میرنیوز

پساب به زودی در بورس انرژی عرضه می‌شود

 پساب به زودی در بورس انرژی عرضه می‌شود 2024-02-05T14:47:24+03:30

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، یزدان رضایی،  معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو در نشست سراسری مدیران ارشد وزارت نیرو اظهار داشت: خانواده بزرگ وزارت نیرو مجموعه‌ای با 180 شرکت و سازمان و 190هزار نفر نیروی انسانی است که به 40 میلیون مشترک خدمات مورد نیاز بخش آب و برق را  ارائه می‌دهد.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو افزود: این خدمات در همه سطوح اعم از روستایی تا سطح وزارت نیرو به منظور ارائه با کیفیت‌تر برنامه‌ریزی می‌شوند؛ بر این اساس در وزارت نیرو « پیاده‌سازی و استقرار حاکمیت شرکتی» را در نظر گرفته‌ایم. در این ساز و کار ضمن حفظ استقلال و مسئولیت هیئت مدیره شرکت‌ها، نظارت کافی بر پیاده‌سازی قوانین، سیاست‌ها و مقررات صورت می‌گیرد و با شفافیت کامل و استقرار سامانه حاکمیت شرکتی به صورت برخط، این اطلاعات در دسترس همه خواهد بود.

وی با بیان اینکه همه شرکت‌های صنعت آب و برق فرآیند ثبت اطلاعات خود را در این سامانه آغاز کرده‌اند، ادامه داد: بر اساس بخش‌نامه حاکمیت شرکتی همه تصمیمات هیئت مدیره شرکت‌ها در سامانه ثبت می‌شود و پس از بررسی و تائید در شرکت مادرتخصصی و حوزه ستادی وزارت نیرو، به عنوان مصوبه تلقی خواهد شد.

رضایی در ادامه یادآور شد: امسال در بررسی صورت‌های مالی و عملکرد جاری شرکت‌ها و طرح‌های تملک برای نخستین بار حدود 78 شرکت زیرمجموعه در چارچوب استانداردهای سخت‌گیرانه سازمان حسابرسی، مورد حسابرسی قرار گرفتند و یک وحدت رویه اعمال شد؛ در این میان برای اولین بار شرکت توانیر از تاریخ تاسیس و شرکت آب و فاضلاب کشور برای هفدهمین سال متوالی موفق به دریافت صورت‌های مقبول عملکرد شدند؛ همچنین شرکت تولید برق حرارتی نیز برای نخستین بار صورت‌های مقبول طرح‌های تملک را دریافت کرد.

معاون وزیر نیرو گفت: امید است در سال آینده همه شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو صورت‌های مالی عملکرد و طرح‌های تملک را با رعایت ضوابط ابلاغی در موعد مقرر و به صورت مقبول و بدون بند شرط و تاکید دریافت کنند.

وی به استقرار و پیاده سازی موفق «نظام تعرفه‌ای IPT بر مبنای قانون مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق» با هدف سوق دادن مشترکان به سمت رعایت الگوی مصرف بهینه در دولت مردمی سیزدهم اشاره کرد و افزود: در سال 1403 گام جدیدی برای ارتقای «نظام تعرفه‌ای پلکانی در صنعت آب» پیگیری خواهد شد.

رضایی بیان کرد: در بخش تجدیدپذیر در ایجاد تقاضا با مصوبات شورای عالی انرژی و قانون دانش‌بنیان توانستیم الزام بخش صنایع و دستگاه‌های دولتی را به منظور استفاده از ظرفیت تجدیدپذیرها داشته باشیم. در همین راستا می‎توان به مصوبه اخیر که مجوز صادرات برق تجدیدپذیر را برای دوره هشت ماه غیر گرم سال می‌دهد و نیز استفاده از ظرفیت ماده 12 که به خوبی در ساتبا پیش رفته است اشاره کرد.

به گفته معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو، امروز مجوز 11 هزار و 500 مگاوات ظرفیت تجدیدپذیر و 4500 مگاوات ظرفیت بخش بخار نیروگاه‌هی گازی از ماده 12 ابلاغ شده که در حال پیشبرد امور است.

