میرنیوز

آزادراه غدیر، حلقه اتصال ایران به جاده ابریشم

 آزادراه غدیر، حلقه اتصال ایران به جاده ابریشم 2021-02-23T11:57:51+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم، توسعه پایدار مفهومی است که رشد و پیشرفتی همه‌جانبه و متوازن را برای تمام ابعاد جوامع انسانی در نظر دارد. این نوع توسعه، علاوه بر توسعه و تعالی زندگی نسل حاضر، به حمایت از نسل‌های آینده در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و زیست‌محیطی نیز توجه دارد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

یکی از ابزارهای مهم در تحقق توسعه پایدار، ایجاد زیرساخت‌های مناسب حمل و نقل می‌باشد. این نوع زیرساخت‌ها همچون حلقه‌ای است که سایر اجزای خدماتی، بازرگانی، صنعتی و کشاورزی را در حوزه ملی و بین‌المللی به هم پیوند می‌دهد و تأثیرات عمیقی بر رشد و توسعه این بخش‌ها بر جای می‌گذارد.

با توجه به درک اهمیت توسعه پایدار در سال‌های اخیر و رعایت شاخص‌های آن در توسعه شهرها به عنوان توسعه پایدار شهری، نقش سیستم‌های حمل و نقل، مورد توجه جدی تصمیم‌گیران و برنامه‌ریزان شهری و کشوری قرار گرفت و با چنین رویکردی طرح آزادراه کنارگذر جنوبی استان‌های البرز و تهران موسوم به آزادراه غدیر از سال 1395 مطرح شد و در دستور کار وزارت راه وشهرسازی قرار گرفت.

 این آزادراه به طول 158 کیلومتر و به صورت دو باند 6 خطه با عرض 37 متر، نماد تخصص و تلاش جامعه مهندسی کشور در اجرای ابرپروژه‌های حوزه راه به شماره می‌رود و از محدوده شهر آبیک در آزادراه کرج- قزوین شروع می‌شود و تا محدوده چرمشهر در آزادراه قم- گرمسار امتداد می‌یابد. آزادراه غدیر یا همان آزادراه کنارگذر جنوبی استان‌های البرز و تهران با رعایت کامل استانداردهای روز دنیا، توانسته سطح ایمنی سفر را در طول این مسیر به میزان چشمگیری ارتقا دهد و با انتقال تردد خودروهای عبوری از کلانشهرهای کرج و تهران به خارج از محدوده این شهرها و ایجاد یک ارتباط ایمن و حیاتی بین کریدورهای منتهی به تهران، سهم زیادی در توسعه حمل و نقل سبز و کاهش آلودگی هوا و محیط زیست دارد.

مسیر این آزادراه از محدوده شهر آبیک در آزادراه کرج- قزوین شروع می‌شود و پس از 42 کیلومتر به تبادل جاده اشتهارد- ماهدشت می‌رسد و در کیلومتر 88 هم با آزادراه تهران- ساوه تقاطع دارد. سپس در کیلومتر 120 با آزادراه تهران- قم تبادل پیدا می‌کند و در نهایت در کیلومتر 158 به محدوده چرمشهر در آزادراه قم- گرمسار متصل می‌شود.

آزادراه غدیر در کریدور بین‌المللی «شمال به جنوب» و «شرق به غرب» واقع شده است و از چهار استان قزوین، البرز، مرکزی و تهران عبور می‌کند؛ از این رو علاوه بر توسعه صنعت گردشگری و رونق اقتصادی ملی، در زمینه ترانزیت کالا در حوزه فراملی با تمرکز بر کشورهای همسایه نیز تأثیرگذار خواهد بود.

این آزادراه با تسهیل در ارتباط تهران با چند شهر و استان، توانسته در راستای تحقق اصل 48 قانون اساسی و سیاست‌های کلی و به منظور توزیع و استفاده متوازن و عادلانه امکانات و خدمات کشور، نقش مهمی در رفع تبعیض و ارتقای سطح زندگی مناطق کمتر توسعه‌یافته و تحقق پیشرفت و عدالت در کشور داشته باشد.

از این رو، چنین پروژه‌هایی، علاوه بر توسعه مناطق محروم پیرامون استان‌های همجوار طرح، می‌توانند گام مهمی در جهت توسعه پایدار روستایی، گسترش خدمات عمومی و محرومیت‌زدایی و در نتیجه ایجاد مهاجرت معکوس باشند.

