میرنیوز

معاون رئیس جمهور: تحقق رشد اقتصادی نیازمند جمعیت خلاق و جوان است

 معاون رئیس جمهور: تحقق رشد اقتصادی نیازمند جمعیت خلاق و جوان است 2023-09-18T15:56:48+03:30

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در نشست بررسی مهم‌ترین چالش‌های جمعیتی ایران که در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، گفت: در زمینه چالش‌های جمعیتی نیاز داریم تا بررسی انجام شود. تغییرات جمعیتی از جمله موالید، ازدواج، طلاق و ... نیازمند ارائه آمار است که مرکز آمار این اعداد را اعلام خواهد کرد. باتوجه به تحقیقات انجام شده جمعیت در رشد اقتصادی بسیار موثر است و البته استفاده صحیح از جمعیت می‌تواند به اقتصاد کمک کند که در این زمینه نتایج بررسی‌ها ارائه می‌شود. نکته دیگر حوزه بهداشت و باروری است.

بحث دیگری که وجود دارد مربوط به حوزه فرهنگی و تاثیرات تغییرات فرهنگی بر روی جمعیت است. امروز در جوامع غربی مشاهده می‌کنیم که با وجود مشوق‌ها با پایان تغییرات فرهنگی دیگر قابلیت بازگشت به نهاد خانواده وجود ندارد.

وی افزود: همه محورها باید در کنار هم بررسی شود و براساس شرایط موجود و تاریخچه 50 سال گذشته که بر روی کنترل جمعیت کار شده است، آینده پژوهی کنیم. ما علیرغم وسعت بسیار زیاد شرایط کاهش جمعیت را فراهم کردیم. طبق روایات وقتی می‌خواهید تغییر در جامعه ایجاد کنید، باید بررسی کنید که چگونه آن شرایط ایجاد شده و از همان طریق تغییرات را اعمال کنید. مقایسه اقدامات کشورها در افزایش جمعیت باید بررسی شود چرا که قدرت و ثروت یک کشور وابسته به مسئله جمعیت است. قانون جوانی جمعیت نیز در مجلس تصویب شده است که توضیحاتی در این خصوص ارائه می‌شود.

خزعلی با بیان اینکه امروزه کل دنیا در حوزه جمعیت دچار عدم تعادل شده است، گفت: کشورهای توسعه یافته دچار سالخوردگی و کشورهای در حال توسعه دچار رشد بیش از حد جمعیت هستند که این موضوع نیاز به بازنگری در سیاستهای جمعیتی را نشان می‌دهد. باید بین بخش‌های مختلف جمعیت نظیر سالمندان و نوجوانان تعادل وجود داشته باشد. برای ایجاد چنین تعادلی باید سیاست‌های جدید جمعیتی اعمال شود و در عین حال این سیاست‌های باید به طور مداوم پایش شود تا از حالت تعادلی خارج نشود. شاهد انحراف در برنامه‌های جمعیتی کشور بودیم. قرار بود نرخ جمعیت تا سال 1355 به 6.3 درصد برسد. در زمان پس از انقلاب شاهد رشد قابل توجه جمعیت بودیم. از حوالی سال 63 شاهد ثبات افزایش جمعیت بودیم. البته پس از انقلاب تبلیغ‌ها کم شد. از سال 67 زمینه تنظیم خانواده ایجاد شد. در نهایت در سال 1368 برای اجرای سیاست‌های کنترل جمعیت در دولت مورد توجه قرار گرفت.

تحقق رشد اقتصادی نیازمند جمعیت خلاق و جوان است

وی با اشاره به اینکه اگر قصد داشته باشیم حتی رشد اقتصادی ایجاد کنیم، نیازمند جمعیت خلاق و جوان هستیم، گفت: در کشورهای دیگر شاهد مشوق های بسیار گسترده‌ای هستیم اما از سال 1389 شاهد ابلاغ سیاست‌های جدید جمعیتی در کشور خودمان بودیم اما عملا چقدر از این مشوق‌ها و سیاست‌ها اجرا شده است؟ در حوزه حجاب اساسا برنامه‌ای در نظر گرفته نشده است که بخواهیم بگوییم چرا وضعیت این چنین است.

