میرنیوز

کسری بودجه یقه بورس را ول نمی کند

کسری بودجه یقه بورس را ول نمی کند 2024-07-10T14:09:41+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، هادی قوامی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره راهکارهای تقویت بازار سرمایه، گفت: بدیهی است باید با مجموعه اقدامات هماهنگ، اعتماد از دست رفته را به بازار سرمایه کشور بازگرداند، البته انجام این مهم، کاری سخت، اما شدنی است.

این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: در مجموع به دلیل اینکه وضعیت اقتصادی کشور مطلوب نیست طبیعتاً وضعیت بورس نیز چنگی به دل نمی‌زند بنابراین باید تلاش کرد ثبات در اقتصاد ایجاد شود و تأمین مالی بسیاری از بنگاه‌ها را از طریق بورس انجام داد چرا که در حال حاضر حدود ۹۰ درصد تأمین مالی از طریق بانک‌ها انجام می‌شود.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: به صورت کلی می‌توان عنوان کرد باید ابزارهای جدید معرفی و فضای جدید در بازار سرمایه ایجاد کرد و از ظرفیت عرضه‌های اولیه نیز بهره برد تا به تقویت بازار سرمایه کمک شود.

باید قیمت گذاری دستوری حذف شود

نماینده مردم اسفراین در مجلس گفت: باید پذیرفت برای حفظ حقوق صاحبان سهام نمی‌توان کارهای تضمینی انجام داد بنابراین باید شرایط بورس به صورت اصولی و کارشناسی متحول شود به طور مثال اگر قیمت گذاری دستوری حذف و حضور شرکت‌ها در بورس شفاف شود شرایط برای بازگشت اعتماد مردم به بورس بیشتر فراهم می‌شود.

قوامی درباره مؤلفه‌های مؤثر بر وضعیت فعلی بورس افزود: در شرایط فعلی که نرخ سود بانک‌ها حدود ۲۳ درصد و نرخ تورم ۴۰ درصد است به نوعی سپرده گذاران با جریمه ۱۷ درصدی روبرو هستند این در حالی است که بر اساس تجربه به طور میانگین صندوق‌های سرمایه گذاری ظرفیت ارائه سود ۴۰ درصدی را داشتند؛ بنابراین باید از ظرفیت مذکور بیشتر استفاده کرد.

این نماینده مردم در مجلس درباره عوامل مرتبط با سیاستگذاری دولت در بازار سرمایه گفت: سیاست‌های اقتصادی دولت از ابعاد مختلف بر سودآوری شرکت‌ها تأثیرگذار است که از جمله آنها می‌توان به سیاست‌های اقتصادی اتخاذ شده، نرخ دلار نیما و همچنین مواردی در رابطه با مالیات و هزینه‌های عوارض و … که هر یک به سهم خود بر سودآوری شر کت‌های فعال در بازار سرمایه تأثیرگذار بوده، اشاره کرد.

قوامی ادامه داد: از مهم‌ترین عواملی که در ماه‌های گذشته بر بازار سرمایه تأثیرگذار بود مربوط به بند (س) تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۳ در زمینه معافیت‌های مالیاتی شرکت‌ها و نهادهای مالی بازار سرمایه بود که طبق اصلاحیه که با موافقت نمایندگان همراه بود، معافیت مالیاتی ناشران بورسی و فرا بورسی ناشی از پذیرش در بازار سهام، معافیت صندوق‌های سرمایه گذاری و معافیت افزایش سرمایه از محل انباشته باقی ماند.

نقش اصلاح بودجه در بازار سرمایه

وی درباره نقش بودجه بندی بر بازار سرمایه، افزود: موضوع کسری بودجه به اتفاقی عادی در ایران بدل شده است که باید دولت و مجلس با تعامل کارشناسی تدبیری برای رفع کسری بودجه اتخاذ کنند.

وی در این رابطه ادامه داد: زمانی که دولت با کسری بودجه روبرو است یا اوراق منتشر می‌کند که منجر به کاهش نقدینگی در بازارها می‌شود یا از نظام بانکی استقراض می‌کند که منجر به افزایش تورم و در نتیجه افزایش بهای تمام شده شرکت‌ها می‌شود و در کوتاه مدت در صورتی که فروش به همان میزان رشد نکند عامل کاهش حاشیه سود شرکت‌ها است که هر کدام از موارد مذکور اثرات منفی بر معاملات سهام دارند.

