میرنیوز

افزایش لابی‌ها برای تصویب لایحه افزایش مناطق آزاد در مجمع تشخیص مصلحت/رشد قارچ‌گونه مناطق آزاد به نفع کیست؟

 افزایش لابی‌ها برای تصویب لایحه افزایش مناطق آزاد در مجمع تشخیص مصلحت/رشد قارچ‌گونه مناطق آزاد به نفع کیست؟ 2021-05-05T10:32:15+04:30

سید محمدهادی سبحانیان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با انتقاد از عملکرد کنونی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کشور، گفت: در طی چند دهه گذشته سیاست‌های گوناگونی در راستای حمایت از تولید و افزایش سرمایه‌گذاری در کشور اتخاذ شده است، اما متأسفانه به دلیل اینکه عمده این تصمیم‌ها برخلاف توصیه‌های علمی و تجارب موفق بین‌المللی بوده ، عملاً حمایت‌های انجام شده نتیجه مناسبی را در پی نداشته است.

وی افزود: یکی از این حمایت‌های ناکارآمد از فضای تولید و سرمایه‌گذاری در کشور، توسعه قارچ‌گونه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بوده است. البته در واقع هدف اصلی از ایجاد این مناطق، افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و افزایش صادرات کالا بوده، که متأسفانه به دلیل عدم اجرای درست الزامات ایجاد مناطق آزاد در کشور نتایج مورد انتظار، محقق نشده است.

مناطق آزاد محلی برای واردات کالاهای مصرفی و لوکس

سبحانیان با اشاره به اینکه مناطق آزاد ایران، محلی برای واردات کالاهای مصرفی‌ شده‌اند، افزود: این مسئله برخلاف اهداف اولیه ایجاد مناطق آزاد و همچنین سیاست‌های حمایتی از تولید داخلی است، چرا که واردات کالا از طریق این مناطق و قاچاق آن‌ها به سرزمین اصلی، آسیب جدی به تولیدکنندگان داخلی وارد می‌کند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در طول سال‌های گذشته برخی رانت‌ها به مناطق آزاد اعطا شده است، گفت: بخشی از این رانت‌ها مربوط به معافیت‌های مالیاتی می‌شود، این معافیت‌ها با هدف افزایش انگیزه افراد برای فعالیت اقتصادی و گسترش صادرات کالا در مناطق آزاد افزایش پیدا کرده است؛ اما در عمل به منشأ مفاسد اقتصادی و دریچه‌ای برای گسترش فرار‌های مالیاتی تبدیل شده است.

وقوع گسترده تخلفات مالیاتی و قاچاق کالا در مناطق آزاد

سبحانیان ادامه داد: بنابراین با توجه به عملکرد مناطق آزاد و همچنین به گواه گزارش‌ نهاد‌های نظارتی در مورد چگونگی فعالیت این مناطق می‌توان گفت که مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ایران نتوانسته‌اند در گسترش صادرات و افزایش تولید در کشور نقش مهمی ایفا کنند و متأسفانه به محلی برای انجام تخلفات مالیاتی و قاچاق کالا تبدیل شده‌اند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی با اشاره به اهداف برخی از مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس برای افزایش تعداد مناطق آزاد، اظهار داشت: دلیل این اصرار‌ها روشن است، چرا که با ایجاد یک منطقه آزاد و ویژه اقتصادی فرآیند واردات کالا بسیار تسهیل شده و اقلام مصرفی بدون پرداخت مالیات به راحتی وارد یک منطقه می‌شود؛ در نتیجه این رونق واردات کالا‌های مصرفی و لوکس، مسافران زیادی برای خرید کالا‌های خارجی و ارزان به این ناحیه سرازیر می‌شوند.

