میرنیوز

رسوایی پرونده فایل های فین‌سن/ بانک‌های غربی چطور ۲ هزار میلیارد دلار به تروریست‌ها خدمات دادند؟

 رسوایی پرونده فایل های فین‌سن/ بانک‌های غربی چطور ۲ هزار میلیارد دلار به تروریست‌ها خدمات دادند؟ 2020-09-24T11:18:57+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در روزهای اخیر افشای اسناد موسوم به «فایل‌های فین‌سن» موجب رسوایی بانک‌های بزرگ غربی و وزارت خزانه‌داری آمریکا نزد افکار عمومی شده است.

این اسناد نشان می‌دهند که بانک‌های بزرگ غربی چگونه به کارتل های مواد مخدر، تروریست‌ها و گانگسترها خدمات می‌دادند و وزارت خزانه‌داری آمریکا که مسئول مبارزه با پول‌شوئی است، چشم بر تخلفات فراوان و ادامه‌دار می‌بست.

رادار اقتصاد در ادامه به سؤالاتی مهم در خصوص این پرونده پاسخ داده‌ است.

فایل‌های فین‌سن از کجا پیدا شدند؟

ظاهراً اسناد موسوم به «فایل‌های فین‌سن» را یکی از کارمندان سابق اداره «شبکه اجرایی جرائم مالی آمریکا» (FinCEN) به نام ناتالی ادواردز به وب‌سایت بازفید داده است.

ادواردز ماه دی سال 1398 توسط دادگاهی در منهتن نیویورک به اتهام ارسال اطلاعات حساس دولتی به یک خبرنگار محاکمه و مجرم شناخته شده بود.

ادواردز که پیش‌تر به عنوان یک مشاور ارشد در شبکه اجرایی فعالیت می‌کرد، این اطلاعات را احتمالاً به جیسون لئوپولد خبرنگار بازفید داده است.

لئوپولد که اکنون تیم تحقیق بازفید در خصوص این اسناد را هدایت می‌کند اما هیچ‌گاه منبع اطلاعات را لو نداده است.

تا زمانی که بانک فقط با تکمیل گزارش فعالیت مشکوک می تواند خود و مدیران را از پیگرد قضائی مصون کند و بعد سراغ کسب سود برود، نباید انتظار جدیت در اجرای قانون را داشت.

روز یکشنبه این هفته، مجموعه فایل‌ها توسط «کنسرسیوم بین‌المللی خبرنگاران تحقیقی» که آن‌ها را از وب‌سایت «بازفید» گرفته بود منتشر شدند.

این مجموعه اسناد شامل 2،100 «گزارش فعالیت مشکوک» در خصوص حدود دو هزار میلیارد دلار تراکنش می‌شوند که از سال 2000 تا 2017 توسط بانک‌های بزرگ به «شبکه اجرایی جرائم مالی آمریکا» ارسال شده‌اند.

گزارش فعالیت مشکوک یعنی چه؟

کنگره آمریکا سال 1992 طرح «گزارش فعالیت مشکوک» را ایجاد کرد، با این توجیه که بتوان از بانک‌ها برای مبارزه با پول‌شوئی کمک گرفت.

بانک‌های آمریکایی و بانک‌های غیر آمریکایی که از سیستم مالی آمریکا استفاده می‌کنند موظف هستند این گزارش‌ها خود را به شبکه اجرایی جرائم مالی بفرستند.

این استدلال وجود دارد که مهم نیست پول از منابعی مانند باندهای تبهکار روس یا طالبان وارد سیستم مالی شود، چرا که در هر صورت موجب رشد اقتصادی می شود.

این اداره بخشی از وزارت خزانه‌داری آمریکا است که وظیفه مبارزه با پول‌شوئی، تأمین مالی تروریسم، و دیگر جرائم مالی را بر عهده دارد.

