میرنیوز

نخستین کلید طلایی برای نفت ایران

نخستین کلید طلایی برای نفت ایران 2021-05-02T11:22:20+04:30

سیدمهدی حسینی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به چالش ها و موانع موجود برای ورود ایران به بازار نفت، اظهار کرد: ظرفیت تولید اسمی نفت ایران حدود ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه است یعنی ایران می تواند تا این میزان نفت تولید کند، حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه نیز ظرفیت تولید میعانات داریم که جزو تولیدات نفتی ما به حساب می آید البته بخشی از آن در داخل کشور مصرف و بخشی دیگر صادر می شود.

ایران چه میزان نفت صادر می کند؟

وی با تاکید بر اینکه ایران به لحاظ ظرفیت اسمی حدود ۴.۸ میلیون بشکه ظرفیت تولید نفت و میعانات دارد، تصریح کرد: از این میزان حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه را در داخل کشور پالایش و مصرف می کنیم، اگر این میزان را از تولید کل کنیمف صادرات ۲.۵ میلیون بشکه که دولت اعلام کرده عددی بسیار نزدیک به واقعیت است و ما پتانسیل صادرات این میزان را داریم و حتی ممکن است این عدد کمی بیش از این نیز باشد.  

اولین کلید طلایی برای نفت ایران

این کارشناس با اشاره به مشکلات و چالش های موجود بر سر راه صادرات نفت ایران گفت: با توجه به اینکه به دلیل شرایط تحریمی مجبور شدیم میزان تولید را کاهش دهیم اکنون در قدم اول باید میزان تولید افزایش یابد که ممکن بود برای این موضوع با مشکلات جدی روبرو شویم اما خوشبختانه تا آنجایی که اطلاع دارم همکاران ما در این حوزه بسیار خوب عمل کردند و چاه های نفت را مسدود نکردند و این مساله موجب می شود زمانی که بخواهند این چاه ها را باز کنند، گرفتار تعمیرات چاه نخواهند شد.

حسینی با اینکه با این وجود باید در برخی چاه ها تعمیرات صورت گیرد اما به دلیل اینکه سعی شده جریان کمی از چاه ها وجود داشته باشد، چاه ها زنده هستند و نیازی نیست که عملیات زیادی روی آن ها انجام شود. در واقع به دلیل عملکرد مثبت همکاران ما مقدار جریان نفت شیرهای سرچاهی کنترل شده بنابراین مشکل چندانی از نظر فنی وجود ندارد و تنها در برخی چاه ها باید عملیات تعمیرات انجام شود.

وی ادامه داد: مشکل اساسی در این حوزه وجود ندارد خصوصا اینکه در کشور بعد از جریان توسعه های نفتی که ایجاد کردیم، سرویس کمپانی ها بسیار رشد کردند و اکنون شرکت های متعدد حفاری، خدمات حفر چاه و به طور کلی سرویس های خدماتی مختلفی داریم که مشغول به فعالیت هستند، بنابراین فکر نمی کنم که با مشکل فنی درازمدتی روبرو باشیم تا بخواهیم به ظرفیت تولید سابق بازگردیم.

روزهای خوش در انتظار بازار نفت

او با اشاره به موانع صادرات نفت نیز گفت: اکنون بازار نفت وضعیت امیدوارکننده دارد چراکه هرچند تقاضای جهانی از زمان شیوع کرونا بسیار افت کرد اما اکنون شاهدیم که با شروع واکسیناسیون خصوصا در کشورهای صنعتی و مصرف کننده بزرگ این امیدواری وجود دارد که اقتصادهای کوچک شده دنیا در کشورهای مهم صنعتی مثل آمریکا، اروپا و چین توسعه یابد.

حسینی با تاکید بر اینکه اگر به آمار نگاه کنید میبینید که عمدتا رشدهای اقتصادی کشورها منفی بوده حتی رشد اقتصاد جهانی نیز منفی بوده است اما اکنون همه پیش بینی ها گویای این است که مسیر صعودی در پیش است و رشد اقتصادی جهان به اعداد قبل از کرونا خواهد رسید حتی اعداد خوش بینانه تری نیز پیش بینی شده است که می تواند اوضاع را سر و سامان دهد.