رونق کاذب مناطق آزاد به بهای از دست رفتن توان تولیدی کشور

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: همچنین قیمت‌ زمین‌ در مناطق آزاد به صورت کاذب رشد کرده و می‌توان گفت به نوعی رونق کاذب در مناطق آزاد ایجاد شده است؛ البته باید به این مسئله اشاره کرد که این رونق اندک به بهای از دست رفتن توان تولیدی کشور و آسیب به منافع ملی امکان‌پذیر می‌شود.

سبحانیان افزود: متأسفانه برخی مسئولان کشور و نمایندگان مجلس نگاه کلان به منافع کشور نداشته و به دلیل جلب حمایت رأی دهندگان و برخی از مردم منطقه سعی می‌کنند که بر خلاف مصالح ملی به دنبال تصویب مناطق آزاد جدید باشند، هرچند این اقدام بر خلاف منافع مردم و اقتصاد کشور باشد.

معاون اسبق مرکز پژوهش های مجلس در ادامه گفت: خوشبختانه مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام در اظهار نظرات کارشناسی خود با تأکید بر «توسعه حوزه عمل» در مناطق آزاد نشان داده است که سیاست‌گذار با آگاهی و دانش کافی به دنبال «توسعه جغرافیایی» یا «توسعه کمی»، این مناطق نبوده است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به بند 11 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی افزود: بنابر نظر کارشناسی می‌‎بایست توسعه عمل این مناطق بر اساس رویه‌های کیفی صورت پذیرد که متأسفانه تاکنون عملکرد مسئولان بر خلاف این نظر کارشناسی و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بوده است.

«توسعه کیفی» مناطق آزاد در دستور کار مسئولان قرار گیرد

وی با اشاره به برخی از زیرساخت‌های لازم برای توسعه و ایجاد مناطق آزاد، گفت: بر اساس استاندارد‌های بین‌المللی این مناطق می‌بایست در محیط‌های جغرافیایی ایجاد شوند که بتوان آن‌ها را محصور کرد، به طوری که مبادله و انتقال کالا از مناطق آزاد به سرزمین اصلی و بلعکس به صورت قاچاق امکان پذیر نباشد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: متأسفانه در برخی از مناطق آزاد کشور با این مسئله مواجه هستیم که مرز مشخصی بین این مناطق و سرزمین اصلی وجود نداشته و همین مسئله باعث افزایش قاچاق کالا و فرار مالیاتی شده است.

سبحانیان در پایان با بیان اینکه به طور کلی وجود بنادر، فرودگاه‌ها و یا مراکز گمرکی از بدیهی‌ترین زیرساخت‌های لازم برای ایجاد مناطق آزاد شناخته می‌شود، گفت: متأسفانه عامل اصلی برای ایجاد مناطق آزاد در کشور ما لابی‌های سیاسی بوده و به زیرساخت‌ها و استاندارد‌های لازم برای ایجاد یک منطقه آزاد و یا ویژه اقتصادی توجه نمی‌شود.

چرا مصوبه مناطق آزاد از دستور کار مجمع تشخیص خارج نمی‌شود؟

به گزارش تسنیم، عملکرد مناطق آزاد در طول سالیان گذشته به گواه گزارش‌ مرکز پژوهش‌های مجلس رضایت بخش نبوده است. بر اساس بررسی‌های انجام شده، این مناطق نه تنها در «توسعه صادرات» و «جذب سرمایه‌های خارجی» توفیق چندانی نیافته‌اند، بلکه در توسعه فساد و گسترش قاچاق که مانعی مهم برای رونق تولید است، سهم قابل توجهی دارند.

با این وجود، متأسفانه اخبار حاکی از آن است لایحه ایجاد 8 منطقه آزاد تجاری و 13 منطقه ویژه اقتصادی در مجلس دهم با وجود آنکه پیش از این بدلیل مغایرت با سیاست‌های کلی نظام با مخالفت اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام روبرو شده بود اما با برخی لابی‌ها، مجدداً در دستور کار مجمع قرار گرفته و قرار است در مورد آن رأی گیری شود.