وی اظهار کرد: به واسطه پیاده‌سازی تابلوی برق سبز بورس انرژی موفق شدیم یک ظرفیت جدیدی را در راستای تنوع‌بخشی به روش‌های تامین مالی در بخش تجدیدپذیرها تجربه کنیم که بر این اساس این صنعت توسعه خواهد یافت.

رضایی به موضوع ایجاد رقابت در بازارهای آب و برق پرداخت و اضافه کرد: در بخش برق در چارچوب قانون برنامه هفتم توسعه، معاملات بورس انرژی به شدت رونق خواهد یافت و در ادامه بازار آب و پساب را خواهیم داشت و عرضه پساب در بورس انرژی را شاهد خواهیم بود.

معاون وزیر نیرو گفت: برای استفاده از ظرفیت مولدهای مقیاس کوچک در نقاط اولویت‌دار، مشوق‌های خوبی تنظیم و سازو کار آن توسط وزیر نیرو ابلاغ شده است و انتظار می‌رود از این بخش موثر نیز به خوبی بتوانیم در رفع ناترازی برق نیز استفاده کنیم.

وی بازتخصیص منابع آب‌های غیرمتعارف برای مصرف صنعت و فضای سبز را دیگر اقدام موثر وزارت نیرو برشمرد و افزود: در نظام‌مند کردن تعرفه‌های حق انشعاب دو اقدام موثر صورت گرفته است. درخصوص ماده 11 تشکیل شرکت‌های آب و فاضلاب سازو کار جدید تنظیم و نهایی شد.

رضایی همچنین بیان کرد: مشکلاتی در بخش تعرفه حق انشعاب نیرورسانی برق وجود داشت که سازو کار این امر نیز تدوین و با همکاری توانیر به زودی ابلاغ خواهد شد.

وی در ادامه سخنان خود عملکرد مطلوب صنعت برق در دولت سیزدهم را مورد اشاره قرار داد و افزود: در صورت تداوم شرایط پیش از آغاز فعالیت دولت سیزدهم، انتظار می‌رفت در چهارماهه گرم سال جاری 58 میلیارد کیلووات ساعت برق در بخش خانگی مصرف شود که به رغم گرمای بی‌سابقه سال  1402 و اضافه شدن 2 میلیون مشترک جدید با مدیریت کارآمد و پیاده‌سازی سیاست‌های اقتصادی، 12 میلیارد کیلووات ساعت در این بخش صرفه‌جویی و این میزان صرفه‌جویی انرژی در بخش خانگی تقدیم بخش صنعت کشور شد.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو در این زمینه تصریح کرد: در دولت سیزدهم انرژی تحویلی در ماه‌های گرم سال به بخش صنعت از بخش خانگی برای نخستین بار پیشی گرفت.

رضایی در ادامه به گزارش بانک مرکزی در خصوص رشد تولید صنایع کشور اشاره کرد و گفت: بر این اساس، بیشترین رشد تولید صنعت مربوط به دو ماه تیر و مرداد ماه بود که بیانگر این است که صنعت برق به رسالت خود در راستای تامین برق مولد به خوبی عمل کرده است.

وی گفت: در بخش منابع عمومی آنچه که از محل ردیف‌ها در قانون بودجه سالیانه در صنعت آب و برق قرار گرفته است، تقریبا بیش از 5 برابر عملکرد آخرین سال دولت دوازدهم است. در بخش فایناس موفق شدیم در طی دو سال اخیر هفت طرح بزرگ صنعت آب و برق، نیروگاه‌های حرارتی، برق – آبی و طرح‌های انتقال را از محل باقیمانده خط اول فاینانس به ارزش بیش از 2 میلیارد یورو تامین مالی کنیم. این طرح‌ها گشایش یافته و ادامه خواهند داشت.

وی ادامه داد: در تهاتر بدهی‌ها در دو سال گذشته بیش از 50 همت عملکرد موثر ثبت شد. 23 همت تهاتر بدهی‌های بانکی صنعت آب و برق، هفت همت بدهی‌های موضوع مالیاتی و 6 همت بدهی‌های ماده 32 در دو سال گذشته از این محل تهاتر شد. همچنین از مجوز اصلاحیه بودجه سال گذشته 15همت بدهی پیمانکاران تهاتر شد و با مجوزی که به زودی ابلاغ خواهد شد 30 همت دیگر در بخش برق استفاده خواهیم کرد.

