امر باعث تشویق آنها به اجاره ملکشان می‌شود، در صورتی که برای اجاره نیز مبالغ غیر عادلانه‌ای در نظر بگیرند، مازاد مبلغ را به اداره مالیات پرداخت خواهند کرد که این نیز خود انگیزه‌ای خواهد بود برای آنها که ملکشان را با قیمت عادلانه اجاره دهند. همچنین در صورتی که مالکان اقدام به اجاره ملک خود با قیمتی کمتر از قیمت عادلانه آن بکنند، می‌توانند از معافیت‌های مالیاتی در سایر فعالیت‌های اقتصادی خود بهره ببرند.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

مرز مهران برای بازگشت زائران آماده است

مرز مهران برای بازگشت زائران آماده است
2021-09-23T09:15:22+03:30
مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه شرایط پیش‌فروش بلیت برگشت زمینی زائران فراهم است از آمادگی کامل این سازمان خبر داد.

آتش نشانان ایران آتش سوزی جنگل های ارمنستان را خاموش کردند

آتش نشانان ایران آتش سوزی جنگل های ارمنستان را خاموش کردند
2021-09-23T09:15:21+03:30
سخنگوی گمرک گفت: در پی بروز حریق در جنگل‌های مغری ارمنستان و درخواست این کشور از گمرک آذربایجان شرقی، یک تیم آتش نشانی به منطقه حریق ارمنستان اعزام و آتش مها...

صعود مجدد رمزارزها

صعود مجدد رمزارزها
2021-09-23T08:51:39+03:30
ارزش ارزهای دیجیتالی مهم افزایش پیدا کرد.

تورم قطر زیر سه درصد آمد!

تورم قطر زیر سه درصد آمد!
2021-09-23T08:51:39+03:30
نرخ تورم قطرمجددا در محدوده کاهشی قرار گرفت.

معرفی بهترین خودروهای برقی ۲۰۲۱

معرفی بهترین خودروهای برقی ۲۰۲۱
2021-09-23T08:51:38+03:30
فورد بهترین خودروی برقی سال را از آن خود کرد.

جهش قیمت نفت خام / برنت ۷۶ دلاری شد

جهش قیمت نفت خام / برنت ۷۶ دلاری شد
2021-09-23T08:48:31+03:30
قیمت نفت خام در معاملات دیشب و امروز تحت تاثیر افت شدید ذخایر نفت انبارهای آمریکا که تقاضای نفت خام را بالا برد، جهش کرد.

افت قیمت جهانی طلا پس از اجلاس فدرال‌رزرو

افت قیمت جهانی طلا پس از اجلاس فدرال‌رزرو
2021-09-23T08:48:30+03:30
قیمت جهانی طلا در معاملات امروز، پنجشنبه تحت تاثیر بیانیه فدرال‌رزرو که احتمال افزایش زودتر از موعد نرخ بهره آمریکا را بالا برد، افت کرد.

رونمایی مدل جدید محصولات سرفیس و گوشی تاشوی مایکروسافت

رونمایی مدل جدید محصولات سرفیس و گوشی تاشوی مایکروسافت
2021-09-23T07:31:50+03:30
مایکروسافت پنج محصول جدید سرفیس شامل یک لپ تاپ، سه تبلت و یک گوشی تاشوی جدید را رونمایی کرد.

آغاز خرید گاز زمستانی چین در بدترین زمان ممکن

آغاز خرید گاز زمستانی چین در بدترین زمان ممکن
2021-09-23T07:31:50+03:30
چین خرید گاز طبیعی مایع (LNG) برای زمستان را مضاعف کرده است که کمبود جهانی گاز را شدت بخشیده و سوخت کمتری برای اروپا می گذارد.

سناریوی جدید گلدمن برای نفت ۹۰ دلاری

سناریوی جدید گلدمن برای نفت ۹۰ دلاری
2021-09-23T07:31:49+03:30
مدیر تحقیقات کالای گروه گلدمن ساکس گفت اگر زمستان نیمکره شمالی سردتر از حد معمول باشد، قیمت نفت ممکن است به ۹۰ دلار در هر بشکه صعود کند. ...