این شبکه سالانه میلیون‌ها مورد گزارش فعالیت مشکوک را جمع می‌کند و آن‌ها را در اختیار مجریان قانون در آمریکا و نیز ادارات اطلاعات مالی دیگر کشورها قرار می‌دهد.

این اسناد چرا جنجال‌آفرین شدند؟

وب‌سایت بازفید تحقیقات مفصلی در خصوص این اسناد محرمانه بانکی که مربوط به سال‌های 2000 تا 2017 هستند انجام داده که نشان می‌دهد بزرگ‌ترین بانک‌های جهان اجازه انتقال پول کثیف را به مجرمان سازمان‌یافته، کارتل های موادمخدر و گروه‌های تروریستی مثل القاعده و طالبان داده‌اند.

پول‌شوئی جرمی است که دیگر جرم‌ها را ممکن می‌سازد. پول‌شوئی می‌تواند روند نابرابری اقتصادی را تسریع کند، اموال عمومی را هدر دهد، دموکراسی‌ها را تحت‌فشار قرار دهد و ملت‌ها را بی‌ثبات کند؛ و بانک‌ها نقشی محوری در فرآیند پول‌شوئی دارند.

سود حاصل از جنگ‌های خونین موادمخدر، سرمایه کشورهای درحال‌توسعه که بالا کشیده شده، و سپرده‌های خرد مردم که در طرح‌های پانزی مورد کلاه‌برداری قرار گرفته بودند همه توسط این مؤسسات مالی منتقل شده‌اند.

این اتفاق چطور ممکن شد؟

تحقیقات بازفید و نیز کنسرسیوم بین‌المللی خبرنگاران تحقیقی نشان می‌دهد که سیستم کنونی مبارزه با پول‌شوئی به جای مبارزه با جرائم مالی، تنها بانک‌ها را موظف به گزارش دادن تراکنش‌های مشکوک به اداره مبارزه با جرائم مالی می‌کند.

بانک‌های بزرگ برای کاهش دادن احتمال بروز تخلف تشویق می‌شوند که بیشتر و بیشتر گزارش فعالیت مشکوک ارسال کنند. تنها در سال 2019 بیش از دو میلیون گزارش فعالیت مشکوک ثبت شد، رقمی که جهش بزرگی نسبت به ده سال پیش محسوب می‌شود.

در سیستم فعلی بانک‌ها باید تراکنش‌ها را ثبت کنند، اما نقشی در پیگرد آن‌ها ندارند. پس از ثبت گزارش، بانک‌ها می‌توانند تراکنش‌ها را پردازش کرده و سود خود را کسب کنند.

فدرال رزرو و وزارت خزانه داری آمریکا که بی وقفه با این توجیه که ورشکستگی بانک های بزرگ آسیب غیرقابل تحملی به اقتصاد می زند مشغول کمک به بانک ها هستند، به تبع با تحت پیگرد قرار گرفتن این بانک ها نیز مخالف هستند.

تا زمانی که بانک فقط با تکمیل گزارش فعالیت مشکوک می‌تواند خود و مدیران را از پیگرد قضائی مصون کند و بعد سراغ کسب سود برود، نباید انتظار جدیت در اجرای قانون را داشت.

این سیستم موجب راحت شدن کار پولشویان می‌شود، چرا که موارد مبارزه با پول‌شویی بسیار محدود و موردی هستند. بدین ترتیب قوانینی که برای توقف جرائم مالی طراحی شده بودند، عملاً اجازه گسترش این جرائم را داده‌اند.

به نوشته بازفید، این اسناد توخالی بودن اقدامات حفاظتی بانک‌ها و نیز سهولت سوءاستفاده مجرمان از این سیستم را نشان می‌دهد.

پس وزارت خزانه‌داری آمریکا چه می‌کند؟

مایکل جرمن، یک مأمور ویژه سابق FBI که اکنون به عنوان کارشناس امنیت ملی و حریم خصوصی فعالیت می‌کند، به بازفید گفت که بعد از حادثه یازده سپتامبر دولت آمریکا بهانه لازم برای جاسوسی گسترده از مردم را پیدا کرد.

