میرنیوز

هشدار درباره خارج کردن سهام عدالت از دست مردم با برگزاری مجامع غیرقانونی

 هشدار درباره خارج کردن سهام عدالت از دست مردم با برگزاری مجامع غیرقانونی 2021-05-02T14:05:38+04:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عسگر توکلی افزود: در هیاهویی که به اسم شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت شکل گرفته اگرچه به اسم مردم شعار می‌دهند,، اما عده‌ای دلال در حال جمع آوری سهام مردم هستند تا مدیریت آن را در دست خود داشته باشند.

وی با بیان اینکه ما فقط اجرای قانون را نه کم و نه بیش خواستار هستیم گفت: بند 8 ابلاغیه مقام معظم رهبری درباره سهام عدالت می‌گوید اجرای قانون نباید موجب تداوم و یا افزایش تصدی‌گری دولت در این باره شود,، اما وقتی روسای سازمان‌های امور اقتصادی و دارایی و معاونان اقتصادی استانداری‌ها به عنوان رئیس، مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری را برگزار می‌کنند نوعی خلاف قانون است ضمن اینکه با برگزاری این انتخابات پاسخگوی هیچ نهاد نظارتی و حاکمیتی نخواهند بود.

توکلی گفت: تعاونی‌ها 25 درصد در اقتصاد کشور سهم دارند و بسیاری از تعاونی‌های سرمایه‌گذاری استانی اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام دادند به طور نمونه یکی از تعاونی‌های استانی با استفاده از این شیوه هزار شغل ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه زیرساخت الکترونیکی در بسیاری از نقاط روستایی و عشایری کشور یا فراهم نیست و یا افراد به کارگیری آن را بلد نیستند گفت: برگزاری مجامع غیرقانونی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به صورت اینترنتی نوعی تخلف است که در آن هیچ وقت نصف به علاوه یک اعضا شرکت نمی‌کنند بنابراین با برگزار نشدن دور اول مجمع، دور دوم با هر تعداد تشکیل می‌شود که افراد حاضر، بیشتر همان وابستگان به اعضای این مجامع خواهند بود.

توکلی افزود: باید دید چه کسانی پشت برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری استانی هستند، سوال این است وقتی سهام عدالت را آزاد می‌کنید چرا بازار آن را به کارگزاری‌ها می‌دهید در حالیکه بر اساس مصوبه شورای عالی بورس قرار بود به شرکت‌های تعاونی، کارگزاری داده شود تا مردم در داخل همین شرکت‌های تعاونی سهام خود را خرید و فروش کنند و سود حاصل از خرید و فروش سهام نیز به تعاونی و مردم برگردد.

وی با بیان اینکه در روش مستقیم بسیاری از مردم 30 تا 60 درصد سهام خود را آزاد کرده و به فروش رساندند افزود: این در حالیست که به بسیاری از افراد فقط 400 هزار تومان بابت فروش سهام پرداخت و به حساب آن‌ها واریز شده و کسی هم برای تاخیر در پرداخت نکردن وجه سهام فروخته شده، پاسخگو نیست و از آن جا که روش مستقیم انتخاب شده، تعاونی‌ها هم کاره‌ای نیستند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور با اشاره به اینکه برگزاری مجامع غیرقانونی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در تضاد با امنیت ملی و نوعی زمینه‌سازی برای گسترش رانت و فساد مالی است، گفت: با برگزاری این مجامع در عمل 40 درصد از اقتصاد کشور که تاثیرگذاری زیادی در همه امور کشور دارد دست افرادی خاص قرار می‌گیرد و در حالی دولت بعد تشکیل می‌شود که اختیاری بر این 40 درصد از اقتصاد کشور ندارد.

توکلی ادامه داد: ارزش کل سهام عدالت حدود 700 هزار میلیارد تومان است که شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی با برگزاری مجامع غیرقانونی درصدد به دست گرفتن مدیریت سهام عدالت 31 میلیون نفری هستند که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند یعنی در آینده سهام عدالت مردم به صورت سبدی توسط عده‌ای خاص مدیریت می‌شوند.