اجرای بیمه اجباری برای مادر و فرزند توسط وزارت بهداشت اجرایی شده است. موضوع تغذیه و مکمل‌های غذایی و دارویی برای مادران از جمله مشوق های دیگر است که برای سه دهک پایین جامعه در نظر گرفته شده و اجرای آن بر عهده وزارت بهداشت است. پوشش بیمه‌ای ناباروری نیز که اجرایی شود بسیار کمک کننده است.

در زمینه مرخصی زایمان مادران مدت‌های مشخصی در نظر گرفته شده است و مقرر شده تا جلوی جابه‌جایی مادران گرفته شود ضمن آنکه ضمانت شغلی مادران در این دوره تثبیت شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور ادامه داد: تمسخر کردند که پول تولد فرزند را به مادر می‌دهند اما واقعیت این است که کسی برای پول مادر نمی‌شود و این موضوع تنها یک هدیه است. اگر سن افراد نیز زیر 25 سال و 30 سال باشد این هدیه بالاتر است چرا که که از نظر پزشکی هر قدر زودتر بارداری رخ بدهد فرزند آوری با کیفیت مناسبتری اتفاق می افتد.

وی افزود: حق عائله مندی در حوزه قانون بسیار متنوع کار کرده است. البته عدد زیادی نیست اما این درخواست وجود دارد تا خانم‌ها نیز بتوانند از این امکان استفاده کنند. به طور مثال اگر همسر کارمند نیست یکی از اعضای خانواده بتواند از این شرایط استفاده کند. استفاده از خانه‌های چند نسلی که در سایر کشورها مانند سوئد مشاهده می‌شود از جمله سیاست‌های پیشنهادی است.

شناخته شدن خانه‌داری به عنوان شغل در چند مورد به صورت آزمایشی اجرایی شد اما به دلیل کمبود بودجه متوقف گردید. در این زمینه پیشنهاد شد تا صندوقی تشکیل شود و منابعی از محل جرایم آسیب‌زا برای خانواده تامین شود.

خزعلی با بیان اینکه این پیشنهاد وجود داشت که اگر مادر بخواهد زودتر بازنشسته شود این امکان وجود داشته باشد تا براساس سنوات بازنشسته شود اما به دلیل بار مالی برای دولت پذیرفته نشد، گفت: خدمت سربازی متناسب با شرایط و تعداد فرزندان از دیگر مواردی است که بخش قابل توجهی  انجام شده است و خود نیروهای مسلح نیز امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته اند.

جزئیات مشوق‌های گسترده سایر کشورها برای رشد جمعیت

وی در خصوص مشوق های مختلفی که کشورهای دیگر در حوزه افزایش جمعیت خود در نظر گرفته‌اند، گفت: سیاست جذب مهاجر خارجی از جمله برای اقدامات آمریکا استفاده شده است. البته در برخی کشور این موضوع سبب تغییر اکثریت و اقلیت در این کشورها شده و از این جهت احساس خطر می‌کنند. براساس بررسی‌های انجام شده در سال 1385، پرداخت حقوق 1800 یورویی برای مادرانی که از فرزند خود مراقبت می‌کنند در آلمان انجام می‌شود. همچنین کشوری مانند ایرلند نیز حقوق مشخصی برای فرزند آوری در نظر گرفتند و تا 8 فرزند به صورت تصاعدی این رقم افزایش پیدا می‌کند. اختصاص 52 هفته مرخصی که 39 هفته آن با حقوق است در انگلستان به عنوان یک مشوق وجود دارد. فرانسه 16 هفته مرخصی زایمان و دریافت 1000 یورو کمک مالی در سال در نظر می‌گیرد.

وی گفت: تاثیر چنین سیاست‌هایی را در کشورهای نروژی تبار شاهد هستیم. بهترین سیاست‌ها برای افزایش جمعیت، سیاست‌های اجتماعی مانند مرخصی‌ها است. سیاست‌های یارانه‌ای برای فرزند سوم تاثیر چندانی نداشته است. در نتیجه سیاست‌های اقتصادی برای شروع حرکت خوب است اما برای ادامه باید سیاست‌های اجتماعی را گسترش دهیم. روسیه کشوری در نزدیکی ما است و با وجود وضعیت اقتصادی نامناسب برای بخشی از مردم این کشور، روسیه مشوق‌های زیادی را در نظر گرفته است. از جمله این موارد مشوق های مالیاتی و خدمات مربوط به مسکن و ... را در نظر گرفته است.