گفتنی است که وضعیت مناطق آزاد، بارها در سال‌های گذشته مورد انتقاد مقام معظم رهبری قرار گرفته است. ایشان در تاریخ 1395/4/12 فرموده‌اند که «شما مناطق آزاد را می‌بینید غصّه‌دار می‌شوید» و نیز در تاریخ 1399/1/1 تذکرات عتاب‌آمیزی در زمینه‌ی مسائل اقتصادی و بطور خاص موضوع «قاچاق» از مناطق آزاد مطرح فرمودند. بنابراین، بدیهی است که در چنین شرایطی، سیاستگذار به دنبال توسعه کیفی مناطق و بهبود وضعیت موجود آنها باشد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

راهکارهای جدید برای کاهش مخاطرات حیات وحش برای پروازها در مهرآباد

راهکارهای جدید برای کاهش مخاطرات حیات وحش برای پروازها در مهرآباد
2021-05-06T10:33:20+04:30
کمیته مدیریت حیات وحش با موضوع بهسازی باند ۲۹ چپ و کاهش خطرات حیات وحش در زمان استفاده از باند ۲۹ راست فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تشکیل شد.

افزایش سقف تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده

افزایش سقف تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده
2021-05-06T10:33:19+04:30
سقف تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده در کلانشهرها از ۵۰۰ میلیون ریال به ۱۲۰۰ میلیون ریال و در سایر شهرها از ۴۰۰ میلیون ریال به ۸۰۰ میلیون ریال افزایش یافت.

تردد وسایل نقلیه در محورهای برون شهری ۲۲.۸ درصد افزایش یافت

تردد وسایل نقلیه در محورهای برون شهری ۲۲.۸ درصد افزایش یافت
2021-05-06T10:33:19+04:30
طی شبانه ‌روز گذشته، براساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۲۲۹۲ ترددشمار فعال در محورهای برون‌شهری، نسبت به روز قبل ۲۲.۸ درصد افزایش تردد را نشان می‌دهد.

قیمت نفت خام تثبیت شد

قیمت نفت خام تثبیت شد
2021-05-06T09:39:58+04:30
قیمت نفت خام در معاملات امروز پنجشنبه، به رشد اندکی دست یافت تا افت دیشب خود، که علی‌رغم کاهش شدید ذخایر انبارهای نفت آمریکا ثبت شده بود، را جبران کند.

افت دلار قیمت جهانی طلا را بالا برد

افت دلار قیمت جهانی طلا را بالا برد
2021-05-06T09:39:57+04:30
قیمت جهانی طلا در معاملات امروز، پنجشنبه، در حالی رشد کرد که ارزش دلار در مقابل ارزهای مهم جهان اندکی پایین آمد.

با خالق جوان "اتریوم" آشنا شوید

با خالق جوان "اتریوم" آشنا شوید
2021-05-06T09:16:43+04:30
ویتالیک بوترین جوان ترین میلیاردر خودساخته جهان است.

مالیات صفر برای شرکت‌های زیان‌ده و امهال ناکارآمد برای صنوف !

مالیات صفر برای شرکت‌های زیان‌ده و امهال ناکارآمد برای صنوف !
2021-05-06T09:16:43+04:30
در بین مصوبات دولت برای حمایت از بازار سرمایه، صفر محاسبه شدن مالیات شرکت‌های بورسی به منظور  افزایش سرمایه نیز دیده می‌شود، درحالیکه از زمان ورود ویروس کرون...

جریمه دوباره روسیه برای توییتر

جریمه دوباره روسیه برای توییتر
2021-05-06T09:03:21+04:30
رگولاتور ارتباطات روسیه به دنبال وضع ۲۴ میلیون روبل (۳۲۱ هزار و ۵۸۶ دلار) جریمه برای توییتر به دلیل عدم حذف محتوای ممنوع در روسیه است. ...

