میرنیوز

انتقادات برخی اصناف به پیاده سازی فاز اول سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی

 انتقادات برخی اصناف به پیاده سازی فاز اول سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی 2024-02-06T12:47:28+03:30

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در سال های اخیر شاهد تصویب و اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان بوده ایم. در حال حاضر طی فراخوان های مختلفی شرکت های بورسی، اشخاص حقوقی و طیفی از اشخاص حقیقی مشمول اجرای این قانون شده اند و باید نسبت به صدور صورت حساب الکترونیکی اقدامات لازم را انجام دهند.

در این میان با توجه به غیراستاندارد بودن و سنتی بودن  عمده ی مشاغل در ایران شاهد بروز چالش هایی به ویژه برای اشخاص حقیقی و اصناف و کسبه خرد هستیم که شاید آسیب پذیر ترین طیف اجرا کننده ی این قانون هستند. 

در همین راستا برای بررسی نکاتی که در خصوص چالش های سامانه مودیان و همچنین صدور صورتحساب الکترونیکی و راه کار هایی که برای بهبود این چالش ها ارائه شد، با روسای برخی از اتحادیه های صنفی از جمله رئیس بنکداران مواد غذایی، مبلسازان، چینی و بلور و لوازم آشپزخانه و گفتگو کردیم.

حاشیه سود 3-4 درصدی اجازه ی استخدام حسابدار را نمی دهد

 کنگری، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به نکاتی چالش های جدی در حوزه صدور صورت حساب الکترونیکی و سنتی بودن فضای کسب و کار ها در بنکداری های مواد غذایی، گفت: اگرچه قانون سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی در حال اجرایی شدن است، اما همچنان زیرساخت های آن آماده نیست. اکثر کسب و کار هایی که در صنف ما حضور دارند کسب و کار های کوچک و ضعیف محسوب می شوند و این امکان را ندارند که برای کار حساب کتاب های مالیاتی خود حسابدار استخدام کنند. این در حالی است که صدور صورتحاسب الکترونیکی . حاشیه ی سود در صنف ما کمتر از 5 درصد (بین 3تا 4 درصد) و همین موضوع اجازه ی فعالیت هایی همچون استخدام حسابدار برای تنظیم حساب های مالی، اساسا توجیه اقتصادی ندارد. 

وی ادامه داد: نکته ی دیگری که وجود دارد این است که اکثر همکاران ما در این صنف، سنتی کار هستند و طبیعتا درگیر شدن با چنین سامانه هایی  برای آن ها با مشکلات فراوانی همراه خواهد بود. به طور کلی بازخوردی که ما از همکاران صنفی خود تا کنون گرفتیم این است که سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی مشکلات زیادی را برای آن ها به وجود آورده است.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به الگو گرفتن از اقدامات انجام شده در خصوص کارتخوان های اندرویدی که به نانوایی ها به منظور مدیریت بهینه آرد و همچنین تسهیل فرایند مالیات گیری از آن ها داده شده گفت: راه حلی که در جلسه مطرح شد این بود که خود اصناف اعتقاد راسخ دارند که مالیات حقه را پرداخت کنند اما ما مشکلی که هم اکنون با آن مواجهیم این است که علم این کار را همکاران ما ندارند.

مثلا راه حلی که ما از آن استقبال می کنیم، تجهیز بنکداران مواد غذایی به کارتخوان هایی شبیه نانوایی ها است که خودش خرید و فروش ها را محاسبه کند و به سازمان مالیاتی متصل باشدو  رابط کاربری آن برای همکاران ما راحت باشد.

لزوم فراهم کردن زیر ساخت ها، شرط موفقیت سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی

همچنین عباسی رئیس اتحادیه مبلسازان نیز  در خصوص لزوم آموزش همکاران و تشریح نحوه ی مواجهه آن ها با سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی گفت: نکته ای که برای ما اصناف مهم است، شفافیت و عدالت مالیاتی است که اتفاقا به نظر می رسد اگر قانون سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی اجرایی شود، می تواند ما را در تحقق این هدف کمک کند. اما نکته ی بسیار مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که زیرساخت های این قوانین آماده باشد.

وی ادامه داد: اگرچه اجرای این قانون می تواند ممیزسالاری را از بین ببرد اما همه ی این محاسن در شرایطی است که زیر ساخت های اجرای این قانون فراهم باشد. 