جرمن می‌گوید که در پی این حادثه، طرح «گزارش فعالیت مشکوک» بیشتر به سمت جمع‌آوری اطلاعات حرکت کرد تا شناسایی تراکنش‌های غیرمجاز برای توقف جریان پول‌شوئی.

بدین ترتیب با این داده‌ها مانند داده های حاصل از دیگر طرح‌های جمع‌آوری اطلاعات عمومی برخورد می‌شود. کافی است بخواهید فردی را گیر بیندازید، در این صورت می‌توانید سراغ این حجم عظیم داده بروید و دنبال دستاویز بگردید.

بازفید می‌گوید کاهش تعداد کارکنان FinCEN و دیگر نهادهای قوانین مالی موجب شده که تنها تعداد بسیار کمی از گزارش‌ها خوانده شوند.

به طور خلاصه باید گفت ریشه ناکارآمدی سیستم مبارزه با پولشوئی این است که وزارت خزانه داری آمریکا انگیزه لازم برای برخورد با قاچاقچیان موادمخدر، گانگسترها و کلاهبردار ها را نداشته است.

جالب است که شبکه اجرایی جرائم مالی هر هفته گزارشی به نام «کلپتوکراسی ویکلی» (گزارش هفتگی دزدسالاری) منتشر می‌کند که معاملات مالی رهبران کشورهایی که آمریکا سیستم حکومتی آن‌ها را فاسد می‌داند ذکر می‌کند، مثل ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه.

اما کاری که این اداره انجام نمی‌دهد اجبار بانک‌ها به متوقف کردن پول‌شوئی است.

به طور خلاصه باید گفت ریشه ناکارآمدی سیستم مبارزه با پول‌شوئی این است که وزارت خزانه‌داری آمریکا انگیزه لازم برای برخورد با قاچاقچیان موادمخدر، گانگسترها و کلاه‌بردارها را نداشته است.

البته بانک‌های غربی نیز اکثر مواقع جدیت لازم را برای تحقیق در خصوص تراکنش‌ها نداشته‌اند و بیشتر به دنبال کسب سود بیشتر بوده‌اند. این در حالی است که در بعضی موارد بانک‌ها هنگام پردازش تراکنش‌ها اطلاع داشته‌اند که مشتری آن‌ها رسماً مجرم شناخته شده است.

آیا سیستم فعلی تغییر خواهد کرد؟

بعضی کارشناسان که بازفید نام آن‌ها را منتشر نکرده گفته‌اند که تنها راه‌حل مشکل، دستگیری مدیران بانک‌هایی است که قانون‌شکنی می‌کنند.

یکی از این کارشناسان گفت: «بانکداران تا وقتی دستبند نقره‌ای به مردم نزنید چیزی یاد نمی‌گیرند ... این کار به متخلفان پیام می‌فرستد.»

توماس نولنر، یکی از کارمندان سابق دفتر کنترل ارز ایالات‌متحده آمریکا می‌گوید: «این بانکداران می‌دانند چه می‌کنند. اگر شما قانون را نقض کنید باید به زندان بروید. تمام.»

اما بازفید می‌گوید این اتفاق تاکنون نیفتاده و احتمالاً هیچ‌وقت نخواهد افتاد. علت این است که فدرال رزرو و وزارت خزانه‌داری آمریکا که بی‌وقفه با این توجیه که ورشکستگی بانک‌های بزرگ آسیب غیرقابل‌تحملی به اقتصاد می‌زند مشغول کمک به بانک‌ها هستند، به‌تبع با تحت پیگرد قرار گرفتن این بانک‌ها نیز مخالف هستند.

پولشوئی جرمی است که دیگر جرم ها را ممکن می سازد. پولشوئی می تواند روند نابرابری اقتصادی را تسریع کند، اموال عمومی را هدر دهد، دموکراسی‌ها را تحت فشار قرار دهد و ملت ها را بی ثبات کند؛ و بانک ها نقشی محوری در فرآیند پولشوئی دارند.

