میرنیوز

شاخص مدیران خرید در بهمن‌ وارد منطقه رونق شد

 شاخص مدیران خرید در بهمن‌ وارد منطقه رونق شد 2023-03-18T17:56:45+03:30

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم مرکز پژوهش‌های اتاق ایران اعلام کرد: در دی‌ماه امسال شاخص مدیران خرید (PMI) سقوط سنگینی را تجربه کرد و به‌نوعی به کمترین مقدار این شاخص در دوره محاسبه به‌استثنای فروردین هر سال و اسفند 98 (شروع کووید) رسید.

در دی‌ماه، نظرسنجی از بنگاه‌های اقتصادی نشان می‌دهد که سقوط شامخ کل اقتصاد به محدوده 41.89 واحد، تحت تأثیر عواملی نظیر تشدید رشد هزینه‌ها ناشی از تورم و تنش نرخ ارز به‌اضافه چالش کمبود انرژی بود؛ اما در بهمن‌ماه به‌واسطه نزدیک شدن به ایام پایان سال و نوروز و بهبود تقاضا در بازارها، ورق شامخ برگشت و توانست دوباره خود را به منطقه رونق (بالای 50 واحد) برساند.

4200 واحد اقتصادی امسال به چرخه تولید برگشتند

وضعیت شامخ کل در بهمن‌ماه

شامخ کل اقتصاد ایران در بهمن‌ماه 1401 با ثبت عدد 51.35 پس از سه ماه رکود مجدداً به ناحیه رونق بازگشته و حاکی از بهبود فعالیت‌ها نسبت به ماه گذشته است. ماه گذشته رکود کم‌سابقه‌ای از سوی مدیران خرید گزارش شده بود (41.89). با تشدید رکود طی ماه‌های پائیز و ابتدای زمستان و رسیدن شامخ کل دی‌ماه به کمترین مقدار در سال جاری و با نزدیک شدن به پایان سال، بهبود فعالیت‌های اقتصادی نسبت به ماه گذشته مورد انتظار بود. علی‌رغم ثبت عدد کم‌سابقه شامخ در دی‌ماه، شامخ بهمن‌ماه 1401 نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته تغییر محسوسی را نشان نمی‌دهد (51.35).

بر اساس گزارش مدیران خرید در بهمن‌ماه میزان فعالیت کسب‌وکارها افزایش یافته است (53.45)، در این ماه نسبت به ماه قبل (40.82) از شدت کاهش سفارشات جدید کاسته شده به‌نحوی‌که این مؤلفه به مرز حدود 50 رسیده است. (49.6)، سرعت انجام و تحویل سفارشات بهبود یافته (57.72)، و همچنین شاهد کاهش قابل‌توجه در موجودی مواد اولیه خریداری شده هستیم (42.20). در میزان استخدام و به‌کارگیری نیروی کار نیز تغییر محسوسی به چشم نمی‌خورد (51.14).

کماکان افزایش قیمت خرید مواد اولیه قویاً از سوی مدیران خرید گزارش شده (86.49) و یکی از دلایل افت موجودی مواد اولیه همین موضوع است. در بخش فروش کل شاهد افزایش قابل‌توجه (57.21) و در فروش صادراتی کاهش قابل‌ملاحظه‌ای گزارش شده است (44.54). همچنین، قیمت محصولات تولیدی با افزایش چشمگیری مواجه بوده است (61.84). امری که طی ماه‌های گذشته باوجود افزایش شدید در قیمت مواد اولیه اجتناب‌ناپذیر بوده و پیش‌بینی شده بود.

طی ماه‌های آبان و آذر شاهد واگرایی بین شامخ کل و شامخ صنعت در نواحی مرزی پائین و بالای 50 بودیم. در دی‌ماه شامخ کل و شامخ صنعت در ناحیه کمتر از 50 همگرا شدند. پیمایش شامخ در بهمن‌ماه حاکی از همگرایی شامخ کل و شامخ صنعت در ناحیه بالای 50 است که در صورت همراهی عوامل بنیادین بازارها، این وضعیت می‌تواند در اسفندماه نیز تداوم داشته باشد.