عباسی افزود: از طرفی به نظر می رسد این سامانه هنوز به بلوغ نرسیده است. به عنوان مثال در همین مدت اخیر مبلغ قابل توجهی از همکاران ما برای یکی از طرح های توسعه شهری ( فاضلاب کشی محدوده بازار مبل) اخذ شده و همگی موظف به پرداخت آن بوده اند، سوالی که مطرح می شود این است که آیا این هزینه در لیست هزینه ها منظور می شود و در واقع از سود نهایی کم خواهد شد؟ چرا که همین هزینه نیز به نوعی خودش پرداخت مالیات محسوب می شود. 

آگاهی عمومی اصناف در خصوص سامانه مودیان و پایانه فروشگاهی کم است

 صفرنژاد رئیس اتحادیه چینی وبلور گفت: عدم آشنایی مودیان مالیاتی در حوزه اصناف، آماده سازی زیرساخت ها، آموزش اصناف در جمله نکات مهمی بود که در جلسه اخیر مطرح شد. اصناف هیچ گونه فرار مالیاتی ندارند و همراهی کامل را با قوانین مایلاتی انجام می دهند.

وی ادامه داد: اما نکته ی مهمی که وجود دارد این است که این اقدامات گام به گام باشد و همچنین به طور مداوم آموزش ها و اطلاع رسانی ها به اصناف به طور مداوم صورت گیرد تا هم رضایتمندی اصناف و هم رضایت سازمان مالیاتی به دست آید. البته باید گفت انصافا در اداره مالیاتی جنوب تهران، که جزو اداراتی است که گستردگی بالایی را نیز در بر می گیرد، رویکردی کاملا تعاملی با اصناف داشته و همین موضوع 

رئیس اتحادیه چینی وبلور با اشاره به چالش های این سامانه گفت: به عنوان مثال سال گذشته در پرداخت ها و واریزی ها به حساب، همگی جزو سود نهایی نبوده است و عدم آگاهی مودیان مثلا باعث شده تا اگر ملکی یا خودرویی فروخته با سود حاصل از فعالیت تجاری او ترکیب شود و این موضوع چالش های زیادی را برای برخی از همکاران ما درست کرده است.

تورم در سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی دیده نشده است

حسنی رئیس اتحادیه لوازم اشپزخانه و رئیس کمیسیون بیمه و مالیات اتاق اصناف تهران با اشاره به اینکه اصناف انتظار تعدیل در ضرایب مالیاتی با توجه به تورم سال های اخیر و همچنین رویارویی با بحران سرمایه در گردش را دارند گفت: در خصوص مالیات دو نکته وجود دارد، یکی اینکه به هر حال تمام تراکنش ها مورد رصد قرار می گیرد و شفاف شده است، از آن طرف با توجه به تورم، بازنگری در  ضرایب اینتا کدها ضروری است.

وی افزود: نکته ی بسیار مهم دیگر، لزوم کاهش ضرایب مالیات ستانی با توجه به افزایش تورم در سال های اخیر است. اگرچه در سال گذشته اقداماتی در این خصوص صورت گرفت اما توقع اصناف این است که تعدیل بیشتری در این خصوص صورت گیرد. طبق ماده 131 در تمام دنیا وقتی تورم کالاها بالا می رود ضریب مالیات ستانی باید کاهش یابد. مشخص است که سرمایه در گردش اصناف با توجه به تورم کاهش پیدا می کند و شاید سود اسمی بیشتر شود اما در واقع سود واقعی کاهش پیدا کرده است. به نظر می رسد این سامانه در کشوری که تورم صفر درصدی دارد به خوبی جواب دهد ولی در کشوری که تورم 40 درصدی را تجربه می کند این سامانه صرفا سرمایه در گردش اصناف را به چالش می کشد.