این نماینده مردم در مجلس درباره تأثیر مؤلفه نرخ ارز بر بازار سرمایه گفت: مهمترین بحث درباره نرخ ارز، احتمال سرکوب و یا جهش نرخ ارز است که در صورت افزایش نرخ دلار نیما، می‌توان انتظار داشت روند افزایشی در سودآوری شر کت‌های صادرات محور انجام شود این در حالی است که سرکوب و ثبات نرخ ارز نیما، درآمد شرکت‌ها و به تبع آن ارزش بازار را با کاهش روبرو خواهد کرد.

بررسی عوامل بهبود بازار سرمایه؛ از توسعه زیر ساخت‌های انرژی تا رونق بازار ثانویه

وی در خصوص نرخ خوراک گفت: درباره نرخ خوراک بحث وجود دارد حتی در مقاطعی در ایران نرخ خوراک بالاتر از نرخ‌های جهانی است و برخی فعالان بازار سرمایه این سیاست‌ها را توسط دولت به دلیل پوشش کسری بودجه می‌دانند که باید این بحث تعیین تکلیف شود.

قوامی گفت: در کنار عوامل مختلف باید ملاحظاتی مانند موضوع سهامداران سهام عدالت در نظر گرفته شود چرا که عموماً افرادی هستند که حاکمیت و دولت آنها را افراد کم برخوردار می‌داند.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه نسخه درمان کدام راهکار است؟ گفت: طبیعتاً باید به عوامل مختلف که مطرح شد به سهم خود و با هماهنگی رسیدگی شود. در بودجه‌های سالانه تأثیر تمامی سیاست‌ها بر بازار سرمایه باید در نظر گرفته شود که بازار سرمایه بتواند رشد مناسب داشته باشد و به تأمین مالی بخش خصوصی و دولتی کمک کند.

قوامی با تاکید بر لزوم توجه به پویایی بازار ثانویه گفت: رونق بازار ثانویه به عنوان شرط مؤثر تقویت بازار اولیه باید لحاظ شود.

زمان و نحوه اطلاع رسانی با شرایط برابر برای همه فعالان بازار سرمایه ضرورت دارد

وی درباره سهامداران گفت: بحث اطلاع رسانی صحیح در بازار سرمایه نیز مهم است چرا که زمان و نحوه اطلاع رسانی با شرایط برابر برای همه فعالان بازار سرمایه در خصوص تصمیمات دولتی و بانک مرکزی که بر بازار سرمایه اثر گذار است ضرورت دارد و از طرفی برای مردم باید تبیین شود که باید سرمایه‌های ریسک پذیر خود را وارد بورس کنند چرا که در بورس نوسان وجود دارد و اگر زمانی سرمایه از دست رفت نباید کاملاً ورشکسته شوند.

وی با بیان اینکه بهتر است مطالبات شر کت‌های بورسی و بانک‌ها از دولت از طریق مولدسازی دارایی‌های مازاد تسویه شود، ادامه داد: نکته دیگر اینکه باید مردم از ظرفیت صندوق‌های سرمایه گذاری در بورس استفاده کنند چرا که عملکرد بهتری دارند و حتی در سه سال گذشته که بورس شرایط خوبی نداشته اند، برخی از صندوق‌ها عملکرد خوبی داشتند بنابراین غیرحرفه‌ای ها باید از ظرفیت صندوق‌های سرمایه گذاری بهره ببرند.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر جلوگیری از قیمت گذاری‌های غیرضروری و رانت زا افزود: البته در مواردی که قیمت گذاری اجتناب ناپذیر باشد با لحاظ اعتبار مالیاتی برای شر کت‌های بورسی می‌توان اثرات آن را جبران کرد.

قوامی با تاکید بر رفع مشکل قطعی برق و گاز صنایع و شر کت‌های بورسی گفت: با استفاده از مدیریت مناسب مصرف انرژی و استفاده مؤثرتر از سازوکار پله‌های قیمتی برای مشترکین پرمصرف می‌توان در حد توان به بازار توجه کرد.

سود شرکت‌ها وسوسه‌ای برای جبران کسری بودجه دولت‌ها نباشد

نماینده مردم اسفراین در مجلس افزود: رفع محدودیت‌های بانکی برای حضور سرمایه گذاران خارجی با استفاده از ظرفیت‌های دیپلماسی اقتصادی کشور و اقدامات مناسبی در حوزه پایبندی به FATF نیز تأثیرگذار است.