استیکر کپشن به استوری اینستاگرام اضافه شد

استیکر کپشن به استوری اینستاگرام اضافه شد
2021-05-06T09:03:20+04:30
اینستاگرام "استیکر کپشن" جدیدی برای ویدیوها در استوری و ریلز عرضه کرد که به کاربران اجازه می دهد بدون صدا ویدیوها را مشاهده کنند. ...

رشد دلار در معاملات جهانی

رشد دلار در معاملات جهانی
2021-05-06T09:03:20+04:30
ارزش دلار مقابل بیشتر ارزها افزایش یافت.

صعود بورس های غربی

صعود بورس های غربی
2021-05-06T08:36:38+04:30
شاخص های مهم بورسی آمریکا و اروپا صعودی شدند.

موافقت گوگل با دورکاری بیشتر گوگلی‌ها

موافقت گوگل با دورکاری بیشتر گوگلی‌ها
2021-05-06T08:36:37+04:30
گوگل انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان داد و اکنون به کارمندانش اجازه می دهد از نقاط مختلف کار کرده یا به طور کامل دورکار شوند.

قیمت فروش نفت عربستان به آسیا کاهش یافت

قیمت فروش نفت عربستان به آسیا کاهش یافت
2021-05-06T08:36:37+04:30
عربستان سعودی در شرایطی که موج دوم شیوع کووید ۱۹ در هند تقاضای این کشور را فلج کرده است، قیمت فروش نفت به مشتریان آسیایی را کاهش داد. ...

فشار اصناف برای ازسرگیری فعالیت در شرایط کرونایی

فشار اصناف برای ازسرگیری فعالیت در شرایط کرونایی
2021-05-06T08:36:36+04:30
در شرایطی که نگرانی از شیوع ویروس جهش یافته هندی و آفریقایی در کشور وجود دارد، انتقادات اصناف هر روز نسبت به محدودیت‌های بدون حمایت بیشتر می‌شود؛ تا جایی که ...

سبزپوشی یکدست ارزهای دیجیتالی

سبزپوشی یکدست ارزهای دیجیتالی
2021-05-06T07:56:37+04:30
همه ارزهای مهم دیجیتالی صعودی شدند.

آیا قیمت نفت تابستان امسال به ۸۰ دلار خواهد رسید؟

آیا قیمت نفت تابستان امسال به ۸۰ دلار خواهد رسید؟
2021-05-06T07:43:16+04:30
قیمتهای نفت از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون تحت تاثیر محدودیت عرضه تولیدکنندگان بزرگ و رشد مصرفی که برای فصل سفرهای تابستانی پیش بینی می شود، بیش از ۳۰ درصد...

شاهد فاصله گرفتن کشورها از دلار هستیم

شاهد فاصله گرفتن کشورها از دلار هستیم
2021-05-06T07:43:16+04:30
صندوق بین المللی پول در گزارشی از احتمال کاهش بیشتر سهم دلار از ذخایر ارزی جهان خبر داد.

یک سهم جدید برای سهام عدالتی ها

یک سهم جدید برای سهام عدالتی ها
2021-05-06T07:43:16+04:30
به نظر می رسد شمارش معکوس برای جمع بندی ۱۳ شرکت غیربورسی که در پرتفوی سهام عدالت قرار دارند، آغاز شده است و به زودی سهام داران عدالت، سهام دار شرکت سرمایه گذ...

واکنش وزیر صمت به افزایش قیمت خودرو توسط شورای رقابت

واکنش وزیر صمت به افزایش قیمت خودرو توسط شورای رقابت
2021-05-05T20:52:16+04:30
وزیر صمت گفت: شورای رقابت با جایگاه قانونی که دارد می‌تواند به حذف رانت بین کارخانه و بازار کمک کند.

بانک مرکزی درباره معامله گران رمزارزها هشدار داد

بانک مرکزی درباره معامله گران رمزارزها هشدار داد
2021-05-05T20:52:16+04:30
طبق مصوبه هیئت دولت تنها رمز ارزهای استخراجی در داخل کشور طبق ضوابط می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و از این رو معامله‌ی دیگر رمز ارزها مجاز نیست.