در سال 2012 استاندارد چارترد و HSBC به خاطر تخلف در مبارزه با پول‌شوئی با پیگرد قضائی مواجه بودند. همان زمان جورج آزبورن، وزیر خزانه‌داری وقت بریتانیا، نامه‌ای به بن برنانکه رئیس فدرال رزرو و تیموتی گایتنر وزیر خزانه‌داری نوشت و در خصوص «نگرانی» خود در خصوص «تبعات نامعلوم» برخورد جدی با این بانک‌ها هشدار داد. آزبورن از احتمال بروز «بیماری مسری» سخن گفت و معتقد بود اگر حتی یک بانک بسته شود، کل اقتصاد آسیب خواهد دید.

به نوشته بازفید، این استدلال هم مطرح است که مهم نیست پول از منابعی مانند باندهای تبهکار روس یا طالبان وارد سیستم مالی شود، چرا که در هر صورت موجب رشد اقتصادی می‌شود.

یک مأمور سابق FBI به بازفید گفت که دلایل زیادی وجود دارند که چرا بانک‌ها به ندرت به خاطر تخلف از استانداردهای مبارزه با پول‌شوئی مورد پیگرد قرار نمی‌گیرند.

او می‌گوید: «حتی اگر این پول‌ها بد باشند، باز می‌توان با آن‌ها ساختمان خرید. پول وارد حساب‌های بانکی می‌شود. این ملت را ثروتمند می‌کند.»

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

تکذیب افزایش نرخ سود بانکی توسط همتی/ بانک مرکزی به دنبال روش‌های دیگر کاهش فشار تورمی است

 تکذیب افزایش نرخ سود بانکی توسط همتی/ بانک مرکزی به دنبال روش‌های دیگر کاهش فشار تورمی است
2020-10-25T16:07:39+03:30
همتی اعلام کرد:‌ بانک مرکزى به خوبى واقف است که، با توجه به وجود شوک منفى عرضه،ناترازى بانکها و نیاز مالى دولت؛امروزافزایش نرخ سود بانکی سیاستى نیست که توفی...

نرخ سود بانکی افزایش پیدا نمی‌کند

نرخ سود بانکی افزایش پیدا نمی‌کند
2020-10-25T15:50:58+03:30
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تمام تلاش بانک مرکزی معطوف به کنترل تورم است، گفت: با توجه به وجود شوک منفی عرضه، ناترازی بانک‌ها و نیاز مالی دولت؛ امروز اف...

قیمت بلیت هواپیما در پیچ و خم تناقض

قیمت بلیت هواپیما در پیچ و خم تناقض
2020-10-25T15:50:58+03:30
در شرایطی که افزایش قیمت بلیت هواپیما لغو و مقرر شده طی هفته آتی درباره آن تصمیم‌گیری نهایی شود، هنوز مشخص نیست بالاخره قیمت افزایش پیدا می‌کند یا آنکه مسئو...

صدور مجوز افزایش ۵۰درصدی حقوق کارمندان غیرهیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی

 صدور مجوز افزایش ۵۰درصدی حقوق کارمندان غیرهیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی
2020-10-25T14:47:39+03:30
بر اساس ابلاغ رئیس سازمان برنامه و بودجه، افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری کارکنان غیر هیئت علمی به شرط تامین منابع از محل اعتبارات...

پیش‌بینی منابع برای کارگران فاقد بیمه بیکاری

پیش‌بینی منابع برای کارگران فاقد بیمه بیکاری
2020-10-25T14:17:36+03:30
دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران گفت: برای آنکه کارگران بیکار شده از کرونا و کارگران فاقد بیمه بیکاری تحت پوشش بیمه قرار بگیرند باید منابع مورد نیاز ...