قوامی در گفت‌وگو با خانه ملت گفت: درهرصورت بازار سرمایه باید به عنوان یکی از عوامل مؤثر تقویت اقتصاد کشور با حمایت از سود مشروع سرمایه گذاران در نظر گرفته شود نه اینکه سود شرکت‌ها وسوسه‌ای برای جبران کسری بودجه دولت‌ها باشد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

مسافران کرمان سالم هستند؛ برخورد دم هواپیما به زمین هنگام فرود

مسافران کرمان سالم هستند؛ برخورد دم هواپیما به زمین هنگام فرود
2024-07-18T21:49:39+03:30
مدیر روابط عمومی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از فرود سخت یک هواپیما از تهران به کرمان خبر داد و گفت: به هنگام فرود دٌم هواپیما به زمین برخورد کرده ا...

طلا و سکه ارزان شد

طلا و سکه ارزان شد
2024-07-18T18:29:39+03:30
قیمت هر قطعه سکه طرح جدید در بازار طلای تهران با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی نسبت به روز کاری گذشته (چهارشنبه) در کانال ۴۰ میلیون تومان باقی ماند.

وزارت صنعت: مردم با کد ملی می‌توانند یک خودرو وارد کنند

وزارت صنعت: مردم با کد ملی می‌توانند یک خودرو وارد کنند
2024-07-18T18:16:19+03:30
معاون وزیر صمت گفت: مردم با کد ملی می‌توانند برای نیاز شخصی خودرو وارد کنند. در ابتدای کار با توجه به شرایط تامین ارز یک دستگاه خودرو برای هر نفر اجازه داده ...

«بسته حمایتی» وزارت صمت ابلاغ شد

«بسته حمایتی» وزارت صمت ابلاغ شد
2024-07-18T16:56:20+03:30
وزیر صمت بسته حمایتی این وزارتخانه با هدف جهش صادرات دانش بنیان و صنایع پیشرفته را ابلاغ کرد.

ثبت نام ۱۰۰۰ خودرو فرسوده در طرح جایگزینی از ابتدای سال

ثبت نام ۱۰۰۰ خودرو فرسوده در طرح جایگزینی از ابتدای سال
2024-07-18T16:56:19+03:30
رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده گفت: از ابتدای امسال تا کنون ۱۰۰۰ نفر در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده ثبت نام کرده اند.

تقدیر وزیر نیرو از کارکنان فداکار نیروگاه رامین اهواز

تقدیر وزیر نیرو از کارکنان فداکار نیروگاه رامین اهواز
2024-07-18T16:43:00+03:30
وزیرنیرو ضمن تقدیر ازکارکنان فداکار نیروگاه رامین اهواز، گفت: فداکاری صورت گرفته مانع خروج نیروگاه از مدار تولید شد و میلیون‌ها نفر از شهروندان با سختی‌های ف...

ارز تخصیصی به مونتاژکاران به ازای هر خودرو ۹۵۰۰ دلار است

ارز تخصیصی به مونتاژکاران به ازای هر خودرو ۹۵۰۰ دلار است
2024-07-18T16:42:59+03:30
معاون صنایع حمل و نقل صمت گفت: ارز تخصیص داده شده به دو خودروساز بزرگ کشور، به ازای تولید هر محصول ۳۵۰۰ دلار و برای مونتاژکاران ۹۵۰۰ دلار است.

جزییات فروش ارز اربعین اعلام شد

جزییات فروش ارز اربعین اعلام شد
2024-07-18T14:29:41+03:30
کارشناس بانک مرکزی گفت: فروش ارز اربعین (دینار) امسال از ۷ مرداد تا ۳ شهریور انجام می‌شود.

زمان حراج جدید شمش طلا اعلام شد

زمان حراج جدید شمش طلا اعلام شد
2024-07-18T14:16:20+03:30
حراج جدید شمش طلا بعد از یک هفته توقف، روز یکشنبه ۳۱ تیر ماه برگزار می‌شود.

نرخ ارزهای مبادله‌ای ۲۸ تیرماه؛ افزایش اندک قیمت دلار و یورو

نرخ ارزهای مبادله‌ای ۲۸ تیرماه؛ افزایش اندک قیمت دلار و یورو
2024-07-18T13:49:42+03:30
در معاملات امروز (پنجشنبه، ۲۸ تیرماه) مرکز مبادله ارز و طلای ایران، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۴۶ هزار و ۸۱۶ تومان و حواله دلار نیز به نرخ ۴۳ هزار و ۷۱۳ تو...