توجه به محیط زیست در ساخت آزادراه غدیر

از نکات قابل توجه در احداث آزادراه 158 کیلومتری غدیر، توجه به محیط زیست است. با توجه به قرار داشتن این آزادراه در مناطق بیابانی حاشیه استان‌های البرز، تهران و مرکزی که کانون ایجاد ریزگردهای محلی می‌باشد قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با همکاری شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ( و وزارت راه وشهرسازی )مبادرت به انجام مطالعات لازم در خصوص کاشت گونه‌های دست‌کاشت و درختچه‌های کم‌آب‌دوست در حاشیه این آزادراه نمود که با کاشت این گونه‌های خاص علاوه بر منظره‌آرایی خاص پروژه، به صورت همزمان طرح‌های منابع طبیعی در خصوص کاهش کربن و تثبیت خاک انجام خواهد شد.

کاهش زمان و هزینه سفر با افتتاح آزادراه غدیر

همچنین این طرح سبب کاهش هزینه و زمان سفر برای وسایل نقلیه سبک به طور متوسط 90 دقیقه و برای خودروهای نیمه‌سنگین به طور متوسط 110 دقیقه می‌شود که این موضوع صرفه‌جویی در سوختی معادل 700 میلیون لیتر بنزین و هزار و 600 میلیون لیتر گازوئیل را در بیست سال اول بهره‌برداری به همراه دارد و سبب مدیریت منابع سرمایه‌گذاری در زمینه احداث صنایع بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت و گاز از قبیل ساخت پالایشگاه و خطوط انتقال می‌شود. این صرفه‌جویی سوخت کاهش تولید آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای خصوصاً در اطراف کلانشهرهای کرج و تهران به میزان 4 و نیم میلیون تن دی‌اکسیدکربن را در بیست سال اول بهره‌برداری در بر دارد و تأثیر بسزایی در کاهش آلودگی هوای این دو شهر بزرگ خواهد داشت.

این در حالی است که بخش قابل توجهی از آلودگی هوا و ترافیک کلان‌شهرهای کرج، تهران و شهرستان‌های تابعه، مربوط به خودروهایی می‌شود که از این شهرها عبور می‌کنند در حالی که مبدا و مقصد سفر آنها خود این کلان‌شهر‌ها نیستند؛ آزادراه غدیر این امکان را فراهم می‌سازد تا این خودروها بدون وارد شدن به این شهرها، با ایمنی بیشتر و به دور از ترافیک به سفر خود ادامه دهند و باعث حذف گره گلوگاهی توزیع ترافیک شبکه آزادراهی غرب، جنوب، شرق و شمال به مرکزیت شهر تهران می‌شود.این آزادراه با شش خط عبور و حداقل شعاع قوس افقی 900 متر و حداکثر شیب 5 درصد و سرعتی معادل 130 کیلومتر در ساعت طراحی و اجرا شده و دارای 8 تبادل بزرگ، 10 پل تقاطع با راه‌های فرعی و راه‌آهن و همچنین سه پل بزرگ رودخانه‌ای است؛ به گونه‌ای که تمام شریان‌های آزادراهی غرب، جنوب و جنوب شرق منتهی به استان‌های البرز و تهران را قطع می‌کند.

آزادراه غدیر با مشارکت 30 درصدی دولت (وزارت راه وشهرسازی )و 70 درصدی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) احداث شده است و به لحاظ عبور از چندین آزادراه‌، بزرگراه، راه‌های اصلی، فرعی و راه‌های روستایی، خطوط مختلف راه‌آهن و خطوط انتقال انرژی شامل آب، گاز و نفت دارای اهمیت بالایی است.  با توجه به وجود 23 تبادل و تقاطع بزرگ در این پروژه، استفاده از مشاور ایمنی در مرحله مطالعات و در زمان اجرا همواره از حساسیت بالایی برخوردار بوده است.  تأسیسات جانبی این آزادراه از جمله ساختمان‌های مربوط به پلیس راه، راهدارخانه، ساختمان بهره‌برداری و ساختمان‌های عوارضی همزمان با اجرای این پروژه احداث شده است و مجتمع‌های خدمات رفاهی آزادراهی و تیرپارک‌ها همزمان در دستور کار قرار گرفته‌اند.

