میرنیوز

فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| ۲۰۰ مطالبه مقام معظم رهبری درباره فضای مجازی/ در زمینه تولید محتوای فضای مجازی خلأ قانونی داریم

 فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| ۲۰۰ مطالبه مقام معظم رهبری درباره فضای مجازی/ در زمینه تولید محتوای فضای مجازی خلأ قانونی داریم 2021-05-01T07:58:53+04:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم «پرونده حکمرانی فضای مجازی»؛ فضای مجازی و مدیریت صحیح آن، از جمله مطالبات ویژه رهبر معظم انقلاب در طی دو دهه اخیر بوده است که در بیانات و سخنرانی های مختلف به خصوص در سخنرانی نوروزی امسال بدان اشاره فرمودند. درباره مطالبات رهبر معظم انقلاب در فضای مجازی به ویژه ضرورت مدیریت و حاکمیت بر این فضا و همچنین تقویت دستگاه تولید محتوا، گفتگویی تفصیلی با محمد علی شکوهیان راد «استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر آزمایشگاه پژوهشی فضای سایبر» انجام دادیم. اهم مطالبی که ایشان در این مصاحبه بدان اشاره کردند، عبارت است از:

در اینجا نظر مخاطبان را به قسمت اول مصاحبه تفصیلی با محمدعلی شکوهیان راد جلب می نماییم.

تسنیم: یکی از دغدغه های مهم مقام معظم رهبری که در سخنرانی نوروزی نیز بدان اشاره فرمودند، ول بودن فضای مجازی و ضرورت مدیریت صحیح آن است؛ دیدگاه جنابعالی درباره مطالبات مقام معظم رهبری در مساله مدیریت فضای مجازی کشور چیست؟

شکوهیان راد: نخستین مطالبات مقام معظم رهبری درباره فضای مجازی در دهه 70 و حدود سال 1379 مطرح شد و مقام معظم رهبری در سخنرانی های مختلف و نیز به مناسبت های مختلف مثل حکم انتصاب اعضای شورای عالی فضای مجازی و یا در جلسات خصوصی این مطالبات را مطرح کرده اند. به طور کلی در بررسی که ما داشتیم رهبر معظم انقلاب حدود 200 مطالبه جدی درباره فضای مجازی داشته اند و این اهمیت مدیریت فضای سایبری را نشان می دهد.

اهمیت مدیریت فضای سایبری در دیدگاه مقام معظم رهبری، تبلیغ و صدور انقلاب اسلامی به کل دنیا است. در این باره امام خمینی(ره) معتقد است ما انقلاب را با تبلیغ به دنیا صادر می کنیم و مقام معظم رهبری نیز به نوعی تبلیغ نرم را فضای سایبر دانسته اند. در واقع مقام معظم رهبری به موضوع فضای سایبر و مدیریت آن، نگاه تمدنی دارند و در بیانات ایشان نیز این مساله کاملا مشهود است.

در نگاه مترقی مقام معظم رهبری در فضای سایبر زیرساخت اصالتی ندارد بلکه هدف ایجاد شبکه ملی اطلاعات و در مرحله بعد شبکه تمدنی اطلاعات آن است که پیام انقلاب اسلامی به گوش ملت ها برسد. نکته بسیار جالبی در زمینه دیدگاه های مقام معظم رهبری درباره فضای مجازی وجود دارد آن است که دیدگاه های مقام معظم رهبری از ابتدا تاکنون درباره فضای مجازی تغییر نکرده است و دیدگاه های امروز مقام معظم رهبری دیدگاه های دهه 70 ایشان را نقض نمی کند. این در حالی است که معمولا در علوم و دانش های مختلف، دیدگاه ها تغییر می کند حال چه برسد به دانش های کاملا نو و جدید مثل فضای سایبر و این جای تأمل دارد.