مسیر 100 ساله کاهش جمعیت را در 20 سال طی کردیم

طاهری معاونت امور استان‌های سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص آمارهای مربوط به تغییرات جمعیت گفت: براساس سرشماری‌های انجام شده در سال‌های 55 و 65، شاهد بودیم که شاخص جوانی جمعیت بسیار بیشتر از 40 درصد بوده است که به معنای جوانی جمعیت کشور است. طبیعتاً این جمعیت جوان نیازهایی دارد و اگر این نیاز برطرف نشود نتایج ناگواری خواهد داشت.

وی افزود: در پی سیاست‌های کنترل جمعیت شاهد بودیم که کاهش نرخ جمعیتی که در کشورهای دیگر 100 سال طول می‌کشد، ظرف 20 سال در کشور ما رخ داد.

طاهری تاکید کرد شاخص نرخ تعداد فرزندان بین سنین15 تا 49 سال، براساس سرشماری سال 65، چیزی حدود 7 نفر بوده است. اما این شاخص در چند سال گذشته حدود یک تا دو نفر بوده است. در شاخص سن افراد در اولین ازدواج، براساس سرشماری سال 65 و 75 شاهد سن حدود 19 سال هستیم اما امروز شاهد سن 27 سال هستیم که به معنای کاهش قابل توجه سن باروری است.

معاونت امور استان‌های سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: امروزه خانم ها در بخش آموزش عالی نقش قابل توجهی دارند که می‌توان از این بستر در حوزه اقتصادی و اشتغال استفاده کرد. داده‌های خامی در مرکز آمار وجود دارد که می‌توان از آنها برای تحقیقات و مطالعات استفاده کرد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

بذرپاش: با خاندوزی اختلافی ندارم/اگر وزیر اقتصاد با عرضه سیمان و فولاد در بورس مخالفت می کرد، تعجب می کردم

 بذرپاش: با خاندوزی اختلافی ندارم/اگر وزیر اقتصاد با عرضه سیمان و فولاد در بورس مخالفت می کرد، تعجب می کردم
2023-09-28T14:02:05+03:30
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اختلافی با وزیر اقتصاد در ارتباط با سیمان و فولاد ندارم، گفت: اگر وزیر اقتصاد با عرضه فولاد و سیمان در بورس مخالفت می کرد، ...

بررسی ظرفیت‌های نفتی همکاری ایران و عربستان در دستور کار

 بررسی ظرفیت‌های نفتی همکاری ایران و عربستان در دستور کار
2023-09-28T14:01:59+03:30
وزیر نفت با بیان اینکه "ظرفیت‌های فراوان همکاری نزد مقام‌ها و مسئولان دو کشور در تهران و ریاض در حال نمایان شدن است"، گفت: در حال برداشتن گام‌هایی...

چرا صنایع بزرگ ملزم به احداث نیروگاه هستند؟

 چرا صنایع بزرگ ملزم به احداث نیروگاه هستند؟
2023-09-28T14:01:59+03:30
بر اساس آخرین گزارش شرکت برق حرارتی از روند پروژه‌های نیروگاهی صنایع، هم اکنون ۱۸ نیروگاه بخش صنعت وارد مرحله ساخت شده و از این تعداد ۲ واحد نیروگاهی در سای...

وزیر صمت: دانش بنیان‌ها قبرستان هواپیماهای زمین گیر در مهرآباد را حل کنند/ چرا باید به خودروساز رانت بدهیم؟

 وزیر صمت: دانش بنیان‌ها قبرستان هواپیماهای زمین گیر در مهرآباد را حل کنند/ چرا باید به خودروساز رانت بدهیم؟
2023-09-28T14:01:58+03:30
وزیر صمت گفت: در فرودگاه مهرآباد قبرستانی از هواپیماهای زمین‌گیر وجود دارد که وقتی دلیل را سوال می‌کنیم می‌گویند به دلیل تحریم‌ و مسائل دیگر این هواپیماها د...