تاثیرات اقتصادی پروژه آزادراه غدیر (کنارگذرجنوبی استان‌های البرز و تهران)

در طول تاریخ، موقعیت راهبردی و ژئوپلتیک ایران همواره مورد توجه کشورهای بزرگ جهان بوده؛ به گونه‌ای که همواره از ایران به عنوان چهارراه ترانزیتی جهان و نقطه مواصلاتی شرق و غرب منطقه یاد شده است. اما در سال‌های اخیر کریدورهای جدیدی در منطقه، آغاز به کار کرده‌‌اند که به درآمد ترانزیت ایران به عنوان یکی از مهمترین عناصر توسعه پایدار کشور لطمه بزرگی وارد نموده‌اند و اصلی‌ترین راه احیای این موضوع، توسعه زیرساخت‌های کشور است.

توسعه زیرساخت‌های مناسب بخش حمل و نقل از این منظر که امکان دسترسی آسان به بازارهای داخلی و خارجی را ممکن می‌سازد و زمینه تسهیل مبادله در سطوح ملی و بین‌المللی را فراهم می‌کند از جایگاه ویژه‌ای در سیاست‌های اقتصادی کشورمان برخوردار است و می‌تواند باعث ارتقای شاخص سطح توسعه اقتصادی کشور ‌شود.

نگاهی به سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی بیانگر این نکته است که تحقق بیشتر بندهای ذکرشده در آن، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم منوط به توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل در سراسر کشور است که این امر نشان از اهمیت این عرصه دارد. وجود شبکه ایمن و سراسری راه‌ها، علاوه بر این که سبب توزیع عادلانه کالا و خدمات به تمام نقاط کشور می‌شود بهره‌مندی کل کشور از توان و ظرفیت اقتصادی را در پی خواهد داشت که این موضوع باعث رونق اقتصادی و مشارکت جمعی در توسعه و پیشبرد اهداف اقتصاد ملی خواهد شد.در دید کلان نیز تقویت ارتباط و تعاملات اقتصادی با جهان، امری حیاتی محسوب می‌شود که نیازمند شبکه‌های ارتباطی ایمن و سراسری است تا صادرات و واردات کالا و خدمات با کشورهای دیگر بخصوص کشورهای همجوار‌ به نحو مطلوب انجام شود.

آزادراه غدیر تکمیل کننده و نقطه اتصال کریدورهای بین المللی ایران

آزادراه غدیر به طول 158 کیلومتر و به صورت دو باند 6 خطه با عرض 37 متر، از محدوده شهر آبیک در آزادراه کرج- قزوین شروع می‌شود و تا محدوده چرمشهر در آزادراه قم- گرمسار امتداد می‌یابد.این آزادراه تکمیل‌کننده کریدور شمال به جنوب است و در اتصال کریدور غرب به شرق نیز که از مرز بازرگان در غرب کشور شروع می‌شود و تا مرز سرخس در شرق کشور امتداد پیدا می‌کند نقش مهمی دارد. کریدور شرق به غرب همان جاده ابریشم باستانی است که می‌تواند کالاهای ترانزیتی چین و آسیای میانه در شرق و شمال شرقی را از طریق خاک ایران به حوزه‌های قفقاز، آسیای غربی و حوزه دریای مدیترانه منتقل کند. کریدور حمل ‌و نقل بین‌‌المللی شمال به جنوب نیز از بندر بمبئی در هندوستان آغاز و پس از عبور از خاک کشورمان به دو شاخه غربی و شرقی تقسیم و به کشورهای شمالی ایران منتهی می‌شود.

مسیر این آزادراه از محدوده شهر آبیک در آزادراه کرج- قزوین شروع می‌شود و پس از 42 کیلومتر به تبادل جاده اشتهارد- ماهدشت می‌رسد و در کیلومتر 88 هم با آزادراه تهران- ساوه تقاطع دارد. سپس در کیلومتر 120 با آزادراه تهران- قم تبادل پیدا می‌کند و در نهایت در کیلومتر 158 به محدوده چرمشهر در آزادراه قم- گرمسار متصل می‌شود. آزادراه غدیر در کریدور بین‌المللی «شمال به جنوب» و «شرق به غرب» واقع شده است و از چهار استان قزوین، البرز، مرکزی و تهران عبور می‌کند.

از این رو آزادراه غدیر به عنوان تکمیل و تسهیل‌کننده این کریدورها، نقش بسزایی در توسعه مناسبات حمل و نقلی کشورهای منطقه و بالتبع توسعه اقتصادی کشورمان دارد. موضوعی که بر اهمیت آزادراه غدیر می‌افزاید، واقع شدن آن در جنوب کلانشهر تهران به عنوان پایتخت سیاسی- اجتماعی ایران است.