عوامل متعددی را می‌توان به‌عنوان مهم‌ترین دلایل رونق کسب‌وکارها در بهمن‌ماه برشمرد. بدون شک نزدیک شدن به عید نوروز و وضعیت بهتر بازارها در ماه‌های پایانی سال از عوامل مؤثر بر شامخ کل و شامخ صنعت است. دلایل داخلی و بین‌المللی دیگری را نیز می‌توان برشمرد که بر فعالیت‌های اقتصادی مؤثر هستند.

از منظر بازارهای بین‌المللی، اقتصاد جهانی همچنان با ریسک‌های مؤثری روبرو است. ازجمله مهم‌ترین عوامل می‌توان به مسیر سیاست پولی بانک مرکزی ایالات‌متحده و برنامه دولت چین برای بازیابی اقتصاد این کشور در سال جدید میلادی اشاره کرد. طی ماه‌های ابتدایی سال جاری میلادی گزارش‌های مثبتی از وضعیت اقتصاد ایالات‌متحده منتشر شده است؛ اما به گفته ناظران سرعت کاهش نرخ تورم در این کشور مطابق با نظر فدرال رزرو نبوده و افزایش نسبی دستمزدها در ایالات‌متحده، پیش‌بینی‌ها در خصوص حمایت ادامه‌دار سیاست‌گذار پولی ایالات‌متحده از افزایش نرخ بهره و احتمال افزایش مجدد نرخ بهره به‌منظور کنترل تورم را تقویت کرده است.

همچنین شاخص مدیران خرید چین در ماه فوریه 2023 در بخش تولیدی با ثبت عدد 52.6 و در بخش خدمات با ثبت عدد 56.3 و در ژانویه 2023 با ثبت عدد 50.1 در بخش تولیدی و 54 در بخش خدمات با قرار گرفتن در ناحیه رشد، حکایت از روند رو به بهبود فعالیت‌های اقتصادی چین دارد. این موضوع اثرات زیادی در بازارهای بین‌المللی و ارزش کامودیتی‌ها خصوصاً نفت خام و فلزات داشته است.

در چنین شرایطی چشم امید فعالان بازارهای جهانی به تصمیمات کنگره خلق چین و فدرال رزرو است. تصمیمات اتخاذشده در کنگره خلق چین، مسیر رشد اقتصادی چین برای سال جاری میلادی را مشخص کرده و تأثیر واضحی بر روند تقاضا در بازار کامودیتی‌ها می‌گذارد. درصورتی‌که سیاست‌های حزب کمونیست چین برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد بتواند به واقعیت تبدیل شود، می‌توان به رشد تقاضا برای محصولات تولیدی در حوزه فلزات اساسی، نفت و گاز و پتروشیمی امیدوار بود.

همچنین در بهمن‌ماه در بعد داخلی، عوامل مختلفی بر وضعیت کسب‌وکارها تأثیرگذار بودند. کماکان جهش قیمت ارز از عوامل مؤثر بر کسب‌وکارهای مختلف بوده به‌نحوی‌که افزایش بهای مواد اولیه به میزان بیشتری نسبت به ماه گذشته گزارش شده است. وضعیت نسبتاً بهتر تقاضا در بازارها نسبت به ماه‌های قبل به دلیل نزدیک شدن به عید نوروز تا حدودی وضعیت کسب‌وکارها را بهبود داده هرچند که گزارش‌ها از نرخ تورم ماهانه و نقطه‌به‌نقطه حکایت از کاهش قدرت خرید خانوارهای ایرانی دارد.

گزارش‌های منتشر شده توسط مرکز آمار ایران و همچنین بانک مرکزی پیش‌بینی‌های قبلی شامخ را که حاکی از رشد تورم طی ماه‌های آتی بود، تأیید کرده‌اند. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه بهمن‌ماه 1401 برای خانوارهای کشور به 47, 7 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1, 4 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین نرخ تورم نقطه‌ای در بهمن‌ماه 1401 به عدد 53, 4 درصد رسیده است. نرخ تورم نقطه‌ای بهمن‌ماه 1401 در مقایسه با ماه قبل 2, 1 واحد درصد افزایش یافته است.