رضایی خاطرنشان کرد: در استفاده از تسهیلات فایناس داخلی در ماده 56، مجوز 14 همت در اختیار طرح‌های مختلف صنعت آب و فاضلاب قرار گرفته است و چارچوب استفاده از ظرفیت مولدسازی ابلاغ شده است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

هفدهمین حراج شمش طلا درحال برگزاری است

 هفدهمین حراج شمش طلا درحال برگزاری است
2024-04-14T14:25:05+03:30
هفدهمین جلسه حراج شمش طلای استاندارد مرکز مبادله ارز و طلای ایران از ساعت ۱۲ امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳، برگزار شده است.

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۳/۰۱/۲۶

 قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
2024-04-14T14:11:40+03:30
امروز در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم ۳ میلیون و ۷۵۱ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۴۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

آغاز حراج گسترده سکه از فردا در مرکز مبادله+شرایط

 آغاز حراج گسترده سکه از فردا در مرکز مبادله+شرایط
2024-04-14T14:11:37+03:30
دومین حراج سکه در سال جدید بناست از ساعت ۱۲ فردا دوشنبه ۲۷ فروردین ماه با عرضه تمام سکه، نیم سکه و ربع سکه بهار آزادی ضرب سال ۱۳۸۶ بانک مرکزی آغاز شود.

ایران پاسخ درخوری به رژیم کودک‌کش صهیونیستی داد

 ایران پاسخ درخوری به رژیم کودک‌کش صهیونیستی داد
2024-04-14T14:11:37+03:30
رئیس اتاق ایران گفت: نیروهای رزمنده ایران پاسخ درخوری به رژیم غاصب و کودک‌کش صهیونیستی داد و امیدواریم این تنبیه اخلاقی برای همه دنیا باشد.

ریزش قیمت‌ها دربازار طلا و سکه/ حباب سکه کم شد

 ریزش قیمت‌ها دربازار طلا و سکه/ حباب سکه کم شد
2024-04-14T14:11:36+03:30
بعد از پاسخ ایران به اسرائیل و کاهش هیجانات در بازار ارز، ریزش قیمت ها در بازار طلا وسکه هم آغاز شده تا جایی که قیمت طلای ۱۸ عیار که تا ۴ میلیون همبالا رفته...

صادرات محصولات کشاورزی و پتروشیمی به روسیه افزایش یافت

 صادرات محصولات کشاورزی و پتروشیمی به روسیه افزایش یافت
2024-04-14T13:45:02+03:30
سرپرست دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران، ضمن اشاره به آمار صادرات ایران به روسیه و بلاروس در سال ۱۴۰۲، گفت: صادرات محصولات ایرانی به...

مسافران برای بازگشت وجه بلیت به دفاتر هما مراجعه کنند

 مسافران برای بازگشت وجه بلیت به دفاتر هما مراجعه کنند
2024-04-14T13:45:00+03:30
هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران طی اطلاعیه‌ای با اشاره به ابطال پروازهای این شرکت اعلام کرد:مسافران برای بازگشت وجه بلیت به دفاتر هما مراجعه کنند.

هشدار قرمز بارش‌های سیل‌آسا در ۵ استان

 هشدار قرمز بارش‌های سیل‌آسا در ۵ استان
2024-04-14T13:44:58+03:30
سازمان هواشناسی با پیش‌بینی بارش‌های سیال‌آسا در استان‌های هرمزگان، فارس، سیستان و بلوچستان، کرمان و بوشهر برای این استان‌ها هشدار سطح قرمز صادر کرد.

شرایط عادی در پمپ‌بنزین‌ها/ تکذیب بزرگ‌نمایی رسانه‌های معاند

 شرایط عادی در پمپ‌بنزین‌ها/ تکذیب بزرگ‌نمایی رسانه‌های معاند
2024-04-14T13:44:58+03:30
سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت گفت: به‌هیچ‌وجه شاهد هجوم مردم به پمپ‌بنزین‌ها و شرایط غیرعادی در جایگاه‌های عرضه سوخت نبودیم و اخباری که برخی رسانه‌های معاند ...