تهران به عنوان بزرگ‌ترین کلان‌شهر ایران، دومین کلانشهر بزرگ غرب آسیا و یکی از پرجمعیت‌ترین کلان‌شهرهای جهان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. تمرکز فعالیت‌های مختلف اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و سیاسی در تهران، وجود بزرگترین قطب اقتصادی کشور در پیرامون آن، بر اهمیت این جایگاه افزوده است.

با تکمیل شبکه آزادراهی کشور، کلانشهر تهران محل تقاطع چند آزادراه در جنوب و غرب خود شده است که با افزایش جمعیت کشور و توسعه حمل و نقل جاده‌ای و همین‌طور بالا رفتن تعداد وسایل نقلیه که در شبکه حمل و نقل کشور به تهران می‌رسند و صرفاً از مجاورت تهران عبور می‌کنند باعث شده بار ترافیکی محورهای ورودی و خروجی تهران در سال‌های اخیر تفاوت چشمگیر داشته باشد و آلودگی‌های زیست‌محیطی و بهداشتی این کلانشهر را تهدید کند.

با در نظر گرفتن چنین شرایطی، پروژه آزادراه کنارگذر جنوبی استان‌های البرز و تهران با هدف انتقال تردد خودروهای عبوری از کلانشهرهای کرج و تهران به خارج از محدوده این شهرها و ایجاد یک ارتباط ایمن و حیاتی بین کریدورهای منتهی به تهران طراحی و اجرا شد.با توجه به اینکه این آزادراه تمام شریان‌های آزادراهی غرب، جنوب و جنوب شرق منتهی به استان‌های البرز و تهران را قطع می‌کند دارای 8 دستگاه تبادل همراه با رمپ و لوپ‌ها، 10 دستگاه تقاطع غیرهمسطح با راه‌های فرعی و راه‌آهن و همچنین سه دستگاه پل بزرگ رودخانه‌ای است.

بدون شک با راه‌اندازی آزادراه غدیر، توسعه مناسبات حمل و نقلی به منظور ساماندهی حمل و نقل کالا و مسافر در کریدور حمل و نقل بین‌المللی ارتقا خواهد یافت و افزایش درآمد ناخالص ملی، کاهش مصرف انرژی، ارتقای سهم بازار ترانزیت و کاهش سوانح و خسارت‌های مالی را به دنبال خواهد داشت.

تأثیرات سیاسی و امنیتی پروژه  آزادراه غدیر

تهران به عنوان بزرگ‌ترین کلان‌شهر ایران، دومین کلانشهر بزرگ غرب آسیا و یکی از پرجمعیت‌ترین کلان‌شهرهای جهان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. تمرکز فعالیت‌های مختلف اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و سیاسی در تهران، وجود مراکز صنعتی بزرگ در پیرامون آن، علاوه بر اینکه باعث مهاجرپذیری این کلانشهر شده، مسافرت روزانه به این شهر را مضاعف ساخته است. در حال حاضر شهر تهران با حدود 9 میلیون نفر جمعیت، به تنهایی نزدیک به 11 درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است. این در حالی است که با احتساب جمعیت پیرامونی، جمعیت محدوده کلانشهری تهران، بالغ بر 16 میلیون نفر و بیش از 20 درصد جمعیت کشور است.

تهران شهری، با ریسک بالا در برابر مخاطرات مختلف طبیعی و انسان‌ساز است. تراکم بالای جمعیت، واقع شدن بر روی گسل‌های متعدد و احتمال بروز زلزله، آلودگی هوا، میزان بالای بافت شهری فرسوده، زیرساخت‌ها و تأسیسات حیاتی فرسوده و قدیمی، بالا بودن احتمال سیل، تندباد و آتش‌سوزی، از جمله مهم‌ترین این خطرات هستند که تهران را تهدید می‌کنند و امنیت ملی کشور را با خطر جدی روبه‌رو می‌سازند.