جهش بی‌رویه نرخ ارز، همه فعالان اقتصادی را در تأمین مواد اولیه موردنیاز با مشکل روبرو کرده است. در بهمن‌ماه نیز طبق اعلام مدیران خرید شاهد افزایش بهای مواد اولیه هستیم. به گفته برخی فعالان اقتصادی شدت بی‌ثباتی قیمت‌ها به حدی است که برخی عرضه‌کنندگان مواد اولیه تمایلی به فروش محصولات خود نداشته و گهگاه شرکت‌ها برای خرید مواد موردنیاز خود نمی‌توانند برنامه‌ریزی کنند.

شامخ صنعت در بهمن‌ماه

شامخ صنعت در بهمن‌ماه با ثبت عدد 57.39 پس از رکود فعالیت‌ها در دی‌ماه (45.6) مجدداً به ناحیه بالای 50 برگشته و نشان از بهبود فعالیت‌ها در بخش صنعت کشور دارد. مؤلفه‌های شامخ صنعت نشان می‌دهد میزان تولید محصولات افزایش قابل‌توجهی داشته (58.73) و میزان سفارشات جدید به میزان چشمگیری افزایش یافته است (63.14). بنا بر اعلام مدیران خرید در بهمن‌ماه سرعت انجام و تحویل سفارشات به میزان قابل‌توجهی افزایش یافته (57.84) و میزان استخدام نیروی کار افزایش داشته است (53.45).

همچنین موجودی مواد اولیه خریداری شده به مقدار قابل‌توجهی کاهش داشته است (43.99) که عمدتاً به دلیل روند افزایشی قیمت مواد اولیه است. افزایش شدید در قیمت مواد اولیه در تمام ماه‌های سال جاری از سوی مدیران خرید گزارش شده که بر اساس شواهد موجود به میزان زیادی ناشی از افزایش نرخ ارز و انتظارات تورمی موجود در خصوص قیمت ارز و مواد اولیه است.

در میزان فروش تغییری در میزان صادرات محصولات گزارش نشده (49.46) و البته فروش کل محصولات شاهد افزایش قابل‌ملاحظه‌ای بوده است (58.63) که می‌توان آن را به دلیل رشد فروش داخلی بنگاه‌ها دانست. موضوع قابل‌توجه دیگر افزایش قیمت محصولات تولیدی است که از سوی بخش زیادی از مدیران خرید صنایع مختلف گزارش شده است. (66.98). به دنبال افزایش شدید در قیمت مواد اولیه طبیعی است قیمت محصولات نیز افزایش یابد و پیش‌بینی می‌شود این روند تداوم داشته باشد. فعالان اقتصادی بخش صنعت در خصوص انتظارات از میزان تولید در ماه آینده خوش‌بین بوده‌اند (62.61).

مقایسه شامخ صنایع مختلف در بهمن‌ماه

شامخ کلیه صنایع مورد بررسی به‌جز سایر صنایع، در پیمایش بهمن‌ماه در ناحیه رونق و بالاتر از 50 به دست آمده است. باوجود تفاوت‌های قابل‌توجه در ساختار هزینه و درآمد صنایع مختلف و تأثیرپذیری متفاوت آنها از متغیرهای کلان اقتصادی، وضعیت تمامی صنایع در بهمن‌ماه پس از رکود شدید در ماه گذشته رونق یافته است. در میان صنایع مورد بررسی بیشترین عدد شامخ متعلق به گروه نساجی (65.3) و کمترین شامخ طبق روال پنج ماه اخیر متعلق به گروه پوشاک و چرم است (52.8).