تسنیم: آینده پژوهی در مباحث فضای سایبری انقلاب اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟

شکوهیان راد: آینده فضای سایبری انقلاب اسلامی را در گام ها و مراحل مختلف می توان مورد بررسی قرار داد؛ گام اول تحقق شبکه ملی اطلاعات است، گام بعدی ایجاد شبکه تمدنی اطلاعات است که کشورهای مقاومت به این شبکه وصل می شود و بسط و گسترش پیدا می کند که در نهایت به تحقق تمدن نوین اسلامی منتج خواهد شد. البته این الگو، غرب نیز دارد کشورهای پنج چشم (UKUSA)  زیرساخت تمدنی سایبری جامعه لیبرال را ایجاد کرده اند که با این زیرساخت این کشورها کل جریان اطلاعاتی دنیا به خصوص ایران را کنترل می کنند. اینکه مقام معظم رهبری تعبیر فضای سایبری ول می کنند به همین خاطر است که از بیرون کنترل می شویم و خودمان قادر نیستیم این فضا را مدیریت و کنترل کنیم.در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا مثل ایالات متحده آمریکا، چین، روسیه، کویت، کره شمالی دارای شبکه ملی اطلاعات هستند.

تسنیم:  ضرورت و اهمیت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در کشور چیست؟

شکوهیان راد: شبکه ملی اطلاعات منحصر به کشور ما نیست و بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ایالات متحده آمریکا دارای این شبکه است. مسأله اصلی که در بحث اهمیت شبکه ملی اطلاعات وجود دارد آن است که مردم باید در مسائل مختلف اقناع شوند و به آگاهی و بصیرت برسند و این کاملا منطبق بر رویکرد و مدل توحیدی است. در مدل حاکمیت توحیدی، اجبار و اکراهی در کار نیست. در قرآن کریم و در سوره بقره نیز این مساله آمده است «لااکراه فی الدین قد تبین الرشد من الغی» حال سوال این است که مردم چگونه اقناع می شوند؟ طبق آیه الکرسی باید هر موضوعی تبیین شود تا راه حق از باطل مشخص شود. پس عنصر اصلی برای تمییز حق از باطل، آگاهی و شناخت است که باعث اقناع افکار عمومی می شود. در واقع شبکه ملی اطلاعات راهبردی است که زمینه را برای آگاهی رسانی و بصیرت دهی در کل جامعه را فراهم می کند و در اینجاست که بحث تولید محتوا در فضای سایبر که مقام معظم رهبری بدان تاکید دارند معنا و مفهوم پیدا می کند.

از همین پرونده بیشتر بخوانید:

تسنیم: به بحث تولید محتوا در فضای مجازی اشاره کردید؛ یکی مطالبات مقام معظم رهبری در فضای مجازی، تقویت دستگاه تولید محتوا در کشور است. چطور می توان دستگاه تولید محتوا را در کشور تقویت نمود؟

شکوهیان: در بحث تولید محتوا چند مطلب مهم و اساسی وجود دارد؛ بحث اول تولید محتوا است که باید چه محتواهایی تولید بشود؛ متولی تولید محتوا می توانند حوزه علمیه، دانشگاه ها و سایر دستگاه ها و نهادهای فرهنگی باشند. بحث بعدی توزیع محتوا است که این بیشتر ناظر به رسانه های گروهی از جمله صداوسیما و خبرگزاری ها است. بحث بعدی که بسیار مهم است زنجیره و فرایند تولید و توزیع محتوا است که محتوای مطلوب به خوبی تولید بشود و به درستی توزیع گردد که متأسفانه این فرایند و چرخه در کشور ما وجود ندارد و تولید محتوا در فضای سایبر متولی ندارد. این در حالی است که اگر در بحث مباحث فنی و زیرساختی مشکل و مساله ای به وجود آید می توان آن را از وزارت ارتباطات پیگیری کرد ولی در زمینه مباحث محتوایی چنانچه مشکل و اختلالی واقع شود هیچ نهادی پاسخگوی این مساله نیست و در این مساله خلأ قانونی وجود دارد.

تسنیم: راهکار مشکل تولید محتوا در فضای مجازی چیست؟

شکوهیان: در این باره دو دیدگاه وجود دارد؛ دیدگاه اول همانطور که مقام معظم رهبری چند سال پیش بدان اشاره کردند آتش به اختیار بودن است؛ یعنی برای تولید محتوا در فضای سایبر خود مردم وارد عرصه بشوند و فضای سایبری را تبدیل به فضای افزایش بصیرت و آگاهی رسانی سازند. دیدگاه دوم که مغایرتی هم با نگاه اول ندارد، رویکرد سازمانی و ساختارسازی است؛ یعنی ساختارهای کشور به نحوی باشد که فرایند تولید و توزیع مطلوب محتوا در فضای سایبر در راستای آگاهی بخشی و بصیرت بخشی بخوبی عملیاتی شود و نهادی مستقل، متولی هدایت و کنترل جریان اطلاعات و آگاهی در فضای مجازی باشد.

