میرنیوز

سه عامل تاثیرگذار بر قیمت نفت در ماه جاری کدامند؟

سه عامل تاثیرگذار بر قیمت نفت در ماه جاری کدامند؟ 2021-05-02T10:48:56+04:30

به گزارش ایسنا، قیمتهای نفت در معاملات جمعه تحت تاثیر نگرانیها نسبت به وضعیت بحرانی هند، بزرگترین کاهش قیمت روزانه در بیش از سه هفته گذشته را ثبت کردند اما نفت برنت هشت درصد و  وست تگزاس اینترمدیت آمریکا شش درصد رشد ماهانه در آوریل داشتند.

بهای نفت برنت در آخرین روز معاملات قرارداد ژوئن، با یک دلار و ۳۱ سنت معادل ۱.۹ درصد کاهش، در ۶۷ دلار و ۲۵ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ژوئن با یک دلار و ۴۳ سنت معادل ۲.۲ درصد کاهش، در ۶۳ دلار و ۵۸ سنت در هر بشکه بسته شد. نفت برنت برای کل هفته ۱.۷ درصد و وست تگزاس اینترمدیت ۲.۳ درصد رشد هفتگی ثبت کردند.

عاملی که هفته گذشته از رشد قیمتها و سهام انرژی حمایت کرد، نهایی شدن تصمیم اوپک پلاس برای آغاز افزایش تدریجی تولید از اول ماه مه بود. کمیته فنی مشترک اوپک پلاس پیش بینی خوش بینانه ای از تقاضا برای نفت داشت و این موضوع بازار را دلگرم کرد.

در این بین، نشست کمیته بازار آزاد بانک مرکزی آمریکا هفته گذشته برگزار شد و همان طور که انتظار می رفت تغییری در سیاست پولی صورت نگرفت. اما تهدید نگران کننده ای که پیش روی بازار قرار گرفت، موج مرگبار شیوع ویروس کرونا در هند، ژاپن، برزیل و نقاط دیگر بود که می تواند مسیر احیای تقاضا برای نفت را به کلی تغییر دهد.

پایگاه خبری اویل پرایس به بررسی سناریوهایی پرداخته که می توانند مسیر قیمت نفت در ماه مه را مشخص کنند.

اوپک و پیش بینی تقاضای قوی برای نفت

کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس با لغو نشست روز چهارشنبه وزیران گروه اوپک پلاس و پیشبرد برنامه افزایش تولید موافقت کرد. نشست بعدی وزیران اوپک پلاس برای اول ژوئن (۱۱ خرداد) برنامه ریزی شده است. این گروه قرار است در مدت سه ماه از ماه مه تا ژوئیه حدود دو میلیون بشکه در روز به تولیدش اضافه کند

در نشست دوشنبه گذشته کمیته فنی اوپک پلاس پیش بینی شد مصرف نفت جهان امسال شش میلیون بشکه در روز بهبود پیدا  می‌کند با این حال موج شیوع کووید ۱۹ در هند و برزیل روند بهبود تقاضا را تهدید  می‌کند. طبق پیش بینی این کارشناسان، اشباع ذخایر نفت که در طول فروپاشی تقاضا در اوج بحران پاندمی در سال گذشته ایجاد شده بودند تا پایان سه ماهه جاری ناپدید خواهد شد.

کارشناسان فنی اوپک پلاس برآورد کردند ذخایر جهانی نفت امسال با نرخ ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا  می‌کند. این روند سریعتر از کاهش ۸۰۰ هزار بشکه در روز است که یک ماه قبل پیش بینی شده بود. در نتیجه مازاد ذخایر در کشورهای توسعه یافته به هشت میلیون بشکه تا پایان سه ماهه جاری نزول خواهد کرد.

این خوش بینی عمدتا بر مبنای وضعیت آمریکا بوده که روند احیای تقاضا در آن از سایر نقاط جهان پیشی گرفته است. برنارد لونی، مدیرعامل شرکت BP در تلویزیون بلومبرگ اظهار کرد: تقاضای چین برای نفت به سطح پیش از پاندمی صعود کرده و آمریکا نیز تقریبا به وضعیت عادی برگشته و برنامه های واکسیناسیون اکنون در اروپا در حال انجام است.