افزایش ۲۵ درصدی صادرات نفت ایران به چین در شهریور امسال

 افزایش ۲۵ درصدی صادرات نفت ایران به چین در شهریور امسال
2020-10-25T13:54:19+03:30
بر اساس آمارهای گمرک چین، این کشور در ماه سپتامبر(شهریور) ۶۷۸ هزار و ۱۳۳ تن نفت خام از ایران وارد کرد که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۵.۷ درصد افزایش نشا...

«زشت‌وزیبای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان»|افزایش ۸۰درصدی از کجا تامین شد؟ سفره بازنشسته‌ها را حقیرتر نکنیم!

 «زشت‌وزیبای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان»|افزایش ۸۰درصدی از کجا تامین شد؟ سفره بازنشسته‌ها را حقیرتر نکنیم!
2020-10-25T13:54:18+03:30
در سخت ترین سال بودجه در حالی موضوع همسان سازی دریافتی ۱.۵ میلیون بازنشسته دولتی تا سقف ۹۰ درصد حقوق شاغلان کلید خورده که مشخص نیست منابع طرح دقیقا چگونه تا...

«شلّیک به تولید»|آل اسحاق: سیاست‌های پولی و ارزی مانعی در مسیر تولید هستند

 «شلّیک به تولید»|آل اسحاق: سیاست‌های پولی و ارزی مانعی در مسیر تولید هستند
2020-10-25T13:41:00+03:30
یک کارشناس اقتصادی با تشریح دلایل عدم تحقق جهش تولید گفت: سیاست‌های کنونی کشور در زمینه پولی و ارزی، همراه و هم جهت با شعار جهش تولید نیست و این سیاست‌ها بی...

تحلیل کارشناسی از دستورالعمل جدید استخراج رمز ارز

تحلیل کارشناسی از  دستورالعمل جدید استخراج رمز ارز
2020-10-25T13:24:16+03:30
با توجه به اینکه دستورالعمل جدید استخراج رمز ارز از سوی هیئت وزیران به تصویب رسیده است، یک تحلیلگر رمز ارز با بیان اینکه این آیین‌نامه دارای ابهامات جدی است،...

چرا جهش تولید محقق نشد؟/ آل اسحاق: سیاست‌های پولی و ارزی مانعی در مسیر تولید هستند

 چرا جهش تولید محقق نشد؟/ آل اسحاق: سیاست‌های پولی و ارزی مانعی در مسیر تولید هستند
2020-10-25T13:01:01+03:30
یک کارشناس اقتصادی با تشریح دلایل عدم تحقق جهش تولید گفت: سیاست‌های کنونی کشور در زمینه پولی و ارزی، همراه و هم جهت با شعار جهش تولید نیست و این سیاست‌ها بی...

شکوفایی شرق کشور با بهره برداری از راه آهن خواف-هرات

شکوفایی شرق کشور با بهره برداری از راه آهن خواف-هرات
2020-10-25T12:28:02+03:30
عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی بهره برداری از راه آهن خواف-هرات را از عوامل شکوفایی اقتصادی شرق کشور و افزایش صادرات به افغانستان عنوان کرد.

استاندارد چارترد: افول دلار در چند سال آینده قطعی است

استاندارد چارترد: افول دلار در چند سال آینده قطعی است
2020-10-25T12:28:01+03:30
در یک پیش‌بینی ناامیدانه دیگر برای سرنوشت دلار تحلیل‌گران بانک استاندارد چارترد هشدار دادند که دلار در مسیر افول چندین ساله قرار گرفته است.

هشدار یک اقتصاددان درباره «مسابقه افزایش کسری بودجه»!

 هشدار یک اقتصاددان درباره «مسابقه افزایش کسری بودجه»!
2020-10-25T12:34:22+03:30
یک اقتصاددان با اشاره به "راه افتادن مسابقه‌ی افزایش کسری بودجه" در کشور معتقد است، در شرایط تنگنای ارزی و مالی تحمیل هزینه‌های جدید، رخداد غیر قا...