استفاده از منابع ارزی انتقالی به ۶ بانک ایرانی در قطر وارد مرحله عملیاتی شد

 استفاده از منابع ارزی انتقالی به ۶ بانک ایرانی در قطر وارد مرحله عملیاتی شد
2023-09-28T14:01:57+03:30
در چارچوب توافقات مسولان بانک‌های مرکزی ایران و قطر، ظهر امروز پنجشنبه جلسه تخصصی مسولان دو بانک قطری و ۶ بانک ایرانی در دوحه برگزار و بر اساس دستور کار مشخ...

بذرپاش: با خاندوزی اختلافی ندارم/اگر وزیر اقتصاد با خروج سیمان و فولاد از بورس مخالفت می کرد، تعجب می کردم

 بذرپاش: با خاندوزی اختلافی ندارم/اگر وزیر اقتصاد با خروج سیمان و فولاد از بورس مخالفت می کرد، تعجب می کردم
2023-09-28T13:08:34+03:30
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اختلافی با وزیر اقتصاد در ارتباط با سیمان و فولاد ندارم، گفت: اگر وزیر اقتصاد با خروج عرصه فولاد و سیمان از بورس مخالفت می ...

سومین واحد نیروگاهی صنایع کشور در اصفهان به بهره‌برداری می‌رسد

 سومین واحد نیروگاهی صنایع کشور در اصفهان به بهره‌برداری می‌رسد
2023-09-28T12:41:50+03:30
همزمان با دومین سفر رییس جمهور و هیات دولت به استان اصفهان، واحد اول نیروگاه ۹۱۴ مگاواتی سیکل ترکیبی فولاد مبارکه اصفهان به بهره برداری می‌رسد.

بذرپاش: پیگیری پرداخت وام مسکن از بانک‌ها، وظیفه وزیر اقتصاد است

 بذرپاش: پیگیری پرداخت وام مسکن از بانک‌ها، وظیفه وزیر اقتصاد است
2023-09-28T12:41:50+03:30
وزیر مسکن تاکید کرد، پیگیری پرداخت وام مسکن از بانک‌ها وظیفه وزارت اقتصاد است.

تکمیل پروژه‌های آبی با گذشت بیش از ۲۶سال از کلنگ‌زنی

 تکمیل پروژه‌های آبی با گذشت بیش از ۲۶سال از کلنگ‌زنی
2023-09-28T12:41:48+03:30
معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: برخی پروژه‌ها در کشور بیش از ۲۶ سال از کلنگ‌زنی آن می‌گذشت که با تلاش‌های انجام شده بسیاری از این موارد به سرانجام رسید.

بذرپاش: در کاهش قیمت سیمان و فولاد مصر هستیم و شوخی نداریم/ کاهش قیمت تمام شده مسکن دستور رئیس جمهور است

 بذرپاش: در کاهش قیمت سیمان و فولاد مصر هستیم و شوخی نداریم/ کاهش قیمت تمام شده مسکن دستور رئیس جمهور است
2023-09-28T11:48:28+03:30
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در کاهش قیمت سیمان و فولاد مصر هستیم و شوخی نداریم ،گفت: تاکنون ۵۰ هزار هکتار زمین برای نهضت ملی مسکن تامین شده است.

افتتاح ۱۰ هزار واحد مسکن مهر پردیس پس از ۱۰ سال/۷۰۰۰ واحد دیگر تا آخر پاییز تحویل می شود

 افتتاح ۱۰ هزار واحد مسکن مهر پردیس پس از ۱۰ سال/۷۰۰۰ واحد دیگر تا آخر پاییز تحویل می شود
2023-09-28T11:48:28+03:30
طی مراسمی با حضور وزیر راه و شهرسازی ۱۰ هزار واحد مسکن مهر ۴ فاز شهر جدید پردیس با امکانات زیربنایی و روبنایی افتتاح شد.

قیمت روغن و شکر اعلام شد

 قیمت روغن و شکر اعلام شد
2023-09-28T10:41:49+03:30
وزرات جهاد کشاورزی قیمت خرده فروشی شکر و روغن را اعلام کرد.

اخطار گمرک به واردکنندگان/ورود هر نوع کشنده بدون ثبت سفارش ممنوع است

 اخطار گمرک به واردکنندگان/ورود هر نوع کشنده بدون ثبت سفارش ممنوع است
2023-09-28T10:41:48+03:30
رئیس کل گمرک ایران از آمادگی صدور مجوز ترخیص کشنده‌های موجود در گمرکات خبر داد و گفت: از این پس اجازه ورود هر نوع کشنده بدون ثبت سفارش به مرزهای کشور داده ن...