آیا تایید این موضع در روز چهارشنبه برای تحرک بخشیدن به یک دور دیگر صعود قیمتها کافی خواهد بود؟ جواب این سوال احتمالا منفی است. ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در این باره گفت: اگرچه تصمیم اوپک پلاس برای عدم برگزاری نشست وزیران گروه نشان می دهد که این گروه از وضعیت فعلی بازار راضی است اما میزان زیادی از این خوش بینی پیش از این در قیمتها انعکاس پیدا کرده است. آنچه نگران کننده است هشدار کمیته فنی نسبت به جهش شیوع کووید ۱۹ و تبعات آن بر روند احیای پیش بینی شده تقاضا است. با این حال بازارهای نفت همچنان ممکن است رشد قیمت قابل ملاحظه ای داشته باشند زیرا قیمتهای نفت پایین رکوردهای بالای اخیرشان مانده اند.

سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا

بانک مرکزی آمریکا هفته گذشته اعلام کرد با وجود نشانه های بهبود رشد اقتصادی، به سیاست پولی تسهیلی ادامه می دهد. همان طور که پیش بینی می شد بانک مرکزی آمریکا نرخهای بهره را بدون تغییر در رکورد پایین حفظ کرد.

از نشست سیاست پولی قبلی بانک مرکزی آمریکا در مارس، شواهد رو به رشدی از مستحکمتر شدن روند رشد اقتصادی در ابتدای سال میلادی جاری وجود داشته است. تردیدی وجود ندارد که آمار اقتصادی آمریکا اکنون نتایج کاملا چشمگیری را نشان می دهند. بازار کار آمریکا بهبود نیرومندی داشته و سفارش کالاهای بادوام افزایش قابل توجه سفارشهای جدید را تایید کرد و بر شتاب گرفتن روند رشد اقتصادی صحه گذاشت.

کارشناسان بر این باورند که کمیته بازار آزاد فدرال احتیاط می کند تا با اجتناب از اغراق بیش از حد درباره بهبود روند رشد اقتصادی، تصویر بیش از حد خوش بینانه ای را ترسیم نکند. با این حال رشد اقتصادی به شکلی اوج گرفته که می تواند ضعف بازار کار را برطرف کرده و حتی اندکی به تورم اضافه کند.

وینسنت راینهارت، اقتصاددان سابق بانک مرکزی آمریکا که اکنون در سمت اقتصاددان ارشد شرکت ملون فعالیت می کند، اظهار کرد: ممکن است هنوز خیلی زود باشد که بانک مرکزی آمریکا حتی به کاهش خرید ماهانه ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق قرضه فکر کند زیرا نرخ تورم در رقم بالای شش درصد و شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی در ۱.۴ درصد مانده است.

اقتصاددانان گلدمن ساکس برآورد می کنند که بانک مرکزی تا نیمه دوم سال میلادی جاری از صحبت درباره تعدیل سیاست پولی تسهیلی اجتناب خواهند کرد و تا اوایل سال ۲۰۲۲ چنین اقدامی را آغاز نخواهد کرد.

آنتا مارکوفسکا، اقتصاددان ارشد جفریز هشدار داد که رشد قوی اشتغال ممکن است این زمان را جلو بیاندازد و حتی در ژوئن بحث تعدیل سیاست تسهیلی مطرح شود.

کووید ۱۹

پاندمی کووید ۱۹ همچنان بزرگترین عامل مبهم تاثیرگذار بر دورنمای قیمت نفت در بلندمدت است. اوضاع در آمریکا، انگلیس و چین دلگرم کننده است و در اروپا که محدودیتهای ویروس کرونا در بعضی از کشورها کاهش پیدا کرده و در بعضی دیگر که برای انجام اقدام قاطع تردید دارند، یکسان نیست اما اوضاع در هند، برزیل و ژاپن نگران کننده بوده و باعث شده اوپک پلاس پیش بینی کند موج جدید شیوع بیماری ممکن است ۳۵۰ هزار بشکه در روز از تقاضای جهانی برای نفت کم کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با این حال، این خوش بینی وجود دارد که کشورهای دیگر از تجربه وضعیت مشابه هند درس خواهند گرفت. دستکم ۹ کشور شامل آمریکا، انگلیس، چین، استرالیا، آلمان و پاکستان در میان کشورهایی بوده اند که قول داده اند با ارسال تجهیزات پزشکی ضروری، واکسن، اکسیژن و دارو به هند برای غلبه بر این بحران انسانی تراژیک کمک کنند. امید می رود که کشورهای دیگر از وضعیت هند درس بگیرند و از تسهیل زودهنگام محدودیتها خودداری کنند.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