باید به این موضوع مهم اشاره داشت که شامخ گروه پوشاک و چرم پس از هشت ماه (از اردیبهشت‌ماه 1401) در ناحیه رونق قرار گرفته است. پس از صنایع نساجی، شامخ گروه‌های ماشین‌سازی و لوازم‌خانگی (64.9)، کانی‌های غیرفلزی (58.9)، وسائل نقلیه و قطعات وابسته (58.4)، لاستیک و پلاستیک (58.1)، چوب کاغذ و مبلمان (56.7)، فرآورده‌های نفت و گاز (56.7) و صنایع فلزی (56.3) قرار گرفته‌اند که شامخ آنها حاکی از رشد قابل ملاحظه در کسب‌وکارهای این صنایع نسبت به دی‌ماه است. همچنین مدیران خرید گروه‌های صنایع غذایی (54.1) و پوشاک و چرم (52.7) نیز بهبود اندک در کسب‌وکارها را گزارش کرده‌اند.

آمار معاملات بورس کالای ایران در بهمن نشان می‌دهد در این ماه، 10 میلیون و 399 هزار و 570 تن انواع کالا و محصول و 10 هزار و 730 دستگاه خودرو به ارزش بیش از 105 هزار و 57 میلیارد تومان در بازار فیزیکی معامله شد که حجم و ارزش معاملات نسبت به دی‌ماه به ترتیب رشد 18.5 درصدی و 13.5 درصدی را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اقتصادی

سه راهکار قنبری برای "مهار تورم و رشد اقتصادی" کشور

 سه راهکار قنبری برای "مهار تورم و رشد اقتصادی" کشور
2023-03-24T14:04:40+04:30
یک کارشناس اقتصادی گفت: هر چه ارتباط با کشورهای همسایه و دیگر کشورها توسعه یابد، فضای سرمایه گذاری در کشور فراهم و اقتصاد به مردم سپرده شود، تولید رشد و تور...

مشخصات جدید خودرو شاهین اتوماتیک اعلام شد

 مشخصات جدید خودرو شاهین اتوماتیک اعلام شد
2023-03-24T14:04:40+04:30
معاون فنی و مهندسی گروه سایپا درباره شاهین اتوماتیک CVT گفت: موتور شاهین CVT همانند شاهین دنده‌ای G، مجهز به پیشرانه ۱.۵ لیتری توربوشارژ ۸ سوپاپه است.

فولادگر: خصولتی ها نباید رقیب بخش خصوصی باشند

 فولادگر: خصولتی ها نباید رقیب بخش خصوصی باشند
2023-03-24T14:04:40+04:30
یک کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه هنوز مردم حضور جدی در بخش اقتصاد ندارند، گفت: عدم رشد تولید را باید حضور بخش خصولتی ها در اقتصاد عنوان کرد این بخش نبای...

وزیر کار: دولت سیزدهم مصمم بر مهار تورّم است

 وزیر کار: دولت سیزدهم مصمم بر مهار تورّم است
2023-03-24T14:04:39+04:30
وزیر کار گفت: دولت سیزدهم آستین همت را بالا زده تا کشور را از مشکلات برهاند، از همین رو مصمم بر مهار تورّم و از سوی دیگر به دنبال رشد تولید هستیم.

مهار تورم و رشد تولید با دلار زدایی از اقتصاد کشور ممکن است

 مهار تورم و رشد تولید با دلار زدایی از اقتصاد کشور ممکن است
2023-03-24T14:04:39+04:30
مهمترین آفتی که دلار به اقتصاد ایران تحمیل کرده از منظر تحریم‌ها و تورم وارداتی بسیار است و باید برای مهارکردن تورم و رشد تولید با دلار زدایی مقابله کرد.

۴ پیشنهاد برای مهار تورم و رشد تولید

 ۴ پیشنهاد برای مهار تورم و رشد تولید
2023-03-24T14:04:39+04:30
فعالیت سه شیفته و شبانه روزی کارخانجات موجب می‌شود تا نه تنها شرکتها نیروهای تعدیل کردۀ خود را مجدداً به کار دعوت کنند بلکه نیروهای جدید دیگری را نیز استخدا...