فلسفه تشکیل بسیج ادارات کاهش بروکراسی بود

 فلسفه تشکیل بسیج ادارات کاهش بروکراسی بود
2023-09-28T09:48:29+03:30
وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که یکی از فلسفه‌های تشکیل بسیج ادارات کاهش بروکراسی بود، گفت: وزارت راه در دوران دفاع مقدس ۵۰۰ شهید و ۱۰ هزار ایثارگر داشت.

ایران خودرو ساعتی ۳ میلیارد ضرر می‌دهد، ولی مدیرانش پاداش می گیرند

 ایران خودرو ساعتی ۳ میلیارد ضرر می‌دهد، ولی مدیرانش پاداش می گیرند
2023-09-28T09:48:28+03:30
یک کارشناس صنعت خودرو ا بیان اینکه در سامانه یکپارچه عرضه خودرو مردم را سر کار گذاشتند، گفت: ایران خودرو ساعتی ۳ میلیارد ضرر می دهد و رقم روزانه آن خیلی بال...

تفاهمنامه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی تولید واگن مسافری امضا شد

 تفاهمنامه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی تولید واگن مسافری امضا شد
2023-09-28T09:08:32+03:30
با امضای تفاهمنامه تولید واگن مسافری بین گروه مپنا و بنیاد مستضعفان، ۳۰ دستگاه واگن (۳ رام) با ظرفیت ۱۲۰۰ صندلی طی یکسال به ناوگان ریلی کشور افزوده می‌شود.

تسویه مطالبات گندم کاران تا پایان مهر/ تامین کسری ۵۰ همتی منابع با روش‌های غیر تورمی

 تسویه مطالبات گندم کاران تا پایان مهر/ تامین کسری ۵۰ همتی منابع با روش‌های غیر تورمی
2023-09-28T08:55:12+03:30
براساس اطلاعیه سازمان برنامه و بودجه کشور قرار است تا مطالبات باقی مانده گندم کاران که تا کنون حدود ۷۱ درصد آن(۱۱۰.۷ همت) پرداخت شده است تا پایان مهر ماه تس...

هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۷/۰۶؛ تشدید بارش‌ها در ۳ استان

 هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۷/۰۶؛ تشدید بارش‌ها در ۳ استان
2023-09-28T08:55:11+03:30
سازمان هواشناسی از جو پایدار امروز وفردا برای اکثر مناطق کشور خبر داد و با اشاره به بارش باران در برخی استان‌ها از تشدید بارش‌ها در ۳ استان خبر داد.

برنامه های تحولی پنج ساله سازمان مرکزی تعاون روستایی اعلام شد

 برنامه های تحولی پنج ساله سازمان مرکزی تعاون روستایی اعلام شد
2023-09-27T18:41:56+03:30
سازمان تعاون روستایی با تدوین برنامه راهبردی تحول پنج‌ساله به‌دنبال آن است توسعه پایدار مبتنی بر آمایش سرزمین با استفاده از ظرفیت بی‌بدیل تشکل‌ها را در قالب...

برنامه‌های سازمان تعاون روستایی برای برنامه پنج‌ساله توسعه اعلام شد

 برنامه‌های سازمان تعاون روستایی برای برنامه پنج‌ساله توسعه اعلام شد
2023-09-27T15:35:11+03:30
سازمان تعاون روستایی با تدوین برنامه راهبردی تحول پنج‌ساله به‌دنبال آن است توسعه پایدار مبتنی بر آمایش سرزمین با استفاده از ظرفیت بی‌بدیل تشکل‌ها را در قالب...

نیمی از خطوط ریلی تحت پوشش سیگنالینگ نیست/خروج ۹۰۰ واگن مسافری از سیر طی ۱۴ سال اخیر

 نیمی از خطوط ریلی تحت پوشش سیگنالینگ نیست/خروج ۹۰۰ واگن مسافری از سیر طی ۱۴ سال اخیر
2023-09-27T15:21:51+03:30
مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان این که نیمی از خطوط ریلی کشور تحت پوشش سیگنالینگ نیست، گفت: بی توجهی دولت قبل عامل بروز این اتفاق بوده است.