تولید ۵ خودرو سواری ۴ ستاره/ ۲۸ خودرو ۳ ستاره گرفتند

 تولید ۵ خودرو سواری ۴ ستاره/ ۲۸ خودرو ۳ ستاره گرفتند
2020-10-25T12:34:22+03:30
بر اساس آخرین گزارش ارزیابی کیفی انجام شده در شهریور، در گروه خودرو‌های سبک، پنج خودروی سواری توانستند چهار ستاره کیفی و ۲۸ خودروی سواری و وانت سه ستاره کیف...

کارت‌های اعتباری با وثیقه سهام عدالت از پایان آبان به دست سهامداران می‌رسد

کارت‌های اعتباری با وثیقه سهام عدالت از پایان آبان به دست سهامداران می‌رسد
2020-10-25T12:14:40+03:30
معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: با توجه به اقدامات انجام شده، امیدواریم تا پایان آبان کارت‌های اعتباری به دست سهامداران برسد.

روسیه پایان ۲۰۲۱ روبل دیجیتال را رونمایی می‌کند

روسیه پایان ۲۰۲۱ روبل دیجیتال را رونمایی می‌کند
2020-10-25T12:14:40+03:30
رئیس بانک مرکزی روسیه، الویرا نابیولینا می‌گوید: روسیه در انتهای سال آینده استفاده پایلوت از روبل دیجیتالی را آغاز خواهد کرد.

تقویت صنایع داخلی با عرضه خوراک مصرفی در بورس انرژی/ افزایش ۳۱ درصدی حجم معاملات

تقویت صنایع داخلی با عرضه خوراک مصرفی در بورس انرژی/ افزایش ۳۱ درصدی حجم معاملات
2020-10-25T12:14:39+03:30
مدیرعامل بورس انرژی گفت: عمده محصولات معامله شده در رینگ داخلی بازار فیزیکی بورس انرژی به عنوان خوراک صنایع داخلی است، بنابراین لازم است توجه ویژه‌ای به این ...

کارت‌های اعتباری با وثیقه سهام عدالت از پایان بدست سهامداران می‌رسد

کارت‌های اعتباری با وثیقه سهام عدالت از پایان بدست سهامداران می‌رسد
2020-10-25T12:01:22+03:30
معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: با توجه به اقدامات انجام شده، امیدواریم تا پایان آبان کارت‌های اعتباری به دست سهامداران برسد.

نیمی از درآمد خانوارها صرف اجاره مسکن می شود

نیمی از درآمد خانوارها صرف اجاره مسکن می شود
2020-10-25T12:01:21+03:30
رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایط کنونی حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد از درآمد خانوارها صرف پرداخت اجاره مسکن می‌شود.

هشدار نسبت به احتمال کاهش صادرات آبزیان تا پایان سال

هشدار نسبت به احتمال کاهش صادرات آبزیان تا پایان سال
2020-10-25T12:01:21+03:30
عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران از احتمال کاهش صادرات ماهی و میگو تا پایان امسال خبر داد.

روسیه در انتهای ۲۰۲۱ روبل دیجیتال را رونمایی می‌کند

روسیه در انتهای ۲۰۲۱ روبل دیجیتال را رونمایی می‌کند
2020-10-25T12:01:20+03:30
رئیس بانک مرکزی روسیه، الویرا نابیولینا می‌گوید: روسیه در انتهای سال آینده استفاده پایلوت از روبل دیجیتالی را آغاز خواهد کرد.

ضررهای بریتیش ایرویز، با موج دوم کرونا افزایش یافت

ضررهای بریتیش ایرویز، با موج دوم کرونا افزایش یافت
2020-10-25T12:01:20+03:30
گروه ایرلاین‌های بین‌المللی (آی‌اِی‌جی)، مالک بریتیش ایرویز، که با مشکلات مالی شدیدی روبرو است، با موج دوم کرونا و محدودیت‌های مسافرتی از تعداد پروازهای خود ...