بزرگترین «بسته حمایتی» وزارت صمت ابلاغ شد

بزرگترین «بسته حمایتی» وزارت صمت ابلاغ شد
2024-07-18T13:09:40+03:30
وزیر صمت بزرگترین بسته حمایتی وزارت صمت با هدف جهش صادرات دانش بنیان و صنایع پیشرفته را ابلاغ کرد.

۳ نیروگاه جدید تا پایان تابستان وارد مدار می‌شود

۳ نیروگاه جدید تا پایان تابستان وارد مدار می‌شود
2024-07-18T13:09:40+03:30
سخنگوی صنعت برق گفت: ٢٢ هزار مگاوات نیروگاه جدید که نیمی از آنها تجدیدپذیر هستند، در دست ساخت قرار دارند و ٣ واحد جدید نیروگاهی در تابستان امسال وارد مدار می...

اختصاص پاداش صرفه‌جویی به ۴۰ درصد از مشترکان برق

اختصاص پاداش صرفه‌جویی به ۴۰ درصد از مشترکان برق
2024-07-18T10:56:21+03:30
مدیرکل امور انرژی و مشتریان صنعت برق از اختصاص پاداش صرفه‌جویی به مشترکانی که مصرف برق خود را نسبت به سال گذشته کاهش دادند، خبر داد.

قیمت جهانی طلا امروز ۲۸ تیر؛ هر اونس ۲۴۵۹ دلار و ۴۷ سنت شد

قیمت جهانی طلا امروز ۲۸ تیر؛ هر اونس ۲۴۵۹ دلار و ۴۷ سنت شد
2024-07-18T10:42:59+03:30
امروز قیمت هر اونس طلا تغییر چندانی نداشت و به ۲۴۵۹ دلار و ۴۷ سنت رسید.

کاهش قیمت خودرو ادامه دارد

کاهش قیمت خودرو ادامه دارد
2024-07-18T10:16:19+03:30
رییس اتحادیه فروشندگان خودرو ضمن اشاره به رکود بازار، از تداوم کاهش قیمت خودروهای داخلی و خارجی خبر داد.

پیش‌بینی بارش‌ رگبار و تگرگ در ۹ استان

پیش‌بینی بارش‌ رگبار و تگرگ در ۹ استان
2024-07-18T09:49:40+03:30
سازمان هواشناسی از رگبار باران در ۹ استان کشور طی دو روز آینده خبر داد.

کاهش قیمت خودرو ادامه دارد؛ بازار خودرو در سراشیبی

کاهش قیمت خودرو ادامه دارد؛ بازار خودرو در سراشیبی
2024-07-18T09:22:59+03:30
رییس اتحادیه فروشندگان خودرو ضمن اشاره به رکود بازار، از تداوم کاهش قیمت خودروهای داخلی و خارجی خبر داد.

تک رقمی شدن رشد قیمت مسکن در تهران پس از ۷۸ ماه

تک رقمی شدن رشد قیمت مسکن در تهران پس از ۷۸ ماه
2024-07-18T08:42:59+03:30
بر اساس آمار، در دولت سیزدهم رشد تورم نقطه به نقطه در تهران کاهش یافته و طبق گزارش بانک مرکزی پس‌از ۷۸ ماه، رشد ۲ رقمی قیمت مسکن در پایتخت تک رقمی شد.

مساله آب و اهمیتی که دولت‌ها درک نکرده‌اند

مساله آب و اهمیتی که دولت‌ها درک نکرده‌اند
2024-07-17T18:09:40+03:30
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه جامعه هنوز اولویت بودن مساله آب را درک نکرده، گفت: در بطن جامعه مساله محیط زیست هنوز از اهمیت لازم برخوردار نیست.

صندوق بین‌المللی پول چشم‌انداز اقتصادی هند و چین را افزایش داد

صندوق بین‌المللی پول چشم‌انداز اقتصادی هند و چین را افزایش داد
2024-07-17T17:56:20+03:30
صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی اقتصادی خود برای هند و چین در سال ۲۰۲۴ را ارتقا داده و درعین‌حال هشدار داده است که رشد در سال آینده کاهش خواهد یافت.