مذاکرات امارات و هند برای افزایش تجارت غیرنفتی به ۱۰۰ میلیارد دلار

مذاکرات امارات و هند برای افزایش تجارت غیرنفتی به ۱۰۰ میلیارد دلار
2021-09-23T07:31:49+03:30
امارات متحده عربی و امارات با دنبال کردن مذاکرات اقتصادی، درصدد دو برابر کردن تجارت غیرنفتی به حداقل ۱۰۰ میلیارد دلار ظرف مدت پنج سال هستند. ...

واکنش شیائومی به ادعای سانسور در گوشی‌های این شرکت

واکنش شیائومی به ادعای سانسور در گوشی‌های این شرکت
2021-09-23T07:31:48+03:30
شرکت شیائومی چین اعلام کرد تلفنهای هوشمند این شرکت ارتباطات کاربران را سانسور نمی کنند.

وضعیت چک‌های عادی و رمزدار در بازار 

وضعیت چک‌های عادی و رمزدار در بازار 
2021-09-23T07:31:48+03:30
از ۲۶۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان چک وصول شده در مرداد امسال ۶۵ درصد آن مربوط به چک‌های عادی است که ۳۵ درصد دیگر آن را نیز چک‌های رمزدار تشکیل می‌دهند. ...

شرایط جدید رجیستری اعلام شد

شرایط جدید رجیستری اعلام شد
2021-09-23T07:31:47+03:30
با اعلام بازنگری مجدد در روند رجیستری گوشی تلفن همراه در مبادی ورودی، طی بررسی و مصوبات صورت گرفته، فرآیند به نحوی برنامه‌ریزی شده است که ایستایی در مبادی ور...

رفع موانع بر سر واردات کامیون‌های دپو شده در گمرک

رفع موانع بر سر واردات کامیون‌های دپو شده در گمرک
2021-09-22T19:41:44+03:30
معاون فنی گمرک گفت: در جلسه‌ای که امروز در دادستانی عمومی و انقلاب تهران برگزار شد تقریباً تمامی مشکلاتی که بر سر واردات کامیون‌های دپو شده در گمرک وجود داشت...

عرضه ۱۱۴ میلیون دلار در سامانه نیما

عرضه ۱۱۴ میلیون دلار در سامانه نیما
2021-09-22T18:28:23+03:30
سامانه نیما امروز شاهد عرضه حدود ۱۱۴ میلیون دلار به صورت حواله ارزی به منظور تامین ارز واردات کشور بوده است.

ارزش برجای ذخایر معدنی ۷ میلیارد دلار افزایش یافت

ارزش برجای ذخایر معدنی ۷ میلیارد دلار افزایش یافت
2021-09-22T18:15:04+03:30
رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: طی سال‌های اخیر، حدود ۷ میلیارد دلار به ارزش برجای ذخایر معدنی کشور افزوده شد.

دو آژانس متخلف فروش بلیت اربعین پلمب شدند

دو آژانس متخلف فروش بلیت اربعین پلمب شدند
2021-09-22T18:01:44+03:30
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از سهمیه ۶۰ هزار نفری سفرهای اربعین، تاکنون ۳۵ هزار بلیت فروخته شده است، گفت: دو آژانس مسافرتی گران فروش را تعطیل کردیم.

تلاش می کنیم بازار کالاهای اساسی به آرامش برسد

تلاش می کنیم بازار کالاهای اساسی به آرامش برسد
2021-09-22T18:01:43+03:30
وزیر جهاد کشاورزی گفت: تلاش ما این است که در حوزه کالاهای اساسی، بازار به آرامش برسد.