تسنیم: خلأ قانونی که درباره تولید محتوا اشاره کردید چگونه قابل حل است و آیا بستر و زمینه قانونی در این باره وجود دارد؟

شکوهیان: بله در تولید محتوا خلأ قانونی وجود دارد ولی زمینه و بستر آن در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وجود موجود است. بر اساس قانون اساسی که در اوایل انقلاب تدوین شد با توجه به اینکه غالب جریان اطلاعات توسط صداوسیما انجام می شد، قانونگذار این وظیفه را بر عهده صداوسیما قرار داد تا عملیات تولید و توزیع اطلاعات و آگاهی انجام شود. اما در حال حاضر با توجه به پیشرفت های خیره کننده در فناوری اطلاعات و ارتباطات، هیچ نهاد یا سازمانی را نمی توان متولی اصلی تولید محتوا در فضای سایبر دانست و نهادهایی مثل آموزش و پرورش، حوزه علمیه، دانشگاه ها، صداوسیما و غیره به عنوان جزیره های منفک شده، به تولید یا توزیع محتوا می پردازند و سازمان یا نهادی که نقش هماهنگ کننده و سیاستگذار داشته باشد وجود ندارد و برای جبران این خلأ حتی می تواند قانون اساسی تغییر کند و تولید محتوا در فضای سایبر دارای متولی خاص شود.

بستر حقوقی برای اصلاح قانون اساسی بر اساس اصل 176 قانون اساسی وجود دارد و لازم است جریان آگاهی رسانی و اطلاع رسانی در فضای سایبری زیر نظر ولی امر قرار گیرد؛ زیرا طبق اصل 176 قانون اساسی، کنترل جریان اطلاعات به عهده صداوسیما قرار داده شده است ولی با توجه به پیشرفت های خیره کننده فضای سایبر در طول این سال ها، صداوسیما به تنهایی نمی تواند نقش هدایت و کنترل جریان اطلاعات در کشور را انجام دهد و مدیریت تولید و توزیع محتوا در فضای مجازی، نیاز به نهاد یا دستگاهی مستقل است که مستقیما زیر نظر ولی امر سازمان یابد.

اهمیت اداره جریان آگاهی در کشور آن است که اوامر ولی امر به صورت کامل انجام شود و این جور نباشد بخشی از اوامر اجرا و بخشی اصلا شنیده نشود و به سمع و نظر مردم نرسد. برای نمونه نقصان در وضعیت موجود جریان آگاهی و اطلاع رسانی کشور در جریان همین ویروس کرونا خودش را نشان داده است. به صورتی که مقام معظم رهبری حدود 7 صفحه به صورت سطر به سطر امر داشته اند که فقط دو امر ایشان به صورت کاملا سیاسی برجسته شد: یکی تبعیت از ستاد مقابله با کرونا و دومی ماسک زدن و سایر اوامر ایشان شنیده نشد و حتی برخی از اوامر ولی امر نیز نقض شده است. ولی جریان اطلاع رسانی عکس العملی نسبت به این موضوع نداشته است که از جمله می توان استفاده از داروها و واکسن های آمریکایی و انگلیسی مثال زد. استفاده از این داروها در حالی است که مقام معظم رهبری از همان ابتدا استفاده از داروهای آمریکایی انگلیسی را ممنوع اعلام کردند ولی با توجه به ضعف سیستم آگاهی، این مسائل مهم منعکس نمی شود.

تسنیم: علاوه بر ایجاد ساختارهای مناسب در مدیریت صحیح فضای مجازی، به نظر جنابعالی چه مسائل مهم دیگری وجود دارد که باید مدنظر واقع شود؟

شکوهیان: یکی از مهمترین مسائل در باب مسائل مدیریت فضای سایبری که بشدت مورد غفلت قرار گرفته است آن است که مردم متوجه شوند فضای سایبر فضای ایجاد، اشاعه و تثبیت حاکمیت است نه بازی و سرگرمی و متاسفانه رویکرد دومی رویکردی که عموم جامعه مخصوصا مدیران بدان معتقدند و این بخاطر نامگذاری فضای سایبر به فضای مجازی است؛ عنوان فضای مجازی عنوان بسیار غلطی که متأسفانه شیوع پیدا کرده است و جو رخوت موجود در میان مردم و مسئولین به همین موضوع برمی گردد. همین رویکرد باعث شده موضوع از جایگاه اصلی خود خارج شود و وقتی با مسئولین صحبت می کنیم آنها می گویند فضای مجازی، مجاز است دیگر و کاری با واقعیت ندارد و در فرهنگ لغت نیز به همین معنا استعمال شده است؛ مفهوم مجازی در زبان فارسی با استناد به سه فرهنگ‌واژه زبان فارسی؛ یعنی عمید، معین و دهخدا، به معنای چیزی است که واقعی نیست یا در واقعیت اثری ندارد.