بر اساس نظر آینده‌پژوهان، بزرگ‌ترین چالش تهران در دهه آتی، تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز برای زندگی و فعالیت این جمعیت انبوه در چنین محیطی است. یکی از این زیرساخت‌های اساسی برای کلانشهر تهران که تا حدود زیادی می‌تواند این تهدیدات را برای پایتخت سیاسی- اجتماعی کشور کاهش دهد، وجود شبکه آزادراهی و بزرگراهی در تهران و شهرهای بزرگ همجوار آن از جمله کرج است.اگر پدافند غیرعامل را علم به‌کارگیری عوامل محیطی در خدمت دفاع جامعه در نظر بگیریم، وجود چنین شبکه‌های ارتباطی، یکی از اولین و اساسی‌ترین ابزارها و لوازم پدافند غیرعامل محسوب می‌شود. یکی از اهداف اساسی احداث آزادراه غدیر یا کنارگذرجنوبی استان‌های البرز و تهران افزایش سطح امنیت و پدافند غیرعامل تهران است که در نهایت، ارتقای امنیت ملی کشور را در پی خواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

واشنگتن بر واردات آلومینیوم ۱۸ کشور تعرفه بست

واشنگتن بر واردات آلومینیوم ۱۸ کشور تعرفه بست
2021-03-04T22:29:25+03:30
وزارت تجارت آمریکا اعلام کرد پس از انجام تحقیقات آنتی‌دامپینگ و مبارزه با سوبسید، که در دولت ترامپ آغاز شده بود، بر واردات آلومینیوم از ۱۸ کشور تعرفه وضع کرد...

ایران پرواز مستقیم به آنتالیا ندارد/مسافران فریب نخورند

ایران پرواز مستقیم به آنتالیا ندارد/مسافران فریب نخورند
2021-03-04T22:29:23+03:30
سازمان هواپیمایی کشوری در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مجوز پرواز از ایران به مقصد آنتالیا صادر نمی‌شود و پرواز مستقیم در مسیر مذکور وجود ندارد.

وضعیت مرغداری ها و پرورش مرغ

وضعیت مرغداری ها و پرورش مرغ
2021-03-04T18:19:24+03:30
در سال گذشته وزن مرغ زنده پرورش‌یافته در مرغداری‌های پرورش مرغ گوشتی 3.2 میلیون تن بوده است.

متوسط تحویل خودروهای فروش فوق‌العاده، ۴۰ روز

متوسط تحویل خودروهای فروش فوق‌العاده، ۴۰ روز
2021-03-04T18:19:23+03:30
معاون بازاریابی و فروش ایران‌خودرو، ضمن اشاره به ۱۵۰ هزار قرارداد ۱۵ تعهد فروش فوق‌العاده فعال شده در این گروه خودروسازی، تمامی تعهدات در این بخش زودتر از م...

چند شرط برای بهتر شدن حال بازار سرمایه 

چند شرط برای بهتر شدن حال بازار سرمایه 
2021-03-04T18:19:23+03:30
مدیر عامل کارگزاری بورس بیمه ایران برگشت دامنه نوسان به حالت عادی، حذف کردن پیش بینی سود و توسعه نهادهای مالی را از جمله اقدامات برای بهبود بورس دانست و گفت:...

کالاهای وارداتی چقدر گران شده است؟

کالاهای وارداتی چقدر گران شده است؟
2021-03-04T18:19:22+03:30
قیمت کالاهای وارداتی در پائیز امسال نسبت به پارسال تا بیش از ۵۸۸ درصد افزایش دارد.

محموله واکسن روسی وارد و ترخیص شد

محموله واکسن روسی وارد و ترخیص شد
2021-03-04T18:19:21+03:30
معاون فنی گمرک ایران سومین محموله واکسن اسپوتنیک وارد شده از روسیه در حداقل زمان ممکن از گمرک ترخیص  و به مسئولان وزارت بهداشت تحویل شد. ...

برگشت ۱۴۲۰ واحد غیرفعال به چرخه تولید

برگشت ۱۴۲۰ واحد غیرفعال به چرخه تولید
2021-03-04T14:06:03+03:30
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با پیگیری ستاد تسهیل، تنها در شهرک‌های صنعتی با فعال‌سازی ۱۴۲۰ واحد تولیدی راکد، فرصت اشتغال برای ۲۴ هزار نفر ایجاد شد. ...

جدیدترین قیمت مرغ، گوشت و میوه

جدیدترین قیمت مرغ، گوشت و میوه
2021-03-04T14:06:02+03:30
آخرین قیمت گوشت ، مرغ،تخم مرغ، ماهی، خرما، میوه و صیفی در میادین میوه و تره بار اعلام شد.