جزئیات مصوبه تعیین ساعات آغاز به کار ادارات و مشاغل مختلف در سال ۱۴۰۲ + جدول

 جزئیات مصوبه تعیین ساعات آغاز به کار ادارات و مشاغل مختلف در سال ۱۴۰۲ + جدول
2023-03-24T14:04:39+04:30
بر اساس مصوبه هییت دولت، جزئیات آغاز به کار ادارات و مشاغل مختلف در سال جدید مشخص شد.

وزیر نفت: امسال رکوردی تازه در صادرات نفت ثبت می‌شود

 وزیر نفت: امسال رکوردی تازه در صادرات نفت ثبت می‌شود
2023-03-24T14:04:39+04:30
وزیر نفت اعلام کرد: در سال ۱۴۰۱، بالغ بر ۱۹۰ میلیون بشکه نفت بیشتر از سال ۱۳۹۹ و ۸۳ میلیون بشکه بیشتر از سال ۱۴۰۰ نفت صادر شد و بی‌شک در سال ۱۴۰۲ رکوردی تاز...

فروش ۶۱ تا ۶۳ هزار تومانی مرغ در اولین روز ماه مبارک رمضان

 فروش ۶۱ تا ۶۳ هزار تومانی مرغ در اولین روز ماه مبارک رمضان
2023-03-24T12:04:38+04:30
بر اساس مشاهدات میدانی هر کیلوگرن مرغ در اولین روز ماه مبارک رمضان در محدود ۶۳ تا ۶۵ هزار تومان و در میادین میوه و تره بار تهران ۶۱ هزار تومان به فروش می‌رسد.

هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۱/۰۴/ ورود سامانه بارشی به کشور طی روز یکشنبه/ باران و برف کشور را فرا می‌گیرد

 هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۱/۰۴/ ورود سامانه بارشی به کشور طی روز یکشنبه/ باران و برف کشور را فرا می‌گیرد
2023-03-24T12:04:38+04:30
سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی جدید به کشور طی روز یکشنبه ۶ فروردین خبر داد و اعلام کرد: بارش باران و برف کشور را فرا می‌گیرد.

وضعیت راه‌های کشور؛ جاده چالوس و هراز مسدود شد

 وضعیت راه‌های کشور؛ جاده چالوس و هراز مسدود شد
2023-03-24T12:04:37+04:30
سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از انسداد جاده چالوس، آزادراه تهران-شمال و محور هراز تا اطلاع بعدی و تردد روان خودروها در محور فیروزکوه خبر داد.

کاهش پایدار تورم در گرو جلوگیری از شوک اقتصادی است

 کاهش پایدار تورم در گرو جلوگیری از شوک اقتصادی است
2023-03-24T12:04:37+04:30
یک کارشناس اقتصادی با اشاره به روشهای کاهش پایدار تورم، جلوگیری از شوک های تورمی را رکن اصلی کنترل تورم و همچنین بلای جان این روزهای اقتصاد ایران دانست.

تکمیل ۵۲هزار مگاوات تعمیرات نیروگاهی/ نیروگاه‌ها برای تابستان آماده می‌شوند

 تکمیل ۵۲هزار مگاوات تعمیرات نیروگاهی/ نیروگاه‌ها برای تابستان آماده می‌شوند
2023-03-24T12:04:37+04:30
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بهره‌برداری تولید شرکت برق حرارتی گفت: نیمی از برنامه تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی برای افزایش آمادگی این واحدها به منظور تولید برق ...

تولید روزانه بنزین به ۱۱۵میلیون لیتر رسید/ مصرف ۱۴۴میلیون لیتر بنزین در یک‌روز

 تولید روزانه بنزین به ۱۱۵میلیون لیتر رسید/ مصرف ۱۴۴میلیون لیتر بنزین در یک‌روز
2023-03-23T14:50:04+04:30
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با بیان اینکه تولید روزانه بنزین در کشور به ۱۱۵میلیون لیتر رسید،‌ گفت: رشد مصرف بنزین در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ به ع...