روغن مایع ازامروز ۳۵ درصد گران شد/ افزایش ۳۰ درصدی قیمت روغن جامد

روغن مایع ازامروز ۳۵ درصد گران شد/ افزایش ۳۰ درصدی قیمت روغن جامد
2021-05-16T05:53:22+04:30
طبق نامه ارسالی یکی از شرکت‌های بزرگ تولید روغن، قیمت انواع روغن مایع ۳۵ درصد و روغن جامد ۳۰ درصد گران خواهد شد.

عملیات احداث متروی پردیس به زودی آغاز می‌شود

عملیات احداث متروی پردیس به زودی آغاز می‌شود
2021-05-15T18:46:37+04:30
وزیر راه و شهرسازی از امضای تفاهم‌نامه با شهرداری تهران برای تکمیل فوری متروی پرند خبر داد.

اصلاحیه/مالیات خودرو لوکس چند؟

اصلاحیه/مالیات خودرو لوکس چند؟
2021-05-15T18:16:37+04:30
مخاطبان محترم! گزارش قبلی مالیات خودروهای لوکس به دلیل اشتباه محاسباتی به شرح زیر اصلاح می شود.

تخصیص ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه برای فعال سازی زیرساخت‌های معادن کوچک

 تخصیص ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه برای فعال سازی زیرساخت‌های معادن کوچک
2021-05-15T18:20:00+04:30
رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: امسال ۲۰۰ میلیارد بودجه از محل حقوق دولتی به بخش زیرساخت‌ها به منظور فعال سازی معادن کوچک اختصاص می‌یابد.

تاکسی های اینترنتی فقط یک چهارم هزینه تبدیل به دوگانه سوز را می پردازند

 تاکسی های اینترنتی فقط یک چهارم هزینه تبدیل به دوگانه سوز را می پردازند
2021-05-15T18:20:00+04:30
در طرح تبدیل خودروها از حالت بنزین سوز به دوگانه سوز، تاکسی های اینترنتی و خودروهای مسافربر شخصی فقط ۲۵ درصد هزینه تبدیل را می پردازند و دولت تسهیلاتی ۷۵ در...

آمار تغییرات قیمتی برخی از کالاهای اساسی تا پایان سال ۹۹ / افزایش ۱۱۳ درصدی قیمت برنج

 آمار تغییرات قیمتی برخی از کالاهای اساسی تا پایان سال ۹۹ / افزایش ۱۱۳ درصدی قیمت برنج
2021-05-15T18:19:59+04:30
آمار تغییرات قیمتی برخی از کالاهای اساسی تا پایان سال ۹۹ نشان می دهد برنج با رشد ۱۱۳ درصدی در صدر افزایش قیمت کالاهای اساسی آن هم در اسفندماه ۹۹ است.

«همتی» هم نامزد ریاست جمهوری شد

 «همتی» هم نامزد ریاست جمهوری شد
2021-05-15T18:19:59+04:30
عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی نیز برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری، وارد وزارت کشور شد.

در هیچ فرآیند دولتی نیاز به دریافت کپی شناسنامه نیست

در هیچ فرآیند دولتی نیاز به دریافت کپی شناسنامه نیست
2021-05-15T17:09:58+04:30
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در هیچ فرآیند دولتی نیاز به دریافت کپی شناسنامه نیست، گفت: اینکه دستگاه‌ها از طریق وب سرویس‌های موجود به م...

کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت حبوبات/ افت مصرف برنج

کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت حبوبات/ افت مصرف برنج
2021-05-15T17:09:57+04:30
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی از کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت حبوبات در سطح بنکداری ها خبر داد.