وی گفت: اگر انتخابات مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری به روش‌های اینترنتی به صورت کامل انجام شود دو تا سه سال بعد هیچ سودی به سهامداران پرداخت نخواهد شد، زیرا مدیریت این شرکت‌ها را افرادی خاص در دست می‌گیرند و با بهانه‌هایی مانند سودده نبودن بازار سرمایه و یا افزایش سرمایه شرکت از پرداخت سود امتناع خواهند کرد البته در این بین تعجب ما از دولت است که می‌خواهد در این بازه کم باقی مانده تا پایان عمر خود با برگزاری مجامع، دوستان و حامیان خود را به این شرکت‌ها وارد کند.

توکلی افزود: وقتی از قانون و منویات مقام معظم رهبری درباره سهام عدالت عدول می‌شود باید منتظر بود که این افراد به هیچ فرد و یا نهادی پاسخگو نباشند و برگزاری انتخابات مجامع آن‌ها نیز زیر رصد و نظارت هیچ نهادی نباشد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور با بیان اینکه در حقیقت به جای آزادسازی سهام عدالت، بلاتکلیفی و رهاسازی آن اتفاق افتاده است، گفت: قرار بود مدیریت سهام عدالت در دست شرکت‌های تعاونی و مردم باشد، اما دولتی‌ها آمدند هلدینگ درست کردند و قصد دارند مدیریت را در دست خود بگیرند اگر بنا بود سهام عدالت دولتی باشد چرا از سال 1385 تاکنون این همه هزینه شد و شرکت‌های تعاونی بعنوان نمایندگان مردم پا گرفتند؟

توکلی ادامه داد: همچنین مصوب کردند که کارت به دارندگان سهام عدالت تعلق گیرد که به جای پول نقد اعتبار در آن قرار داده شده است که در آن هم دارندگان کارت محدود هستند فقط از فروشگاه‌هایی خاص خرید کنند، آیا در این شرایط صلاح است انبوه جمعیت به دو تا سه فروشگاه خاصی که تحت نظارت نیست و تخلفات زیادی نیز از آنان کشف شده مراجعه کنند؟ ضمن اینکه برای اعتبار قرارداده شده در کارت باید 18 درصد سود هم پرداخت کنند.

وی درباره جاماندگان از سهام عدالت گفت: جاماندگان از سهام عدالت دو دسته‌اند، عده‌ای برگ سبز دارند، اما سود سهام عدالت دریافت نمی‌کنند و عده‌ای هم سندی از سهام عدالت ندارند که در این باره دولت می‌گوید منابع برای پرداخت سهام عدالت جدید ندارد، اما معتقدیم اگر دولت 11 شرکت بزرگ زیرمجموعه سهام عدالت را که توسط رئیس سازمان خصوصی سازی و در سال‌های 97 و 98 از ما گرفته، برگرداند در کنار تجدید ارزیابی‌ها می‌توانیم منابع سهام عدالت جدید را تامین کنیم.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور گفت: در این باره باید کمیته حقیقت یاب شامل نهاد‌های متولی و سازمان‌های نظارتی تشکیل شود تا تکلیف بسیاری از تخلفات مشخص شود، زیرا سود سهام عدالت برای 3 میلیون متوفی و 5 میلیون نفر به علت مشکلات شماره شبا واریز نشده است، بنابراین با برگزاری این کمیته حقیقت یاب ما با اسناد اثبات خواهیم کرد چقدر منابع برای پرداخت سهام عدالت به سهامداران جدید وجود دارد.

گفتنی است؛ طرح توزیع سهام عدالت در دولت هشتم مطرح و آیین نامه اجرایی آن در مردادماه 1384 به تصویب هیئت وزیران رسید که این طرح با موافقت رهبر معظم انقلاب از سال 1385 اجرایی شد. پس از گذشت 14 سال، آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت ماه سال 99 با ابلاغ مقام معظم انقلاب صورت گرفت و سازمان بورس دو شیوه مدیریت سهام را معرفی کرد روش مستقیم که مالکیت و مدیریت به اشخاص منتقل شد و روش غیرمستقیم که مالکیت همچنان در اختیار مشمولان است (تا قبل از برگزاری مجمع)، اما مدیریت و نگهداری سهام بر عهده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهد بود که در بورس پذیرفته شده‌اند, 19 میلیون نفر روش مستقیم و 31 میلیون نفر روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده‌اند.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی متشکل از شرکت‌های تعاونی عدالت شهرستانی در هر استان است. دارایی این شرکت‌ها شامل آورده غیرنقدی سهامداران به میزان سهام واگذار شده از سوی دولت است. پس از برگزاری مجمع عمومی 31 شرکت سرمایه گذاری در سراسر کشور و شکل‌گیری شرکت‌ها، مدیریت سرمایه سهامداران عدالت که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده بودند به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و اعضای هیئت مدیره‌ای که سهامداران آنان را انتخاب کرده‌اند سپرده خواهد شد. قرار بود 20 اسفند سال گذشته انتخابات هیئت مدیریت شرکت‌های سرمایه‌گذاری به صورت الکترونیکی انجام شود که بعد از برگزاری کمیسیون اقتصادی مجلس با وزیر اقتصاد این انتخابات لغو شد، با این وجود و بدون تغییر محسوس در ساختار و شیوه برگزاری مجامع استانی، سازمان بورس دوباره تصمیم گرفت تا مجامع را از 18 اردیبهشت تا اواسط خرداد 1400 برگزار کند در حالیکه همه ایراداتی که در اسفندماه سال گذشته منجر به لغو این مجامع شد همچنان به قوت خود باقیست و در برخی استان‌ها نیز با ورود مقام قضایی از برگزاری این مجامع جلوگیری شد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۰/۰۲/۱۸

 قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
2021-05-08T11:39:58+04:30
قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات دیروز با ۰.۸۸ درصد افزایش به ۱۸۳۱ دلار و ۲۴ سنت رسید.

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۱۴۰۰/۰۲/۱۸|آخرین قیمت‌ها در بازار طلا و ارز/ دلار چند شد؟

 قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۱۴۰۰/۰۲/۱۸|آخرین قیمت‌ها در بازار طلا و ارز/ دلار چند شد؟
2021-05-08T11:39:57+04:30
هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم ۹۴۳ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۹ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان و قیمت دلار ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وزارت اقتصاد: پرداخت سودهای بالا به سپرده‌ها باعث اخلال در بازار پول می‌شود

 وزارت اقتصاد: پرداخت سودهای بالا به سپرده‌ها باعث اخلال در بازار پول می‌شود
2021-05-08T11:27:03+04:30
وزارت اقتصاد اعلام کرد، بانکها با پرداخت سود بالاتر به سپرده ها علاوه بر اخلال در بازار پول و پرداخت هزینه بیشتر بابت سود سپرده ها، مشمول مالیات بیشتری نیز ...

نمایشی به‌نام «مذاکره» و مردمِ همیشه زخم‌خورده/ میدان بازی دیپلمات‌ها گراندهتل وین است یا چهارراه استانبول؟

 نمایشی به‌نام «مذاکره» و مردمِ همیشه زخم‌خورده/ میدان بازی دیپلمات‌ها گراندهتل وین است یا چهارراه استانبول؟
2021-05-08T11:27:02+04:30
دوگانه تحریم ـ مذاکره ، درام تکراری دهه‌های اخیر اقتصاد ایران است که بازیگران مختلف داخلی و خارجی، به‌تناسب نقش و اهداف خویش، ژانرهای مختلفی از آن را بازی و...

افزایش قانونی و منطقی تعرفه در حال پیگیری است

افزایش قانونی و منطقی تعرفه در حال پیگیری است
2021-05-08T11:10:00+04:30
رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران گفت: افزایش حداقل کارکرد و بحث های مختلف مانند افزایش قانونی و منطقی تعرفه با توجه به شرایط در حال پیگیری است. ...

دلار همچنان در کانال ۲۰ هزار تومان باقی ماند

دلار همچنان در کانال ۲۰ هزار تومان باقی ماند
2021-05-08T11:06:41+04:30
قیمت هر دلار آمریکا(اسکناس) امروز شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ همچنان در کانال ۲۰ هزار تومانی باقی ماند و نرخ آن برای خرید ۲۰ هزار و ۲۳۴ تومان و برای فروش ۲۰ هزار ...

افزایش تبادل کالایی ایران و هند وارد فاز اجرایی شود

افزایش تبادل کالایی ایران و هند وارد فاز اجرایی شود
2021-05-08T11:06:41+04:30
معاون وزیر صمت در دیدار با سفیرهند با ابراز ناخرسندی از کاهش مبادلات تجاری بین ایران و هند برتلاش برای رفع موانع تجارت متقابل و یافتن راهکارهای جدید برای توس...