این در حالی است که فضای سایبری، در واقع اصل حاکمیت است و حکمرانی بر اساس این فضا انجام می شود.  از این رو این گونه ترجمه های غلط باعث می شود علم به انحراف برود و باید رسانه های کمک کنند این مفهوم به جایگاه اصلی خود بازگردند. اینکه فضای مجازی، فضای واقعی است مساله ای است که رهبر معظم انقلاب نیز بدان تذکر داده اند ولی متاسفانه هنوز به این مساله توجه نشده است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

خرید تضمینی ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم کشاورزان

 خرید تضمینی ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم کشاورزان
2021-05-08T10:33:16+04:30
مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران از خرید تصمینی یک میلیون و ۱۰۰ هزار تُن گندم تا ۱۸ اردیبهشت ماه در کشور خبر داد.

بازار داغ خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن؛ قیمت ۳۰۰ میلیونی امتیاز در پردیس

 بازار داغ خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن؛ قیمت ۳۰۰ میلیونی امتیاز در پردیس
2021-05-08T10:33:16+04:30
درحالی نماینده مجلس از معامله امتیاز طرح ملی مسکن به قیمت ۲۰۰ میلیون تومان خبر داد که در برخی شهرهای جدید این امتیاز تا ۳۰۰ میلیون خرید و فروش می‌شود.

فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| تغییر سبک زندگی ملت‌ها با ترویج بازی‌های رایانه‌ای غربی

 فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| تغییر سبک زندگی ملت‌ها با ترویج بازی‌های رایانه‌ای غربی
2021-05-08T10:33:15+04:30
ترویج بازی‌های رایانه‌ای غربی در کشور تهدیدات و آسیب‌های متعدد فرهنگی اجتماعی به‌دنبال دارد که در این گزارش بدان می‌پردازیم.

نرخ بیکاری سوییس در حال رسیدن به سه درصد

نرخ بیکاری سوییس در حال رسیدن به سه درصد
2021-05-08T10:17:09+04:30
شمار بیکاران سوییسی به ۱۵۱ هزار نفر کاهش یافت.

ارزهای دیجیتالی در استانه ۲.۵ تریلیون دلاری شدن!

ارزهای دیجیتالی در استانه ۲.۵ تریلیون دلاری شدن!
2021-05-08T10:17:09+04:30
روند صعودی قیمت ارزهای دیجیتالی کمکان ادامه دارد.

روز خوب بورس های جهان

روز خوب بورس های جهان
2021-05-08T10:17:08+04:30
بیشتر شاخص های مهم بورسی جهان صعود کردند.  

افزایش غیرمنتظره نرخ بیکاری آمریکا

افزایش غیرمنتظره نرخ بیکاری آمریکا
2021-05-08T10:17:05+04:30
نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان بر خلاف انتظارات افزایش یافت.  

نفت در برابر اکسیژن!

نفت در برابر اکسیژن!
2021-05-08T10:16:43+04:30
وزیر نفت هند روز جمعه از عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان نفت خاورمیانه برای تامین اکسیژن پزشکی مایع (LMO) برای کمک به این کشور در مبارزه با بحران کووید ۱۹ ...

رشد هفتگی نفت باوجود بحران کرونای هند

رشد هفتگی نفت باوجود بحران کرونای هند
2021-05-08T10:16:43+04:30
قیمتهای نفت برای دومین هفته متوالی صعود کرد اما تحت تاثیر کندی رشد اشتغال در آمریکا و وضعیت شیوع کرونا در هند بازه معاملاتی محدودی پیدا کردند. ...

درخواست سازمان ملل برای توقف فاینانس پروژه‌های سوخت فسیلی

درخواست سازمان ملل برای توقف فاینانس پروژه‌های سوخت فسیلی
2021-05-08T10:16:41+04:30
دبیرکل سازمان ملل متحد در یک کنفرانس اقلیمی، خواستار فاینانس پروژه‌های پاک به جای زیرساخت سوخت فسیلی از سوی بانکها شد.