افزایش ۲۰۹ درصدی قیمت کالاهای صادراتی

افزایش ۲۰۹ درصدی قیمت کالاهای صادراتی
2021-03-04T13:52:43+03:30
قیمت کالاهای صادراتی با رشد ۲۰۹ درصدی نسبت به پارسال همراه شده است.

فردا، آخرین مهلت دریافت وام جدید کرونا

فردا، آخرین مهلت دریافت وام جدید کرونا
2021-03-04T13:52:43+03:30
با توجه به آنکه ستاد ملی مقابله با کرونا مهلت دریافت تسهیلات جدید کرونا را تا نیمه اسفند ماه تمدید کرده بنابر این فردا آخرین مهلت دریافت وام جدید کرونا خواهد...

ارزش واقعی سهام عدالت کاهش یافت

ارزش واقعی سهام عدالت کاهش یافت
2021-03-04T13:52:42+03:30
ارزش واقعی سهام عدالت تحت تأثیر روند نزولی بازار سرمایه در هفته جاری کاهشی بود.

ظرفیت‌های مواصلاتی چابهار ارتقا می‌یابد

ظرفیت‌های مواصلاتی چابهار ارتقا می‌یابد
2021-03-04T13:49:26+03:30
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه انعقاد موافقتنامه چابهار بین سه کشور ایران، افغانستان و هند روند اجرایی مناسبی دارد، از ارتقای ظرفیت‌های مواصلاتی چابهار خبر...

قیمت سکه ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۹ به ۱۰ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه  ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۹ به ۱۰ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان رسید
2021-03-04T13:49:25+03:30
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز پنج شنبه ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۹ در بازار آزاد تهران به ۱۰ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان رسید.

قیمت دلار ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ به ۲۴ هزار و ۷۷۶ تومان رسید/ یورو؛ ۲۹ هزار و ۹۹۴ تومان

قیمت دلار ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ به ۲۴ هزار و ۷۷۶ تومان رسید/ یورو؛ ۲۹ هزار و ۹۹۴ تومان
2021-03-04T13:49:25+03:30
قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ در صرافی های بانکی به ۲۴ هزار و ۷۷۶ تومان رسید.

سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیون دلاری هند در بندر چابهار

سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیون دلاری هند در بندر چابهار
2021-03-04T13:49:24+03:30
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیون دلاری هند در بندر چابهار خبر داد.

متقاضیان حذف‌شده مسکن مهر استان البرز ساماندهی می‌شوند

 متقاضیان حذف‌شده مسکن مهر استان البرز ساماندهی می‌شوند
2021-03-04T13:42:43+03:30
عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به حذف برخی متقاضیان مسکن مهر استان البرز گفت: ‌افراد واجد شرایط در همان سایت‌های مسکن مهر ساماندهی می‌شوند.

هواشناسی ایران ۹۹/۱۲/۱۴| برف و باران کشور را فرا می‌گیرد

 هواشناسی ایران ۹۹/۱۲/۱۴| برف و باران کشور را فرا می‌گیرد
2021-03-04T13:42:42+03:30
سازمان هواشناسی از بارش برف و باران در اکثر مناطق کشور به‌جز جنوب‌شرق خبر داد و اعلام کرد بیشترین بارش‌ها برای ۵ استان خواهد بود.

تمام بنادر کشور توسط بخش خصوصی راهبری می‌شوند

 تمام بنادر کشور توسط بخش خصوصی راهبری می‌شوند
2021-03-04T13:42:42+03:30
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: تمام بنادر ایران توسط اپراتورهای خصوصی راهبری می‌شوند.

تأکید وزیر راه بر تسریع ساخت خط آهن شیراز ـ بوشهر/ افزایش ۷درصدی عملکرد بنادر در سال ۹۹

 تأکید وزیر راه بر تسریع ساخت خط آهن شیراز ـ بوشهر/ افزایش ۷درصدی عملکرد بنادر در سال ۹۹
2021-03-04T13:42:42+03:30
وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر تسریع در احداث و تکمیل خط‌آهن شیراز ـ بوشهر، گفت: طول آزادراه‌های کشور تا پایان دولت به ۲۰هزار کیلومتر می‌رسد.