به گفته وی در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ می توان فکر کرد که اقتصادهای مختلفی گشایش و تقاضا برای مصرف انرژی افزایش می یابد و این یک رابطه متقابل برای نفت است؛ یعنی اگر چهار درصد رشد اقتصادی محقق شود دو درصد آن برای نفت بوده است.

این کارشناس با بیان اینکه در سال گذشته کاهش شدید قیمت ها و تقاضا موجب شد که کشورها به دنبال ذخیره سازی باشند که این مساله  معمولا به قیمت و تقاضا نفت فشار می آورد چراکه همیشه این خطر وجود دارد که این ذخیره ها به بازار عرضه شوند، گفت: این موضوع ممکن است مشکلاتی را در بازار نفت ایجاد کند که نیازمند تدبیر اوپک و اوپک پلاس است.

ورود ایران چه چالش هایی را به دنبال دارد؟

به گفته حسینی در مجموع اگر فرض کنیم که اکنون میزان صادرات نفت ایران نیم میلیون بشکه است و در صورت رفع تحریم ها دو میلیون بشکه دیگر به آن اضافه کنیم، سهم ایران در برابر مصرف جهانی که حدود ۹۰ میلیون بشکه است، حدود دو درصد می شود که وارد بازار می کند. بنابراین من فکر نمی کنم که این میزان بازار را تا حد زیادی تکان دهد البته برخی کشورها ممکن است با ورود ایران مشکل داشته باشند اما با مدیریتی که اوپک خواهد کرد این مساله برطرف خواهد شد.

وی ادامه داد: نقاط مثبت دیگری که می توان به آن اشاره کرد وجود بازارهای سنتی ایران است؛ در برخی بازار ها به صورت سنتی از نفت ایران استفاده می کردند و اگر اکنون نفت دیگری جایگزین شده به اجبار است و آن ها به لحاظ مسائل فنی و تکنیکی چندان رضایتی ندارند.

مشتریان منتظر نفت ایران هستند

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به مسائل مطرح شده در این خصوص که ممکن است به دلیل تغییر تجهیزات پالایشگاه ها در کشورهایی که در گذشته خریدار نفت ایران بودند اکنون دیگر خواهان نفت ما نباشند چراکه این موضوع برای آن ها هزینه هایی برای تغییر روند کار پالایشگاه هایشان دارد، گفت: نفت ایران به دلیل اینکه نفت خوبی به لحاظ سبک بودن و شیرین بودن است در تمام پالایشگاه ها قابل مصرف است البته قطعا این کشورها هزینه هایی را انجام دادند تا بتوانند نفت سنگین تر از ایران را جایگزین کنند اما همان پالایشگاه نفت ایران را بسیار راحت تر می تواند مصرف کند و مشکلی وجود نخواهد داشت.

حسینی با اشاره به کیفیت بالای نفت ایران گفت: به اعتقاد من این مساله که نفت ایران به پالایشگاه ها بازگردد یک نقطه مثبت است و قطعا خریداران از این مساله استقبال خواهند کرد.

واکنش غول های نفتی چه خواهد بود

وی با اشاره به واکنش عربستان، روسیه و غول های نفتی برای بازگشت نفت ایران گفت: باید یک مدیریت خاص در داخل اوپک و اوپک پلاس آغاز کنیم و تا حدودی کار ما در داخل اوپک سخت خواهد بود. باتوجه به اینکه اوپکی ها سهمیه بندی انجام دادند و ما از آن معاف شدیم ممکن است به این موضوع توجه کنند، عده ای همچون عربستان و یا خارج از اوپک بازارهای ایران را کسب کردند و اکنون مجبور هستند که این بازار ها را به ایران بازگردانند، به طور مثال عربستان و عراق و روسیه نفت چین را تامین می کنند و طبیعی است که از ورود ما خوشحال نشوند.

او گفت: اینگونه نیست که بازار به راحتی بدست آید اما اینکه گمان شود نشدنی است فکر درستی نیست، هنر مدیریت ایران در داخل اوپک و خارج اوپک و درک درست از شرایط بازار و انجام اقدامات متناسب با شرایط می تواند شرایط خوبی را برای کشور رقم بزند و در کل باید گفت امری سخت اما شدنی است.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

جزئیات پرداخت هزینه های تیم ملی

جزئیات پرداخت هزینه های تیم ملی
2021-05-08T21:56:42+04:30
طبق اعلام مسئولان سازمان برنامه و بودجه تامین هزینه اعزام تیم ملی به مسابقات مقدماتی جام جهانی در چارچوب اعتبار مصوب فدراسیون ها در زیرمجموعه وزارت ورزش است ...