ایجاد مناطق آزاد و ویژه جدید تصویب شد

ایجاد مناطق آزاد و ویژه جدید تصویب شد
2021-05-05T19:08:54+04:30
ایجاد ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی و هفت منطقه آزاد تجاری-صنعتی به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید.

هشدار مجدد بانک مرکزی به معامله گران رمزارزها

هشدار مجدد بانک مرکزی به معامله گران رمزارزها
2021-05-05T19:08:54+04:30
طبق مصوبه هیات دولت تنها رمز ارزهای استخراجی در داخل کشور طبق ضوابط می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و از این رو معامله‌ دیگر رمز ارزها مجاز نیست. ...

قیمت نفت خام جهش کرد / بالاترین قیمت ۲ ماه اخیر

قیمت نفت خام جهش کرد / بالاترین قیمت ۲ ماه اخیر
2021-05-05T17:45:38+04:30
قیمت نفت خام در معاملات عصر امروز، چهارشنبه، تحت تاثیر کاهش شدید میزان ذخایر انبارهای نفت آمریکا جهش کرد و به بالاترین سطح در ۲ ماه اخیر رسید.

استفاده از کولر برای شرکت‌های آب و برق ممنوع، سایر ادارات محدود

استفاده از کولر برای شرکت‌های آب و برق ممنوع، سایر ادارات محدود
2021-05-05T17:45:38+04:30
سخنگوی صنعت برق گفت: استفاده از کولر برای شرکت‌های آب و برق در ایام پیک ممنوع و برای سایر شرکت‌ها محدود است

واکنش گمرک به مرگ گورخر آفریقایی

واکنش گمرک به مرگ گورخر آفریقایی
2021-05-05T16:25:37+04:30
معاون فنی و امور گمرکی گمرک با بیان اینکه ورود گورخرها بدون ثبت سفارش بود گفت: با هماهنگی هر ۳ سالم ترخیص شد.

خالق اتریوم، جوانترین میلیاردر ارز دیجیتال جهان شد

 خالق اتریوم، جوانترین میلیاردر ارز دیجیتال جهان شد
2021-05-05T15:52:18+04:30
افزایش اخیر قیمت اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان، باعث شد ویتالیک بوترین، بنیانگذار آن به جوانترین میلیاردر ارز رمزنگاری شده در تاریخ تبدیل شود.

تأسیس ۷ منطقه آزاد جدید در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد

 تأسیس ۷ منطقه آزاد جدید در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد
2021-05-05T15:52:16+04:30
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از تصویب ۷ منطقه آزاد جدید در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد.

تورم تولیدکننده صنعتی ۲۰ درصد افزایش یافت

تورم تولیدکننده صنعتی ۲۰ درصد افزایش یافت
2021-05-05T15:32:17+04:30
مرکز آمار ایران از افزایش ۱۹.۷ درصدی نرخ تورم تولیدکننده صنعتی در سال ۹۹ خبر داد.

سیلاب‌های اخیر ۱۰۰ میلیارد تومان به جاده‌ها خسارت زد/ هیچ مسیر مسدود شده ای نداریم

سیلاب‌های اخیر ۱۰۰ میلیارد تومان به جاده‌ها خسارت زد/ هیچ مسیر مسدود شده ای نداریم
2021-05-05T15:32:17+04:30
یک مقام مسئول گفت: براثر وقوع سیل در شب‌های گذشته حدود ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت به راه‌های کشور و ابنیه فنی وارد شده است.

تصویب هفت منطقه آزاد جدید در مجمع تشخیص مصلحت نظام

تصویب هفت منطقه آزاد جدید در مجمع تشخیص مصلحت نظام
2021-05-05T15:32:16+04:30
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از تصویب ۷ منطقه آزاد جدید در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)