حمایت مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از ماشین‌آلات گیاهان دارویی

حمایت مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از ماشین‌آلات گیاهان دارویی
2024-07-17T16:09:39+03:30
ادوات و ماشین‌آلات تولید و فرآوری گیاهان دارویی تحت پوشش تسهیلات مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی قرار می‌گیرد.

ثبت ۶۵۳ هزار قرارداد رایگان اجاره مسکن در سامانه خودنویس

ثبت ۶۵۳ هزار قرارداد رایگان اجاره مسکن در سامانه خودنویس
2024-07-17T15:56:22+03:30
مدیر سامانه خودنویس از ثبت ۶۵۳ هزار قرارداد رایگان اجاره مسکن در سامانه خودنویس خبر داد و گفت:‌ قراردادهای خرید و فروش مسکن نیز ۵۳۵ فقره بوده است.

چهار شرکت سود سهام عدالت را واریز نکرده‌اند

چهار شرکت سود سهام عدالت را واریز نکرده‌اند
2024-07-17T15:43:03+03:30
تاکنون ۴ شرکت‌ سود سهام عدالتشان را به حساب‌های سپرده‌گذاری مرکزی واریز نکرده‌اند.

قیمت طلا و سکه امروز ۲۷ تیر؛ سکه ۴۰ میلیون و ۵۰۴ هزار تومان شد

قیمت طلا و سکه امروز ۲۷ تیر؛ سکه ۴۰ میلیون و ۵۰۴ هزار تومان شد
2024-07-17T15:43:02+03:30
هر قطعه سکه طرح جدید امروز (چهارشنبه، ۲۷ تیرماه) ۴۰ میلیون و ۵۰۴ هزار تومان معامله شد. حباب این سکه ۷ میلیون و ۳۱ هزار تومان است.

جزییات تازه از توافق انتقال گاز روسیه به ایران از زبان وزیر نفت

جزییات تازه از توافق انتقال گاز روسیه به ایران از زبان وزیر نفت
2024-07-17T15:43:02+03:30
وزیر نفت گفت: احداث خط ترانزیت گاز از شمال به جنوب از مسیر ایران اتفاقی بسیار بزرگ به شمار می‌آید که در تاریخ ایران سابقه نداشته است و سالانه ۱۰ تا ۱۲ میلیا...

سبزپوشی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته

سبزپوشی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته
2024-07-17T14:23:02+03:30
شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با رشد یک هزار و ۵۵۷ واحدی به ۲ میلیون و ۲۰۲ هزار واحد رسید.

تخم‌مرغ نطفه‌دار و بیشترین تورم نقطه‌به‌نقطه در مرغداری‌ها

تخم‌مرغ نطفه‌دار و بیشترین تورم نقطه‌به‌نقطه در مرغداری‌ها
2024-07-17T14:09:42+03:30
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، در بین قلم‌های مرغداری‌های صنعتی بیشترین تورم نقطه به نقطه مربوط به تخم مرغ نطفه دار (۳۲.۶ درصد) و بیشترین میزان کاهش آن مربوط...

رفع مشکل نشتی واحد سه بخار نیروگاه بندرعباس در کوتاه ترین زمان

رفع مشکل نشتی واحد سه بخار نیروگاه بندرعباس در کوتاه ترین زمان
2024-07-17T14:09:42+03:30
مدیرعامل نیروگاه بندرعباس از نشت‌یابی و رفع نشتی اکونومایزر واحد سه بخار این نیروگاه در دمای ۷۰ درجه و رطوبت ۹۰ درصد و در کمتر از ۳۶ ساعت از زمان خروج اضطرار...

تورم نقطه به نقطه «شیر» در خردادماه ۵.۹ درصد ثبت شد

تورم نقطه به نقطه «شیر» در خردادماه ۵.۹ درصد ثبت شد
2024-07-17T13:43:04+03:30
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، در بین اقلام گاوداری‌های صنعتی، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به شیر (۵.۹ درصد) و بیشترین آن مربوط به گاو تلیسه (۱۰۵.۵ درصد) ...

گوجه‌فرنگی آبان و آذر گران نمی‌شود

گوجه‌فرنگی آبان و آذر گران نمی‌شود
2024-07-17T13:29:41+03:30
مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی و قارچ از ابلاغ طرح افزایش تولید گوجه‌فرنگی در گلخانه تابع اقلیم(سایبان) با هدف افزایش تولید وجلوگیری از افزایش قیمت...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)