ناوگان هوایی مشمول ممنوعیت سفرهای عید فطر نیست

ناوگان هوایی مشمول ممنوعیت سفرهای عید فطر نیست
2021-05-08T20:59:58+04:30
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: محدودیت سفرهای عید فطر، شامل ناوگان حمل و نقل هوایی نمی‌شود.

کنسرسیوم صادراتی صنایع غذایی تشکیل می‌شود

کنسرسیوم صادراتی صنایع غذایی تشکیل می‌شود
2021-05-08T20:59:57+04:30
معاون امور صنایع وزارت صمت از تشکیل کنسرسیوم صادراتی صنایع غذایی با حضور پیشکسوتان این صنعت خبر داد.

آیین‌نامه اجاره‌داری حرفه‌ای همچنان در دولت در دست بررسی است

 آیین‌نامه اجاره‌داری حرفه‌ای همچنان در دولت در دست بررسی است
2021-05-08T18:26:37+04:30
معاون وزیر راه و شهرسازی از بررسی آیین‌نامه اجاره‌داری حرفه‌ای در دولت خبر داد. این آیین‌نامه بهمن ماه سال گذشته به دولت ارسال شده بود.

۱۰ هزار واحد مسکن ملی در کشور آماده افتتاح است

۱۰ هزار واحد مسکن ملی در کشور آماده افتتاح است
2021-05-08T17:53:17+04:30
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ۱۹ خرداد آخرین مهلت ثبت اطلاعات سکونتی و ملکی در سامانه املاک و اسکان است از آماده افتتاح بودن ۱۰ هزار واحد مسکن م...

۶۸ هزار تن پیاز کشاورزان هرمزگان و جنوب کرمان خریداری شد

۶۸ هزار تن پیاز کشاورزان هرمزگان و جنوب کرمان خریداری شد
2021-05-08T17:53:16+04:30
مدیرکل دفتر بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: ۶۸ هزار تن پیاز کشاورزان هرمزگان و جنوب کرمان خریداری شد.

جریمه صنوف متخلف چیست؟

جریمه صنوف متخلف چیست؟
2021-05-08T17:29:59+04:30
بر اساس اعلام اتاق اصناف، واحدهای متخلف که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، در شهرهای قرمز سه هفته و در شهرهای نارنجی دو هفته پلمب خواهند شد و نظارت‌ها نیز...

فراخوان حمایت از تولید گوشی و تبلت ایرانی تمدید شد

فراخوان حمایت از تولید گوشی و تبلت ایرانی تمدید شد
2021-05-08T16:37:03+04:30
فراخوان اجرای «طرح جامع حمایت از توسعه زیست بوم همراه، توسعه بازار و فناوری تولید گوشی‌های هوشمند داخلی» تا پایان اردیبهشت ماه تمدید شد. ...

پیش‌بینی اعطای تسهیلات برای حمایت از صنایع کوچک و متوسط

پیش‌بینی اعطای تسهیلات برای حمایت از صنایع کوچک و متوسط
2021-05-08T16:37:02+04:30
رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، ضمن تاکید ‌بر اینکه هر اتفاقی برای برجام بیفتد، صیانت از سرمایه‌گذاری داخلی صنعت خودرو و قطعه‌سازی در اولویت ...

قیمت مسکن ثابت شد؛ جنب‌وجوش بالا رفت

قیمت مسکن ثابت شد؛ جنب‌وجوش بالا رفت
2021-05-08T16:37:02+04:30
یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه قیمت مسکن به ثبات رسیده اما هنوز زود است که راجع به چشم‌انداز حرف بزنیم گفت: با توجه به رشد قیمت مصالح ساختمانی نباید وعد...

نوسان در قیمت میوه های نوبرانه/ فاکتور در مبدا صادر نمی شود

نوسان در قیمت میوه های نوبرانه/ فاکتور در مبدا صادر نمی شود
2021-05-08T16:37:01+04:30
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی استان تهران علت گرانی برخی از میوه های فصل را تشریح کرد.