خوش بینی بازار به افزایش قیمت طلا در هفته جاری

خوش بینی بازار به افزایش قیمت طلا در هفته جاری
2021-05-08T10:16:40+04:30
نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد عصبانیت جای خود را به آسودگی خیال داده و تحلیلگران وال استریت و سرمایه گذاران غیرحرفه ای به افزایش قیمت طلا در معاملات هفته ...

ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ اوپک شد

ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ اوپک شد
2021-05-08T10:16:39+04:30
نظرسنجی اخیر آرگوس نشان داد تولید ایران ماه میلادی گذشته به میزان ۸۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۲.۳۵ میلیون بشکه در روز رسید و ایران از کویت پیش افتاد...

ظرفیت تولید روغن ۳ برابر نیاز کشور است

ظرفیت تولید روغن ۳ برابر نیاز کشور است
2021-05-08T10:16:39+04:30
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت که ظرفیت تولید روغن سه برابر نیاز کشور است و در زمینه تامین مواد اولیه نیز گشایش‌های خوبی در پایان سال گذ...

چگونه وب‌سایت خود را رفع فیلتر کنیم؟

چگونه وب‌سایت خود را رفع فیلتر کنیم؟
2021-05-08T10:16:38+04:30
برای رفع فیلتر وب‌سایت‌ها، باید به پورتال خدمات الکترونیکی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مراجعه و درخواست رفع فیلتر از آن سایت را ارایه کنید. ...

۴ عامل علیه رشد قیمتها در بازار مسکن + قیمت

۴ عامل علیه رشد قیمتها در بازار مسکن + قیمت
2021-05-08T10:16:38+04:30
در شرایطی که دفاتر املاک از امروز کار خود را آغاز می کنند، چهار عامل افت قیمت ارز، مذاکرات وین، افت انتظارات تورمی و کاهش توان متقاضیان به عنوان چهار وزنه سن...

کرونا هم زورش به باجه‌های عوارضی‌ آزادراه‌ها نرسید

کرونا هم زورش به باجه‌های عوارضی‌ آزادراه‌ها نرسید
2021-05-08T10:16:37+04:30
با وجود مصوبات و ابلاغیه‌های مختلف از سوی دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی، تنها ۳۰ درصد آزادراه‌های کشور ایستگاه‌های عو...

امسال ۷۰ هزار واحد وام ۴۵۰ میلیونی مسکن دریافت می کنند

امسال ۷۰ هزار واحد وام ۴۵۰ میلیونی مسکن دریافت می کنند
2021-05-08T10:13:19+04:30
عضو هیئت مدیره بانک عامل بخش مسکن گفت: امسال پرداخت تا ۷۰ هزار فقره تسهیلات ساخت مسکن را در برنامه داریم.

سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال آماده دست دادن همه پول خود باشند

سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال آماده دست دادن همه پول خود باشند
2021-05-08T10:13:18+04:30
رئیس بانک مرکزی انگلستان گفت: ارزهای دیجیتال هیچ ارزشی به لحاظ تاریخی نداشته‌اند و افرادی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند باید برای از دست دادن تمام پول خود آ...

سهم دلار و یورو در ذخایر ارزی روسیه بازهم کاهش یافت

سهم دلار و یورو در ذخایر ارزی روسیه بازهم کاهش یافت
2021-05-08T10:13:18+04:30
بانک مرکزی روسیه در گزارش جدید سالانه خود اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰ سهم دلار، یورو و پوند را در ذخایر ارزی خود ذخایر ارزی خود کاهش داده و سهم طلا و یوآن را با...

بورس در ماه آینده به کدام سو می رود؟

بورس در ماه آینده به کدام سو می رود؟
2021-05-08T10:03:18+04:30
یک کارشناس بازار سرمایه ضمن بررسی عوامل تاثیرگذار بر این بازار، پیش بینی کرد که وضعیت بازار سرمایه با توجه به توافقات سیاسی و ثبات قیمت دلار و همچنین وضعیت ن...

بحران آب در کلان‌شهرها به کدام سو می‌رود؟

بحران آب در کلان‌شهرها به کدام سو می‌رود؟
2021-05-08T10:03:17+04:30
یک کارشناس حوزه منابع آبی گفت: در شرایطی که کلان‌شهرها با بحران بزرگ و معناداری به نام آب درگیرند، باید به قوانین و راهکارها به طور درست و دقیق توجه شود، به ...