حسنی گفت: در شرایطی که شما سرمایه خود را در بانک بگذارید و 30 درصد سود بدون مالیات بگیرید، خب چه توجیهی وجود دارد که صنف بنک داری که باید به صورت نقد از تولید کننده بخرد و به صورت نسیه به فروشنده های نهایی بفروشد، بتواند با این میزان مالیات صنفی و مایلات ارزش افزوده و .... به فعالیت خود ادامه دهد؟

رئیس اتحادیه لوازم آشپزخانه ادامه داد: متاسفانه هنوز اشراف کامل در خصوص سامانه مودیان حتی در میان کارشناسان خود سازمان نیز به وجود نیامده و طبیعتا اصناف ما نیز نتوانستند ارتباط لازم را با این سامانه برقرار کنند. از طرفی هنوز  آموزش ها و اطلاع رسانی های، کافی در خصوص این سامانه صورت نگرفته و اشکالات سامانه بسیار زیاد است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

هفدهمین حراج شمش طلا درحال برگزاری است

 هفدهمین حراج شمش طلا درحال برگزاری است
2024-04-14T14:25:05+03:30
هفدهمین جلسه حراج شمش طلای استاندارد مرکز مبادله ارز و طلای ایران از ساعت ۱۲ امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳، برگزار شده است.

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۳/۰۱/۲۶

 قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
2024-04-14T14:11:40+03:30
امروز در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم ۳ میلیون و ۷۵۱ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۴۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

آغاز حراج گسترده سکه از فردا در مرکز مبادله+شرایط

 آغاز حراج گسترده سکه از فردا در مرکز مبادله+شرایط
2024-04-14T14:11:37+03:30
دومین حراج سکه در سال جدید بناست از ساعت ۱۲ فردا دوشنبه ۲۷ فروردین ماه با عرضه تمام سکه، نیم سکه و ربع سکه بهار آزادی ضرب سال ۱۳۸۶ بانک مرکزی آغاز شود.

ایران پاسخ درخوری به رژیم کودک‌کش صهیونیستی داد

 ایران پاسخ درخوری به رژیم کودک‌کش صهیونیستی داد
2024-04-14T14:11:37+03:30
رئیس اتاق ایران گفت: نیروهای رزمنده ایران پاسخ درخوری به رژیم غاصب و کودک‌کش صهیونیستی داد و امیدواریم این تنبیه اخلاقی برای همه دنیا باشد.

ریزش قیمت‌ها دربازار طلا و سکه/ حباب سکه کم شد

 ریزش قیمت‌ها دربازار طلا و سکه/ حباب سکه کم شد
2024-04-14T14:11:36+03:30
بعد از پاسخ ایران به اسرائیل و کاهش هیجانات در بازار ارز، ریزش قیمت ها در بازار طلا وسکه هم آغاز شده تا جایی که قیمت طلای ۱۸ عیار که تا ۴ میلیون همبالا رفته...

صادرات محصولات کشاورزی و پتروشیمی به روسیه افزایش یافت

 صادرات محصولات کشاورزی و پتروشیمی به روسیه افزایش یافت
2024-04-14T13:45:02+03:30
سرپرست دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران، ضمن اشاره به آمار صادرات ایران به روسیه و بلاروس در سال ۱۴۰۲، گفت: صادرات محصولات ایرانی به...

مسافران برای بازگشت وجه بلیت به دفاتر هما مراجعه کنند

 مسافران برای بازگشت وجه بلیت به دفاتر هما مراجعه کنند
2024-04-14T13:45:00+03:30
هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران طی اطلاعیه‌ای با اشاره به ابطال پروازهای این شرکت اعلام کرد:مسافران برای بازگشت وجه بلیت به دفاتر هما مراجعه کنند.

هشدار قرمز بارش‌های سیل‌آسا در ۵ استان

 هشدار قرمز بارش‌های سیل‌آسا در ۵ استان
2024-04-14T13:44:58+03:30
سازمان هواشناسی با پیش‌بینی بارش‌های سیال‌آسا در استان‌های هرمزگان، فارس، سیستان و بلوچستان، کرمان و بوشهر برای این استان‌ها هشدار سطح قرمز صادر کرد.

شرایط عادی در پمپ‌بنزین‌ها/ تکذیب بزرگ‌نمایی رسانه‌های معاند

 شرایط عادی در پمپ‌بنزین‌ها/ تکذیب بزرگ‌نمایی رسانه‌های معاند
2024-04-14T13:44:58+03:30
سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت گفت: به‌هیچ‌وجه شاهد هجوم مردم به پمپ‌بنزین‌ها و شرایط غیرعادی در جایگاه‌های عرضه سوخت نبودیم و اخباری که برخی رسانه‌های معاند ...