پیشرفت فیزیکی ۸۳ درصدی خط‌آهن یزد-اقلید/ وعده افتتاح پروژه تا ۴۴ روز دیگر

 پیشرفت فیزیکی ۸۳ درصدی خط‌آهن یزد-اقلید/ وعده افتتاح پروژه تا ۴۴ روز دیگر
2021-05-08T16:13:20+04:30
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل از پیشرفت ۸۳ درصدی خط‌آهن یزد-اقلید و افتتاح این پروژه تا پایان بهار ۱۴۰۰ یعنی ۴۴ روز دیگر خبر داد.

آخرین وضعیت بارشها و ذخایر آبی تهران / ضرورت مدیریت مصرف آب از همین امروز

 آخرین وضعیت بارشها و ذخایر آبی تهران / ضرورت مدیریت مصرف آب از همین امروز
2021-05-08T16:13:18+04:30
نیاز است تا شهروندان محترم تهران در راستای کمک به تامین مطمئن و پایدار آب شرب، از همین امروز نسبت به صرفه جویی و مصرف بهینه آب توجه لازم را داشته باشند تا ب...

پرداخت یارانه نقدی اجاره مسکن به خانواده های مستأجر

پرداخت یارانه نقدی اجاره مسکن به خانواده های مستأجر
2021-05-08T15:40:01+04:30
مرکز پژوهش های مجلس خواستار استفاده از سیاست کنترل اجاره بهای مسکن با ابزارهایی چون کوپن اجاره یا یارانه اجاره شد.

بازار خودرو در انتظار کاهش بیشتر قیمت/شورای رقابت وکیل مدافع خودروسازان شد؟

 بازار خودرو در انتظار کاهش بیشتر قیمت/شورای رقابت وکیل مدافع خودروسازان شد؟
2021-05-08T15:46:36+04:30
درحالی امروز خرید و فروش خودرو در بازار رسمی آغاز شده است که بازار معاملات کساد است و همه در انتظار کاهش بیشتر قیمت هستند. در این وضعیت شورای رقابت وکیل مدا...

ایجاد مشکلات جدید برای کارگران با تعطیلی بنگاه ها در کنار افزایش هزینه های بهداشتی

 ایجاد مشکلات جدید برای کارگران با تعطیلی بنگاه ها در کنار افزایش هزینه های بهداشتی
2021-05-08T15:33:17+04:30
بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشورگفت:افزایش هزینه های بهداشتی و درمانی به همراه تعطیلی بنگاه های خدماتی و اصناف که اعظم کارگران کشورمان در این واحدها م...

سازوکار پرداختهای غیر مستمر حق التدریس، حقوق عوامل شرکتی و اضافه کار مشخص شد

 سازوکار پرداختهای غیر مستمر حق التدریس، حقوق عوامل شرکتی و اضافه کار مشخص شد
2021-05-08T15:33:17+04:30
بر اساس بخشنامه خزانه داری کل، سازوکار پرداختهای غیرمستمر مانند حق التدریس، حق الزحمه، عوامل شرکتی، ساعتی، حق نظارت، فوق العاده نوبت کاری، فوق العاده حمایت ...

قیمت جهانی مواد غذایی افزایش یافت

قیمت جهانی مواد غذایی افزایش یافت
2021-05-08T15:13:21+04:30
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در گزارشی اعلام کرد که قیمت‌های جهانی مواد غذایی برای یازدهمین ماه متوالی در ماه آوریل افزایش یافت.

فعلا تعهدی برای پرداخت تمام هزینه تیم ملی نیست/بررسی ادعای فدراسیون فوتبال

فعلا تعهدی برای پرداخت تمام هزینه تیم ملی نیست/بررسی ادعای فدراسیون فوتبال
2021-05-08T15:03:20+04:30
طبق اعلام مسئولان سازمان برنامه و بودجه تامین هزینه اعزام تیم ملی به مسابقات مقدماتی جام جهانی در چارچوب اعتبار مصوب فدراسیون ها در زیرمجموعه وزارت ورزش است ...

قیمت‌های جهانی مواد غذایی برای یازدهمین ماه متوالی افزایش یافت

 قیمت‌های جهانی مواد غذایی برای یازدهمین ماه متوالی افزایش یافت
2021-05-08T15:06:35+04:30
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در گزارشی اعلام کرد که قیمت‌های جهانی مواد غذایی برای یازدهمین ماه متوالی در ماه آوریل افزایش یافت.