فعلا سفر نروید!

فعلا سفر نروید!
2021-05-08T10:03:16+04:30
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از مردم می‌خواهیم فعلا و تا بهتر شدن وضعیت کرونا در کشور و افزایش واکسیناسیون سفر نروند، گفت: دلیل اینکه ممنوعیت‌های تردد و ...

توفان شن آزادراه کنارگذر شرق اصفهان را مسدود کرد

توفان شن آزادراه کنارگذر شرق اصفهان را مسدود کرد
2021-05-08T09:59:58+04:30
مرکز مدریت راه های کشور اعلام کرد: آزادراه کنارگذر شرق اصفهان به دلیل نبود دید کافی در ۴ روز گذشته، مسدود است.

مروری بر تغییرات بودجه در سالهای اخیر/ چاپ و نشر قانون بودجه بر عهده دولت است یا مجلس؟

 مروری بر تغییرات بودجه در سالهای اخیر/ چاپ و نشر قانون بودجه بر عهده دولت است یا مجلس؟
2021-05-08T10:06:39+04:30
بودجه پس تایید شورای نگهبان قانون اساسی تبدیل به قانون می‌گردد و هرگونه تغییر خارج محدوده و ترتیبات مجاز قانونی مطابق مقررات قانونی در حکم خدشه می‌باشد.

هواشناسی ایران ۱۴۰۰/۰۲/۱۸| رگبار و وزش باد شدید کشور را در برمی‌گیرد

 هواشناسی ایران ۱۴۰۰/۰۲/۱۸| رگبار و وزش باد شدید کشور را در برمی‌گیرد
2021-05-08T09:26:36+04:30
سازمان هواشناسی از رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید در اکثر مناطق کشر طی ۲۴ ساعت آینده و تدام بارش باران در برخی مناطق تا چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت خبر داد.

تصویب آیین‌نامۀ نشان کیفیت آمارهای رسمی/ سرشماری سنتی از ۱۴۰۵ برچیده می‌شود

 تصویب آیین‌نامۀ نشان کیفیت آمارهای رسمی/ سرشماری سنتی از ۱۴۰۵ برچیده می‌شود
2021-05-08T09:26:36+04:30
دبیر شورای عالی آمار از تصویب آیین‌نامۀ نشان کیفیت آمارهای رسمی کشور در شصتمین جلسۀ این شورا خبر داد.

ورود کمیسیون صنایع مجلس به گران کردن خودرو توسط شواری رقابت/مصوبه گرانی خودرو باید لغو شود

 ورود کمیسیون صنایع مجلس به گران کردن خودرو توسط شواری رقابت/مصوبه گرانی خودرو باید لغو شود
2021-05-08T09:26:35+04:30
عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس از ورود این کمیسیون به موضوع افزایش قیمت خودرو در شورای رقابت خبر داد و گفت: شورای رقابت باید در تصمیمش تجدیدنظر ک...

بهترین هفته برای قیمت جهانی طلا در ۶ هفته گذشته/ هر اونس ۱۸۷۳ دلار

بهترین هفته برای قیمت جهانی طلا در ۶ هفته گذشته/ هر اونس ۱۸۷۳ دلار
2021-05-08T09:06:39+04:30
قیمت جهانی طلا در پایان معاملات دیشب (بامداد شنبه به وقت تهران) تحت تاثیر گزارش اشتغال ناامیدکننده آمریکا رشد کرد و بهترین رشد هفتگی در ۶ هفته گذشته را به ثب...

قیمت نفت خام رشد هفتگی ۲ درصدی ثبت کرد

قیمت نفت خام رشد هفتگی ۲ درصدی ثبت کرد
2021-05-08T09:06:39+04:30
قیمت نفت خام در پایان معاملات دیشب آمریکا (بامداد شنبه به وقت تهران) با امید به بازگشت اقتصادی جهان رشد کرد و شاخص‌های نفت به رشد هفتگی خوبی دست یافتند.

نشان کیفیت بر سینۀ آمار رسمی کشور می‌نشیند

نشان کیفیت بر سینۀ آمار رسمی کشور می‌نشیند
2021-05-08T09:06:38+04:30
دبیر شورای عالی آمار از تصویب آیین‌نامۀ نشان کیفیت آمارهای رسمی کشور در شصتمین جلسۀ این شورا خبر داد.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)