نرخ میانگین وزنی دلار ۲۶ هزار و ۲۵۹ تومان اعلام شد

نرخ میانگین وزنی دلار ۲۶ هزار و ۲۵۹ تومان اعلام شد
2021-09-22T17:48:26+03:30
مدیر ارتباطات بازار متشکل ارز ایران، نرخ میانگین وزنی دلار در معاملات امروز این بازار را ۲۶ هزار و ۲۵۹ تومان اعلام کرد.

ثبت نام در سامانه اسکان و املاک تمدید نشد

ثبت نام در سامانه اسکان و املاک تمدید نشد
2021-09-22T17:08:25+03:30
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مهلت ثبت نام در سامانه اسکان و املاک تا پایان مهرماه تعیین شده و یک ماه، زمان کافی برای ثبت نام است.

رشد ۱۳ درصدی عملیات کانتینری بنادر ایران

رشد ۱۳ درصدی عملیات کانتینری بنادر ایران
2021-09-22T16:41:43+03:30
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی از افزایش ۱۳ درصدی عملیات کانتینری بنادر ایران در ۵ ماه نخست ۱۴۰۰ در مقایسه با مدت مشابه پارسال خبر داد.

دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت

دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت
2021-09-22T15:51:50+03:30
در شرایطی که سقف جدید کارت به کارت واریزی موجب نگرانی عده زیادی از مردم و کسب‌وکارها شده است، رئیس کل بانک دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت ر...

کاهش ۹۰ درصدی تقاضای کیف در آستانه بازگشایی مدارس

کاهش ۹۰ درصدی تقاضای کیف در آستانه بازگشایی مدارس
2021-09-22T15:51:50+03:30
رئیس اتحادیه سراجان تهران از کاهش بیش از ۹۰ درصدی تقاضا در این صنف خبر داد و گفت که صادرات کیف نیاز به حمایت دارد.

بازار خودرو در رکود مطلق/ کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت همه خودروها

بازار خودرو در رکود مطلق/ کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت همه خودروها
2021-09-22T15:51:49+03:30
بررسی قیمت انواع خودروها اعم از داخلی‌ها و خارجی‌ها نشان می‌دهد که پس از تایید طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو، همه خودروها در بازار اعم از پرتیراژهای دا...

محدودیت تراکنش های کارت به کارت مجدد بررسی می شود

محدودیت تراکنش های کارت به کارت مجدد بررسی می شود
2021-09-22T15:48:23+03:30
طبق اعلام بانک مرکزی به دستور رئیس کل این بانک، محدودیت تراکنش های کارت به کارت مجدد بررسی می شود.

سهم ۱۲ درصدی صنایع غذایی و آشامیدنی از کل صنعت

سهم ۱۲ درصدی صنایع غذایی و آشامیدنی از کل صنعت
2021-09-22T15:48:23+03:30
معاون وزیر صمت گفت: صنایع غذایی جزء اولویت ها ومزیت‌های اصلی اقتصادی کشور به شمارمی رود و از نظر تعدادی سهم حدود ۱۲ درصدی از کل واحدهای صنعتی به این صنایع اخ...

دستور رئیس کل بانک مرکزی برای بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت

 دستور رئیس کل بانک مرکزی برای بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت
2021-09-22T15:41:38+03:30
با دستور رییس کل بانک مرکزی، موضوع محدودیت تراکنش های کارت به کارت بار دیگر بررسی می شود.

قیمت سبد نفتی اوپک بالای ۷۳ دلار باقی ماند

قیمت سبد نفتی اوپک بالای ۷۳ دلار باقی ماند
2021-09-22T15:21:57+03:30
سبد نفتی اوپک دیروز (سه‌شنبه، ۳۰ شهریورماه) با قیمت ۷۳ دلار و ۶۸  سنت ثبت شد.

مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن باز هم تغییر می کند؟

مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن باز هم تغییر می کند؟
2021-09-22T15:21:57+03:30
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: آخرین تصمیم درباره تمدید مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن شنبه در ستاد ملی کرونا اعلام می‌شود.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)