تناسب و همسویی مهار تورم و رشد تولید/ حرکت در مسیر رشد تولید، به مهار تورم منجر می‌شود

 تناسب و همسویی مهار تورم و رشد تولید/ حرکت در مسیر رشد تولید، به مهار تورم منجر می‌شود
2023-03-23T14:23:28+04:30
کارشناس اقتصادی معتقد است، مهار تورم و رشد تولید، دو شعاری است که در اقتصاد ما باهم تناسب و همسویی دارد و گام برداشتن در جهت رشد تولید می تواند به مهار تورم...

ریشه تورم ایران صرفا در سیاست‌های پولی نیست/ رشد تولید در بلندمدت پایه مهمی برای مهار تورم فراهم می‌کند

 ریشه تورم ایران صرفا در سیاست‌های پولی نیست/ رشد تولید در بلندمدت پایه مهمی برای مهار تورم فراهم می‌کند
2023-03-23T14:23:27+04:30
کارشناس‌ اقتصادی، با اشاره به اینکه، ریشه تورم ایران صرفا در سیاست‌های پولی نیست، تاکید کرد، با مهار تورم می توانیم به سمت رونق تولید حرکت کنیم.

حذف ارز ترجیحی در کوتاه مدت منجر به تشدید تورم شد/ اصلاح بانکها؛ تصمیمِ سخت دولت برای مهار تورم

 حذف ارز ترجیحی در کوتاه مدت منجر به تشدید تورم شد/ اصلاح بانکها؛ تصمیمِ سخت دولت برای مهار تورم
2023-03-23T14:23:27+04:30
یک کارشناس اقتصادی با اشاره به یکی از شوک‌های وارد شده به نقدینگی ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بود که در کوتاه‌مدت در تورم مؤثر بوده، گفت: اصلاح بانکی یک تصم...

بکارگیری تمام ظرفیتها در راستای تحقق رشد تولید/ تسهیل گری فعالیت بخش تجاری از اولویتهای اصلی گمرک است

 بکارگیری تمام ظرفیتها در راستای تحقق رشد تولید/ تسهیل گری فعالیت بخش تجاری از اولویتهای اصلی گمرک است
2023-03-23T14:23:27+04:30
معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران با اشاره به نامگذاری شعار سال از سوی مقام معظم رهبری از بکارگیری تمام ظرفیت های گمرک در راستای تحقق شعار سال در حوزه ...

ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در ۲ سال گذشته دست یافته است؛ مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم

 ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در ۲ سال گذشته دست یافته است؛ مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم
2023-03-23T14:23:27+04:30
وزیر اقتصاد با بیان "مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم" گفت: علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه آمریکا، ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در حداقل دو سال گذشت...

تاثیر بسته حمایتی سازمان بورس بر شاخص کل

 تاثیر بسته حمایتی سازمان بورس بر شاخص کل
2023-03-23T12:50:02+04:30
تصویب بسته حمایتی ۱۰ بندی هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و اجرای آن، باعث بازگشت اعتماد سهامداران به بازار سهام شده و با همراهی مولفه‌های دیگر اقتصاد...

تولید روزانه بنزین به ۱۱۵ میلیون لیتر رسید/ مصرف ۱۴۴ میلیون لیتر بنزین در یک‌روز

 تولید روزانه بنزین به ۱۱۵ میلیون لیتر رسید/ مصرف ۱۴۴ میلیون لیتر بنزین در یک‌روز
2023-03-23T12:50:01+04:30
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با بیان اینکه تولید روزانه بنزین در کشور به ۱۱۵ میلیون لیتر رسید،‌ گفت: رشد مصرف بنزین در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ به ...

جاده چالوس و آزادراه تهران ـ شمال بازگشایی شد/ بارش باران و برف در جاده‌های ۵ استان

 جاده چالوس و آزادراه تهران ـ شمال بازگشایی شد/ بارش باران و برف در جاده‌های ۵ استان
2023-03-23T11:43:21+04:30
سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از بارش باران و برف در جاده‌های ۵ استان و بازگشایی جاده چالوس و آزادراه تهران ـ شمال خبر داد.