بازگشایی بازار بزرگ تهران و پاساژها از امروز/ گروه های ۳ و ۴ همچنان تعطیل

بازگشایی بازار بزرگ تهران و پاساژها از امروز/ گروه های ۳ و ۴ همچنان تعطیل
2021-05-08T11:06:40+04:30
رئیس اتاق اصناف تهران گفت: بازار بزرگ تهران و پاساژها از امروز بازگشایی و مجاز به فعالیت هستند اما گروه های شغلی ۳ و ۴ به هیچ وجه امکان فعالیت را ندارند.

نمایشی به نام «مذاکره» و مردمِ همیشه زخم‌خوره/میدان بازی دیپلمات‌ها گراندهتل وین است یا چهارراه استانبول؟

 نمایشی به نام «مذاکره» و مردمِ همیشه زخم‌خوره/میدان بازی دیپلمات‌ها گراندهتل وین است یا چهارراه استانبول؟
2021-05-08T11:13:59+04:30
دوگانه تحریم – مذاکره ، درام تکراری دهه های اخیر اقتصاد ایران است که بازیگران مختلف داخلی و خارجی ، به تناسب نقش و اهداف خویش ، ژانر های مختلفی از آن را باز...

غول بانکی روسیه تا سال ۲۰۳۰ ردپای کربن خود را به صفر می‌رساند

 غول بانکی روسیه تا سال ۲۰۳۰ ردپای کربن خود را به صفر می‌رساند
2021-05-08T10:59:59+04:30
بزرگترین بانک روسیه در بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد که قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ ردپای کربن شعب و دفاتر خود را به صفر برساند.

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۰/۰۲/۱۸| برنت ۶۸ دلار و ۲۸ سنت شد

 قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۰/۰۲/۱۸| برنت ۶۸ دلار و ۲۸ سنت شد
2021-05-08T10:59:58+04:30
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه با ۱۹ سنت معادل ۰.۲۸ درصد افزایش به ۶۸ دلار و ۲۸ سنت رسید.

سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال آماده از دست دادن همه پول خود باشند

سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال آماده از دست دادن همه پول خود باشند
2021-05-08T10:26:36+04:30
رئیس بانک مرکزی انگلستان گفت: ارزهای دیجیتال هیچ ارزشی به لحاظ تاریخی نداشته‌اند و افرادی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند باید برای از دست دادن تمام پول خود آ...

خرید تضمینی ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم کشاورزان

 خرید تضمینی ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم کشاورزان
2021-05-08T10:33:16+04:30
مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران از خرید تصمینی یک میلیون و ۱۰۰ هزار تُن گندم تا ۱۸ اردیبهشت ماه در کشور خبر داد.

بازار داغ خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن؛ قیمت ۳۰۰ میلیونی امتیاز در پردیس

 بازار داغ خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن؛ قیمت ۳۰۰ میلیونی امتیاز در پردیس
2021-05-08T10:33:16+04:30
درحالی نماینده مجلس از معامله امتیاز طرح ملی مسکن به قیمت ۲۰۰ میلیون تومان خبر داد که در برخی شهرهای جدید این امتیاز تا ۳۰۰ میلیون خرید و فروش می‌شود.

فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| تغییر سبک زندگی ملت‌ها با ترویج بازی‌های رایانه‌ای غربی

 فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| تغییر سبک زندگی ملت‌ها با ترویج بازی‌های رایانه‌ای غربی
2021-05-08T10:33:15+04:30
ترویج بازی‌های رایانه‌ای غربی در کشور تهدیدات و آسیب‌های متعدد فرهنگی اجتماعی به‌دنبال دارد که در این گزارش بدان می‌پردازیم.

نرخ بیکاری سوییس در حال رسیدن به سه درصد

نرخ بیکاری سوییس در حال رسیدن به سه درصد
2021-05-08T10:17:09+04:30
شمار بیکاران سوییسی به ۱۵۱ هزار نفر کاهش یافت.

ارزهای دیجیتالی در استانه ۲.۵ تریلیون دلاری شدن!

ارزهای دیجیتالی در استانه ۲.۵ تریلیون دلاری شدن!
2021-05-08T10:17:09+04:30
روند صعودی قیمت ارزهای دیجیتالی کمکان ادامه دارد.

روز خوب بورس های جهان

روز خوب بورس های جهان
2021-05-08T10:17:08+04:30
بیشتر شاخص های مهم بورسی جهان صعود کردند.  

افزایش غیرمنتظره نرخ بیکاری آمریکا

افزایش غیرمنتظره نرخ بیکاری آمریکا
2021-05-08T10:17:05+04:30
نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان بر خلاف انتظارات افزایش یافت.  