حق مسکن کارگران طی سه سال اخیر ۴۰۰ درصد رشد کرد

حق مسکن کارگران طی سه سال اخیر ۴۰۰ درصد رشد کرد
2021-05-15T15:46:38+04:30
مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار گفت: حق مسکن کارگران در طول ۲۰ سال (از ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۷) تنها ۵ نوبت افزایش داشته، اما طی سه سال اخیر این مولفه ۴۰۰ درصد ...

هر بخش اقتصادی چقدر وام گرفت؟

هر بخش اقتصادی چقدر وام گرفت؟
2021-05-15T15:36:39+04:30
بررسی تسهیلات پرداختی از سوی یک بانک به بخش‌های مختلف اقتصادی همچون کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و صادرات بیانگر این است که بخش خدما...

تولیدکنندگان سودجو نگران برداشته شدن تحریم ها!

تولیدکنندگان سودجو نگران برداشته شدن تحریم ها!
2021-05-15T15:36:38+04:30
یک مقام ارشد کارگری با بیان اینکه جلوگیری از واردات کالا می تواند باعث انحصار در بازار داخلی شود، بر لزوم تولید رقابتی و حمایت از مصرف کننده ایرانی تاکید کرد...

تملک واحد تولیدی نباید منجر به تعطیلی آن واحد شود

تملک واحد تولیدی نباید منجر به تعطیلی آن واحد شود
2021-05-15T15:33:19+04:30
یک مقام مسئول با اشاره به ۲۸۹ واحد تولیدی تحت تملک شبکه بانکی، گفت: دستورالعمل جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی تحت تملک شبکه بانکی و موسسات مالی غیر بانکی د...

حق مسکن کارگران تنها ۵ بار افزایش یافت

حق مسکن کارگران تنها ۵ بار افزایش یافت
2021-05-15T15:33:19+04:30
مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار گفت: در طول بیست سال از ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۷ تنها ۵ نوبت افزایش داشته، اما طی سه سال اخیر این مولفه ۴۰۰ درصد رشد کرده است.

قیمت دلار ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ به ۲۲ هزار و ۸۲ تومان رسید

قیمت دلار ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ به ۲۲ هزار و ۸۲ تومان رسید
2021-05-15T14:40:01+04:30
قیمت هر دلار آمریکا(اسکناس) امروز شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ برای خرید در صرافی‌های بانکی به ۲۱ هزار و ۶۴۴ تومان و برای فروش به ۲۲ هزار و ۸۲ تومان رسید.

سهمیه وام تکلیفی ساخت مسکن در سال جاری به همه بانک ها ابلاغ شد

سهمیه وام تکلیفی ساخت مسکن در سال جاری به همه بانک ها ابلاغ شد
2021-05-15T14:40:00+04:30
معاون مسکن و ساختمان گفت: بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۰، یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی تسهیلات ساخت مسکن را دریافت می‌کنند و بانک‌ها با ابلاغ بانک مرکزی مکلف ب...

گذر از پیک مصرف برق پایتخت در تابستان نیازمند همکاری همه مردم است

 گذر از پیک مصرف برق پایتخت در تابستان نیازمند همکاری همه مردم است
2021-05-15T14:46:39+04:30
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در نشست شورای اداری استان تهران، همکاری تمامی مشترکان برق در پایتخت را برای گذر از تابستانی بدون خاموشی، ضروری دانست.

مبلغ جدید وام مسکن هفته آینده اعلام می‌شود/ پرداخت وام ساخت فقط به پروژه‌های ارزان‌قیمت

 مبلغ جدید وام مسکن هفته آینده اعلام می‌شود/ پرداخت وام ساخت فقط به پروژه‌های ارزان‌قیمت
2021-05-15T14:46:39+04:30
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان "وام تولید مسکن به پروژه‌های ارزان‌قیمت پرداخت می شود"،گفت: شواری پول و اعتبار در حال بررسی افزایش سقف وام ساخت م...

افزایش ۴ برابری تولید بذور الیت و سوپر الیت برنج در کشور

افزایش ۴ برابری تولید بذور الیت و سوپر الیت برنج در کشور
2021-05-15T14:13:19+04:30
رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور از ۴ برابر شدن تولید بذور پیش پایه در طبقات الیت و سوپر الیت طی سه سال اخیر خبر داد.