قیمت سکه ۱۸ اردیبهشت به ۹ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه ۱۸ اردیبهشت به ۹ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان رسید
2021-05-08T14:48:29+04:30
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ در معاملات بازار آزاد تهران به ۹ میلیون و ۴۹۰هزار تومان رسید.

قیمت های جهانی مواد غذایی برای یازدهمین ماه متوالی افزایش یافت

 قیمت های جهانی مواد غذایی برای یازدهمین ماه متوالی افزایش یافت
2021-05-08T14:53:15+04:30
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در گزارشی اعلام کرد که قیمت های جهانی مواد غذایی برای یازدهمین ماه متوالی در ماه آوریل افزایش یافت.

بانک مرکزی: گیرندگان چک‌های جدید به سامانه صیاد مراجعه کنند

 بانک مرکزی: گیرندگان چک‌های جدید به سامانه صیاد مراجعه کنند
2021-05-08T14:53:15+04:30
سخنگوی اجرای قانون جدید چک گفت: ثبت چک در سامانه صیاد کافی نیست و علاوه بر آن گیرنده چک بایستی به این سامانه مراجعه و دریافت چک را تأیید کند.

ماجرای اعاده اظهارنامه‌های متروکه از سازمان اموال تملیکی چیست؟

 ماجرای اعاده اظهارنامه‌های متروکه از سازمان اموال تملیکی چیست؟
2021-05-08T14:53:14+04:30
پس از ارسال اظهارنامه‌های متروکه به سازمان اموال تملیکی، برخی از واردکنندگان در اجرای تبصره یک ماده ۳۳ قانون امور گمرکی نسبت به ارائه درخواست اعاده اظهارنام...

«معجزه آبخیزداری»|نهی مقام معظم رهبری از غرس درختان مضر/ درختان غیرمثمر چگونه باعث وقوع سیل می شوند؟

 «معجزه آبخیزداری»|نهی مقام معظم رهبری از غرس درختان مضر/ درختان غیرمثمر چگونه باعث وقوع سیل می شوند؟
2021-05-08T14:53:13+04:30
کاشت درختان غیر مثمر، دارای اثرات مخرب و زیانباری است که از جمله این آثار، وقوع سیل است. در این گزارش به آثار مخرب کاشت درختان غیرمثمر می پردازیم.

ادغام وزارت نفت و نیرو طرحی شکست خورده است / تشکیل وزارت انرژی تقلید کورکورانه نیست

ادغام وزارت نفت و نیرو طرحی شکست خورده است / تشکیل وزارت انرژی تقلید کورکورانه نیست
2021-05-08T14:19:59+04:30
یک کارشناس حوزه انرژی گفت: ادغام وزارت نفت و نیرو در مقطع فعلی و بدون دیدن پتانسیل های بالقوه زنجیره ارزش افزوده نفت خام و ایجاد ساختارهای اجرایی یکپارچه منا...

چرا نرخ دلار کاهشی شد؟

چرا نرخ دلار کاهشی شد؟
2021-05-08T14:09:59+04:30
این روزها که روند قیمت‌ها در بازار ارز کاهشی است، یک تحلیلگر اقتصادی تنها عامل موثر و کلیدی در این زمینه را اخبار مذاکرات ایران در وین می‌داند و معتقد است در...

اشخاص حقیقی فاقد دسته چک می توانند از مرداد چک موردی بگیرند

اشخاص حقیقی فاقد دسته چک می توانند از مرداد چک موردی بگیرند
2021-05-08T14:09:59+04:30
سخنگوی اجرای قانون جدید چک توصیحاتی را درخصوص چک موردی ارائه کرد.

نقدینگی به سمت کدام بازارها رفته است؟

نقدینگی به سمت کدام بازارها رفته است؟
2021-05-08T14:09:58+04:30
یک کارشناس اقتصادی ضمن بیان اینکه سال گذشته روزانه بالغ بر ۲۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی خلق شد، گفت: در حال حاضر نقدینگی موجود در اقتصاد به سمت بازار رمزارزها ...

چند درصد افراد در بخش خصوصی کار می کنند؟

چند درصد افراد در بخش خصوصی کار می کنند؟
2021-05-08T14:09:58+04:30
نتایج یک پژوهش از بررسی وضعیت شغلی شاغلان ۱۵ ساله و بیشتر کشور طی ۹ ماهه سال گذشته نشان می دهد که بیش از ۸۵ درصد افراد در بخش خصوصی و حدود ۱۵ درصد در بخش عمو...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)