نفت در برابر اکسیژن!

نفت در برابر اکسیژن!
2021-05-08T10:16:43+04:30
وزیر نفت هند روز جمعه از عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان نفت خاورمیانه برای تامین اکسیژن پزشکی مایع (LMO) برای کمک به این کشور در مبارزه با بحران کووید ۱۹ ...

رشد هفتگی نفت باوجود بحران کرونای هند

رشد هفتگی نفت باوجود بحران کرونای هند
2021-05-08T10:16:43+04:30
قیمتهای نفت برای دومین هفته متوالی صعود کرد اما تحت تاثیر کندی رشد اشتغال در آمریکا و وضعیت شیوع کرونا در هند بازه معاملاتی محدودی پیدا کردند. ...

درخواست سازمان ملل برای توقف فاینانس پروژه‌های سوخت فسیلی

درخواست سازمان ملل برای توقف فاینانس پروژه‌های سوخت فسیلی
2021-05-08T10:16:41+04:30
دبیرکل سازمان ملل متحد در یک کنفرانس اقلیمی، خواستار فاینانس پروژه‌های پاک به جای زیرساخت سوخت فسیلی از سوی بانکها شد.

خوش بینی بازار به افزایش قیمت طلا در هفته جاری

خوش بینی بازار به افزایش قیمت طلا در هفته جاری
2021-05-08T10:16:40+04:30
نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد عصبانیت جای خود را به آسودگی خیال داده و تحلیلگران وال استریت و سرمایه گذاران غیرحرفه ای به افزایش قیمت طلا در معاملات هفته ...

ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ اوپک شد

ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ اوپک شد
2021-05-08T10:16:39+04:30
نظرسنجی اخیر آرگوس نشان داد تولید ایران ماه میلادی گذشته به میزان ۸۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۲.۳۵ میلیون بشکه در روز رسید و ایران از کویت پیش افتاد...

ظرفیت تولید روغن ۳ برابر نیاز کشور است

ظرفیت تولید روغن ۳ برابر نیاز کشور است
2021-05-08T10:16:39+04:30
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت که ظرفیت تولید روغن سه برابر نیاز کشور است و در زمینه تامین مواد اولیه نیز گشایش‌های خوبی در پایان سال گذ...

چگونه وب‌سایت خود را رفع فیلتر کنیم؟

چگونه وب‌سایت خود را رفع فیلتر کنیم؟
2021-05-08T10:16:38+04:30
برای رفع فیلتر وب‌سایت‌ها، باید به پورتال خدمات الکترونیکی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مراجعه و درخواست رفع فیلتر از آن سایت را ارایه کنید. ...

۴ عامل علیه رشد قیمتها در بازار مسکن + قیمت

۴ عامل علیه رشد قیمتها در بازار مسکن + قیمت
2021-05-08T10:16:38+04:30
در شرایطی که دفاتر املاک از امروز کار خود را آغاز می کنند، چهار عامل افت قیمت ارز، مذاکرات وین، افت انتظارات تورمی و کاهش توان متقاضیان به عنوان چهار وزنه سن...

کرونا هم زورش به باجه‌های عوارضی‌ آزادراه‌ها نرسید

کرونا هم زورش به باجه‌های عوارضی‌ آزادراه‌ها نرسید
2021-05-08T10:16:37+04:30
با وجود مصوبات و ابلاغیه‌های مختلف از سوی دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی، تنها ۳۰ درصد آزادراه‌های کشور ایستگاه‌های عو...

امسال ۷۰ هزار واحد وام ۴۵۰ میلیونی مسکن دریافت می کنند

امسال ۷۰ هزار واحد وام ۴۵۰ میلیونی مسکن دریافت می کنند
2021-05-08T10:13:19+04:30
عضو هیئت مدیره بانک عامل بخش مسکن گفت: امسال پرداخت تا ۷۰ هزار فقره تسهیلات ساخت مسکن را در برنامه داریم.

سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال آماده دست دادن همه پول خود باشند

سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال آماده دست دادن همه پول خود باشند
2021-05-08T10:13:18+04:30
رئیس بانک مرکزی انگلستان گفت: ارزهای دیجیتال هیچ ارزشی به لحاظ تاریخی نداشته‌اند و افرادی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند باید برای از دست دادن تمام پول خود آ...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)