گزارش تسنیم از بازار ارز/ دلار ۶۴هزارتومانی هم خریدار ندارد

 گزارش تسنیم از بازار ارز/ دلار ۶۴هزارتومانی هم خریدار ندارد
2024-04-14T13:44:57+03:30
بعد از پاسخ محکم ایران به اسرائیل، به‌خلاف پیش‌بینی‌ها بازار ارز نه‌تنها افزایشی نشد بلکه در مدار کاهش قرار گرفت.

افت ۱۱ هزار واحدی شاخص بورس در معاملات یکشنبه

 افت ۱۱ هزار واحدی شاخص بورس در معاملات یکشنبه
2024-04-14T12:51:40+03:30
شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با ریزش ۱۱ هزار واحدی به ۲ میلیون و ۱۹۶ هزار واحد رسید.

۸۵ درصد سهام سرخابی‌ها برای واگذاری، دوباره آگهی شد

 ۸۵ درصد سهام سرخابی‌ها برای واگذاری، دوباره آگهی شد
2024-04-14T12:51:39+03:30
سهام هر یک از باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس برای واگذاری از طریق مزایده آگهی شد.

ابطال پروازها تا ۶ صبح فردا ۲۷ فروردین تمدید شد

 ابطال پروازها تا ۶ صبح فردا ۲۷ فروردین تمدید شد
2024-04-14T12:51:39+03:30
پروازهای فرودگاه‌های مهراباد، شیراز، اصفهان، بوشهر و فرودگاه‌های غرب کشور تا ساعت ۶ صبح فردا ۲۷ فروردین باطل شد.

گزارش تسنیم از بازار ارز/دلار ۶۴ هزار تومانی هم خریدار ندارد

 گزارش تسنیم از بازار ارز/دلار ۶۴ هزار تومانی هم خریدار ندارد
2024-04-14T12:51:36+03:30
بعد از پاسخ محکم ایران به اسرائیل، برخلاف پیش بینی ها بازار ارز نه تنها افزایشی نشد بلکه در مدار کاهش قرار گرفت.

چرا قیمت طلا در بازار جهانی رو به افزایش است؟

 چرا قیمت طلا در بازار جهانی رو به افزایش است؟
2024-04-14T12:24:52+03:30
انتظار کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در سال جاری میلادی و خرید بالای طلا توسط بانک‌های مرکزی سراسر دنیا از جمله چین از دلایل اصلی افزایش اخیر قیمت طلا در ...

جزئیات خرید توافقی گندم اعلام شد

 جزئیات خرید توافقی گندم اعلام شد
2024-04-14T12:24:50+03:30
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران دستورالعمل خرید گندم داخلی توسط بخش غیر دولتی(خرید توافقی) در سال ۱۴۰۳ را برای اجرا به استانها اعلام کرد.

کاهش فرونشست زمین در برخی مناطق کشور

 کاهش فرونشست زمین در برخی مناطق کشور
2024-04-14T12:11:38+03:30
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با اشاره به کاهش نرخ فرونشست زمین در برخی مناطق کشور گفت: ممکن است علت این کاهش رسیدن پهنه فرونشست به سطح سخت باشد که البته مور...

پرشدگی سدها به ۶۰درصد رسید

 پرشدگی سدها به ۶۰درصد رسید
2024-04-14T12:11:38+03:30
درحال حاضر با وجود ۳۰ میلیارد و ۸۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در سدهای کشور، ۶۰ درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و ۴۰ درصد این ظرفیت خالی است.

اثر موقت درگیری نظامی و بازگشت آرامش در بازارهای سهام

 اثر موقت درگیری نظامی و بازگشت آرامش در بازارهای سهام
2024-04-14T11:31:47+03:30
بازارهای سهام در کشورهای مختلف حساسیت فوق العاده ای به وقایعی همچون جنگ درگیری و نااطمینانی سیاسی دارد اما پس از بر طرف شدن این نگرانی اغلب بازارها به روند ...

چطور رشد اقتصادی را سر سفره بیاوریم؟

 چطور رشد اقتصادی را سر سفره بیاوریم؟
2024-04-14T11:05:05+03:30
سرمایه‌گذاری مستمر، بهبود شرایط تجارت و کسب‌وکار و ایجاد ثبات اقتصادی و کاهش تورم از جمله شروط لازم برای رشد اقتصادی مداوم است و بدون تحقق این موارد نمی‌توا...