گزارش تسنیم از بازار ارز/ دلار ۶۴هزارتومانی هم خریدار ندارد

 گزارش تسنیم از بازار ارز/ دلار ۶۴هزارتومانی هم خریدار ندارد
2024-04-14T13:44:57+03:30
بعد از پاسخ محکم ایران به اسرائیل، به‌خلاف پیش‌بینی‌ها بازار ارز نه‌تنها افزایشی نشد بلکه در مدار کاهش قرار گرفت.

افت ۱۱ هزار واحدی شاخص بورس در معاملات یکشنبه

 افت ۱۱ هزار واحدی شاخص بورس در معاملات یکشنبه
2024-04-14T12:51:40+03:30
شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با ریزش ۱۱ هزار واحدی به ۲ میلیون و ۱۹۶ هزار واحد رسید.

۸۵ درصد سهام سرخابی‌ها برای واگذاری، دوباره آگهی شد

 ۸۵ درصد سهام سرخابی‌ها برای واگذاری، دوباره آگهی شد
2024-04-14T12:51:39+03:30
سهام هر یک از باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس برای واگذاری از طریق مزایده آگهی شد.

ابطال پروازها تا ۶ صبح فردا ۲۷ فروردین تمدید شد

 ابطال پروازها تا ۶ صبح فردا ۲۷ فروردین تمدید شد
2024-04-14T12:51:39+03:30
پروازهای فرودگاه‌های مهراباد، شیراز، اصفهان، بوشهر و فرودگاه‌های غرب کشور تا ساعت ۶ صبح فردا ۲۷ فروردین باطل شد.

گزارش تسنیم از بازار ارز/دلار ۶۴ هزار تومانی هم خریدار ندارد

 گزارش تسنیم از بازار ارز/دلار ۶۴ هزار تومانی هم خریدار ندارد
2024-04-14T12:51:36+03:30
بعد از پاسخ محکم ایران به اسرائیل، برخلاف پیش بینی ها بازار ارز نه تنها افزایشی نشد بلکه در مدار کاهش قرار گرفت.

چرا قیمت طلا در بازار جهانی رو به افزایش است؟

 چرا قیمت طلا در بازار جهانی رو به افزایش است؟
2024-04-14T12:24:52+03:30
انتظار کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در سال جاری میلادی و خرید بالای طلا توسط بانک‌های مرکزی سراسر دنیا از جمله چین از دلایل اصلی افزایش اخیر قیمت طلا در ...

جزئیات خرید توافقی گندم اعلام شد

 جزئیات خرید توافقی گندم اعلام شد
2024-04-14T12:24:50+03:30
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران دستورالعمل خرید گندم داخلی توسط بخش غیر دولتی(خرید توافقی) در سال ۱۴۰۳ را برای اجرا به استانها اعلام کرد.

کاهش فرونشست زمین در برخی مناطق کشور

 کاهش فرونشست زمین در برخی مناطق کشور
2024-04-14T12:11:38+03:30
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با اشاره به کاهش نرخ فرونشست زمین در برخی مناطق کشور گفت: ممکن است علت این کاهش رسیدن پهنه فرونشست به سطح سخت باشد که البته مور...

پرشدگی سدها به ۶۰درصد رسید

 پرشدگی سدها به ۶۰درصد رسید
2024-04-14T12:11:38+03:30
درحال حاضر با وجود ۳۰ میلیارد و ۸۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در سدهای کشور، ۶۰ درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و ۴۰ درصد این ظرفیت خالی است.

اثر موقت درگیری نظامی و بازگشت آرامش در بازارهای سهام

 اثر موقت درگیری نظامی و بازگشت آرامش در بازارهای سهام
2024-04-14T11:31:47+03:30
بازارهای سهام در کشورهای مختلف حساسیت فوق العاده ای به وقایعی همچون جنگ درگیری و نااطمینانی سیاسی دارد اما پس از بر طرف شدن این نگرانی اغلب بازارها به روند ...