برنامه‌های سازمان تعاون روستایی برای برنامه پنج ساله توسعه اعلام شد

 برنامه‌های سازمان تعاون روستایی برای برنامه پنج ساله توسعه اعلام شد
2023-09-27T15:01:56+03:30
سازمان تعاون روستایی با تدوین برنامه راهبردی تحول پنج ساله به دنبال آن است تا توسعه پایدار مبتنی بر آمایش سرزمین با استفاده از ظرفیت بی بدیل تشکل‌ها را در ق...

تلاش سازمان برنامه و بودجه برای کاهش مصارف هزینه‌ای در بودجه ۱۴۰۳

 تلاش سازمان برنامه و بودجه برای کاهش مصارف هزینه‌ای در بودجه ۱۴۰۳
2023-09-27T14:21:55+03:30
جانشین رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه معاونت‌های سازمان باید گزارش‌های کتبی خود را در ارتباط با کاهش مصارف هزینه‌ای ارائه دهند، گفت: چرا که ق...

ارتقاء و توسعه ظرفیت شبکه ارتباطات زیرساخت / احتمال ناپایدار شدن شبکه اینترنت کشور

 ارتقاء و توسعه ظرفیت شبکه ارتباطات زیرساخت / احتمال ناپایدار شدن شبکه اینترنت کشور
2023-09-27T14:21:53+03:30
شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد به دلیل انجام اقدامات فنی لازم برای ارتقا و توسعه تجهیزات شبکه تا هفته آینده ممکن است ناپایداری‌هایی در شبکه رخ دهد.

آغاز عملیات بانکی برای استفاده از منابع ارزی آزادشده در قطر

 آغاز عملیات بانکی برای استفاده از منابع ارزی آزادشده در قطر
2023-09-27T13:55:12+03:30
در دیدار مشترک رئیس‌کل بانک مرکزی کشورمان و رئیس بانک مرکزی قطر، توافقات لازم در خصوص شروع عملیات بانکی به‌منظور استفاده از منابع ارزی منتقل‌شده به ۶ بانک ا...

برگزاری مزایده خودرو‌های سبک و سنگین وارداتی از ۲۳ مهرماه

 برگزاری مزایده خودرو‌های سبک و سنگین وارداتی از ۲۳ مهرماه
2023-09-27T13:41:54+03:30
طبق تقویم مزایده سراسری فوق العاده ۵۸۱ سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، خودرو‌های سبک و سنگین وارداتی از ۲۳ مهرماه عرضه می‌شود.

آغاز عملیات بانکی برای استفاده از منابع ارزی آزاد شده در قطر

 آغاز عملیات بانکی برای استفاده از منابع ارزی آزاد شده در قطر
2023-09-27T13:41:52+03:30
در دیدار مشترک رئیس‌کل بانک مرکزی کشورمان و رئیس بانک مرکزی قطر، توافقات لازم در خصوص شروع عملیات بانکی به منظور استفاده از منابع ارزی منتقل شده به ۶ بانک ا...

شاخص کل بورس ۲۴۹ واحد رشد کرد

 شاخص کل بورس ۲۴۹ واحد رشد کرد
2023-09-27T13:28:34+03:30
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز (چهارشنبه) بازار سهام، با ۲۴۹ واحد افزایش معادل یک صدم درصد به دو میلیون و ۹۷ هزار و ۹۷۷ واحد رسید.

آغاز عملیات بانکی به منظور استفاده از منابع ارزی آزاد شده در قطر

 آغاز عملیات بانکی به منظور استفاده از منابع ارزی آزاد شده در قطر
2023-09-27T13:28:32+03:30
در دیدار مشترک رئیس‌کل بانک مرکزی کشورمان و رئیس بانک مرکزی قطر، توافقات لازم در خصوص شروع عملیات بانکی به منظور استفاده از منابع ارزی منتقل شده به ۶ بانک ا...

۴ محصول زراعی زیر پوشش بیمه اجباری رفت

 ۴ محصول زراعی زیر پوشش بیمه اجباری رفت
2023-09-27T13:15:15+03:30
معاون صندوق بیمه کشاورزی گفت: بر اساس دستور وزارت جهاد کشاورزی تولیدات دانه‌های روغنی، گندم، جو نیز تحت پوشش بیمه کامل و فراگیر( اجباری) قرار گرفت.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)