جزئیات منابع و مصارف هدفمندسازی/ ۳۱۵ همت سهم یارانه نقدی شد

 جزئیات منابع و مصارف هدفمندسازی/ ۳۱۵ همت سهم یارانه نقدی شد
2024-04-14T11:05:05+03:30
بررسی جداول مربوط به بخش دوم لایحه بودجه دولت نشان می‌دهد که در بخش منابع و مصارف یارانه‌ها، مبلغ ۳۱۵ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی، معیشتی و ک...

حذف تخفیف در بازار لوازم خانگی/ عرضه و تقاضا کم شد

 حذف تخفیف در بازار لوازم خانگی/ عرضه و تقاضا کم شد
2024-04-14T11:05:05+03:30
خبری از رونق معاملات در بازار لوازم خانگی نیست و همه خریدهای خود را به ماه های آینده موکول کرده‌اند اما نکته مهم اینجاست توزیع کالاها نیز توسط تولیدکنندگان ...

سامانه فروش نهضت ملی مسکن راه‌اندازی می‌شود

 سامانه فروش نهضت ملی مسکن راه‌اندازی می‌شود
2024-04-14T11:05:04+03:30
مدیرعامل صندوق ملی مسکن از راه‌اندازی سامانه فروش واحدهای نهضت ملی مسکن خبر داد و خواستار عمل کردن سازمان برنامه و بودجه برای تزریق منابع به این صندوق شد.

بودجه ۳۰۰ همت کسری دارد/ واردات ۲ میلیارد دلار بنزین در۱۴۰۲

 بودجه ۳۰۰ همت کسری دارد/ واردات ۲ میلیارد دلار بنزین در۱۴۰۲
2024-04-14T11:05:04+03:30
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به واردات دو میلیارد دلاری بنزین در سال گذشته، از پیش بینی کسری ۳۰۰ همتی بودجه برای سال ۱۴۰۳ خبر داد.

اختصاصی| جزئیات جداول بخش دوم بودجه ۱۴۰۳ منتشر شد

 اختصاصی| جزئیات جداول بخش دوم بودجه ۱۴۰۳ منتشر شد
2024-04-14T11:05:03+03:30
بررسی بخش دوم بودجه سال ۱۴۰۳ در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

تعطیلی «جهش تولید» در وزارت صمت؟

 تعطیلی «جهش تولید» در وزارت صمت؟
2024-04-14T11:05:03+03:30
در حالی ۲۵ روز از سال جدید با عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم» می گذرد، که وزارت صمت هنوز هیچ برنامه مشخصی برای عملیاتی کردن این شعار اعلام نکرده ...

یارانه ۴۰۰هزار تومانی سه دهک اول واریز شد

 یارانه ۴۰۰هزار تومانی سه دهک اول واریز شد
2024-04-14T11:05:02+03:30
یارانه سه دهک اول به حساب سرپرستان خانوار واریز شد.

شرایط واریز وجه دنا پلاس ۶ سرعته اعلام شد

 شرایط واریز وجه دنا پلاس ۶ سرعته اعلام شد
2024-04-14T11:05:02+03:30
شرایط انتخاب و واریز وجه مجدد به تعداد محدود برای متقاضیان گروه دنا بهار ۱۴۰۳ سامانه یکپارچه ایجاد شد.

دامنه گواهی سکه و شمش طلا ۱ درصد شد

 دامنه گواهی سکه و شمش طلا ۱ درصد شد
2024-04-14T11:05:02+03:30
در روز جاری به دلیل وقوع شرایط اضطراری و با استناد به مفاد دستور العمل پذیرش انبار و صدور ، دامنه گواهی سکه و شمش طلا ۱ درصد شد.

مردم نگران تامین بنزین نباشند

 مردم نگران تامین بنزین نباشند
2024-04-14T11:05:02+03:30
مدیر عامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی با تأکید بر اینکه "موجودی سوخت جایگاهها و مخازن ذخیره تکمیل است"، گفت: بنزین به میزان کافی موجود است؛ مردم...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)