چطور رشد اقتصادی را سر سفره بیاوریم؟

 چطور رشد اقتصادی را سر سفره بیاوریم؟
2024-04-14T11:05:05+03:30
سرمایه‌گذاری مستمر، بهبود شرایط تجارت و کسب‌وکار و ایجاد ثبات اقتصادی و کاهش تورم از جمله شروط لازم برای رشد اقتصادی مداوم است و بدون تحقق این موارد نمی‌توا...

جزئیات منابع و مصارف هدفمندسازی/ ۳۱۵ همت سهم یارانه نقدی شد

 جزئیات منابع و مصارف هدفمندسازی/ ۳۱۵ همت سهم یارانه نقدی شد
2024-04-14T11:05:05+03:30
بررسی جداول مربوط به بخش دوم لایحه بودجه دولت نشان می‌دهد که در بخش منابع و مصارف یارانه‌ها، مبلغ ۳۱۵ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی، معیشتی و ک...

حذف تخفیف در بازار لوازم خانگی/ عرضه و تقاضا کم شد

 حذف تخفیف در بازار لوازم خانگی/ عرضه و تقاضا کم شد
2024-04-14T11:05:05+03:30
خبری از رونق معاملات در بازار لوازم خانگی نیست و همه خریدهای خود را به ماه های آینده موکول کرده‌اند اما نکته مهم اینجاست توزیع کالاها نیز توسط تولیدکنندگان ...

سامانه فروش نهضت ملی مسکن راه‌اندازی می‌شود

 سامانه فروش نهضت ملی مسکن راه‌اندازی می‌شود
2024-04-14T11:05:04+03:30
مدیرعامل صندوق ملی مسکن از راه‌اندازی سامانه فروش واحدهای نهضت ملی مسکن خبر داد و خواستار عمل کردن سازمان برنامه و بودجه برای تزریق منابع به این صندوق شد.

بودجه ۳۰۰ همت کسری دارد/ واردات ۲ میلیارد دلار بنزین در۱۴۰۲

 بودجه ۳۰۰ همت کسری دارد/ واردات ۲ میلیارد دلار بنزین در۱۴۰۲
2024-04-14T11:05:04+03:30
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به واردات دو میلیارد دلاری بنزین در سال گذشته، از پیش بینی کسری ۳۰۰ همتی بودجه برای سال ۱۴۰۳ خبر داد.

اختصاصی| جزئیات جداول بخش دوم بودجه ۱۴۰۳ منتشر شد

 اختصاصی| جزئیات جداول بخش دوم بودجه ۱۴۰۳ منتشر شد
2024-04-14T11:05:03+03:30
بررسی بخش دوم بودجه سال ۱۴۰۳ در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

تعطیلی «جهش تولید» در وزارت صمت؟

 تعطیلی «جهش تولید» در وزارت صمت؟
2024-04-14T11:05:03+03:30
در حالی ۲۵ روز از سال جدید با عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم» می گذرد، که وزارت صمت هنوز هیچ برنامه مشخصی برای عملیاتی کردن این شعار اعلام نکرده ...

یارانه ۴۰۰هزار تومانی سه دهک اول واریز شد

 یارانه ۴۰۰هزار تومانی سه دهک اول واریز شد
2024-04-14T11:05:02+03:30
یارانه سه دهک اول به حساب سرپرستان خانوار واریز شد.

شرایط واریز وجه دنا پلاس ۶ سرعته اعلام شد

 شرایط واریز وجه دنا پلاس ۶ سرعته اعلام شد
2024-04-14T11:05:02+03:30
شرایط انتخاب و واریز وجه مجدد به تعداد محدود برای متقاضیان گروه دنا بهار ۱۴۰۳ سامانه یکپارچه ایجاد شد.

دامنه گواهی سکه و شمش طلا ۱ درصد شد

 دامنه گواهی سکه و شمش طلا ۱ درصد شد
2024-04-14T11:05:02+03:30
در روز جاری به دلیل وقوع شرایط اضطراری و با استناد به مفاد دستور العمل پذیرش انبار و صدور ، دامنه گواهی سکه و شمش طلا ۱ درصد شد.

مردم نگران تامین بنزین نباشند

 مردم نگران تامین بنزین نباشند
2024-04-14T11:05:02+03:30
مدیر عامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی با تأکید بر اینکه "موجودی سوخت جایگاهها و مخازن ذخیره تکمیل است"، گفت: بنزین به میزان کافی موجود است؛ مردم...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)