تقویت صنایع داخلی با عرضه خوراک مصرفی در بورس انرژی / افزایش ۳۱ درصدی حجم معاملات

تقویت صنایع داخلی با عرضه خوراک مصرفی در بورس انرژی / افزایش ۳۱ درصدی حجم معاملات
2020-10-25T12:01:19+03:30
مدیرعامل بورس انرژی گفت: عمده محصولات معامله شده در رینگ داخلی بازار فیزیکی بورس انرژی به عنوان خوراک صنایع داخلی است بنابراین لازم است توجه ویژه ای به این ...

خرید محصولات کشاورزی آمریکا توسط چین به ۷۱ درصد طبق قرارداد تجاری رسید

 خرید محصولات کشاورزی آمریکا توسط چین به ۷۱ درصد طبق قرارداد تجاری رسید
2020-10-25T12:07:45+03:30
دفتر نمایندگی تجارت آمریکا و وزارت کشاورزی این کشور طی بیانیه مشترکی اعلام کردند چین تا امروز بیش از ۲۳ میلیارد دلار از محصولات کشاورزی آمریکا را خریداری کر...

هشدار یک اقتصاددان نسبت به راه افتادن مسابقه افزایش کسری بودجه

 هشدار یک اقتصاددان نسبت به راه افتادن مسابقه افزایش کسری بودجه
2020-10-25T12:07:44+03:30
یک اقتصاددان با اشاره به "راه افتادن مسابقه‌ی افزایش کسری بودجه" در کشور معتقد است، در شرایط تنگنای ارزی و مالی تحمیل هزینه‌های جدید، رخداد غیر قا...

عرضه کارت اعتباری با وثیقه گذاری سهام عدالت تا پایان آبان

عرضه کارت اعتباری با وثیقه گذاری سهام عدالت تا پایان آبان
2020-10-25T11:48:00+03:30
معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: با توجه به اقدامات انجام شده، امیدواریم تا پایان آبان کارت‌های اعتباری به دست سهامداران برسد.

خط آهن خواف-هرات برای هر دو کشور ایران و افغانستان حائز اهمیت است

خط آهن خواف-هرات برای هر دو کشور ایران و افغانستان حائز اهمیت است
2020-10-25T11:48:00+03:30
معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی تأکید کرد: افتتاح راه‌آهن خواف – هرات فرصت‌های ارزشمند اقتصادی برای کشورهای ایران و افغانستان فراهم می‌آورد.

تهاتر نفت با کالا باید توسط واردکننده خبره انجام شود نه صادرکننده

تهاتر نفت با کالا باید توسط واردکننده خبره انجام شود نه صادرکننده
2020-10-25T11:47:59+03:30
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران معتقد است برای رسیدن به نقطه مطلوب و مفید در بحث تأمین نیازهای واحدهای تولیدی، باید نگاه دولتی به موضوع تهاتر را تغییر...

چین روند دوری از دلار را تسریع می کند

 چین روند دوری از دلار را تسریع می کند
2020-10-25T11:54:25+03:30
اطلاعات وزارت خزانه داری آمریکا نشان می‌دهد چین برای سومین ماه پیاپی دارایی‌های خود از بدهی دولت آمریکا را پایین آورده و در اواخر ماه اوت به ۱.۷ میلیون دلار...

تخم‌مرغ کیلویی ۱۲ هزارتومان به شرط تامین ۱۰۰ درصدی خوراک طیور!

تخم‌مرغ کیلویی ۱۲ هزارتومان به شرط تامین ۱۰۰ درصدی خوراک طیور!
2020-10-25T11:37:38+03:30
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: اگر قرار است قیمت مصوب تخم مرغ از درب مرغداری کیلویی ۱۲ هزارتومان باشد باید ۱۰۰ درصد نهاده های مورد نیا...