گذر از پیک مصرف برق پایتخت نیازمند همکاری مشترکان است

گذر از پیک مصرف برق پایتخت نیازمند همکاری مشترکان است
2021-05-15T14:03:17+04:30
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: همکاری تمامی مشترکان برق در پایتخت برای گذر از تابستانی بدون خاموشی، ضروری است.

لایحه قانون آب به‌زودی تقدیم مجلس می‌شود

لایحه قانون آب به‌زودی تقدیم مجلس می‌شود
2021-05-15T14:03:17+04:30
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: لایحه قانون آب هفته پیش به دولت ارسال شده و امید است به زودی در این دولت تقدیم مجلس شود.

جلوگیری از نشت اطلاعات داده‌های دولتی با "سماوا"

جلوگیری از نشت اطلاعات داده‌های دولتی با "سماوا"
2021-05-15T14:03:16+04:30
سامانه احراز هویت معتبر در فضای مجازی (سماوا) با هدف جلوگیری از نشت اطلاعات دستگاه‌های دولتی راه‌اندازی شد.

تاثیر منفی حذف مالیات بر ارزش‌افروده مناطق آزاد بر توسعه بندر چابهار

 تاثیر منفی حذف مالیات بر ارزش‌افروده مناطق آزاد بر توسعه بندر چابهار
2021-05-15T14:06:41+04:30
حذف مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد، تمام تلاش‌ها برای فعال‌سازی بندر چابهار در توسعه بازار و افزایش ترافیک کالا و کشتی را بلااثر می‌کند.

لایحه قانون آب به‌زودی تقدیم مجلس می‌شود/ سازگاری با کم‌آبی، نخستین تجربه کار میان‌بخشی دستگاه‌ها

لایحه قانون آب به‌زودی تقدیم مجلس می‌شود/ سازگاری با کم‌آبی، نخستین تجربه کار میان‌بخشی دستگاه‌ها
2021-05-15T13:46:39+04:30
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: لایحه قانون آب هفته پیش به دولت ارسال شده و امید است به زودی در این دولت تقدیم م...

جدیدترین قیمت میوه و صیفی

جدیدترین قیمت میوه و صیفی
2021-05-15T13:36:40+04:30
مشاهدات میدانی از بازار حاکی از آن است که قیمت میوه و صیفی در بازار نسبت به هفته های گذشته نوسانی نداشته است و در حال حاضر تنها تب میوه های فصل داغ است. ...

بورس هفته را پرنوسان آغاز کرد

بورس هفته را پرنوسان آغاز کرد
2021-05-15T13:36:39+04:30
شاخص کل بورس امروز روندی پرنوسان داشت؛ به طوری که در ساعات ابتدایی معاملات تا یک میلیون و ۱۸۱ هزار واحد کاهش یافت، اما در ساعات میانی به یک میلیون و ۱۹۲ هزار...

کاهش ۸۰ درصدی سفر خارجی/ گرانی ارز و کرونا مسیر سفرها را عوض کرد

کاهش ۸۰ درصدی سفر خارجی/ گرانی ارز و کرونا مسیر سفرها را عوض کرد
2021-05-15T13:36:38+04:30
در حالی در سال گذشته تردد مسافرت های خارجی ۸۰ درصد کاهش داشته است که مسئولان گمرک ایران دلیل آن را محدودیت های مقطعی بسیار ناشی از بیماری کرونا، توقف مرزها و...

موبایل به کف قیمت رسید

موبایل به کف قیمت رسید
2021-05-15T13:36:38+04:30
دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی از کاهش قیمت موبایل در بازار خبر داد و گفت که خطر قاچاق معکوس در کمین این بازار است. ...

استفاده از کولر گازی در ادارات تهران تا اطلاع ثانوی ممنوع است

استفاده از کولر گازی در ادارات تهران تا اطلاع ثانوی ممنوع است
2021-05-15T13:33:20+04:30
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: استفاده از کولر گازی در ادارات تهران تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

۳۸ درصد بیکاران تحصیلکرده هستند

 ۳۸ درصد بیکاران تحصیلکرده هستند
2021-05-15T13:40:00+04:30
در سال ۹۹ سهم جمعیت بیکار فارغ التصحیلان آموزش عالی از کل بیکاران ۳۸.۹ درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان ودر نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی ب...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)