مردم فریب پرواز مستقیم آنتالیا را نخورند/ محدودیت‌های پرواز خوزستان ادامه دارد

 مردم فریب پرواز مستقیم آنتالیا را نخورند/ محدودیت‌های پرواز خوزستان ادامه دارد
2021-03-04T13:42:42+03:30
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری با بیان" هیچ پروازمستقیمی به آنتالیا نداریم و برخی آژانس‌ها مردم را فریب می‌دهند" گفت: محدویت پروازها خوزستان ادامه ...

ارزیابی مثبت وزیر راه از روند اجرای موافقتنامه چابهار/ ضرورت تسریع در تامین تجهیزات بندر چابهار توسط اپراتور هندی

 ارزیابی مثبت وزیر راه از روند اجرای موافقتنامه چابهار/ ضرورت تسریع در تامین تجهیزات بندر چابهار توسط اپراتور هندی
2021-03-04T13:42:42+03:30
وزیر راه گفت: تحقق کامل موافقتنامه چابهار از حیث روان‌سازی حمل ونقل و ترانزیت و از حوزه اقتصادی و تجاری، زمینه ساز تأمین منافع متقابل کشورهای عضو است.

برگزاری نمایشگاه‌های حمل‌ونقل در پاندمی کرونا به‌چه‌قیمتی؟

 برگزاری نمایشگاه‌های حمل‌ونقل در پاندمی کرونا به‌چه‌قیمتی؟
2021-03-04T13:42:42+03:30
درحالی شیوع کرونا در کشور بحرانی شده است که برخی زیرمجموعه‌های وزارت راه اقدام به برگزاری نمایشگاه‌هایی کرده‌اند که در آنها پروتکل‌های کرونا رعایت نشده است.

گام بلند مجلس برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

 گام بلند مجلس برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی
2021-03-04T13:42:41+03:30
عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی جزئیات مصوبه این کمیسیون درخصوص همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را اعلام کرد.

بازگشت هزار و ۴۲۰ واحد غیرفعال به چرخه تولید

بازگشت هزار و ۴۲۰ واحد غیرفعال به چرخه تولید
2021-03-04T12:02:45+03:30
وزیر صمت گفت: با پیگیری ستاد تسهیل، تنها در شهرک‌های صنعتی با فعال‌سازی یک هزار و ۴۲۰ واحد تولیدی راکد، فرصت اشتغال برای ۲۴ هزار نفر ایجاد شد.

پروازهای نوروز لغو نشده است/ پیش فروش بلیت نوروزی برای هواپیما نداریم

پروازهای نوروز لغو نشده است/ پیش فروش بلیت نوروزی برای هواپیما نداریم
2021-03-04T12:02:45+03:30
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: سفرهای نوروزی از طریق هواپیما تاکنون لغو نشده و ما هیچ برنامه‌ای هم در این رابطه نداریم.

بازگشت هزار و ۴۲۰واحد غیرفعال به چرخه تولید

بازگشت هزار و ۴۲۰واحد غیرفعال به چرخه تولید
2021-03-04T11:49:25+03:30
وزیر صمت گفت: با پیگیری ستاد تسهیل، تنها در شهرک‌های صنعتی با فعال‌سازی یک هزار و ۴۲۰ واحد تولیدی راکد، فرصت اشتغال برای ۲۴ هزار نفر ایجاد شد.

تسریع در احداث و تکمیل پروژه خط آهن شیراز-بوشهر

تسریع در احداث و تکمیل پروژه خط آهن شیراز-بوشهر
2021-03-04T11:49:23+03:30
وزیر راه و شهرسازی از تسریع در احداث و تکمیل خط آهن شیراز-بوشهر به جهت افزایش سهم بندر در جابه جایی کالا با خط آهن و بهره‌مندی مردم از آن خبر داد.

پروازهای نوروز لغو نشده است | پیش فروش بلیت نوروزی برای هواپیما نداریم

پروازهای نوروز لغو نشده است | پیش فروش بلیت نوروزی برای هواپیما نداریم
2021-03-04T11:49:23+03:30
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: سفرهای نوروزی از طریق هواپیما تاکنون لغو نشده و ما هیچ برنامه‌ای هم در این رابطه نداریم.

۱۰۰ درصد روستاهای کشور برق دار شدند

۱۰۰ درصد روستاهای کشور برق دار شدند
2021-03-04T11:49:22+03:30
سخنگوی صنعت برق، از برق رسانی صددرصدی به ۵۷ هزار و ۷۰۳ روستای کشور با جمعیت ۱۰ و ۲۰ خانوار خبر داد.