یادداشت‌| شتاب در تغییر برای حل بحران آب

 یادداشت‌| شتاب در تغییر برای حل بحران آب
2023-03-23T11:16:38+04:30
معاون آب و آبفای وزیر نیرو به مناسبت انتخاب شعار «شتاب در تغییر برای حل بحران آب» برای روز جهانی آب امسال (دوم فروردین)، طی یادداشتی بر ضرورت مشار...

متوسط ۱۲۲ میلیون لیتری مصرف روزانه بنزین در ۱۰ روز پایانی سال

 متوسط ۱۲۲ میلیون لیتری مصرف روزانه بنزین در ۱۰ روز پایانی سال
2023-03-23T11:16:38+04:30
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در ده روزه پایانی سال ۱۴۰۱، به طور میانگین ۱۲۱.۸ میلیون لیتر بنزین در کشور به مصرف رسیده است که این عدد نسبت به ...

اهتمام شرکت ملی نفت به تحقق "مهار تورم و رشد تولید"

 اهتمام شرکت ملی نفت به تحقق "مهار تورم و رشد تولید"
2023-03-23T11:16:38+04:30
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: در دوره فعالیت وزارت نفت در دولت سیزدهم افزایش تولید در بخش نفت و گاز اولویت جدی بوده و با فرمایشات مقام معظم رهبری این مقو...

احتمال بروز سیل و طغیان رودخانه های کشور در دو هفته اول فروردین

 احتمال بروز سیل و طغیان رودخانه های کشور در دو هفته اول فروردین
2023-03-23T11:16:38+04:30
سخنگوی صنعت آب از احتمال بروز سیل و طغیان رودخانه های کشور در دو هفته اول فروردین خبر داد و شرکت آب منطقه‌ای تهران نیز احتمال بروز سیلاب در استان تهران را ج...

برای عبور از تورم باید سه منبع ناترازی مالی دولت مرتفع شود

 برای عبور از تورم باید سه منبع ناترازی مالی دولت مرتفع شود
2023-03-23T10:49:58+04:30
یک کارشناس اقتصادی معتقد است، اقتصاد ایران به صوتر سنتی درگیر ناترازیهای مختلف است، برای مهار تورم باید سه منبع اصلی ایجاد ناترازی مالی دولت مرتفع شود.

ساخت ۱۱ هزار واحد مسکونی با مشارکت شهرداری تهران/نیکزاد: هیچ پروژه‌ای متوقف نشده است

 ساخت ۱۱ هزار واحد مسکونی با مشارکت شهرداری تهران/نیکزاد: هیچ پروژه‌ای متوقف نشده است
2023-03-23T10:49:58+04:30
رئیس بنیاد مسکن با اشاره به ساخت ۱۱ هزار و ۲۳۰ واحد با مشارکت شهرداری تهران، گفت: ساخت مسکن در حاشیه شهرهای زاهدان و چابهار در حال انجام است.

جاده چالوس و آزادراه تهران-شمال بازگشایی شد/ بارش باران و برف در جاده‌های ۵ استان

 جاده چالوس و آزادراه تهران-شمال بازگشایی شد/ بارش باران و برف در جاده‌های ۵ استان
2023-03-23T10:49:57+04:30
سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از بارش باران و برف در جاده‌های ۵ استان و بازگشایی جاده چالوس و آزادراه تهران-شمال خبر داد.

کارشناس مالیاتی: پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد بیشترین آسیب را به تولید وارد می‌کند

 کارشناس مالیاتی: پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد بیشترین آسیب را به تولید وارد می‌کند
2023-03-23T10:49:57+04:30
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد بیشترین آسیب را به تولید وارد می‌کند،‌ گفت: تمرکز سیستم مالیاتی کشور باید بر روش محاسبه مالیات و نه...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)